HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJKe.O. t BERICHT. 18e jaargang nd. 114 WOENSDAG 15 MAART 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKenncmerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKXERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke rege! meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag eri Aanbod 1—3 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeclingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen j gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een band, voet of oog; ƒ250bij verlies van een duim; 150.bij verlies van IJMUIDEN een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van vïsschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.-Bank te Schiedam. middel van tarieven zal niet helpen: dit is in werkelijkheid een bewijs van zwakheid en zal een gevaar worden voor de internationale markten dei> Britsche industrie. Bovendien kan gezegd worden, dat in het algemeen de Britsche industrie op een laag peil staat. De visscherij belangen loopen te veel uiteen en er is een groot gebrek aan kapitaal. Slechte organisatie en ouderwetsch en oneconomisch materiaal completeeren de minderwaardig heid. Het is een feit, dat zelfs de regeering dit heeft toegegeven. Het denkbeeld van steunveiieening door middel van een gega- randeerden minimumprijs heeft men al spoedig laten varen. Dwaze eischen. De Britsche trawlvisscherij komt wegens haar beperkte capaciteiten, vergeleken bij de intensieve ontwikkeling van de internationale diepzee-visscherij voor onoverkomelijke moeilijkheden te staan. De vischschaarste in de Noordzee maakt het noodig dat om winstgevende reizen te maken, verafgelegen vischgronden bevischt moeten worden, zoo als de Witte Zee, de kust van Groenland enz. en de oude en verouderde booten met haar ouderwetsche installaties, die voor deze ver afgelegen gronden niet geschikt zijn. leve ren het bewijs, dat de Britsche diepzee- scher op de wereldmarkt niet kan concur- reeren. De absoluut zinlooze eischen om een hooger tarief en verder de eisch om een al geheel invoerverbod van visch zijn een bewijs voor bovenstaande beweringen. De oorzaak van de moeilijkheden met betrekking tot de prijzen moet meer in de wereldcrisis gezocht worden, alsmede daarin, dat de visscherij - industrie niet in staat is zich aan te passen aan den toestand van de wereldmarkt. Zon der twijfel leidt het consigneeren op de snelst mogelijke wijze van vele tonnen visch uit Noorwegen, Denemarken en IJsland naai de Britsche markt tot een verlaging van de visch, door Britsche trawlers aangevoerd, met het gevolg, dat groote hoeveelheden visch naar de vischmeelfabrieken gezonden moeten worden. Hoe staat het in Aberdeen? Wij zijn van meening, dat een wijziging in de heffing van invoerrechten op deze soort visch om economische sedenen alleszins ge rechtvaardigd is. Heel anders is het echter met den aanvoer van Duitsche visch in Aberdeen. Hoe groot dé oppositie tegen een algemeen invoerrecht te Aberdeen is, wordt het best aangetoond door het adres van de Vischhandelvereeniging te Aberdeen tegen verhooging van de invoerrechten op door Duitsche schepen van de Murmansk-Kust, het Beren-Eiland of IJsland, waarvan de sterk ontwikkelde zoutevisch-industrie te Aberdeen met 5000 arbeiders afhankelijk is, evenals de honderdduizenden ponden, die worden uitbetaald aaii arbeidsloon, steen kool, provisie, vleesch, ijs enz. door de Duit sche trawlers, wanneer ze in Aberdeen mark ten. Het feit blijft bestaan, dat de Britsche (Aberdeensche) vloot niet meer modern is; volgens een onafhankelijke meening zijn slechts acht booten geschikt voor de vis scherij in verafgelegen wateren. Desondanks gaan