HET NIEUWE AVONDBLAD VGDR VELSEN, BEVERWIJK eO. Opzienbarend nieuws over De Zeven Provinciën" lSe JAARGANG NO. 106 MAANDAG 6 MAART 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 p'us 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKcnnemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mcdcdeclingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers jjn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit. blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen ae trevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ?2000.bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3G00.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 200u.indien hetzelfde ongeval den dood. van. vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN VER. v. NIJVERHEIDSONDER WIJS IN KENNEMERLAND. DE JAARVERGADERING. DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. De Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs jn Kennemerland hield Vrijdagavond haar jaarvergadering in het schoolgebouw. De opkomst der leden was als gewoonlijk zeer gering- Van het bestuur waren aanwezig de heeren D. Bais, C. Luitsinger, J. D. B. Olie. Joan A. H. Kruimel, J. C. Dunnebier, Ir. Telders en Laurent. De voorzitter de heer D. Bais, opende de vergadering met een kort woord van welkom. Spreker wees er op, dat de vergadering niet plaats vindt onder gunstige omstandigheden, vooral wat betreft de avondschool. Het aantal leerlingen liep nl. terug van 156 op 1 Januari 1932 tot 98 op 31 December j.l. welke achter uitgang spreker toeschreef aan het feit, dat vele jongens de gratis-werkloozencursussen bezoeken. Het aantal leerlingen der dag school steeg echter in hetzelfde tijdvak van 215 op 262, terwijl er weinig verloop was. Het bestuur is tegen zijn wil genoodzaakt geweest, de schoolgelden te verhoogen. Po gingen werden aangewend om dit tegen te gaan, maar de verhooging werd door de regeering gedecreteerd en alle moeite, die gedaan werd om aan de verhooging te ont komen was tevergeefsch. De notulen en de jaarverslagen van den secretaris den heer Olie en den waarnemend penningmeester den heer Luchsinger wer den goedgekeurd. Volgens de rekening en verantwoording van de dagschool bedroegen de ontvangsten (zonder subsidies) f 10620,13 en de uitgaven f 94523.47 1/2. Ontvangen werd o.a. aan schoolgelden f 3506.92 (v.j. f 3864.93), aan contributiën f 347.50 (v.j. f 5001aan verkochte voorwer pen f 676.83 (v.j. f 856.73). in rekening ge brachte huren (avondschool) f 3000. (v.j. nihil), pensioenver haal f 2958,63, (v. j. f 2949.11). Van de uitgaven noemen wij: salaris con cierge f 2002,50 (v.j. f 2040), salaris admi nistratief personeel f 800 (onv.), schoonhou den f 2052,74 (v.j. f 295.85), onderhoud ge bouw f 485.86 (v.j. f 805.46), verlichting, verwarming- en water f 2245.84 (v. j. f 1851.43 1/2), krachtverbruik en brand stoffen f 1699,24 (v.j. f 925,38), materialen f 6107.75 1/2 (v.j. f 4745.07), gereedschappen en leermiddelen f 2395,37 (v.j. f 3546.01 1/2), aflossing garantieleening f 9375 (v.j. nilnl), rente f 17379.07 (v.j. f 7421.29), pensioen stortingen f 6081,15 (v.j. f 6213,49). Uit het verslag van de school en het jaar verslag van den secretaris blijkt, dat het aantal leerlingen der dagschool op ulto. De cember 1932 bedroeg 262, waarvan 102 voor mach. bankwerken, 63 voor timmeren en 97 voor electrotechniek. Wij komen op deze verslagen nog nader terug. De voorzitter deelde mede. dat was in gekomen een schrijven van de commissie tot het nazien der boeken, waarin werd me degedeeld dat de administratie in orde was bevonden. De commissie stelde echter voor, de boekhouding te moderniseeren, met