HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, B EVERWIJK e.Q 'ge 3AARCANC No. 90 WOENSDAG 15 FEBR. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2Vz cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuidcn - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent. elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. obonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd Z1 ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen wpvoleen van ongevallen voor de navolgende bedragen: itim Mi al'eheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van liand voet of oog; ƒ250—bij verlies van een duim; ƒ150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Veldmaarschalk Robertson, t von van de voornaamste leiders van het nritsche leger gedurende den wereldoorlog. ^maarschalk Sir William Robertson, is vondag OP 73-jarigen leeftijd plotseling over igen Hii was de zoon van den postbode in ien klein plattelandsdorpje ergens m Lin- rolnshire. verliet op veertien jarigen leeftijd Se school, had een sterke neiging voor het militaire leven, ging tegen den zin van zijn Siriers als vrijwilliger in dienst en bracht het van soldaat tot veldmaarschalk. Hij was. al thans gedurende de laatste eeuw. de eenige Sncrelschman die dit ooit volbracht, die ..de maarschalksstaf in den ransel' had. Het was resultaat niet alleen van bijzondere be gaafdheid, maar vooral van enorme werk kracht In den tijd toen hij als vrijwilliger riienst nam was de kans om het op die wijze noit tot officier te brengen nog veel geringer dan tegenwoordig. De jonge Robertson diende zich zonder een enkelen „kruiwagen", om- h00a te werken door zich in kennis hoven aUerlei hooger geplaatsten te onderscheiden. Niet alleen militaire kennis, maar ook alge- meene ontwikkeling, die hem in zijn school tijd in onvoldoenden mate ten deel was ge vallen. moest hij veroveren. Hij speciali seerde zich voor een Engelschman wel zéér merkwaardig vooral in talen, en veroverde vooral een enorme kennis van inlandsche talen in Britsch-Indië. Zijn verdiensten ble ken dermate onmiskenbaar, dat de eene promotie op de andere volgde, en het tempo steeds sneller werd. In den grooten oorlog. Maar behoef ik verder uit te weiden over de militaire loopbaan van een man, die als Engelsch veldmaarschalk slechts heel weinig Hollanders bekend kan zijn geweest? Neen, en dat was ook niet mijn bedoeling. Mijn bedoeling is deze: de nagedachtenis van veldmaarschalk Sir William Robertson eerbiedig te vermelden omdat deze man na den oorlog een der geestdriftigste leiders van de Engelsche anti-oorlogsactie werd. Hij heeft felle betoogen tegen den oorlog gehouden, hij heeft volksmassaas toegesproken van plat forms in zalen en in de open lucht, hij heeft de onzinnige vernietiging en de waanzinnige geldverkwisting gebrandmerkt en het einde- looze leed, door den oorlog teweeggebracht, aan de menigte voorgehouden. Hij was niet de eenige generaal uit den grooten oorlog die dat gedaan heeft. Maar bedenkt u eens even dat deze man het grootste deel van zijn leven gewijd had aan het behalen van een hoogen militairen rang, dat hij uit geestdrift soldaat was ge worden, dat hij zich groote opofferingen had getroost om dat alles te bereiken dat hem ge werd! Niettemin bleef hij volkomen eerlijk tegenover de feiten en tegenover zichzelf. De oorlog 1914—1918 toonde hem de verschrik kelijke ontaarding van den massa-strijd der volken, en hij begreep dat het niet vol doende was om als zoovelen te zeggen: „ik ben theoretisch tegenstander van den oorlog, maar er is toch niets aan te doen". Hij be sefte dat er „aan iets alleen iets te doen kan zijn' als men wat doet. En deed het! Ik zou dit feit