MacDonald's Ontwapeningsplan. het belangrijkste nieuws Italië. Oostenrijk China. Polen. ZiiM'Amertka, Dr. Luther afgetreden LUCHTVAARTNIEUWS. IJMU1DER COURANT VRIJDAG 17 MAART 1933 TWEEDE BLAD Het behelst een ontwapeningsverdrag voor den tijd van vijf jaar. Vermindering en beperking van leger en vloot. Een nieuwe maritieme conferentie gevraagd. GENèVE. Het door Mac-Donald ter Ontwapenings conferentie ingediend ontwerp voor een al gemeen ontwapeningsverdrag bevat de vol gende vijf belangrijke punten: 1. Er wordt een Ontwapeningsverdrag ge sloten voor den duur van 5 jaren; 2. Het verdrag houdt essentieel in op de basis van het Hoover-plan een verminde ring der bewapeningen met de vastlegging in cijfers van de sterkten van leger en vloot der afzonderlijke, landen, met inbegrip van Duitschland; 3. De instelling van een internationale controle op de bewapening; 4. Een permanente ontwapeningscommis sie'zal worden ingesteld, welke de verdere vermindering der bewapening zal nagaan en oplossingen zal voorstellen voor de tot nu toe nog onopgeloste moeilijkheden; 5. op het gebied der veiligheid moet een politieke samenwerking der regeeringen be staan en een conferentie der mogendheden moet worden bijeengeroepen in geval van een schending of een dreigende schending van het Kellogg-pact. Het ontwerp voorziet in een leger voor Duitschland ter sterkte van 200.000 man, Po- voor Frankrijk 400.000 man. Polen 200.000 man, Italië 250.000 man. Sovjet-Rusland 500.000 man, België 75.000, Tsjecho-Slowa- kije 100.000 man. In de N.R.Ct. lezen wij nog dat het cijfer voor Nederland 25.000 bedraagt en voor de koloniën 75.000. Voor de artillerie wordt als maximum- kaliber vastgesteld 105 m.M.; tanks zul len maximaal 15 ton mogen inhouden. Op het gebied der vloot wordt voorgesteld de intrekking der clausule der ontwapenings bepalingen van het Verdrag van Versailles en de bijeenkomst van een nieuwe vloot- conferentie geëischt. Het luchtbombardement wordt verbo den. Het aantal vliegtuigen zal voor ieder land worden bepaald. Voor Frankrijk, Italië, Sovjet- Rusland, Engeland en Japan wordt dit vastgesteld op 500 toestellen, voor de overige landen blijft de huidige toestand gehandhaafd. De bouw van nieuwe lucht schepen wordt verboden. De chemische en bacteriologische oorlog wordt verboden op de basis der tot nu toe genomen conferentiebesluiten. Het nieuwe ontwapeningsverdrag vervangt de tot nu toe geldende ontwapeningsbepalin- gen der vredesverdragen voor Duitschland, Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije. Het nieuwe Engelsche ontwapeningsplan behandelt in het eerste deel de Kwestie der veiligheid: Het verdrag berust op het Kellogg-pact. Iedere oorlog en schen ding van dit pact wordt verklaard tot een kwestie, welke alle staten betreft en betee- kent een schending der verplichtingen je gens alle staten. Bij een schending of drei gende schending van het Kellogg-pact kan, indien vijf mogendheden, van wie een groote, dit eischen de conferentie door den Volken bond worden bijeengeroepen. De besluiten der conferentie moeten de toestemming hebben van alle groote mo gendheden en de meerderheid der overige staten. Deze conferentie behandelt de te treffen maatregelen en wijst den schuldige aan. Verdere bepalingen betreffende de kwestie der veiligheid worden in het ont- werp-verdrag niet behandeld. Het ontwerp behandelt voorts in zijn be langrijkste deel in 96 artikelen de verminde ring en beperking der bewapeningen, in het bijzonder van het oorlogsmateriaal. De mili taire africhting voor de continentaal-Euro- peesche legers mag niet langer duren dan 8 maanden, doch in bepaalde gevallen kan een verlenging tot twaalf maanden worden toe gestaan. De militaire scholing van alle orga nisaties, behalve die onder regeeringscontrole staan, is verboden. De berekening der effec tieven geschiedt volgens de tot nu toe goed gekeurde