welke opmerking rekening zal worden gehou den. Bestuursverkiezing. De bestuursverkiezing had tot resultaat, dat de heer D. Bais werd herkozen. In de va cature Zwager werd gekozen de heer Mr. J. A. B. Sanders, in de vacature Ir. Ingen Housz de heer Ir. van Hemert. Het voorstel tot wijziging van art. 5 van het Huishoudelijk Reglement werd na eenige discussie goedgekeurd. Tengevolge van deze wijziging zal het benoemen van de controle commissie voortaan niet meer geschieden door den voorzitter doch door de algemeene vergadering. Voor deze commissie werden wederom oOt leden gekozen de heeren A. de Wit en Ph. M. Pattes en tot plaatsvervangend lid de heer Y. J. Reitsma. A. KRAMER f Zaterdagmiddag j.l. is hier ter plaatse overleden na langdurige ziekte de heer A. Kramer. De overledene was een zeer bekend figuur in de Geref. Kerk alhier. Jaren dien de hij de kerk als ouderling. Hij was voorzit ter der Evangelisatie-Commissie, voorzitter der Zondagsschool, van het Evangelisatie koor „Cera", van de drankbestrijding, Patri monium, enz. De teraardebestelling zal naar wij verne men a.s. Woensdagmiddag plaats vinden. BIDSTOND GEWAS EN VISSCHERIJ De jaarlijksche bidstond voor gewas en vis scherij der Geref. Kerk zal a.s. Woensdag avond plaats vinden om 8 uur. Voorganger in dezen dienst is Ds. S. G. Wesbonk. „NEDERLAND EN ORANJE" De Anti-Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" belegt a.s. Dinsdag in gebouw „Irene" een vergadering. De agenda bevat naasi; verschillende punten bespreking Wil lem van Oranje-herdenking, openbare ver gadering, biduur voor de a.s. verkiezingen, en een lezing van den heer H. Homburg, lid van den gemeenteraad over „Schoolvoeding" COLLFCTF. VOOR DE GEREF. KERK Voor het tekort van de diaconie der Geref. Kerk (Oost.) werd .1. Zondag een extra col lecte gehouden, die het voor dezen" tijd zoo mooie bedrag opbracht van f 246.46 1/2. De brief van de Reederdsver- eeniging aan den burgemeester WAAROM DE REEDERS NIET „JA" KONDEN ZEGGEN. TELEURSTELLING ALLERWEGEN. Wij laten hieronder volgen den dd. 3 Maart door de Reedersvereeniging tot den burge meester gerichten brief, waarin wordt uit eengezet waarom de reeders de door de gedele geerden der IJmuider Federatie gestelde vraag niet met „ja" konden beantwoorden. „Ons bestuur stelt er prijs op den door, de IJmuider Federatie voorgestelden termijn van beraad niet te laten voorbijgaan, zonder u eenig bericht te doen toekomen en wil ook van deze gelegenheid gaarne gebruik maken, om vooraf nog op enkele punten de bijzon dere aandacht te vestigen, aangezien daarin de verklaring moet worden gevonden van onze uiteindelijke beslissing. In de eerste plaats mogen wij dan wijzen op de zeer belangrijke concessies, die gedu rende de laatste maanden van reederszijde zijn gedaan, om het mogelijk te maken tot de afsluiting van nieuwe loon- en arbeids overeenkomsten te geraken. Voor wat de opvarenden aangaat, mag er allereerst op worden gewezen, dat de reeds zeer bescheiden korting van 5 pet. op de vaste gage (dus niet op het procentengeld) die door ons was voorgesteld, weder is terug genomen, waardoor een ernstig bezwaar van de opvarenden werd ondervangen, aangezien dit vrijwel de eenige bezuiniging was, die door de opvarenden in hun dagelijksch inko men zou worden gevoeld. Voor het overige waren onze voorstellen aldus ontworpen, dat ofschoon deze voor het bedrijf bezuinigingen zouden opleveren, daar van geen invloed op het directe inkomen van de opvarehden behoefde te worden ge vreesd. In de tweede plaats hebben wij ons voor stel ten aanzien van de sterkte der beman ning van de kustbooten in het belang der Qpvarenden nog