UIT HET BUITENLAND Bij Griep «i» het belangrijkste nieuws Een kostbaar bezit In de Engelsche Politiek. Het Geheime rapport over de scheepsbranden IJMUIDER courant ZATERDAG 28 JANUARI 1933 Von Schleicher heden bij Hindenburg. Ont binding van den Rijksdag. Duitsche pers verwacht het aftreden van den premier. Ver trouwensvotum voor de Fransche regeering. Een Engelsch werkprogram voor de ontwape ningsconferentie. Anti-Russische rede van Japanschen minister. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN en Influenza, Rheumatische pijnen, ge vatte Koude, Hoofdpijn, Kiespijn, Aange zichtspij n en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct. Doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw Drogist. Ierland. Zal De Valera een voorzichti ger politiek voeren? DL'ITSCHLAND. V. D. meldt uit Berlijn: Rijkskanselier von Schleicher zal heden Zaterdag door den Rijkspresident in audiëntie worden ontvangen. Bij deze ge legenheid zal Schleicher volmacht vragen den Rijksdag te ontbinden. De ontbinding zou, naar verluidt, gemotiveerd worden met het feit, dat in den Rijksdag een motie van wantrouwen in het kabinet zou worden aan genomen. In politieke kringen neemt men aan, dat de Rijkspresident reeds Zaterdag zijn beslissing zal nemen. De Berlijnsche bladen van Zaterdag be handelen uitvoerig de vraag of rijkskanselier Von Schleicher van Hindenburg de volmach ten zal krijgen om den rijksdag te ontbinden of niet. Algemeen schijnt in politieke kringen te v/orden aangenomen, dat dit niet het ge val zal zijn en dat rijkskanselier von Schlei cher zal moeten aftreden. De „DAZ" is in dit verband van meening, dat Von Schleicher niet alle volmachten in eens zal vragen, maar zal beginnen met een verzoek om den rijks dag te ontbinden. De „Vossische Zejtung" verwacht, dat von Schleicher zal moeten aftreden, maar, daar nog niet bekend is wie hem zou moeten op volgen, geruïmen tijd als leider van een cabinet d'affaires aan zal blijven. De „Lokalanzeiger" verwacht, dat Hinden burg von Schleicher zal verzoeken de re- geeringsverklaring in den rijksdag voor te lezen. De „Germania" verwacht, dat nog heden een oplossing zal worden gevonden. Het laatste woord moge nog niet zijn gesproken, alles wijst er op dat von Schleicher ten val gebracht is. FRANKRIJK. De ochtendzitting van de Fransche Kamer werd voornamelijk gevuld met een groot op gezette rede van de socialistischen leider Léon Blum. Het slot van zijn rede was een heftige aanzegging van strijd door de oppositie, die op een ineenstorting van de tegenwoordige meerderheid wacht daar zij gelooft dat het oogenblik van de revanche nabij is. Daarom heeft de oppositie de paniekstemming onder het publiek verwekt. Wellicht zal de bedrei ging voor de meerderheid van 1 en 8 Mei spoediger komen dan men denkt. De oppositie zal alles doen opdat de vredes wil van het kiezerscorps in de Kamer ge ëerbiedigd wordt. Het debat in de mïddagzitting kreeg bijzon der belang door een rede van den oud- minister van financiën Paul Reynaud, die verlangde dat men nauwkeuriger opgaven zou verstrekken over de aan de vroegere re geeringen verweten verkwisting. De regeering heeft zich des avonds genood zaakt gezien tegenover het voorstel van een linksrepublikeinsche afgevaardigde te eischen dat eerst beraadslaagd zal worden over de verlaging der uitgaven. De regeering heeft daarbij de vertrouwenskwestie gesteld, waar bij zij met 348 tegen 243 stem men in de meerderheid bleef. Na een korte onderbreking werd met 530 tegen 51 stemmen besloten om half tien in nachtzitting te gaan, welke waarschijnlijk tot Zaterdagochtend vroeg zal duren. JAPAN. De Japansche