vooral ter overdenking wil len geven aan de lieden, die beweren dat de muiterij op De Zeven Provinciën met al de daaruit voortgevloeide ellende „de schuld is van de anti-oorlogsactie". Die lieden, die „gezag" niet anders kunnen zien dan als „ge weld", en zich daarom wijsmaken dat als men het beestachtige massa-geweld van den modernen oorlog bestrijdt en brandmerkt, men het gezag in gevaar brengt Geen stem in de Engelsche pers die veldmaarschalk Robertson van- gezags-ondermijning beschul digt, nadat hij veertien jaar lang de laat ste veertien jaar van zijn leven tegen den oorlog gestreden heeft. Geen stem die hem niet eerbiedig herdenkt als een man die den moed had en eerlijk was volgens zijn overtui ging. Hier zouden sommigen hem „een gevaar" genoemd hebben Zulke hopelooze en belachelijke begrips verwarringen zijn er tegenwoordig! IJMUIDEN HET NUT. Men schrijft ons: A.s. Donderdag zal in het gebouw voor Christelijke Belangen het Nut een filmavond geven voor zijn leden en andere belangstel lenden. Er zal een natuurfilm over Denemarken worden vertoond, welke een zeer volledig beeld van dit land geeft. 'Br worden in behandeld, de geschiedenis, de kunst, de scheepvaart, de landbouw, de nijverheid, het karakter, de verkeersmiddelen e-":.. die den toeschouwer dan een juist beeld kunnen geven van het leven en werken dei- Denen. Deze film bestaat uit zes deelen. De heer J. H. van Linden van den Heuvel, vice-con sul van Denemarken te Vlaardingen, is be reid gevonden deze film toe te lichten. Deze avond, welke wel de laatste van dezei winter zal zijn. belooft dus zeer boeiend te worden en het bestuur hoopt dan ook, dat de Nutsvrienden in grooten getale mogen opko men en zeer voldaan naar huis zullen terug- keeren. VRIJZINNIG HERVORMDEN. De Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden te Velsen-IJmuiden-Oost, organiseert op Donderdag 16 Februari a.s. wederom een le zing in haar gebouw, Groeneweg nabij den spoorwegovergang naar het park Velserbeek. Het onderwerp is ditmaal: „Enkele vrouwen figuren uit Goethe's leven", met welk onder werp mej. Tony de Ridder uit Oosterbeek zal trachten een indruk te geven van den schep penden arbeid van Duitschland's grootsten dichter. PROPAGANDA-CONCERT. De Chr. Zangvereeniging „Nieuw-Hosan- nati", directeur S. Wiersma, geeft a.s. Dinsdag in de Turnzaal der Juliana-School aan den Engelmundusweg een propaganda-concert, waaraan ook het Kinderkoor zal mede werken. Door Nieuw-Hosannali worden o.m. uitge voerd Het Paaschlied van Bach, Droome Vrouw van Wierts en Brands' Wiegelied. Het kinderkoor zingt een 3-tal liedjes uit „Kun je nog zingen" en twee composities van Van Oort. Na de pauze zullen nog een zangspel en een samenspel ten gehoore gebracht worden. BEVERWIJK CONCERT BEVERWIJKSCHE HARMONIEKAPEL. Dinsdagavond heeft de Beverwijksche har moniekapel voor een geheel bezette zaal in het Kennemer Theater haar tweede winter- concert gegeven. De voorzitter, de heer N. J. Groot, verzocht in zijn openingswoord de vereeniging, vooral juist in deze ongunstige tijden zooveel mogelijk door donaties te steunen. De Harmoniekapel opende het programma met een van de mooie marschen van Blan kenburg, n.l.: „Ernst August" welke met veel rythmisch gevoel geblazen werd. De ouver ture „Le Lac des Fees" van Auber gaf het publiek nog weer eens gelegenheid het fraaie technisch zoo hoog ontwikkeld spel van de houtblazers te bewonderen. Opvallend was ook weer de mooie, senore klank van het bas- register, dat ook blijken'gaf van een uit stekende technische ontwikkeling in de be kende „Piet Hein Rapsodie" van Dr. P. van Anrooy. Deze lang niet gemakkelijke com positie genoot een gave vertolking. De diri gent