HET NIEUWE AVONDBLAD De verbetering van het Noordzeekanaal. JAARGANG NO. ISO WOENSDAG 10 MEI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct, elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.— bij algeheels invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Het Gevaarlijke Spel. Steeds sterker begint zich buiten Duitsch- land de indruk te vestigen dat Hitler e'en gevaarlijk spel speelt. In de reeks vervaar lijke maatregelen, die zijn regeering genomen heeft, zijn er verscheidene die zeer kenmer kend „des dictators" zijn en vele geslaagde precedenten bezitten. Dat hij de communis tische en de socialistische partijen en de vakvereenigingen feitelijk heeft afgeschaft, en de Duitsche pers gedegradeerd tot een troep ambtenaren die regeeringscommuniqués mogen afdrukkendat is alles copie van Mussolini's daden. In Italië is die machts politiek geslaagd. Hitier en de zijnen hebben trouwens op het moment ook de macht in handen, en die is versterkt door het overloo- pen van Seldte met zijn Stahlhelm. De critiek óp de persoonlijkheid van den leider, sinds- jaren uitgeoefend, is wellicht eenzijdig. Welke verdere mogelijkheden in den de magoog Hitier verborgen zitten is nog steeds niet afdoend gebleken. De veronderstelling- dat hij een man van veel geringer capacitei ten zou zijn dan Mussolini blijft nog een veronderstelling. Toen de Italiaansche dicta tor begon heeft men zijn capaciteiten ook sterk onderschat, hem aanvankelijk in het buitenland zelfs belachelijk gemaakt. Dat zou ook in het geval van Hitier wel eens verkeerd gezien kunnen zijn, en onwillekeurig beïn vloed door zijn allesbehalve-imponeerend uiterlijk. Maar er zijn, in de maatregelen die Hitier genomen heeft, eenige groote verschillen met die van Mussolini. Hij heeft ten eerste Duitschlands reputatie in de geheele wereld een grooten knak toegebracht door zijn Jo denvervolgingen, en daarmee bovendien den Duitschen handel enorm geschaad. Hij heeft ten tweede de oude Duitsche staten, die eeuwenlang bestaan hadden vóór in 1871 het Keizerrijk gesticht werd en ze voor het eerste hecht vereenigde, maar eenvoudigweg geli quideerd. In beide gevallen mag men spreken van een uiterst gevaarlijk spel. De Jodenvervol gingen doen hun effect in binnen- en bui tenland beide gevoelen; de opheffing dei- rechten van zelfbestuur van de verschillende staten is een binnenlandsche aangelegenheid, die het patriotisme van de Beieren, de Sak- sers, de Würtembergers, de Thuringers om er maar enkelen en vooral de eerstgenoem- den te vermelden niet onberoerd kan laten. De historie heeft zeer duidelijk en on miskenbaar geleerd dat tusschen een Beier en een Pruis wel een belangengemeenschap, maar geen innige sympathie kan bestaan. Overigens moet men de mogelijkheid aanne men dat een centrale regeering als de huidi ge, die over alle machtsmiddelen beschikt,, een dergelijke ontvoogding van de staten onder zuiveren dwang langen tijd zal kunnen handhaven. Al zal de ontevredenheid in het verborgene gedurende dien tijd groeien en tenslotte wellicht tot een uitbarsting leiden. Het is moeilijk deze dingen op de juiste waar de te schatten in een land, dat zelf niet zulk een groeiproces heeft doorgemaakt. Maar het is een onloochenbaar feit dat een federatie van Staten, die pas een goede zestig jaar oud is en waarin nog kort geleden van afschei ding van een der belangrijkste (Beieren) sprake is geweest, een veel minder secure eenheid vormt dan een eeuwenoud aaneen gesloten geheel. De uitwerking van de Jodenvervolgingen is zonder eenigen twijfel voor Duitschland een ramp. Wat het daarmee reeds aan prestige en aan voordeelige handelsrelaties in het bui tenland heeft ingeboet is niet te becijferen. Het is onafzienbaar. In ons land blijkt dit dagelijks, uit allerlei staaltjes. Men hoort van vertegenwoordigers van Duitsche firma's, wier orders tot een minimum zijn geslonken. Men