HET NIEUWE AVONDBLAD VCDB VELSEN, BEVERWIJKe.O. De staking in hetVisscheri jbedri jf Visscherij-Snufjes ïge ÏAARCANG No. 105 ZATERDAG 4 MAART 1933 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per weck 10 cents, per maand 40 cents plus 2J4 cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemcrlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE; P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mcdcdcelingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van eer hand, voet of oog; ƒ250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 200u.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleifcn de abonnéCe) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deza verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.rBank te Schiedam. IJmuiden Geen overeenstemming bereikt. De delegatie der IJmuider Federatie was tot belangrijke concessies bereid. Niet het Fonds voor Sociale Voorzieningendoch de lichtmatroos het struikelblok Toen wij Vrijdagmiddag 4 uur naar het re sultaat van de ten gemeentehuize gehouden besprekingen informeerden, vernamen wij, dat de uitslag niet vóór 5 uur bekend zou worden. Er werd ons echter reeds medege deeld, dat de kans op een oplossing van het conflict niet groot was. Wij schreven dit bericht op ons nieuws- bord; het gevolg was, dat een groote men- schenmenigte geduldig het resultaat af wachtte en zelfs de striemende regen niet in staat was, de groote belangstelling te ver minderen. Om 5 uur moesten we helaas pübliceeren, dat de onderhandelingen waren geëindigd zonder dat er overeenstemming was bereikt en de staking dus zou worden voortgezet. Dit bericht bracht groote teleurstelling te weeg. Nog langen tijd bleef men voor ons kantoor bijeen, den stand van zaken bespre kende. Het verloop der onderhandelingen is vast gelegd in een circulaire, die door het bestuur der IJmuider Federatie is uitgereikt aan de betrokken arbeiders en die wij hieronder in extenso afdrukken: Zooals bekend werden onderhandelingen gevoerd tusschen Reedersvereeniging en IJmuider Federatie onder leiding van den Burgemeester inzake de mogelijkheid van een 'oplossing van het thans reeds negen weken durende conflict. Deze onderhandelingen hebben niet tot overeenstemming geleid en zijn heden, Vrij dagmiddag 4 uur, door ons beëindigd. Wij moeten de volle verantwoordelijkheid voor het voortzetten van den strijd op reke ning van de reeders stellen, gelijk uit het on- dervolgende blijken zal. Den 16en Januari zonden de reeders een circulaire aan alle opvarenden, houdende de voorwaarden waarop de reeders bereid waren de schepen te laten varen. De onderhandelingsdelegatie der IJmuider Federatie verklaarde zich bereid bovenbedoel de voorwaarden als agenda voor de te voe ren besprekingen te aanvaarden. De reeders stelden aanvankelijk den eisch, dat het Fonds voor Sociale Voorzieningen van bespreking zou zijn uitgesloten. Onze delega tie weigerde dezen eisch in te willigen en vorderde bespreking van alle in genoemde circulaire opgenomen punten. Aldus werd be sloten. Ongeveer tien uur werd geconfereerd, waai' van ten hoogste één half uur aan het Fonds werd besteed. Dit leidde tot de volgende po sitie: (Bij het ondervolgende moet bedacht wor den, dat daaraan geen andere beteekenis mag worden gehecht, dan dat de delegatie der IJmuider Federatie zich bereid verklaarde onderstaande punten aan het Centraal Be stuur onzer organisatie voor te leggen en te verdedigen). Voorstellen vervat In de circulaire der ree ders van 16 Januari 1933. Delegatie IJm. Fed. bereid voor te leggen aan Centraal Bestuur, gemeld aan Burge meester in schrijven van 25 Februari 1933. Ie. Het loon van den schipper bij te werk stelling tijdens opleggen van het schip wordt Van f 35 op f 30 gebracht. 