DE BILT UIT HET BUITENLAND „BRAND!" discussie over den rijksdagbrand. het belangrijkste nieuws De procureursgeneraal van het Rijksgerechtsfiof te Leipzig, antwoordt Branting en Romain Rolland, Bijzonderheden over verdediging en getuigenverhoor. Dr. Sack zal Torgler verdedigen. DUITSCHLAND. Do zweedsche advocaat Branting heeft op nrf schrijven van den proc.-generaal van S Rijksgerechtshof te Leipzig inzake den End in het Rijksdaggebouw antwoord ge- ^nndën Hii zegt daarin o.m.: Tk persoonlijk heb niet het uitsluitende be- fhikkingsrecht over het bewijsmateriaal van f enquête-commissie. Ik twijfel echter niet nf de commissie zal het geheele materiaal on middellijk ter beschikking van de'verdedigers Ellen wanneer voldoende waarborgen wor den gegeven voor een vrije en onafhankelijke verdediging der verdachten. Als dergelijke waarborgen noem ik: l vrije keuze der verdedigers door de ver- ^■f^Toelating der door de verdachten uit- -en'oodigde buitenlandsche verdedigers. 3 Het onbeperkt ter inzage geven van de actèn aan de verdedigers en toezending' van rie dagvaarding aan de door de verdachten Üenoodig'de buitenlandsche verdedigers. 4 Het volledige recht der verdachten tot besprekingen met hun verdedigers zonder aanwezigheid 'van derden. 5 Openbaarheid der gerechtelijke behan deling gedurende het geheele proces. 6 Menschwaardige behandeling der ver dachten, zoodat zij lichamelijk en geestelijk in staat zijn., zich voor het gerecht te verde- Vrij geleide en veiligheid voor de door verdediging of enquete-commissie opgeroepen getuigen en gelegenheid tot onbelemmerde verklaringen. 8. Veiligheid voor de verdedigers en waar borgen voor ongehinderde verdediging. 9° Dagvaarding van de door de verdedi ging genoemde of nog te noemen getuigen. 10. Toestaan van het onbeperkt geven van verklaringen voor de getuigen, die zich be vinden of bevonden hebben in dienst van het Duitsche rijk of van een der Duitsche landen. Op den-' brief van Branting heeft de proc.- 1 'daarna o.m. het volgende ge ant woordt Uw opvatting, dat mijn verzoek om toezen ding van het bewijsmateriaal, dat zich be vindt in het bezit der commissie, de conclusie rechtvaardigt, dat ik het aanwezige materiaal tegen de verdachten onvoldoende acht, is onjuist. Na de ontvangen mededeelingen over liet doel der commissie heb ik niet verwacht en ook niet kunnen verwachten, dat ik mate riaal zou ontvangen, dat de door mij vervolg de personen nog ernstiger zou beschuldigen. Bij ffiijir'verzoek ben- -ik veeleer - uitgegaan- van het standpunt, dat van oudsher door alle am'oté,areh van hèt openbaar mihisterie in Duitschland is gehuldigd en volgens hetwelk zooveel mogelijk feiten, derhalve ook die, welke ten voordeele van de verdachten plei ten, ter kennis van het gerecht moeten wor den gebracht: Bovendien moest ik na de berichten in de pers kunnen verwachten, dat ik materiaal zou ontvangen, dat verdenking zou doen rij zen tegen' personen, welke nog niet vervolgd zij"- r - Ik heb er in het geheel geen bezwaar tegen, dat hei materiaal door bemiddeling van de verdediging ter' kennis van het gerecht wordt gebracht.'" Betreffende den verderen inhoud van Uw schrijven, aldus deze brief, veroorloof ik mij het volgende op te merken: 1. De verdachten hebben volgens par. 138 van het Wetboek van Strafvordering de vrije keuze van een verdediger uit de bij een Prui sisch gerecht toegelaten verdedigers, als mede uit de hoogleeraren in de rechtsweten schap aan de Duitsche hoogescholen. 