constateert het merkwaardige geval van het Kurort Bentheim. dat op zijn jaarlijksche circulaire aan de Nederlandsche medici van velen ten antwoord heeft gekregen, dat zij er zich wel voor zullen wachten hun patiën ten nog naar Duitschland te zenden. Men spreekt menschen die altijd nogal sterke Duitsche sympathieën gehad heb ben. en die nu totaal omgeslagen zijn en op z'n best nog uiting geven aan diepe teleur stelling. Het ontslag, aan zooveel Joodsche geleerden en kunstenaars gegeven, maakt daarbij den diepsten indruk. Ieder Hollan der is er in zijn ziel van overtuigd zoo ver is onze cultuur allang gevorderd dat Kunsten en Wetenschappen internationaal zijn, dat men ze feitelijk beleedigt en mis kent, en zelf van gruwelijke bekrompenheid blijk geeft, door ze aan landsgrenzen en rassenverschillen te gaan binden. Wij kun nen dat niet anders meer inzien. Het is ontstellend dat het Duitsche volk nog zoo ver niet blijkt te zijn. In Engeland, in Frankrijk, in Scandinavië, in Zwitserlandoveral heerschen dezelfde indrukken en werken hevig dezelfde reacties op Hitler's gevaarlijk spel. Op Hitieren op Goering en Goebbeïs. Want Mussolini was steeds de eenige dic tator, was steeds Alleen, overheerschte alles. Deze man heeft nimmer dien indruk kunnen wekken. Er zijn er meer. Waartoe moet dit leiden? Tot een ineen storting en een nieuwe reactie binnen korten tijd? Het vooruitzicht alleen wekt huivering. Df zou Hitier den moed en de macht hebben. zijn Jodenvervolgingen nog bijtijds te her roepen en zijn ergste fout teniet te doen? R. P. VERBOUWING EN UITBREIDING. De verbouwing en uitbreiding der garage en rijwielen- en motorhandel van den heer T. Vermeer alhier, is niet opgedragen aan den toer p. de Jong, doch aan den heer K. de Jong, Trompstraat 23, IJmuiden-Oost. IJMUIDEN. De plannen inzake de Velser spoorbrug. Nieuwe losplaats voor de papierfabriek? De werken, in verband met de verbetering van het Noordzeekanaal, bestaande in hoofd zaak in het wegruimen van hinderlijke hoe ken en een algeheele verbreiding van de vaargeul worden geleidelijk uitgevoerd, al geschiedt een en ander wellicht minder snel dan oorspronkelijk bedoeld was, zulks in ver band met financieele omstandigheden. Op verschillende plaatsen is de nieuwe toestand reeds overzichtelijk, op andere plaatsen daar entegen is tot nu toe alles nog ongewijzigd. Dit laatste is bijv. het geval met het deel van het kanaal, dat zich bevindt binnen de grenzen onzer gemeente. En het is juist daar, dat de-belangrijkste werken verricht moeten wox-den, wat wellicht juist de oorzaak der vertraging is. Nergens tóch stuitte men met de plannen op grooter moeilijkheden dan op dit deel van het tra'cé'e met z'n Velser Spoor brug, z'n papierfabriek en z'n pontveer. Waar bij nog komt, dat met de plannen voor den bouw van een loshaven nabij het dorp Vel- sen, ter vervanging'van de tegenwoordige losplaats rekening gehouden moet worden. Tusschen pontveer en spoorbrug, Tusschen pontveer. enspoorbrug bevindt zich op den Noordelijken oever de sta-in-den- weg, die papierfabriek heet. En er is niet al leen de fabriek, er is ook de steiger waar de zeeschepen Hun' palen IoSsen en de binnen schepen aanleggen om de grpqfe rollen pa pier te "laden. Het is algemeen bekend, dat het geheele kanaal zooveel mogelijk bevrijd zal worden van aanlegsteigers. Die van de papierfabriek zal zeker moeten verdwijnen, omdat het voor een. behoorlijke scheepvaart, met het oog óp de Noordelijk uit de as van het kanaal gelegen sluizen, .gewenscht wordt geacht, dat de verbreeding van het kanaal hier ter plaatse aan de Noordzijde.moet ge schieden. Het is ons bekend, dat verschillende plan nen zijn ontworpen enweer ter zijde ge legd. Naar wij echter van betrouwbare zijde vernemen, is er thans een plan in bewerking, dat veel kans heeft, verwezenlijkt te zullen worden. Wat de verbreeding tusschen pont veer en