VOOR EER EN GEWETEN IJMUIDER COURANT. VRIJDAG 1 DECEMBER 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK UITSLAG BRIDGE-DRIVE De uitslag van de Woensdagavond in het Kennemer Hotel gehouden bridge-drive ten bate van het plaatselijk crisiscomité luidt als volgt: Afd. A, 1ste groep, even lijn: 1. De heer en mevr. D. Teer, plus 2730 pnt. 2. A. A. Post en B. M. de Veth. plus 1560 pnt. De heer D. Teer behaalde in deze lijn de manche-prijs met 6 manches. Oneven lijn: 1. De heer en mevr. Spruyt, plus 930 pnt. 2. W. v. d. Meer en C. Metz met min 70 pnt. Mancheprijs mevr. v. Driel en Mevr. Ragut met 5 manches. 2de groep even lijn: 1. Mevr. Stoutenbeek-Piso en W. Stouten - beek plus 1970 pnt. 2. Mevr. Moerel en Mevr. Visser, min 490 p. Mancheprijs Mevr. Stoutenbeek-Piso en de heer W. Stoutenbeek met 5 manches. Oneven lijn: 1. De heer en mevr. Pearl plus 2670 pnt. 2. Dr. Van Haeff en Dr. de Jonge pl. 2190 p. Mancheprijs de heer en mevr. Pearl, met 5 manches. Afd. B. (wilde drive). 1. Mej. Ezechiels en de heer Philippo plus 1720 pnt. 2. De heer Beekelaar en Mevr. de Veth-van Dijk, plus 1370 pnt. Troostprijs Mevr. Post-Braun en Mej. T. Zurlohe. Door een der deelnemers was een slemprijs beschikbaar gesteld voor het paar, dat de meeste heeren groot of klein slem had gebo den en gehaald. Dit bleek het geval te zijn met de paren gevormd door den heer en mevr. Pearl en de heeren A. Post en De Veth. Bij loting viel deze prijs ten deel aan den heer A. Post. De prijzen werden met een toepasselijk woord aan de winnaars uitge reikt. Na afloop werd een verloting gehouden ten bate van het crisiscomité. Het eerste nummer dat uit de bus kwam, was tevens de eerste prijs, die ten deel viel aan den bur gemeester, Mi'. H. J. J. Scholtens. Deze stelde zijn prijs onmiddellijk voor Amerikaansche verkoop ter beschikking. Meer prijswinnaers volgden dit voorbeeld en zoo kon nog een belangrijk bedrag aan het crisiscomité wor den afgedragen. Volgens de voorloopige be rekening zal in totaal een bedrag van f 250 aan het crisiscomité kunnen worden afge dragen. Aan het slot van deze welgeslaagde bridge-drive heeft burgemeester Scholtens allen dank gezegd voor de verleende mede werking om dezen avond tot een succes te maken. UITKEERING VAN STEUNGELDEN. Donderdag werd aan de veilingen alhier een aanvang gemaakt met de uittkeering van de voorschotten op de steunverleening voor 1933 voor de tuinders. Over het alge meen hadden de uitkeeringen zeer weinig te 'beteekenen. Tuinders, die bijv. f 2.50 ont vingen waren nog geluksvogels ten opzichte van hen, die voor veertig ets. of voor een kwartje heel van ....Limmen of daarom trent moesten komen. Dat de nood in de tuindersgezinnen zeer hoog moet zijn bewees wel het feit, dat bijv. aan de veiling „Ken- nemerland" het geheele beschikbare bedrag reeds Donderdag werd uitbetaald. Op tien gulden na, die nog ter beschikking van de rechthebbenden resteeren. DE BELLAMY-BEWEGING. In de bovenzaal van Hotel „Oud Meeren- steijn" heeft de internationale vereeniging Bellamy een goed bezochte propaganda-ver- gadering gehouden. De presidente van de I. V. B. heeft in de eerste plaats het doel en streven der Bellamy- beweging uiteengezet en daarna een propa- ganda-lezing gehouden, waarin zij de ge dachte van Edward Bellamy, vervat in diens werken „In het jaar 2000" en „Gelijkheid voor allen". Spr. wees daarbij op de tegenstrijdigheden van onzen