HET NIEUWE AVONDBLAD DE LOOP DER BEVOLKING IN 150 JAAR JÜ, Jk.. 46Wf/j ||7Wi^MÊL JU? 4§1L\ STERKE GROEI NA 1865 $e JA'AsRiGA^G No. 1iS2 VRMDAC 12 MEI 1953 IJMUIDEQ COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets,, per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zor^ en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN. In 1784 waren er in Velsen 262 weerbare mannen. De oudste gegevens over de bevolkingscij fers van ons gebied vonden wij in couranten artikelen, bewaard in het archief ten gemeen tehuize, aldus mej. L. M. v. d. Bergh van Eysinga (mevr. ar. Mispelblom Beyer) in haar proefschrift „Bijdrage tot de Sociaal Geografische kennis der gemeente Velsen". In het jaar 1784 waren er in Velsen: 262 weerbare mannen van 1860 jaar, w.o. 86 Gereformeerden, 19 Lutheranen, 3 Menno nieten (samen 41.2 pet.) en 133 R.-K. (50.8 net.) Voorts waren 104 vermogend, 158 on vermogend. Niet opgenomen waren: boeren knechts, tuinknechts, tuinmansknechts noch daglooners zonder vaste domicilie; evenmin schout, 5 regeerende schepenen, secretaris, bode, kapelaan, pastoor en schoolmeester. Een vollediger opgaaf hebben we uit 1807. Toen had Velsen 959 inwoners en 215 huizen; hiervan woonden 9 inwoners buiten het dorp. Het aantal dienst- of werkboden bedroeg 233. Over den toestand van landbouw en vee stapel werden voor dit jaar uitvoerige gege vens aangetroffen. Er werd tevens een be roepstelling gehouden, volgens welke, zooals elders in het proefschrift is vermeld, de ge meente telde 4 bakkers, 13 winkeliers, 121 aardwerkers, 31 tuinlieden, 36 landbouwers, 22 timmerlieden, 11 kleerbleekers en 1 fabri kant. Wat voor een fabrikant dat was, wordt jammer genoeg niet vermeld. In 1811 telde Velsen 1447 inwoners, in 1812 werd de gemeente Velsen en de Zandpoort (zoo heette het dorp Santpoort nl. nog tot ver in cle 19e eeuw) op bevel van Napoleon officieel de gemeente Velsen genoemd. In 1322 had zij 1648 inwoners. In 1840 had Sant poort 328, Jan Gijzevaart 261, Hofgeest 125, Vclserbosch (in de Breesaap) 95, de geheele gemeente 2088 inwoners. Op 31 Augustus 1847 telde de gemeente: 198 weerbaren van 1860 jaar, w.o. 54 Gere formeerden, 3 Lutheranen, 2 Mennonieten en 139 R.-K., dus 29.8 pet. Protestanten en 70.2 pet. R.-K. Het aardrijkskundig woordenboek van Van der Aa vermeldt, dat Zandvoort in 1848 huizen had en 370 inwoners; Jan Gij- zenvaart 29 huizen en 270 inwoners. De be volking hield zich bezig met landbouw en veeteelt, werk op de buitenplaatsen en in de bleekerijen. Deze agrarische gerichte gemeen schap groeide uitsluitend door geboorte overschot, immigratie was een onbekende factor in dien tijd (1850: 2123 inw.; 1851: 2125 inw.; 1859: 2326 inw., 1864: 2413 inw.; 1865: pl.m. 2500 inw.) 1 Na 1865 veranderde dit echter grondig; een snelle groei zette in. Tusschen 1865 en 1876 werd het Noordzeekanaal gegraven. De plot selinge invasie van vreemdelingen, die er andere levensgewoonten en bestaansvormen brachten, kon niet onopgemerkt blijven. Zij had echter geen verdwijning van de agrari sche occupatie tengevolge, deze bleef bestaan in de oudste deelen der gemeente, al werd zij besnoeid door de sterke uitbreiding der ves tiging. Gedurende het laatste tiental jaren der 19e eeuw begonnen de groote veranderingen in de gemeente door de opkomst van het visscherijbedrijf en de stichting van indus trieën. De landelijke deelen ondervonden hiervan