HET NIEUWE AVONDBLAD Het J aarverslag van de Reedersvereeniging. Visscherij-Snufjes 18e JAARGANG No. 135 ZATERDAG 8 APRIL 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets,,per maand I cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN-IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheels invaliditeit; 600.— bij overlijden; i 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en wouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE TE VELSEN. Donderdagavond had de jaarvergadering plaats van bovengenoemde vereeniging in het gebouw aan de Briniostraat, onder leiding van haren voorzitter den heer Ungen. De verslagen van secretaris en penning meester werden goedgekeurd. Werden het vorige jaar 12 patiënten naar Sanatoria gezonden, nu in dit jaar, tot 31 Maart zijn al elf patiënten ter verpleging in sanatoria opgenomen. Een reden te meer. om deze zoo nuttig werkende vereeniging met kracht te steunen. De aftredende bestuursleden, mevr. Ver meulen en de heeren Suwerink, v. d. Veen, Schuyt en Limborgh-Meyer werden onder applaus herkozen. Nadat mej. Kerbert den voorzitter dank had gezegd voor alles wat deze in het belang der vereeniging doet, werd de vergadering gesloten. Op de jaarverslagen komen wij nader te rug. VEREEN. VOOR FACULT. LIJK VERBRANDING. In de lunchroom Eynt-lioven hield de af- deeling Velsen der Vereeniging voor Faculta tieve Lijkverbranding een algemeene leden vergadering, welke goed bezocht was. De voorzitter dezer afdeeling, de heer Klok, gaf in zijn openings- tevens welkomstwoord, een overzicht over het afgeloopen jaar. In 1924 opnieuw opgericht met een ledental van 30, telt zij op heden 254 leden. Tevens me moreerde hij het a.s. 10-jarig bestaan en wekte de leden op, zooveel mogelijk nieuwe belangstellenden voor de afdeeling te win nen. De notulen werden ongewijzigd goedge keurd, terwijl den secretaris-penningmeester voor zijn beheer volledige décharge werd ver leend. Hem werd voor de uitnemende ver vulling van zijn functie dank gebracht. In het jaarverslag over 1932 werd gewag •gemaakt van een aanwinst van 46 nieuwe leden. De drie aftredende bestuursleden, mevr, Pott—Zindel en de heeren J. C. Stek en IJ. J. Reitsma werden bij acclamatie herkozen. Voor het Hoofdbestuur werden de daarvoor gecandidateerde heeren Prof. van Itallie en Dr. Abrahams, welke door het bestuur wer den voorgesteld, aangenomen. In verband met het grooter worden der plaatselijke organisatie voelde het bestuur zich gedrongen het aantal bestuursleden uit te breiden van 5 op 7, temeer daar dan de functies van secretaris en penningmeester, welke thans in één persoon vereenigd zijn, gescheiden kunnen worden. Eenige wijzigingen in het reglement, welke daaruit voortvloeiden, werden daarvoor eerst goedgekeurd. De heer Klerk en mevr. Schaar werden daarna door de vergadering aangewezen om mede in het college zitting te nemen. Besloten werd om voor het komende jaar een intensieve propaganda te gaan voeren ter versterking van het ledental der Vereeniging. „GEEN GELD.... TOCH LIEFDE" IN THALIA. De film welke heden in Thalia Theater wordt vertoond is er een, die de kleuren van de Irish „humor" zeer sterk uitzendt.. Het is de film „Wer nimmt die Liebe ernst", ju de Wereldbibliotheek der cinematografie zou men lang moeten rondsnuffelen, om een exemplaar te vinden, dat deze film in humor evenaart. De regisseur van deze film, Erich 'Engel, heeft van dit Lunapark-gedeelte iets buitengewoons gemaakt. De humor druipt er van alle kanten af. Het scenetje voor de schiettent wat 'n vondst! En dan de ver kiezing van de schoonheidskoninginnen met alles wat daarop volgt i het jouwen van de menigte „bedrog-bedrog" en de toespraak van den voorzitter), welk een genot om dit te zien en te hooren. Vooral ook te zien. Want Engel heeft in deze film groote talen ten aan de oppervlakte gebracht. Prachtig is deze rolprent ook gebouwd, zoo evenwichtig, zoo boeiend. Ofschoon zij vol is van gebeur tenissen, welke