2e. Afstappersgeld schippers (f 80) en ma chinisten (f 40) vervalt. 3e. De schadeloosstelling voor de beman ning bij het opleggen van het schip van 7 da gen gage als geteekend is en 5 dagen gage als niet geteekend is, wordt vervangen door 3 dagen ingeval geteekend is. 4e. Wanneer de schipper op proef wordt aangesteld geen garantieloon. 5e. Zoodje visch afschaffen. Daarvoor in de plaats f 2 per reis. 6e. Lever- en kuitgeld tot f 150 per reis blijft aan de bemanning. Het meerdere gelijk verdeelen tusschen reeder en bemanning. 7e. Wanneer inrichting voor het verwerken van lever aan boord is, ontvangt de beman- fl ning een nader over een te komen vergoe ding. 8e. De extra vrije dag bij het na 9 uur bin nen komen bij reizen van meer dan tien et malen vervalt. 9e. De vierde matroos op de kustbooten wordt vervangen door een lichtmatroos op lager gage. 10e. De bijdrage aan het Fonds vervalt. De behandeling voor ziekte en ongeval gaat over aan Zeerisico. Ziehier de stand van zaken zooals die door onze delegatie per schrijven van 25 Februari aan den Burgemeester werd meegedeeld. Wij vestigen er de aandacht op, dat van deze 10 punten vijf volledig werden aanvaard, op drie andere punten zeer belangrijk werd tegemoet gekomen en slechts twee, nl.: zoodje visch en lichtmatroos, werden afgewezen. Nog waren de reeders niet tevreden en ver langden van onze delegatie, dat deze nog ver der zou gaan. Deze heeft daarop Donderdag 2 Maart aan de reeders de volgende pertinente vraag ge steld en geëischt, dat daarop uiterlijk Vrij dagmiddag 4 uur duidelijk met ja of neen zou worden geantwoord. JA beteekende voort zetting en slagen der onderhandelingen, NEEN het door ons, als zijnde verder nutte loos, afbreken dezer besprekingen, aangezien wij weigerden ook maar één pas verder te gaan. Deze vraag luidde: Zijn de reeders bereid, gesteld dat de IJmui 'der Federatie de reeders op het punt van het le. Accoord. 2e. Accoord. 3e. De schadeloosstelling wordt 5 dagen bij teekenen en 3 dagen bij niet teekenen. 4e. Accoord, mits schipper nooit minder zal ontvangen dan stuurman op eigen schip en proefaanstelling schriftelijk geschiedt. 5e. Zoodje visch handhaven, redactie als in concept-contract van reeders aanvanke lijk voorgesteld, mits iets ruimer wat de soort der visch betreft. 6e. Accoord voor Noordzeereizen. 7e. Accoord. 8e. Accoord. Mits de reeders schriftelijk be vestigen, dat zij niet de bedoeling hebben de ons vroeger gedane toezegging, dat nl. de booten als regel des avonds om 7 uur zullen binnen komen, in te trekken. 9e. Wordt niet aanvaard. 10e. De bijdragen voor het Fonds wordt van 19 1/2 ct. op 7 1/2 ct. per zeedag terug gebracht. Het Fonds blijft de behandeling voor ziekte en ongeval betalen. Fonds bevrediging schenkt, de voorstellen vervat, in ons schrijven van 25 Febr. aan den Burgemeester, te aanvaarden? De reeders hebben deze vraag met NEEN beantwoord en hebben daarmee de verant woordelijkheid voor het afbreken der onder handelingen en het voortzetten van den strijd op zich genomen. Uit het bovenstaande zal ieder duidelijk gebleken zijn, dat onze delegatie al het mo gelijke heeft gedaan om tot het beëindigen van het conflict mee te werken. Voor min stens acht-tiende deel tegemoet kwam aan de bezwaren der reeders, zelfs algeheele oplos sing van het Fondsprobleem in het uitzicht 1 stelde. Nog was het de heeren niet genoeg. Zij achten zich blijkbaar gebonden aan be kende en geheime overeenkomsten met den Christelijken Bond. Welnu, laat men dan het bedrijf maar gaande houden met den Christelijken Bond! Het bedrijf weet nu waarom de