HET NIEUWE AVONDBLAD Hoe de Zeekrijgsraad zitting hield. Slachtmaand. |8e JAARGANG No. 309 DONDERDAG 2 NOV. 1933 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnes van dit blad zijn, zoodra zy 14 dagen als zoodanig m de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van Doven- en/of onderarm; 10Q.— Dij DreuK van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.Indien netzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent snoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. Groote spanning in de zaal. SOERABAJA, 1 Nov. (Aneta). Heden morgen b/eft de Zeekrijgsraad de berech ting voortgezet van den eersten groep der beklaagden. De raadsman voor twee beklaagden, de officier van administratie der tweede klas se B. G. A. Mahieu, bepleitte vrijspraak voor den Indisehen matroos-telegrafist Soewarso, als zijnde onschuldig aan het hem ten laste gelegde. Voorts pleitte de verdediger de uiterste cle-» mentie voor den beklaagde Ardani alias Digdodarmo, Inlandsch matroos der tweede klasse. Spreker zette uiteen dat beide beklaagden gehandeld hebben onder den dwang van hun leiders. Hij sprak van den verderfelijken in vloed van de Kweekschool voor Inlandsch Marine-personeel te Makassar op het ka rakter van de Inlanders en betoogde: „Met ethiek vormt men geen militairen uit In landsche kweekelingen". - Na een breedvoerige repliek van den fis caal. den officier van administratie der twee de klasse L. P. van Boven, verzoekt de raads man uitstel van-dupliek, hetgeen wordt toe gestaan. Morgenochtend voortzetting. SOERABAJA. 1 Nov. (Aneta). Over de be rechting' van de muiters van de „De Zeven Provinciën" in de zitting van den Zeekrijgs raad zijn nog de volgende bijzonderheden te melden De 19 hoofdschuldigen komen- onder strenge bewaking de rechtzaal binnen. Toen hun namen werden afgeroepen riepen zij om beurten „Present" en vervolgens namen zij plaats op vier banken tegenover de tafel, waaraan de Krijgsraad gezeteld was. De beklaagden zijn allen jong. Hunne leef tijden varieeren tusschen de 20 en 34 jaar. Alleen de tweede beklaagde, de Inlandsche kwartiermeester R. Tuhumena is een man van boven de 30. Klokslag negen uur weerklinkt het comman do „Geeft acht". Op dit commando staan alle aanwezigen in de zaal op, ook de beklaagden en brengen het militaire saluut. De President van den Zeekrijgsraad, kapi tein-luitenant ter Zee C. J. O. Dorren, geeft hierop het sein dat men zal plaatsnemen. De toespraak waarmede de President de zit ting opent wordt door de geheele zaal onder de grootste stilte aangehoord. In deze rede voering heeft de President ook het feit be sproken. dat straks geoordeeld zal moeten wor den over de officieren. En hij zeide daarbij dat, hoewel normaliter van iederen officier riioet geëischt worden dat de plicht tot hand having' tot in den dood bij hem te allen tijde het zwaarst moet wegen, toch veel gevraagd zal worden van de wijsheid van den Zeekrijgs raad om bij de waardeering van de schuld vraag de betrokken persoonlijkheden en de heerschende omstandigheden op de juiste be- teekenis te schatten. Ook in de weermacht, aldus de President, braken nieuwere denkbeelden baan, maakten velen zich het begrip eigen dat „avec la disci pline il y a des accomodements", er op het gebied van discipline „te praten valt". De beklaagden luisteren aandachtig naar de toespraak van den President en de voor lezing van de ten laste legging. Er is een tolk aanwezig, die desgewenscht geraadpleegd kan worden. Alleen de beklaagde Wahap, Inlandsch ma troos der eerste klasse, verzoekt voorlezing in de Maleische taal. Uit de voorlezingen blijkt nog dat de In landsche kwartiermeester Tuhumena toen de „De