men al zoo vaak op het linnen venster heeft gezien, is zij frisc-h en origineel als weinig andere films. Wij raden aan niet te verzuimen, deze buitengewone origineele komische film te gaan zien. Eenige belangrijke cijfers en opmerkingen. BURGERLIJKE STAND WIJK AAN ZEE EN DUIN. Geboren: Nicolaas Gerardus, zoon van A. J- Kors en A. H. M. van Kampen. Elisabeth Geetruida. dochter van S. Rumping en A. Bakker. Gornelis en Gerrit, zoons van C. Schoon en A. Hille. Catrina Ebeltje, dochter van N. de Groot en J. J. Honing. Johanna Maria, dochter van S. Salomons en J. A. Bos man. Ondertrouwd: N. J. Hennen en J. Duin. C. Hagedoorn en M. J. Veenhof. Gehuwd: M. Brandsma, 25 j. en N. van Calcar, 25 jaar. Overleden: Marg. Duin, echtgenoote van J. Burger. Wij ontvingen het jaarverslag van de Ver eeniging van Reeders van Visschersvaartui- gen te IJmuiden en noteerden daaruit het volgende: Sterkte der vloot. De vloot telde op 31 December 1932: 192 stoomtrawlers en 4 motorloggers. Er hebben echter 65 stoomtrawlers en 1 motorlogger in het geheel niet deelgenomen aan de uitoefe ning van de visscherij. Het grootst aantal stoomtrawlers, dat gelijktijdig in de vaart was bedroeg 92 (Januari), welk getal gelei delijk afnam en het laagste punt met 29 trawlers bereikte in Juni. Dit getal is ge leidelijk geklommen tot '91 in November en eindigde op 31 December met 82. varende schepen. Binnenlandsclie visch- voorziening. De klacht, reeds in vroegere jaarverslagen geuit, dat geen betrouwbare gegevens zijn te verkrijgen, betreffende het totaal-vischge- bruik in het binnenland is ook voor dit jaar weder van kracht. Een feit is, dat het vischgebruik in het laatste jaar niet onaanzienlijk minder is ge weest dan voorgaande jaren. Heeft aan der. eenen kant de verminde ring van koopkracht, tengevolge der crisis omstandigheden, hiertoe bijgedragen, aan den anderen kant hebben lage vleeseh- en eierenprijzen er sterk toe mede gewerkt om de vischafname te beperken. Bijzondere maatregelen om tot de verhoo ging van het Binnenlandsch verbruik te ko men zijn ook in 1932 niet genomen. Wij zouden ditmaal niet goed doen onze opmerkingen omtrent de binnenlandsclie vischvoorziening hiermede te besluiten, waar thans ook nog met een nieuwe factor moet worden rekening gehouden, namelijk den invoer van versche visch uit het buitenland, rechtstreeks naar consumptie-centra. Dat deze nieuwe omstandigheid zeer druk kend werkt èn op de reederij èn op den vischhandel te IJmuiden, behoeft geen ver dere toelichting. Wel mag hier de opmerking worden ge maakt, dat propaganda voor vischgeoruik in Nederland, onder bestaande omstandigheden voor een goed deel niet aan het Nederland- sche bedrijf, maar aan vreemde importeurs zou ten goede komen. •Wanneer ooit de tijd aanbreekt, dat be hoorlijke reclame voor het gebruik van ver sche zeevisch in Nederland kan worden ge maakt, dan zal er wel rekening mede moeten worden gehouden, dat zulk een propaganda dan ook uitsluitend aan het Nederlandsche bedrijf moet ten goede komen. Vischvijkdom Noordzee. Moesten wij in ons vorig jaarverslag op merken, dat in het vischbestand in het Zui delijk deel der Noordzee geen verbetering was ingetreden, van het jaar 1932 behoeft niet in alle opzichten hetzelfde te worden gezegd, aangezien de aanvoer van tong in 1932 gunstiger is geweest dan in 1931. Door velen wordt aangenomen, dat dit wijst op het herstel van de schade die het tongbestand, vermoedelijk door den strengen nawinter van het winterhalfjaar 19281929, heeft geleden. Maar daarbij wordt er dan tevens op ge wezen, dat ook uit de omstandigheid, dat de vangsten van schol en schar niet in die gun stiger uitkomsten deelden, maar even ongun stig bleven, opnieuw is gebleken, dat inder daad het schol- en scharvraagstuk een an der is dan dat van het tonghestand. Ook de geringere bevissching tengevolge van het opleggen van vele trawlers, vooral kustbooten, heeft geen merkbaren invloed uitgeoefend op de resultaten