staking voortduurt! Uit het bovenstaande blijkt, dat de dele gatie der IJmuider Federatie bereid was tot belangrijke concessies. Het bestuur der Ree- dersvereen. achtte deze concessie blijkbaar niet voldoende, ondanks dat van de zijde der IJmuider Federatie ten opzichte van het Fonds voor Sociale Voorzieningen een zeer tegemoetkomende houding was aangenomen. Het is dan ook klaarblijkelijk de kwestie van den lichtmatroos geweest, die tenslotte het struikelblok heeft gevormd, waarop de on derhandelingen zijn afgesprongen. Een brief aan den Burge meester. Het volgende schrijven werd door het be stuur der IJmuider Federatie gezonden aan burgemeester Rambonnet: „Naar aanleiding van het ons heden toe gezonden afschrift van den brief door de Reedersvereeniging d.d. heden aan u gericht, vergaderde hedenmiddag ons Centraal Be stuur. De met de onderhandelingen belaste dele gatie onzer organisatie bracht rapport uit in zake de gevoerde besprekingen, als gevolg waarvan het Centraal Bestuur vaststelde dat waar de door onze delegatie gestelde vraag, luidende: Zijn de reeders bereid, gesteld dat de IJmui der Federatie de reeders op het punt van het Fonds bevrediging schenkt, de voorstellen vervat in ons schrijven van 25 Februari aan den Burgemeester te aanvaarden? door de reeders met „neen" is beantwoord, verdere onderhandelingen over de mogelijk heid van een oplossing van het conflict tot geenerlei resultaat kunnen leiden Ons bestuur zegt u, geachte heer Burge meester en ook den heer Oud, dank voor de door u in het werk gestelde pogingen om tot beëindiging van de staking te geraken op een voor beide partijen te aanvaarden compro mis". HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Onder leiding van haar dirigent Frits Schuurman brengt de Haarlemsche Orkest Vereeniging op het a.s. Zondagmiddag half drie in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem te geven Volksconcert het navol gend programma ten gehoore: Achtste Sym- phonie van Von Beethoven; na de pauze het Intermezzo uit „Komarinskaja" van Glinka, de achtdeelige Suite van Russische Volks wijzen gecomponeerd door Ljadow, Brahms' twee Hongaarsche Dansen en Academische Feest-Ouverture. GODSDIENSTIG LEVEN In het Evangelisatiegebouw J. P. Coenstr. zullen Dinsdag en Woensdag a.s. twee bij zondere bijeenkomsten worden gehouden waarin als spreker zal optreden de Chris ten-Israëliet I. Kuiper, vertegenwoordiger van de Rotterdamsche vereeniging voor Zielszorg. WAARSCHUWING. Dé Commissaris van Politie der Gemeente Velsen deelt in het algemeen belang mede, dat de Burgemeester van Heilo ieder waar schuwt, alvorens handelsrelaties aan te gaan met Adrianus Cornelis Johannes van Oost veen, uurwerkmaker, geboren te Utrecht, 10 Mei 1888, wonende aldaar Rijksstraatweg A 259, inlichtingen omtrent dezen persoon in te winnen. CHR. GEREFORMEERDE KERK. In de Chr. Gereformeerde kerk wordt a.s. Woensdag 's avonds half acht een bidstond gehouden waarbij als voorganger optreedt Ds. N. Bijdemast van Boskoop. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. DE IJMUIDER FEDERATIE BESLUIT TOT VOORTZETTING Men bericht ons van de zijde der IJmuider Federatie: Gisterenmiddag vergaderde het centraal bestuur der IJmuider Federatie. Aanwezig waren 42 bestuurders. De delegatie, die de onderhandelingen met de afgevaardigden van de Reedersvereeniging heeft gevoerd, bracht verslag uit over de met deze afgevaardigden onder leiding van den Burgemeester gevoer de besprekingen. Unaniem waren de aan wezige bestuurders van oordeel, dat beslist niet verder gegaan kon worden dan door de delegatie mogelijk geoordeeld was. Waar nu de leiding der Reedersvereeniging daarmede nog