Zeven Provinciën" te Oleh-Leh lag, een geweer heeft genomen en dit met scherp heeft geladen, onder het zeggen van de woorden: „Ik zal jullie Kisjongens, die nog niet zoo bedreven zijn, eens laten zien hoe je je geweer moet laden". (Vermoedelijk is met Kisjongens bedoeld jongens afkomstig van de Kweekschool voor Inlandsche Marine- Schepelingen). Geen van de beklaagden heeft opmerkin gen van principieelen aard. Slechts een en kele rectificatie wordt bepleit. Uit de verklaringen, afkomstig van den luitenant ter zee der tweede klasse H. L. -van Boven blijkt nog dat de officieren aan boord van de „De Zeven Provinciën met verlangen hebben uitgezien naar de komst van het es kader dat het muiterschip tegemoet zou va ren, en dat deze officieren door het lange uitblijven van dit eskader en door -hunne on zekerheid omtrent de situatie te Soerabaja vreesden voor een verergering van den toe stand. Naarmate de verklaringen zijn voorgele zen worden die achtereenvolgens door de be klaagden onderteekend. Hierop wordt een pauze gehouden. Vervolgens wordt medegedeeld, dat de fis caal de verdedigers en de raadsleden de zaak voldoende onderzocht achten. Aneta seint nog uit Soerabaja, dat het re quisitoir van den fiscaal bij den Zeekrijgs raad, den officier van administratie 2e kl. L. P. van Boven, in de zaak van de negentien eerste beklaagden, nog een aantal bijzonder heden bevatte, waaromtrent nog kan worden gemeld, dat zij allereerst een uiteenzetting bevatten, waarom deze 19 beklaagden als eersten werden voorgeroepen Zij toch, aldus spr., zijn de ontwerpers van het plan om eigenmachtig met „De Zeven Provinciën" onder stoom te gaan en naar Soe rabaja terug te keeren. Dit initiatief is geheel afkomstig van inlandsche schepelingen, waar bij echter gerekend werd op den steun, althans op het uitblijven van tegenstand van de zijde der Europeesche schepelingen. Het plan slaag de zooals het werd beraamd, dank zij den groo- ten invloed van de oudere inlandsche sche pelingen op de jongeren en mede dank zij het feit. dat de officieren en onderofficieren aan boord zich door de groote overmacht der ge wapende schepelingen ervan lieten weerhou den, tot geweld over te gaan. De luit. ter zee 2e kl. H. L. Van Boven zei den muiterij-leiders Parad ja, en J. Hendrik en den korporaal Bosschart Zondagmorgen 5 Februari, dat zij Soerabaja met De Zeven Pro vinciën nimmer zouden bereiken, waarop in den middag van dienzelfden dag het bekende radiogram werd gezonden, waarin werd ge zegd, dat de muiters in overleg met de offi cieren besloten hadden, voor Soerabaja het schip over te geven en den commandant met vollen eerbied aan boord te ontvangen. De fiscaal acht echter hierdoor de doelstel ling. n.l. het bewerkstelligen van de bevrijding der te Soerabaja gearresteerde kameraden, nog niet opgegeven. Dit blijkt, aldus het requisitoir, ook uit den aandrang dien de korporaal Bosschart op Dinsdag 7 Februari heeft uitgeoefend om den commandant alsnog aan boord te nemen. De fiscaal zegt nog, dat allen, die pogen zich te verschoon en door te herinneren aan de uit geoefende bedreiging met geweld, zich beroe pen op reeds overleden personen. Alleen de beklaagde .Ramelan, Inlandsch matroos 3e kl., noemt hierbij den korporaal Bosschart. Bij de afmeting van de straf verzoekt de fiscaal rekening te houden met het feit, dat de eerste beklaagde, de Inlandsche matroos le kl. J. K. Kawilarang, met een pistool was gewapend toen hij op Zondag 5 Februari van den luit. ter zee 2e kl. H. L, van Boven de uit levering van eenige schepelingen vorderde, dat toen de Inlandsche kwartiermeester R. Tu humena de navigatie voerde, de Inlandsche matroos le kl. Manuputty