vanzelfsprekend den terugslag; al richtte aanvankelijk de stroom der nieuwe bevolking zich naar IJmuiden, IJmuiden- Oost en Velsen-Noord. toch veranderde ten gevolge van dit alles het karakter der ge heele gemeente. Dit weerspiegelt zich in de groote verscheidenheid der beroepen, in de veranderde verhouding der godsdienstige ge zindten, in de hoogere belastingen. Het 50-jarig jubileum van het Noordzee- fcanaal in 1926 werd aanleiding tot het weer in herinnering brengen van de geschiedenis der gemeente en het ontstaan en den groei van IJmuiden en IJmuiden-Oost, in allerlei dag- en nieuwsbladen en tijdschriftartikelen, waaraan veel van het volgende is ontleend. De werkgelegenheid, ontstaan door de werkzaamheden voor de doorgraving van Holland op zijn Smalst en de inpoldering van het Wijkermeer lokten velen hierheen: men- schen van allerlei godsdienst en beroep ves tigden zich in de gemeente De bevolking groeide daardoor natuurlijk veel sneller dan vóór 1865. hetgeen moge blijken uit de vol gende cijfers: 1865: pl.m. 2500. 1866 pl.m. 2900, 1368: 3293, 1870: 3577, 1875: 4101, 1879: 5753, 1383 5776. ,Als gevolg van die werkzaamheden ont stondenverschillende nederzettingen, waardoor de bevolking snel in aantal toe namNaast de oude gehuchten Velsen, Santpoort en de Heide ontstonden IJmuiden en Wijkeroog. De Heide, later Velseroord ge- heeten, groeide tot een dorp van 8000 inwo ners" (Haarlem's Dagblad 18-9-'26). Deze snelle bevolkingstoename vond haar oorzaak in het feit. dat de immigratie van werklieden, ambtenaren, visschers, enz. aller lei distributiebedrijven aantrok, waardoor de groei weer werd gestimuleerd. De eerste straten in Velseroord waren de Kalverstraat, de Engelmundusweg en de Willemsbeekweg. We bezitten een plattegrond van IJmuiden uit het jaar 1907, betreffende het gebied van de kust tot de spoorlijn, waar op ook deze eerste straten van Velseroord voorkomen. De Zeeweg, die nu dwars door de bebouwing gaat van Driehuis naar het ka naal, was toen gedeeltelijk ook reeds aan wezig, doch nog een rahdstraat. De neder zetting op „de Heide" was zeer armelijk; de bevolking, waaronder veel polderwerkers uit alle oorden van het land, was niet bepaald zachtzinnig van aard. Vooral Zaterdags schijnt er veel gevochten te zijn. De Velse- naren waren er niet erg over te spreken; de politie moest worden verstrekt. Ook nam het drankmisbruik sterk toe. „Op deze onbe woonde vlakte van de gemeente Velsen wer den de arbeiders met hun gezinnen onder gebrachtdeels (in) rieten keeten, deels (in) hutten" (J. Kostelijk, „De historische ontwikkeling van IJmuiden", Ned. Zeewezen, Juli 1927). Na de opening van liet kanaal in November 1876 verlieten velen diër eerste bewoners IJmuiden-Oost weer, zoodat dit ge hucht zich niet verder uitbreidde. Pas toen IJmuiden zich sterk ging ontwik kelen, en de industrie haar weg vond naar deze gemeente, bloeide ook IJmuiden-Oost snel op, daar veel arbeiders uit de diverse bedrijven er gingen won^n. De eerste kern van IJmuiden vormden ambtenaren, lood sen, vletterlieden en dorpsburgerij, die zich belastte met de verzorgingsfuncties, zooals slager, bakker, schoenmaker enz. „Een duiritérrein in de'nabijheid der Noord zeesluizen was geëgaliseerd. Algemeene bouw voorschriftenwaren al in Febr. '77 vast gesteldEen bescheiden bouwplan was mede spoedig tot stand gebracht" (IJmuider Crt. 3-ll-'26). Reeds in 1879 was uitbreiding noodig; in 