1 HET NIEUWE AVONDBLAD Het Staatsvisschershavenbedrijf in 1932. 1/ IJMUIDEN Sabelvrouwen. J^\ARGANG NO. 282 MAANDAG 2 OCTOBER 193- IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zy 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore, van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: ƒ2000.— bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van Jen hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vtouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. JAARVERSLAG N.V. ALGEMEENE VISSCHERIJ MIJ. 1932. VERLIES ƒ45.957.28. In het jaarverslag der N.V. Algemeene Vis- scherij Mij. over het jaar 1932 lezen wij het volgende: Het jaar 1932 is evenals het daaraan vooraf gaande een jaar geweest van groote moeilijk heden in het bedrijf. De visscherij te IJmui den, welke voor het grootste deel altijd heeft gewerkt voor den export, ondervond in bij zondere mate de moeilijkheden en bezwaren, welke door de landen, die hoofdzakelijk onze visch importeeren, aan onzen export in den weg worden gelegd. Onze belangrijkste afne mers, België en Frankrijk, hebben den vrijen invoer van visch belemmerd door invoercon- tingenteeringen. Weliswaar kreeg Nederland hierbij een behoorlijk deel toegewezen, doch werden de bezwaren door deze contingentee- ringen in sterke mate gevoeld, voor den Fran- schen export en door het tusschentijds onver wacht uitgeput raken der kwartaalscontingen ten, die plotseling scherpe prijsdalingen te weeg brachten in de Fransche exportsoorten, voor België, doordat een invoerverbod werd uitgevaardigd voor visch beneden 40 c.M., waardoor de export van bepaalde soorten, waarvoor we juist op België waren aangewe zen, onmogelijk werd. De moeilijkheden voor onzen export naar Engeland en Duitschland voor welk laatste land deze reeds tot mini male hoeveelheden was ingekrompen waren meer van algemeen financieelen aard. Wat Engeland betreft, vermelden wij slechts den val van het Pond sterling en het algemeen in voerrecht van 10%; de moeilijkheden, waarin je export naar Duitschland verkeert, mogen pnoegzaam bekend worden geacht. Wat het binnenland betreft, zoo luidt het «der, dat de vischafzet in Nederland in «note mate te lijden had van de bijzonder jgere prijzen van de andere voeringsmidde- |a, zooals vleesch, groente, eieren e.a., welke zoowel het vis.chgebruik-.aJs.de vischprijzen sterk drukten. Bovendien ondervond de bin- mlandsche handel scherpe concurrentie van ie Deensche vischauto's, ivelJce door het ge lede land Deensche visch direct aan detail- Hen afleverden. De verschillende genoemde oorzaken leiden speciaal in de zomermaanden tot een scherpe inzinking van het geheele visscherij bedrijf, zoodat aanvang Juli van de geheele trawler- vloot te IJmuiden nog slechts een 30-tal trawlers in bedrijf was, waarbij 4 van de vloot van de exploitatie onzer onderneming, de Vereenigde Exploitatie Mij. Hoewel de moeilijke toestand, waarin het bedrijf verkeerde, drong tot de uiterste voor zichtigheid bij het in- of uit de vaart nemen van onze schepen, eindigde het boekjaar 1932 met een nadeelig saldo ten bedrage van f45.957.28, hetgeen op de balans werd samen gevoegd met het nadeelig saldo van het jaar 1931 ten bedrage van f 44.284.70, waardoor uit eindelijk het verlies per 31 December 1932 be draagt f 90.241.98. Vervolgens wordt in herinnering gebracht de algeheele reorganisatie, die het bedrijf in verband met den geleidelijken teruggang heeft ondergaan. Er werd een nieuwe exploiteerende vennootschap gevormd, welke het bedrijf op bescheiden voet en in sterk beperkten omvang zou voortzetten. In verband hiermede trad op 1 September van het afgeloopen jaar de oude expioitante, de Vei-eenigde Exploitatie Mij. in liquidatie en werd het bedrijf op dien datum overgenomen door de hiertoe op 1 September opgerichte Naaml. Venn. „De Vem", waarbij voor de eerste maal tot commissarissen wer den benoemd de heeren F. H. Fentener van- Vlissingen, G. F. Perquin, W. H. Arends, J. F. Klercq, Mr. J. H. Thiel