HET NIEUWE AVONDBLAD A. A. IV9. Bericht EEN en ANDER OVER BRANDSTOFFEN 18e JAARGANG No. 190 VRIJDAG 16 JUNI 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheels invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. De Buitenlandsche Toerist. Bezuiniging en afbraak zijn aan de orde van den dag, en grootendeels onvermijdelijk, omdat het noodig is de tering naar de nering- te zetten. Maar laten wij niet- vergeten dat het zelfs in tijden als deze mogelijk is nieuwe bronnen van inkomsten aan te boren. Als er maar durf is, en besef van de oude waar heid: „de cost gaet voor de baet uyt". Ik heb nu het oog gevestigd op den buitenlandschen toerist. In jaren van welvaart zijn zoowel de staat als verreweg de meeste gemeenten treurig tekort geschoten in reclame-cam pagnes, om hem naar Nederland te lokken. Het is bekend hoe de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer steeds als een soort van lastig stiefkind is behandeld. En nu be zuinigen al is, wat de klok luidt, behoeft men op eenigszins behoorlijken steun van over heidswege heelemaal niet meer te rekenen. Maar het particulier initiatief is er ook nog. De Middenstands-organisaties bijvoorbeeld zouden morgen aan den dag een aantal ad vertenties in buitenlandsche bladen kunnen gaan plaatsen, die hun geld ruimschoots zou den opbrengen. De kans is beter dan ooit te voren, omdat al duidelijk gebleken is dat tallooze toeristen dit jaar Duitschland zullen mijden. Waarom zij dat doen zou op zichzelf tot allerlei beschouwingen aanleiding kunnen geven, maar daar wil ik het nu niet over hebben. Het feit is er, en dat is genoeg. Reeds blijkt bovendien, dat de trek naar Frankrijk sterk toeneemt. Het Fransch hotel wezen, buiten centra als de Riviera en Parijs, is evenwel nog leelijk achterop, evenals het Engelsche. Het verkeerswezen in de provincie is in die landen ook niet best voor toeristen geregeld. Nederland slaat ten opzichte van comfortabel reizen en algemeene accomodatie vergelijkenderwijs een uitstekend figuur. Al leen in reclame zijn wij altijd leelijk achter gebleven, ofschoon een druk toeristenbezoek voor de algemeene welvaart des lands van de grootste beteekenis is. Vraag het maar aan de Zwitsers, vraag het aan de Polen een „jonge natie" die hun eigenbelang op dit punt heel wat beter begrijpen dan Nederland het doet, en geen poging onbeproefd laten. Zie het geval van de Oostenrijkers, die een groote reclamecam pagne in Engeland hebben ontketend maar een kwade kans maken, omdat op dit moment ■groote onrust in hu nland heerscht door den 'strijd tusschen de regeering-Pollfuss en de Nazi's. Waar zal de groote stroom toeristen heen trekken, die dit jaar Duitschland en Oosten rijk mijdt? Hoeveel van die vreemdelingen komen naar Nederland? Wat doen wij om er hun aandacht op té vestigen, dat rassenhaat ons volkomen vreemd is, dat zij ons allen welkom zijn, dat er hier vrede heerscht, dat congressen ongestoord kunnen vergaderen, dat zij niet het geringste lijfsgevaar loopen, dat wij nooit op onze eigen of anderer politici schieten (zooals in Oos tenrijk) dat er niet de minste kans op eeni- gen vorm van burgeroor loog bestaat, en dat tenslotte ons land een zeer bijzondere en oor spronkelijke schoonheid bezit, die hen treffen zal evenals duizenden vóór hen erdoor geboeid zijn' Wat doen wij aan dit alles? Ik stel dien vraag nog eens met nadruk, omdat er op dit moment zaken te doen zijn, beter dan ooit te voren waarin naar mijn overtuiging het zoo vaak terecht bezongen Nederlandsche initiatief leelijk te kort schiet. Er zijn vele manieren van reclamemaken, maar ik ken er geen enkele die op dit ge bied krachtig genoeg wordt toegepast. Kun nen de KJL.M.