Wdssoterdj en 'Scheepvaaktbirkhten DE BILT VERWACHT WORDENDE SCHEPEN: Schip van verm. aankomst Laatste bericht Atreus Batavia 11 Dec. 28 Nov. Perim gepasseerd Ajax Barcelona 28 Nov. 30 Nov. Dungeness gepass. Achilles (Ned.) Valencia 30 Nov. 30 Nov. te Rotterdam Chili 28 Nov. van Lima Chili 2 Dec. 28 Nov. van Liverpool Barneveld Chili 24 Nov. van Christobal Boskoop Chili 28 Nov. van Antofagasta Bodegraven Hamburg 3 Dec. 30 Nov. te Antwerpen Benwell Tower Buenos Aires 22 Dec. 19 Nov. vertrokken Caribia W. Indië 3 Dec. 28 Nov. van Azoren Clio Napels 30 Nov. 28 Nov. van Valencia Consul Hintz Hernösand in lading West-Indië 10 Dec. 28 Nov. van Barbados Delfland West-Afrika 30 Nov. 29 Nov. te Rotterdam Japan 12 Dec. 28 Nov. van Colombo Eurybates Batavia 1 Dec. 30 Nov. van Londen Energie Nyhamn 3 Dec. 27 Nov. vertrokken Fulda Japan 31 Dec. 29 Nov. van Belawan Farmsum Rosario 14 Dec. 26 Nov. van Fern. Noronha Flandria B. Aires 29 Dec. in lading Famra Hamburg 3 Dec. vertrekt 2 Dec. Gaasterland Santos 15 Dec. 24 Nov. van Bahia Ganymedes Bourgas 20 Dec. 29 Nov. van Cavalla Glitt Otterbacken (v. IJm.) heden 28 Nov. vertrokken Hardanger B. Aires 11 Nov. te Santé Fé Halle Ned. Indië 12 Jan. 27 Nov. van Batavia Heidelberg Ned. Indië 20 Jan. 25 Nov. te Macassar Follonica 3 Dec. 27 Nov. van Gibraltar Joh. v. Oldenbarneveld Batavia 12 Dee. 1 Dec. van Port-Said Jason Alexandrië 31 Dec. 27 Nov. te Smyrna Juno Venetië 28 Nov. vertrokken Juliana Gdynia 2 Dec. 28 Nov. vertrokken W. Indië 24 Dec. 30 Nov. van Pto. Colombia Luneburg Ned.-Indië 14 Dec. 28 Nov. van Messina B. Aires 29 Nov. 25 Nov. van Madeira Meerkerk Japan 27 Nov. van Manilla Mars Venetië 12 Dec. 29 Nov. van Messina Manura Curasao 10 Dec. 21 Nov. vertrokken Montferland Buenos Aires 11 Jan. in lading Maxim Gorki Leningrad in lading Maaskerk W. Afrika 27 Nov. van Victoria Margareta Leningrad 2 Dec. 25 Nov. vertrokken Neumark Ned. Indië 21 Dec. 28 Nov. van Aden Nieuwendam Londen heden 29 Nov. uitgeklaard Ouderkerk Japan 15 Dec. 26 Nov. van Pt. Sard Onassi Pinelopi Rosario 2 Dec. 22 Nov. van Las Palmas Orania B. Aires 9 Dec. 26 Nov. van Fern. Noronha Oranje Nassau W. Indië 3 Dec. 29 Nov. van Ouessant Oberon Retb.ymo 12 Dec. 27 Nov. te Castellon Oldekerk Japan 29 Nov. van Tientsin Oceaan Swansea heden 27 Nov. vertrokken Peisander Ned. Indië 2 Dec. pass. 26 Nov. Gibraltar Pol yd or us Batavia 4 Dec. 30 Nov. te Marseille Pan Europe Aruba 7 Dec. 16 Nov. vertrokken Phrontis Ned. Indië. 18 Dec. 29 Nov. te Colombo Primo Sundsvall 4 Dec. 28 Nov. vertrokken W. Afrika 29 Nov. van Freetown B. Aires in lading Constantza 6 Dec. 23 Nov. van Stamboel Rietfontein Hamburg 3 Dec. vertrekt 2 Dec. Pt. Arthur 10 Dec. 22 Nov. vertrokken Signe Hudiksvall 4 Dec. 28 Nov. vertrokken Trier 24 Nov. van Pt. Said Batavia 7 Dec. 30 Nov. te Marseille Santé. Fé in lading Bahia Blanca 2 Jan. 24 Nov. van Buenos Aires Tajandoen Batavia 29 Nov. van Padang Tabian Batavia 29 Nov. vertrokken Troja W. Indië 15 Dec. 28 Nov. van Havana Tiberius Genua 27 Nov. te Castellon Tvoilus Batavia in lading Titus Alexandrië 29 Nov. vertrokken Ulysses Bourgas 12 Dec. 28 Nov. van Piraeus Zrinski B. Aires 5 Jan. in lading Hoogovens Ned. