HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJKe.O HET ENGELSCHE REDDINGWEZEN. HetRoyal National Life Boat Institution". IJMUIDEN Visscherij-Snufjes 18e JAARCANC No. 63 ZATERDAG 14 JANUAR11933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2*4 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. uitgave lourens coster, maatschappij voor courantuitgaven en alg. drukkerij n.v. directie: p. w. peereboom én robert peereboom. ADVERTENTIEN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent Ingezonden mcdedeelingcn dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; ƒ400.bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250.bij verlies van een duim; ƒ150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 200U.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of aut obusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. De stichter: Sir William Hillary. Evenals onze „Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij" en de „Zuid-Holland sche Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen" particuliere instellingen zijn, die door vrijwillige bijdragen en legaten in stand moeten worden gehouden, ten einde hun menschlievend werk onder dikwijls zeer gevaarvolle en moeilijke omstandigheden te kunnen laten volbrengen, is dit eveneens het geval met hun Engelsche zustermaatschappij, het .Royal National Life-Boat Institution", hetgeen gevestigd is in het Life-boat House, 42 Grosvenor Gardens, Londen S.W. I. Daar ook vele Hollandsche zeelieden, die op of nabij de Engelsche kust, schipbreuk leden, het behoud van hun leven aan deze zeer goed georganiseerde en wereldberoemde vereeniging te danken hebben, is het voor vele lezers van dit blad in het bijzonder voor de zeevarenden zeker wel interessant, iets omtrent dit genootschap te vernemen. Het Royal National Life Boat Institution" werd den 4en Maart 1824 opgericht. De op richting geschiedde op initiatief van Kolonel Sir William Hillary, een bewoner van het eiland Man (Isle of Man), dat gelegen is in de Iersche zee. Deze kolonel was een zeer ontwikkeld en buitengewoon practisch rnensch. Behalve soldaat was hij schrijver en bovendien een groot menschenvriend. Hij stamde af van een familie uit Yorkshire, woonde eerst in Essex, doch vestigde zich in 1808 te Douglas (eiland Man). Door de vele verschrikkelijke schipbreuken, die hij zag op de stormachtige kust van dit eiland, bemerkte hij al spoedig, dat het al-, daar aanwezige reddingsmateriaal zeer primi tief en dikwijls geheel onvoldoende was, om de opvarenden, die in nood verkeerden, met succes hulp 'te kunnen verlèenen. Ten einde in deze dieptreurigè toestanden die op verschillende plaatsen van de En gelsche kust bestonden afdoende verbete ring te brengen, moest er volgens Sir William Hillary een vereeniging worden opgericht, die de verbetering, uitbreiding en het onder houd van het reddingsmateriaal, langs de kusten van Groot Brittannië en Ierland, ter hand nam. Volgens hem die het redden van schipbreukelingen als een nationalen plicht beschouwde moest een dergelijke vereeniging door vrijwillige bijdragen in stand worden gehouden. In verband hiermede deed hij een beroep op het Engelsche publiek. Dit beroep werd gepubliceerd in het jaar 1823 en met behulo van Mi'. Thomas Wilson, een Londensch koopman en lid van het Parlement, werd nog geen jaar later, onder voorzitterschap van Dr. Manneis, Aartsbisschop van Canterbury, te Londen een openbare, vergadering gehou den, waarbij het Instituut werd opgericht. Sir William Hillary aan wien het red dingwezen van diverse naties, heden ten dage nog veel te danken heeft was niet alleen de stichter van