voorzien was van een geladen pistool, dat. de Inlandsche matroos 3e kl. Ramelan e.en schot met scherp uit een geweer loste!" toen eenige officieren over het tentdek snelden, om zich naar voren te be geven. Over de strafmaat betoogt de fiscaal, dat met vrijheidsstraf als hoofdstraf kan worden volstaan, nu aan geen der aanwezige officie ren of onderofficieren eenig letsel is toege bracht Bijzonderheden uit het pleidooi. In zijn pleidooi heeft de verdediger van de eerste zeventien beklaagden, de officier van administratie 2e kl. H. C. van 't Hof, uiteen gezet dat de qualificatie van het misdrijf als „muiterij aan boord van een oorlogsvaartuig, zich ergens bevindend waar geen onmiddellijke hulp verkrijgbaar is", onjuist moet worden genoemd, aangezien in de onmiddellijke nabij heid van Olehleh wel degelijk een zeer behoor lijke hulp te verkrijgen was. PI. qualificeert deze muiterij niet als revo- lutiönnair, doch als een onbezonnen daad, be gaan door menschen met een vergiftigden geest, waarbij hun inzicht in de militaire plichten is vertroebeld. Bovendien zouden deze inlandsche beklaagden niet tot hun daad zijn gekomen, indien zij niet hadden kunnen reke nen op de afzijdigheid van de Europeesche schepelingen. Het verloop heeft aangetoond, dat die afzijdigheid overging in een daadwer kelijke hulp. Tenslotte zegt de verdediger, dat de beïnvloeding door de personeelsbonden voor inlandsch marinepersoneel wellicht nog fu nester gevolgen had dan bij het Europeesch personeel. Dus we zijn weer in November En we zijn weer voorbereid, Naar aloude reputatie, Op veel wind en nattigheid. 't Laatste blad gaat van de boomen, 't Bosch wordt grauw en kaal, onguur, Slachtmaand brengt finale slachting Van het schoon in de natuur. Tweemaal honderdduizend leden Van het vreedzaam koegeslacht, Weten niet wat in die slachtmaand, Hun in blik is toegedacht. En de menschheid zegt neerslachtig: Slachtmaand waar is 't onderscheid, Elke maand slacht toch een ander In de crisisnarigheid. Maar zij moet het zachtjes zeggen. Want het onbezorgde kind Zingt alweer in blij verwachten 't Liedje van den goeden Sint P. GASUS. IJMUIDEN HET SCHEEPVAARTKUNDIG INSTITUUT. belangrijke aanvullingen. NIEUW TRANSATLANTISCH RECORD. Het Duitsche s.s. „Bremen" heeft een nieuw tranatlantisch record gevestigd. De „Bremen" heeft van Cherbourg naar New York en terug gevaren in 10 dagen en 18 minuten. Het schip is slechts 12 uur en 48 minuten in New York gebleven. Het Scheepvaartkundig Instituut te Rot terdam geneit een wereldreputatie en in menig buitenlandsch tijdschriftartikel op scheepvaartgebied wordt de Rotterdamsche verzameling „eenig op de wereld" genoemd; men roemt de „ongewoon complete serie modellen van davits" en de Kölnische Zei- tung bijvoorbeeld van 22 Juni 1930 zegt, dat in geen enkel ander land een zoo voorbeeldige verzameling is te vinden van aanschouwelijk technisch materiaal op scheepvaart gebied met een omvangrijken inlichtingendienst op het gebied van de scheepvaart, zoo lezen we in het Rott. Nwsbl. Dergelijke loftuitingen stemmen tot vol doening. niet het minst voor den directeur, den heer jhr. J. W. J. van Haersolte, die door zijn vele connecties in het buitenland het in stituut met tal van zeldzame stukken heeft verrijkt en waaraan od die manier vaak een interessante persoonlijke geschiedenis is ver bonden, doch zij stellen ook eischen om ac tueel en volledig te blijven. Inderdaad is dit het geval en den laatsten tijd is vooral de af deeling stoomketels uitge breid, waartoe de verzameling opnieuw over zichtelijke is gegroepeerd en voorts heeft de scheepsbouwzaal een vernieuwing en aan vulling ondergaan. Deze maand is er ook