aanmerkelijk verzacht, door ons aanvankelijk voorstel, dat op deze boo ten met drie matrozen zou worden gevaren, aldus te wijzigen, dat met drie matrozen en een lichtmatroos zal worden gevaren. Ook ten aanzien van de regelingen met cle Christelijke feestdagen en Nieuwjaar zijn wij tegemoet gekomen aan de wenschen der opvarenden en zooals u uit de gevoerde be sprekingen is gebleken, verklaarden wij ons bereid nog een paar kleine andere conces sies te doen en daarenboven, bij overeen- .temming op de andere punten, nog aan onze Algemeene Vergadering aan te bevelen met betrekking tot het zoodje tot een op lossing te komen, zooveel mogelijk in over eenstemming met de begeerte, die bij vele opvarenden leeft. Wij meenen derhalve te mogen consta teeren: lo. Dat wij ons bij onze voorstellen ten zeerste hebben beperkt, tot datgene wat in ieder geval van de werknemers moest worden gevraagd, als hun aandeel in de pogingen om ons bedrijf opnieuw exploitabel te maken en dat wij daarbij de grenzen der redelijk heid niet hebben overschreden; 2o. dat wij daarop nog voor een belang rijk deel zijn teruggekomen om aan het ver langen der werknemers zooveel mogelijk te gemoet te komen en onze goede wil te too- nen. Daartegenover moeten wij nu evenwel stellen, dat de IJmuider Federatie getoond heeft deze tegemoetkomende houding niet te waardeeren, blijkens de omstandigheid, dat zij ten aanzien van enkele noodzake lijke punten hare medewerking niet wil ver- leenen, om tot een oplossing te geraken. Wij wijzen daartoe met nadruk op het ver schil inzake de bemanning der kustbooten. Terwijl in Engeland niet alleen de kustbooten maar ook groote Noordzeebooten. met 9 man varen, wordt niet alleen geweigerd genoegen te nemen om met drie matrozen en een lichtmatroos te varen, maar wordt ook geen enkel tegenvoorstel gedaan, om door een fi- nancieel-gelijkwaardige compensatie op an dere wijze een oplossing te zoeken, waardoor het mogelijk wordt gemaakt in de toekomst meest kustbooten in de vaart te brengen en te hopden en dat ondanks de toezegging door een der aanwezige reederijen- gedaan en met de wetenschap, dat alleen op deze wijze werkverruiming kan worden verkregen. Als tweede geval wijzen wij op de door de IJmuider Federatie gehandhaafde eisch om in alle gevallen, waarin een schip wordt op gelegd, 5, respectievelijk 3 dagen schade loosstelling uit te betalen.. Hier toch geldt het een niet onbelangrijke en vrijwel nuttelooze uitgaaf voor het bedrijf, waartegenover voor de opvarenden slechts in zeer enkele gevallen een klein voordeel kan staan. Het geldt hier toch uitsluitend een belang van de ongehuwden, die geen kostwinnaar zijn, en wanneer het inderdaad te doen was geweest om voor dezecategorie de bedoelde schadeloosstelling nog te erlangen, ingeval hun wettelijke uitkeeringstermijn zou zijn afgeloopen, en dienaangaande een tegen voorstel zou zijn gedaan, dan zou ook dit wel in gunstige overweging zijn genomen, maar ook in dit geval handhaaft de IJmuider Fe deratie het eenmaal ingenomen standpunt. Het is onder deze omstandigheden en op deze gronden dat wij geen toestemmend antwoord kunnen geven op de door de Fede- ratie gestelde vraag en wij ons moeten be palen tot.' het onzerzijds aangebodene, het aan de Federatie overlatende of zij op deze voorwaarden een nieuwe overeenkomst voor de opvarenden al dan niet wenscht af te slui ten. Het is ons tenslotte een behoefte om u, Heer Burgemeester, hierbij onzen welge- meenden dank te betuigen, voor hetgeen u als buitengewoon bemiddelaar hebt willen doen om dit arbeidsconflict te beëindigen en wij zouden het ten zeerste betreuren wanneer uwe onvermoeide pogingen niet tot het ge- wenschte resultaat mochten leiden." 