2. De toelating van buitenlandsche verde digers is niet afhankelijk van mijn goedkeu ring, maar van die van het gerecht. Buiten landsche verdedigers kunnen volgens wette lijk voorschrift slechts gemeenschappelijk met een Duitschen verdediger worden toegelaten. Toestemming van den Duitschen verdedi ger, het proces gemeenschappelijk met een buitenlandschen verdediger te voeren, is der halve voorwaarde vo-or de toelating van den patsten. 3. De verdediger is volgens par. 147 Straf vordering bevoegd tot inzage in de bij het gerecht gedeponeerde documenten. 4. Na de uitbrenging van de dagvaarding heeft de verdediger volgens 148 het onbe perkte recht van besprekingen met den ver dachte buiten tegenwoordigheid van der den. 5. De hoofdbehandeling voor het gerecht is principieel openbaar. De beslissing over öe uitsluiting der openbaarheid van de be handeling of een deel van de behandeling op €en van de in 172 aangegeven gronden be rust bij het gerecht. Mij zijn geen omstan digheden bekend, die mij aanleiding zouden kunnen geven, mijnerzijds uitsluiting der openbaarheid te eischen. 6. Het onderstellen van de mogelijkheid, dat de verdachten in de preventieve hechte- his niet „mensch waar dig" zouden worden be handeld, wijs ik nadrukkelijk van de hand, daar iedere feitelijke grond voor deze onder stelling ontbreekt. T Veilig geleide kan door het gerecht vol gens par. 295 slechts een afwezige beschul digde worden verleend met het oog op be paalde strafbare handelingen. Eerst wanneer medegedeeld is, voor welke personen en voor welke strafbare handelingen het veilig ge leide wordt geëischt. ben ik in staat, verlee- mng van veilig geleide bij het gerecht voor te stellen.. 8. Bezorgdheid voor de veiligheid van ver dedigers of van door de commissie genoemde getuigen missen iederen grond. 1 Zij kan slechts ontstaan door onware, tendentieuze berichten, die in een deel der buitenlandsche Pers worden verspreid. Ik ben intusschen be reid ook met ongegronde bezorgdheid in zoo verre, rekening te houden, dat ik bij de be voegde politie-autoriteitén zal aandringen op eet verleenen van een'eventueel gevraagde oy zond ere bescherming. 9. De beslissing over het verhooren van floor de verdediging genoemde getuigen be lust bij het gerecht. Ik zal met nadruk aan- n?en °P het verhooren van alle getuigen; ter zaak dienende verklaringen kunnen afleggen. Overigens heeft volgens par. 220 de verdachte het recht, wanneer de voorzit ter van het gerecht het verzoek tot dagvaar ding van getuigen afwijst, deze onmiddellijk te laten dagvaarden. 10. Toestemming voor ambtenaren en vroegere ambtenaren tot het afleggen van verklaringen over feiten, die onder hun ambtsgeheim vallen, kan slechts worden verleend door de betreffende autoriteiten Haar beslissing kan eerst worden ingeroepen, wanneer de persoon van den ambtenaar en de betreffende feiten zijn medegedeeld". De Fransche schrijver Romai Rolland heeft in een brief aan den proc.-generaal de uitlevering van het materiaal der enquete- commissie van dezelfde voorwaarden af hankelijk gemaakt als Branting. De proe.- gener aal heeft in zijn antwoord aan Rolland zijn standpunt uiteengezet als in zijn schrij ven aan Branting. Te Berlijn deden geruchten de ronde, dat het procés tegen de verdachten inzake de brandstichting in het Rijksdaggebouw niet te Leipzig, maar te Berlijn zou plaats vinden, daar het Reichsgericht in ieder geval voor een groot deel der behandeling te Ber lijn zou moeten verblijven. Bij het Reichs gericht is van een dergelijke verolaatsing der behandeling echter niets Jpekend. Wel zullen natuurlijk de gerechtelijke plaatsopneming en een deel der getuigenverhooren te Berlijn geschieden. Naar verder verluidt, is Dr. Sack toege laten als gekozen verdediger van den ver dachte Torgler. Japan. Regeering eischt eilandjes op. Reuter verneemt'uit.Tokio: De Japansche regeering eischt de souve- reiiie rechten op over de zes eilandjes in de zee ten zuiden van China, welke door Frank rijk zijn bezet. 