het genootschap, doch boven dien was hli een der dapperste van de helden, die de reddingbooten in den loop der jaren, bemand hebben. Ettelijke malen maakte hij deel uit van de bemanning der reddingboot, op de bijna zonder uitzondering zeer moei lijke en gevaarvolle tochten, welke moesten worden ondernomen om de opvarenden van schepen welke in Douglasbaai in nood ver keerden, te kunnen redden. Op de vele toch ten was hij behulpzaam bij het redden van niet minder dan 305 schipbreukelingen. Voor deze heldendaden werd hem 3 maal de gou den medaille van het instituut toegekend. Zonder den naam te noemen van dezen held. is een beschrijving van het Engelsche Reddingwezen, niet volledig. In het jaar 1789, dus ongeveer 35 jaren AGENDA TE HAARLEM ZATERDAG 14 JANUARI Stadsschouwburg, WilsonspleinOpvoering van „Bruintje Beer". 2.30 uur. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opvoering van „De Dokter beveelt" 8 uur. Gebouw Protestantenbond: Lezing Volks universiteit door Johannes Anker Larsen. 8 uur. Cinema Palace: „Ein blonder Traum". Op het tooneel: Dewitz Sisters, Transformatie Act. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Blonde Venus" ge prolongeerd. Op het tooneel: Terley, Mini- scher Darsteller, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Mata-Hari" gepro longeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 15 JANUARI Schouwburg Jansweg: „Twee Moeders". 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Leerlingenuitvoe ring leerlingen van Anny Bonarius. 2.30 uur. Rembrandt Theater: Pop. Wet. voorstel ling: „Het wonder der kinderziel". 11.30 uur. Gem. Concertzaal: Concert H. O. V. 8.15 u. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 16 JANUARI Bioscoopvoorstellingen. voordat het instituut werd opgericht, werden de eerste proeven genomen met booten, die speciaal voor het redden van schipbreuke lingen werden gebouwd. De eer de reddingboot te hebben uitgevon den, komt aan 5 personen toe. De eerste was een Londensch rijtuigmaker, Lionel Lukin genaamd. Hoewel hij zich aan vankelijk bezig hield met het zeewaardiger maken van kleine roei- en zeilbooten, con strueerde hij in het jaar 1786 een boot, die speciaal werd ingericht voor het redden van schipbreukelingen. Deze boot werd geplaatst op de kust van Bamburgh, een plaats In Northumberland. Twintig jaar later ontwierp hij voor de „Suffolk Humane Society" de eer ste zeilreddingboot. Drie jaar, nadat Lukin's eerste reddingboot te Bamburgh was gestationneerd, werd aan den mond van de Tyne, door een plaatselijke vereeniging te South Shields, genaamd: „The Gentlemen of the Lawe House" het eerste permanente Reddingbootstation opge richt. Tevens loofde deze vereeniging een prijs uit voor het ontwerpen van een redding boot, welke geschikt was voor de woelige wateren van den mond der Tyne. Geen van de ingezonden ontwerpen werd echter geaccepteerd, doch de helft van den uitgeloofden prijs werd toegekend aan een zekeren William Wouldhave, die een ontwerp van een zelfrichtende reddingboot aan de vereeniging ter hand stelde. Eerst 60 jaar later werd door den voorzitter en een lid van „The Gentlemen of the Lawe House" een model van klei vervaardigd, hetwelk echter ge baseerd was op het zelfrichtend principe. Vol gens dit model werd bij Henry Greathead, de eerste zelfrichtende reddingboot gebouwd. Het was een open roeiboot en zij had een lengte van 30 voet. Ze werd genoemd: „The Original". Met „The Original", die 40 jaren dienst heeft gedaan aan den mond van de Tyne, zijn honderden zeelieden en passagiers van in nood verkeerende vaartuigen gered. Toen het instituut werd opgericht waren er langs de