1-Iet feit, dat ten tweeden male de bemid delingspoging van burgemeester Rambonnet is mislukt, heeft groote teleurstelling in IJmuiden teweeggebracht. Deze teleurstelling werd nog des te gerooter toen uit het strooi biljet dat Zaterdagmorgen door de IJmuider Federatie werd verspreid en dat in ons blad van dien dag te vinden is, men tot de over tuiging kwam, dat beide partijen meer tot elkaar gekomen waren. Het Fonds voor Sociale Voorzieningen wenschten de reeders niet langer te erken nen, omdat de zeevisschers het geheele jaar door op de werkloozenkassen kunnen steu nen. Maar het Fonds deed niet alleen aan werkloozenzorg; het verstrekte ook uitkee ringen bij ziekte en ongeval en op dit terrein was er niets veranderd. Welnu de IJmuider Federatie die in haar oorspronkelijk pro- jramma ongewijzigde handhaving van het Fonds voorstond, gaf in zooverre aan de eischen der reeders toe, dat hun bijdrage in overeenstemming werd gebracht met de nieuwe positie van het Fonds en dienover eenkomstig teruggebracht van 19 1/2 ct. op 7 1/2 ct. per' zeedag per man. Dit beteekent, dat de maandelijksche bijdrage van ca. f 50 per in volledige exploitatie zijnde trawler zou worden teruggebracht op ca. f 20. Bij de beoordeeling van deze materie diene men niet uit het oog te verliezen, dat het Fonds indertijd in zekeren zin in de plaats kwam van een loonsverhooging. Dan is er de kwestie van den lichtma troos. De bezuiniging door een eventueele aanvaarding van dit voorstel verkregen is wellicht niet groober dan f 25 a f 30 per maand. Bij den tegenwoordigen toestand in het be drijf, nu er toch al zulk een groot aantal gehuwde matrozen werkloos is, ligt het voor de hand, dat de werknemers-organisatie zich hiertegen ging verzetten. Aan den anderen kant mag niet worden verheeld dat het in voeren van dezen rang de mogelijkheid opent tot het invoeren van een leerlingenstelsel, waaraan het bedrijf behoefte heeft. Een goed gefundeerd leerlingenstelsel, waaraan een regeling ten opzichte van liet bezoeken der Visscher ij school vastgeknoopt zou moeten worden, zou het bedrijf zeer zeker ten goede komen. De aldus opgeleide licht-matrozen, zouden de kern vormen van een zeevolk, dat naast practische ervaring over de zoo hoog noodige theoretische bekwaamheden be schikt. Met uitzondering van de kwestie van het zoodje en voor de schadeloosstelling wan neer een schip wordt opgelegd, waren beide partijen het zoo goed als eens. De laatste alinea van den brief van het bestuur der Reedersvereeniging aan den bur gemeester onderstreepen wij van ganscher harte. Onze burgemeester heeft al het mo gelijke gedaan, om het conflict tot een op lossing te brengen. Waarin hij ijverig werd bijgestaan door den directeur van het Staats- visschershave-nbedrijf. In het bijzonder voor den burgemeester is het te betreuren, dat zijn pogingen zonder resultaat zijn gebleven. Wat nu Omtrent hetgeen thans gaat gebeuren is welhaast geen twijfel mogelijk. Nu ander maal een poging, de partijen tot elkaar te brengen, mislukt is en dientengevolge een algemeene hervatting der werkzaamheden in de eerste weken, de eerste maanden wellicht niet te verwachten is, verwachten velen, dat de Reedersvereeniging en de Christelijke Bond, door contracten aan elkaar gebonden, zullen trachten een deel der vloot naar zee te krijgen. Het schijnt, dat inmiddels in die richting reeds gewerkt wordt en ofschoon nog niets met zekerheid valt te zeggen, verwacht men, dat er spoedig een aantal trawlers, bemand met leden van den Christelijken Bond ter visscherij zal uitvaren. Geruchten doen de ronde, dat reeds opgaven zijn verstrekt