1884 opnieuw. De groote bloei, die men van IJmuiden had verwacht, liet echter op zich wachten. In 1882 stond het op een dood punt; het bleek, dat de plaats enkel als voorhaven van Amsterdam geen toekomst had. Toen gaandeweg de visscherij een bron van inkomsten bleek te kunnen worden en dit bedrijf zich goed ontwikkelde, werd in 1896 de Visschershaven gegraven. Hierdoor, alsmede door de stichting van het Staatsvis- schershavenbedrijf in 1899, begon de ontwik keling van IJmuiden tot een groot visscherij centrum. Na 1909 groeHe IJmuiden tusschen het kanaal, de kust en de kromming van den Spoorweg waarbinnen het tenslotte bekneld raakte. De bevolking, die zich in het dorp vestig de, was meest uit andere zeeplaatsen: Nieu- wediep, Volendam, Urk, Texel, Maassluis, Eg- mond, enz. afkomstig (naar Lombar Petri in IJmuider Crt. 30-10-'26). Toen nl. bleek, dat de haven van IJmuiden een gunstige lig plaats bood bij slecht weer, kwamen er sche pen uit allerlei kustplaatsen binnen. Lang zamerhand ontstond er zoodoende een visch- afslag. Door de visscherij werd dus IJmuiden een actieve nederzetting. Gelijk de nieuwe kleigebieden werden bevolkt vanuit- oudere kleistreken, zoo werd IJmuiden door bewo ners van oudere visschersdorpen tot woon plaats gekozen. Echte Hollandsche visschers vormden dus de bevolking van IJmuiden. Deze groei vond plaats na 1877. In 1890 telde de gemeente Velsen 6775 be woners, waarvan in Velseroord 1122 (16.8 pet.), in IJmuiden 1583 (23.3 pet.) Voor de overige dorpen zijn de cijfers: Velsen 794. Velserbosch 253, Santpoort 761, Jan Gijzen- vaart 680, Hofgeest 177. Velserend 96, Ver spreid 238. In 1901 had IJmuiden reeds ruin» 4000 inwoners, di. ongeveer 36 pet. van het totale inwonertal der gemeente. De positie van IJmuiden in de gemeente werd, wat be treft het aandeel in de bevolking dus steeds belangrijker. De groei van de gemeente ging op deze wijze gestadig verder: ieder jaar kwamen er gemiddeld 5 a 600 zielen bij. Door de oprich ting van de papierfabriek der firma Van Gelder Zonen nam het industrieele leven een aanvang. Begonnen met 60 werklieden, die uit Wormerveer werden meegebracht, groei de het bedrijf regelmatig, waardoor ook de arbeidersbevolking regelmatig toenam. Pas na 1909 zijn meerdere details van deze bevolkingstoename beschikbaar, al werden reeds veel vroeger geregeld volkstellingen ge houden. Bij de bespreking der beroepen in de' gemeente zullen ook gegevens van 1889 en 1899 werden verwerkt; voor den loop der bevolking zijn de oude beroepscijfers niet direct van belang. Voor de jaren 19091930 kan daarom ge tracht worden tot een diepgaande analyse van de volksbeweging te geraken. De bevol king, die in de tijdvakken 18641890 en 18901909 resp. groeide met 172.3 pet. en 169.1 pet. nam in de laatste 20 jaren toe met 127.1 pet. Al neemt de groei dus geleidelijk af, toch is de toename nog belangrijk ge noeg! Op 31 December 1909 bestond de bevolking der gemeente Velsen uit 9213 m. en 9019 vr. te zamen 18.232 zielen. Op 31 December, 1930: 20.567 m. en 20.490 vr. te zamen 41.259 zielen. De procentueele groei van het mannelijk deel was dus iets kleiner dan die van het vrou welijk deel nl. 125.4 pet. tegen 127.1 pet., a! bleef het aantal mannen iets hooger dan dat der vrouwen. In de verschillende onderdee- len der gemeente was de groei niet even sterk. De st.imuleerende invloed der nieuwe dorpen op den groei der oudere