uitgestrekte kust van Groot-Brit- tannië en Ierland, in het geheel 39 redding booten geplaatst. Deze booten waren het eigendom van parti culieren of plaatselijke vereenigingen. Het onderhoud en bemannen hiervan, liet dik wijls veel te wenschen over. Na de oprichting van het instituut kwam hierin echter spoedig verandering. Volgens opgave van den secre taris van het instituut, waren er den 26en No vember j.l. langs de 5000 mijlen lange kust, 176 reddingbooten gestationneerd. Deze vloot bestaat uit 109 motor- en 67 reddingbooten, die door middel van riemen en zeilen worden voortbewogen. Voor het bemannen der boo ten beschikt het instituut over meer dan 3000 uitstekend geoefende mannen, die over de verschillende stations zijn verdeeld. Boven dien zijn er voor het te water laten van de booten, bijna evenveel getrainde mannen en vrouwen ter beschikking. Ten einde onder alle omstandigheden hulp te kunnen verleenen, wordt door het instituut aan den bouw en inrichting van een redding boot, de hoogste eischen gesteld. Er zijn 2 soorten reddingbooten n.l. de zelf richtende en niet zelfrichtende boot, welke laatste echter meer stabiliteit, drijf vermogen en snelheid bezit. De voortstuwing van deze vaartuigen ge schiedt thans uitsluitend door motoren of door middel van riemen en zeileg. Gedurende de jaren 18901928 beschikte het instituut eveneens over 6 booten, welke door stoommachines werden voortbewogen. De eerste stoomreddingboot. genaamd de „Duke of Northumberland", werd in het jaar 1890 in dienst gesteld en te Harwich gesta tionneerd. De laatste werd in 1928 uit den dienst genomen. In het jaar 1900 werden de eerste proef vaarten met de motorreddïngboot gehouden. De moderne motorreddingboot het z.g. Watson type heeft een lengte van 45 1 2 voet. Ze is verdeeld in verschillende water dichte compartimenten en practisch onzink- baar. In de cocknit zijn 12 automatisch werkende kleppen aangebracht, waardoor het binnen dringende water onmiddellijk wordt geloosd. Voor de voortstuwing zijn 2 motoren, elk van 40 p.k. aangebracht. Tevens is de boot voor zien van een kajuit, waarin de schiobreuke- lingen beschutting kunnen vinden. Verder is het vaartuig uitgerust met een zoeklicht en een kanon voor het overschieten van lijnen. Elke motorreddingboot is bovendien van een volledig stel zeilen voorzien. De bemanning bestaat uit 8 koonen, terwijl er plaats is voor oneeveer honderd geredden. Hoewel dit type boot het meest in gebruik is, zijn er nog grooter en krachtiger booten voor speciale stations aanwezig. Door langdurige ondervinding is herhaal deliik gebleken, dat de motorreddingboot het aangewezen vaartuig voor het reddingswerk bliikt te zijn. Vooral is dit laatste het geval bij het afleggen van lange afstanden en b'ii zwaar stormweer, wanneer de roei- en zeil- reddfnaboot ondanks de dikwijls uiterste insoanning van de bemanning hiertoe niet in staat is. D. KRUIJFF. MOEDERCURSU S „Het Witte Kruis". Te beginnen Maandag 13 Februari 'savonds 7 uur zal in het Witte Kruisgebouw aan de Kennemerlaan 125 te IJmuiden een Moeder cursus worden gehouden, voor meisjes en vrouwen boven de achttien jaar. De lessen die twee maal per week plaats hebben, ge durende zes weken, zullen worden gegeven door Zuster N. Nieuwpoort, docente van de Provinciale Commissie voor Kinderhygiëne. Er zal voor de dames die aan dezen cursus wenschen deel te nemen zeer veel te leeren zijn. Telkens blijkt weer dat door dnvoldoen- de kennis van zaken, veel dingen gebeuren die zeer nadeelig zijn voor de jonge moeder en de zuigeling. Dezen cursus te volgen, is daarom van zeer groot belang, omdat iedere moeder voldoende met de verzorging