HET NIEUWE AVONDBLAD VGDB VELSEN, BEVERWIJKe.O. De staking in het Visscherijbedrijf. 18e JAARGANG No. 60 WOENSDAG 11 JAN. 1933 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJrauiden Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE. OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, «lkc regel meer 10 ccnL Ingezonden medcdeelingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; ƒ400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5Ö00.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonnéCe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. De vergadering in Thalia. 1000 bezoekers. Dinsdagavond had de vergadering uitgeschreven door het bestuur der IJmui- der Federatie, in het Thalia Theater plaats. Reeds om kwart voor zeven stonden groote drommen arbeiders voor het Theater te wachten tot dat de zaal geopend zou worden. De politie was onder leiding van Inspecteur Tuinstra, en bijgestaan door een aantal rijks veldwachters aanwezig, om de orde bij het binnengaan der zaal te bewaren. Toen dan ook om half acht toegang ver leend werd konden rijen menschen op ordelijke wijze binnengelaten worden en was het groote theater binnen enkele minuten geheel bezet, zoodat de leiding nog ver voor het eigenlijke aanvangsuur er toe over moest gaan ook de nevenzaal te betrekken, zoodat dus ruim 300 man. welke nog buiten stonden te wachten afzonderlijk in vergadering bijeenkwamen. Voor de officieele opening verzocht voor zitter Blaas de in de zaal aanwezige haven arbeiders deze te willen verlaten en zich te willen begeven naar het vergaderlokaal in de Oranjestraat, alwaar de Christelijke ha venarbeiders om half acht hijeen zouden komen. Dezen waren van plan om vanavond onder politie-geleide aan het werk te gaan. Een 35 tal menschen verliet daarop de zaal om bij dit vergaderlokaal te gaan posten. Achter de bestuurstafel in de groote zaal namen plaats de heeren Blaas en Brandsteder terwijl de heeren Van der Veer en het Hoofd bestuurslid Van Dugteren zich naar de zij zaal begaven, teneinde daar de leiding der bijeenkomst op zich te nemen. De groote zaal was tot aan den nok gevuld zoodat ruim 1000 man de vergadering bijwoonden .Om de beurt hielden de sprekers van dezen avond hun toespraken in groote en kleine zaal. Te 8 uur opende de heer Blaas met eeii kort welkomstwoord. Hij brachtallen aan wezigen dank voor het gehoor geven aan den oproep van het bestuur der IJmuicler Fede ratie om in een mobilisatie-vergadering bij een te komen. Waar wij nu te midden van een felle strijd staan, zeide de heer Blaas, en heden bij alle andere groepen, ook die van den vischhandel zich tegen ons gekeerd heeft moet deze strijd op de krachtigste wijze ge voerd worden en kunnen wij deze organisatie er ook nog wel bijnemen. De reeders zien geen kans meer om met het bedrijf door te gaan; zij zien nu naar andere maatregelen uit den strijd te kunnen breken. Hetgeen echter in de laatste acht dagen is gepasseerd heeft bij ons niet de minste ongerustheid gebaard. Met een klemmend betoog, waarin hij wees op het groote onrecht om aan het karig loon van den arbeider te willen en durven tornen eindigde spreker zijn inlei dende beschouwing en gaf het woord aan den secretaris, den heer Brandsteder. Nu negen dagen 'gepasseerd zijn nadat het consigne tot staken gegeven werd, aldus de heer Brandsteder, heeft het bestuur der IJmuider Federatie het noodzakelijk geacht, deae mobilisatie-vergadering van de betrok ken arbeiders in het visscherijbedrijf bijeen te roepen om hen te raadplegen of de door dit bestuur gevoerde actie tot op heden juist is geweest. Uitvoerig memoreerde spreker de gebeur tenissen, welke aan de dagen van strijd vooraf gingen. Dit voornamelijk ten behoeve van die visschers, welke in de dagen, dat de staking uitbrak, nog op zee waren. Ook de samenwerking met