methodes. Het ontwerp bevat hiervoor een tabel, waarin de niet te overschrijden maxima wor den vastgesteld. Regeling van het oorlogsmateriaal. In het hoofdstuk betreffende de regeling van het oorlogsmateriaal wordt een maximum kali ber vastgesteld van 10.5 c.M. voor mobiel veld geschut, voorloopig mag evenwel het aanwe zige geschut van een kaliber tot hoogstens 15 c.M. behouden blijven. Nieuw te vervaar digen geschut mag evenwel de grens van 10.5 c.M. niet overschrijden. De maximale tonnage van tanks wordt bepaald op 16 c.M. Het verboden oorlogsmateriaal moet voor een derde binnen een jaar, voor het overige bin nen drie jaren na het van kracht worden van het verdrag worden vernietigd. Vlootbewapening. Het hoofdstuk betreffen de de maritieme bewapening wijst op de reeds bereikte resultaten ter conferenties van Londen en Washington, waarvan de bepa lingen zullen worden uitgebreid tot Frank rijk en Italië. De vlootkrachten der overige mogendheden moeten op grond van de hui dige cijfers worden gestabiliseerd. Het bou wen van oorlogsschepen moet door alle sta ten worden gestaakt, met uitzondering van Italië, dat zal worden toegestaan een slag schip op stapel te zetten, zooals de Dun- querque. De bouw van kruisers met geschut boven 20 c.M. wordt verboden onder voorbe houd van de bepalingen van het Londensche Vlootverdrag. Tot 31 December 1936 mogen Frankrijk en Italië noch nieuwe onderzeeërs laten bouwen noch onderzeeërs koopen. De geheele tonnage voor onderzeebooten blijft voorloopig vrij. De vlootpositie van Duitsch land blijft ongewijzigd tot het jaar 1937. Luchtmacht. Op het gebied der luchtstrijd krachten wordt bepaald, dat de groote mo gendheden Engeland, Frankrijk, Vereenigde Staten, Japan. Italië en Sovjet Rusland 500 militaire vliegtuigen mogen hebben, Polen, Spanje en Tsjecho-Slowakije ten hoogste 200 België, Roemenië en Nederland ten hoogste 150, Zweden, Zwitserland en Noorwegen 75, Littauen, Letland en Denemarken 50. Geen militair vliegtuig mag een eigen ge wicht hebben van meer dan 3 ton. Luchtschepen. Het bouwen of aankoopen van luchtschepen wordt verboden voor den geldigheidsduur van het verdrag. De mili taire vliegtuigen, welke de maximumgrens overschrijden moeten voor de eene helft voor 30 Juni 1936, voor de andere helft voor het expireeren van het verdrag worden ver nietigd. Alle mogendheden moeten het totaal aantal hunner civiele vliegtoestellen en de bijzonderheden betreffende hun burgerlucht vaart mededeelen aan de permanente ontwa peningscommissie. De uitgaven voor de bur gerluchtvaart moeten den Volkenbond wor den medegedeeld en worden gepubliceerd. Permanente Ontwapeningscommissie. Een permanente ontwapeningscommissie bestaan de uit vertegenwoordigers van alle mogend heden moet de noodzakelijke voorbereidingen treffen voor de tweede etappe der Ontwape ningsconferentie. De commissie heeft het recht van onderzoek ingeval van een schen ding van het Ontwapeningsverdrag ter plaatse, na een met 2/3 meerderheid aange nomen besluit. Geldigheidsduur 5 jaren. Het verdrag heeft een geldigheidsduur van vijf jaren met uit zondering van de op 31 December 1936 afloo- pende bepalingen betreffende de maritieme strijdkrachten. Het verdrag voorziet er in dat- in geval van oorlog of bij bedreiging der nationale veiligheid iedere regeermg voorloopig de be palingen van het verdrag behalve dan het verboden bombardement uit de lucht en den chemischen en bacteriologischen oorlog kan intrekken. De betreffende staat moet later zijn bewapening weer terugbrengen tot het bij het verdrag vastgestelde niveau. Het verdrag zal geratificeerd worden door de constitutioneele organen. Het laatste, 96e artikel van het verdrag be paalt, dat de overeenkomst de huidige be palingen der verdragen van Versailles, St. Germain, Trianon en Nouilly voor Duitsch land, Oostenrijk, Hongarije, en Bulgarije ver vangt. De Engelsche