oude schepen deze gronden bevisschen met het gevolg, dat zij de visch in slechten toestand aanvoeren, tengevolge van den slechten staat, waarin de vischruimen ver- keeren. Er wordt eveneens veel onrijpe visch aangevoerd van de dichtbij gelegen visch gronden in de Noordzee. Het nadeel van on geoefende manschappen wordt aangetoond door het groote aantal Noorsche vïsschers, die bij de grootste Britsche visscherij bed rij ven werkzaam zijn. De vraag is nu: zal het mogelijk zijn. al deze fouten te doen verdwij nen door het belasten van buitenlandsche aanvoeren met exhorbitant hooge bescher mende rechten? VERGADERING A.N.G.O.B. De plaatselijke afdeeling van den Algem. Nederl. Geheel-Onthouders Bond hield dezer dagen een goed bezochte vergadering. Besloten werd 50 verkiezingsspreuken (,.Wie gij ook kiest, kiest nooit den alcohol") te bestellen. Nog een plaatje van den Volksrouwdag in gedenktèeJcen te Mühcheit voor de gevallei Zij, die zich met ingang van 1 April per kwartaal abonneeren, ontvangen de in Maart nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Van de IJmuider Federatie is toestemming verkregen, om voor het gebouw aan de Z. Z. Visschershaven een fietsenrek te plaatsen. Verslag werd uitgebracht van een ge houden Centraal Drankweer Comité-verga dering. Een kascommissie werd benoemd be nevens een commissie voor controle brochure- depot. Ook de a.s. Blauwe Week werd besproken Door eenige leden zal aan de voorbereidings werkzaamheden worden deelgenomen. Op initiatief van een der leden zal een actie worden gevoerd tot verhooging van het aantal abonnés op „De Geheelonthou der". Voorts kon één nieuw lid worden geno teerd. SPIDO. Het bekende rijwiel-verzendhuis „Spido" Velserduïnweg is genoodzaakt het thans be staande pand te verbouwen. De oorzaak hier van is, dat Spido zich belast heeft met den verkoop van Waschmachines. In deze branche wordt, inplaats van rijwielen door „Spido" het meest gewerkt, vandaar de op ruiming van rijwielen en onderdeelen, om daarna ten spoedigste tot de verbouwing te kunnen overgaan en vervolgens op uitge breider schaal den wachmachin-ehandel ter hand te nemen. het ijs. VEREENIGING VAN KENNEMER IJSVERBRUIKERS OPGERICHT. Maandagavond had de oprichtingsverga dering plaats van de vereeniging van Ken- nemer ijsverbruikers. Hiervoor was zeer veel belangstelling. Dè waarnemend voorzitter de heer F. Dekker, opende met een woord van 'welkom de vergadering en zette uiteen wat het doel der op te richten vereeniging was. Hij gaf een overzicht van de verrichte werk zaamheden ter verkrijging van goedkooper ruw kristal ijs.. Eerst nadat de ijsfabrieken welke geregeld het ijs in de gemeente lever den in gebreke waren gebleven aan het hun in het begin van Januari gedane verzoek tot prijsopgave te voldoen, is met de directie van een andere ijsfabriek een overeenkomst opgemaakt, welke contractueel zal worden vastgelegd. Hierdoor werd een prijsverlaging verkregen van meer dan 30 procent. Nadat de voorzitter eenige vragen naar genoegen had beantwoord, werd besloten de vereeni ging op te richten en al zouden de concur- reerende fabrieken hun prijs lager stellen dan de prijs der vereeniging., toch ijs door middel der vereeniging te blijven betrekken omdat door het werken der vereeniging de prijsverlaging was tot stand gekomen en de concurrentie toch slechts van tijdelijken aard zou zijn, om de vereeniging onmogelijk te maken. De vereeniging begint met een beduidend aantal leden en velen in Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin hebben hun toe treding reeds toegezegd. De bestuursver kiezing had het volgend resultaat: de heer F. Dekker, Adrianastraat 37 IJmuiden, werd bij acclamatie tot voorzitter gekozen. Ver volgens werden bij schriftelijke stemming gekozen de heer en K. van Veen, C. Tol, J. van Lienen en J. Overzier, welke allen hun be noeming aanvaardden. De verschillende functies zullen onderling worden verdeeld. Hierna bracht de voorzitter de ontwerp statuten en het huishoudelijk reglement in behandeling, welke met een kleine wijziging werden aangenomen. Daarna bedankte de voorzitter de aanwezigen voor hun getoonde belangstelling en sloot deze geanimeerde ver gadering. Duitschland. Een S.A.