-vliegtuigen, die dagelijks over half Europa vliegen, niet eens een wolk van reclame-materiaal over de groote steden uitstorten? Denkt niemand ooit aan zulke nieuwe mid deltjes, die in het belang van ons heele land toegepast zouden kunnen worden? Moet verre weg het grootste deel van den vreemdelingen stroom, die thans in andere koers geleid wordt door de omstandigheden, ons nu weer voorbijgaan? Dan zullen wij dat aan onszelf te wijten hebben. R. P. IJMUIDEN VEILIGHEIDSMAATREGEL HET STRAND. OP LET OP DE KLEUR VAN DEN BAE De Commissaris van Politie der gemeente Velsen deelt mede, dat door het gemeente bestuur is bepaald, dat uit hoofde van veilig heidsmaatregelen aan het Zuiderstrand, nabij de consumptietent van den heer Beukman aldaar een seinpaal is geplaatst, waaraan de navolgende waarschuwingsseinen geheschen kunnen worden: Roode bal: gevaarlijk zwemmen, Zwarte bal: gevaarlijk baden. Witte bal: gevaarlijk zeilen. Een ieder wordt, in verband met eigen veiligheid, dringend aangeraden nauwkeurig acht te geven op de eventueel geheschen waarschuwingsseinen. GROOTE SPIEGELRUIT VERNIELD. Door onbekend gebleven jongens werd gisteren met een steen tegen een spiegelruit van het magazijn van den heer N. in den Willemsbeekweg geworpen, waardoor de ruit, die 2.20 x 1.60 M. groot is scheurde. De ruit is niet verzekerd, zoodat deze baldadigheid den heer N. een flink schade- postje oplevert. CHEMISCHE INDUSTRIE IJMUIDEN. BIJZONDERHEDEN OVER DE IJMA- PRODUCTEN. Behalve de groot-industrie ten Noorden van het Noordzeekanaal bezit onze plaats een klein-industrie, die zich voornamelijk heeft gevestigd aan de Zuidzijde van de Visschershaven, wat wel in hoofdzaak te danken is aan het feit, dat aldaar als gevolg van en achteruitgang van het visscherij-be drijf tal van groote panden, voor 'n dergelijke industrie geschikt, beschikbaar zijn. Een der jongste industrieën is het bedrijf der Chemische Industrie IJmuiden, dat 1 Februari onder den naam A.K.A. de bekende A.K.A.-producten ging fabriceeren, welke fa- brieksnaam echter onlangs om practische redenen werd veranderd in „IJma". De fa briek werd gevestigd in een klein gebouwtje in de Industriestraat, welke gebouwtje echter spoedig niet meer geschikt was. Thans is de fabriek gevestigd in een groot pand in dezelfde straat. Ondanks dat de fabriek nog slechts 41/2 maand bestaat is het bedrijf al flink uitge breid en is het reeds over de kinderziekte heen. De producten zijn velerlei: was, wasbeits, meubelwas, linoleumwas, koudwaterlijm voor houtbe werken de industrie, schildersiijm en andere kleefstoffen, poetsextract, stopwas, schuurpoeder zijn wel de voornaamste. De fabriek, die reeds over eenige verf- molens enz. beschikt, zal nog verder uitge breid worden. De directie is thans bezig over geheel Nederland een verkooporganisatie op te richten. Reeds van verschillende zijden zijn bewijzen ontvangen, dat de producten ge waardeerd worden. Dit is geen wonder, want zooals wij bij ons bezoek van een der direc teuren, die chemiker is, vernamen wordt alles, voordat het in den handel wordt gebracht, chemisch onderzocht. Van dezen directeur worden eenige eigen uitvindingen geëxploi teerd. Bij ons bezoek standen eenige groote be stellingen voor verzending gereed, het beste bewijs, dat het bedrijf levensvatbaar is, welke levensvatbaarheid ongetwijfeld door de ener gieke leiding tot het hoogste zal worden uit gebuit. OPENLUCHT SAMENKOMST. Zaterdagavond 8 uur wordt een openlucht samenkomst belegd op het Ken-nemer plein, uitgaande van het Gerei.. Verbond voer Evangelisatie, met medewerking van de ver eeniging auto-zending in Nederland. Gespro ken zal worden over'de Levensreis. Eerste spreker is de heer J. Meijerin'k over het onderwerp: „Het doel van de reis", twee de spreker is de heer D. Schotvanger over het onderwerp: „Het gezelschap op de