19 Augustus is een prótest-nota te Parijs overhandigd. België. Maatregelen tegen landen met deviezenregelingen. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken heeft Woensdag de pers een mededee- ling gedaan betreffende maatregelen, welke getroffen zullen worden tegenover landen met deviezen controle. De maatregelen zullen Donderdag in de Moniteur, worden gepubli ceerd. De maatregelen zijn gebaseerd op de wet van 8 Augustus 1932. Krachtens déze verordening kan de regeéring de betaling aan buitenlandsche crediteuren regelen langs den weg van compensatie. De wet betreft zoowel de particuliere saldi als de vordering van staatswege. De verschillende soorten produc ten wordt afzonderlijk vermeld. Het verluidt, dat onderhandelingen zrjn aangevangen met de landen waartegen deze bepalingen zijn gericht. De toepassing der Verordening zal afhankelijk worden gesteld van het verloop der onderhandelingen. Amerika. Instructies van Roosevelt voor Norman Davis. Norman Davis. Roosevelt heeft Norman Davis instructie gegeven met betrekking tot. diens werkzaam heden bij de a.s. ontwapeningsconferentie, waarvan hij resultaten verwacht, vóórdat hij gebruik zal maken van de aanzienlijke credieten, welke te zijner beschikking ge steld zijn voor de moderniseering van het Amerikaansche leger. Roosevelt hoopt, dat de mogendheden het eens zullen worden over de vermindering hunner bewapeningen. Wat de oorlogsschulden betreft, zal Roose velt voortgaan zich met deze aangelegen heid bezig te houden. GANDHI EET WEER. ZIJN GEZONDHEIDSTOESTAND PRéCAIR. De Indische regeering heeft, naar wij reeds gemeldt hebben, Gandhi de rest van zijn straf onvoorwaardelijk kwijtgescholden en hem reeds uit de gevangenis ontslagen. Men- vermoedt, dat de vrijlating verband houdt met Gandhi's précaire gezondheids toestand. Na zijn invrijheidstelling is Gandhi naar' het huis van Lady Thackersey gebracht, waar hij reeds gedurende zijn vasten in Mei drie weken heeft doorgebracht. Gandhi heeft weer wat voedsel tot zich- genomen. RIJKSSPORTLEIDER VERONTWAARDIGD OVER HET GEVAL RUTH LITZIG. - BERLIJN, 23, Aug.-IV. D.) Naar de „Voel-, kischer. Beqbachter" verneqmt heeft de Rijks- sportleider, Von Tschamnier und Osten, naar aanleiding van het overlijden van de duur- zwemster Ruth Litzig, uiting gegeven aan zijn verontwaardiging over de onverant woordelijke roekeloosheid van de organisa toren van de gebeurtenis, die door hun me thoden, die met sportleven geest niets te maken hebben, een jong menschenleven bru taal hebben vernietigd. Hij twijfelt niet, of dergelijke recordwaanzin-evenementen zijn met dit voorval voor altijd afgeloopen. Ove rigens laat de Rijkssportleider het aan net- gerecht over de organisatoren ter verant woording te roepen. OTTO WELS ZEER OPTIMISTISCH. DUITSCHLAND DE EERSTE SOCIALISTISCHE STAAT? PARIJS, 22 Augustus (Reuter). Op het Internationaal socialistisch Congres hield na Renaudel Otto Wels een redevoering, waarin hij de houding verdedigde, door de sociaal democratie aangenomen ten opzichte van de ontwikkeling der Hitlerbeweging