en tot directeur Ir. F. Thiel De exploitatie werd op 1 September aan gevangen met een tweetal stoomharingsche- pen, 2 motorloggers en een 12-tal stoomtraw lers, waarbij van de Algemeene Visscherij Mij de Caroline, Gerberdine Johanna, M. R. Om- mering, Christine en Henriette Jacoba. Met het oog op den kleinen omvang van het nieuwe bedrijf werden verschillende afdeelin- gen van de Vereenigde Exploitatie Mij opge heven en niet bij „De Vem" gecontinueerd, bijv. de gage-afdeeling en de proviand-afdee- ling. In het kapitaal, waarmede de N.V. „De Vem" een aanvang maakte, t.w. 30 bij de oprichting geplaatste en in contanten volgestorte aandee len a f 100 werd door „de Algemeene" gepar- ticipieerd met 10 aandeelen, de overige 20 werden genomen door de N.V. Vereenigde Steenkolenhandel en de Mij. „Shamrock I". Batig saldo van „De Vem". .Met het oog op de korte bedrijfsperiode van vier maanden, waarin de exploitatie onzer schepen aan de N.V. „De Vem" was toever trouwd, moge, aldus het vrslag, een beschou wing omtrent de toekomst en levensbatbaar- heid van de nieuwe exploiteerende onderne ming hier thans achterwege blijven. Er zij voor dit verslag volstaan met de mededeeling, dat de exploitatie gedurende deze 4-maandsche bedrijfsperiode der N.V. „De "em" een batig saldo opleverde, waar.van ten gunste der Algemeene Visscherij Mij. kwam f 18.793. N.V. Chemische Fabriek „De Toekomst". Ook voor deze onderneming leverde het jaar 1982 groote moeilijkheden op. De daling der vischmeelprijzen, waarvan reeds in het vorige verslag werd gewaagd en die hoofdzakelijk een gevolg waren van depreciatie van buitenland- sche valuta's, zette zich in het jaar 1932 verder voort, totdat in de maand Juli het laagste punt werd bereikt. Het verliessaldo bedroeg 1 1468.95 N.V. Zeevisch- en Haringgroothandel F. Alb. Pust. f Het belang bij deze vennootschap nam in Gen loop van het jaar een einde door overne- Een interessante grafiek. OVERZICHT VAN DEN AANVOER EN VAN DE OPBRENGST VAN TE IJMUIDEN PUBLIEK VERKOCHTE VISCH GEDURENDE DE JAREN 1900—1932. 34 000 000 32 000000 30000000 28000 000 26000 000 24 000 000 22000000 20 000000 18000 000 16000000 14 000 000 12000000 10000 000 8 000 000 6 000000 4 000 000 2 000 000 1 I 1 1 ii 1 1 i i s u K ft - i i It i i v s s Kllonramman. 81 ooo noo 76 500000 72 000 000 67 600 000 63000 000 58 500 000 54 000 000 49 500000 45 000000 40 500000 36 000000 31 500000 27 000000 22 500000 18000 000- 13500000 9 000000 4 600 000 In het jaarverslag over 1932 van het Staatsvisschershavenbedrijf komt een inte ressante grafiek voor, welke wij met toe stemming der directie hierboven afdrukken. Deze grafiek geeft een overzicht van de van 1900 af totale hoeveelheid aangevoerde visch, alsmede de opbrengst daarvan. De grillige lijnen van de grafiek geven in een klein bestek de geschiedenis weer van het visscherijfoedrijf in deze eeuw. Met haar plotselinge „ups" en niet minder plot selinge „downs" spreken zij van de wissel valligheid van het bedrijf. Tot 1914 getuigen de lijnen van een snelle, doch gezonde ontwikkeling. In genoemd jaar was de omzet gestegen tot ruim 7 millioen gulden, de aanvoer tot ruim 36 millioen K.G. Van 1914 op 1915 gaat het met een forschen sprong omihoog. De omzet stijgt tot 18 millioen gulden de aanvoer tot 67 millioen K.G. Het volgende jaar 1916 is het wilde oorlogsjaar. De vloot vaart gedurende geruimen tijd van het jaar niet uit, de aan voer daalt tot ca. 47 millioen K.G. Maar er is voedselnood, ergo, de visch wordt met goud betaald. De omzet bereikt de phenomenale som van 36 millioen gulden, het hoogste cijfer dat ooit werd bereikt. Ondanks dat er 20 millioen K.G. minder wordt aangevoerd dan in 1915 verdubbelt het omzetcijfer. Het jaar 1917 brengt een geweldige inzinking. Visscherij en handel zijn lamgeslagen. Even als in 1918 ligt gedurende geruimen tijd van het jaar het grootste gedeelte der vloot stil, de uitvoer zoowel naar Duitschland als naar Engeland wordt bemoeilijkt. In 1919 her stelt zich