reis". Ds. S. E. Wesbonk, als derde spreker be handelt het onderwerp: „De uitrusting voor de reis". WEER NAAR ZEE. De stoomtrawler Timor en Poolzee zijn voor de eerste reis naar zee vertrokken. FRIESCHE BEURS VERMIST. Een bewoonster van IJmuiden (O.) kwam dezer dagen tot de ontdekking dat een Frie- sche zilveren knipbeurs met een inhoud van omstreeks twintig gulden uit de keuken van haar woning was verdwenen, zoodat het ver moeden voor de hand ligt, dat „iemand, die onbekend wenscht te blijven" zich deze heeft toegeëigend. Zij deed natuurlijk aangifte bij de politie, die nu tracht den onbekenden dief te achter halen. Wees vertrouwd maar vertrouw niemand! Kolen is een zwart vak!" wordt er gezegd soms terecht, dikioijls te onrecht. Maar als U een beetje uitkijkt kunt U elk bedrog voorkomen. De naam Domaniale garandeert de kwaliteit de verzegelde zak de juiste maat. Wij stellen er prijs op dat U laat voor nieten en dat V de v oil e zakken telt. (Wordt vervolgd.) Aan het graf van wijlen den heer Tj. Doevendans. TERAARDEBESTELLING TJ. DOEVENDANS. ENORME BELANGSTELLING IN DE BETHLEHEMKERK EN OP DE BEGRAAF PLAATS. Onder enorme belangstelling is Donder dagmiddag het stoffelijk overschot van wij len den heer Tj. Doevendans ter aardebesteld Het was alsof heel IJmuiden tegenwoordig wilde zijn om dezen plaatsgenoot, die zich door zijn bescheidenheid, zijn eenvoud en zijn groote liefde voor zijn mede-menschen en vooral ook voor zijn kerk een groote plaats in zoo menig hart had weten te veroveren, de laatste eer te bewijzen. In de Bethlehemkerk, waarvoor de overle dene zooveel heeft gedaan en van welken kansel hij de jeugd zoo dikwijls had toege sproken, werd 's middags half twee een plech tige dienst gehouden. De kist, gedekt met een groot aantal bloemstukken, stond vóór den preekstoel opgebaard. Het gebouw was overvol; zelfs in de paden en in het portaal stonden de belangstellenden dicht op elkaar. De dienst stond onder leiding van Ds. Swaan. Nadat deze met gebed geopend had, zongen de aanwezigen Gezang 22:1 en 3: „Rust mijn ziel, uw God is Koning", waarna werd voorgelezen 1 Cor. 15:19. De organist bracht daarna het lievelingslied van den overledene: „Heer ik hoor van rijken zegen" ten gehoore. Ds. Swaan hield een indrukwekkende ge dachtenisrede. Hij herdacht het werk van liefde, door den heer Doevendans volbracht. „Noode kunnen wij hem missen, den man, door God met singuliere gaven begiftigd", aldus de predikant. Zijn naam zal aan het jeugdwerk, inzonderheid aan de jeugdkerk verbonden blijven, opdat zij, die na ons ko men, in deze kerk dien als een dankbare her innering zullen vinden. Wij zullen steeds aan hem denken en God danken, dat wij mogen voortbouwen op hetgeen, waarvoor bij ge holpen heeft den grondslag te leggen. Ds. L. W. Erdman, wijkpredikant, die daarna den kansel betrad, herinnerde er aan, hoe de ontslapene, zonder veel ophef te ma ken, zijn weg ging, getrouw op zijn doel af. Hij herdacht den overledene als dengene, die de grondlegger is geweest voor het Or gelfonds, waardoor het mogelijk is geweest, dat drie weken geleden het orgel kon wor den ingewijd, bij welke plechtigheid de ont slapene nog aanwezig was. Voorts herinner de Ds. Erdman er aan, hoe Zondagmorgen het luiden der klokken voor hem een geluid is geweest, om in te gaan voor de rust, die er overblijft voor Gods volk. Vervolgens herdacht Ds. Creutzberg, oud predikant alhier den overledene als iemand, die wars van alle vertoon en drukte was, maar in wien gevonden werd ware gods vrucht. Liefde, trouw en eenvoud waren de kenmerken van zijn leven. De heer Strating schetste den liefdevollen arbeid van den overledene voor de jeugd en voor de Zondagsschool, waaraan de overle dene 30 jaar verbonden is geweest. Met een „tot weerziens