-demonstratie Toij het soldaten in den wereldoorlog BEVERWIJK WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN. Naar wij vernemen heeft de N.V. Handel en Exploitatie Maatschappij „Bloemhof", ge vestigd alhier de medewerking van het ge meentebestuur ingeroepen, om te bevorde ren, dat een wijziging wordt gebracht in het bij raadsbesluit van 12 Maart 1928 vastge stelde partieele uitbreidingsplan, voor zoover betreft de gronden ingesloten door Boeweg, Arendsweg, Baanstraat, Romerkerkweg en Jan Vermeijenstraat. Aanvankelijk waren deze gronden, waarop dit uitbreidingsplan betrekking heeft, in het bezit van verschil lende eigenaren. Met uitzondering van twee perceelen, waarvan de eigenaren niet tot ver koop bereid zijn, is alle grond thans het eigendom van de N.V. Bloemhof. Aangezien een uitdeeling der straten vol gens het bestaande plan voor deze terreinen tot een kostbare bebouwing aanleiding zou geven, heeft de N.V. Bloemhof verzocht het vastgestelde uitbreidingsplan eenigszins te willen wijzigen. Het voornemen bestaat, om op de bedoelde gronden 137 ruime arbeids- wonmgen te bouwen, die ongeveer f 6 per week aan huur zullen moeten opbrengen. De inspecteur der Volksgezondheid, wiens advies over deze zaak is ingewonnen, moet tegen de vaststelling van het gewijzigde plan geen bezwaar hebben, terwijl de Gezondheids commissie verklaard heeft, dat zij zich niet bepaaldelijk tegen de voorgestelde wijzigin gen meent te moeten verzetten, ofschoon het gewijzigde plan niet onverdeeld haar instem ming heeft. Van B. en W. is.een voorstel aan den Raad te verwachten, om aan heb aldus gewijzigde plan goedkeuring te hechten. Ingevolge art. 37 der Woningwet zal het ontwerp ten minste gedurende vier weken voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage worden gelegd, waarna het ter defini tieve vaststelling aan den gemeenteraad moet worden voorgelegd. MESTSTOFFEN VOOR NOODLIJDENDE TUINDERS. De plaatselijke afdeeling van den R.K. Dioc. Land- en Tuinbouwbond en de afdeeling Wijk aan Duin en Omstreken van den Neu tralen Bond van Boeren, Land- enTunibou- wers hebben aan den gemeenteraad het ver zoek gericht, om evenals het vorig jaar, ook dit jaar een crediet te willen verleenen voor de verstrekking van meststoffen aan tuinders en landbouwers. In de verzoeken merken adressanten op, dat de bedrijfsresultaten over 1932 nog slechter waren dan in 1931 en dat de uitkeeringen ingevolge de Tuinbouw- steunwet 1932 zeer gering zijn en dienen te worden aangewend voor huur of rentebe taling. Het bestuur van Maatschappelijk Hulpbe toon heeft B. en W. medegedeeld, dat het zeer gewenscht is ook dit jaar wederom een crediet voor. aankoop van meststoffen be schikbaar te stellen. Het benoodigde crediet zou op f 1500 a f 2000 zijn te stellen. B. en W. hebben thans den Raad voorge steld dit bedrag ter hunner beschikking te stellen, waarna de aanvragen, in overleg met de organisaties, zullen worden afgedaan. VOOR HET BADHUIS. Ten behoeve van de exploitatie van het badhuis over 1932 werd op de gemeentebe- grooting voor het loopende dienstjaar voor de N.