is te zien uit een vergelijkend overzicht van den bevol kingsaanwas. IJMUIDEN AFSCHEID KAP. KORTS In verband met de benoeming van Kap. Korts, leider van het Leger des Heils alhier tot bevelhebber van het zendingsschip „Tebe". zullen hij en zijn echtgenoote a.s- Zondag af scheid nemen in een bijzondere bijeenkomst. Naar wij vernemen zijn tot bijwoning dezer bijeenkomst tal van vooraanstaande perso nen uit onze gemeente uitgenoodigd. Een der Ned. Hervormde predikanten zal het woord voeren. Tot opvolger van Kap. Korts is door het Hoofdkwartier benoemd Kap. Ph. van Dalen. JAARVERGADERING „JONG HERVORMDEN". In de voorzaal van de Ned. Herv. Kerk in Kalverstraat heeft gisteravond de Vereeni- ging voor „Jong Hervormden" IJmuiden-Oost haar eerste jaarvergadering gehouden, die zich kenmerkte door een opgewekt gezellige sfeer, stond onder leiding van den voorzitter. Ds. P. de Groot. Na voorlezing van Math. 14 en gebed open de deze de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen en in het bijzon der tot Ds. A. A. Wildschut die voor dezen avond uitgenoodigd was, een inleidend woord te spreken. Allereerst verkreeg nu de secre taris, de heer P. van Heijst, de gelegenheid tot het uitbrengen van het jaarverslag. Dit verslag getuigde van activiteit der jonge ver- eeniging. De vereeniging die 4 Mei 1932 was opgericht met 20 leden, telt thans 32 leden. Behalve 7 vergaderingen, werden 4 jeugd diensten gehouden. Uit het verslag van de penningmeesteresse, mej. Jè de Kan, bleek eveneens tevreden heid. Hierna sprak Ds. Wildschut, die als on derwerp had: „Wij in onzen tijd". Naar aan leiding hiervan werden de aanwezigen er bij bepaald dat een Christen zich niet heeft te isoleeren, ook niet een standpunt moet in nemen vanwaar hij uit de hoogte op den te- genwoordigen toestand moet neerzien, maar als Christen zijn taak in dezen dienst te be grijpen. Na de pauze was er verkiezing voor de vacature van den secretaris, die volgens rooster moest aftreden. Daar de heer Van Heijst zich weer verkiesbaar stelde, is deze weer herkozen. Vervolgens werden eenige zaken van inter ne aangelegenheid behandeld. Besloten werd, op Hemelvaartsdag een gezamenlijken fiets tocht te houden, en dezen zomer eenige excursies te maken. Het dameskoortje, dat tijdens de vergade ring eenige liederen te gehoore bracht, deed aan het einde der vergadering zich even eens hooren, waarna Ds. Wildschut met dank gebed sloot. WINKELIERS- EN HANDELS VEREENI GING „GROOT-IJMUIDEN". De winkeliers- en handelsvereeniging „C-root-IJmuiden" had Donderdagavond in de bovenzaal van hotel „Augusta" haar jaarver gadering uitgeschreven, welke vergadering echter door de leden zoo slecht bezocht was, dat het bestuur te kwart over negen besloot, mede gezien de belangrijke agendapunten, de vergadering tot na Pinkster uit te stellen. BEVERWIJK DE KRACHTSPORTWEDSTRIJDEN VAN D. O. K. Zondag a.s. worden in „Oud Meerenstein" de krachtsportwedstrij den om de kampioen schappen van Noord-Holland georganiseerd door de "Beverwijksche Krachtsportvereeni- ging D.O.K. Van onze plaatselijke kracht- sportvereeniging, die in deze wedstrijden reeds mooie successen oogstte, komen Zon dag in den ring in de tweede afdeeling mid den-B gewicht P. Braas, J. Pattes en H. Duin. Ie afdeeling G. Doets, W. Brantjes en N. Groeneveld, kampioen van Nederland 1933. Midden-A gewicht A. Mooy. De heeren Brantjes en Mooy komen voor het eerst