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. TE IJMU1DEN AANGEKOMEN SCHEPEN s.s. Stad Zwolle Bilbao erts Door zeeroovers overvallen. Het Fransche stoomschip Henri Riviere, dat van Hongkong naar Haiphong bestemd was, is op ongeveer zeventig mijl van eerstgenoem de haven door zeeroovers overvallen. De twee de stuurman, die de wacht op de brug had, werd onverhoeds overvallen door een bende, aan welke hij geen weerstand kon bieden. Nadat de zeeroovers de macht in handen hadden requireerden zij een voorbijvarende jonk, welke met schoten tot bijdraaien ge dwongen werd. Zij verlieten het schip met medeneming van vier rijke Chineesche pas sagiers en ongeveer tien duizend gulden aan buit. Deklast verloren. Het met hout van Hernösand te Zaandam aangekomen Nederlandsche stoomschip Schie rapporteert door den storm in de Oostzee een deel van den deklast te hebben verloren. Om op te leggen. Na in Zaandam de lading hout te hebben gelost is het Noorsche stoomschip Veni in ballast naar Stavanger vertrokken om voor- loopig te worden opgelegd. Reederijbedrijf. Het stoomschip Juliana is 28 dezer van Gdynia naar hier vertrokken. Ertsaanvoer. Het Nederlandsche stoomschip Stad Zwolle is hier van Bilbao aangekomen met een lading erts voor het Hoogovenbedrijf. Zeldzame rechtspraak. Door het Hooggerechtshof in Noorwegen is dezer dagen een oordeel geveld, dat in zee vaartkringen als zeer zeldzaam kan worden beschouwd. In het westelijk ijsgebied is eenigen tijd ge leden de Noorsche walvischvaarder „Koitis" gezonken, doch de bemanning slaagde er in zich met achterlating van al haar bezit op het ijs te redden. De walvischvaarder „Skansen" slaagde er met buitengewoon veel moeite in de schipbreukelingen te redden, maar beliep daarbij zelf schade door het ijs, ten bedrage van ongeveer 15000 Kr. De reederij heeft tot dit bedrag schadevergoeding gevraagd, doch het Hooggerechtshof heeft deze eisch afge wezen, omdat dit geval niet op de Noorsche de komst van Dunlavey. En hij kwam al gauw. Hij had niet gedronken, hij was ontegen zeggelijk nuchter en beheerscht. Toen hij de deur van het kantoor binnenging, ontstond er plotseling een beweging onder de menigte verscheidene mannen probeerden achter Dunlavey aan naar binnen te dringen. Maar hij bleef op den drempel staan keek hen met een norsch gezicht aan en sprak slechts het eene woord: „Wacht!" op dit bevel trok de menigte zich terug en wachtte. Dunlavey liep door de kamer en bleef naast Watkins staan, terwijl zijn vlugge blik de aanwezigheid van drie leden der oppositie opnam. Hij keek langs Hollis en Norton heen en sprak Allen aan. „Je zet de zaak dus door?" zei hij. „Zeker", antwoordde Allen. Hij stond lang zaam op stapte vastberaden door de kamer, sloot de deur en ging er met zijn rug tegen aan staan. „Wij zijn nu allemaal hier" zei hij kalm, „en ik wou nog iets zeggen. Niemand hoeft te hooren, wat ik te zeggen heb behalve dege nen, tegen wie ik het ga zeggen. Afgespro ken?" Hij keerde zich tot Dunlavey. Dunlavey had eenig blijk van verrassing gegeven over Aliens handeling van het slui ten der deur, maar dit maakte oogenblikkelijk plaats voor een honende lach. „Ik geloof.dat je Greasy vergeten hebt", zei hij. - „Wel, dat heb ik zeker!" antwoordde Allen kalm. Hij opende de deur een weinig en riep: „Greasy!" Blijkbaar had Greasy aan de deur staan wachten, want hij kwam oogenblikkelijk bin nen, slofte over den vloer en bleef naast Watkons en Dunlavey staan. Allen sloot de deur en schoof er zorgvuldig de grendels op. Toen wendde hij zich weer tot Dunlavey. „Nu zullen wij verder praten", zei hij. Hij liep naar den stoel, dien hij straks verlaten had, liet zich er onverschillig in neervallen en leunde op zijn gemak achterover. Zijn bewe gingen waren die van een man die ontegen zeggelijk vredelievend gezind is. De uitdruk king van zijn oogen, de