premier, MacDonald, heeft naar aanleiding van het nieuwe Britsche voorstel in de hoofdcommissie der Ontwa peningsconferentie in een tot op de laatste plaats bezette zaal de aangekondigde rede voering gehouden. In de zaal waren o.m. aan wezig Daladier, Paul Boncour, Simon, Gibson, Nadolny en Beek. MacDonald zeide o.m.: De conferentie is thans in haar laatste beslissende fase ge treden. De ontwapening van meer dan 60 staten moet worden ten uitvoer gelegd. De Engelsche regeering heeft den moed de con ferentie te willen helpen en haar openlijk te zeggen, wat gedaan moet worden. De man nen van goeden wil moeten thans eens een besluit nemen en de verantwoordelijkheid op zich nemen. MacDonald baseerde een deel van zijn re devoering op de verklaring der vijf groote mogendheden op 11 December afgelegd. Hij zeide als president der vijf mogendheden- conferentie te spreken. Door de verklaring- van 11 December j.l. zijn twee beslissende punten geregeld: 1. De veiligheid, door het afzien van geweld; 2. De rechtsgelijkheid in étappen. Een verdaging der conferentie, al dus vervolgde MacDonald, zou beteekenen dat de conferentie is mislukt. De Engelsche regeering heeft daarom een nieuw voorstel uitgewerkt, dat wel is waar niemand zal kun nen tevreden stellen, maar, aldus de eerste minister, wie aan de belangen van 60 na ties wil tegemoet komen is een dwaas. Het geheele probleem is het karakter der veilig heid te wijzigen. Het Engelsche plan voorziet in een overgangsperiode voor bewapende en onbewapende staten. Het trekt voor niemand partij, doch houdt het midden. Nadolny zeide. dat de Duitsehe regeering zich voorbehoudt het Engelsche voorstel nauwkeurig te bestudeeren, maar dat zij hoopt, dat de uiteenzettingen van den Engel- schen premier door de geheele wereld zullen worden gehoord en een goed onthaal zullen vinden. Dit voorstel kan tot practisch resultaat leiden. Ook de Fransche premier Daladier uitte zijn tevredenheid. De vertegenwoordigers van Amerika, Italië verklaarden ingenomen te zijn met het En gelsche plan. De onderhandelingen werden vervolgens verdaagd tot de volgende week ten einde gelegenheid te geven de voorstel len nader te bestudeeren. Hooggeplaatste ambtenaren van het staats departement te Washington hebben mede- eedeeld. dat de regeermg der Vereenigde Statenprincipieel het ontwapeningsDlan van MacDonald ondersteunt, ma?r dat zii de voorgestelde ontwapening in de lucht aandachtig moet bestudeeren. Verder com mentaar werd door hen niet gegeven, daar zii eerst een officieel afschrift van het nlan afwachten. Hongaarsch minister te Rome. De Hongaarsche minister van Buiten- landsche Zaken, v. Kanya, is Donderdag avond om zeven uur te Rome aangekomen, waar hij twee dagen zal vertoeven. Vrijdagochtend zal hij door den koning worden ontvangen, terwijl hij vervolgens een bezoek zal brengen aan Mussolini. Duitschland. Dr. Held als premier in Beieren afgetreden. Dr. Held. Minister-president Dr. Held heeft zijn functies van fungeerend staatsminister en voorzitter van den Beierschen ministerraad ter beschikking gesteld. Rijkscommissaris v. Epp heeft een veror dening uitgevaardigd, waarbij de bevoegd heden van het geheele ministerie van nu af aan uitsluitend berusten bij den commis- sorialen ministerraad. De bevoegdheden van premier en minister van Buitenlandsche Zaken neemt generaal v. Epp op zich als commissoriaal minister president. Hij benoemde tot commissoriale ministers: Voor binnenlandsche Zaken staatscommissaris Adolf Wagner, voor fi nanciën staatscommissaris Siebert, voor Justitie staatscommissaris Dr. Frank en voor onderwijs het Rijksdaglid Schemm. De staats commissarissen voor bijzondere diensten Hermann Esser en Ernst Roehm, blijven evenals Georg Luber, in functie. S.