sooorbrug betreft, hieromtrent ver namen wij. dat de Noordelijke oever een heel eind teruggebracht zal worden, waardoor het noodzakelijk wordt, dat alles, wat zich op de terreinen van de papierfabriek buiten den gevel van het hoofdgebouw bevindt, zal moe ten verdwijnen. Zelfs schijnt er sprake van te zijn, dat ook een deel van de voorzijde van de fabriek achteruit moet. Vanzelfsprekend is, dat de aanlegsteiger zal komen te ver vallen. En de spoorbrug? De Velser spoorbrug bestaat, zooals men weet uit een draaibaar (Zuidelijk) deel en een vastliggend (Noordelijk) deel. Deze jon- structie is natuurlijk niet willekeurig. Toen de spoorbrug 28 jaar geleden werd gebouwd, was de vaarrichting bijna zuiver Oost-West of West-Oost, met een lichte ombuiging naar (of van) het Noorden door de ligging van de Middensluis. De Noordersluis, alsmede de Rijksbinnen havens brachten echter een aanzienlijke wij ziging in de situatie. Schepen, uit de brug ko mende, bestemd voor de Noordersluis of één van genoemde havens moeten hun koers aan zienlijk Noordwaarts wijzigen. Het door ons bedoelde plan wil .deze moei lijkheid in dien zin oplossen, dat met de noo- dige verbreeding aan de Noordzijde de door vaart niet meer ten Zuiden, maar ten Noor den van den Noordelijken pijler komt, wat natuurlijk de noodzakelijkheid met zich mee brengt, dat op dezen pijler het draaistuk komt te rusten. Omtrent de wijze, waarop dit werk zal worden uitgevoerd, staat rog niets vast. Onmogelijk is het niet, dat men het draaistuk eenvoudig van den Zuidelijken naar den Noordelijken pijler „overplant". Technisch is dit ongetwijfeld uitvoerbaar. Men is ook in ons land wat zware transpor- ten betreft, heel wat „mans", getuige de bouw van de hefbrug over de oude Maas. Het deel van het Noordzeekanaal in Holland cp z'n Smalst zal dus, indien dit plan tot werk- lijkheid wordt, een geleidelijke ombuiging maken, waardoor de as van het kanaal niet meer, zooals thans bijna evenwijdig loopt me* die van de Noordersluis, maar die as als 't ware opzoekt. Ten behoeve van de houtbooten voor de papierfabriek zal een losplaats worden ge maakt ten Westen van den spoordijk. Met behulp van een drietal tunnels zal deze los plaats met het houtpark verbonden worden. Zooals men ziet staat het beeld onzer ha vens, dat reeds zoo menigmaal gewijzigd is, opnieuw een aanzienlijke wijziging te wach ten-. CHR. GEM. ZANGVEREEN. „HALLELUJAH" De Christelijke Gemengde Zangvereni ging „Hallelujah", directeur de heer Theo van Zutphen had Dinsdagavond in de Witte Bioscoop een propaganda-avond georgani seerd, welke zeer veel belangstelling van de zijde van het publiek genoot. Het programma was verdeeld in een con cert vóór de pauze en een éénacter daarna. De vocale prestaties van „Hallelujah" zijn meesttijds van dien aard, dat het een genoe gen is dit keer te hooren zingen. De dirigent weet wat voor zijn ensemble het best ge schikt is en heeft er slag van het ingestu deerde repertoire door de dames en heeren op vlokkelooze wijze ten gehoore te laten brengen. Ook nu weer hebben we mogen consta- teeren hoe bij „Hallelujah" zuiver zingen in de eerste plaats komt en tevens dat de di rigent veel zorg besteed had aan de nuan ceeringen. Een compositie van zijn hand, Liederen Leeft, maakte een uitstekenden indruk, ter wijl ook het aan de sopranen zware eischen stellend nummer van Bonset, Neer lands Vlag, goede kwaliteiten had. Dat het koor vertrouwde krachten onder zijn leden heeft, bleek wel uit laatst genoemd werk, waarin voor wankele registers maar al te grif ge legenheid is te gaan detoneeren. Aan het vocale gedeelte van het program ma verleende verder mej. Sophia C. Bischof, sopraanzangeres te Amsterdam, haar mede werking, die een aantal Duitsche en Hoj- landsche liederen zong. Gezien het feit, dat èn publiek en zangeres de liedjes in eigen taal het geschiktst lagen, oogstte zij met deze laatste