In liet holst van den nacht... SLAPELOOS HET NIEUWE MAILSCHIP DER H.A.P.A.G. IJMUIDER courant tweede blad zaterdag 8 april 1933 BEVERWIJK VEILING NIET DOORGEGAAN. Vrijdagmiddag zou in de bovenzaal van oud Meerenstein" een veiling worden ge houden van een collectie schilderijen ten overstaan van notaris J. H. Bremmers. De belangstelling voor de werken van oude en moderne meesters was zoo gering, dat de vei ling niet doorging. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving ten geschenke van den heer A. Molenaars te Haarlem een foto van de koningin en de ko ningin-moeder voor het versierde paleis te •s-Gravenhage tijdens de kroningsfeesten in 1898- een feestgids der viering van den 70sten verjaardag van Z.M. Koning Willem in in 1887; een gekleurde litho van. net kasteel te Schagen; een beschrijving van Schagen in liederen door M. Visser van 1898. VEILINGOVERZICHT. De aanvoeren van jonge groenten, die zich tot heden in hoofdzaak bepaalden tot glas- en kasproducten, zullen weer spoedig ver drongen worden door de vollegrondsproduc- ten De eerste spinazie uit de natuur werd reeds de vorige week aangevoerd en ofschoon het toen nog slechts een bescheiden aanbod betrof kwamen op de veilingen van deze week steeds meer partijen voor. Over het ai- eemeen viel de kwaliteit nog niet mee. bp* nroduct is nog te jong en te klein van blad. De prijzen varieerden naar kwaliteit van 50—90 ets. per kist. Voor de rabarber van den vollen grond was reeds veel belangstel ling De prijzen varieerden van 10—18 ct. nerbos. Van de winterproducten werd prei nog in ruime mate aangevoerd. De prijzen blijven tengevolge van de geringe animo aan den lagen kant. De handel in z.g.n. stapelproducten was lusteloos. Zij werden op de groentenveilingen voor lage prijzen omgezet. DE JOODSCHE VLUCHTELINGEN. Naar wij vernemen is ook voor deze omge ving een comité gevormd, ter behartiging van de belangen van de Joodsche vluchtelingen uit Duitschland. Het dagelijksch bestuur be staat uit: de heel' Max Davidson, voorzitter, •mevr. S. Davidson—Vet, secretaresse, de heer E. Belinfante, penningmeester. (Post giro 165419) te Wijk aan Zee. NOTARISBENOEMING. Men seint ons uit Den Haag: Bii Koninklijk besluit is benoemd tot notaris te Zuid-Scharwoude de heer H. W. Smit, candidaat-notaris te Beverwijk. SCHIETWEDSTRIJDEN LANDSTORM. Het Landistoirmeorps .„Kennemerland" houdt op Donderdag 13 April korpsschietwed strijden voor de vrijwilligers van de afdeelin- gen Heemstede, Velsen-Noord, Zandvoort en Beverwijk. Voor deze wedstrijden zijn vele prijzen uitgeloofd. De wedstrijden worden ge hóuden in 't gebouw „Olympia" aan die Kin- derhuissingel te Haarlem. MET PASCHEN NAAR DUSSELDORF. De N.V. Autobusdienst Mooy, organiseert •ter gelegenheid van het Paaschfeest, uit stapjes naar Dusseldorf en omstreken. De wagens van dezen autobusdienst vertrekken op Goeden Vrijdag over Haarlem, Amster dam, Arnhem, Emmerik, Wesel, Ruhrort en Duisburg naar Dusseldorg. Dinsdag na Paschen wordt de terugreis on dernomen. Verdere bijzonderheden vindt men in de advertentie dm dit nummer van ons blad. „THE HODLARS" IN OUD MEERENSTEIN. Van Zaterdag af zullen in hotel-restaurant „Oud-Meerenstein" de populaire accordeon- virtuozen „The Hodlars" zich doen hooren 'Deze musici verwierven zich een groote be kendheid door hun optreden voor de Odeon- gTamofoonplaten en voer vele radio-uitzen dingen. VERPLAATSING