het bedrijf, maar daarna, tot 1923 de beruchte na-oorlogsche periode, zien we de lijmen zich in nederwaartsche richting bewegen. In 1924 krijgen we het begin van het langzame herstel. De handel heeft voor het als afnemer verloren gegane Duitsch land nieuwe afzetgebieden gevonden, die Kilogrammen. zoo belangrijk zijn, dat de omzet in het gunstige jaar 1929 stijgt tot bijna 17 mil lioen gulden, bij een aanvoer van ruim 56 millioen K.G., Maar dan komt de crisis. In 1932 zien we, dat de stippellijn (kilo's) een punt heeft bereikt, slechts weinig hooger dan in 1914 en de andere lijn (guldens) nog juist het punt, van de 8 millioen kan bereiken, weliswaar iets hooger dan in 1914, maar daartussühen ligt de periode, die ons de enorme stijging der indexcijfers, m.a.w. de duurte heeft ge bracht. En in 1933 wordt de nederwaartsche beweging van beide lijnen voortgezet. De crisis krijgt een bondgenoot in de staking, die ongeveer gedurende een half jaar het bedrijf teistert en we zullen moeten terug gaan tot 1911 of 1912 om hetzelfde punt terug te vinden. Hopen we, dat het daarna weer met spron gen omhoog mag gaan. ming van het aandeelenbezit door eenige vischhan delaren, die het bedrijf hierna in kleineren omvang hebben voortgezet. Ver scheidene uitstaande vorderingen, waarvan de incasseering bij een liquidatie van het bedrijf moeilijkheden zou hebben gegeven, zijn thans in goede orde binnengekomen en op dit oogen- blik kan worden medegedeeld, dat de door de Ver. Expl. Mij. aangelegde reserve voldoende groot is gebleken om het uiteindelijk verlies saldo te dekken. N.V. Agentuur- en Handel Maatschappij. Ook bij deze onderneming werd het eindre sultaat ongunstig beinvloed door de malaise in het vissoherijfcedrijf. Een verliessaldo van f 5973.27 werd naar de nieuwe rekening over gebracht. Met waardeerende woorden wordt in het verslag gesproken over den heer J. F. Klercq, die zijn functie als directeur, nadat hij bijna 30 jaar de zaken met groote bekwaamheid en toewijding heeeft behartigd, in het verslag jaar neerlegde. Verkorte balans. De in het verslag opgenomen verkorte ba lans vermeldt de volgende cijfers: Debet: Aandeelen in portefeuille f 500.00J; aandeelen in dochtermaatschappijen f 470.000, diverse visscherijmaatschappijen f 554.417.73, diverse debiteuren f 6987.92, beleggingen f 109.450, Gebouw Middenhavenstraat f 25.000, goederen, meubilair enz, f 806.80, verliessaldo (incl. 1931) f 90.421.98. totaal credit: Aandee lenkapitaal (gewoon f 1.000.000. preferent f 50.000; bijzondere reserve f 7925.26, dividend- reserve f 237.678.60, reserve voor nadeelige sal di in vissoberij-maatschappijen f 337.678.60, reserve voor nadeelige saldi in visscherijmaat schappijen f 337.462.72, bankier f 122.354.51; crediteuren f 1483.33. Totaal f 1.756.904.43. Verlies- en Winstrekening Debet: Algem. onkosten f 1081.91; betimme ring reparatiewerkplaats f 1267.60, aanvulling der reserve voor nadeelige saldi f 81.712.77. Credit: Effecten f 5446.48. interest f 26.658.52, dividend in andere maatschappijen f 6000, ver lies f 45.957.28. „KUNST ZIJ ONS STREVEN". De R.K. Tooneelvereeniging „Kunst zij ons Streven", die zooials wij reeds hebben ge meld onlangs op het Nationaal Tooneelcon- cours te Delft 2 prijzen wist te behalen, zal 19 November a.s. het speelseizoen voor dona teurs openen met „Op afbetaling", blijspel in drie bedrijven van Jac. Ballings. ZUIGELINGENZORG De leider van de Consultatiebureaux voor Zuigelingen, Dr. W. M. Naessens schrijft ons: Niemand zal willen ontkennen, dat het Con sultatiebureau voor Zuigelingen aan een zeer groote behoefte voldoet. Men moet maar eens een kijkje nemen naar het aantal moeders, dat de zittingsuren in onze gemeente bezoekt, om van deze waarheid overtuigd te wórden- Meest zijn het gelukkige moeders, die met een rechtmatigen trots haar gezonde zuigelingen laten controleeren; vaak zijn het ongeruste moeders, die met een zekere vrees het advies van den dokter komen vragen, een woordje van geruststelling