minister van Oorlog Araki heeft in het Hooger Huis een rede gehouden, die groot opzien heeft gebaard, over het eventueele oorlogsgevaar met de Sovjet Unie, dat het gevolg zou kunnen zijn van de Ja pansche militaire actie in Mandsjoerije. Ook in de Sovjet Unie hield men met deze moge lijkheid rekening, wat Araki bewees door te herinneren aan een uitlating van Stalin, dat de uitvoering van het eerste Russische Vijf jarenplan belemmerd was geworden door de noodzakelijk geworden oorlogsvoorbereidin gen, wat volgens Araki beteekende, dat Rus land een Japanschen aanval verwacht of voornemens is Japan aan te vallen. Japan behoefde zich echter niet ongerust te maken want de Japansche krijgsmacht was op alle eventualiteiten voorbereid. De Japansche luchtmacht vooral was in de laatste jaren aanzienlijk uitgebreid en Japan zou er naar streven een luchtvloot te bouwen, die gelijk waardig was aan die van de Sovjet Unie. Voorts werden overal militaire trainings kampen voor de Japansche jeugd ingericht, zoodat in de toekomst de Japansche ver dediging aan alle aanvallen het hoofd zou kunnen bieden. Wat China betrof, diende vroeger of later een einde aan den strijd te komen. Wanneer China troepen naar Jehol zou zenden, zou Japan beslissende stappen moeten doen en zou de regeering zich wellicht tot een geheel nieuwe politiek gedwongen zien. Uit Moskou meldt V .D., in aansluiting op het bovenstaande: Alhier hecht men groote beteekenis aan de rede, die de Japansche Minister van Oor log Araki in het Hooger Huis heeft gehou den. Men gelooft niet, dat deze rede de per soonlijke opvatting van den minister van Oorlog alleen weergeeft en ook niet, dat zij moet worden beschouwd als een ontsporing in het vuur van Araki's redevoering, doch dat men er een bewuste politieke daad, die gesteund wordt door het geheele Ja pansche kabinet, in moet zien, die ten doel heeft de Sovjet-regeering te be wegen tot wijziging van haar politiek in het Verre Oosten. De Sovjet-regeering is voornemens den officieelen tekst van Araki's rede af te wach ten, waarna zij zal beslissen welke stappen zij heeft te nemen. Een bijzonder pijnlijken indruk heeft het te Moskou gemaakt, dat Araki voor zijn aanval juist den persoon van Stalin heeft gekozen. GENèVE. De door de Engelsche regeering aan den voorzitter der ontwapeningsconferentie over handigde nieuwe Engelsche voorstellen voor de ontwapeningsconferentie bevatten aller eerst het voorstel, dat de hoofdcommissie der conferentie na beëindiging der debatten over het Fransche ontwapeningsplan tot overeen stemming moet komen over een werkpro gram; dat de conferentie in staat zal stellen tot de uitwerking van een ontwapenings overeenkomst op de basis der voorstellen der afzonderlijke regeeringen. In deel I wordt bepaald, dat het presidium van de ontwapeningsconferentie zonder ver wijl een diepgaande bespreking tot stand moet brengen van de volgende punten: 1. Een verklaring der Europeesche staten onder geen omstandigheden tegenwoordige of toekomstige conflicten met geweld tot op lossing te zullen brengen. 2. het sluiten van politieke overeenkom sten over de samenwerking van de staten van het Europeesche vasteland, waarbij met de wederzijdsche veiligheid rekening moet wor den gehouden. 3. De toepassing van het principe dat de nieuwe vastgestelde limiteering voor Duitsch- land en de overige ontwapende staten voor dezelfde periode zal gelden en aan dezelfde methoden van herziening onderworpen zal zijn als voor de overige staten. 