tijd, waarin duizenden gebrek lij den, terwijl er overvloed is, zoo zelfs, dat het kostbaarste voedsel vernietigd wordt. Dege nen, die nog werkende zijn moeten aldus spreekster zoo zwoegen, dat zij den staat van overspanning nabij zijn, terwijl aan den an deren kant algemeene werkloosheid heerscht. Dan wordt door bezuinigingen op allerlei ge bied een oplossing gezocht voor den huidigen chaos, maar gebrek aan koopkracht maakt ook dit middel waardeloos. Spreekster meen de. dat het huidige maatschappelijke stelsel zich niet meer zal kunnen handhaven en de menschheid door den nood der tijden ge dwongen zal worden haar egoisme om te zet ten in altruïsme. Daarom is het van beiang te weten, dat de groote econoom, Edward Bellamy, dezen tijd niet alleen voorspeld heeft, maar ook een oplossing heeft gegeven, hoe uit dezen chaos een nieuwe tijd kan ge boren worden, een tijd van vrede, welvaart en geluk. Op al deze dingen is spreekster uit voerig ingegaan en met tal van voorbeelden heeft zij de bedoelingen van Bellamy ver duidelijkt. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt. Zij werden door spreekster uitvoerig beant woord. De welgeslaagde vergadering werd daarna met een woord van dank door den voorzitter gesloten. DE PUZZLE-WEDSTRIJD. Uitslag van den 5den Puzzle-wedstrijd, ge houden op Woensdag 29 November 1933. De oplossing van de Puzzle was „Electri- cien". Ingekomen waren 2119 oplossingen. Foutief 857. Volgens de voorwaarden werden de prijzen toegekend als volgt: le prijs no. 101 Salonlamp: P. Koper Rijks straatweg 113 Heemskerk; 2e pr. 102 Klok: Mej. Femee, Meerensteynstraat 8; 3e pr. 103 Inktstel: G. Vermeulen. N. Parklaan 7; 4e pr. 104 Boek: J. Steenbakker, Alkm. weg 98; 5e pr. 105 Divankleed. P. van Zutphen Jr. Ko ningsweg 128 V.N.; 6e pr. 106 Speelkaarten doos: Wed. M. Brandjes, Baanstraat 36; 7e pr. 107 Bus Droste cacao: Zr. Stephanie, Peperstraat 44; 8e pr. 108 Mans-slipover: J. C. Versteeg, Assumburgstraat 25; 9e pr. 109 Hand werkkleedje: K. Wolter, Alkm. weg 24; 10e pr. 110 Wit kleedje. Leguit, C. Maters- weg 78 W. a. D.; lie pr. 111 Jap. presenteer blad: M. Donker, Beekslaan 35, W. a. D.; 12e pr. 112 Sigaren: J. v. d. Booren, Fort St. Aag- tendijk; 13e pr. 113 Philite aschbak: Joh. Glas, Dorpsweg 37, Assendelft; 14e pr. 114 Ham en kaas, Kees Koorn, Patersweg 25: 15e pr. 115 Dames parapluie: B. van Wijk, Arendsweg 6, Beverwijk; 16e pr. 116 Tinnen vaasje: S. Bak, Kleis 37, Uitgeest; 17e pr. 117 Kistje sigaren: J. A. Pierik, Adrichemstraat 9; 18e pr. 118 Kapdoos: H. Strattmann, Creutzb.laan 13a W. a D.; 19e pr. 119 Jap. lak doos: Mej. E. A. v. Splunder, Zeeweg 12, W. a. D.; 20 pr. 120 Doos sigaretten. H. de Vries. Wijkerstraatweg 36 V.N.; 21e pr. 121 Bood- schappentasch: W. van Dijk, Groenelaan 61, Beverwijk; 22e pr. 122 Breidoos: P. B. Ter voort, Kerkstraat 16; 23e pr. 123 Jap. Naai doos: W. Wernke, Groenlaan 18 W. a D.; 24e pr. 124 Doosje zeep; Kentson, Verl. Vondel laan 18, W. a D.; 25e pr. 125 Doosje zak doeken: J. Maurice, Romerkerkweg 31 Bever wijk. LICHTSTOET IN DEN ST. NICOLAASTIJD. Een zeer geslaagd festijn. Donderdagavond werd. de verlichte op tocht gehouden, welke was georganiseerd door de commissie uit de Middenstandsver- eenigingen „Eendracht Maakt Macht" en „De Hanze" ter gelegenheid van de winkel week. Vooral van de zijde der jeugd werd voor dit fantastische avondfestijn groote belang stelling betoond en