uit in de eerste afdeeling, omdat deze athleten binnen een jaar een eersten- en een twee den of deriden prij gewonnen hebben. Liefhebbers van de krachtsport wachten dus Zondag a.s. in Oud-Meerenstein eenige interessante ontmoetingen en voor leeken loonen deze wedstrijden alleszins de moeite om eens met de krachtsport kennis te ma ken. KOOKDEMONSTRATIE. Donderdagmiddag werd in het Kennemer Hotel wederom een kookdemonstratie ge geven, welke door de Gemeente Lichtbedrij- ven was georganiseerd ter gelegenheid van de B.E.T.E. Dezen middag was de belang stelling van de zijde der huisvrouwen wel zeer groot. De demonstratie werd dezen middag gegeven op Ega-gasfornuzen. Na een inleiding van den leider werd een volledige maaltijd bereid, waarvoor de dames groote belangstelling aan den dag legden. Zij werden ook in de gelegenheid gesteld de spijzen te keuren. Ook deze maal werd het nuttige met het aangename vereenigd. Er werd een kopje thee geserveerd en tijdens de pauzes zorgden de heeren Roemer en v. d. Hoef voor een vroolijk stukje muziek. Het waren twee leerzame middagen, die hun nuttig effect niet zullen missen. HET BEZOEK AAN DE B. E. T. E. Donderdagavond heeft de B.E.T.E. veel bezoek getrokken. Vroeg in den avond pas seerde de 3500-ste betalende bezoekster de controle. De gelukkige bleek te zijn mej Over, wonende aan den Wijk aan Zeeërweg te IJmuiden-Oost. Zij werd als het ware over laden met geschenken en ontving o.a. een warmwafcerkruik van de Gemeente Licht- bedrijven, een flacon Maggi en van de Melk inrichting Velsen, gedurende een week da gelijks een liter melk, benevens een vrij abonnement op het tijdschrift „Gids voor n ...w^ Zooals gemeld komen eind:e Mei, 24 onder leiding van minister Balbo ltaliaansche marinevliegiuigen te Amsterdam (linksl* Hierboven een der - deelnemende op den doorreis naar Chicago. Het eskader toestellen. Kennemerland". De melkinrichting Velsen heeft voor eiken 500sten bezoeker dit ge schenk beschikbaar gesteld. Vandaag wordt de 4000ste bezoeker verwacht. Hem zal als voornaamste geschenk een fraai haardstel door de firma Veerbeek worden aangeboden. Een der firma's, welke ook een „doorge fourneerd" cadeau beschikbaar heeft ge steld is de bekende Persil-fabrikante. Dit geschenk bestaat uit pakjes waschmiddelen en is dus speciaal voor de.dames bestemd. Zaterdag en Zondag worden op de B.E.T.E. nog veel bezoekers verwacht. In het cabaret blijft iederen avond een gezellige stemming heerschen. Er wordt een druk gebruik ge maakt van den dansvloer, waarop dc dansers zich voortbewegen in het schijnsel van da veelkleurige stralen van het „duizend-vlam- menwonder. In verband met een bijeen komst van standhouders en algemeen be stuur der V.V.V. wordt het cabaret heden- Vrijdagavond te tien uur gesloten. ESPERANTO-NIEUWS. De plaatselijke Esperantistenafdeeling verzocht ons opname van het volgende: Een aardige poging om de verbreidheid van esperanto te bewijzen geeft „Laborista Esperantisto" (arbeiders esperantist) van deze week. We citeeren het juist daarom, omdat men vaak hoort, dat het leeren van Esperanto als verloren tijd moet beschouwd worden, daar er maar enkelen de taal mach tig zijn. Het bewijs van het tegendeel geeft dan voornoemd stukje. „Onverschillig waar vindt men esperantis ten. Dat ondervond een vriend van mij, die eenigszins smalend op mijn esperanto-insigne de groene ster, neerzag. Ik nam aan hem dat