4. Het opnemen van het beginsel der. rechtsgelijkheid in het ontwapenmgsverdrag inzake oorlogsmateriaal. Deel twee bevat de volgende punten: 1. Veiligheid: De ~>olitieke commissie der ontwapeningsconferentie krijgt opdracht zon der verwijl over te gaan tot het onderzoeken van de methodes betreffende de effectiviteit der veiligheid. 2. Ontwapening: Bij de berekening der landstrijdkrachten moet in overeenstemming met de voorstellen van president Hoover een vermindering van het personeel tot een „politie-contingent" worden nagestreefd. België. Ook staking aan de hooge- school van Gent. Ongeveer honderd Vlaamsche studenten van de universiteit van Gent hebben, naar Reu ter meldt, gehoor gegeven aan den oproep om te staken, omdat de regeering de hooge- school voor veeartsenijkunde niet in een Vlaamsche en een Fransche afdeeling splitst en de aldus te stichten Vlaamsche afdeeling niet naar Gent wil overbrengen. Uit vrees voor incidenten is de hoogeschool tot Woensdag gesloten. Met enorme belangstelling heeft het groote Nederlandsche publiek de debatten gevolgd van den Scheepsraad over de catastrophe van de P. C. Hooft. Met zeker niet minder groote attentie zou het Fransche publiek de rapporten lezen over de oorzaken van de branden van de „Georges Philippar" en van de „Atlantique" was het niet dat een on verklaarbare geheimzinnigheid aan den dag wordt gelegd, om de waarheid (of de vermoe delijke waarheid) omtrent het ontstaan van deze nationale rampen bekend te maken. Immers, in deze twee gevallen leed het land niet alleen een financieele en ook moreele schade, maar tientallen menschen kwamen in de tragische nachten van 16 Mei 1932 en van 4 Januari j.l. om het leven, en het zou dus niet meer dan logisch zijn en ook ver standigom aan de wereld bekend te maken hoe deze rampen konden ontstaan. Toen de minister van Marine, Léon Meijer, zich naar Cherbourg spoedde, zoodra de ramp van de „Atlantique" bekend was, stelde iemand hem de vraag, hoe het stond met het officieele onderzoek en het rapport over de „Georges Philippar". En dat wijl men buitengewoon getroffen was door het feit, dat de tweede brand zoowel wat de uitbrei ding, het ontstaan als de snelheid waarmede het vuur alles verteerde betreft, geheel over een kwam met dien van de G-olf van Aden. De consternatie van het oogenblik moge he vig zijn geweest, maar we waren niet min der getroffen door het ministerieele woord: de uitslag van het onderzoek zal nimmer openbaar worden gemaakt. Waarom deze geheimzinnigheid? Het pu bliek heeft niet alleen recht op juiste inlich tingen, maar niemand is er mee gediend zoo geheimzinnig te doen. Zoo werden de ernstigste veronderstellingen geboren. Ten eerste wilde niemand aannemen, dat de Fransche handelsvloot zoo maar eens door een bloot toeval getroffen werd door het noodlot. Men begon te praten van misdadig opzet, van onvoorzichtigheid van noncha lance, van gebrekkige installaties, van on voldoende toezicht. En al die veronderstel lingen verminderden niet de angsten voor de toekomst. Nader ondervraagd, verklaarde de bewindsman dat de rapporteurs en deskun digen zich niet met absolute zekerheid heb ben durven uitspreken, en.... dat de groote Men verwacht hier, dat de uiteinde lijke resultaten der Iersche verkiezingen in den loop van heden Zaterdag bekend zullen worden, doch geen verandering van betee kenis zullen aanbrengen in de relatieve ver houding der partijen, gelijk deze blijkt uit de laatste cijfers volgens welke De Valera be schikte over 67 zetels. Cosgrave 40, de on- afhankelijken 8, labour 7 het centi-um 10 en de independant labour 1 zetel. De Valera verwacht een kleine meerderheid te zullen krijgen over alle andere partijen tezamen. Men verwacht, vooral in de plattelandsdis tricten, dat de Valera zeer