van haar baby op de hoogte behoort te zijn. De kosten die het volgen van den cursus met zich medebrengen, zijn zoo laag mogelijk ge steld en bedragen slechts één gulden. Zij die een moedercursus hebben doorloo- pen, kunnen zoo gewenscht kosteloos opge leid worden tot baker. Voor deelneming kan men zich opgeven bij den administrateur der Vereeniging, den heer Joh. Weltman, Kennemerlaan 125 te IJmuiden, 's avonds tusschen 5 en 7 uur. UITVOERING GRATIA-PLATO. Op Donderdag 19 Januari a.s. zal de gym nastiek- en athletiekvereeniging Gratia- Plato te IJmuiden-Oost in het gebouw Tha lia haar j aarlij ksche uitvoering geven. Evenals andere jaren stelt zij er prijs op, het programma vooraf te bespreken, opdat het publiek een indruk zal krijgen van het geen geboden zal worden. Zooveel mogelijk wordt getracht, elk jaar iets anders ten tooneele te brengen, of ten minste de verschillende afdeelingen iets an ders dan het vorige jaar te doen uitvoeren. De beperkte ruimte op het tooneel is ook in Thalia nog een struikelblok, zoodat de lei ders niet altijd dat kunnen toonen wat zij graag zouden willen. Het programma begint na opmarsch en vaandelgroet met een spreekkoor. Hierin wordt weergegeven de strijd voor de gym nastiek, voor de tufnkunst, terwille van de gezondheid, en tegen ziekte, slapheid en ver dorvenheid. Deze strijd wordt gevoeld als een strijd van het gansche volk en voor het volk. Dan volgen achtereenvolgens huppeloefe ningen, vrije en staafoefeningen, zoowel van meisjes, jongens, dames en heeren, alles op muziek.. Alle oefeningen zijn aangepast aan de muziek. De huppeloefeningen zijn vroo- lijke, eenvoudige maar door meisjes geliefde bewegingen en moeten beschouwd worden, als voorbereidingen voor den dans, zoowel volksdansen als fantasiedansen. De vrije oefeningen van de jongens zijn een combinatie van Niels Buck-oefeningen en z.g. natuurlijke bewegingen, als kloklui den, touwtrekken, grasmaaien, waarbij de muziek deze handelwijzen in toon en rythme duidelijk laat hooren. De staafoefeningen der dames zijn samen gesteld naar muziek van S. Translateur. De eerste oefeningen naar „Was Blumen trau- men" en de tweede is samengesteld naar me lodieën uit „Nur wer die Sehnsucht kennt" Deze sleepende muziek maakt een gratievolle uitvoering van de staafoefeningen mogelijk. Het is dan ook niet zoozeer de gymnas tische waarde, als wel de sierlijke en beval lige bewegingen, welke deze strafoefeningen haar bekoring geven. De vrije oefeningen der heeren zijn de Bondsoefeningen 1933, welke op a.s. Pinkster te Rotterdam bij het Bondsfeest door het K.N.G.V. zullen worden uitgevoerd. Daarna volgt een aantal nummers aan toestellen als banken, ladders, bruggen, rek en ringen. De beide laatste nummers van het pro gramma zijn voor de oudste meisjes en da mes. De meisjes zullen verschillende dansen ten beste geven. Een groep komt met volksdan sen, een andere groep met een fantasiedans naar de wals „Geschichten aus dem Wiener Wald", van Joh. Strauss. Vooral bij deze laatste zal weer aangetoond worden hoe mu ziek en beweging zich tot een geheel kunnen vereenigen. De dames sluiten met een bewegingskoor. Evenals in het spreekkoor bij den aan vang is ook dit bewegingskoor „Strijd" ge naamd. Twee machten, het goede, verhevene en edele, eenerzijds en het booze. lage en slechte Anderzijds, bekampen elkaar. In be wegingen wordt deze strijd weergegeven; nu eens moet de eene macht wijken, dan weer de andere tot dat ten slotte het goede de overwinning behaalt en het booze vernietigd wordt. Gratia-Plato hoopt door deze uitvoering haar naam waardig te blijven. In navolging- van den grooten wijsgeer Plato, wil