HET NIEUWE AVONDBLAD VQDD VELSEN, BEVERWIJKe.O. IJMUÏDEN VELSEN BEVERWIJK 18e JAARGANG No. 65 DINSDAG 17 JANUARI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuïden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; ƒ600.bij overlijden: 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; ƒ150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alieen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeevingen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. De Radio-c ensuur. Het merkwaardig instituut, bekend als de radio-contröle commissie, heeft zich opnieuw onderscheiden. Het heeft meermalen roem ge oogst. We zijn nog niet vergeten hoe heel Ne derland erem gelachen heeft, toen het de uitzending" van „Rendez-vous bei Léhar" ver bood, omdat het de Fransche beteekenis van de uitdrukking „rendez-vous" niet kende en iets vreeselijk onfatsoenlijks ontdekt meende te hebben. Ook het geval van het tooneel- stukje „De Deur van de Badkamer" leeft nog in veler herinnering. De acteur Kommer Kleyn stond er voor in dat het een net stukje was. Hij begreep blijkbaar niet dat een acteur op zichzelf al iets „onnets" is, en dat zijn waarborg dus bezwaarlijk indruk kon maken. Thans fungeert als slachtoffer niet een zoo frivool wezen als een componist of acteur, maar een ongeveer zestigjarige professor, lid van de Eerste Kamer: prof. dr. D. van Embden. De radio-contröle-commissie heeft tot taak de bewaking van „de veiligheid van den staat, de openbare orde en de goede ze den". Is het reeds zoover gekomen dat deze dingen niet meer veilig geacht worden bij schier-zestigjarige proffen in de Eerste Ka mer? Men zou haast zeggen: bij wie dan? Nu is professor van Embden geen commu nist, geen osper, geen sneevlieter, geen sociaal democraat, maar wel een vrijzinnig-demo craat. Hij beroept er zich op (in de Telegraaf) dat deze staatspartij steeds gestaan heeft op den grondslag van gezag en wet, en dat hij bijna zestig en al meer dan een kwarteeuw professor is. Nu is de V. D. partij voorstandster van Na tionale Ontwapening een onderwerp ten aanzien waarvan dit blad een neutraal stand punt blijft innemen, omdat het tot de strijd punten der partijpolitiek behoort. Over dit on derwerp sprak de professor op 7 Januari voor de microfoon in Hilversum. Er wordt, zooals iedereen weet, al sinds jaren in Nederland over gesproken en geschreven en nog nooit zijn de voorstanders deswege voor den rechter gedaagd wegens het bedreigen van de veilig heid van den staat, de openbare orde of de goede zeden. Ik wil dit even vaststellen omdat dit be toog niets te maken heeft met uitspraken pro of contra nationale ontwapening, maar alleen met cle kwestie der uitgeoefende censuur, waarvan de belachelijkheid zich wel zeer krachtig naar voren dringt nu de pers over ■de zaak is gaan schrijven. Zulke censuur wordt namelijk nooit op de pers of op verga deringen uitgeoefend, maar alleen op de radio. Het gevolg van de schrapping van eeni- ge passages uit prof. van Embden's rede is derhalve, dat zij veel meer openbaarheid krijgen dan zij via de ethergolven ooit ver worven zouden hebben. Hij heeft gezegd dat in onzen tijd de klei ne staten tegenover de groote mogendheden volslagen machteloos zijn. Dat mocht. Hij had eraan toegevoegd, dat daaraan niets veran derd wordt door de „zoogenaamd kranige" redevoeringen van ministers van Defensie, die beweren, dat wij er lang niet slecht voor staan. Die woorden „zoogenaamd kranige" mochten niet. Brr, brrr, brrr! Ik meen dat ik ministers wel eens in krasser termen heb hooren aanvallen. U ook niet? Wie acht de veiligheid van den Staat, de openbare orde en de goede zeden door den term „zoogenaamd kranige", toegepast op een onbepaald aantal redevoeringen van een onbepaald aantal mi nisters van Defensie, bedreigd? Al was het alleen tegen minister Deckers gericht, dan nog zou al dit vaderlandsche