spoedig de repu bliek zal afkondigen. Aan den anderen kant wordt ook de verwachting uitgesproken, dat de Valera door zijn overwinning geenszins roekeloozer zal worden in zijn politiek, doch integendeel eer voorzichtiger. Amerika. Bloedige werkloozen- demonstratie in Chicago. Voor het ondersteuningsbureau is het he den tot een betooging van werkloozen geko men, waarbij een heftige vechtpartij met de politie ontstond. De werkloozen sloegen met ijzeren staven en houten knuppels op de po litie in en trachtten den agenten peper in de oogen te werpen. Ruim 150 personen waaron der 10 agenten van politie zijn deels zwaar gewond. De politie arresteerde verscheidene personen, waaronder vele vrouwen, die ophit sende redevoeringen hadden uitgesproken. China. Nog een regeering gevormd. Vertegenwoordigers der Zuid-Westelijke provincies van China, met inbegrip van Foek Hien, Kwei Chow, Yoen Nan, Canton, Kwangsi, hebben een conferentie gehouden, waarin zij besloten een regeering te vormen, welke onafhankelijk van Nanking zal staan. De conferentie werd bijgewoond door Hoe Yan Min, Li Tsjoneg Jen, Li Tsji Tang en andere vooraanstaande personen uit Z.W. China. ZmidL Amerika. Strijd in den Chaco duurt voort. Reeds zes dagen lang woedt in den Gran Chaco de strijd om-het fort Nawana, een belangrijk strategisch punt voor beide par tijen, dat thans in handen van Paraguay is. Beide partijen melden overwinningen, zoo- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN is een doos of tube „Zij"-Crême. Zij be schermt Uw gelaat even afdoende tegen guur herfstweer of felle winterkou als een warme bontmantel of behaaglijke pels het Uw lichaam doet. menigte toch niets van de uiteenzettingen zou begrijpen: de minister verklaarde wel dat het verslag aanwijzingen gaf tot het nemen van allerlei nieuwe voorzorgsmaatregelen voor een toekomst, maar de angst-aanja gende onzekerheid en geheimzinnigheid bleef bestaan. De „Georges Philippar", de „Atlantique" en de „P. C. Hooft" Cèn ook de „Nonnandië" die nog niet in de vaart is) zijn in Saint Na- zaire gebouwd. Op nagenoeg precies dezelf de wijze is er aan boord van deze drie sche pen brand ontstaan en heeft het vuur zich met zulk een razende snelheid kunnen uit breiden. Daarom is de vraag: hadden deze schepen een bepaalde constructiefout? vol komen begrijpelijk. Vraag welke ook Neder land zal interesseeren en welke onze buiten gewone nieuwsgierigheid verklaart om, on danks de officieele geheimzinnigheid het rapport te lezen over de catastrophe van de „Georges Philippar", waarop een eensluidend verslag over den brand van de Atlanti quezal volgen. Want we hebben hier nog een andere vraag lang onbeantwoord gela ten. Toen de ramp in de Golf van Aden plaats vond en de passagiers in alle haast het brandende schip moesten verlaten telde men onder hen ook enkele Nederlanders, die al hun hebben en houden moesten ach terlaten in de vlammen. De menschen zijn liefderijk verpleegd in Marseille, maar wie heeft hun de schade vergoed voor de verlo ren gegane goederen? Niemand. Het is ons mogen gelukken om den inhoud van het rapport te vernemen en we kunnen dus een kort uittreksel ervan geven. Alle ge heimzinnigheid ten spijt. De Commissie van Onderzoek was samen gesteld uit de heeren Calen, chef-adminis trateur van de Marine, president, Leonelli, inspecteur, Lelong, scheepskapitein, com mandant Montgolfier, kolonel Pouderoux, brandweer commandant te Parijs. Den 27sten Mei begon de commissie haar werkzaamhe den welke tot 6 Augustus duurden. In Mar seille werden de getuigenverklaringen van 111 passagiers en van 95 leden van de be manning opgeteekend. Voorts werden