dezer booten, en moet worden geconstateerd, dat de ge ringe vangsten en de ongunstige marktver houdingen te zamen, de sterke inkrimping van de uitoefening der Noordzeevisscherij hebben bewerkt. Bij ruimere vangsten zouden ongetwijfeld meer booten, zelfs bij de lage prijzen die in 1932 konden worden bedongen, aan de uit oefening der visscherij hebben kunnen deel nemen; dan had ook de visscherij beter de aanpassing aan een lager, prijsniveau voor het product kunnen volgen en op de voed- selmarkt beter; kunnen eoncurreeren met andere voedingsmiddelen. Hoe belangrijk echter hetvraagstuk van j het schol- en scharbestand in de Noordzee moge wezen, het is ook in 1932 niet mogen gelukken de Regeering te overtuigen, dat toch eindelijk moet worden overgegaan tot de uitvaardiging van het zoo lang verbeide en zeer gewenschte verbod van den aanvoer van platvischpuf. Maatregelen in verband met de malaise. Meer nog dan in 1931 hebben de bedrijfs- moeilijkheden de aandacht en de werkkracht van het bestuur gevraagd en naarmate de gevolgen van de crisis zich scherper open baarden en de inzinking in het bedrijf in omvang toenam, zijn de pogingen verdubbeld en verdriedubbeld om tot redding van het be drijf al datgene te doen, waarvan maar eenigen baat mocht worden verwacht. Met dankbaarhei d^mag daarbij worden ge constateerd, dat onder al deze moeilijke om standigheden de band tusschen het bestuur en de leden en tusschen de leden onderling niet zwakker is geworden, maar dat integen deel het gevoel van saamhoorigheid ten zeer ste is versterkt, terwijl de Reedersvereeni ging ook meerdere nieuwe reeders zag toe- trden, zelfs in die mate, dat kort na de be ëindiging van het kalenderjaar, het geheele stoomtrawlerbedrijf bij de vereeniging was aangesloten. In den loop van dit jaar is zeer veel ge daan om tot verbetering van den bestaan- den toestand te komen. In meerdere gevallen zijn dit, mede door de steeds voortgaande verergering van den toestand, vergeefsche pogingen geweest, maar desondanks is rusteloos doorgewerkt en werd ook in sommige vallen iets bereikt, terwijl van andere pogingen nog zal moeten blijken welke resultaten ze zullen opleveren. In aansluiting aan ons vorig jaarverslag valt in de eerste plaats mede te deelen, dat ook in het jaar 1932 het rapport van de Commissie Rij kens nog niet is verschenen. Gedurende den loop van dit jaar heeft het bestuur geen aanraking meer gehad met deze commissie en het eenige vermeldens waar dige feit is, dat de heer J. F. Klercq als lid van die Commissie heeft bedankt en daar voor in de plaats is getreden de nieuwe voor zitter van de Reedersvereeniging, de heer Joh. Polderman. Omtrent hetgeen geschied is inzake de puf visscherij, verwijzen wij naar de daarop betrekking hebbende paragraaf van dit ver slag. Hiervóór zijn reeds eenige mededeelingen •gedaan, in verband met de actie tegen de handelsbelemmeringen voor wat betreft Frankrijk en België. Behalve evenwel de beide reizen naar Pa rijs en een viertal reizen naar Brussel, is bij herhaling in overleg getreden met de Nederlandsche Regeering om tot verbetering van onzen export te geraken. Daarbij is aanvankelijk uitgegaan van de gedachte, dat tegenover de maatregelen van het buitenland het best ware op te treden Blik op het zendstation Toulouse, dat door een zwaren brand geheel vernield iverd. De foto toont het kurhaus Gaflei in het staatje Lichlenstein. Niet ver hier vandaan had de brutale overval op de theaterdirecteuren gebr. Rotter plaats. door de heffing van invoerrechten op vreem de visch in Nederland. Daaraan werd de voorkeur gegeven boven een invoerverbod, omdat de handel, ook de internationale handel, minder hinder zal ondervinden van invoerrechten dan van in voerverboden of van contingenteering. Eerst toen bleek, dat van de Nederland sche Regeering geen maatregelen in dezen zin te verwachten waren, is subsidiair ge vraagd om contingenteering. De drang daartoe moest wel gaandeweg sterker worden, toen