-H. Vereeniging Het Witte Kruis een subsidie van f 500 uitgetrokken. Blijkens de exploitatierekening was het tekort f 606.50. B. en W. hebben den Raad voorgesteld het verleende subsidie ter dek king van tekort tot dit bedrag te verhoogen. ONDER WIJSVOORSCHOTTEN. Ingevolge de bepalingen van de L.O.-wet 1920 hebben B. en W. den raad voorgesteld ten behoeve van de bijzondere scholen voor het jaar 1933 voorschotten beschikbaar te stellen tot een totaal bedrag van f 15142. WAT HE TONDERWIJS KOST. Daar de gemeenterekening over het dienst jaar 1929 door Ged. Staten is gesloten, kun nen de aan de besturen der bijzondere scho len uit te keeren vergoedingen van de kosten van instandhouding krachtens art. 101 der L.O.-wet 1920 door den Raad worden vast gesteld. B. en W. hebben aan de hand van de kos ten der openbare scholen voorgesteld de ver goeding voor het jaar 1929 te bepalen op f 14.73 voor het L.O. en op f 32.73 voor het. U.L.O. per leerling. OPENING BAZAR. Dinsdagmiddag werd in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Oosterwijkstraat de bazar geopend, welke georganiseerd is door de Doopsgezinde Gemeente en waarvan de baten gestemd zijn voor de vervolgde geloofsgenooten in Rusland en voor de zen ding. De predikant, Ds. J. D. van Calcar heeft de bazar met een toespraak geopend, waarbij hij in de eerste plaats de burgemeester Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten verwelkom de. De aanwezigheid van het hoofd der ge meente deed spr. daarom zoo'n genoegen, omdat zoovelen uit allerlei gezindten, protes tanten, zoowel als Katholieken aan deze bazar hun medewerking verleenden, waar door zij iets van de plaats ging beteekenen. Ds. van Calcar dankte allen, die op eeniger- lei wijze aan de organisatie medewerkten, met name den heer Jac. Groot, die als de geestelijke vader van het plan tot het hou- den dezer bazar moest worden aangemerkt. Zoo zal deze onderneming dan gaan dienen tot steun van menschen, die deze nog meer verdienen dan degenen, die door den crisis getroffen zijn. Alles wat voor geloofsgcnoo- ten in Rusland gedaan kon worden is goed, evenals voor de zending. Want zoo merkte spr. op. degenen die daarin werken, maken al evenzeer moeilijke tijden door. Spr. me moreerde verder de op zoo hoogen prijs ge stelde medewerking van de plaatselijke win keliers, op wier welwillendheid niet tever geefs een beroep werd gedaan en van hei- be stuur van het gebouw, dat voor het beoogde doel welwillend was afgestaan. Spr. eindigde met den wensch, dat de bazar zou worden het feest van een lach en een lied. dat zoo noodig is in deze tijden en dat ook ten slotte de financieele resultaten aan de ver wachtingen zouden beantwoorden. De aanwezigen maakten daarna een rond gang langs de netjes ingerichte stands, v/aar men natuurlijk op plezierige wijze van zijn geld af kon. De verkoopsters, vooraf nog door Ds. van Calcar geïnstrueerd, dat vooral in deze tijden ook het „penningske der wedu we" dubbel welkom moet zijn, deden haar best en al aanstonds werden zaken gedaan. In de avonduren vooral heerschte in het gebouw een prettige en gezellige drukte en bleek het publiek zich niet de verscheiden heid van attracties uitstekend te amuseeren. Zang en muziek verhppgden nog de feestvreugde en de heer P.. Cloeck gaf zijn liedjes aan de piano ten beste. Zoo bleken reeds in den aanvang alle. factoren aanwezig te zijn. om deze fancy-fair te doen slagen. Zij blijft tot en met Donderdagavond ge opend. ■VELSEN GEMEENTERAAD. Er wordt een openbare, vergadering van den Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag 21 Maart 1933, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. Agenda: 1. Belastingzaken. 2. Ingekomen stukken en ïnededeelingen. 3. Vaststelling van de le suppletoire be grooting der gemeente dienst 1932. 