trouwe vriend en broeder" eindigde deze spreker. Ds. Doevendans van Amsterdam, broeder van den overledene vertelde als herinnering aan den gestorvene iets uit hun beider le ven, waarna de heer C. Oud, directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf den overle dene huldigde voor zijn ijver en plichtsbe trachting, die hij gedurende de 33 jaren, welke hij in dienst was bij dit bedrijf in zoo ruime mate-aan den dag heeft gelegd en waardoor hij aller vertrouwen wist te ver overen. De heer P. Verwoerd sprak eenige woorden namens de IJmuider vischhandels- vereeniging. In den heer Doevendans is heen gegaan een man, die zich in alles heeft doen kennen als iemand die liefde gevoelde voor orde en recht. Een der zoons van den overledene dankte daarna de aanwezigen voor hun belangstel ling. Na afloop van deze indrukwekkende plech tigheid begaf de stoet zich naar het kerkhof. Achter de rouwkoets volgde één rijtuig. Daar achter schreed de familie, de leden van de jeugdkerk en een groote schaar belangstel lenden. Toen de stoet op den doodenakker aankwam, stonden ook daar reeds eenige honderden nabij de plek. waar den overledene een laatste rustplaats was bereid. Op verzoek van Ds. Swaan zong het perso neel van de school „Öbadja" van Gez. 260 twee verzen, waarna de predikant de beaar» dingsplechtigheden vervulde. Voldoende aan den wensch van den over ledene, zongen de aanwezigen PS. 138, waar mede de plechtigheid een einde nam. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij nog op den heer J. D. Heykoop, halchef en A. Tol, onder-halchef, afslagers en ander personeel van het Staatsvisschershavenbe drijf, bestuursleden en leden van de IJmui der Vischhandelvereeniging. EEN ORIGINEELE RECLAME VAN DE FA. SPRUIT. GOUDVISCH CADEAU. Een, foto van de actie tegen de nationaal- socialisten in Oostenrijk. Bondstroepen be- yzetten- -het- Brwne-Ems-- iVr De firma Spruit, Kanaalstraat 63 geeft aan lederen kooper nu eens niet 'n bon of 'n ext ra korting maar zij heeft :n bijzonder origineele reclame uitgedacht, die het zeker wel zal doen. Wanneer men het ruime winkelmaga zijn binnentreedt staat men plotseling voor een vijver. Er is geen gras omheen en ook staan er geen hooge boomen langs den oever, die hun schaduw op het water werpen, maar in den vijver zwemmen heusche goudvis - schen, ook eenige andere visschen, maar die zijn niet echt. En de krokodil, die met z'n grooten bek net doet alsof hij de goudvis- schen uit den vijver wil happen is wel echt maar opgezet, evenals de twee kleintjes. De vijver, een groote bak, is met bloemen ver sierd en bekleed met eikenschors, zoodat hij te beschouwen is als een stukje poezie in een land van proza, met toonbanken, maat stokken, stapels manufacturen en wat er meer in een dergelijk magazijn bhuisbehoort. En hier komt het nu op aan. De kinderen van de klanten mogen een mooien goudvisch uitzoeken (wat natuurlijk niet moeilijk is, want goudvisschen zijn alle mooi) en dezen met een netje opscheppen, heel voorzichtig natuurlijk en mee naar huis nemen. Ongetwijfeld zullen er dezer dagen vele moeders zijn, die iets uit de magazijnen van de firma Spruit noodig hebben. Als ze dit gaan koopen zullen ze zeker niet verzui men haar kinderen mee te nemen. TUBERCULOSEBESTRIJDING. Op Zondag 25 Juni zal hier een bloempjes dag worden gehouden ten bate der R.K. Ver eeniging ter bestrijding der tuberculose Her wonnen Levenskracht. Dames, die willen hel pen bloempjes te verkoopen, kunnen zich op geven bij mevrouw Lijding, Julianakade -61. DOMANIALE ANTHRACiETl de Beste! Sloisplein (Ericssonstraat l) Telef. 44 Zeeweg 263, Telefoon 907 Mcerestcynplein 1, Beverwijk, Tel. 2451 I P (Adv. Ingez. Med.) Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal abonneeren .ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. VELSEN CREMATIE DR. C. E. HOOYKAAS. Onder zeer groote belangstelling heeft Donderdagmiddag in het crematorium op Westerveld de crematie plaats gehad van het stoffelijk overschot van Dr. C. E. Hooykaas, Remonstrantsch predikant te Rotterdam. In den stoet kwamen mede Ds. W. J. Wege- rif, ambtgenoot van den overledene en be stuursleden van de Remonstrantsche ge meente te Rotterdam. Verder waren aanwezig namens de com missie tot de Zaken der Remonstrantsche Broederschap Mr. A. J. van Royen, voorzit ter, Ds. N. Blokker, secretaris, prof. Dr. G. J. Heering te Leiden, Dr. K. F. Sparnaay te Am sterdam en Ds. A. C. de Regt te Groningen, voorts Ds. G. J. Sirks uit Den Haag en Dr. R. Miedema uit Amersfoort als curatoren van het Seminarie der Broederschap. Van het bestuur der Remonstrantsche ge meente te Haarlem waren vele leden aan wezig, met den predikant, Dr. A. H. Haen- tjens. Verder merkten we op de predikanten Dr. J. A. C. Fetter te 's-Gravenhage en Ds. P. D. Tjalsma te Leiden. Het hoofdbestuur van den Nederl. Protestantenbond was vertegen woordigd door Ds. D. Drijver te Haarlem, de commissie voor de geschriften van dezen Bond door Ds. J. J. Meyer te Enkhuizen. Ver der merkten we op Prof. Dr. G. A. v. d. Bergh van Eysinga te Santpoort, Prof. Dr. M. C. van Maurik Broekman te Breda, Ds. H. W. Bloem- hoff te Heilo, Dr. J. D. Bierens de Haan te Aerdenhout; Dr. H. F. Troost, directeur van de cursussen van ons Huis te Rotterdam; Prof. W. E. Boerman van de Handels Hooge- school te Rotterdam, namens de Redactie van het Alg. Handelsblad Mr. J. Kalff Jr., oud-hoofdredacteur; namens de Vereeniging De Middaghoogte, waarvan de overledene be stuurslid was, de heer Jac. Rustige te Am sterdam: dr. J. A. de Koning, secretaris der Vrijz. Chr. Jeugdcentrale te Utrecht; mej. Mr. Anna C. Voogt namens den Remon- strantschen Jongeren Bond; dr. W. Banning te Aerdenhout namens de Woodbrookers in Nederland; de heer C. P. van Voorst namens de Commissie „Voor Eigen Kring"; Ds. S. H. N. Gorter te Rotterdam namens de redactie van het Vrijz. Weekblad De Stroom en tal van anderen. Prof. Dr. G. J. Heerïng uit Leiden, heeft nadat de kist onder het spelen van Psalm 138 4 „Als ik omringd door tegenspoed" enz. was binnengedragen, het hoofdstuk der lief de. 1 Corinthen 13. gelezen. Op verzoek van de Justitie werd door drie der aanwezigen gesproken en wel door Mr. E-d. Jacobson, voorzitter van het bestuur der Remonstrantsche gemeente te Rotterdam, Mr. A. J. van Royen namens de Commissie tot de zaken der Remonstrantsche Broederschap en Dr. W. Banning namens de Woodbrookers in Nederland, de Vrijzinnig-Protestantsche organisaties en de collega's. De sprekers hebben de groote verdiensten van den overledene voor de Remonstrantsche Broederschap en het Vrijzinnig-Protestan- tisme in ons land uiteengezet, gewezen op zijn groote voorbeeld en gezegd, dat hij een lich tend spoor achterlaat. Dr. I. Hooykaas, em. predikant der Rem. ge meente te Arnhem, broeder van den over ledene, sprak woorden van dank namens de familie en dankte God, dat Hij dezen mensch onder ons heeft doen wonen. Bij het dalen der kist speelde de organist „Ruh'n in Frieden, alle Seelen" van Schubert en bij het heen gaan van de aanwezigen ,,'k Heb geloofd en. daarom zing ik" van Ds. N. de Jonge. N. C. J. G. O. V. „DE SCHAKEL". Naar men ons mededeelt, houdt de afdee- ling SantpoortBloemen daal van de N. C. J. G. O. V. „de Schakel" van heden af hare vergaderingen te Santpoort in het lokaal der Ned. Herv. Evangelisatie aan de Kerkstraat en wel van 8 tot 9.30 uur. Voor jongens en meisjes Vrijdagsavonds. Secretaris is de heer C. Bruines, Brederood- -scheweg-no. 7 te Santpoort.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1