tentoongesteld het model van het schoepen- bliksemschip, de nieuwse vinding op het ge bied van voortbeweging van schepen- Op de ketelafdeeling komt binnenkort ook een model te staan van een Penhoët-ketel, zooals dit nieuwste product thans in ge bruik is op enkele groote schepen, zooals de „Isle de France". Hoeveel nieuwigheden er overigens op alle af deelingen zijn. blijkt wel uit de vele roode bordjes bij allerlei voorwerpen ten teeken, dat die stukken uit de verzameling nog geen jaar in huis zijn, Aanduidingen met witte bordjes betreffen stukken, die ouder zijn dan een jaar. Roode bordjes prijken bij de brandweer- afdeeling. daar de groote scheepsbranden van den laatsten tijd op dit gebied weer tot nieuwe vindingen hebben geleid. Aldus is het Scheepvaartkundig Instituut, dat 31 Mei 1919 werd geopend als een parti culiere instelling, pakkend actueel en boven dien volledig, hetgeen trouwens wordt ge waardeerd want steeds stijgt het aantal be zoekers 20.870 in 1932 en het aantal in lichtingen dat wordt gevraagd 918 in 1932 op allerlei gebied tegen 707 in 1931. Degenen, die bij het Scheepvaartkundig In stituut al eens een informatie hebben inge wonnen, zullen kunnen getuigen, dat men met de uiterste welwillendheid en behulp- NOEL PANTER, de correspondent van Daily Telegraph, die dezer dagen in München xoerd gearresteerd directeur Heijkoop en eenige leeraren dezer school. De tentoonstelling is voor belangstellenden geopend 's middags en 's avonds tijdens de schooluren. FEESTAVOND V.A.R.A. Zooals wij reeds hebben gemeld belegt de af deeling IJmuiden van de V.A.R.A. ter gele genheid van haar 5-jarig bestaan een feest avond in „Het wapen van Velsen". Aangaande het programma vernemen wij, dat Henri Lobo, humorist en het Vara-tvio van Wormer- veer den avond zullen opluisteren. De districts voorzitter van Delft zal een propagandarede houden. scheepvaart. Eitsaanvoer. Het Nederlandsche stoomschip Stad Zwol le is hier van Bilbao aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. Weer in de vaart. Het op 9 April jongstleden te Amsterdam aangekomen stoomschip IJstroom wordt weer in de vaart gebracht en zal voor de Holland-West-Afrika Lijn in dienst worden gesteld. STORMTAFEREEL AAN DE NOORDZEE KUST; een frappante foto van den strijd tegen zee en storm, dezer dagen in de haven van Yarmouth genomen zaamheid wordt bediend, vlug en duidelijk, hoe moeilijk de vragen soms zijn. De inlichtingendienst is puik in orde en men vindt niet alleen in de bibliotheek, waar in men vrij mag zoeken en die in 1932 door 8087 personen werdb ezocht, allerlei boeken, doch het personeel houdt bovendien volgens een kaartsysteem alle artikelen bij, die in tijdschriften en kranten over een bepaald onderwerp op scheepvaartgebied zijn ver schenen. En het is alweer een buitenlandsch tijdschrift, The Nautical Magazine van Oc tober 1930, dat daarover de loftrompet steekt. Terwijl aldus het Scheepvaartkundig Insti tuut wereldvermaard is, treft het toch, dat er nog vele vakmenschen zijn van Nederland sche origine, die het museum nimmer be zochten, terwijl ook duizenden Rotterdam mers het museum feitelijk alleen maar van naam kennen, ofschoon ook de leek, die zich als Rotterdammer voor de scheepvaart inte resseert. veel belangwekkends kan aan schouwen, op eenvoudige wijze verhelderend geïllustreerd, want alles in het museum leeft, alles is „mekaniek en beweegbaar", zoodat een enkele manoeuvre een ongeweten wereld treffend openbaart. Rotterdam mag op zijn Scheepvaartkundig Instituut en Museum trotsch zijn. Het gaat nu slecht met de scheepvaart, doch als de tijden keeren, dan heeft de Rotterdamsche haven in het arsenaal aan den Haringvliet