de heer H. W. Hofmeester hield het ensemble stevig in de hand, voornamelijk daar, waar nog wel eens oneffenheden plachten voor te komen. Met de wals „Geschichten aus dein Wiener- wald'' van Joh. Strauss besloot de kapel het op dit concert aan haar toegewezen gedeel ten. De heer S. Waagmeester, de hoboist der vereeniging, bracht de drie laatste deelen van het concert in C-dur voor hobo van Jos. Haydn ten gehoore. De solist wist zich kranig door zijn moeilijke taak heen te slaan en had met zijn spel een aandachtig gehoor. Mej. Waagmeester begeleidde bescheiden aan de piano. Tot slot van het muzikale gedeelte volgde nog een duet voor t^vee clarinetten, „Air Varié" van Saupe, uitgevoerd door de heéren H. Oostewaal en B. Visscher. De solisten gaven blijk van groote technische vaardig heid, terwijl tevens de mooie, toonvorming en de vaardige embouchure}.'wending be wezen. dat hier twee geroutineerde muzi kanten speelden. De heer H. W. Hofmeester vervulde zijn taak aan de piano bescheiden en zeer muzikaal. Alle solisten oogstten een groot en welverdiend succes. Na de pauze heeft de Rederijkerskamer „Kennemerland" het publiek eenigen tijd vermaakt met de opvoering van de één-acter „Koppig" van A. Kimmel. Het spel bleek zeer in den smaak te vallen en uit het applaus, dat den spelenden ten deel viel mocht wor den afgeleid dat deze afwisseling van het muzikale gedeelté op prijs werd gesteld. Een geanimeerd bal, waarbij Roeme's Orkest voor goede dansmuziek zorgde besloot dit uitstekende geslaagde concert. VELSEN RAADSVERGADERING Willem dc Zwijgcrlaan of Karl Marxlaan? Alweer het Santpoort sche liuishoudonderwijs. Maar nog niet voor het laatst. Een marte lares of een „brutale meid". Ten slotte, dc steunregeling. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burge meester F. L. J, E. Rambonnet. Afwezig was de heer C. v. d. Steen. De heer Tusenius (V. B.) heeft een plaats je gekregen naast den heer Sluiters, aan de uiterste linkerzijde van den rechtervleugel. Beroepschrift J. Meesters. Burgemeester en wethouders adviseeren, afwijzend te beschikken op het verzoek van J. Meesters om vergunning tot het bouwen van een woning met pakhuis op een terrein aan den Engelmundusweg. De verordening, aldus B. en W. geeft niet de bevoegdheid, de noodige vrijstelling van de bouw- en woning verordening te verleenen. Goedgekeurd. Beroepschrift A. en P. Bleekcr. Burgemeester en Wethouders stellen voor, afwijzend te beschikken op het adres van A. en W. Blëeker, waarbij zij in beroep komen van het besluit van B. en W. van 29 Novem ber 1932, houdende de weigering van een door hen gevraagde vergunning tot het bou wen van twee woningen op een terrein aan den Velserduinweg. Goedgekeurd. Aanleggen van wegen tusschcit Engelmundusweg en Willcmsbeckwcg. B. en W. stellen den Raad voor, aan K. Dekker en P. Bleeker vergunning te verleenen tot het aanleggen van wegen tusschen Engel mundusweg en Willemsbeekweg, Goedgekeurd. Verhuur van tuingrond. B. en W. stellen voor aan G. de Zoeten te Velsen wederom voor vier jaren te verhu ren den tuingrond, liggende nabij de o. 1. school G voor f 25 per jaar en aan C. Mole naar en J. van Kempen, beiden te Velsen tot wederopzegging den tuingrond, liggende ach ter het gemeentehuis voor f 40 per jaar. De heer van Woensel (C. P.) heeft er niets op tegen dat de grond weer voor 4 jaar verhuurd wordt, mits het mogelijk is, dat, als de toestand dermate verandert, dat de huurders de huur niet kunnen betalen, daar mede 'rekening gehouden wordt. De heer Nijssen, wethouder wijst er op. dat de huurders geen hoofdbedrijf van den tuinbouw maken en de huur voor geen van allen een bezwaar kan zijn. Het voorstel wordt goedgekeurd. Overneming