RIJWIELZAAK. Blijkens de in dit nummer van ons blad voorkomende advertentie is die rijwielzaak van den heer W. de Haan overgeplaatst van Schulpweg 118 naar Schulpweg 93. EEN FLINKE WANDELING. Onze, plaatsgenoot de heer Hendriks, de bekende wandelaar op de lange afstand, is voornemens met Paschen wederom een groote tocht te ondernemen. Hij stelt zich namelijk voor om op Zaterdag 15 April des v.m. 11 uur van .Suisse" af, in de Breestraat te starten en het eerste gedeelte van zijn tocht te on dernemen naar Castricum, Bakkum, Egrrmnd Bergen, Alkmaar en terug naar Beverwijk, waar de tippelaar 's avonds te 7 uur hoopt te arrive eren. Na aldaar een uur te hebben gerust volgt nog een nachtelijke wandeling naar Den Helder waarna terstond de terug reis, eveneens te voet wordt ondernomen. De heer Hendriks hoopt dan op den eer sten Paaschdag des n.m. tusschen 4 en 5 uur weer aan zijn beginpunt te arriveeren. Dan zal hij een wandeling van 175 K.M. achter den rug hebben. De heer Hendriks beoogt met deze tocht geen recordverbetering, doch uitsluitend een snort'eve demotivatie. HET WATER IN DE HAVEN. Het adres van J. Kooiman en andere schip pers, houdende verzoek maatregelen te be ramen tot verbetering van het water in de haven en de Pijp stellen B. en W. voor in hun handen te stellen om praeadvies. DE VERBETERING VAN HET SPORTPARK. In de raadsvergadering van 13 April zal een voorstel aan de orde komen, om B. en W. een crediet van f 7000 te verieenen voor de noodzakelijke verbetering van het Ge meentelijk Sportpark aan de Comelis Amse- straat. Voornamelijk het tweede speelveld zal aan een algeheele herziening worden onder worpen en o.m. worden voorzien van een draineering. Ten behoeve van een goede af watering zullen de terreinen worden opge hoogd, waartoe Openbare Werken prijsop gave heeft gevraagd van 2300 vierk. Meter tuinzand. OP HOL. Vrijdagmiddag vervoerde een tuinder een groote hoeveelheid ledige spinaziekisten op een platten wagen. Bij het inrijden van de Molenstraat kwam een groot deel van de la ding met veel geraas op straat terecht. Het paard schrok hiervan zoodanig, dat het op hol sloeg en met den hevig slingerenden wa gen achter zich aan de Molenstraat inrende. Op den hoek van de Koningstraat wist de stalhouder D. het hollende dier tot staan te brengen, waardoor ernstige gevolgen van deze holpartij werden voorkomen. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. Vrijdagavond hield het Instituut voor Ar beidersontwikkeling in café „Suisse" een le den verga dering. De voorzitter, de heer A. L. van Groningen opende de vergadering met een woord van welkom en deed daarna de met veel instem ming door de leden ontvangen mededeeling, dat drie leden kans hadden gezien binnen enkele weken 32 nieuwe leden in te schrijven. De heer Stevens, die hiervan het grootste aandeel voor zijn rekening had genomen, ontving voor zijn ijverige bemoeiingen een boekwerk. Vervolgens kwam aan de orde de vraag, of het Instituut zich al of niet zou doen ver tegenwoordigen in het comité tot huldiging van burgemeester Jhr. J. C. W. Strick van Linschoten bij diens vertrek uit deze gemeen te. Met algemeene stemmen werd besloten, aan het comité te berichten, dat het Instituut zich daarin niet zal laten vertegenwoordi gen. Vervolgens kwam aan de orde een voorstel tot stichting van een agenda-bureau. Besloten werd tot vorming eener commissie die deze zaak zal voorbereiden. In deze com missie kregen zitting de heeren A. Achter hof, J. G. Goppel, J. Groot, A L. van Gro ningen en J. Versluys. De heer B. Post werd aangewezen als af gevaardigde naar het op 15 en 16 April te Rotterdam te houden congres. Plaatsver vanger werd de heer A. Nol. Na behandeling der congresvoorstellen werd de vergadering gesloten. Onrustig en Overspannen. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Adv. Ingez. Med.) CONCERT K. O. V. EN VEREENIGDE ZANGERS. Op Dinsdag 25 April geven de Kennemer Orkest Vereeniging en het dubbel-mannen- kwartet „De Vereenigde Zangers' een vocaal- en instrumentaal concert in het Kennemer- Theater. De Kennemer Orkest Vereeniging, dirigent de heer Louis Sbiens zal o.m. uit voeren Mozarts ouverture „Figaro's Hoch- zeit", de Arlesienne Suite van Bizet, „Ases Tod" uit de Peer Gynt-suite van Grieg, „Traumbilder" van Lumbyc, „Auf einem Per- zischen Markt van Ketelby en Standchen van Heykens. De Vereenigde Zangers zingen on der directie van den heer H. van Dijk o.m. ..Lente van Keereweer, Die Vesper, van Beet hoven, Bede, van Bonset, en Abendf-riede am Rhein van Neumann. MELKOORLOG. I-Ioewel de Melkslij tersver een iging de prijs van de volle melk met ingang van 3 April j.l. op 10 ets. per L. had vastgesteld, hebben verscheidene personen uit de omgeving de melk langs de huizen uitgevent voor 8 cent per L. Zelfs is dezer dagen een veehouder er toe overgegaan de melk voor 7 cent langs de huizen de distribueeren. Vele huismoeders maken van deze concur rentiestrijd een dankbaar gebruik en profi- teeren van dezen lagen prijs. De vereeniging van melkslijters poogt aan dezen melkoorlog een einde te maken en hield daartoe Vrijdagavond in café „De Vriendschap" een ledenvergadering. In deze bijeenkomst werd overwogen, de melk van den concurreerenden veehouder op te koopen Naar wij vernemen hebben inmiddels twee bestuursleden van de organisatie der melk slijters bedankt. DE WERKLOOSHEID. Het totaal aantal werkloozen, dat in de afgeloopen week bij den gemeentelijken dienst der arbeidsbemiddeling en werkloos heidsverzekering stond ingeschreven daalde van 638 tot 618. Voor de drie bij den dienst aangesloten gemeenten waren de cijfers: Beverwijk 309 (vorige week 319), Wijk aan Duin 215 (212) en Heemskerk 104 (107). De werkloosheid deed zich gelden in de na volgende beroepen: drukkers 2, beton vlech- t-ers 3, betonwerkers 3, grondwerkers 27. Marmerbewerkers 4, marmerpolijsters 1, met selaars 7, opperlieden 13, schilders 4, steen houwers 1, stucadoors 3, timmerlieden 10, bankwerkers 5, electriciens 3, handlangers 1, koper- en blikslagers 4, lasschers 5, machi nisten 4, machinedrijvers 1, metaalbewerkers 5, monteurs 3, plaatwerkers 1, soldeerders 1, vooirsla,anders 1, vuurwerkers 1, bakkers 1. sigarenmakers 15, sorteerders 1, landarbeiders 26, teekena-ars 2, chauffeurs 6, expediteurs 1, schippers 2 voerlieden 1, incasseerders 4, Kantoorbedienden 5, losse arbeiders 101, dienstboden 8, werksters 7, stokers 9. I istsss- Eind April wordt in onze haven het eerste van een tweetal nieuwe motorschepen van de Hamburg-Amerika Lijn verwacht, n.l. de „Caribia", een schip, dat ongeveer 12.300 ton bruto meet en dat bij de werf Blohm en Voss te Hamburg vorig najaar gebouwd is. Met de indienstneming van deze schepen, de „Caribia" en de „Cordillera" treedt een nieuwe phase in het passagiers- en vracht verkeer tusschen Europa