heil er onge deerd bij blijven. De volgende zin van den schier-zestigjari gen prof. en senator moest er in zijn geheel uit. Die luidde aldus: „Aan die grootspraak hebben ministers van Defensie van alle kleine volken zich steeds bezondigd". Veiligheid van den Staat? Openbare Orde? Goede zeden? Nee hoor. Dat vind ik nou heelemaal niet erg. Alleen heeft prof. van Embden kans op een boos briefje van den Deenschen minister van Defensie, want die heeft verleden jaar in den Senaat ongeveer aldus gesproken: „Onze vloot kan niet vechten en niet vluchten. Als zij ooit in actie zou moeten komen is mijn eenige hoop gevestigd op mist. Zooveel moge lijk mist" (hilariteit). Bij het leger gekomen; lokte de eerwaardige prof.-en-senator opnieuw het verzet van de controle-commissie uit. „De opperbevelheb ber uit die dagen, generaal Snijders en hij kan het weten heeft na den oorlog ont huld, dat onze gemobiliseerde weermacht al die jaren zoo buitengemeen zwak is geweest, dat zij bij een aanval in een oogwenk vernie tigd zou zijn geworden". Deze heele zin werd geschrapt. Prof. van Embden beroept er zich op dat generaal Snij ders deze uitlating heeft gedaan in het tijd schrift „Ons Leger" van 1922 en nader toege licht in de „Militaire Spectator" van 1923, dat liij al vele malen is geciteerd in de Kamers en in de pers. Hier staat men ganschelijk paf. De radio-censor kapittelt inderdaad niet alleen den professor, maar ook den generaal en de beide Kamer-voorzitters. Wat de pers betreft nu ja, da's begrijpelijk. Ais-ie ons te pak ken kon krijgenMaar sinds wanneer zijn generaal Snijders en de Kamervoorzitters ge vaarlijk voor de veiligheid van den Staat? Van de beide kruisers „Java'' en „Sumatra" heeft de professor gezegd dat zij „beide reeds in hun nadagen zijn" en ze aangeduid als „deze aftandsche scheepjes". Mocht niet. Ik heb, althans over de Sumatra, nog wel heel wat hoonender woorden gelezen. De professor merkt öp dat die twee vaartuigen elk slechts 7000 ton meten en gebouwd zijn volgens de plannen en de techniek van 1915. Dit ziet er inderdaad niet jeugdig en modern meer uit. Ik sla een Engelsch referentie-boek op, hoofd stuk „De Vloten der Wereld", waarin ze open hartig beschreven staan en vind de aandui ding: „Moderne lichte kruisers (niet ouder dan 15 jaar)". De Engelschen zijn het dus alvast met onzen Amsterdamschen prof. eens. Zij vinden een lichten kruiser van 18 niet meer jong. Ja, hoe gaat het met die dingen? Het zijn nu eenmaal geen jonge meisjes. Komend tot de luchtvaart had prof. van Embden willen zeggen maar het mocht niet) „Noemenswaard verweren kunnen wij ons niet. Wij kunnen slechts beproeven eenige vertwijfelde tegenaanvallen uit te voeren op buitenlandsche steden, teneinde ook daar on schuldige vrouwen en kinderen in massa te vermoorden. Dat ligt ook te onzent in het voornemen". De eerste twee zinnen van deze passage kloppen volkomen op de verklaringen van den Britschen vice-premier Stanley Baldwin, in het Lagerhuis in November 1.1. afgelegd: „Geen macht ter wereld kan ons tegen een bombardement uit de lucht beschermen. De eenige verdediging bestaat in den tegenaanval. Dat beteekent: wanneer zij zich redden wil len moeten de vliegtuigen, sneller dan de vijand, méér van diens vrouwen en kinderen dooden dan hij van de hunne. Ik zeg dit, op dat dc menschen eindelijk zullen leeren be grijpen wat hun wacht, wanneer de volgende oorlog komt". Nu, dat zegt de Engelsche regeerirg, zich richtend tot de Engelschen. En het wil mij voorkomen, dat Engeland wel iets sterker is dan wij, zoodat de professor geen ongelijk kan hebben. Alleen verwondert mij dat iiij er aan toegevoegd had: „Dat ligt ook ten ontzent in het voornemen". Hij rechtvaardigt dit met in de Tel. er op te wijzen, dat de Nederlandsche regeering zich het recht op représailles heeft voorbehouden als een vijand den gifgasoorlog