niet tevreden bleek, werd met algemeene stemmen besloten de onderhandelingen af te breken en dit den Burgemeester, onder dank zegging voor de door hem in het- werk ge stelde pogingen om den strijd te beslechten, te berichten. Besloten werd verder den stand van zaken per circulaire aan het bedrijf bekend te ma ken. Deze circulaire werd hedenmorgen in 3000 exemplaren verspreid in IJmuiden, Eg- mond, Noordwijk, Katwijk, Scheveningen. Vlaardingen en Maassluis (elders in ons blad is deze circulaire afgedrukt). HERHALING UITVOERING DE RUYTER- CANTATE. De De Ruyter-Cantate, die onlangs door leerlingen van de Emmaschool en de Julia- naschool onder leiding van den heer A. Kool met zooveel succes werd uitgevoerd, zal op veler verzoek Woensdag 8 Maart a.s. opnieuw ten gehoore worden gebracht, ditmaal in het gebouw voor Christelijke Belangen. EXAMEN RAlDI O -TELEFONIE. Bij het te Den Haag gehouden Staats-exa men voor Radio-telfonie zijn geslaagd onze plaatsgenooten E. van der Plas en J. Blok, beiden leerlingen der N.T.M. „Radio-Hol land" alhier. SCHEEPVAART NOORDZEESLUIZEN. In de maand Februari zijn door de Noord- zecslüizen alhier geschut; uit zee 252 stoom- en motorschepen met een inhoud van 1.818.630 M3. en naar zee 234 stoom- en motorschepen, met een inhoud van 1.624.337 M3. BIOSCOOP THALIA-THEATER. Van Vrijdag tot en met Dinsdagavond a.s. wordt in het Thalia-Theater de geestige Afa- film „Ein Lied, ein Kuss, ein Madel" ge draaid met de charmante Martha Eggerth en Gustav Fröhlich in de hoofdrollen. De intrige, welke door het werk is heen- geweven en amusant van opzet is, speelt zich tusschen deze twee figuren bij een gra- mofoon-maatschappij werkzaam, af. Daar is Martha Eggerth de lieftallige verkoopster in een filiaal der Supraphoon-Company en Gustav Fröhlich de leidende directeur der firma. Hoe dit tweetal na een reeks van pakkende en geestig-gevonden verwikkelin gen een paar worden, moet men gaan zien en hooren. Want ook de muzikale illustratie is van zoodanigen aard, dat het als in de puntjes verzorgd genoemd mag worden. Naast de gave zang van Martha Eggerth is ook den bandleader Dajos Bela en zijn orkest in de film opgenomen, welke een serie CXII. De teerling is geworpen. Ook de tweede en vermoedelijk laatste bemiddelingspoging van burgemeester Rambonnet is mislukt, nadat partijen langdurig hebben geconfe reerd. De staking duurt dus voort en daar mede ook de jammer en ellende, die zich nu gedurende negen weken over IJmuiden heeft uitgestort. De delegatie, die namens de IJmuider Federatie de onderhandelingen voerde, heeft heel veel willen toegeven, meer dan over het algemeen verwacht werd. Tien uren lang is er geconfereerd en daarvan slechts een half uur over „het Fonds", dat men over het algemeen voor het groote strui kelblok hield, doch dit niet bleek te zijn. Het was de lichtmatroos, die ten slotte de oplos sing tegenhield. Op een andere plaats in dit blad kunnen de lezers vinden, hoever de vertegenwoordi gers der IJmuider Federatie wilden gaan, kan men zien, dat van de tien wijzigingsvoorstel len er vijf door de delegatie werden aan vaard, drie andere voor een groot gedeelte en slechts twee werden afgewezen PIETERMAN. nieuwe schlagers van Robert Stolz ten ge hoore brengt. In het bij programma wordt, naast de wel haast ontbeerlijke ScreenSong, een dolle klucht zich afspelende in Hollywood, vertoond. Een programma, dat een bezoek aan het Thalia Theater zeer zeker waard is. "IENNEMER ROEI- EN ZEIL- VEREENIGING Men schrijft ons: Dezer dagen hield de K. R. en Z. V. haar jaarvergadering. Zoowel uit het openings woord van den voorzitter als uit het jaarver slag van de secretaresse bleek, dat het eer