weg Santpoort Spaarndam. B. en W. stellen voor, over te nemen van de commissarissen der nègotiatie van den weg van Santpoort naar Spaarndam het in de gemeente gelegen gedeelte van dien weg, onder verplichting om voor het onderhoud van het over te dragen ge deelte van den weg te blijven zorgen. De heer Ten Broeke (C. H.) vraagt, of het niet mogelijk is, de aan den weg staande woningen van waterleiding te voorzien. De heer Sluiters (C. tH.) waarschuwt tegen een conflict met „Rijnland". De grond is niet van „Rijnland" zegt spreker. De heer Dunnebier, wethouder, zet den toestand nader uiteen. Het is een zeer on schuldige zaak zegt spreker. Den heer ten Broeke antwoordt spreker, dat de gas- watervoorziening een aanzienlijk kapitaal eischt. Er is vroeger ook al eens over onder handeld, maar de aanleg is steeds afgestuit op de kosten. De heer ten Broeke acht het noodig A'o(/ een beeld van den geweldigen rampdie het DuiLsche industriestadje Neunkirchen ge troffen heeft. De opruimingswerkzaamheden aan een totaal vernield woonhuis dat B. en W. de zaak nog eens bekijken. Dit wordt toegezegd. Het voorstel wordt goedgekeurd. Vaststellen van een straatnaam. Aangenomen wordt het voorstel van Bur gemeester en Wethouders, aan den weg. ge projecteerd tusschen Duinweg of Duivelslaan en Middenduinerweg den naam te geven van „Willem de Zwijgerlaan". De heer van Woensel (C. P.J is tegen den naam Hij voelt meer voor Karl Marxlaan of Leninlaan. De heer Visser: „Trotskilaan". De heer van Woensel: „Neen dank je wel." De heer Tusenius (V.B.) heeft andere bezwaren. Hij acht het beter een belangrij ker straat dien naam te geven. Bovendien is de naam te gezocht: niemand zal aldaar den Willem de Zwijgerlaan zoeken. De heer Dunnebier, wethouder, zegt, dat niet alleen het kleine stukje, doch de geheele weg dien naam krijgt. De heer van Woensel verlangt hoof delijke stemming. Het voorstel wórdt aan genomen met 3 stemmen tegen. Huishoudónderwijs der Santpoortsche Vrouwenclub. Zooals wij reeds hebben gemeld, hebben B. en W. aan mevrouw v. d. Bergh van Eysin- en aan den heer J. W. van Oosterom be richt dat zij overwegen, het onderwijs aan de rijjere jeugd en volwassenen te splitsen in cursussen in costuumnaaien, maatknippen en verstellen, strijken, koken en waschbehande- ling en in de overige in art. 8 der verordening genoemde cursussen. De eerstgenoemde groep zouden B. en W. willen doen organlseeren door de Santpoortsche Vrouwenclub, terwijl de organisatie van de laatst genoemde groep, alsmede de leiding en administratie zou blij ven berusten bij den heer van Oosterom. In verband met het bovenstaande geven B. en W. den Raad in overweging, deze aan gelegenheid verder aan hen over te laten. De heer Sluiters (C.H.) meent, dat B. en W. voor mevrouw v. d. Berg van Eysin- ga gekapsijsd zijn. De heer Tusenius (V.B.) acht het ver keerd, dat het onderwij-s aan de rijpere jeugd, dat tot voorbeeld is geweest van ver schillende plaatsen in Nederland in tweeën wordt gesplitst. Het is een strijd wie de baas zal zijn. De Voorzitter zegt, dat het moeite heeft gekost, een goede oplossing te vin den. Het college staat voor het moeilijke ge val, dat het zal moeten beschikbaar stellen schoollokalen voor het onderwijs, dat in han den van particulieren is. Wat B. èn W. ge daan hebben, hebben ze gedaan óm een paci ficatie tot stand te brengen. Er is gevraagd de antwoorden op de beide brieven aan den Raad ter inzage te geven, doch' de voorzitter heeft hiertegen bezwaar, omdat .het college dan z'n bevoegdheid overdraagt aan den Raad. Spreker wijst er op, dat ook nog ande re vrouwen-organisaties in de commissie op genomen zullen worden. Het wordt een tij delijke