tegen het uur van op stellen kwamen van alle kanten kinderen met brandende lampions opdagen. En zoo wemelde het tegen zeven uur in het villa park van dwaallichtjes, die tenslotte in de Noorderparklaan te zamen kwamen. Som mige kinderen hadden van hun lichtattri- buten veel werk gemaakt, want voor de best geslaagde verlichting waren mooie prijzen beschikbaar gesteld. Zoo zagen wij zelfs een verlicht wagentje met.drie kleine biggetjes, die om on naspeurlijke redenen den tocht medemaak- ten. Dan waren eenige verlichte reclame wagens aanwezig, die den optocht opluister- wen. Het was een lange stoet, die voorafgegaan door de Harmoniekapel, door Beverwijk's in het avondduister gehulde straten trok. Bij het veilingsgebouw „Centrum" sloten zich nog eenige honderden kinderen bij den stoet aan, die daar van de Commissie een lampion in ontvangst hadden genomen. De lichtstoet trok enorme belangsteling Honderden hebben den optocht op zijn weg door de straten vergezeld en overal langs den weg was veel bekijks. Dit onderdeel van de winkelweek moet dan ook als vol komen geslaagd worden aangemerkt. In het veilingsgebouw „Centrum" werd de stoet tenslotte ontbonden. In de winkelstraten bleef het intusschen nog lang een druk be weeg van winkelende menschen, zoodat ook in dit opzicht deze onderneming als ge slaagd mocht worden aangemerkt. PROPAGANDA-VERGADERING N.S.B. Donderdagavond werd in het Kennemer Theater een openbare propaganda-vergade- ring gehouden van de Nationaal-Socialistische Beweging. De in de N.S.B.-kleuren versierde zaal was geheel bezet, toen de Kringleider van IJmuiden, de heer K. H. Tusenius de verga dering opende, die de rustige geest constateer de, welke tegenwoordig de bijeenkomsten van de N.S.B. kenmerkt. Eigenlijk meende spr. dat er zoo af en toe eens een heibeltje moest zijn. Men kan de N.S.B. geen grooteren dienst be wijzen, dan door te bewijzen, hoe noodzakelijk de beweging is, aldus de heer Tusenius. Spreker was dezen avond de heer Kok uit Amsterdam, die verklaarde voornamelijk eenige punten te zullen aanroeren, die den Katholieken N.S.B.-ers na aan het hart liggen. Spr. heeft ook vroeger, bezield met vele idea len. deelgenomen aan de Katholieke Sociale Actie, maar in hem groeide het verlangen naar een nieuwe partij, die maken zou. dat het uit zou zijn met konkelarijen, met het decreteeren van boven af, dat het uit zou zijn met de macht van de bonzen, die niet alleen bij het N.V.V., maar ook bij het R.K. Werklie denverbond worden aangetroffen. Spr. achtte het in zijn betoog, dat zich in hoofdzaak tegen de R.K. Staatspartij richtte, niet be wezen, dat een goed Katholiek geen N.S.B.-er zou kunnen zijn. Dit zou inderdaad verboden moeten worden, als in de N.S.B. het hoogste geestelijk goed in gevaar kwam. Men heeft dat niet gedaan, omdat o.a. wel degelijk ge keken is. naar wat zich in andere landen heeft afgespeeld. Vergeefs is al het vragen geweest om practische politiek. Opheffing van pro cessieverbod en vrijheid van missie in Indië is wel altijd beloofd, en zelfs in de program ma's opgenomen, hoewel de partijleiding heel goed wist, dat in de legistatieve periode van de Tweede kamer die toch nooit aan de orde zouden komen. Dat noemt spr. bedrog. In het program der Nat. Soc. Beweging in Nederland zullen geen punten kunnen worden gevonden, waarmede een Katholiek zich niet kan en mag vereenigen en spr. heeft een absoluut ver trouwen