het bestuur der Christelijke organisatie onderwierp de heer Brandsteder aan een grondige beschouwing, waarin hij o.a. mededeelde dat deze niets te wenschen overliet, zoolang liet hoofdbestuur van dezen bond nog in Den Haag vertoefde. Met verschillende bewijzen staafde de heer Brandsteder de vele aanvallen, welke op het gesloten front ondernomen waren, o.m. met uittreksels uit de Tribune, de IJmuider Fede ratie, communistische en fascistische pam fletten, welke citaten met hilariteit ont vangen werden. Uitvoerig stond spreker stil bij het feit, hoe de reeders de leiders der Christelijke Or ganisaties tot strijdbrekers hadden weten te maken. En ook hoe de eigen leden dier orga nisatie het voorstel van het bestuur van dien bond om de staking te breken met 948 stemmen van de hand gewezen hadden. Eenige sensatie verwekten de mededeelin- gen van den heer Brandsteder, hoe b.v. dezen AGENDA TE HAARLEM WOENSDAG 11 JANUARI Stadsschouwburg: Kunst aan het Volk. Vioolavond Adries Roodenburg; a. d. vleugel Felix de Nobel. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: Greta Garbo in „Mata-Hari". 2.30 en 8.15 uur. Cinema Palace: „Strich durch die Rech- nung". On het tooneel: Vernier en Ricart. Parijsche Straatzangers. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Mariene Dietrich in „Blonde Venus". Op het tooneel: Russia, zang Balalaika ensemble. 2.30, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 12 JANUARI Concertzaal: Mannenkoor Caecilia, Opera- .concert door de Italianen, o uur. Bioscoopvoorstellingen. morgen nog pogingen gedaan waren om met arbeiders uit de IJmuider Federatie buiten hun bestuur om te vergaderen met leden der Christelijke organisatie en ook hoe heden huis aan huis bezoek gebracht werd door een bestuurslid van dien bond met een hoofdbestuurslid, teneinde de leden op te wekken heden avond in .vergadering bijeen te komen om daarna te beslissen of men aan het werk zou gaan of niet en dit eventueel onder politie-geleide te doen verrichten. Daarom moet alle contact met zulk een bestuur verbroken worden en zal deze strijd niet alleen worden de zwaarste tot nog toe in dit bedrijf gestreden, maar ook de meest fu neste daar het tevens een strijd wordt van arbeider tegen arbeider, wat toch het meest schandelijke moet zijn wat er is (bijval). Spreker las nog een eenvoudig briefje voor van een „trawlergast" uit Scheveningen, welke zich over het voorstel van den Burge meester ongerust maakte en gaarne wat meer over den strijd in IJmuiden zou willen hooren. Deze is thans in het kort geformuleerd: Ongewijzigde verlenging van de oude arbeids voorwaarden tot de volle 100 pCt. heeft men zich als doel gesteld en dit moet worden bereikt De heer' Brandsteder werd na zijn rede langdurig toegejuicht. Namens het hoofdbestuur van den Centra- len Bond sprak daarop de heer Van Dugte ren, welke in een kort woord het standpunt der Federatie uiteen zette en tevens den tegenstanders duidelijk wenschte te 'maken, hoe in de rijen der stakers de solidariteit heerscht. Ook het standpunt der Christelijke organisatie werd door hem nauwkeurig be keken, waarbij hij tevens wenschte op te merken, dat de vrijheid van ieder mensch moet wórden gerespecteerd en we mogen dit standpunt niet aan de leden dier organisatie verwijten. Wel echter dat 't bestuur van dien Bond niet achter en vóór de leden staat in deze, ook voor hen belangrijke dagen. In die tegenwerking zit zeer zeker een vast systeem, zeide .spr. en hij toonde dit met. verscheidene voorbeelden aan.Uitvoerig stond hij stil bij hetgeen in de laatste 14 maanden in Nederland in dier voege gepasseerd was. Ook de bemiddelingspogingen van Burge meester Rambonnet nam hij onder de loupe. De heer van Dugteren uitte zijn waardeering voor deze goedbedoelde, maar niettemin fou- tief-in-opzet, arbitrale beslissingen, waarbij