het meeste succes. Een artistieke piano-begeleiding van den heer van Zutphen viel hierin op. De rest van den avond was gewijd aan voordrachten en tooneelspel. De heer J. Visser, wien de kunst der declamatie best is toevertrouwd, had met de dames en hee ren, welke de vertooning der klucht „De mislukte Vlucht" op zich genomen hadden, van het gulgestemde auditorium veel bij val in ontvangst te nemen. Het feit, dat Hallelujah dezen avond als een propaganda-avond voor het koor geor ganiseerd had. maakte een optreden in deze zaal noodzakelijk. Voor vocale prestaties hooren wij haar andersliever in het door haar gebruikte kerkgebouw, waar deze veel meer tot haar recht komen. Het valt verder te beteuren, dat de plaatselijke vereenigingen hoe langer hoe meer tot opvoering van kluchtspelen e. do. op concerten moeten overgaan, om nog eenig publiek te trekken. Is men door het tempo-tempo van radio en film zoo ver wend, dat men geen geduld meer heeft een avond, die geheel aan Apollo is gewijd, te beluisteren? De bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze geopend en gesloten. W. HAARLEMSCHE ORKEST VEREENIGING. Op Donderdagavond a.s. geeft de Haarlem- sche Orkest Vereeniging onder leiding van haar dirigent Frits Schuurman, een Volks concert in de Gemeentelijke Concertzaal te Haarlem. Het programma vermeldt de volgende or kestwerken de Tweede Symphonie in a-klein van Saint-Saëns, het Voorspel tot de Derde Acte uit „Lohengrin" en Borodin's Ballet muziek uit „Prins Igor". Als soliste aan dit Volksconcert werkt Beb de Wilde-Ploeg, sopraanzangeres mede. Zij zal met orkestbegeleiding zingen: Scene en Aria „Agathe" uit Weber's „Freischütz" en de Senta-Ballade uit Wagner's „Fliegende Hol lander". NEUTRALE ZIEKENHUISVEREENIGING. De volgende algemeene ledenvergadering der Neutrale Ziekenhuisvereeniging wordt gehouden op Dinsdag 23 Mei in de Polikliniek aan het Koningsplein. Op deze vergadering komen de voorstellen tot wijziging der sta tuten aan de orde, n.l. om in art. 1 te lezen: De vereeniging draagt den naam Protestant- sche Ziekenhuisvereeniging en in art. 11: De contributie der leden wordt bij huishoudelijk reglement vastgesteld. BEVERWIJK VEREENIGING VOOR HANDEL EN INDUSTRIE. LEZING VAN MR. J. A. B. SANDERS. De Beverwij ksche Vereeniging vor Handel en Industrie hield dezer dagen een ledenver gadering in het Kennemer Hotel alwaar een lezing werd gehouden door haren secretaris den heer Mr. J. A. B. Sanders, die sprak over het onderwerp: „Dubieuze deibteuren en hoe daartegen optreden?" Spreker gaf een uiteenzetting van de ver schillende rechtsmddelen welke een crediteur ten dienste staan, daarbij een onderscheiding makende tusschen groote en kleine vorde ringen. Voor deze laatste moest men zich wachten voor het treffen van maatregelen als beslag e. d. daar zulks groote kosten ver oorzaakt welker verhaal vaak onmogelijk blijkt. Voor kleinee vorderingen is dagvaar ding of faillissementsaanvrage het meest aangewezen middel. Spreker liet de verschil lende soorten van beslagen de revue passee- ren en gaf van ieder een nadere verklaring. Voorts behandelde spreker de positie van een crediteur in een faillissement en gaf eenige vingerwijzingen op welke 'wijze men zijn risico te zien aanzien kan beperken. Ook het accoord in en buiten faillissemt werd behandeld, waarbij spreker een korte uiteenzetting gaf van het streven ook het onderhandsch accoord te regelen en op welke wijze men zich deze wettelijke regeling had gedacht n.l. als onderdeel der surséance van betaling. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door vele leden gebruik ge maakt. De voorzitter bedankte den spreker voor zijn interessante inleiding en voor de wijze waarop hij de verschillende onderwerpen voor een ieder bevattelijk had behandeld waarna de vergadering werd gesloten. KRACHTSPORTVEREENIGING „D. O. K.". EEN BEVERWIJKSCHE KAMPIOEN. H. Croeneveld. De Bever wij ksche Krachtsportvereeniging „D.O.K", die in talrijke wedstrijden reeds zoovele lauweren oogstte, heeft in haar ge lederen thans een kampioen, waarop zij te recht trotsch kan gaan. De heer H. Groene- veld, die op 1 April j.l. in Deventer het kam pioenschap van Nederland verwierf in de af deeling worstelen vedergewicht, wist bo vendien Zondag j.l. in „Oud-Meerestein", alhier het kampioenschap van Noordholland te veroveren. De kampioen-worstelaar, die 23 jaar telt, begon in Aug. 1929 zijn loopbaan als worstelaar. In October 1930 waagde hij zich aan zijn eertsen wedstrijd, waarbij hij zich niet in de prijzen kon plaatsen. In de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland 1931 verwierf hij een tweeden prijs. Hetzelfde jaar bracht hem echter ook den titel kampioen van Noord-Holland, tweede klas; benevens het kampioenschap van Am sterdam. Overgegaan zijnde naar de le klasse van den N.K.S.B. volgde een succes in de wedstrijden om den Kikke-bekcr (2e prijs). Toen in 1932 de kampioenschappen van Nederland in Rotterdam werden verwerkt, plaatste hij bich tweede. Ook toen reeds ver wierf hij het kampioenschap van Noord-Hol land en werd tweede in de wedstrijden om het kampioenschap van West-Nederland. Het jaar 1933 bracht den heer Groeneveld echter volledig succes voor zijn training. Hij werd uitgeroepen tot kampioen van Nederland met 0 straf punten. Bavendïen zag hij ook weer kans kampioen te worden van Noord-Holland en van Amsterdam, zoodat hij thans drie titels op zijn naam heeft staan, welke hij in 1934 zal moeten verdedigen. De eenvoudige kampioen, die zulk kranig werk leverde koestert den wensch om in 1936 uit te mogen komen op de Olympische Spelen. Dat intusschen de titels inderdaad aan een serieus sportbeoefenaar zijn, bewijst wel het feit, dat hij nog nooit een oefenavond van zijn club heeft overgeslagen en altijd gron dige studie van zijn training maakt. Ten aanzien van de waarde van de worstel- sport als onderdeel der lichamelijke opvoe ding meent de heer Groeneveld, dat deze sport niet alléén het uithoudingsvermogen, maar ook het zelfvertrouwen en de lenigheid van het lichaam sterkt. Zijn hartewensch is dan ook. dat de leerlingen der scholen nog eens les in de worstelsport zullen krijgen. In tusschen is de Krachtsportvereeniging ,,D. O. K." met het bezit van zoo'n ijverig lid, die den naam van zijn vereeniging en van Bever wijk op zoo'n fraaie wijze weet hoog te hou den geluk te wensehen. De volledige uitslagen van Zondag j.l. lui den. lie afd. Lichtgewicht Kampioen: J. Vermeij, „Hercules" Amster dam met 5 gewonnen en 1 verloren partij; 2e prijs W. Brandjes „D.O.K." Beverwijk met 4 gewonnen en 1 verloren partij3e prijs Eyl- lebrecht, D.O.K. Amsterdam met 4 gewonnen en 1 verloren partij. He afd. Licht middengewicht. Kampioen: C. Hagen, Sandow, Zaandam met 3 gewonnen partijen op touché en 2 op punten; 2e prijs A. Mooy. D.O.K. Baver- wijk met 2 gewonnen partijen op touché, 1 gew. op punten. 1 verloren op touché; 3e pr. J. Langoor, Sandow, Zaandam met 3 gewon nen partijen op touché, 2 verloren op pun ten. le afd. Vedergewicht. Kampioen H. Groeneveld. D.O.K., Bever wijk met 3 gewonnen partijen; 2e prijs D. Dresselhuize, Sandow, Zaandam met 2 ge wonnen en 1 verloren partij; 3e prijs B. Douma, Sandow, Zaandam met 3 gewonnen en 2 verloren partijen. HET MARKTWEZEN. BEVERWIJK DE MARKTPLAATS VOOR KENNEMERLAND. De gunstige ligging van Beverwijk ten opzichte van Kennemerland's bloeiende en vruchtbare landouwen heeft ongetwij feld op de ontwikkeling dezer gemeente als marktplaats invloed. De tuinbouw in Kenne- merland zoo vele jaren een hoofdbron van bestaan heeft gevormd, kon voor den afzet der op de Kennemer geestgronden geteelde producten, moeilijk een centraal punt vin den, dat Beverwijk in gunstige ligging zou overtreffen. Het marktwezen heeft deze ge meente een groote