commissie van dames, die -het huis houdónderwijs te regelen krijgt over de ge heele gemeente. De heer Tusenius behoeft niet bang te zijn, dat het onderwijs uit el- kander wordt gerukt. Zoodra de tijden het weer toelaten wordt de verordening weer in werking gesteld en vervalt deze regeling weef. De heer Vermeulen. (A.R.) meent, dat er een pacificatie is tot stand gekomen, ge grond op compromissen. Spreker ziet met be langstelling de adviezen tegemoet. Er werd over deze zaak nog lang en breed gedicussieerd, maar tenslotte legt de raad zich bij den gang van zaken neer. Heffing van keurloonen. Dienaangaande schrijven B. en W. het volgende „Overeenkomstig onze voordracht opge nomen in gemeenteblad no. 56 van 1932, werd door li den 7en Juni 1932 besloten tot wijziging en aanvulling van bovengenoemde verordening. Door den inspecteur en den hoofdinspecteur van de Volksgezondheid wer den bij den minister van Binnenlandsche Zaken bezwaren ingediend tegen de wijzi ging en werd op verlaging van de tarieven aangedrongen. Wij konden ons daarmede niet vereenigen en hebben ons standpunt terzake uiteen gezet. Wij hebben thans bericht onvangen dat de minister zich met onze meening inzake de tarieven heeft vereenigd. In verband met een uitspraak van den-Hoogen Raad is het evenwel noodig in de wijzigingsbepaling te laten vervallen de woorden „vet, spek of toe bereide vleeschwaren". Wij stellen u voor, hiertoe te besluiten en onder intrekking van uw besluit van 7 Juni 1932. no. 11 een nieuw besluit terzake, -zooals dat in concept bij de stukken is gevoegd, vast te stellen." Aldus wordt besloten. Prae-advies omtrent het adres van mej. Th. Faber. B. en W. hadden besloten, dat mej. Faber bij de eerstvolgende gelegenheid voor een tijdelijke aanstelling in aanmerking zal ko men. Het college is van oordeel, dat achter het gepasseerde een streep dient te worden gezet. De heer v. d. Flier (S.D.A.P.) verheugt zich over de door B. en W. gekozen oplos sing. De heer Tusenius (V.B.) meent, dat mej. Faber is óf een martelares, óf „een brutale meid". „Die wat verdient, moet wat hebben", zegt spreker. Spreker meent, dat als een onderwijzeres dergelijke dingen aan den- Raad durft te schrijven er wel wat gebeurd moet zijn. En er is niets gebeurd. De stukken liggen bij den heer v. d. Flier, heeft ze gezegd. Laten die stukken dan maar eens aan den Raad kenbaar worden gemaakt. De heer Vermeulen (A.R.) heeft van de stukken alleen het adres aan den raad gezien en dat is van dien aard, dat als hij nog honderd jaar te leven had, hij er voor zou waken, dat geen van z'n klein- of achter kleinkinderen in handen van die juffrouw zouden vallen. De voorzitter meent, dat ook aan deze kwestie een einde moest komen. Er is hier zeker aan beide zijden gezondigd. Deze onderwijzeres heeft, voor hetgegn ze ontac tisch heeft gedaan al straf gehad. Het hoofd van de school heeft gezegd, dat op 'naai werk niets valt aan te merken en bovendien heeft zij zich de opoffering getroost, zich met haar familie hier te vestigen. De onaange name gevolgen van haar verkeerd optreden heeft ze al ondervonden. Haar fouten zijn niet van dien aard. dat ze geen aanstelling meer zou krijgen. Bovendien is er de eerste drie jaar geen kans op een vaste aanstelling en zij die thans geen tijdelijke aanstelling meer krijgen, kunnen het onderwijs wel vaarwel zeggen. Om die redenen heeft spre ker gemeend onder het geval een streep te zetten, om de carrière van die onderwijze res niet te breken. In de verdere discussie ontkent de heer Tusenius dat mej. Faber achteruit is gezet. Het tegendeel is waar, zegt spreker. Haar zonden liggen niet op onderwijs gebied, haar zonden liggen in het door haar