en Middel-Amerika in. Dat de Hapag in de huidige tijdsomstan digheden tot het in de vaart brengen van nieuwe schepen besloten heeft, bewijst wel, dat het met de ernstige concurrentie van Duitsche zijde in stijgende lijn gaat. De beide thans in dezen dienst varende schepen, de „Orinoco" en „Magdalena" zul len in een andere route ondergebracht wor den. De twee nieuwe vaartuigen zijn na een arbeid van twee jaar voltooid, en gecon strueerd volgens ideeën aan praktijk en sleep-tankproevën getoetst. Zij zijn voorzien van alle moderne snufjes op technisch ge bied. De uiterlijke gedaante is al reeds op vallend, zooals onze foto bewijst. De schepen zijn 160 M. lang, 20 M. breed, en hoog 12.2 M., bruto-inhoud 12.300 regis- terton bij een waterverplaatsing van 16.400 ton. Het zijn dubbelschroef-motorschepen, welke door twee S-eylinder Dieselmotoren worden aangedreven. Deze kunnen 11.000 paardenkracht ontwikkelen en geven het vaartuig een snelheid van ruim 17 mijl (17 x 1852 M.). Met het oog op het varen in de tropen zijn de passagiersverblijven zeer ruim en luchtig gebouwd. De ventilatie in dit gedeelte wordt door ingenieuze kunstmatige ververschings- motoren extra verzorgd. De eerste klasse kan aan 170 passagiers verblijf verieenen, de tweede klasse aan 103 en in de derde aan 110. Een prachtige eetzaal met aansluitende veranda, welke groote glazen wanden geheel toegeschoven kunnen worden is een ju weel van binnenhuiskunst en comfort. De veranda stelt de reizenden in staat ook aan dek te dineeren. Een ruime rooksalon, een danszaal met parketvloer, kinderkamer, tea- pavilloen met daarbij aangebouwd zwem- zwembad, een gymnastiekzaal behooren mede tot de uitrusting van dit luxe-schip, welks tweede en derde klasse in ruimte en comfort slechts weinig voor die der eerste onderdoen. De „Cordillera" liep 4 Maart j.l. van sta pel; de „Caribia" voer eind Februari van Hamburg uit naar West-Indië en vertrok thuisvarende den eersten j.l. van Port of Spain met bestemming Amsterdam alwaar het schip 23 April a.s. verwacht wordt. IJMUIDEN VEREENIGING TOT BESTRIJ DING DER TUBERCULOSE. DE JAARVERSLAGEN. Jaarverslag van den secretaris. Aan het jaarverslag van den secretaris van de afd. Velsen van de Vereeniging tot bestrij ding der Tuberculose ontleenen wij het vol gende: Ook in het afgeloopen jaar toch waren wij weder in staat, om alle patiënten die uitzen ding naar een sanatorium van noode had den, te helpen, terwijl ook aan alle aanvra gen om steun in anderen vorm kon worden voldaan. De belangrijke gemeentelijke sub sidie stelde ons hiertoe in staat en ook thans moet ons bestuur weder grooten dank bren gen aan den Raad en het Gemeentebestuur voor de groote medewerking aan onze ver eeniging verleend. Ons plaatselijk consultatie-bureau voorzag ook in 1932 weder in een groote behoefte. Niet minder dan 1778 bezoeken werden hier gebracht, terwijl 938 patiënten werden on derzocht. Door den medischen leider, Dr. Kielstra, werden 92 zittingen gehouden. Onze enquetrices legden 4806 bezoeken af en strekten het toezicht der Vereeniging uit over 684 gezinnen met 1097 patiënten. Zoowel de leider van ons Consultatie-Bu reau, als betrokken dames verrichtten hun taak tot volle tevredenheid van ons bestuur. Vermelding verdient, dat in den loop van het jaar aan Zr. Fransen eervol ontslag werd verleend wegens huwelijk. Tot haar opvolg ster benoemde ons bestuur Zr. A. E. van