in Duitsch land. Volgens hem zijn het de geallieerden, die, door Duitschland den vrede te dicteeren, het Hitlerianisme hebben voorbereid. Als gevolg- van dit dictaat moest de dictatuur komen. Men verwijt ons ook, zegt Wels, ons natio nalisme. Wij hebben echter steeds onze liefde voor ons eigen volk gedemonstreerd als een uitvloeisel van ons geloof aan de internatio nale. Ik ben er echter vast van overtuigd, dat de revolutie, welke Hitier heeft verboden, zal komen en hem zal wegvagen. Misschien zelfs zal Duitschland, ondanks den huidigen toestand het eerste land zijn in Europa, waar de socialistische revolutie zich zal ontwikkelen. Vervolgens sprak de Amerikaansche gede legeerde Penkin, die de dwaling bestreed van Roosevelt, die het socialisme wilde verwerke lijken zonder de socialisten. Volgens dezen spreker steeg in de Vereenig de Staten de ellende met de loonen. APHONSO'S BOOTEN IN DE VEILING. MADRID, 23 Augustus. (Reuter). Op 7 September a.s. zal te Bilbao in publieke vei ling een motorboot en vijf jachten, welke in bezit waren van koning Alphonso worden verkocht. WEER EEN ONGELUK BIJ „ZWEEFVLIEGEN. GOETTTNGEIN23 Augustus (Wolffbureau) Bij een proefvlucht voor het B-certificaat zweefvliegen is de student Knoch van een hoogte van 15 meter omlaag gestort; hij was op slag dood, zijn toestel werd geheel ver nield. TER GEDACHTENIS VAN 48 LUCHTREIZIGERS. EEN R 101-MONUMENT. PARIJS, 23 Augustus. (Reuter) Ter her innering van de 48 personen, die bij de ramp van de R 101 cim 'liét Teven zijn geko men, wordt op ongeveer 1 -1/2 Kilometer van de plek van de ramp, ten zuiden van Beau- vais, een gedenkteeken opgericht. HAGEL EN ONWEER IN ITALIë. MILAAN, 23 Augustus. (V. D.) In Noord- Italië hebben Dinsdagmiddag hevige onwsers gewoed. In het gebied van het Gardameer vielen tijdens den onweersbui hagelkorrels als duiveneieren, waardoor groote schade werd aangericht, - De spoorweg van Rovereto naar Riva heeft dermate geleden, dat het verkeer moest worden gestaakt. In de nabijheid van Riva werd een brug weggeslagen, waardoor de verbinding met het Ledrodal verbroken werd. De telefoni sche- en electrische geleidingen tusschen Riva en Brescia zijn verstoord. Te Triest is de temperatuur door. het on weer gedaald yan_M_op..l5.graden. Te .Genua en aan de Riviera woedde een hevige storm. In de haven van Genua werden de sleep- booten van hun ankers gerukt doch schade van eenige beteekenis werd niet aangericht. Leopold Harris en zijn brandstichters-bende. (Van* onzen Londenschen correspondent). LONDEN, Augustus. Leopold Harris hield er van in zijn vrijen tijd naar hondenrennen te gaan kijken. Hij had zijn eigen hazewinden die het electrische haasje achtervolgden. Hij was een geregeld bezoeker van „gracing" (de afkorting voor greyhound racing) in Londen en in x>rovincie- steden. Maar Leopold was ook een man van groote zaken en. ruime middelen. En geen business zou hem ontgaan indien hij het kon helpen, ook niet wanneer hij de honden volg de in het licht van de electrische lampen. Zijn helpers en zijn bedienden wisten altijd waar hij was en de bestuurders van de hondenren nen waren altijd verwittigd geworden van Harris' aanwezigheid in de rijen toeschouwers. Zoo gebeurde het dat zoo nu en dan het licht bord, dat bestemd was voor het vermelden van uitslagen, een boodschap bracht in vurige letters voor Leopold Harris. En dan ging er qen kreet van begrijpen door de menigte. En de kreet was: „Brand"! Wanneer Leopold Harris, de groote brand-expert, werd ontbo den