geschreven stuk. Spreker noemt het een slappe behar tiging van de belangen van het onder wijs. De heer Vermeulen (A.R.) zegt nog, dat het hem niet gebleken is, dat „die dame" de les ter harte heeft genomen. Overigens is spreker van meening, dat wanneer mej. Faber ook in andere gemeenten de pas werd afgesneden, de straf te zwaar zou zijn. Spre ker acht de manier waarop zij is opgetreden een ondermijning is van het openbaar onder wijs. De heer v. d. Flier (s.d.a.p.) toont met feiten aan, dat mej. Faber bewezen heeft een goede onderwijzeres te zijn. Haar adres keurt ook spreker af. De Voorzitter zegt, dat hij de porte feuille van onderwijs in handen heeft ge kregen, niet omdat hij er om gevraagd heeft, maar omdat het nu eenmaal de beste op lossing' der werkvei'deeling was. Spreker zal doen, wat in zijn oogen rechtvaardig is en dat heeft hem er toe gebracht te doen zoo als in het raadsstuk is uiteengezet. Spreker wil hieraan nog toevoegen, dat hij van mee ning is, dat de juffrouw in het gebeurde een les heeft gehad. Spreker heeft een onder houd gehad met den vader en het bleek, dat ook haar familie de meen'ing is toegedaan, dat haar adres onjuist is gesteld. Als derge lijke dingen weer zouden geschieden, zal spreker zeker maatregelen nemen. Het eerste richtsnoer in deze zaken moet zijn: wat is rechtvaardig en wat is goed voor het onder wijs. De heer Tusenius blijft ontkennen, dat mej. Faber onrecht is geschied. Er zijn hier onderwijzeressen, die nog langer tijdelijk zijn. Nadat de voorzitter nog eenige mededeelin gen hacl gedaan, wordt de discussie geslo ten. Benoeming tijdelijk leeraar aan de Gem. Visseherijschool. B. en W. stellen voor, den heer R. de Vries voor het tijdvak van 1 Januari 1933 tot 1 Juni 1933 te benoemen tot tijdelijk leeraar in Nederlandsche taal, rekenen en meet kunde aan den avondcursus van de Gemeen telijke Visseherijschool. Goedgekeurd. Ingekomen stukken en mededeelingen. De heer Van Woensel (CJP.) onder steunt het adres van het verbond van Wer kenden en Werkloozen te IJmuiden, hou dende verzoek, bij de Regeering aan te drin gen op verbetering van de steunverleening aan werkloozen. welk adres B. en W. voorstel len, voor kennisgeving aan te nemen. De overheid heeft alleen geld voor vernietiging, getuige de rubber-kwestie, zegt de heer Van Woensel. Spreker stelt voor, dat de raad zich zal uitspreken vóór de verzoeken in het adres vervat en dat de raad, als de regeering wei gerachtig mocht blijven. B. en W. opdracht geeft de noodige maatregelen zelfstandig -te nemen. Verder protesteert spreker tegen het weigeren van toestemming tot vergadering aan bepaalde groepen. De moties van den heer Van Woensel worden niet ondersteund, zoodat ze niet in behandeling kunnen komen. De heer Visser (s.d.a.p) brengt in ver band met deze kwestie de door hem ge stelde vragen naar voren, waarop hij geen bevredigend antwoord heeft ontvangen. Spre ker erkent, dat de gemeente niets kan doen tegen den wil van de regeexüng. maar het heeft spreker gespeten dat B. en W. zich niet evenals andere gemeentebesturen tot de regeering hebben gewend om een extra- uitkeering voor brandstoffen te verkrijgen. Spreker meent, dat onze steunregeling weinig kans heeft, verbeterd te worden, ge zien de mentaliteit van de regeering. Er is wellicht nog één mogelijkheid, verbetering te verkrijgen n.l. in den vorm van een vollen huurtoeslag. zooals dit in Beverwijk geschiedt Dit zou voor de werkloozen een verlich ting zijn. Het is spreker voorts gebleken, dat de werkloozen in de nevenbedrijven van het visscherijbedrijf geen uitkeering krijgen van de crisisregeling. Deze menschen, die op het

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1