Heeringen. Het ledental onzer vereeniging liep in 1932 belangrijk terug. Door 77 personen kon de contributie niet worden voldaan. De crisis diende, al dan niet ten rechte, als veel ge bruikt motief. Voor onze propagandist, die zeker voor onze vereeniging veel goed werk doet, is dit niet bemoedigend, Aan de lezers van dit verslag, die nog niet als lid onzer Vereeniging staan ingeschreven, doen wij de uitnoodiging zich bij den heer Peek aan te melden. De Emma-Bloem-Collecte, welke ditmaal, in afwijking met alle vorige jaren, in den zomer werd gehouden, had een bevredigend resultaat, gelet op de buitengewoon ongun stige economische toestanden te IJmuiden. Aan de dames, die zich met het organiseeren dezer collecte verdienstelijk maakten, brengt ons Bestuur hartelijk dank. In den loop van 1932 werden 12 patiënten naar Sanatoria uitgezonden, terwijl 10 pa- tienten in een ziekenhuis werden opgeno men. Thuis kuurden 31 patiënten. In negen gevallen werden ligtenten in bruikleen ge geven. De mogelijkheid om nabij huis te kunnen kuren is voor sommige patient-en buitenge woon gunstig en prettig. Voor de Vereeni ging beteekent het een belangrijke bezuini ging. Ons Bestuur prijst zich gelukkig door twee belangrijke giften in staat gesteld te zijn vier nieuwe, aan alle eischen voldoende lig tenten te hebben kunnen aanschaffen. Ten slotte vraag ik uw aandacht voor de volgende gegevens: Onze Bestuurscommissie werd 31 maal in vergadering bijeen geroepen om de belangen van patiënten en Vereeniging te behartigen. Op 1 Januari 1932 hadden 493 gezinnen met 794 patiënten huisbezoek. In den loop van 1932 werden ingeschreven 191 gezinnen met 303 patiënten, terwijl werden afgeschre ven 202 gezinnen met 317 patiënten. Alzoo stonden op 1 Januari 1933 onder toezicht der Vereeniging 482 gezinnen met 780 patiënten. De woningtoestand van deze gezinnen was van 408 goed, van 65 voldoende, van 8 on voldoende, en van 1 slecht. In 55 gezinnen werden door de Vereeni ging artikelen uitgeleend, terwijl voorts werd bijgedragen in de kosten van verschil lende ontsmettingen. Verschillende patiënten ontvingen verster kende middelen, terwijl in enkele gezinnen werd voorzien in hulp in de huishouding. Door het verieenen van een huurtoeslag werden enkele patiënten in staat gesteld een gezonder woning te betrekken. Een. enkele maal werd een woningverbetering door de Vereeniging bevorderd. Gaarne brengt ons bestuur dank aan hen, die onze Vereeniging in 1932 een goed hart toedroegen, en roept tevens de Velsensche burgerij op, om in 1933 daadwerkelijk haar steun te geven. De buitengewoon slechte om standigheden, waaronder thans vele gezin nen moeten leven, wettigen het vermoeden, dat het aantal tuberculose-lijders zal toene men. De eerste teekenen hiervan zijn er reeds. Meer dan ooit zal onze Vereeniging dan noodig zijn om deze slachtoffers te hel pen. Zij zal dit niet kunnen doen als het nar- ticulier initiatief niet krachtig steunt, daar ook van overheidswege de grens van 't kun nen bereikt is. Onthoudt ons daarom uw steun niet. Denkt er aan, dat geldgebrek nimmer oorzaak mag wezen van het verlo ren gaan van een menschenleven. Dank zij den steun, dien de Vpreeniging van het Gemeentebestuur van Velsen mocht ontvangen, kon zij over 1932 aan alle ver plichtingen voldoen. De uitgaven zijn over 1932 belangrijk minder dan in 1931. Dit vindt zijn oorzaak iii de mindere verplegingskosten