zullen krijgen. Maar ook komt het voor, dat de dokter meent, dat een bijzondere behandeling of een nader onder zoek noodzakelijk is en de moeder naar den huisarts verwijst. Wat echter niet algemeen bekend ïs en wat heel veel moeders niet weten en zelfs niet ver moeden, is het feit dat vele kinderen dreigende en zelfs beginnende verschijnselen van een ziekte vertoonen, die door een goede verzor ging en een doelmatige voeding kunnen ver dwijnen, onder voorwaarde, dat het kind ge regeld nauwkeurig wordt gecontroleerd. De dokter zal slechts bij uitzondering de moeders hierover behoeven in te lichten of bang te maken. Alleen als het blijkt, dat de moeder zorgeloos, slordig of eigenwijs is (en gelukkig komt dit niet veel voor) zal ze op de hoogte gebracht moeten worden van het drei gende gevaar. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat het kind van den arbeider en den minvermo gende zoo goed als altijd verschijnselen van Engelsche ziekte vertoonde, er slecht en bleek uitzag, vaak ziek was en in pl.m. 15 pet. reeds, voor het den leeftijd van een jaar bereikt had, naar het graf gedragen kon worden. Maar kom nu eens kijken naar de tientallen gezonde en blozend uitziende babys, die lachend of schreeuwend, tegenspartelend of doodernstig, zich laten wegen of onderzoeken. Er zijn altijd dikke en magere zuigelingen, gemakkelijke en lastige kindertjes geweest. Vergelijken is verkeerd. Maar de hoofdzaak is, dat ze gezond zijn en gezond blijven. De zui gelingensterfte is gedaald van (let wel!) 15 pet. tot 3 pet. Babys worden minder vaak ziek dan vroeger en de ongesteldheden zijn meestal kortdurend en goedaardig. Ernstige zomerdiarrheeën komen uiterst zelden voor, ziekten van het koude jaargetijde b.v. longont steking ziet men ook minder vaak. De moe ders zien zelf in, dat de natuurlijke borstvoe ding verre te verkiezen is boven de flesch- voeding. Maar ook het flesschenkind ontwik kelt zich meestal goed en krachtig, onder voor behoud, dat de voeding een goede samenstel ling heeft, in juiste hoeveelheden wordt af gemeten, van een goede hoedanigheid is en volgens de eischen van de moderne hygiëne wordt bereid, bewaard en toegediend. Tallooze ouders voelen een groote erkente lijkheid voor hetgeen Zuigelingenzorg voor hun kinderen heeft gedaan en herdenken in dankbare herinnering de vele adviezen, die ze steeds kosteloos hebben ontvangen. Velen be treuren het, dat ze voor de ontvangen diensten niets kunnen teruggeven. Op Zuigelingendag, Woensdag 4 October a.s., bestaat een goede gelegenheid hiervan op milddadige wijze blijk te geven. OUDSTE SCHEPEN DER NEDERLANDSCHE KOOPVAARDIJVLOOT De op dit oogenblik oudste en nog niet ge sloopte schepen der Nederlandsche koop vaardijvloot zijn de: Toussoum, (Bataafsche Petr. Mij), groot 334 bruto ton; bouwjaar 1884. Rijnstroom (Holl. Stoomb. Mij.) groot 855 bru to ton; bouwjaar 1896. Batavier 3 (Wm. Mul ler en Co.) groot 1406 bruto ton; bouwjaar 1897. NAAR ZEE. De Sperwer IJM 133 is, na gerepareerd te zijn, weer naar zee vertrokken. Verder zul len de Protimus IJM 85, de Frisia IJM 61 en de Knikker IJM 4 uitvaren. De Zaanstroom IV en Dordrecht zullen eveneens voor de visscherij worden klaarge maakt. TOONEELVEREEN. „KUNSTKRING" De R.K. Tooneelvereeniging „Kunstkring" regisseur de heer Holtslag, heeft Zon dagavond in het Sint Fidelis-patro- naatsgebouw een opvoering gegeven van het bekende en reeds vroeger door haar met suc ces ten tooneele gebrachte blijspel in 3 be drijven „De Baas in Huis". WANNEER IS HET DUIZENDJARIG RIJK BEGONNEN? A.s. Woensdagavond zal de Chr. Geref. Jongelingsvereeniging „Troffel en Zwaard" haar eerste winteriezing houden. Als spreker zal optreden Ds. W. Heerma van Aalsmeer met het onderwerp: „Wanneer 'is het dui zendjarig rijk begonnen?" De lezing begint half acht. (Twee Boedapester dames hebben, besloten een geschil, tijdens een kaartspel ontstaan, uit te vech ten in een duel op den sabel). Zoowat honderd jaar geleden Zat de vrouw thuis in een