reeds bij voorbaat de eene partij ten opzichte van de andere sterk werd bevoordeeld. De niet bedoeld consequenties van deze zeer te waardeeren bemiddelingsvoorstellen heeft burgemeester Rambonnet over het hoofd ge zien. Wij wenschen gerust eveneens oplossing van dit conflict, aldus spr. en heusch, wij staken ook niet voor ons plezier. Men moet niet meenen, dat de arbeider het ernstige wapen (staking) in den klassestrijd zoo maar zal gaan gebruiken. Door de starre houding van de werkgevers zijn wij gedwongen om te vechten met alle middelen voor de over winning, voor ons levensgeluk, aldus eindigde spreker zijn luide toegejuichte redevoering. Aan het einde der vergadering, welke een zeer ordelijk verloop had, deed de voorzitter, de heer Blaas, nog eenige msdedeelingen. Onder meer dat uit den Christelijken Bond 60 leden waren overgekomen naar de IJmui der Federatie, leden welke hij de aanwezigen verzocht met vriendschap tegemoet te treden en de mogelijke animositeit, welke even tueel vroeger tegen hen bestaan mocht heb ben, op zijde te stellen. Daarna werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de wensen werd uitgesproken, de staking met. onverminderde kracht voort te zetten en tevens met klem zich in het bijzonder tot de leden der Chr. or ganisatie te richten teneinde eendrachtig in den strijd voort te gaan .zich daarbij dan aan de zijde der IJmuider Federatie scharend. De heer Brandsteder deelde onder veel hilariteit nog mede, dat het persoonlijke be zoek van de Chr. Bondsbestuurders aan de 140 leden-havenarbeiders in denloop van dezen dag,teneinde tot 'n vergadering te komen waarop men dan zou moeten besluiten weder om het werk te hervatten,- tot resultaat ge had had, dat 34 van deze 140 man ter ver gadering verschenen waren, waarvan 11 van de 34 in werkkleeding, zooals verzocht was geworden. Men besloot unaniem in geen geval te lossen. Dit ypeert, aidiis de heer Brand steder, toch wel zeer duidelijk ..het gemod der" der bestuurders van dien Bond. Zoo ziet de IJmuider Federatie van die zijde absoluut geen gevaar en gaat men dan ook geen stap achteruit. Met een opwekkend woord sloot de voorzitter de heer Blaas, te kwart vóór tien de vergade ring. De 1000 aanwezigen gingen kalm uit een. VELSEN RAADSVERGADERING. Nieuwjaarsrede van den burge meester. Voorloopig weer drie wethouders. Crediet voor B.- steun goedgekeurd. Voorloopig nog geen lokaal voor het be- waarschoolonderwijs te Santpoort De Santpoortsche naaimachi nes. Interpellatie over steun aan winkeliers en aan werkloozen in het visscherijbedrijf. Gisteravond vergaderde dé raad dezer ge meente onder voorzitterschap van burge meester Rambonnet. Afwezig' waren de heeren Tusenius, Vermeulen, Van der Veer en Van der Steen, allen met kennisgeving. Alvorens over te gaan tot- de behandeling der agenda hield de voorzitter- een uitvoerige nieuwjaarsrede. Nieuwjaarsrede van den burgemeester. Spreker wijst er op, dat 1932 een emotievol jaar is geweest. Onder de vele gemeenten, die de gevolgen van de crisis ondervonden, is Velsen niet de minst getroffene aldus spreker, met het gevolg, dat de gemeente in de pers meer besproken is, dan wenschelijk kan worden geacht. Bij het gemeentebestuur heerschte aanvankelijk een defaitistische stemming, als gevolg van de buitengewoon hoog opgevoerde bedragen der steunverlee- ning aan werkloozen en den twijfel, of hier mede wel zou kunnen worden voortgegaan. Deze toestand was zoo plotseling gegroeid, dat het geen wonder mocht heeten, dat er een oogenblik twijfel heeft bestaan over de wijze van bestrijding van het dreigend gevaar. Spreker acht het invoeren van ingrijpende bezuinigingen een gelukkige daad, omdat, of schoon veel wat nuttig en goed was verdween, zij toch ook deze goede zijde had, dat het crediet der gemeente wederom geheel her steld