dan'keek men uit naar de lagere regionen van het donker hemelgewelf, naar rook van brand of naar den gloed van brand. Leopold Harris was bekend als een groot schatter van brandschade voor de verzekeringsmaatschap pijen. Leopold's zaken waren branden. De oogen der duizenden op de banken om de hondenarena verlieten werktuigelijk de honden en zochten werktuigelijk de lucht af. Maar vaak genoeg was de brand, dien Leopold moest gaan bekijken, in het hooge noorden van het eiland of ergens ver tegen de west kust. Geen rook- en gloedsporen waren dan waar te nemen boven Londen of boven de provinciestad, waar Leopold bij de honden zijn ontspanning had gezocht. Geen brand in Engeland ontsnapte aan het alziend oog van den vermaarden brandschatten Hii had zijn oogen allerwege in de oogen van zijn helpers. Leopold wist vaak eerder van den brand dan de man, wiens eigendom in de vlammen stond te verteren Dit klinkt als het begin van een mystiek en onwezenlijk verhaal van vuur en misdaad. Maar het is het begin van een verhaal van waarheid en feiten. Het verhaal heeft juist zijn ontknooping gekregen in een rechtzaak, een -van de langdurigste, een waar monster proces, in de geschiedenis van de fameuse crimineele rechtbank van Londen, Old Bailey. Leopold Harris zal in geen veertien jaren meer naar de hondenrennen kunnen gaan of zich kunnen bewegen als vrij burger, eenvou dig omdat hij veertien jaren in de gevangenis zal moeten zuchten en „penal servitude" zal moeten doen. Leopold was het hoofd van een groep brand stichters, ,the master mind", zooals men het wat vleiend en indrukwekkend uitdrukt in de 'Londensche sensatiekranten, in een samen zwering welke de Engelsehe brandverzeke ringsmaatschappijen eenige miilioenen heeft gekost gedurende tien of meer jaren van sa menzwerende activiteit. De bende bestond uit zestien leden, elk lid een ,/fire bug", een para siet die woekerde op vertrouwen en integri teit, zonder dewelken geen onderneming kan werken en zeker geen stelsel' van brand- assurantie. Al jaren lang hebben de verzekerings maatschappijen en de assuradeurs van Lloyds de halve overtuiging, gehad dat verseheideaé branden, waarvan dè schade door hen werd gedekt, niet te wijten waren aan het onge lukkig toeval. Maar verdenking zonder meer was niet genoeg voor actie. En bijna tien jaar van onderzoek en onkosten, .van speuren en spieden zijn noodig geweest om voldoende aanwijzingen bijeen te krijgen voor gerech telijke vervolging van de brandstichters en oplichters. Toen nog warenvoor het gerech telijk vooronderzoek meer "dan zeven maan den noodig. Tenslotte kwamen zestien perso nen voor den rechter, beschuldigd van sa menspannen met de bedoeling verzekerings maatschappijen en assuradeurs te bedriegen door verzekerde eigendommen in brand te steken en daarop valsche1'' en buitensporige aanspraken op schadevergoeding te doen vol gen. Uit de nasporingen van jaren is komen vast te staan dat men naast de zestien be klaagden nog wel een tachtig andere personen in de banken der beschuldigden had kunnen doen plaatsnemen. Maar rhen vond het voor- loopig al welletjes. De verzekeringsmaatschap pijen, die de gerechtelijke";kosten te dragen hadden ze bedroegen 'honderdduizenden ponden sterling wilden haar onkosten niet noodeloos verhoogen en het~~proces, dat in laatste instantie toch al 32 dagen heeft ge duurd. niet te lang rekken'. Met de veroor deeling van deze zestien personen die met uitzondering van de onbeduidendste mede plichtigen vele jaren gevangenisstraf moeten