hoek En was min of meer tevreden Met een handwerk of een boek. Zij deed niet aan het besturen Van de stad of van den staat, Maar bleef in haar hoekje turen En kwam zelden zelfs op straat. Zelfs een man kan ervan rillen, Nu hij even daaraan dacht, Thans zou niemand dat meer willen Voor het vrouwelijk geslacht. In die laatste honderd jaren Zijn wij zeer vooruitgegaan, Want de vrouw kreeg ook het hare In het menschelijk bestaan. Maar twee Boedapester vrouwen Hebben saam de kaart gelegd, Waarbij d'een, in strikt vertrouwen, Iets venijnigs heeft gezegd. D'ander kon dat niet verdragen En zij was er daadlijk bij, Om genoegdoening te vragen Voor die Boedapesterij. En nu gaan ze duelleeren, Op den sabel dan nog wel, Slaan en steken en pareeren In een bloedig' abel spel. 'k Zeg dit heusch niet in verb.azing Uit een opgeschrikt gemoed, In een wereld vol verdwazing Past dit, zou ik zeggen, goed. Het was honderd jaar geleden Voor de vrouw een doodsch bestaan, Maar is zij, van toen tot heden, Niet wat al te ver gegaan? NED. PROTESTANTENBOND. De afd. IJmuiden van de Ned. Protestan tenbond houdt Vrijdag 6 October a.s. haar jaarvergadering. Donderdag 15 October d. a. .v. zullen in het kerkgebouw aan de Helmstraat de winter- bijeenkomsten beginnen. Op deze eerste bijeenkomst zal de heer S. Smits deelnemen. Het kerkkoor zal zijn me dewerking verleenen; een en ander tot be vordering van het Vrijzinnig Prótestamitisme. JUBILEUM „DE FAAM" Op een van de 31 dagen van de maand Oc tober zal het 10 jaren geleden zijn, dat het bekende manufacturen -en beddenmagazijn „De Faam", Huygensstraat 64, geopend werd. Deze belangrijke gebeurtenis is voor den heer Feddema aanleiding geweest tot het uitschrij ven van een origineele prijsvraag, waarom trent in de in ons blad van j.l. Zaterdag ge plaatste advertentie nadere bijzonderheden werden medegedeeld. Ongetwijfeld zullen vele kinderen den heer Feddema willen hel pen bij het zoeken naar den juisten datum, die, zooals in de advertentie is medegedeeld, is verloren gegaan. Des te grooter zal de hulpvaardigheid zijn, omdat de eerlijke vin der kans heeft, een mooien prijs te winnen. Degene die de oplossing doet vergezeld gaan van het leukste gedichtje wint den hoofd prijs. Het is te hopen dat de juiste datum ge vonden zal worden. DE SCHIPBREUK VAN DE H.D. 134. Aangaande de schipbreuk van de H D 134, die zooals we reeds hebben gemeld in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op de blok ken van de Noorderpier strandde, vernemen wij, dat de botter door een motordefect niet kon manoeuvreeren. De drie opvarenden, schipper Wezelman en z'n beide knechts moesten met achterlating van hunne be zittingen zich redden door op de blokken te springen. Zij y/erden daarbij drijfnat. In hun natte plunje moesten zij dus naar IJmuiden. Toen ze aan het buitentoeleidings- kanaal achter het fort waren gekomen, ver zochten ze eenige opvarenden van een al daar liggend vaartuig, hen even naar den overkant te roeien. Maar dit werd gewei gerd. De drie schipbreukelingen waren daar door genoodzaakt langs de Hoogovens naar Velsen te loopen, daar ze in het bosch on bekend waren. Eerst drie uren na het on geval kwamen ze aan het Koning Willems huis aan, waar ze liefderijk werden ontvan gen. WASCHTEIL EN WRINGER GESTOLEN Een bewoonster van de Platanenstraat kwam tot de minder aangename ontdekking, dat uit een schuurtje achter haar woning een nieuwe waschteil en een wringer verdwenen waren. Daar degene, die deze nuttige voor werpen, zonder welke een zindelijke Holland- sche vrouw het nu eenmaal niet stellen kan, ze tot nu toe niet teruggebracht heeft en ze dus niet geleend, maar gestolen heeft, zal de politie ongetwijfeld haar best doen, beide voorwerpen op te sporen, opdat de rechtmati ge eigenares haar wasch weer behoorlijk kan „doen". ZEEHAVEN. Het Nederlandsche motorschip Wea is hier van Londen aangekomen met eene lading ijzeraarde voor de N.V. Ch°mica.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1