nog talrijke andere menschen gehoord o.w. de directeur van de maatschappij die de verfstof fen (verf, lak, vernis) had geleverd. Al deze getuigen-verklaringen komen nu vrijwel met dat de werkelijke stand van zaken niet is vast te stellen. De Boliviaansche regeering deelt mede, dat haar troepen onder com mando van generaal Kundt het fort geleide lijk nauwer insluiten, en dat de verliezen der Paraguayaansche troepen de 400 dooden en 700 gewonden overschrijden. Aangezien wordt toegegeven, dat het totaal aantal doo den en gewonden 2 a 3000 bedraagt, zijn de verliezen aan Boliviaansche zijde waarschijn lijk ongeveer even groot. HET NIEUWSTE.... GAS, DAT TIJDELIJKE VERLAMMING VEROORZAAKT. De „Daily Herald" meldt uit Marseille, dat Fransche vliegers in de jungle van Indo- China een nieuw gas hebben geprobeerd, het zoogenaamde verlammingsgas^ dat gedurende een periode van 10 tot 48 uur algeheels lichamelijke verlamming veroorzaakt. Het gas kan met behulp van bommen uit vliegtuigen verspreid worden en schijnt tot nog toe alleen maar tegen wilde dieren te zijn gebruikt. SYNTHETISCHE RUBBER. UIT ACETYLEEN. MOSKOU, 27 Januari (Reuter) De Russi sche scheikundige Zelinsky is erin geslaagd rubber te maken uit acetyleen. In de Sovjet-republieken zijn reeds ver scheidene fabrieken opgericht die kunst matig rubber vervaardigden met behulp van alcohol. Zelinsky beweert echter, dat zijn systeem veel goedkooper is, Men is reeds be gonnen aan den bouw van een fabriek, welke volgens het systeem-Zelinsky zal werken. VIJF VISSCHERS VERDRONKEN. MALAGA, 27 Jan. (Reuter). Een vis- sehersboot is omgeslagen en de uit vijf kop pen bestaande bemanning is verdronken. OPLEVING IN DEN ENGELSCIÏEN SCHEEPSBOUW. LONDEN, 27 Jan. (Reuter). Naar aan leiding van een rede van den voorzitter van de Kamer van Koophandel, Sir Walter Run- ciman, wordt gemeld, dat sedert November van het vorig jaar op Britsche werven 58 vaartuigen zijn besteld, n.l. 20 vrachtschepen, twee groote en twee kleinere passagierssche pen, 30 visschersschepen en sleepbooten. Verder 1 kanoneerboot voor Britsche reke ning en twee torpedojagers en twee sloepen voor het buitenland. Het totale tonnage hiervan is niet opgege ven. Deze bestellingen zijn gekomen na een bij na volledigen stilstand van het scheeps bouwbedrijf van tien maanden. TAXI-STAKING TE WEENEN. WEENEN, 27 Januari (V.D.) Ge heel onverwachts is een door de bezitters van taxi-auto's aangekqpdigde demonstra tie gehouden, welke het geheele verkeer in de binnenstad van Weenen heeft stilgelegd en het verkeer in de geheele stad ernstig be moeilijkt. Tegen drie uur verschenen op alle drukke verkeerspunten in de binnenstad taxi's, welke uit verschillende richtingen kwamen aanrijden en op deze plaatsen ble ven stilstaan, waardoor ook het verkeer met vrachtauto's onmogelijk werd gemaakt. Op deze wijze werd bet verkeer in de binnen stad geheel stilgelegd, waartoe betrekkelijk weinig wagens noodig waren. Het schijnt zoo goed als uitgesloten, dat de chauffeurs gedwongen kunnen worden door te rijden. De chauffeurs eischen een verlaging der drukkende belastingen en probeeren de ge dwongen registratie te voorkomen. elkaar overeen. De een heeft geconsta teerd dat onmiddellijk een electrisch knopje gloeiend was en afknapte een ander zag een leiding rood-gloeiend worden, een derde hoorde het vuur razen tusschen de beschot ten waar de geleidingen liepen. Uit al deze verklaringen komt vast te staan dat de brand niet ontstond door het ontvlammen van ma- zout; integendeel, dit heeft een erger ramp nog voorkomen waar bij het uitgaan van de lichten de ontzettende gevolgen niet te over zien