ontwikkeling bezorgd en in het bijzonder de export van aardbeien heeft daaraan zeer veel- bijgedragen. Im mers de cultuur van de aardbeien heeft Be verwijk een vermaardheid gegeven, welke zich over 's lands grenzen uitstrekte. Het marktwezen is door de cultures rond Bever wijk tot groote ontwikkeling gekomen en heeft de gemeente, die toch van zoo'n be scheiden omvang is, tot bloei gebracht. Voornamelijk gedurende de laatste eeuw was het marktwezen van groote beteekenis en bepaalde feitelijk de toekomst der plaats. In de historie wordt meermalen ge wag gemaakt van het nauwe verband, dat bestond tusschen de specifiek Beverwij ksche belangen en den land- en tuinbouw. Vóór 1880 echter kon er van een marktwezen niet direct sprake zijn. De tuinders bedienden hun clientèle, die voor het meerendeel in Amsterdam, Haarlem en langs de Zaanstreek woonachtig was, rechtstreeks, d, w. z. van producent naar consument zonder tusschen schakel- Naar Amsterdam konden dc tuin ders met hun producten gemakkelijk komen, namelijk per schuit over dc Wijkermeer. Voor Haarlem en de Zaanstreek geschiedde het vervoer der producten op de meest een voudige wijze, namelijk te voet. De tuinder laadde zijn koopwaar in twee manden, die hij aan een juk op de schouders torste en aanvaardde de urenlange voetreis naar zijn afzetgebied. Weliswaar had zich in die dagen op de Meer reeds een bescheiden marktwezen ge vormd, maar eerst in 1880 werd een afslag- markt opgericht, een systeem, dat ook nog aan de tegenwoordige veilingen wordt ge volgd, al geschiedt het afslaan dan ook door middel van de electrische afmijntoe- stellen. In 1906 volgde de oprichting van de eerste tuindersorganisatie op coöperatieven grondslag. Deze organisatie hield zich aan vankelijk bezig met het markten en expor teeren van de door de leden aangevoerde producten. In 1916 werd zij hervormd in de R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kenne- merland", die uitgroeide tot de grootste tuindersorganisatie. De oprichting van de Coöperatieve Veiling- en Aankoopvereeni- ging „Vrije- en Groenten- en Fruitveiling dateerde van late'ren datum, namelijk van 1910- Twee jaar later stichtte deze organi satie in de Meerstraat een eigen veilings gebouw. Sinds eenige jaren kon in de streek Ken- nemerland een kentering in de cultures wor den waargenomen, noewel deze zich mo menteel tengevolge van de malaise niet meer in dat snelle tempo voltrekt Enkele jaren geleden had het er den schijn van alsof de wijziging van de vollegrondscultuur in teelt onder glas en in warenhuizen voor den Kennemer tuinbouw het redmiddel zou zijn, om er bovenop te komen. Maar ook de glasproducten kunnen het soms nog niet eens tot loonende prijzen brengen, zoodat het zoeken in die richting tot nog tée niet de zoo zeer begeerde resultaten opleverde. De toestand in den tuinbouw is slecht. De meeste tuinders verkeeren in groote zorgen en kunnen zich slechts met groote moeite op hun bedrijven handhaven. Van de aan schaffing van glas kan dus niets komen. Dat tengevolge van een en ander ook het marktwezen te lijden heeft ligt voor de hand. Gelukkig is het aan de veiling „Ken- nemerland" blijkens de financieële rappor tenen nog al meegevallen. Het vorige be- drijfsjaar werd nog winst gemaakt. Een voorzichtige financieele politiek richtte zich vooral naar de tijdsomstandigheden, wat tot uiting kwam in de afschrijvingen. Weliswaar verzwaarde dit het deficit, maar daar staat tegenover, dat de waarde van het groote gebouwcomplex in overeenstemming werd gebracht met de tijdsomstandigheden. Intusschen blijft natuurlijk ook aan de vel lingen de toestand in den tuinbouw zorgen baren. Het Beverwijksche marktwezen heeft zich echter in den loop der jaren voldoende stevig kunnen grondvesten, om zich volle dig te kunnen handhaven ook in omstan digheden als deze.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1