is, waardoor het mogelijk werd, de groote uitgaven voor werkloozenzorg in een tijdsverloop van 10 jaar te delgen. Bovendien gelukte het, de vlottende schuld in een lee ning te consolideeren, waardoor de begrooting sluitend kon worden gemaakt. Zoo kan de toekomst met meer gerustheid worden tege moet gegaan, overtuigd als het gemeentebe stuur is, dat deze gemeente, welke zooveel levenskracht en perspectief heeft, ook deze ernstige crisis te boven zal komen. De zwaar belaste kapitaalsdienst der be grooting liet geen uitgaven toe voor openbare werken. Dit geldt ook voor 1933, maar toch :«nag vertrouwd worden, dat de bouw van het openbaar slachthuis, als zijnde een ren- Op tal van plaatsen in Spanje zijn de gemoederen weer in opstand geraakt. Vooral in Sevilla en Barcelona kwam het tot ernstige ongeregeldheden. Hierboven het telegraafkantoor in Barcelonadat door opstandelingen bezet is geweest. Links boven Macia, president der Catalamsche republiek. dabei object, dit jaar tot stand zal komen, evenals de verbetering van de 'Hoofdstraat te Santpoort, waarvoor door het Rijk een bij drage is verleend. Spreker herinnert aan de pogingen, om re- geeringshulp te verkrijgen voor het visscherij bedrijf. De pogingen hebben tot geen resul taat geleid en spreker verwacht, dat ook in de eerstkomende maanden geen tastbare re sultaten te verv/achten zijn. omdat de re geering niet naar de stem van de gemeente luisteren wil. De scherpe aanval van spreker is door den minister beantwoord met een tegenoffensief in de memorie van antwoord in de Eerste Kamer. Maar al de scherpzinnig heid, waarmede de afdeeling Visscherij met aanhalingen uit brieven en rapporten tracht in twijfel te trekken dat hulp noodig is, zal het gemeentebestuur niet doen versagen in den strijd voor een rechtvaardige zaak. Met vereend optrekken zal men er tenslotte in slagen, den band van wantrouwen en af wijzing, welke om de gemeente geweven is, te verbreken. Spreker spreekt vervolgens zijn leedwezen uit over het conflict in het visscherijbedrijf en hoopt, dat de onderlinge strijd niet lang mag duren. In de bouwnijverheid, aldus spreker, valt gelukkig eenige opleving te bespeuren. Op het gebied van vestiging opent deze gemeente buitengewone perspectieven. "Wat het jaar 1933 betreft, het gemeentebe stuur zal zich door de moeilijkheden niet laten neerslaan. Daarvoor heeft Velsen te veel toekomst (Applaus). Belastingzaken. Vastgesteld wordt het le suppletoire ko hier der hondenbelasting, alsmede het kohier van schoolgelden der handelsavondschool 1932. Ingekomen stukken. Ingekomen, is o.a. een adres van den Ne- derlandschen Bond van Personeel in Over heidsdienst te Amsterdam, houdende verzoek niet over te gaan tot verlaging van de be- looning van het personeel, belast met het schoonmaken der gemeente-gebouwen, als mede om de positie van dat personeel het karakter te geven van een dienstverhouding. B. en W. v/ijzen er op, dat in de vergade ring van 16 December j.l. werd verworpen een voorstel van den heer W. F. Visser e.a. om de belooningen voor het schoonmaken der ge- meetegebouwen op de begrooting voor 1933 op dezelfde bedragen uit te trekken als voor 1932, terwijl een voorstel van dezelfde leden om het schoonmaken van de gemeente gebouwen in eigen beheer tegen uurloonen te laten-verrichten en deze loonen vast te stellen na overleg met de commissie van Georgani seerd Overleg hl handen van B. en W. werd gesteld om prae-advies. B. en W. stellen voor hen te machtigen, hiervan aan adressant mededeeling te doen. Een beroepsschrift van A. en P. Bleeker te IJmuiden tegen een besluit van B. en W. tot weigering van een bouwvergunning, alsmede een adres van W. van Heyst te Driehuis, houdende verzoek,, eenige wijzigingen te bren gen in het uitbreidingsplan, worden in han den van B. en W. gesteld om advies. Drie of vier