in den algemeenen leider, ir. Mussert, dat daarin nooit punten zullen zijn, die de Katholieke geloofs-, zeden- of maatschappij leer in het gedrang brengen. Een speciaal woord richtte de heer Kok tot den midden stand, die zich belaagd moet weten door de trust- en cartelvorming van het groot-kapi taal. In een kernachtige peroratie betoogde spr. tenslotte dat voor de Katholieken de uiterste noodzaak is bereikt, om zich bij de N.S.B. aan te sluiten. Daarin is plaats voor allen, onge acht van welk geloof zij zijn of tot welken stand zij in de maatschappij behooren. Sprekers rede werd vele malen door applaus onderbroken. Na de pauze heeft de Kringleider gesproken en daarbij nog eens vele punten besproken, zooals deze bij de N.S.B. worden behandeld en langs welke lijnen de beweging de toe komst denkt in te gaan. Van de gelegenheid tot het stellen van vra gen werd door velen gebruik gemaakt. Na be antwoording werd de vergadering met het zingen van het Volkslied besloten. CONCERT „ZANGLUST". EEN GENOTVOLLE AVOND. Het kerkconcert van het Mannenkoor Zanglust, waaraan medewerking werd ver leend door Proza en Poëzie, Dir. J. Booda, het Doopsgezind Zangkoor, Dir. H. van Dijk en L. W. D. Keereweer, cello, is uitstekend geslaagd. De aanwezigen hebben genoten van mooie zang en muziek; daarom is het dubbel jammer dat het Kerkgebouw der Ned. Herv. Gemeente niet geheel gevuld was. De heer H. van Dijk opende het concert met een tweetal orgelsolo's van Bach en Rhein- bergen, die zeer muzikaal en met mooie regis tratie werden voorgedragen. Zanglust zong een viertal liederen met mooie voordracht en vooral „Nimmer Nacht" van N. H. Andriessen muntte uit door groote klankschoonheid. De sopraan-solo in „Bede" van Jac. Bonset werd gezongen door mevr. SuyckSchie en verdient bijzonder vermelding, evenals de bariton-solo gezongen door den heer E. Bol- ten in „Clocken gelaute" van E. Run. Vervolgens trad op de solist, L. W. D. Keere weer. die een tweetal werkjes, op het orgel begeleid door J. Booda op de cello zeer innig en gevoelvol voordroeg. Het Mannenkoor Proza en Poëzie uit Haarlem vervolgde het program ma, waarbij „Ecce quo modo Moritur" van J. Handl bijzondere vermelding verdient. Het Doopsgezind Zangkoor zong vervolgens een viertal composities. Vooral „Panis Angeli- cus" van Cesar Franck voor sopraan met be geleiding van orgel en koor muntte uit door goede voordracht en fraaie klankkleur. Nadat de cellist zich nogmaals had laten hooren in een tweetal stukken zongen gezamenlijk de beide Mannenkoren „Bede" onder leiding van J. Booda en Neumann's „In Epiphania Domini" onder leiding van H. van Dijk. Deze massale samenzang was geweldig van klank en kwam in het kerkgebouw uitstekend tot zijn recht. De uitvoering van deze beide mooie toonwerken vormden een prachtig slot van dit concert, waarmede „Zanglust" velen een avond van muzikaal genot heeft weten te bereiden. Het Mannenkoor „Zanglust" heeft de ware liefhebbers van ,de zangkunst met het organiseeren van dit concert aan zich ver plicht, op grond waarvan hét bestuur en niet in het minst de bekwame dirigent de heer H. van Dijk, met gerechtvaardigde voldoening op dit kerkconcert kunnen terug zien. PERSONALIA. Voor het examen wiskunde M.O. (akte K 1) is te 's Gravenhage geslaagd mej. A. S. Scholtz te Beverwijk. JAARVERGADERINGEN VAN STAATS PENSIOEN De feestelijke jaarvergaderingen van de plaatselijke afdeeling