welke betaald moesten worden. Was het aantal verpleegden in sanatoria in 1931 21, over 1932 was dit- aantal 12. In 1932 werden door de Vereeniging een viertal niewe ligtenten aangeschaft, welke geschikt zijn voor een buitenkuur voor dag en nacht, waardoor het mogelijk werd een aantal pa tiënten thuis te doen kuren. Vergelijkende cijfers van sanatoria-verple- ging ziet men hieronder: 1930 1931 1932 Aantal patiënten 21 21 12 Aantal verpleegdagen 4180 3966 1C36 Verple- gingsgelden 13.382,20 ƒ13.022,81 ƒ4.183,35 Bijdragen hiervoor door derden 3.008,64 2.820,61 940.24 Door Maatschappelijk Hulpbetoon werden op advies van den consulteerenden genees heer van onze Vereeniging, via en op naam van onze Vereeniging, 7 patiënten naar zie kenhuizen gezonden ter verpleging. Hier mede was een bedrag gemoeid van 2243.10. Op 31 December 1932 was het aantal beta lende leden 902, tegen 967 op denzelfden datum van 1931. Het contributiebedrag was in 1931 1583.25, tegen 1469,25 in 1932, al- zoo 114 minder. De heerschende crisis is hieraan niet vreemd. Aan subsidie werd opgenomen en ontvangen als volgt: 1930 1931 1932 Gemeente Velsen 8.350 11.900 8.000 Noord-Hollandsclie Vereeniging 420 430 540 Rijkssubsidie 3.757 3.509 3.213 ƒ12.527 ƒ15.839 ƒ11.753 Voor het in 1931 ontvangen bedrag van 500 werden 2 ligtenten aangeschaft in 1932. Tevens ontvingen wij in 1932 eveneens 500 voor hetzelfde doel. Met dank aan allen die de Vereeniging op de een of andere wijze hebben gesteund eindigt ondergeteekende dit verslag. WIJK AAN ZEE EN DUIN JUBILEUM St. JOZEF PATRONAAT. Het Sint Jozefpatronaat van de Parochie van O.L. Vr. van Goeden Raad aan den Arendsweg alhier hoopt eerstdaags het 12 1 2 jarig bestaan te vieren. Het patronaat werd opgericht door kapelaan v. d. Berg, voortgezet door kapelaan Schretlen en thans mag de ijverige directeur kapelaan C. v. Steen dit feest medemaken. Avond aan avond ziet men de jongens werken onder de belanglooze mede werking van de Patronaatsheeren aan ver schillende takken van huisvlijt, waaronder figuurzagen een belangrijke plaats inneemt. Ook tooneelspel wordt druk beoefend. Op ouderavonden kan men de resultaten hier van bewonderen. Het feest belooft luisterrijk te worden herdacht. O.a. staat een groote loterij op het programma waarvoor door Bur gemeester en Wethouders onzer gemeente bereids vergunning is verleend. HINDERWET. Ter secretarie dezer gemeente ligt ter ''in zage een verzoek met bijlagen van Mej. G. Valk, alhier, om vergunning tot het plaatsen van zeven electro-motoren voor aandrijving van houtbewerkingsmachines, op het per ceel, gelegen te Wijk aan Zee en Duin, kada straal bekend in sectie B no. 3315, plaatse lijk bekend Rijksstraatweg No. 99 a. KIEZERSLIJST. De op 1 April j.l. .van kracht geworden kie zerslijst voor het jaar 1933-1934, bevat do namen van 3667 personen. DRANKWET Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn de navolgende verloven B verleend; aan E. Gerritse, te Wijk aan Zee voor de beneden voorkamer aan de Zuidzijde van het perceel, gelegen aan den Relweg No. 11. aan J. van Amersfoort, te Wijk aan Zee, voor de beneden achterkamer aan de Noord zijde, van het perceel, gelegen aan de Gast huisstraat No. 15. ONTEIGENINGSWET. Ter secretarie dezer gemeente ligt ter lezing een afschrift van 't proces-verbbaal der zit ting, op 17 Maart 1933 van de Commissie uit Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, benoemd