wethouders. In behandelnig komt daarna de motie van de heeren J. E. Sluiters, C. P. J. Maas en H. Homburg,, waarin de raad als zijn meening uitspreekt, dat voorloopig met drie wethouders kan worden volstaan. De heer Sluiters (CJH.) deelt mede dat de motie wordt ingetrokken, in verband met het ingekomen schrijven van den heer Tu senius.' De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. besloten hebben, den raad voor te stel len, het aantal wethouders tijdelijk terug te brengen van vier op drie. Dit voorstel wordt goedgekeurd. Nadat dus sedert 1927 de gemeente is be stuurd geweest door een college van burge meester en vier wethouders, is het aantal wethouders wederom teruggebracht op drie. Extra hulp. (B-steun). B. en W. stellen voor, ten behoeve van het plaatselijk crisiscomité voor extra hulp voor aanschaffing van kleeding, schoeisel, bedde- goed e.d. voor het eerste halfjaar van 1933 beschikbaar te stellen een crediet van f 2711.25. Het Nationaa} Crisiscomité stelt voor dit doel een gelijk bedrag beschikbaar. Goedgekeurd. Crediet voor ontwikkelingscursussen. B. en W. stellen voor hun een crediet toe te staan van f 1000 teneinde ook in 1933 de ontwikkelingscursussen voor werkloozen te kunnen voortzetten. Bedoelde bijdrage geldt voor het le kwartaal. De bijdrage van het rijk in deze kosten ramen B. en W. op 75 pet. De heer Visser (S.D.A.P. meent, dat B. en W. hier wel wat zuinig zijn geweest. Hij verzoekt, de zaak nog eens onder de ogoen te zien om te kijken of er nog wat bij kan. De kans is groot, meent spreker, dat ook Gedeputeerde Staten een bijdrage zullen ver- leenen. De heer v. d. Flier (S.D.A.P.) zou gaarne een leeszaaltje beschikbaar willen stellen. Er zijn door verschillende uitgevers reeds vijf tig mooie boeken beschikbaar gesteld. Hij meent, dat de lust van de jongens, zich ver der te' ontwikkelen, zooveel mogelijk moet worden aangewakkerd. De heer Bosman wethouder, zegt, dat de commissie buitengewoon veel goed werk ver richt. Zij ondervindt veel steun van allerlei zijden. Er zijn toezeggingen door rijk en ge meente gedaan, heeft de heer Visser gezegd, maar met toezeggingen alleen komen we er niet. Er is nu pas de eerste bijdrage voor 1932 ontvangen. We hebben hiermede steeds op voorschot geleefd, zegt spreker. Als de Provincie ook subsidieert zal het college zeker overwegen of wat meer gedaan kan worden. Voor een leeszaaltje geeft de regeering geen subsidie. Dit zou dan moeten worden gesteund door particuliere bijdragen. Het college zal al liet mogelijke doen, om het onderwijs zoo goed mogelijk te maken. Hoe denken B. en W. over den wensch van de regeering, zich in verbinding te stellen met organisaties van werkgevers en werkne mers? vraagt de heer Visser dan nog. De Voorzitter gelooft, dat de heeren Visser en van der Flier zich wat al te zeer bezorgd maken over deze cursussen. Spreker heeft met den heer Bosman een bezoek aan de cursussen gebracht en was buitengewoon getroffen door de resultaten. Mocht er wat aan de cursussen te verbeteren zijn, dan zul len B. en W. dit zeker niet nalaten. De heer Bosman wethouder zegt nog, dat de kwestie met de organisaties in be handeling is. Het voorstel wordt goedgekeurd. Verhuur van gebouwen. en gronden. B. en W. stellen voor, een aantal per- ceelen tuingrond voor 1933 wederom aan de hurders te verhuren. Goedgekeurd. Kwijtschelding van huur penningen. B. en W. stellen voor S. van Son en H. War- menhoven, beiden te Velsen kwijtschelding te verleenen van huurpenningen voor huur van tuingrond tot bedragen van resp. f 192.55 en f 33.55. Dit voorstel wordt tijdelijk teruggenomen. Goedgekeurd wordt het voorstel tot wij ziging van de verordening, regelende de in richting en samenstelling der commissie van toezicht op het lager onderwijs. Een gemeentcj,errein voor „de Moerberg". B. en W. stellen