-D. Schutzbund in Tirol verboden. Reuter meldt uit Innsbrück: De Landeshauptmann van Tirol heeft de organi satie van den sociaal-demoeratischen Schutz bund voor Tirol verboden. Hij motiveert dit verbod met de verklaring, dat de Schutz bund zich officieele functies heeft toege- eigend door posten uit te zetten en deels gewapende patrouilles uit te zenden. Verder is deze, volgens de statuten niet-militaire or ganisatie een militair georganiseerde. Ook bleek uit de in beslag genomen papieren, dat de organisatie in verbinding stond met de Duitsehe Reichsbanner. Tenslotte is een op roep voorbereid, waarin leger en politie wor den aangespoord zich tegen de wettige regee ring te verzetten. WEENEN, 16 Maart CV. D.) De Weensche president van politie, Brandl, is afgetreden. De leiding zal voorloopig in handen zijn van vicepresident- Seydl. Dit aftreden staat in verband met het ontruimen van het gebouw van het vroegere ministerie van Binnenland sche Zaken, waar in den nacht op Donderdag- de Heirnwehren waren bijeengekomen. Chineesch tegenoffensief bij den Grooten Muur. Het Chineesche ministerie van oorlog deelt 'mede: Op 15 Maart hebben de Chineesche troepen na zwaar artillerievuur het offensief over het geheele front in de richting van den Groo ten Muur ingezet. Na den vierden bajonet- aanval hebben de Chineezen Tsanpingoean bezet. Hier worden de gevechten nog voort gezet. Ook tusschen Sjanhaikwan en Tsing- wantau beginnen de Chineezen een offensief op de Japansche stellingen. Het is hun, vol gens Chineesche berichten, gelukt op enkele plaatsen door het Japansche front heen te breken. De chef der daar strijdende Chinee sche legers heeft bevel gegeven Sjanhaikwan te bezetten. Het Japansche oppercommanda bevestigt dat de Chineezen aan den Grooten Muur het offensief hebben ingezet. Poolsch munitietransportschip uit Dantzig vertrokken. V. D. meldt uit Dantzig dd. 16 Maart: Het Poolsche stoomschip „Wilja", dat op 6 Maart de Poolsche versterkingen van Gdingen naai de Westerplatte had getransporteerd en sindsdien daar was achtergebleven, heeft tegen Donderdagavond halftien sleepbooten en loodsen aangevraagd. Heruit zou volgen, dat de troepenversterkingen van de Wester platte vanavond zullen worden terugge nomen. DANTZIG, 16 Maart (V. D.) Het Poolsche munitietransportschip Wilja heeft vanavond om 11 uur de haven van Dantzg verlaten in de richting van Gdingen. Amerika. Biervoorstellen in den Senaat aangenomen. De senaat heeft het biervoorstel aangeno men en het alcoholpercentage vastgesteld op 3,95%. Het gewijzigde voorstel gaat Vrijdag ter goedkeuring naar het huis van afgevaar digden terug. Een wenk van minister Huil. Huil heeft verklaard, dat, wanneer Frankrijk alsnog wilde besluiten de Decem- berbetaling te verrichten, dit dubbel en dwars welkom zou zijn. Roosevelt is welis waar niet van meening, dat een herope ning der schuld onderhandelingen hiervan afhankelijk gesteld moet worden, maar een betaling van Frankrijk zou toch een goed keuring door het congres van een interna tionale schuldenr-egeling ten zeerste verge makkelijken. WASHINGTON, 16 Maart. President Roosevelt heeft Norman Davis benoemd tot leider der Amerikaa-nsehe delegatie te Genève met den rang van ambassadeur. Davis zal de volgende week naar Europa vertrekken. Boliviaansch verlies in den Gran Chaco. Officieel wordt, volgens een V.D. telegram uit Asuncion, medegedeeld dat in den sector Nanawa een vijandelijke stelling is inge nomen, waarbij een Boliviaansch bevelheb ber, 2 officieren en 80 soldaten zijn gesneu veld. Als president van de Duitsehe Rijksbank. Dr. Schacht zijn opvolger. BERLIJN, 16 Maart De president van de Rijksbank, Dr. Luther, is, naar de Rijks bank mededeelt afgetreden. Tot zijn opvol ger is benoemd Dr. Schacht. Om.drie uur Donderdagmiddag was de ge nerale raad van de Rijksbank bijeengeko men. De vergadering duurde tot kwart voor achten. In den loop van den avond is een officieel communiqué te verwachten. Dr. Luther heeft reeds des middags een afscheidsbezoek ge bracht aan Rijkspresident v. Hindenburg. Dr. Luther. De „Angriff" (Nat.