toon van zijn stem, zijn vastberadenheid, wezen op den wensch om tot een vreedzaam vergelijk te komen. Maar eenmaal in zijn stoel gezeten, kwam er een verrassende verandering over hem. Er was een snelle beweging aan zijn zijden een lichtflikkering en twee zware pistolen ver schenen in zijn handen en lagen daar, op niemand gericht, maar onheilspellend voor het grijpen. Hij zat hoog opgericht, zijn oogen koud en glinsterende op zijn hoede, een en al dreiging. (Wordt vervolgd.) kust had plaats gevonden en de wet op de strandingen hier dus buiten beschouwing moest blijven. In Noorsche scheepvaartkrin gen is. men hierover eenigszins ontstemd en men wijst er op dat volgens het bijna alge meen geldend zeerecht vorderingen voor berg loon bij schaden, die ontstaan zijn bij het redden van menschenlevens, preferent zijn. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 0.72—0.58. Tongen per K.G. f 0,900.68. Kleine schol per 50 K.G. f 18—7.50. Schar per 50 K.G. f 3,60—1.—. Groot schelvisch per 50 K.G. f 30. Middelschelvisch per 50 K.G. f 28. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 16.50—13.—. Kleine schelvisch per 50 K.G. f 107.70. Gullen (groote) per 50 K.G. f 8. Gullen ikleine) per 50 K.G. f 7,507. Wijting per 50 K.G. f 1,300.90. Versche haring per kist f 3,502,65. BESOMMINGEN. Kotter: E 507 f 970. Versche haring: LT 595 f 1315, LT 1174 f 1038, IT 55 f 1035, KW 123 (Carrier) f 2475. AANGEKOMEN SCHEPEN. 30 November: Eurybates m.s. Batavia Stad Zwolle s.s. Bilbao. Rye s.s. Goole. Vechtstroom s.s. Huil. Leeuwarden s.s. Londen. Ajax s.s. Lissabon. Berenice s.s. Hamburg. 1 December: Oranje Nassau s.s. Suriname. Orpheus s.s. Stettin. Oceaan mis. Swansea. Dunmore Head s.s., Antwerpen. Else s.s. Lovisa. Britannica s.s. Londen. Caithness s.s. New Castle. VERTROKKEN SCHEPEN. 30 November: Falken, m.s. Kopenhagen. Hakefjord s.s. Boston. Diana (Du.) s.s. Hamburg. Zinovïa s.s. Rotterdam. Pinnau s.s. Embden Iris (Zw.) s.s. Hernösand. Lanrick s.s. Rotterdam. Orestes s.s. Hamburg. Ousel s.s. Liverpool. Eden Hurst s.s. New Castle. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Vrijdag, 1 Dec. 1933, radio-telegrafisch te bereiken via het kuststation Scheveningen Radio: Baloeran, Colombia, Costa Rica. Dempo, Flandria. Joh. van Oldenbarnevelt, Kota Baroe, Kota Nopan, Kota Tjandi, Marnix van St. Aldegonde, Orania, Oranje Nassau, Poelau Roebiah, Van Rensselaer, Rotterdam, Simon Bolivar, Volendam. Zeelandia. HET VISSCHERIJBEDRIJF IN NOVEMBER. Gedurende de maand November 1933 be-i droeg de omzet in den Rijksvischafslag f 746.140. In dezelfde maand van het vorige jaar bedroeg dit cijfer f 955.674. BEVERWIJK BETALING DER KERKELIJKE BELASTING GEWEIGERD. Naar wij vernemen heeft de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente de gewone .jaarlijksche terugbetaling van 'n deel van den door de le den van de Vereeniging van Vrijz. Hervorm den betaalden kerkelijken omslag ten bedrage van f 400 geweigerd. Het ligt in het voorne men van het bestuur der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden deze aangelegenheid in de eerstvolgende algemeene vergadering ter sprake te brengen. In afwachting daarvan heeft het bestuur aan de leden, die hun ker kelijke belasting nog geheel of gedeeltelijk moeten betalen geadviseerd de betaling daar van op te schorten. DIEFSTAL VAN EEN SCHIJNWERPER. Ten nadeele van een automobilist uit Haar lem, die zijn auto in de Noorder -Parklaan had laten staan is de schijnwerper ontvreemd TERUG NAAR HET OUDERLIJK HUIS. Op