van den Bond voor Staatspenslonneering zullen op 11 en 12 Ja nuari worden gehouden. De Geheelonth. Too- neelvereeniging Nieuw Leven zal deze avon den opluisteren met opvoeringen van het blijspel: „Eén dag dame" naar het Ameri- kaansch van Constant van Kerckhoven Jr. HEEMSKERK DISTRIBUTIE RUNDVLEESCH. Het ingang van 4 December a.s. zal ook in deze gemeente rundvleesch in blik be schikbaar worden gesteld voor steuntrek- kenden en armlastigen; verkrijgbaar bij alle in de gemeente gevestigde slagers. Hoof den van gezinnen zullen voor het verkrijgen daarvan een aanvraag moeten indienen ter gemeente-secretarie, waar aanvraag-formu- lieren te verkrijgen zijn. Hij, die een bon of het op een bon ver kregen vleesch verhandelt, wordt voorgoed van dezen vorm van ondersteuning uitge sloten. VACATURES. Naar wij vernemen hebben zich voor de betrekking van admistrateur van het G.E.B en Woningbedrijf pl.m. 300 sollicitanten aangemeld terwijl pl.m. 30 personen gesol liciteerd hebben naar de betrekking van administateur-controleur bij het Algemeen Armbestuur. WIJK AAN ZEE EN DUIN OPENBARE VERKOOPING. In café „Sonnevanck" werd Donderdag middag in het openbaar verkocht ten over staan van den te Beverwijk ge vestigden notaris J. H. Bremmers: 1. Een woonhuis aan den Relweg 36, groot 1 A. 63 cA. Koopster N.V. Exploitatie Maatschappij „Nïaba" te Beverwijk voor f 2960. 2. Een woonhuis aan den Relweg 34, groot 1 A. 63 cA. Kooper A. Roozea te IJmuiden voor f 3035. VOETBAL ZATERDAG MIDD AGC OMPETITIE. In verband met de ontmoetingen om den Kennemerland-Beker werd j.l. Zaterdagmid dag slechts één competitie-wedstrijd gespeeld n.l. SIZO 3Kennemerland 4, die met 70 door de bezoekers werd gewonnen. Voor mor gen is het volgende programma samenge steld: Afdeeling A: IjskegelsV.V.IJ. KennemerlandZeevogels. Afdeeling B: V.E.W.—S.I.Z.O. UlyssesKennemerland 3 V.V.IJ. 2—Kennemerland 2. Afdeeling C: Sizo 3—Kennemerland 5 Zeevogels 2V.J.B. IJ.F.C. 3Kennemerland 4. V.V.R.A.—S.I.Z.O. De leiders van de afdeeling A (V.V.IJ.) heb ben een moeilijke opgave tegen Ijskegels. Toch gelooven wij, dat zij er in zullen sla gen om beide punten te bemachtigen, al zal op. flinken tegenstand moeten worden ge^ rekend. Kennemerland wist in dit seizoen de Zee vogels tweemaal de baas te blijven, eenmaal voor de competitie en eenmaal voor den Kennemerland-Bekor. Doch beide keeren AMUNDSEN'S „SPOOKSCHIP". De Maud, het beroemde expeditieschip van den Poolonder- zoeker Roald Amundsen is temidden van pakijs tusschen Groenland en Spitsbergen gesignaleerd. Na het tragische einde van den ontdekker werd het schip verkocht. In 1931 liet de Canadeesche bemanning, die zich met jacht op pelsdieren bezig hield, de boot in den steek. Het schip is echter niet gezonken, maar zwerft thans door het ijs omkneld in het Poolgebied rond, waar het af en toe door zeevarenden wordt opgemerkt. bedroeg het verschil slechts één doelpunt, hetgeen op weinig krachtsverschil duidt. En daar vooral de oranjehemden op het oogen- blik uit vorm zijn, geven wij den IJmuide- naren een kans om minstens één punt uit deze ontmoeting te halen. O.i. kunnen in afdeeling B zoowel SIZO als Ulysses, die resp. tegen V.E.W. en Kennemer land 3 spelen, hun wedstrijden winnen en daardoor de kans op het kampioenschap behouden. V.V.IJ. 2Kennemerland 2 is een match tusschen twee gelijkwaardige teams; ver deeling der punten lijkt ons het meest waar schijnlijk. In afdeeling C is vooral de ontmoeting Zeevogels 2V.J.B. van groot belang. ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN Verkochte boeken niet geleverd, Een 47-jarige man die in Bloemendaal en elders boeken had aangeboden tegen een la gen prijs om de exemplaren „erin te krij gen" waarna geen levering volgde, werd ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De officier had 8 maanden geëischt met aftrek van de 4 maan den preventieve hechtenis. Verdediger was Mr. L. G. van Dam Zondags fruit verkoopen in roente winkels. Voorts werd uitspraak gedaan in een zaak waar een principieele kwestie ter sprake kwam. Het ging er nl. om of een winkel waar groenten verkocht wordt des Zondags ge opend mag zijn voor den verkoop van fruit. Fruit mag nl. worden verkocht op Zondag, maar groenten niet. Daar fruit en groenten meestal in een winkel is opgeslagen is deze kwestie van groot belang, en is daarom aan hangig gemaakt door de Haarlemsche Groente- en Fruithandelaren veoreeniging Onderling Belang. De rechtbank concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging in een geval waarbij een handelaar was bekeurd. Zij overwoog daarbij dat het de bedoeling van de wet is om toe te staan, dat in groentewinkels voor twaalf um des Zondags fruit mag worden verkocht. Verdediger was Mr. P. Tideman. De kantonrechter had 50 cent boete opge legd en de officier had in hooger beroep be vestiging van dit vonnis geëischt. De aanrijding op den Verspronckweg Een Zandvoortsche 35-jarige chauffeur die op 14 Augustus des morgens op den Ver spronckweg een fietser heeft aangereden, zoodat deze ernstig gewond en vier weken in het ziekenhuis moest worden verpleegd. De officier had f 50 of 50 dagen geëischt, en de rechtbank veroordeelde hem tot f 40 of 20 dagen hechtenis. Verdediger was Mr. B. W. Stomps. Margarine vervoeren en margarine met zetmeel. Ten slotte werd uitspraak gedaan in twee margarine-zaken. De eerste betrof een bakker in Velsen die een groote partij margarine in voorraad had, die niet het vereischte merk droeg en die zetmeel bevatte. De kanton rechter veroordeelde verd. tot f 1500 subs. 100 dagen. De officier eischte bevestiging van dit vonnis. De rechtbank ontsloeg verdachte echter van rechtsvervolging omdat naar haar mee ning art. 2 ter van het crisiszuivelbesluit niet bindend is. Bij artikel 6 van de crisiszuivelwet is aan de Kroon opgedragen om voorwaarden vast te stellen omtrent het botergehalte. De Kroon heeft nu ook bepalingen gemaakt over het zetmeelgehalte en heeft daarmede de verleende bevoegdheden overschreden. Ver dediger was Mr. H. B. Drilsma. Het tweede geval was een zaak betreffende vervoer van margarine, die niet voorzien was van het vereischte merk en zetmeel bevatte. De chauffeur had geen geleidebrief. De kantonrechter had verd. veroordeeld tot twee boeten: resp. van f 500 en f 2000. De officier vroeg bevestiging en vernietiguig van de auto. Wat het zetmeel betrof, daarvoor gold het zelfde als in de vorige zaak. Het verboden vervoer strafte de rechtbank met f 2000 boete subs. 80 dagen hechtenis en onbruikbaar maken van de auto. Verdediger was Mr. Plockg uit Arnhem. AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN VRIJDAG 1 DECEMBER Thalia Bioscoop: „Ik ben een vluchteling". 8.15 uur. Bioscoop De Pont: „De moordende straal" en „Say it with songs" 8 uur. ZATERDAG 2DECEMBER Thalia Bioscoop: „Ik ben een vluchteling". 