van namen van werkwilligen, terwijl voorts ge sproken wordt over uitgebreide maatregelen tot bescherming van deze werkwilligen, waar toe de hulp van militairen of marechaussee's zou zijn ingeroepen. HUURWAARBORGVEREENIGING „VELSEN" Heden (Maandagavond belegt de Huurwaar borgvereeniging „Velsen" in „de Griffioen" een bijeenkomst, waarin een drietal leden j van het hoofdbestuur zullen behandelen het onderwerp ..Huurstaking en weerstands fonds". De lezing zal worden verduidelijkt met lichtbeelden. VISCHAANVOER Het Noorsche stoomschip Lima is hier Zon dag van Bergen aangekomen met 1400 kisten haring en 200 kisten versche visch voor firma alhier. OUDERAVOND SCHOOL 7 De ouderavond aan School 7 mocht zich in een druk bezoek verheugen. Na het wel kom van den voorzitter werden door eenige leerlingen uit de hoogste klasse een paar ge dichten opgezegd, hetgeen bij de aanwezigen zeer in den smaak viel. Hierna hield het hoofd der school, de heer K. Faber, een causerie over „Wanneer moe ten onze jongens en meisjes naar H. B. S., Lyceum, Gymnasium, Visscherijschool, Am bachtsschool, enz. gaan*?" Spreker legde er in zijn betoog den nadruk op, dat aan bovengenoemde inrichtingen zoo zaak geklaagd wordt over het feit, dat de aansluiting tusschen de lagere school en be doelde inrichtingen, zoo veel te wenschen overlaat. Weliswaar staat de aansluiting ten opzichte van de H. B. S. het meest in het brandpunt der hedendaagsche belangstel ling. maar ook aan de andere inrichtingen wordt er terdege over geklaagd. Spr. kwam tensoltte tot de conclusie, dat het voor de kinderen het beste was hen niet te vroeg naar genoemde inrichtingen te zenden, doch ze de 7 klassen der lagere school te laten doorloo- pen. hetgeen tot voordeel had, dat ze goed beslagene ten ijs kwamen in hun nieuwe om geving en de kans kleiner was, dat ze aldaar kost te slikken dregen, die te zwaar voor hen was. WEDEROM EEN JUBILEUM AAN DE PAPIERFABRIEK. Net komt met de jubilea aan de pa- pierfabriek in deze W WÈJ'Mi dagen tot geen eind. I r. Werd hedenmorgen een'gouden jubilaris, de hepr Zwart gehul dig,, a.s. Zondag 12 Maart, is de heer A. Mooy aan de beurt, Tg? want dien dag zal Sllllli 40 Jaar Skieden zijn, dat hij bij de De lieer A. MOOY. ..firma Van Gelder Zonen in dienst trad. Als jongen van 14 jaar deed de heer Mooy zijn intrede in de fabriek te Wormer. Hij werd werkzaam gesteld bij de machines, die het papier op formaat snijden. Later kwam hij bij de papiermachines. Toen de firma de fabriek in Velsen opende kwam de heer Mooy met zoovele anderen aan de nieuwe fabriek. Hij werd cellulosemaker. Thans is de heer Mooy sedert een 12-tal jaren onder-kook- meester in de cellulosefabriek. Den jubilaris, die zoowel bij zijn superieu ren, als bij zijn medearbeiders zeer gezien is, zal het bij zijn jubileum ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. VELSEN PARTICULIERE GELDSCHIETBANK. B. en W. maken bekend dat bij hen is in gekomen een verzoek van het bestuur der Nederlandsche Vereeniging „Burgerbelangen" gevestigd te Haarlem, Schouwtjesplein 14, om hare onderafdeeling de Credietvereenig'ing „Burgerbelangen", overeenkomstig de bepa lingen van de Geldschleterswet als particu liere geldschietbank toe te laten. De bank zal gevestigd zijn Trompstraat 49 IJmuiden. Verder maken Burgemeester en Wethouders bekend, dat een ieder tegen de inwilliging bezwaren bij hen kan inbrengen. VAN HET PLAATSELIJK CRISIS-COMITé. Ontvangsten. Sedert de vorige opgave (13 Februari) ont ving de penningmeester in totaal f 933.44. waaronder f 55 van het personeel van het P. E. N. en f 12.60 van het personeel van gas en water. SINT CAECILLVS DERDE LUSTRUM. Onder voorzitterschap van den heer Th. Bruynz-eels kwamen in het R.