te bewijzen. We deden mijn vriend een blink- doek om, zetten hem voor een wereldkaart, gaven hem een speld, welke hij in dc kaart moest prikken. Naar de plaats op die ma nier aangewezen, zouden we dan een brief kaart zenden in het esperanto geschreven, waarbij we om correspondentie met aldaar wonende esperantisten zouden verzoeken. Zoo geschiedde. De speld kwam terecht op Adelaide. De kaart werd dresseeros „Espe- rantoclub, Adelaide, Australië". We waren de zaak bijna vergeten toen drie maanden later inderdaad een schrijven te rugkwam met de mededeeling uit Adelaide, da.t iemand aldaar de uitnoocliging tot cor respondentie aannam. Mijn vriend ging esperanto leeren". U ook lezer (es)? Is u ook overtuigd, dat men met esperanto u overal zult kunnen begrijpen? Zoo niet, men neme le zelfde proef. Men wende zich daartoe tot den heer Jac. van Wijngaarden, Assumburgerstraat 18, Beverwijk. Ook zij die inlichtingen wenschcn uit een bepaald land of stad kunnen zich tot dit adres wenden. Wij correspondeeren met de heele wereld. „Sennaciulo" in Parijs. De redactie van het door S.A.T. (Wereld- verbond van arbeiders esperantisten) uitge geven orgaan „Sennaciulo" en de overige bladen is thans gevestigd in Parijs. Het adres is: 14 avenue de Corbera, Paris 12e. Teneinde vertraging te voorkomen neme men goede nota van dit adres. Eveneens van het ad ministratie-adres, 23 rue. Boyer, Paris 30. Zendt dus geen geld meer naar Leipzig (Senn.). Van overal: Tcechoslowakije. De staatsspoorwegen in Tcechoslowijkije heeft een geïllustreerde gids in Esperanto uitgegeven. Het bevat o.m. 11 geografische kaarten en 140 foto's met toe lichting. Het geheel is samengesteld door Dr. Jos. Belohlav. Men kan deze gids aanvragen bij het Ministerio de Fervojoj, Praha. Zij wordt gratis toegezonden. (Fl. Esp.) Italië. Het ministerie van Openbaar Onderwijs deelde aan den voorzitter van de ltaliaansche Esperanto Federatie mede. dat esperanto cursussen facultatief in alle scho len worden toegestaan. Stockholm. Tijdens het 13e S.A.T.- congres, dat plaats vindt van 510 Augustus a.s. in Stockholm, zal men een arbeiders hoogeschool inrichten, waarin door bevoegde kameraden uit alle deelen der wereld ver schillende onderwerpen zullen worden be handeld. Hiervoor bestaat veel interesse. (Senn.) FEESTAVOND DRANKBESTRIJDING. Woensdagavond gaven de plaatselijke R.K. Drankbestrijdersorganisaties in het K.S.A.- gebouw een feestavond voor leden en dona teurs. Velen waren opgekomen om dezen avond, die steeds een gezellig karakter draagt bij de wonen. Ook nu weer hadden de be sturen voor een goed programma zorg gedra gen. Na een kort openingswoord gaven de patronaatsjongens van den Arendsweg een opvoering van het tooneelspel „Rood of Zwart" van Pater Timmermans. De jeugdige tooneelisten kweten zich met grooten ijver van hun taak en vervulden met merkbaar welbehagen de toebedeelde rollen. Het stuk oogstte veel succes en na afloop werden de patronaatsjongens met een lang durig applaus beloond. Na de pauze hebben zij het publiek nog zeer weten te vermaken met de opvoering van het kluchtspel „De Keizer komt", waarom hartelijk is gelachen. Tijdens de pauze volgde nog een verloting onder de leden van een aantal fraaie prijzen en ook dit onderdeel van het programma werd zeer op prijs gesteld. De welgeslaagde avond werd met een dank- wcord gesloten.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1