-Soc.) noemt het af treden van dr. Luther een feit van ontzag lijke economische draagwijdte. Met de be noeming op deze doorslaggevende functie van een persoon uit de nationale kringen, komt tegelijkertijd een nieuwe geest in het Duit sehe bedrijfsleven. Thans zal de eerste beslissende stap kun nen worden genomen tot uitroeiing van het economische liberalisme, aldus de „Angriff". Een brief van von Hindenburg. BERLIJN, 16 Maart. (V.D.) De Rijks- president heeft den afgetreden president van de Rijksbank, dr. Luther, een brief gezonden, waarin hij met dankbaarheid en waardee ring de verdiensten van Dr. Luther als Rijks minister van Financiën en als Rijkskanselier, zoomede als president van de Rijksbank ge denkt. „Uw medewerking bij de overwinning van de inflatie en het leiden van het geheele openbare bedrijfsleven van Duitschland in geordende banen zullen uw bijzondere ver diensten blijven in de harde geschiedenis van na den oorlog". Rijkspresident v. Hin denburg uit ten slotte de hoop, dat Dr. Lu ther ook in de toekomst nog zegenrijk werk voor het Duitsehe vaderland kan verrichten, BOMAANSLAG OP EEN BANK TE LOETZEN. LINKS-RADICALEN ER VAN VERDACHT. Dr. Schacht. Blijkens het officieele communiqué van de Rijksbank heeft de generale raad verklaard, dat onder leiding van Dr. Luther de belan gen van Duitschland en de daarmede sa menhangende economische belangen waren en zijn gewaarborgd. Evenwel stemde de ge nerale raad toe in de opvattingen van Dr. Luther en nam hij de ontslag aanvrage aan, waarbij den scheidenden president har telijk dank werd gebracht voor zijn groote verdiensten in den ergsten crisistijd. De nerale raad benoemde vervolgens met alge- meene stemmen tot opvolger van Dr. Luther met ingang van 17 Maart Dr. Hjalmer Schacht. De Rijkspresident zal aan deze benoeming nog zijn goedkeuring moeten hechten. Dr. Luther heeft den Rijkspresident op diens schrijven geantwoord, dat de Rijks bank steeds vrij moet staan van partijpoli tieke stroomingen. Dit moet zoo blijven ter bescherming van de valuta als basis van het Duitsehe volks- en bedrijfsleven. Bij alle kwesties van belang de valuta, het crediet, de openbaare financiën en de economische po litiek betreffende moet de Rijksbank in nau we samenwerking staan met de Rijksregee- ring. Deze verbinding moet door den persoon van den Rijksbankpresident woorden tot stand gebracht. Uit de besprekingen met den Rijkskanselier is Dr. Luther gebleken, dat tegen een zoodanige uitoefening van de functie van Rijksbankpresident door hem be zwaren aanwezig zijn. Ten einde deze op te heffen, treedt dr. Luther af. Dat de rijksregeering geen valuta-experi menten wal ondernemen, blijkt niet alleen uit door tot nu toe afgelegde verklaringen, maar dit is Dr. Luther ook door den Rijks kanselier nadrukkelijk verzekerd. LOETZEN, fO.-Pruisen) 16 Maart (V.D.) Donderdagavond tegen 7 uur werd een bom aanslag gepleegd op de Vereinsbank Loetzen op het marktplein te Loetzen.Nadat het per soneel het gebouw had verlaten, hoorde men een geweldige ontploffing. Alle ruiten wer den vernield, terwijl de zware toegangs deur op het plein terecht kwam. In het ge bouw werd een ontzettende verwoesting aangericht. Alles werd verwoest. Rijksweer, politie.' S.A. en S.S. zetten de geheele omgeving af. De verdenkinge is ge vallen op linksradicalen. Tegen een persoon is een arrestatiebevel uitgevaardigd. Tot nu toe is het nog niet gelukt hem op te sporen. De stad is in buitengewone opwinding. Po litie en brandweer contróleeren in de andere bankgebouwen, omdat gevreesd wordt, dat nog meer aanslagen zijn gepleegd. De ge heele bevolking van Loetzen is op de been. Einstein protesteert tegen het regiem van Hitler. NEW-YORK. 16 Maart (V. D.) Uit protest tegen de behandeling door Hitler van „zijn Joodsche volk" heeft professor Albert Ein stein verklaard, dat hij geen voet in Duitsch land zal zetten, zoolang de huidige toestan den aldaar onveranderd blijven. Einstein, die zijn wetenschappelijk werk aan het Califomische Institute of Techno logy had onderbroken met de bedoeling een kort bezoek aan Duitschland te brengen, 'heeft in deze plannen verandering gebracht. In plaats va nheden naar Duitschland te vertrekken, gaat hij Zaterdag aan boord naar België. Reichsbanner en IJzeren Front in in Hessen verboden. DARMSTADT. 