mocht gaan toe passen. Maar afdoende is dat niet. Zou de professor, die van plan schijnt te zijn zijn radio-ervaringen in de Eerste Kamer ter sprake te brengen, niet eens categorisch aan de regeering willen vragen hoe zij eigenlijk hierover denkt? Tenslotte heeft de censor hem verboden, het adres te vermelden waar een van zijn brochures verkrijgbaar is, met den prijs er bij. Dit is vermoedelijk alleen gegrond ge weest op de bepaling, dat geen reclame over de radio gemaakt mag worden, en dus niet van belang. Het schrappen van al die zinsneden werd prof. Van Embden pas 10 minuten vóór den aanvang van zijn rede medegedeeld. Hij kon er niets meer aan doen. Het geval bewijst inderdaad dat 't met liet vrije woord in den vaderlandsclieh ether droevig gesteld is. R. P. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Maandag 16 Januari 1933 in radio-telegrafische verbinding met het kuststation Scheveningen Radio. Amstelkerk, Baloeran, Chr. Huygens, Co lombia, Costa Ri'ea, Dempo, Flandria, Indra- poera, Joh. de Witt, Kota Nopan, Kota Tjan- di, Oranje Nassau. Poelau Bras, Sibajak, van Spilbergen, Stuyvesant, Veen, Veendam Ma rion Radio WCC 1) 1) Maandag, 16 Januari 1933. Bij verzending van een radiotelegram via Scb.eveningenradio bedragen de totale kos ten 44 centen per woord. AGENDA TE HAARLEM DINSDAG 17 JANUARI Gem. Concertzaal: Concert H. O. V. o. 1. v. Fr. Schuurman. 8.15 uur. Cinema Palace: „Ein blonder Traum". Op het tooneel: Dewitz Sisters, Transformatie Act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Blonde Venus" ge prolongeerd. Op het tooneel: Terley, Mini- scher Darsteller. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Mata-Hari" gepro longeerd. 8.15 uur. WOENSDAG 18 JANUARI Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. DE STAKING IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF. EEN CIRCULAIRE DER REEDERS- VEREENIGING. Een circulaire van den volgenden inhoud werd gisteren dooi' de Reedersvereeniging uitgereikt aan de opvarenden van de stoom trawlers: Het is U bekend, dat de loon- en arbeids overeenkomsten voor alle opvarenden op 31 December 1932 zijn afgeloopen. De Reeders vereeniging heeft reeds in November j.l. aan Uwe Organisaties verzocht om met ons de voorwaarden voor nieuwe contracten te be spreken. De Bond van Christelijke Fabrieks- en transportarbeiders heeft onze voorstellen als basis voor onderhandelingen aanvaard en wij zijn daarmede tot overeenstemming ge komen. De Federatie heeft daaraan echter voorwaarden verbonden, die door geen werk gever konden worden aanvaard. Ieder Uwer begrijpt, dat wij ons niet verbinden kunnen een bepaald aantal schepen te laten varen 'en indien dit aantal minder mocht worden zwaardere arbeidsvoorwaarden, dus zwaar dere lasten te moeten dragen, juist op een oogenblik dat verlichting dezer lasten het meest dringend is. Aangezien de Federatie op ons herhaald verzoek om deze voorwaarden terzijde te stellen, niet heeft willen voldoen, maakte zij verder overleg onmogelijk. Wij voelen ons nu verplicht ons rechtstreeks, zoover U niet bij den Christelijken Bond zijt aangesloten, tot U te wenden en te toonen, dat wij ons bij de noodzakelijk geworden wijzigingen tot het meest noodige beperkt hebben, de grootste soberheid in acht hebben genomen en in Uw directe inkomsten geen wijzigingen hebben gebracht. U ontvangt dezelfde vaste gage en de percenten blijven zooals zij waren. Doordat de Regeering de trawlvisscherlj niet meer als seizoenbedrijf beschouwt, kun nen aan werklooze visschers uitkeeringen worden gedaan overeenkomstig de bepalin gen van de werkloozenkassen, ongeacht den tijd van het jaar. Hierdoor is het belang rijkste doel van het Fonds voor Sociale Voor zieningen gewijzigd en waar het bedrijf on mogelijk nog zwaardere sociale lasten kan dragen dan de wet en cle vrijwillige ziektever zekering en -behandeling den