ondergaan meent men hèt -kwaad in zijn stoutmoedigste en ernstigste vormen te heb- ben gestuit. Uit de langdurige behandeling- van de zaak is gebleken dat de oplichters brandstichters ongeveer als volgt te werk gingen: Zij stichtten „winkelzaken" die nooit konden slagen en ook nooit behoefden te sla gen. Voorraden van vrijwel waardelooze goe deren werden ingeslagen. De voorrraden wer den te hoog verzekerd, daarop in brand gesto ken en dan volgde de aanspraak op schade vergoeding, die vele duizenden ponden sterling inbracht. Leopold Harris, de ziel van deze jammerlijke negotie; was zelf een brandver- zekeringsexpert en het tegenwoordig hoofd van een firma, die in dit bedrijf bijna een eeuw lang een goeden naam in Londen heeft gehad. Hij behandelde ook in het algemeen als deskundige de aanspraken van hen aan wier branden, geen luchtje was maar voor der gelijk normaal werk had hij de laatste jaren geen tijd gehad. Een brandsehatter in dienst van een der groote verzekeringsmaatschap pijen had zich laten omkoopen voor het lid maatschap van deze club. De aanspraken werden gesteund door valsche facturen en kwitanties en allerlei andere valsche docu menten. Indien de boosdoeners aanspraken deden gelden met betrekking' tot een echt be drijf dan nam het bedrog den vorm aan van sterk overdreven aanspraken op vergoeding- wegens verlies van voorraden of schade eraan, Wanneer een medeplichtige geen verzekerin gen meer kon sluiten omdat zijn eigendom men te vaak voorwerp waren geweest voor aan spraak wegens brandschade, dan stichtte men brand in een ander deel van het gebouw waarin zijn winkel was, opdat ook deze scha de zou lijden. De alibi's werden steeds ge arrangeerd en herhaaldelijk kwam het voor dat het verantwoordelijk hoofd van de zaak, waar brand was uitgebroken, zich ergens anders bevond. Het proces heeft een stel schurken in het licht der openbaarheid geplaatst wier gees telijke samenstelling weinig meer was dan een verbinding van karakterloosheid en ont aarding. Beide kwaliteiten waren enkelvou dig- het sterkst vertegenwoordigd respectieve lijk in Capsoni den verklikker en in Leopold Harris den leider. Capsoni was de voornaam ste brandstichter en zijn armzalige echtge- noote stond hem bij. Zij waren werktuigen, willige, in de handen van Harris en zijn broer. Zonder Capsoni's getuigenis koelbloedig ge geven en door de openbare tribune huiverend aangehoord zou er tegen geen der boos doeners een schijn van bewijs zijn geweest. Capsoni heeft het onverdiende loon ontvan gen van hen die „King's evidence" verschaf fen. Hij en zijn vrouw zijn vrij. De rechter be treurde het dat hij hem niet de straf kon geven, welke hij zoo zeer verdiende. Maar dit oude rechtsmiddel 's Koning's getuigenis in deze zaak aangewend, gaf Capsoni gelegen heid zijn vrijheid te koopen door zijn broeders in de boosheid te verraden. Een systeem van rechtspraak, dat zoo stuitend kan zijn voor het rechtvaardigheidsgevoel, vraagt om een zekere hervorming. BEVERWIJK GASTARIEVEN EN GROOTE GEZINNEN AFWIJZING PRAE„ADVIES In handen van B. en W. werd gestold om prae-advies, een adres van de af deeling Be verwijk van den Ned. R.