16 Maart (V. D.) De Staats commissaris voor de politie, dr. Best, heeft heeft een verordening uitgevaardigd, volgens welke het IJzeren Front, de Reichbanncr en alle communistische vereenigingen en orga nisaties zijn ontbonden en verboden. Vakvereenigingen in Beieren weer toegestaan. MUNCHEN. 16 Maart (V. D. De lastheb- bende voor het ministerie van Binnenland sche Zaken, Adolf Wagner, heeft bepaald, dat de werkzaamheden in het vakvereenigings huis onmiddellijk weer moeten worden toe gestaan. De uitvoering van het gewone werk is toegestaan, wanneer geen pogingen gedaan worden in contact te komen met verboden politieke organisaties of derzelvcr voormalige leiders. Den vakvereenigingen wordt iedere politieke activiteit verboden. Sociaal-Democraten niet bij de Rijksdagzitting te Potsdam? De Sociaal-Democratische Rijksdag-fractie vergadert Maandagmiddag a.s. en zal dan o.a. beraadslagen over de vraag, of de fractie zal deelnemen aan de plechtige openings zitting in de Garnizoenskerk te Potsdam. Men verwacht dat zij zal besluiten dit niet te doen. Wel zal zij aanwezig zijn bij de eigenlijke opening van de zitting in de Kroll-opera te Berlijn, Een leider der Hitler jeugd neer geschoten, In den nacht op Donderdag ontstond een schietpartij te Sendling nabij een socialis tisch jeugdhuis, dat eenige dagen geleden door de Hitler-jeugd was bezet. De 18-jarige jeugdleider Naumeijer werd door een schot in het onderlijf ernstig gewond en overleed korten tijd later. WEER EEN SCHEEPSBRAND. IN DE HAVEN VAN ANTWERPEN. ANTWERPEN. 16 Maart (V.D.) Don derdagmiddag is brand uitgebroken in de ruimen 4 en 5 van het Duitsehe stoomschip Schwarzenfels can de Hansalijn te Bremen, dat Woensdagavond uit Calcutta was aan gekomen en vanavond om vijf uur naar Rotterdam zou vertrekken. De brand ont stond tengevolge van het overspringen van vonken, toen de vuren werden aangemaakt. De lading bestaande uit jute en oude zak ken is zeer brandbaar, zoodat de brand weer, geassisteerd door een tiental in de buurt liggende sleepbooten water gaven. Te gen zes uur was men de brand meester. Het achterschip ligt 31 voet diep en het schip heeft slagzij gemaakt. Een naast liggende lichter had een begin van brand, dat spoedig kon worden gebluscht. ANTWERPEN, 16 Maart (V.D.) De rui men van de „Schwarzenfels" waren om half zeven hedenavond onder water gezet en toen was ook de brand ten einde. Thans is men bezig het schip weer leeg te pompen. De des kundigen moeten beslissen of het schip de reis zal kunnen voortzetten. INBRAAK IN NED. CONSULAAT TE KEULEN POLITIEKE MANOEUVRE OF ROOF? Wolff meldt uit Keulen, dat Woensdag nacht is ingebroken in het Nederlandsche consulaat in de Bayenstrasse. De inbrekers zijn langs een muur omhoog geklommen en wisten met een valschen sleutel in de kantoorlokalen te komen. Hun buit bestaat uit 10 mark aan postzegels en 30 pfennig aan kopergeld. Hst door de recherche ingestelde onderzoek heeft nog niet uitgemaakt, of het hier een eenvoudige inbraak betreft, met het doel om te stelen, dan wel een doorzoeking van het consulaat om politieke beweegreden. De brandkast, verscheidene lessenaars en kasten zijn opengebroken, het archief is doorsnuffeld, doch er is slechts weinig van, waarde gestolen. IJ s v o g e 1, 16 te Rome van Amsterdam. Kwartel, 16 te Cairo, thuisreis.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5