8.15 uur. Bioscoop De Pont: „De moordende straal" en „Say it with songs" 8 uur. Terminus: Dansen, 7.30 uur. AGENDA TE HAARLEM VRIJDAG 1 DECEMBER Schouwburg Jansweg: „De gouden kooi." 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Het mysterie Pull man No. 12", detective-film. 8.15 uur. Palace: „Watt en Half Watt", ridders in lompen. Op het tooneel: Treib van der Treib, virtuoos op de door hem uitgevonden 7-sna- rige viool. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Liebe muss verstan den sein". Op het tooneel: Horace en Bell, modern Musical act. 7 en 9.15 uur. Cabaret La Gaité, Raaks 1—3: Piet Groe- nendaal, humorist, en Love Sisters, fantasie danseressen. ZATERDAG 2 DECEMBER Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER. 44) In den namiddag bood Dry Bottom een ge heel anderen aanblik dan op den dag, waarop Hollis haar het eerst gezien had. De verla tenheid was vervangen loor levendigheid Misschien een honderd cowboy-ponies ston den vastgebonden aan de heiningen, die voor de herbergen, winkels en verschillende parti culiere woningen stonden. Het was duidelijk, dat verscheidene bezoekers den tocht naar de stad gemaakt hadden met het dubbele doel om te gaan stemmen en voorraden in te slaan want tusschen de ponys,stonden allerlei soort wagens, waarop de eigenaars kisten en krat ten ladden. De trottois waren bevolkt; de herbergen stampvol. Toen het donker begon te worden, over stemde het rumoer in de herbergen alle ge luiden daarbuiten. Nadat zij hun inkoopen gedaan hadden, vonden de ranchers, die hier heen gekomen waren om voorraad op te doen en hun wagens bij voorbaat reeds gereed gemaakt hadden om te vertrekken, den tijd om met hun vrienden en kennissen genoege- lijk een glaasje te drinken. Toen de petro leumlampen aangestoken werden, heerschte er in de herbergen een luidruchtige stem ming. Uit een herberg drongen de schelle, wanluidende klanken van een viool naar buiten, geaccompagneerd door het geschuifel van voeten; uit een andere klonk gelach en het gerinkel van glazen; uit weer een andere kwamen schorre vloeken en geschreeuw. In de laatste hoorde men ook vrouwenge lach. Aan zijn schrijftafel bij het voorraam van het Kicker-bureau zat Hollis ernstig naar dit schouwspel te kijken naar de geluiden te luisteren. In een andere stoel zat Potter. Er was geen licht in het bureau; geen van beide mannen dacht aan een lamp. Toen het rumoer in ae herbergen toenam, wierp de drukker een steelschen blik op zijn chef. Van avond zullen we de poppen aan het dansen krijgen!" zei hij. „Ik vermoed, dat er herrie zal komen" stemde Hollis toe. Potter schoof onrustig op zijn stoel heen en weer en keek zijn werkgever met een be zorgd gezicht aan. Hij zweeg een oogenblik. Toen kuchte hij zenuwachtig. „Ben je van plan er heen te gaan naar het kantoor van den sheriff van avond?" vroeg hij. Hollis wierp hem een snellen blik toe. „Na tuurlijk!" zei hij met nadruk. „Waarom?" vroeg hij. „Nergens om", antwoordde Potter; al leen...." hij aarzelde en gooide er toen uit: „Ik zou niet gaan, als ik jou was. Zij hebben gezegd, dat er herrie zal komen, als je dat doet. Je weet, wat dat beteekent". „Wie heeft dat gezegd?" vroeg Hollis. „Ik hoorde het vanmiddag in de Zilve ren Dollar. Enkelen van Dunlavey's man nen zaten naast mij en ik hoorde hem zeg gen, dat Watkins moest winnen, al moesten zen twee of drie van zijn grootste tegenstan