tot het aanhooren der bezwaren van belanghebbenden tegen de onteigening ten algemeene nutte ten behoeve van den aan leg en de verbetering van een weg voor door gaand verkeer van Beverwijk naar Uitgeest, alsmede een afschrift van het door die Com missie aan den Minister van Waterstaat uit gebracht advies. BURGERLIJKE STAND WIJK AAN ZEE EN DUIN. Geboren: Nicolaas Gerardus, zoon van A. J. Kors en A. H. M. van Kampen. Elisabeth Geetruida, dochter van S. Rumping en A. Bakker. Gornelis en Gerrit, zoons van C. Schoon en A. Hille. Catrina Ebeltje, dochter van N. de Groot en J. J. Honing, Johanna Maria, dochter van S. Salomons en J. A. Bos man. Ondertrouwd: N. J. Hennen en J. Duin. C. Hagedoorn en M. J. Veenhof. Gehuwd: M. Brandsma. 25 j. en N. van Calcar, 25 jaar. Overleden: Marg. Duin, echtgenoote van J. P. Burger. FEUILLETON Naar het Duitsch bewerkt door J. VAN DER SLUYS. (Nadruk verboden). 18) „Neen, u bent er misschien niet bang voor, maar met mijn goede naam zou het eens en voor altijd gedaan zijn. En Traute! Wat zou die wel zeggen, als ze het hoorde?" „Wat zij zeggen zou, zullen we ongetwijfeld den een of anderen dag wel gewaar worden. Het ligt alleen aan jou, dat zij het niet allang weten". Lizzy schudde het hoofd. „Ik had nooit moeten toelaten, dat het zoo ver kwam. Ik had dadelijk moeten weggaan, den eersten dag, dat U erover begon". Hij trok haar tot zich en greep haar hand, en ook dit liet zij zonder verzet toe. „Ga je me alweer plagen met je bezwaren en bedenkingen; lieveling? Je bent toch niet •boos op me?" „U weet heel goed, hoe mijn gevoelens ten opzichte van U zijn, maar Ludwig Falkenhayn nam haar goudblond hoofdje tusschen zijn handen en kuste haar. „Zoo zal 'ik voortaan ieder „maar", waar mee je mijn geluk bedreigen wilt, tot zwij gen brengen, kleine boosdoenster! Ik houd van je, en jij zult mijn lief, aangebeden vrouwtje worden. Waarom dus altijd weer dat dwaze tegenstribbelen?" „Dat is heelemaal niet dwaas", weerde ze af, nog steeds even ernstig. ,.Ik maak mijzelr voortdurend verwijten over het onrecht, dat wij met deze geheimzinnigheid begaan". „Onrecht, liefste? Andere menschen die van elkaar houden, mochten willen dat ze zoo'n rein geweten hadden wij. Ben ik ook maar in een enkel opzicht met betrekking tot jou in mijn plicht te kort geschoten? Waar van kun je jezelf of mij beschuldigen?" „Ik verwijt mijzelf, dat ik op iets ben in gegaan. waarvan nooit iets goeds kan komen. Het zou voor alle betrokken partijen stellig het beste zijn, als ik nu nog besloot, te gaan en ergens ver weg mijn brood te verdienen". „Moet ik dat nu werkelijk ernstig nemen, Lizzy?" Ze knikte en haar lippen trilden verrader lijk. „Er blijft mij toch welbeschouwd niets anders over, als ik mijn zelfrespect niet ge heel en al verliezen wil". „Wat moet ik in vredesnaam doen om je al dien onzin uit het hoofd te praten?" riep de bankier wanhopig uit. „Twijfel je aan de oprechtheid of duur zaamheid van mijn liefde?" „Soms ja! Er zijn oogenblikken, dat ik het een of ander zou willen doen, om de duur zaamheid ervan op de proef te stellen". „Als je denkt dat je je daardoor gerust voelt-, doe het dan alsjeblieft! Ik ben niet bang voor de proef". Nu kwamen de tranen, die zich blijkbaar niet meer lieten terugdwingen en in haar op winding vergat ze den beleefdheidsvorm te gebruiken. „Och", snikte ze, „dat zijn mooie woorden, die je gemakkelijk