zij door gymnastiek en lichaamsoefeningen het lichaam sterken en harden en tegelijkertijd tot een schoon geheel opbouwen, opdat het worde „een tempel van de ziel". Wij twijfelen dan ook niet, of Thalia zal uitverkocht zijn en niemand teurgesteld huis waarts zal keeren. LEDENVERGADERING „IJMUIDEN'S BLOEI". De vereeniging „IJmuiden's Bloei" houdt Donderdag 19 Januari a.s. een ledenvergade ring in Hotel No. Eén. Dé agenda vermeldt o.a. diverse verslagen en verkiezing van 6 bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren G. D. Boerlage, Ir. G. A. Kessler, Pastoor Rinkel, K. H. Tusenius, Ir. F. Thiel en B. G. Schuiten maker, welke allen, behalve de heer Thiel herkiesbaar zijn. Het bestuur stelt voor in de vacature ïr. Thiel te benoemen den heer A. F. Buckmann, lid van de Kamer van Koop handel DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRUF. Men schrijft ons: Van' het begin af, dat er stoomtrawlers te IJmuiden kwamen, hebben de trawlergas- ten steeds mijn volle sympathie gehad. Daar om zou. ik nu zoo gaarne zien, dat partijen tot elkander konden komén en elkander leer den begrijpen. Hij, die de stoomtrawlervisscherij meer malen medegemaakt heeft, weet wat een zuur stuk brood door den trawlergast verdiend wordt. Daarom is het mijn oprechte opinie dat er aan de oude gages niet getornd mag worden. Reeds een paar dagen heb ik de idee, moch ten de reeders nu eens met het navolgende voorstel komen: 1. Varen op de oude gages. 2. Het gewone zoodje visch, lever- en kuit- geld zooals voorheen. 3. Het fonds voor sociale voorzieningen, dat op heden verouderd is, en waarin de re- geering voor 't grootste deel voorziet, laten vervallen'. 4. Het afstappersgeld vervalt. 5. Voor de punten 43 en 45 wordt maan- lijksch of per 3 maanden een nader te be palen bedrag aan geld aan de équipages be taald. Nog zijn alle stoomtrawlers niet binnen nog is er geen zuiver oordeel te vormen, wie er staken wil en wie niet. Als Maandag a.s. de geheele vloot binnen is, geloof ik stellig wanneer er een voorstel als boven aan de équipages, die in de laatste maanden gevaren hebben, voorgelegd wordt, het gros voor varen is. Ik herhaal, het stemmen moet alleen ge schieden door zeelui, die in dit winterseizoen gevaren hebben, dan eerst krijgt men een zuiver beeld of de staking al of niet gemo tiveerd is. In grove trekken geef ik hier mijn idéé, in de hoop, dat het moge bijdragen tot oplos sing der hangende kwestie. CV. „In het Westen geen nieuws" had ik wel boven dit snufje kunnen plaatsen. Deze slag zin heriryiert aan den vreeselijken wereld oorlog en nu zitten we aan het IJmuidensche Westfront ook midden in een oorlog, waar weliswaar geen bloed vloeit, maar waar twee machten tegenover elkaar staan, bezig elkaar economisch uit te putten. Dit conflict is noodlottig voor IJmuiden en wel in de eerste plaats, omdat het van lan gen duur kan zijn. Want als het niet is op gelost vóór dat het ongunstige voorjaar- en zomerseizoen aanbreekt, lijkt het me niet on mogelijk, dat het nog maanden en maanden kan duren, want wanneer de nog resteeren- de gunstige wintermaanden voorbij zijn is de kans groot, dat de reeders de zaak maar laten rusten tot de zomer achter den rug is. Het wordt voor IJmuiden een kwestie van „to be or not to be" want als gevolg van dit conflict worden tal van inwoners, die er ge heel buiten staan in hooge mate gedupeerd. We hebben de geheele week nog plenty visch gehad, dank zij het feit dat de reeders zelf voor de lossing hebben gezorgd. Met ver eende krachten is het gelukt, alles in de markt te krijgen. Er zijn -nu nog 8 booten in zee plus de Irene, de eenige trawler waarvan de