reeders reeds opleggen, moeten vanaf 1 Januari verdere bijdragen aan dit fonds komen te vervallen. Wij moeten allen opvarenden ernstig voor behouden, dat in het algemeen verlichting van de bedrijfslasten verdere werk verminde ring tegenhoudt en werkverruiming in de hand werkt. Met U moeten wij alles in liet werk stellen om het stoomtrawlerbedriif, dat aan zoovele arbeiders werk verschaft, in stand te houden. Het is mogelijk dat het 17 ontgaan is, maar U moet weten, dat ongeveer de helft van de bruto-inkomsten direct of indirect als loon wordt uitbetaald. Waar nu op alle onderdeelen van het bedrijf wordt bezuinigd; daar moeten deze zoo laagmogelijk gestelde bezuinigingen als redelijk worden aanvaard. - Wij geven hieronder nog in het kort een overzicht van de voornaamste veranderingen in het contract. Wij moeten U daarbij evenwel nog wijzen op enkele zaken en wel: 1. De vaste gage en het percentengeld blilven ongewijzigd; 2. Van het kuit- en levergeld blijft 150 oer reis ter beschikking van de bemanning. Het meerdere komt voor de helft ten goede aan de bemanning en voor de andere helft ten goede aan de reederïj; 3. Op de kustbooten (platvischvisscherij) zul len drie matrozen en een lichtmatroos varen: 4. Het zoodje wordt afgeschaft en he£ wordt verboden visch mede te nemen of weg te geven. Inplaats van het zoodje komt een vergoeding van 2 per man per reis; 5. De ziektebehandeling wordt nu weder geregeld door Zeerisico, zooals dit vroeger eveneens door Zeerisico geschiedde. Op deze voorwaarden zal derhalve gevaren kunnen worden. Bij Station te Boekarest heeft naar wij hebben gemeld een ernstige botsing tuschen twee treinen plaats gehad. Acht personen werden gedood en twaalf gewond. Hierboven een foto van het opruimingswerk. DE ARBEIDERS SPORTBOND. DE REVUE: „WIJ HEFFEN ONS OP". Men schrijft ons: Jaar in jaar uit worden door vereenigingen van plaatselijken aard en afdeelingen van groote bonden z.g. tooneelstukjes gespeeld, welke door de gebrekkige hulpmiddelen, de ondeskundige leiding enz., altijd beneden een middelmatig peil moeten blijven. Wel geeft dit spelen door menschen uit eigen kring be vrediging aan bekenden en familieleden in de zaal, doch een wezenlijke waarde, een eer lijke ontroering of vreugde, door het onder gaan van een harmonie van klank, kleur en rythme of dramatische spanning is er niet. Erkend zij bij deze pogingen de belangrijke waarde van het „zelf doen", alsmede de waar de van het uitbeelden voor een gemeenschap, door een deel uit die gemeenschap zelve. Dit „zelf doen" te behouden en toch iets te brengen, dat bovengenoemde harmonie bezit en wel door een groep menschen, welke niet door voortdurende oefening op leeken- spel is ingesteld, is bij het ontwerpen van den vorm van deze revue het uitgangspunt geweest. En zoo is dus het vertoonen van dezen nieuwen vorm van uitbeelden een experi ment te noemen, dat, zoo het voldoet, uit gebreid kan worden en door verandering van vorm en inhoud mogelijkheden in grooter stijl biedt, zoowel voor de organiseerden als voor de uitvoerenden. Doordat een 25-tal afdeelingen deze revue uitvoeren, zijn de kosten gering en de mo gelijkheden grooter. De mogelijkheid was er, aan de uitvoering en voorbereiding kunste naars te verbinden. Zoo kan er met één stel décors voor alle afdeelingen worden volstaan. De plaatselijk onmogelijk verkrijgbare requi- sieten worden meegebracht. De ten dienste staande hulpmiddelen zijn daardoor belang' rijk minder gebrekkig, als men ooit van plaat selijke vertooningen gewend was. Deze „Beeldenrevue" stelt zich in dienst van de Arbeiderssport. De beelden, welke ach tereenvolgens vertoonen; landelijke rust, sport, verdeeldheid, oorlog, moederkreet, vre deswil, productie-oorloggeëxploiteerde sport, en verbroedering door sport, vloeien uit elkan der voort en vormen één geheel. Onderlin; worden ze door geluiden