alles bijeen om er nieuwe energie uit te put ten en zooals nu feitelijk ook reeds de uitgebreide mogelijkheden om den concur rentiestrijd frisch en actueel uitgerust aan te gaan. De belangrijke aanvullingen van het Scheepvaartkundig Instituut geven daarom in dezen moed voor de toekomst. overplaatsing. De kommies bij de invoerrechten en ac- cijnsen (buitendienst) E. J. Dreise wordt op 1 Januari a.s. overgeplaatst naar Delfzijl. VEILIGHEIDSTENTOONSTELLING IN DE NIJVERHEIDSSCHOOL. De reizende veiligheidstentoonstelling van het Veiligheidsmuseum te Amsterdam, die een onderdeel heeft gevormd van de „doe-het- veilig"-campagne aan het Hoogovenbedrijf is thans aanwezig in een der lokalen van de Nijverheidsschool. In een door een aantal genoodigden bijge woonde bijeenkomst werd de tentoonstelling gistermiddag door Ir. R. A. Gorter, directeur van het Veiligheidsmuseum geopend. Ir. Gorter dankte het bestuur der Vereeniging voor Nij verheidsonderwijs in Kennemerland en den directeur dat hem de gelegenheid geboden is. propaganda te maken voor de veiligheid in het algemeen en voor het Veiligheidsmuseum in het bijzonder. Spreker zeide, dat hij eenige jaren geleden, toen de tijden slechter begon nen te worden, al voorzag, dat de schoolreisjes naar het museum minder zouden worden en dat er wel een tijd zou komen, dat deze heele- maal stopgezet zouden worden. Hij heeft toen gedacht, dat als de jongens niet meer bij hem komen, hij naar hen toe zou komen. Zoo is het reizend museum ontstaan. Het samenstellen daarvan was niet zoo gemakkelijk, zeide Ir. Gorter, want hij moest van alles duplicaten hebben, daar het toch niet aanging, het mu seum ten bate van de reizende tentoonstelling leeg te halen. De collectie geeft een beeld van de gevaren, die in industrie en huishouding kunnen ontstaan. Het is de bedoeling, de col lectie nog uit te breiden. Ir. Gorter zeide te hopen, dat hij na verloop van enkele jaren een vrij algemeen beeld van alle gevaren kan geven. Overal heeft hij veel medewerking on dervonden; in 15 plaatsen heeft hij thans ge ëxposeerd en steeds waren de besturen der ambachtsscholen bereid zijn tentoonstelling gastvrijheid te verleènen. De heer J. C. Dunnebier waarn. voorzitter der Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs in Kennemerland zeide daarop, dat. het hem ge noegen deed dat het bestuur een lokaal be schikbaar kon stellen, zoodat deze nuttige tentoonstelling ook hier kon komen. De roep is de tentoonstelling al vooruitgegaan door hetgeen men. gelezen heeft over de expositie bij de Hoogovens. Spreker zeide te vermoeden, dat dit wel een gunstig gevolg op het bezoek zal hebben. Na deze „officieele plechtigheid" heeft Ir. Gorter het tentoongestelde voor de aanwezigen verklaard, die met aandacht de geestige uit eenzetting van den veiligheids-expert volgden. Het gezelschap dat de opening bijwoonde bestond uit de wethouders de heeren J. C. Dunnebier en p. Bosman, de heeren Ir. Spies en G. S. K. Blaauw van het Hoogovenbedrijf, A. de Wit, directeur gas en water, P. Verwayen, directeur Gem. Visscherijsehool, C. Luch- singer, bestuur Nijverheidsschool, den waarn. VELSEN DE WERKLOOSHEID. J.l. Zaterdag waren bij de Gem. Arbeidsbeurs als werkzoekende ingeschreven; Bouwvakarbeiders: Betonwerkers 42, behan gers 4, bouwk. opzichters 3, cementwerkers 1, fundeerjngswerkers 6, groidwerkers 109, heiers 1, metselaars 28 w.o. 3 ben. 18 jaar, opper lieden. 