zouden zijn geweest. Wat de geruchten betreft over misdadig opzet, meent de commissie dat door haar hieraan geen waarde hoeft te worden gehecht „wijl ze geen rechtsmacht bezit". (Letterlijk: la commission se déclare impuissante a ve rifier les rares allégations produites dans le sens „malveillance" par quelques passagers, ne disposant pas, pour le faires, de pouvoirs judiciaires"). Evenmin vermag de commis sie een antwoord te geven op de vraag of de brand het gevolg van onvoorzichtigheid is. De commissie, hoewel zij zich niet met ab solute zekerheid wil uitspreken, acht het meest waarschijnlijk dat de ramp een ge volg is van een constructiefout. Om tot deze (halfslachtige) uitspraak te komen baseert de commissie zich op de getuigenverklaringen aangaande - het ont staan van kortsluiting. Een schakelbord, zoo als op de „Philippar" toegepast, werd aan de commissie getoond en het bleek, dat het binnenste deel vervaardigd was uit carton en vlasdraad. Voorts is komen vast te staan dat de electrische installatie was aangelegd voor een stroom van 110 volt, terwijl 220 volt werd doorgevoerd. Het staat vrijwel vast dat op éèn plaats in de kilometerslange kabels de isolatie was verbroken en zoo direct contact met den romp bestond. Wat de snelheid be treft waarmede de brand zich uitbreidde, is de commissie van meening dat het interieur van het schip voornamelijk was samenge steld uit hoogst brandbaar materiaal en dat veel te laat alarm is gemaakt waardoor erger had kunnen worden voorkomen. Zietdaar in hoofdlijnen het rapport. Geen moedwil, geen onvoorzichtigheid, maar constructie fouten en onvoldoende voorzorgsmaatrege len, zoo luidt ten slotte de conclusie. Sanc ties nemenhet is een onmogelijkheid. Het eenige lichtpunt in deze trieste affaire, welke aan veertig menschen het leven kostte en welke een schip van 115 millioen verlo ren deed gaan is, dat de minister aan de hand van dit rapport zijn decreten heeft uit gevaardigd hopend zoo in de toekomst een herhaling te voorkomen. Maar of dit een troost is voor- de slachtof fers.... dat is een héél andere vraag. In alle gevallen hebben de overlevenden en na bestaanden het recht om te weten hoe deze rampen ontstonden. HENRY A TH. LESTXJRGEON. Wat zullen de Liberalen doen Terug naar de Oppositie? (Van onzen correspondent) LONDEN, 26 Januari. In politieke kringen wordt thans druk de vraag besproken of de Samuel-Liberalen straks bij de hervatting van de Lagerhuis zittingen j;l of niet over zullen loopen naar de Oppositie-banken. De vraag zal waar schijnlijk worden beantwoord door Sir Her- bert Samuel zelf wanneer hij Maandag over een week, dat is aan den vooravond van de parlementsopening, een politieke rede zal houden. Inmiddels zijn er verscheidenen in zijn kamp, die graag zouden zien dat de steun, welken de Samuel-groep nog aan de Nationale regeering geeft, zou worden inge trokken. De leider zelf schijnt de meening te zijn toegedaan dat de benarde omstandig heden, welke indertijd een zoogezegd partij- looze regeering noodig maakten, ook thans nog bestaan en dat de groep dientengevolge voort moet gaan op den ouden weg en partij gevoel ondergeschikt moet maken aan de na tionale belangen. Zij die het niet met hem eens zijn, en die zelfs graag zouden zien dat Lloyd George weer de herder werd van de liberale kudde, verklaren op het voorbeeld van den ouden held van Wales, dat dit natio naal karakter van het huidig landsbestuur maar lak is en dat men te doen heeft met een reactionnair Tory-bestuur. tegen welker maatregelen elk liberaal voelend mensch zich met hand en tand moet verzetten. Deze verzetslieden worden nogal ruim gesteund