in en uitgeleid. Ze worden gespeeld, of liever plastisch geboden, door leden van de afdeeling van den Arbei- derssportbond. Deze leden hebben systema tisch onder hun eigen leiders gerepeteerd, volgens instructies met- bijbehoorende platte gronden en verdere aanwijzingen, welke in hun bezit werden gesteld. In alle beelden is een voordrachtkunste naar als eenig sprekende figuur. Hij verbeeldt in klank den inhoud van het beeld, vanuit het beeld zelf. Niet buiten, maar-in het beeld staat hij en wordt zoo de stem van het beeld. Voor iedere opvoering is een generale repe titie met de decors, geluiden enz., onder lei ding van Ru Mulder. Bij deze gelegenheid wordt het resultaat der repetities gecontro leerd en zoo noodig verbeterd. Moge déze eerste poging, die nog een klein onderdeel van het programma moet blijven, slagen. De vorm zal in de toekomst grootere mogelijkheden bieden. Zoo zij slaagt zal een vorm geschapen zijn, welke een „artistieke" uitvoering door plaatselijke krachten waar borgt, het „zelfdoen" bevordert, het publiek een dubbele bevrediging zal schenken nl. de bevrediging die het ondergaan van een artis tieke vertooning schenkt, alsmede het plei- zier de menschen uit eigen omgeving een prestatie te zien leveren. Deze revue zal a.s. Donderdag op den feest avond van den Arbeiderssportbond in Thalia vertoond worden. Ongetwijfeld wacht den bezoekers een kunstvolle avond. DIEFSTAL VAN BOKKINGEN. Door P. werd aangifte gedaan van vermis sing van ongeveer 140 bokkingen uit zijn rookerij in het duin achter de Haringhaven. RINGVERGADERING N. J. V. Maandagavond heeft in het Koning Wil lemshuis een druk bezochte ringvergadering plaats gehad van de afdeeling Kennemerland van het Ned. Jongelings Verbond. De lei ding van dezen avond berustte bij den voor zitter van de afdeeling IJmuiden, den heer L. T. Kooien. Met een kort welkomstwoord, waarin hij tevens zijn groote tevredenheid uitsprak over de goede opkomst op deze eerste ringverga- dering in 1933 en aanspoorde om indien mo gelijk tot nog grooter activiteit in het ver- eenigingsleven te komen, opende hij de ver gadering waarna de algemeen-secretaris van het verbond, de heer H. Gordeau uit Bussum het woord kreeg. De heer Gordeau had als onderwerp: „De omgang tusschen jongens en meisjes". Op eenvoudige en bevattelijke wijze bepaalde spreker de aanwezigen bij de moeilijkheid van de keus waarvoor men in een zeker tijdperk van het leven geplaatst wordt, nl. bij het zoeken van een levensgezellin. Met verschillende voorbeelden wist spreker dit te illustreeren op een manier die tot luisteren dwong, en somtijds een gulle lach deed weerklinken. Na de pauze werden de notulen der vorige ringvergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Hierna werd de gelegenheid open gesteld om met den heer Gordeau over het door hem besproken onderwerp van gedach ten te wisselen. Hiervan werd door eenige der aanwezigen gebruik gemaakt. Na het zingen van het bondslied bedankte de voorzitter den heer Gordeau voor zijn inleiding, waarna laatst genoemde met dankgebed de vergadering sloot. DRUKKE DAG VOOR DE BRANDWEER MOTORSPUIT DRIEMAAL UITGETROKKEN. Het was gisteren een drukke dag voor de brandweer, daar de motorspuit niet minder dan driemaal moest uittrekken. Gistermorgen kwam ze het eerst in actie voor een reeds gemelde schoorsteenbrand in den Willemsbeekweg. Het tweede alarm kwam uit de Flcetstraat. Dit bleek echter een loos alarm te zijn geweest, daar nergens iets was te vinden, dat op brand geleek. Nauwelijks was de spuit weer binnen en hadden de brandweerlieden hunne leeren jassen uitge trokken, of voor de derde maal klonk het alarmsein, ditmaal voor een schoorsteen brand in de lunchroom van den heer Ree horst in de Visseringstraat. Vermoedelijk was hier brandgevaar ont staan doordat de schoorsteen een construc tiefout vertoonde Nadat de brandweer het noodige had verricht, was het euvel spoedig verholpen. GESLAAGD. Voor het praktijkexamen voor boekhouden van Mercurius en van de Vereeniging van Leeraren slaagde onze plaatsgenoot de heer J. van der Kuil. GROOTE DIEPGANG. Het met petroleum van Abadan komend Engelsche tankstoomschip British Sergeant is met een diepgang van 80 decimeter naar Amsterdam opgevaren. DE WERKLOOSHEID WEER STIJGENDE. Aan de Gem, Arbeidsbeurs waren j.l. Za terdag als werkloos Ingeschreven: Bouwvakarbeiders: Betonwerkers 58. be hangers 4, bouwk. opzichters 7, cementwer- kers 1, fundeeringwerkers. 