afgaan, omdat je over tuigd bent, dat ik zooiets toch nooit zou trot- seerenük wilde haast, dat iemand zou trach ten mij tegenover jou in een slecht daglicht te stellen, je bijvoorbeeld een gelogen verhaal uit mijn verleden te vertellen, waartegen ik mij niet zou kunnen of willen verdedigen, omdat ik de onwaarheid niet bewijzen kon. Dan wist ik gauw genoeg, hoe het met je lief de en je vertrouwen staat". „Maar lieveling; ik kan de lasteraars toch niet uit den grond stampen!" „Ja, lach me maar uit, maar ik verzeker je, dat het mij bittere ernst is". „Goed; laten we dan eens ernstig samen praten, kleine meid! Eden en beloften moet je van een man op mijn leeftijd niet ver wachten, daarmee zou ik me in mijn eigen oogen belachelijk maken. Maar je mag niet uit het oog verliezen, dat ik je eenige malen het bewijs van de oprechtheid van mijn liefde en de eerlijkheid van mijn bedoelingen ge leverd heb, door je voor te stellen, onze ver loving publiek te maken. Ik heb dat dadelijk na afloop van het rouwjaar gedaan en mijn voorstel een maand of drie geleden, nog dringender dan eerst herhaald. We zouden nu al het gelukkigste echtpaar ter wereld geweest zijn, als jij je niet met zoo'n onbegrij pelijke beslistheid verzet had". Lizzy droogde haar tranen en staarde zwij gend voor zich uit. „Ja, misschien was het een dwaasheid", gaf ze eindelijk toe. „Maar ik was bang voor wat de menschen zeggen zouden en voor al de onverwachte dingen, die tusschen verlo ving en huwelijk zouden kunnen gebeuren. Als jij zooveel van me hield, als ik van jou, dan zou je allang op de gedachte gekomen zijn, mij die angst te besparen". „Ik begrijp absoluut niet wat je bedoelt, kindlief! Wat had je dan van mij ver wacht?" „Wij zouden toch net hebben kunnen doen als Dr. Harrius en baron Seyfried. Die zijn eenvoudig met hun liefste naar Engeland ge gaan en zijn daar getrouwd, zonder dat iemand van hun familieleden en kennissen er iets van wist. Toen ze toen terugkwamen, was hun huwelijk een fait accompli en hun vrouwen, hoefden zich niet ongerust te ma ken over venijnige blikken en onhebbelijke toespelingen". „Neem me niet kwalijk, maar dit is nu toch wel een erg kinderachtig idee van je, Lizzy! Wat lichtzinnige jongelui, die tegen den zin van hun familie met theaterdames van twij felachtige reputatie trouwen, zich kunnen permitteeren, zou een man van mijn leeftijd en positie eenvoudig onmogelijk maken. Wij hebben niet de minste reden om onze toe vlucht tot dergelijke achterbaksheid te ne men en bovendien zou ik uit consideratie voor Traute zooiets niet kunnen onder nemen". Het kostte Lizzy zichtbaar moeite, haar te leurstelling niet al te duidelijk te doen blij ken. Een paar seconden klemde ze haar lip pen stijf op elkaar, als in innerlijken strijd; toen zei ze zacht, de handen op Ludwig Fal- kenhayn's schouders leggende en hem aan ziend met een verlangenden blik. „Goed, ik zal me bij je wensch neerleggen. Je kunt onze verloving bekend maken, als Je wilt". Wanneer ze verwacht had, dat de bankier haar toestemming met een uitroep van blijde verrassing en een vurige omhelzing zou be antwoorden, werd ze opnieuw bitter teleur gesteld. Wel nam hij weer haar mooie, gloeiende gezicht tusschen zijn handen en drukte hij een kus op haar voorhoofd, maar er klonk onmiskenbare verlegenheid in zijn stem, toen hij antwoordde:

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5