verzoek van de ouders heeft de Rotter- damsehe politie de minderjarige C. J. S., die het ouderlijk huis was ontloopen aangehou den'en naar Beverwijk overgebracht. De va der werd op het politiebureau ontboden om zijn dochter in ontvangst te nemen. VELSEN DE LOONSVERLAGING BIJ DE PAPIERFABRIEK. VERGADERINGEN DER ARBEIDERS. In verband met de d^oor de directie der Papierfabriek voorgestelde loonsverlaging zullen heden (Vrijdag) avond in het R.K. Vereenigignsgebouw 2 vergaderingen plaats vinden van de R.K. Fabrieksarbeiders n.l. te 7.30 en 10 uur. In Café Bloemoord zullen Zondagmorgen 10 uur de arbeiders vergaderen die georga niseerd zijn in den modernen Fabrieksarbei dersb on d. SANTPOORT BAZAR. Gisteravond werd door Ds. Blaauw uit Haar lem een bazar geopend in hotel „De Wey- man". Na zijn openingswoord werden „steen tjes" ten bate van het bouwfonds der Ned. Herv. Evangelisatie verkocht, die reeds aan stonds een aardig bedrag in kas brachten. De bazar telt tal van aardige attracties en daar de bazar-commissie veel medewerking heeft ondervonden, is er ook veel te koop. Za terdagavond wordt 4e bazar gesloten. eldt: m Hoogste barometerstand 775.4 m.M. te Stensele. Laagste barometerstand 738 m.M. te Isa- fjord. en voorspelt: zwakken, veranderlijken wind. Later zwak tot matig uit Oostelijke richtingen. Nevelig tot half bewolkt. Weinig of geen sneeuw. Tem peratuur om het vriespunt. Barometer Hedenmorgen 9 uur Neiging: Stilstand. Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden 40 F. 34 F. 36 F. Opgaaf: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden. HOOG WATER TE IJMUIDEN. Zaterdag v.m. 2.44 uur; n.m. 3.01 uur. Zondag v.m. 3.24 uur; n.m. 3.39 uur. Maandag v.m. 3.59 uur; n.m. 4.15 uur. AANRIJDING. Gisteravond tegen ongeveer half 5 werd een wielrijder daar, waar Rijksweg en Hoofdstraat aan den Zuidkant van ons dorp te zameri komen aangereden door een in Amsterdam thuis behoorende auto. De wielrijder werd daardoor tegen den grond 'geslingerd. Direct waren Dr. de Groot en leden van E.H.B.O. aanwezig. Huh bleek, dat de wielrijder dus danig. er aan toe was, dat. hij per. ziekenauto naar een ziekenhuis te Haarlem moest ver voerd worden. De heer F. uit Amsterdam, de eigenaar van den auto, die naast zijn chauffeur zat, werd licht gewond. Door de politie is proces-verbaal opge maakt. DRIEHUIS LEZING OVER DE HOOGOVENS. Op uitnoodiging van de besturen der Ver eeniging van Bewoners in de Buurtschap Driehuis en „Parkwijk Zeeweg" hield Ir. Otto een lezing in 't Huis te Velsen over de hoog ovens. De zaal was geheel gevuld. Spr. werd ingeleid door den voorzitter van eerstgenoemde vereeniging, den heer Mooi. Deze zeide o.m., dat het bestuur besloten had deze lezing te organiseeren, omdat het was opgevallen, dat zooveel bewoners van Drie huis en omgeving, hoewel wonende in de nabijheid der Hoogovens, zoo weinig van dit groote en grootsche bedrijf weten. Ir. Otten begon met een kort historisch overzicht. Na het steenen en bronzen volg de het ijzeren tijdperk. De oudste stukken ijzer dateeren van pl.m. 3000 v. Chr. In den aanvang kende men het smelten van ijzer uit erts niet en moet men het dus gevonden hebben, waarbij spr. denkt aan meteoor- steenen. Hierna volgde het smelten door middel van van een houtvuur, later door houtskool, dat nog meer warmte gaf. In den grond werd een kuil gemaakt en aangesmeerd met leem. In den berm werd een gat gemaakt voor luchttoevoer. Dit is het begin van de huidige hoogovens. Wel is het vuur in den loop der eeuwen heeter, de