voor, aan het bestuur der Speeltuinvereeniging „De Moerberg" een ge deelte van het terrein achter school J in bruikleen te geven voor f 1 per jaar. Het voorstel wordt goedgekeurd. liet adres van mej. Faber. De heer He ij koop (O. K.) verzoekt aan houding tot de volgende vergadering, omdat de heer Tusenius afwezig is. Stemmen: „Dan is hij geen wethouder meer". De heer v. d. Flier (S.D.A.P.) heeft nog eenige bezwaren, maar tenslotte wordt het punt aangehouden. Bewaarschoolonderwijs tc Santpoort. B. en W. hadden geadviseerd, niet te vol doen aan het verzoek van de vereeniging „Volksonderwijs" te Santpoort, aan haar om niet in gebruik af te staan het lokaal in het gebouw, grenzende aan de openbare school F te Santpoort voor liet geven van bewaar schoolonderwijs. De raad besloot, de beslissing op dit ver- verzoek aan te houden B. en W. deelen thans mede, dat zij hun standpunt handhaven en stellen alsnog voor, tot afwijzing van het ver zoek te besluiten, omdat een geringe toene ming van het aantal leerlingen van school F het nodozakelijk kan maken, dat 't lokaal weer in gebruik moet worden genomen. De heer v. d. Flier (S.D.A.P.) spreekt z'n verwondering uit over het praeadvies. Spre ker heeft de zaak onderzocht. Gebleken is, dat het hoofd der school geen enkele inlich ting is gevraagd. Er is een teruggang van 20 leerlingen op school F en een eventueele voor uitgang van leerlingen zou zeer goed opge vangen kunnen worden zonder uitbreiding der lokaliteiten. Ook een onderwijzer was zeer verwonderd over het praeadvies. Wan neer later mocht blijken, dat er behoefte is aan het lokaal kan „Volksonderwijs" naar een ander lokaal uitzien. Bovendien zou uit breiding der klassen van de school F uitbrei ding van onderwijzend personeel tengevolge hebben en dit zullen B. en W. toch niet doen. Spreker meent, dat B. en W deze gelegenheid met beide handen moeten aangrijpen. De heer Sluiters (C.-H.) meent, dat de gemeente het werk der commissie niet mag onderschatten. Maar er wordt in Santpoort tamelijk veel gebouwd en als de commissie het schooltje eenmaal in gebruik heeft, kan men ze er niet zoo gemakkelijk uit krijgen. Spreker wil het verzoek echter niet bot af wijzen. Als de school verbouwd moet worden, laten we dan denken aan de vereeniging. De Voorzitter merkt nog op, dat het leerlingental B. en W. bekend is, zoodat wij zich daarvoor niet tot het hoofd der school behoefden te wenden. In verband met de kwestie met Bloemen- daal zou het kunnen gebeuren, dat er meer dan 20 kinderen naar school F overgeplaatst moeten worden. Er is bovendien geen deel der gemeente, waar zoo forsch gebouwd wordt als in Santpoort. Daarom zijn B. en W. uiterst voorzichtig met dit bewaarschooltje. Als we ze eenmaal in school F hebben, zijn ze er voorloopig niet meer uit. Laat die vereeniging zich consolideeren. Inmiddels is de kwestie met Bloemendaal op gelost en kunnen we dan nzien.in hoeverre we de vereeniging tegemoet kunnen komen. De heer v. d. Flier houdt dan nog een pleidooi voor een spoedige oplossing van deze kwestie. De heer Homburg (A.-R.) heeft met ge noegen van den voorzitter vernomen, dat verzoeken van het bestuur een goed onthaal bij B. en W. zullen vinden. Spreker meent, dat de plaats, die men heeft uitgezocht, niet de juiste is. De aanwezigheid der bewaar school kan belemmerend zijn voor het on derwijs op school F. Het bestuur zal uit moe ten zien naar een andere localiteit. Sant- ooort heeft recht op een dergelijke inrichting. De Voorzitter zegt, dat het college alles voelt vor deze bewaarschool. Practische rede nen maken echter, dat het geboden is, nog een oogenblik te wachten. Hij hoopt, dat het college er in zal slagen, een oplossing te vin den. Spreker wijst er op, dat er twee groote bouwplannen in bewerking zijn.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1