door de zoogeheeten „rank and file" (dat zijn dc leden van de liberale organisaties in heb land en dus de liberale kiezers), welke zich uit in de jaarvergaderingen van het Natio naal Liberaal Verbond, waarin is geëischt dat de Liberalen in oppositie zullen gaan. In dien de persoonlijke invloed van Sir Herbert Samuel zich voldoende kan doen gelden in de geheime bijeenkomsten, welke tusschen nu en de hervatting der Lagerhuis-zittingen zullen worden gehouden, dan blijft de zaak zooals ze was. Maar misschien winnen de op standelingen. Hoe ook de uitkomst zal zijn van deze onderlinge krachtmetingen in den boezem der Liberale Partij, veel praktische beteekenis kan ze thans niet hebben, aange zien de regeering toch verzekerd blijft van een aanzienlijke meerderheid. GASBUIS DOOR DE VORST GESCHEURD. 4 PERSONEN OMGEKOMEN. GLEIZ. 27 Januari (V. D.) In het gezin van den brandweerman Franz Vogel zijn vier personen, vader, moeder en twee kinderen, ten gevolge van het springen van de onder het huis gelegen gasleiding, den verstikkings dood gestorven. EEN AUTO DOOR HET IJS GEZAKT. STRALSUND, 27 Januari (V.D.) De Stral- sund, de ongeveer drie K.M. breede Oost-zee arm tusschen Ruegen en het vasteland, is zoodanig bevroren dat het verkeer over het ijs wordt gaande gehouden. Vrijdagavond reed een uit Rambin (Rue gen) komende auto buiten de aangegeven baan over het ijs. Halverwege zakte de wagen door het ijs. Van de drie inzittenden kon zich slechts een persoon redden. GROOTE HOTELBRAND TE DETMOLD. 2 DOODEN, 10 GEWONDEN. DETMOLD (Lippe) 27 Januari (V. D.) He dennacht is het drie verdiepingen hooge ho tel „Zum Traube" te Detmold geheel uitge brand. Waarschijnlijk ten gevolge van over- hitting door de verwarmingsoven. Vanmor gen had men twee dooden en tien gewonden geborgen DETMOLD, 27 Januari (Wolff). De gasten vonden nauwelijks tijd zich te redden en za gen hun kleeding en bagage een prooi wor den der vlammen. In het geheel bevonden zich 15 personen in het gebouw, waarvan 12 min of meer ern stige brandwonden opliepen. Een vrouw is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis gestorven. Het hotel is tot den grond toe afgebrand; het blusschingswerk werd door de strenge vorst bemoeilijkt. DE SCHRIJVER GUILBEAUX VRIJGESPROKEN De krijgsraad heeft gisteren naar Reuter meldt, na een zitting van drie dagen den schrijver Henri Guilbeaux vrijgesproken. Zooals men weet was Henri Guilbeaux bij verstek ter dood veroordeeld, omdat hij te Genève door zijn artikelen in het tijdschrift „Demain" tegen de belangen van Frankrijk zou hebben gehandeld. Het vorig jaar was Guilbeaux uit Rusland naar Parijs terugge keerd. VALSCHE BELASTINGPLAATJES VERVAARDIGERS TE AMSTERDAM GEARRESTEERD. De Nederlandsche Centrale tegen Falsifi- catiën te Amsterdam heeft vier personen ge arresteerd wegens den verkoop van valsche rij wielbela stingmerken De hand kon gelegd worden op een partij van 200 valsche rijwielbelastingmerken, die te Amsterdam op het Waterlooplein zooals reeds gewoonte geworden was, van de hand moesten gaan. Dat deze handel een vrij grooten omvang kon aannemen, ligt in de omstandigheid, dat er van het belastingjaar 1932'33 eenige soor ten namaak bestaan van een dusdanige per fectie, dat men deze bijkans niet van echte rijwielbelastingmerken vermag te onderschei den. De aangehouden personen zijn ter beschik king van de Justitie gesteld. Meer arrestan ties worden verwacht, Werpt het onderzoek ook licht op de catastrophe van de P .C. Hooft? Constructiefouten bij de Georges Philippar verondersteld. (Van onzen Parijschen correspondent.)

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5