oven grooter geworden, maar prin cipieel is er niet zooveel veranderd. Na houtskool heeft men als brandstof steenkool (cokes) geprobeerd. Aanvankelijk had dit tot bezwaar, dat de zwavel uit de steenkool door het ijzer graag werd opge nomen en dit nu bros werd. Door het toe voegen van kalksteen heeft men weten te bewerken dat de zwavel nu door de slakken worden opgenomen. Komende tot de Koninklijke Hoogovens en staalfabrieken zeide spreker, dat hier nog steeds alleen maar ruw ijzer, geen staal maakt wordt. De hoogovens hebben een hoogte van 25 meter en van onderen een diameter van 6 Meter. Doordat er omheen gasreinigers en windaanjagers zijn gebouwd, valt de eigen lijke hoogoven niet eens zoo erg in het oog. Eén oven verwerkt dagelijks plm. 750.000 K.G. erts, waaruit 400.000 K.G. ijzer te voorschijn komt. Daar 2 ovens in gebruik zijn, produ ceert het bedrijf dus dagelijks 800.000 K.G. Verreweg het grootste deel van dit kwan tum wordt geëxporteerd. Uit 't feit, dat het bedrijf momenteel op volle kracht werkt, mag dus worden afgeleid, dat het buitenland ons ruwe ijzer gaarne wil hebben. Teneinde de benoodigde hooge tempe ratuur (1800 gr. C.) te krijgen worden zeer groote hoeveelheden lucht door het vuur ge blazen, n.l. 800 M3. per minuut. Een en ander zou echter nog niet voldoende zijn, als de lucht niet eerst tot 800 gr. C. werd voorver warmd. Deze geweldige luchtstroom voert dagelijks 75000 K.G. ertsstof, of wel 10 pCt. mede. Dit wordt wederom opgevangen in de gasreinigers. Daar de Hoogovens hun eigen cokes maken, ontstaat als nevenproductie gas. Dit wordt ten deele door enkele gemeenten afgenomen, ten deele ook gebruikt bij de bereiding van kunstmest (Mekog). Hierbij is o.a. ook de „Bataafsche" geïnteresseerd. Van de enorme hoeveelheid slakken werd aanvankelijk niets ander dan hoogovensteen (drijfsteen) gemaakt. Tegenwoordig echter maakt men er in samenwerking met de Enci (Eerste Nederlandsche Cement In dustrie) uit Limburg ook Hoogoven-cement van. Tenslotte verkoopt men het hoogovengas, d.w.z. het gas, dat in den hoogoven zelf ont staat, aan het Pr. Electriciteitsbedrijf Noord- Holland P.E.N.). De heer Otto vertoonde voorts nog een serie mooie en verduidelijkende lantaarnplaatjes. Heel goed was het bijv. hierop te zien, dat na den „afsteek" het vloeibare ijzer in de zandgoten liep, waaruit het later in den vorm van een haarkam opgetrokken werd. Aan het slot van de causerie van den heer Otto, dankte de heer Mooi hem harte lijk voor zijn interessant betoog. Naar aanleiding van deze causerie wordt op 6 Januari e.k. een excursie naar de Hoog ovens gemaakt. Zij tenslotte nog vermeld, dat de dames Pruys (alt) en Annie Schoen (alt), beiden van hier, met veel succes zich lieten hooren. Vooral de door haar gezongen duetten vielen terecht in den smaak. 26000 PONDSTERLING UIT EEN TREIN ONTVREEMD. SINGAPORE. 30 Nov. (Reuter) Bij aan komst in Petsjaboeri (Sia'm) van den express trein BangkokPenang bleek, dat staven goud ter waarde van 26.000 pond sterling ontbraken. De t-reinroof moet hebben plaats gehad nadat Hoesjin was verlaten. UIT HAARLEM ARROND.