ders uit den weg ruimen". „Ik heb zulks verwacht", antwoordde Hol lis. Hij zei niets meer en Potter, die zijn plicht gedaan had, voelde, dat het niet op zijn weg lag om zich er nog verder mee te be moeien. Kort nadat het donker geworden was klonk er hoefgekletter voor het Kicker-bu reau en vier mannen stegen van hun ponies en stapten naar de deur van het bureau. Het waren Norton, Ace, Lanky en Bud. Blijk baar had Hollis hun komst verwacht, want hij ging ze tot aan de deur tegemoet en begroette hen met de woorden: „Wij zullen maar dadelijk gaan; het is bijna tijd". Gevolgd door Potter, stapte het vijftal vlug door de straat. Toen zij aan het bureau van den sheriff kwamen, stond er een groep per sonen bij de deur verzameld. Binnenshuis flikkerde een petroleumlamp op een tafel, die midden in de kamer stond. Een andere lamp stond op Watkin's schrijftafel en naast de schrijftafel zat Watkins. Het gesprek stierf weg toen Hollis en zijn mannen de deur naderden en in den licht stroom stonden, die van binnen kwam. Een man kwam te voorschijn uit de schaduw van het gebouw en trad op Hollis toe, waarna hij hem en Norton terzijde trok. Het was Allen. De laatste had iets van de levendigheid ver loren, die zijn houding kenmerkte tijdens zijn gesprek met Hollis in het Kicker bureau dien morgen hij was weer de kal me, besliste man met de rustige oogen, die hij, geweest was op den dag in rechter Gra- ney's kantoor, toen Hollis hem voor het eerst ontmoette. „Ik heb op je gewacht", zei hij„wij zullen het hard te verantwoorden hebben, Dun- lavey is van plan den boel te bezetten". Hij wees met zijn hand naar het inwendige van het kantoor. „Maar iedere candidaat mag twee getuigen meebrengen. Ik heb jullie bei den gekozen. Dunlavey en Greasy nemen de honneurs waar voor Watkins. Wij moeten maar naar binnen gaan, wij kunnen hier bui ten niets doen. Geen van deze bende zal iets doen, tenzij Dunlavey het bevee,lt". Hij keer de zich om en stapte het kantoor van den sheriff binnen, gevolgd door Hollis en Nor ton. Watkins keek op en beschouwde hen met een zoetsappig lachje toen zij binnenkwa men en kalm gingen zitten op drie der vele stoelen die klaargezet waren. „Ik denk, dat het vanavond heet zal toe gaan", merkte Watkins veelbeteekenend te gen Allen op. „Misschien", grinnikte Allen. „Wij zullen een handje helpen om de Wet toe te passen", merkte Norton veelbeteeke nend op. Watkins gelaat kleurde. Hij keek Hollis strijdlustig aan. „Jij bent zeker ook een getuige", zei hij hoonend. „Wel", vervolgde hij toen Hollis ernstig knikte, „de wet zegt, dat een getuige inwoner van het district moet zijn. En ik geloof niet, dat jij dit bent. Je bent niet „Hij blijft", viel Allen hem kortaf in de rede. „Dat is afgedaan". Watkins gelaat zwol op van plotselinge woede, maar hij keerde zich om zonder antwoord te geven en schonk zijn aandacht aan eenige papieren die op de schrijftafel voor hem lagen. Langen tijd zat het viertal zwijgend bijeen. Buiten verhieven zich mannenstemmen die steeds luider werden. Er was gedrang bij de deur; als hij naar buiten keek, kon Hollis de gebruinde, grimmige gezichten der cow boys zien, door nieuwsgierigheid gedre ven, dicht opeengedrongen. Hollis kon onge duldige uitroepen hooren, ofschoon de meer derheid der mannen buiten zwijgend stonden te wachten. Er kon blijkbaar niets gedaan worden voor

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5