bemerkt werd hoe bij afnemende eigen aanvoeren, de vreemde aanvoeren zich begonnen te verdubbelen en hier zelfs vreemde visch werd aangevoerd spe ciaal voor doorvoer naar Frankrijk, vanuit landen, die ook zelf van de Fransche con tingenteering te lijden hadden. - Doch ook ten aanzien van contingentee ring van vreemden invoer, werd niets be reikt en het eenige dat in October werd ver kregen, was een consentenregeling voor den export naar Frankrijk en België, opdat niet langer ons contingent voor een belangrijk deel zou worden volgemaakt met vreemde visch. Om de medewerking van de Tweede Ka mer der Staten- Generaal te verkrijgen is regelmatig aan Kamerleden van verschillen de partijen een overzicht gezonden van de vreemde aanvoeren door buitenlandsche vis- schersvaartuigen te IJmuiden, waaruit spre kend bleek hoe ernstig de eigen vloot daar door werd gedupeerd. Met nadruk moet er op worden gewezen, dat de invoer van versche zeevisch, waaron der niet begrepen haring, die anders dan met visschersschepen rechtstreeks uit zee werd aangevoerd, 135 pet. hooger was dan in 1931, dat de vreemde visch die met visschers- en vrachtschepen te IJmuiden werd aange bracht in dit jaar met 140 pet. is omhoog ge gaan en dat de aanvoer van Du haring zelfs met 150 pet. is gestegen, zooda1 het derhalve niet te verwonderen was, dat waar daartegenover van de eigen vioot een steeds grooter deel moest worden opgelegd, de actie tegen de vreemde invoeren met steeds grooter ernst werd gevoerd. Behalve-de pogingen om vreemden invoer te beperken en voor eigen export meerdere ruimte te verkrijgen, is ook nog getracht een weg te vinden om middels goederenruil den afzet van visch naar Duitschland te verrui men. Deze pogingen hebben evenwel niet tot he'. gewenschte resultaat geleid. Ten aanzien van den algemeenen toestan in het bedrijf zijn ook van andere zijden meerdere poginge n gedaan om de Regeering tot actieve hulp te bewegen. Het bestuur heeft gemeend een ernstig be roep te moeten doen op de publieke opinie en deze daartoe in te lichten omtrent de in net visscherijbedrijf te IJmuiden bestaande toestanden. Daartoe is een perscampagne gearrangeerd en tot groote voldoening mocht worden ge constateerd. dat de uitgerioodigde bladen bijna zonder uitzondering aan de uitnoodi- ging om ter plaatse zich van den toestand op de hoogte te komen stellen, hadden vol daan. Met deze heeren is een rondwandeling door het bedrijf te IJmuiden gemaakt en na afloop daarvan heeft de heer Polderman in een rede een ov-ziCht gegeven van den toestand waarin het bedrijf verkeerde en van- de groote schade, die daaruit voor bree- de kringen onzer bevolking voortvloeide. In het bijzonder werd er daarbij op ge wezen hoe de regeering zich op alle wijzen er van onthield eenige stappen in het be lang van het bedrijf te doen. In de verslagen die de pers van deze con ferentie heeft gegeven is de bedoelde red- door de verschillende bladen of in haar ge heel of grootendeels weder gegeven. Uitvoerig wordt dan stilgestaan bij het geen in den loop van 1932 door de Kamerle den Mr. Kortenhorst en W. Drop. alsmede door den burgemeester is gedaan om de re geering .wakker te schudden. Echter zender succes. CXVH. De toestand wordt bij den dag slechter. Er is zoo goed als geen vraag naar visch en het kleine aantal schepen, dat de markt voorziet besomt zoo weinig, dat ook deze schepen hun kosten niet goed kunnen maken. Met de beugen was het al heelemaal mis; wat te zeggen van besommingen van f 400f 500 voor volbemande stoomvisschersvaartuigen. Als daar de kosten af zijn, zal er voor de bemanning ook heel weinig overblijven. Ook met de loggers is het nu mis. Een enkele brengt er nog eens wat van terecht, maar voor de rest is het droevig. Maandagmiddag was het de groote dag van de IJmuider Vischhandelvereeniging. Ik heb 's middags stiekem eens om het hoekje gekeken toen het'bestuur in Augusta Hotel receptie hield. Ik dacht eerst dat ik in een