1, gasfitters 3, gal- zenwasschers 1, grondboorders 1, grondwer kers 186, heiers 4. loodgieters 7, metselaars 60 w.o. 2 ben. 18 j„ opperlieden 51, remming werker 1, rieter 1, schilders 92, w.o. 2 ben. 18 jaar, steenhouwers 1, straatmakers 11. stuca- doors 17, timmerlieden 194 w.o. 5 ben. 18 jaar, uitvoerders 2, voegers 5. totaal 708. MetaallbewerkersAnkerwikkelaars 1, bank werkers 98, w.o. 6 ben. 18 jaar. branders 2, constructiewerkers 12, electriciens 16 w.o. 2 bén. 18 jaar, handlangers 4, horlogemakers 1, isoleerders 3, ketelmakers 18 w.o. 1 ben. 18 jaar, klinkers 4, kopergieters 1. koperslagers 7, lasschers 14, machiniten 126 w.o. 57 vi sch erij mach., metaalboorders 1, metaal draaier 15, metaalschavers 3, metaalschil ders 3, metaalslijpers 1, monteurs 14 w.o. 1 ben. 18 jaar, motordxijvers 2, plaatwerkers 22 w.o. 2 ben. 18 jaar, pijpwerkefrs 3, pijpfit- ters 3, rijwielherstellers 2, scheepsmakers 1, scheeptimmerlieden 8, scheepstuigers 3. sme den 8 w.o. 1 ben. 18 jaar, metaaldraadsplitsers 1, stokers 113 w.o. 61, visscherij-stokers, te- genhouders 2, voorslaanders 1. vormers 4, vuurwerkers 16- ijzerwerkers 3, totaal 537. Kantoorpersoneel: bedienden mnl. 42, idem vrl. 6, aank. bed. vrl. 2, idem mnl. 8, musici violist) 1, totaal 59. Huïsh. beroepen: dagdïenstboden ben. 18 jaar 1, dagdienstboden 3, dienstboden dag en nacht 3, huishoudsters 2, hulpen in de huis houding 2, werksters 10, portiers 3, totaal 24. Divere beroepen: fotografen 5. letterzet ter 5 w.o. 1 ben. 18 jaar, laboratoriumbed. 1, mach. houtbewerkers 10 w.o. 1 ben. 18 jaar, kuipers 23, mandenmakers 5. markiezenma- kers 1. meubelmakers 5 w.o. 1 ben. 18 jaar, modelmakers 1, rietmattenmakers 1. stoelen- matters 1, stoffeerders 1, zagers 4, kappers 3 w.o. 1 ben. 18 jaar. kleermakers 2, mangel- sters 1. aardewerkers 5 w.o. 1 ben. 18 jaar, modelleurs 1, schoenmakers 3, boekbinders 1, nettenboetsters 7, nettenbreiers 2, zeilmakers 6, bakkers 15 w.o. 2 ben. 18 jaar. broodbezor gers 1, bier bottel aars 1, koks 9. w.o. 5 vis scherij koks, sigarenmakers 5, bloemisten 15 w.o. 2 ben. 18 jaar, landarbeiders 6, tuinders 18. visschers 96. colporteurs 6, kruideniers ben. 3 w.o. 1 ben. 18 jaar, magazijnbed. 9, reizigers 8. vertegenwoordigers 3, winkelbed. ben 18 jaar 1, winkelbed. vrl. 3, bakkenschip- pers 21, bedienden gr. vaart 1, chauffeurs 48. dekknechts 10, w.o. 1 ben. 18 jaar, emballeurs 1, expeditiekn. 1, hofmeesters 1, kellners 6, kraanmachinisten 6. loopjongens 1, matr. koopvaardij 11, pakhuiskn. 6, loopjongensu koopvaardij 1, matr. koopvaardij 11. pakhuis kn. 6, schippers 4, sleepbootkap. 12, stuurlie den 4, voerlieden 9. kolenwerkers 8, haven- en transportarbeiders 130, controleurs 5, incas seerders 2, opzichters 2, totaal 582. Zonder vakkennis: Losse en fabrieksarbei ders 745 w.o. 29 ben. 18 jaar. Het totaal aantal ingeschreven werkloozen bedraagt derhalve 2655 en i's dus weer stij gende. PROTESTVERGADERING De Communistische Partij Holland belegt Woensdagavond in het Kennemer Theater een protestvergadering tegen de gevangen neming van Tan Malakka en Djamaloeddin Tamin. In deze vergadering zullen Ko Beu- zemaker en Bertha de Vries het woord voe ren. Verder wordt de medewerking aange kondigd van „Agitprop".

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1