4. Vaststelling eener nieuwe verordening op de winkelsluiting' en advies op het verzoek inzake verbod tot plaatsing van bepaalde automaten. 5. Prae-advies op een verzoek van de Di rectie der Bioscoop- en Schouwburg Exploi tatie „Thalia" te IJmuiden, om verlaging van de belasting op tooneelvertooningen voor voorstellingen na het gewone sluitingsuur. 6. Verleenen van ontheffing van het be paalde bij artikel 68, alinea 5, der Bouw- en Woningverordening. 7. Verleenen van vrijstelling van de be taling van rentevergoeding. 8. Verkoop van grond. 9. Waterlevering aan het Staatsvisschers- havenbedrijf. 10. Vaststelling van de over *1933 aan de besturen der bijzondere scholen te verleenen voorschotten op de vergoeding, bedoeld bij art. 101 der Lager-Onderwijswet 1920. zoo mede van de regelen, volgens welke de uit betaling zal plaats hebben. 11. Opzegging der bij raadsbesluit d.d. 30 Juli 1929 met de gemeente Beverwijk geslo ten overeenkomst, inzake de toelating van leerlingen uit Velsen, benoorden het Noord zeekanaal, op de openbare scholen voor ge woon lager en uitgebreid lager onderwijs te Beverwijk. 12. Wijziging der verordening op de hef fing van retributiegeld voor de toelating van leerlingen uit. de gemeente Velsen op inrich tingen van middelbaar en hooger onderwijs. 13. Verleenen van een crediet voor het ge ven van ontwikkelingscursussen aan werk- ioozen. 14. Bouw van een openbaar slachthuis. 15. Tijdelijke afwijking van de verordening op het beheer van het gemeentelijk gasbe drijf en de gemeentelijke waterleiding. 16. Bekrachtiging van algemeene voor schriften van politie. 17. Benoeming van: a. vier leden der commissie van toezicht op het lager onderwijs; b. drie leden der commissie van toezicht op de Visscherijschool; c. Voorzitters, leden en plaatsvervangende leden der stembureaux voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. DRIEHUIS EEN TURN VEREENIGING. Het bestuur van de Vereeniging van be woners in de buurtschap Driehuis heeft een rondschrijven aan de leden gezonden, waarin de heeren-leden worden uitgenoodigd een Turnvereeniging op te richten. Het bestuur heeft de toezegging verkregen, dat de op te richten club de gymnastiekzaal in de R.K. school zal mogen gebruiken. Waar schijnlijk zal Vrijdagavond de geschikste avond blijken. Een geschikt leeraar M.O., grondig op de hoogte van wat van oudere heeren nog geëischt kan en mag worden, heeft het bestuur ook reeds gevonden en de kosten worden zoo laag mogelijk gehouden. Spoedig hoopt men een samenkomst te kun nen beleggen en een bestuur te vormen. het britsche visscherij- bedrijf. Gezien door een Duitschen bril. PE WORTEL VAN HET KWAAD IS GEBREK AAN ORGANISATIE. De Britsche trawlvisscherij maakt op het oogenblik een ernstige crisis mee. Juist in den laatsten tijd is de toestand ernstiger „eworden dan ooit en de zaak is thans be handeld in het Lagerhuis. Het is gebleken, dat de Britsche visscherij zich met onvol doende middelen moet verweren, aldus schrijft „Der Fischerbote". In het bijzonder geldt dit voor de hanng- visscherij. In het jaar 1930 werden 700.000 vaten haring gezouten onder zeer groote be- uerking van de zijde der zouters. In 1931 daalde de productie tengevolge van de we reldcrisis tot 425.000 vaten. Het laatste re sultaat wordt beschouwd als de ondergang van een der voornaamste Britsche indus trieën De zoozeer geroemde overeenkomst van Ottawa toont hier het gevaar van be moeiingen zonder dat rekening wordt ge houden met de gezonde vrijhandel-beginse len. De krachtige politieke en buitengewoon knappe taktiek der Russen om den aankoop van Engelsche haring plotseling stop te zet ten wellicht met de bedoeling andere con cessies van Groot-Brittannië te verkrijgen, heeft