ste levensjaar der jonge vereeniging voor spoedig is geweest. Na de zeer geslaagde officieele opening op 26 Juli 1932 heeft het bootenhuis zich onaf gebroken mogen verheugen in een druk be zoek. Er is veel geroeid; de booten der ver eeniging werden 156 maal gebruikt. Er heerschte een prettige geest, die door den gemoedelijken eenvoud, waarin de vereeni ging nog verkeert, eerdei' bevorderd dan be nadeeld werd. De ware sportliefhebber vraagt niet naar luxe maar steekt zelf de handen uit den mouw en schept zich met primitieve hulpmiddelen een sfeer van spor tieve kameraadschap en ongedwongen ge- gezelligheid. Zoo ging het in het afgejoopen jaar op het bootenhuis der K. R. en Z. V. en zal het ook dit jaar weor gaan. En wie daar genoegen mee neemt zal als lid dezer ver eeniging volop genieten. Voor de jongelui zijn er in de eerste plaats de cano's, waarin zij zoo handig weten te ma- noeu.vreeren en in clubjes tochten kunnen maken. Voor hen die roeien willen leeren is er een oefenwherry, waarin zij van de oudere roeiers onderricht ontvangen opdat zij de vaardigheid krijgen om ook de toerwherry te gebruiken. Waarschijnlijk komt er nog een single-wherry bij binnenkort. Voor de er varen roeiers is er verder nog een skiff. Het is een intens genot om op zomeravonden in een slanke boot over het-water te glijden. Tenslotte bezit de vereeniging nog een zeil boot, een z.g. 12 voets jol, waarin ieder die dat wenscht zeilen kan leeren van hen die de zeilkunst machtig zijn. De vereeniging biedt dus reeds voor elk wat wils en hoopt bij voldoende toeneming van leden haar vloot nog uit te breiden. Het bootenhuis zal vanaf ongeveer half Maart eiken Woensdag en Zaterdagmiddag en den geheelen Zondag geopend zijn en, zoodra de avonden langer worden, ook eiken avond; bovendien in de schoolvacanties den gehee len dag. Vooral voor jongelui is het dan ook bij uitstek de plaats om er gezondheid, lichaamskracht en levensvreugde op te doen. Het spreekt vanzelf dat wie lid wil worden moet kunnen zwemmen. De periodiek aftredende bestuursleden werden alle herkozen, zoodat het bestuur als volgt blijft samengesteld: Dr. L. S. Limborgh Meijer, voorzitter, Mr. G. J. Biewinga—Gij- mink, secretaresse, D. R. Mansholt. penning meester. Mejuffrouw E. Gouda, Ir. M. Voogd, T. D. Biewinga en Ir. A. Garritsen, com missarissen. Zij die de vereeniging wenschen te steunen door het nemen van een obligatie, of die lid of donateur wenschen te worden kunnen zich schriftelijk wenden tot de secretaresse, Julianakade 31, IJmuiden. Vandaag zal de nieuwe Amerikaansche ■president officieel het ambt van zijn voor ganger overnemen. Men ziet op onze afbeel ding boven links Herbert Hoover en rechts het befaamde Witte Huis". Onder links de iverkJcamer van den president en daarnaast het portret van Franklin D. Rooseveli. VELSEN SCHOOL- EN WERKTUINEN. Naar het bestuur der vereeniging voor School- en Werktuinen en Boomplantdagen ons bericht, kunnen kinderen van 1014 jaar een tuintje krijgen mits zij zich opgeven (met vermelding van adres) vóór 15 Maart a.s. bij den secretaris den heer A. J. M. Minderhoud, Hagelingerweg 25a te Santpoort. INZENDEN VAN REKENINGEN Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat het met het oog op de richtige afslui ting van den dienst 1932 gewenscht is, de nota's betreffende in het vorig jaar voor de Gemeente verrichte diensten of aan haar ge- 1ane leveringen voor zoover dit nou niet heeft plaats gehad, zoo spoedig mogelijk in te zenden. Teneinde belangrijke vertraging van de betaling dezer nota's te voorkomen, zal de indiening uiterlijk 31 Maart a.s. moeten plaats hebben.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1