22, schilders 45, steenhouwers 1, straat makers 11, stucadoors 3, timmerlieden 131 w.o. 4 ben. 18 jaar, uitvoerders 1, voegers 1. totaal 409 w.o. 7 beneden 18 jaar. Totaal 409. Metaalbewerkers: Bankwerkers 86 w.o. 5 ben. 18 jaar, branders 3, constr. werkers 12, electri- ciens 19 w.o. 6 ben 18 jaar, gasfitters 3, hand langers 5, horlogemakers 1, isoleerders 1, ketel makers 19 w.o. 1 ben. 18 jaar, klinkers 4, koper slagers 6, lasschers 11, loodgieters 3, machinis ten 55, metaalboorders 1, metaaldraaiers 16, metaalschavers 2, metaalschilders 1, metaal slijpers 1, monteurs 13, motordrijvers 3, plaat werkers 22, pijpwerkers 5, rijwielherstellers 3 w.o. 1 ben. 18 jaar, scheepmakers 1, scheeps timmerlieden 9, scheepstuigers 3, smeden 7, staaldraadsplitsers 1, stokers 34, tegenhouders 1. voorslaanders 1, vuurmakers 12, ijzerwer kers 4. Kantoorpersoneel: Bedienden ml 39. idem vr. 2, aank. bedienden vr. 3, idem ml. 9, musici (violisten) 2, accordeonnisten 1, totaal 56. Huish. beroepen: Naaisters 3 w.o. 1 ben. 18 jaar, winkelbedienden vr. 7 w.o. 4 ben. 18 jaar, dagdienstboden 7 w.o. 4 ben. 18 jaar, dienstb. v. dag en nacht 5 w.o. 2 ben. 18 jaar, hulpen i. d. huishouding 4, werksters 17, fabr. arbeidsters 3 w.o. 2 ben 18 jaar, totaal 46. Diverse beroepen: Drukkers 1. letterzetters 5, laboratoriumbedienden 2, mach. houtbewer kers 3, kuipers 17, mandenmakers 5, meubel makers 4 w.o. 1 ben. 18 jaar, rietmatten makers 1. stoelenmatters 1, stoffeerders 1, za gers 3, kappers 2 w.o. 1 ben. 18 jaar, kleer makers 3, waschmeesters 1. aardewerkers 3, schoenmakers 5. nettenboeters 1, zeilmakers 2, bakkers 18 w.o. 5 ben. 18 jaar, bierbottelaars 1, broodbezorgers 1. koks 1, sigarenmakers 5, slagei's 6, bloemisten 7. landarbeiders 7. tuin lieden 13. visschers 258 w.o. 2 ben. 18 jaar, (w.o. koks 11. machinisten 68, stokers 86, vis schers 93 w.o. 2 ben 18 jaar), colporteurs 4, kruideniersbedienden 4 w.o. 1 ben. 18 jaar, magazijnbedienden 7, reizigers 10, bakken- schippers 16, chauffeurs 43. dekknechts 10, ex peditieknechts 1, kellners 8, kraanmachinisten 5. loopjongens 1, matrozen gr. vrt 9, pakhuis knechten 2, schippers 2, sleepb. kapteins 10, stuurlieden 4, voerlieden 9, controleurs 3, in casseerders 6, opzichters 2, portiers 3, haven en transportarbeiders 125, totaal 660. Zonder vakkennis; Losse en fabrieksarbei ders 657 w.o. 39 ben. 18 jaar. Het totaal aantal werkzoekenden bedroeg derhalve 2206. de scheepvaart in onze havens in october In de maand October zijn voor de Hoog ovens aangekomen 14 stoomschepen, waar van 7 met erts en 1 met steenkolen, terwijl 6 schepen aankwamen om ijzer te laden. Ver leden jaar kwamen in October 26 schepen aan, dus thans 12 schepen minder, waarvan toen 12 met erts en 2 met kolen en 9 sche pen om tee laden en 1 om te bunkei'en. Er vertrokken in October 6 schepen met ijzer, waarvan 2 voor Zweden, 1 voor Finland, 1 voor Lithauen. 1 voor Duitschland en 1 voor Middellandsche Zeehavens. Voor de papierfabriek kwamen aan 4 stoomschepen met hout, tegen verleden jaar 2 stoomschepen met hout. Verder kwamen voor IJmuiden nog 15 zeeschepen aan, waar van 2 geladen met ijs en 1 met stukgoed. 3 om te repareeren en 1 om te bunkeren, tegen verleden jaar in dezelfde maand 22 schepen. Er vertrok in October uit IJmuiden 1 stoom schip met haring naar Polen In totaal kwamen dus in de maand October voor de havens in onze gemeente aan 33 zeeschepen, tegen 50 in October 1932, dus thans 17 schepen minder. de aanslag op een jachtopziener. Naar wij vernemen heeft de rijksveld wachter op het grondgebied van Wijk aan Zee en Duin den 26-jarigen D. uit IJmui- den-Oost aangehouden, verdacht van den aanslag op den heer D. Jansen, jachtopzie ner op het landgoed van Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. De aangehoudene is naar Haarlem over gebracht om door den rechter-commissaris gehoord te worden.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1