een geheel gewijzigden toestand ge schapen. Kortzichtigheid. De mogelijkheden voor den verkoop van Engelsche haring zijn op het oogenblik zeer ongunstig en de toch reeds lage prijzen loo pen gevaar, nog meer te dalen. De door de vereenigingen vastgestelde prijzen, die een zekere stabiliteit gaven, heeft men thans weer laten varen. In alle bedrijven, die met dit belangrijke nationaal-economische vraag stuk te doen hebben worstelt men om deze gecompliceerde kwestie tot een oplossing te bréngen. Bij de hierover gehouden discussies kwa men tal van meeningen naar voren, die ech ter geen verband hielden met de hoofdzaak en waaruit naar voren kwam het gebrek aan eenheid van gedachten, anders een typische eigenschap der Angel-Saksers. De voorstel len geven blijk van een groote dosis kort zichtigheid, waarin men niet anders kan zien clan een poging om verschijnselen te gene zen, zonder dat men het kwaad bij den wor tel aantast. Zeker valt niet te' ontkennen, dat een zeker deel der moeilijkheden hun oorsprong vinden in het buitenland. Van welke zijde men den toestand echter be schouwt, een feit is het, dat de grootste fout van deze crisis moet gevonden worden in het gebrek in organisatie van den Britschen vischhandel. zoowel als in de ouderwetsche manier, waarin de visch gevangen en ver kocht' wordt. Verslagen door de buitenlanders. Niets bewijst de bovenstaande feiten en den hopeloozeri toestand van den Britschen vischhanaelaar beter dan de verschillende tegenstrijdige inzichten, die door de ver schillende belanghebbende partijen naar vo ren gebracht worden ten opzichte van het verkrijgen van speciale wetten, die den visch handel in een gunstige richting moeten stu ren. De laatste berichten bevatten belang rijke opmerkingen in verband met de beslui ten van de verschillende vereenigingen van vischhandelaren. De British Trawlers Fede ration meldt, dat verleden jaar geen nieuwe trawlers gebouwd zijn. Wanneer men slechts in aanmerking neemt, dat op de scheeps werven te Baverley en Selly de laatste twee jaar geen enkele trawler is gebouwd, is dit wel een bewijs, hQe slecht de toestand is, daar deze werven nagenoeg geheel op den bouw van trawlers zijn aangewezen. Men verzoekt thans de regeering door het invoeren van tarieven de situatie te redden, een actie, die schering en inslag is geworden op het his torisch terrein, waar vroeger de strijd voor de ideeën van den vrijhandel werd gestreden De vijand is. volgens de meening van den Britschen vrijhandelaar de buitenlander, die zoowel de Britsche als de Europeersche markt geruïneerd heeft. De absolute hulpeloosheid en het bewijs van eigen onbekwaamheid kon nooit beter dan door bovenstaande feiten worden gedemonstreerd. Ouderwetsche methoden. Bekeken van een objectief standpunt kan men zeggen, dat het onmogelijk schijnt, de condities van den Britschen vischhandel te verbeteren, zoolang de Britsche vischhande- laar zijn eigen achterlijkheid en fouten niet inziet. Er behoeft niet aan te worden ge twijfeld, dat de vangcapaciteiten van het Britsche visscherijbedrijf reeds lang geleden door den buitenlander overtroffen zijn. Het rapport van de commissie-Scott erkent ronduit, dat de Britsche kustvisscherij ver ouderd en oneconomisch is. Ongetwijfeld is de Schotsche haringvisscherij van groot be lang voor de wereldmarkt, tengevolge van haar gunstige ligging nabij de paaiplaatsen. zooals de Shetlandsche eilanden, en de 1 Noordzee; de Schotsche haringhandel is echter geheel afhankelijk van de buitenland sche consumptie als gevolg van het feit, dat de binnenlandsche markt zich niet ontwik keld heeft. Bescherming tegen den buitenlander door

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1