-K. Bond voor groote gezinnen, houdende verzoek, bij de vaststel ling van de gasprijzen rekening te willen houden met het verleenen van een reductie voor gezinnen met een zeker aantal kinde ren. Naar aanleiding van dit verzoek hebben B. en W. het advies gevraagd van de Com missie voor de bedrijven. Deze commissie, voorgelicht door den directeur der Lichtbe- drijven, is In meerderheid tot de conclusie gekomen, dat het verzoek van adressanten niet behoort te worden ingewilligd. B. en W. merken hierbij op, dat het draagkracht beginsel wel degelijk tot uitdrukking is ge bracht in de tarieven van het bedrijf, zij het ook vermoedelijk op andere wijze dan door de adressanten wenschelijk wordt geoordeeld. In hoeverre het gewenscht is bij de vaststel ling van de gasprijzen anders dan tot dusver rekening te houden met hetgeen door adres santen wordt gevraagd, moet naar de mee ning van B. en W. in dezen tijd, nu de ge meente geen inkomsten mag prijs geven, in ontkennenden zin beantwoord worden. Bo vendien is dit vraagstuk speciaal voor deze gemeente tengevolge van de gesloten overeen komsten voor de buitengemeenten van zeer gecompliceerden aard. Evenmin mag uit het oog worden verloren, dat de bestaande ta riefregeling zeer gunstig afsteekt bij die,welke elders geldt. In de gegeven omstandigheden lijkt het B. en W. niet aanbevolen, dat in williging van het verzoek vooralsnog in over weging kan worden genomen. IJMUIDEN VERKEERSONGEVAL. Gisterenavond is op het Velserduinplein een wielrijdster, mej. R. D., wonende alhier, toen zij dit plein wilde oversteken om de Frans Naereboutstraat in te rijden, aange reden door een motorrijder, genaamd H. S., wonende te Haarlem, die een duo-rijdster achter zich had. De wielrijdster werd door de botsing tegen den grond gesmakt, waarbij zij een bloedende wond aan het achterhoofd kreeg. Zij werd door dokter Van Leeuwen ver bonden waarna zij haar weg kon vervolgen. Haar rijwiel werd onherstelbaar vernield. De motorrijder en de duorijdster kregen geen letsel. VELSEN VOETBALLEN IN DE FEESTWEEK. Zaterdagmiddag 26 Augustus zal een ont moeting plaats vinden tusschen twee adspi- rant-elftallen van Kinheim op het terrein achter hotel de Prins van 56 uur A en B, van 67 uur een C. en D-elftal. Deze wedstrijd houdt verband met het be gin der feestweek. meldt Hoogste barometerstand 764.3 m.M, te Rochefort. Laagste barometerstand 743.1 m.M. te Memel. en voorspelt zwakken tot matigen, Westelijken tot Zui delijken wind. Half tot zwaar bewolkt. Wei nig of geen regen. Iets warmer. Geseind heden 24 Augustus te 9.50 aan de posten van IJmuiden tot Nieuwersluis: Attentiesein neer. Barometer Hedenmorgen 9 uur 756 m.M. Neiging: Vooruit. Thermometer Hoogste gisteren 64 F. Laagste heden nacht 55 F. Hoogste heden 60 F. Opgaaf MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS. Kamiaflistnaat 83. IJmuiden. HOOG WATER TE IJMUIDEN. Vrijdag v.m. 5.21 uur; n.m. 5.44 uur. Zaterdag v.m. 5.57 uur; n.m. 6.19 uur. Zondag v.m. 6.37 uur; n.m. 7.00 uur. (Geen Zomertijd) ZWEMINRICHTING V. Z. V. (Spuikanaal) Temperatuur lucht Water 60 F 64 F. AGENDA. VOOR VELSEN EN IJMUIDEN DONDERDAG 24 AUGUSTUS Thalia: Gezelschap Mie en Ko (Revue). 8.15 uur. VRIJDAG 25 AUGUSTUS Thalia. Bioscoop. AGENDA TE HAARLEM DONDERDAG 24 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: „De Man, die niet „neen" kon zeggen". 8.15 uur. Palace: „Leve de Vrijheid". Op het tooneel Barandini en z'n partner August. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Es war einmal ein Musikus". Op het tooneel: Newton-Trio, pa- rodisten. Luxor Sound Theater: „Cohen en Kelly in moeilijkheden." 8.15 uur. 's Middags 2.30 uur Poppenkast op het tooneel. „De geschiedenis van een jongen die zoo jokte". Als hoofdnummer „Vadertje Lang been". VRIJDAG 25 AUGUSTUS Bioscopen, nieuw programma.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3