-K. Vereeni- gingsgebouw afgevaardigden van een aantal plaatselijke vereenigingen bijeen ter bespre king van de plannen welke bestaan ten op zichte van de viering van het derde lustrum van Sint Caecilia in Augustus a.s. Voor het bestuur van Sint Caecilia zette de heer L. Harsveld de plannen uiteen. Het ligt in de bedoeling, het jubileum met een feest- week te vieren. Alle aanwezigen zegden hunne medewer king toe doch gaven den wensch te kennen, de plannen in eigen kring te bespreken. In verband met de te verwachten lang durige voorbereidingen werd op spoed aan gedrongen. SANTPOORT WILLEM VAN ORANJE Vrijdag 17 Maart a.s. houdt Pater Her mann in „'t Huis te Velsen" een lezing over Willem van Oranje. Een gemengd koortje zal ter afwisseling eenige liederen uit den tijd van Willem van Oranje ten gehoore brengen. EEN NIEUWE R.K. SCHOOL? Naar we vernemen zijn de plannen tot den bouw van een nieuwe R.K. school in voorbe reiding. Binnenkort wordt aangevangen met het verzamelen van ha-ndteekeningen. De liieüwe school zal voor jongens en meisjes toegankelijk zijn PERSONALIA De dames M. Groeneveld, E. Cïadeck en N. Bal. leerlingen in het Tehuis voor Kraamver- zorging „Maranatha" behaalden dezer dagen het diploma voor kraamvérzör'gihg. Meeste officieren waren tegen verzet Slechts enkelen hadden plannetjes. Verscheidenen komen voor den krijgsraad. Japan is voor de zooveelsle maal door een zware aardbeving getroffen. Reeds tivee dui zend lijken zijn geborgen. Onze afbeelding toont een blik op hel centrum van Tokio, de hoofdstad. BATAVIA, 4 Maart (Aneta).In een op zienbarende publicatie zegt de Javabode, dat duidelijke aanwijzingen thans reeds de con clusie veroorloven, dat het bedrag van de meeste officieren aan boord van De Zeven Provinciër den indruk vestigt, dat zij volko men het hoofd hadden verloren, dan wel de militaire eigenschappen, welke bij het uitbre ken van de muiterij tot spontaan verzet hun nerzijds hadden kunnen leiden, misten. Bij de onderlinge besprekingen na het uitbreken van de muiterij waren velen hunner tegen het aanwenden van pogingen om zich van het schip meester te maken. Slechts enkelen had den herhaaldelijk plannetjes in die richting, doch de. meerderheid niet. Van de vier aan boord zijnde officieren van den Marine Stoomvaartdienst waren drie officieren der tweede klasse tegen verzet, en slechts een of ficier der derde klasse voor een dergelijk ver zet. Over het algemeen zijn er uiterst weinig lichtpunten in het gedrag van de meeste of ficieren, zoodat het thans zeker is te wach ten, dat verscheidenen hunner voor den Krijgsraad zullen moeten verschijnen. Gebleken is, dat de tucht, en de opvattin gen van den dienst aan boord van De Zeven Provinciën reeds geruimen tijd alles te wenschen overliet. Dit was het gevolg van het feit, dat het commando belangrijk te kort schoot, zoodat het schip het zwarte schaap van de Marine genoemd werd. Commandant in elk geval ontslagen. De commandant van De Zeven Provinciën de kapitein ter zee P. Eikenboom valt erns tig te laken. Hem zal in elk geval ontslag worden verleend, onafhankelijk van de vraag, of hij al dan niet voor den Krijgsraad zal moeten verschijnen. Voorts staat vast, dat de eerste officier van De Zeven Provinciën luitenant ter zee eerste klasse C. Meyer tegen de voorschrif ten tegelijk met den commandant naar de sociëteit is gegaan. Dit en de verwording van de dienstopvat- ting aan boord noemt het blad de eenige verzachtende omstandigheid bij de uiterst treurige houding' van de meerderheid de® officieren.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1