reeder heeft toegegeven. Ik ben benieuwd, hoe het met deze boot zal afloopen. Want men weet, dat de vischhandel besloten heeft, geen visch van trawlers te koopen, waarvan de reeders hebben toegegeven en het is nu de groote vraag, of de betrokken reeder het wagen zal, desondanks naar IJmuiden te komen, in de hoop dat een aantal afvalligen zich door de vischschaarschte zal laten ver leiden, toch van dien trawler te koopen. Ris keert de reeder dit niet, dan zal hij de visch in Rotterdam of anders.in. het buitenland moeten verkoopen. Zooals men ziet gaat het hard tegen hard en bij een dergelijken strijd kan het niet an ders, of er vallen klappen al zijn het dan ook geen klappen die lichamelijk pijn doen. Wat zal de naaste toekomst ons brengen? Ik verwacht een toenemenden aanvoer van Deensche visch, zoowel per vaartuig als per auto. Want in Denemarken is zooveel visch, dat men alle mogelijke markten op duizen den kilometers van de basis gelegen riskeert en wanneer straks geen enkele trawlar meer aan den afslag komt, zal IJmuiden voor de Denen een goede markt zijn, beter nog dan tot dusver het geval was, De opvarenden los ten tot nu too zelf en zullen dat zeker blij ven doen. Dan krijgen wè natuurlijk verder veel loggers, die dat op de Denen voor heb ben, dat ze visch aanbrengen, die naar Bel gië en Frankrijk kan worden uitgevoerd. Naar ik verneem, heeft de IJmuider Visch- handelvereeniging telegrafisch aan de regee ring verzocht de regeling omtrent de uitvoer- consenten tijdens den duur van het conflict buiten/werking te stellen. De Urker-botters zijn voorloopig uitge schakeld want ook op Urk is er oorlog. RIETERMAN. Vcui de onlusten in Spanje. De ingang van het vlieg station Quatro Vientos, waarop door de opstandelingen een aanslag beraamd was en dat thans streng wordt bewaakt HUISHOUDZAAK „WINTERS". Heden wordt in perceel Kennemerlaan 141 door den heer A. H. Winter een nieuwe zaak, waarin ongetwijfeld iedere zindelijke huis vrouw belang zal stellen, geopend. Het geldt hier een zaak zooals wij tot dusver nog niet in onze gemeente hebben, n.l. een speciaal zaak in huishoudelijke- en reinigingsartike len. Men vindt er b.v. een groote verscheiden heid bezems, stoffers, sponsen, zeemleeren lappen en verdere schoonmaakartikelen. Het zou te veel ruimte Vergen om alles te om schrijven maar bij ons bezoek aan de zaak stonden wij met verwondering te kijken naar de ruime verscheidenheid van artikelen die in deze branche verkrijgbaar zijn. Met dezen winkel is de Kennemerlaan weer met een zaak verrijkt, die daar zeker od haar nlaats is. EEN MOOI BEGIN. Men schrijft ons: De Penningmeester van de afdeeling Vel- sen der N.H. Vereeniging „Het Witte Kruis" mocht dezer dagen twee giften in ontvangst nemen, resp. van f 45 en f 15. In deze ook voor de vereeniging moeilijke tijden, stemt dit tot groote dankbaarheid. Wie volgt dit goede voorbeeld? R. K. VROUWENBOND. Gisteravond waren in vergadering bijeen de leden van den R.K. Vrouwenbond afd. IJmuiden. Medegedeeld werd, dat mej. M. van Hoof heeft bedankt als secretaresse, wegens druk ke werkzaamheden in verband met de Graal. Hoewel het de presidente gpeet een ijverige secretaresse te moeten missen, die ruim 10 jaar deze functie had waargenomen, was het toch weer bemoedigend voor haar, daar mej. v. Hoof zich bereid verklaarde een andere bestuursfunctie op zich te nemen. Als sem-etaresse werd hierna benoemd, mevr. v.' d. Hoogen. Mejuffrouw M. Leijding gaf hierna een demonstratie van stoppen en borduren op een naaimachine. Medegedeeld werd, dat de feestvergadering zal plaatshebben op 12 Februari.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1