bloemententoonstelling terecht gekomen was en wilde gauw weer rechtsomkeert maken. Maar toen ik even m'n oogen had uitgewreven zag ik een aantal bekende gezichten achter een lange tafel. En op al die gezichten straal de de feestvreugde. U wilt het misschien niet gelooven, maar het is een feit. De heele zaal was in een bruiloftsstemming, wat bij al die bloemenpracht ook niet te verwonderen valt want als je zoo te midden van Flora's kin deren verkeert en het zonnetje bovendien door de ruiten naar binnen straalt, dan kan het niet anders of je vergeet alle narigheid. Wat is er prachtig gespeecht. Ik heb al die toespraken met aandacht gelezen. Ze heb ben het bestuur flink in de hoogte gestoken en dat hebben de heeren ook wel verdiend. B. en twee W.'s zijn er ook nog geweest en ook de burgemeester heeft sympathieke woorden tot het bestuur gesproken. 1-Iij ver geleek den vischhandel bij de kooplieden uit de zestiende eeuw en daarmee heeft de burgervader eigenlijk niets miszegd. Er is echter tusschen toen en thans dit verschil, dat de 16e eeuwsche kooplieden zich uit moesten sloven om hun handel te krijgen, dien ze tenslotte ook kregen, terwijl onze vlschhandelaren zich uitsloven om hun koop waar kwijt te raken, wat hen nu met den besten wil van de wereld niet mogelijk is. Maar er was toch een feestelijke stemming en des avonds was de stemming nog feeste lijker. Waaruit blijkt, dat ze den moed nog niet verloren hebben. En dat is maar goed ook. Ik zei het al aan het begin: de toestand wordt hoe langer hoe slechter. Onze beste schepen gaan naar Frankrijk. België en Frankrijk worden zoo lastig, dat er haast geen visch meer te kwijten is. En het binnenland? Laat ik Amsterdam eens bij den kop nemen De Amsterdamsche vischhandelaren hebben het meer dan slecht. De Zuiderzeevisch is voor hen verloren en IJmuiden laat hen ook in den steek. Ze heb ben nu hun hoop gevestigd op Harlingen. Er is een commissie uit den vischhandel geweest. Deze commissie is eerst onthaald op koffie met Harlinger koek, de heeren hebben daar na, natuurlijk in de beste stemminig ge confereerd met den wethouder en den direc teur van den gemeentelijken vischafslag. En ze hebben eenparig verklaard, dat als er in Harlingen snurrevaad-viscli komt, ze al hun visch uit Harlingen zullen betrekken. Zoover is het natuurlijk nog niet. Maar het gemeentebestuur van Harlingen, doet al het mogelijke om de visscherij tot zich te lokken. Deze nieuwe visschersplaats is al het centrum geworden van een aanzienlijke ha- ringvisscherïj en men zal niets verzuimen om ook na de fWaddenzeevisch Noordzeevisch aan de markt te krijgen. En dat is geen heksenwerk. Een auto met visch uit Dene marken is er ah geweest, waarom zouden de Deensche kotters er ook niet eens pro- beeren? Het gebouw van den vischafslag te Harlin gen is niets, in vergelijking met dat van den. vischafslag in IJmuiden. Maar in één ding is Harlingen IJmuiden voorbijgestreefd: er is een electrisch mijntoestel; waarvan een druk gebruik gebruik gemaakt wordt. Men ziet het: het binnenland begint zich ook al te roeren. En Amsterdam is altijd een goede klant van IJmuiden geweest. Zeker. Harlingen is een heel eind, maar in 2 12 uur brengt een vrachtauto een lading visch over, dat is niet eens een uur langer dan de Alk maar Packet noodig heeft om visch van IJmuiden naar Amsterdam te vervoeren. IJmuiden, let op uw zaak! PIETERMAN. WIJK AAN ZEE EN DUIN SCHOUW. De j aarlijksche voorjaarsschouw over de voor het algemeen verkeer openstaande wegen, straten, pleinen en voetpaden, als mede over de beken en waterleidingen met de daarbij behoorende kunstwerken in deze gemeente zal worden gehouden op Donder dag den 27 April a.s. DIENSTPLICHT. Bij beschikking van den Commissaris der Koningin dezer Provincie is aan J. C. Bruin, ingeschreven voor den dienstplicht der lich ting 1934, voorgoed vrijstelling van den dienstplicht verleend, wegens broederdienst.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1