-RECHTBANK. f 25 verduisterd. Een 31-jarig IJmuidensch koopman heeft op 12 October een biljet van f 25 gekregen ter wisseling van een Deenschen kok op een kot ter, die van hem 't een en ander had gekocht. De koopman ging met het biljet weg en kwam niet terug. Een getuige verklaarde, dat de Deen ge vraagd had of verdachte het kon wisselen. Toen dat niet kon vroeg hij of hij het biljet op den wal kon wisselen. Verdachte beweer de dat hij niet van wisselen, doch van leenen heeft gesproken. Getuige echter verklaarde, dat verdachte nog gezegd heeft; „Denk je, dat ik er met f 25 van een armen visschersman van door zal gaan?" De president, mr. Strick van Linschoten, noemde het optreden van verdachte treurig. Daardoor wordt de naam van Nederlanders in het buitenland te schande gemaakt. De Officier eischte een gevangenisstraf van 8 maanden met aftrek. Mr. G. W. C. Pliester las een getuigschrift voor van een patroon van verdachte dezen zomer, die zijn volle tevredenheid betuigde over verdachte en over zijn eerlijkheid. Plei ter concludeerde tot vrijspraak subs, een voor waardelijke veroordeeling. Uitspraak over 14 dagen. Streng optreden tegen rijwieldieven. Donderdagmiddag stond een filiaalhouder van een vischexportzaak terecht welk filiaal te IJmuiden is gevestigd, die er van werd ver dacht, (wat hij trouwens reeds had bekend) dat hij in zijn consignatie-dagboek verval- schingen had aangebracht, om het te laten voorkomen of hij in een bepaalde periode meer visch naar Frankrijk had geëxporteerd dan in werkelijkheid het geval was geweest. De reden van deze vervalsching was dat hem zoo een grooter contingent toegekend zou worden om naar Frankrijk te exporteeren, nadat dit land de grenzen had gesloten en het alleen mogelijk was om met certificaten van de visscherijinspectie visch in te voeren. Het was ook deze inspectie die de zaak aan gegeven had. Er was n-1. aan de exportfirma's verzocht op te geven wat hun gemiddelde uitvoer was over een bepaalde periode. Ver dachte had dit gedaan en later een aanvul lende lijst gezonden omdat hij eerst te wei nig opgegeven zou hebben. Een accountants onderzoek is ingesteld en reeds spoedig viel de man door de mand. Het was volgens de verklaringen niet eens noodig geweest een accountantsonderzoek in te stellen: een leek kon het zien, dat er met andere inkt in het boek was geknoeid. Toen de afrekeningen van de Fransche exporteurs vergeleken werden met de cijfers uit het consignatieboek bleek de vervalsching overduidelijk. De accountant zeide dat het toevallig was ontdekt omdat .men doprgaans slechts steekproeven neemt. De officier vond 't feit zeer ernstig en vroeg daarom een gevangenisstraf van 6 maan» den. „Immers", zei hij, wanneer de menschen om hulp vragen en de regeering verleent die hulp, dan is het hun eerste plicht mede te werken. Wat is hu het geval? Knoeierijen ontstaan aan alle zijden, iedereen ziet te ha len wat er te halen is, men benadeelt elkan der. Hij had dan ook valschheid in geschrifte ten laste gelegd. De verdediger, Mr. W. F. H. Zegers, was het niet met den officier eens, wat de betiteling „valschheid in geschrifte" betreft, in dier voege dat het niet de bedoeling van verdach te was geweest, om door knoeierijen anderen te benadeelen. Verd. heeft de veranderingen aangebracht om niet in tegenspraak te komen met zijn brief, waarin hij de hoogere opgaven had verstrekt. Hij is in zeer moei lijke omstandigheden en kwam mede zoo tot zijn niet te rechtvaardigen daad, die volgens den verdediger echter niet dat ernstige ka rakter draagt dat de officier er aan gaf. Men mag bij de strafmaat geen rekening houden met de knoeierijen die anderen ver richt zouden hebben, met name het kantoor in Den Helder van dezelfde N.V., waarop ook de officier had gedoeld, zeide de verdediger. Gevangenisstraf zou funest zijn voor ver dachte, meende hij. en pleitte ook wegens de gunstige antecedenten van den verdachte voor een voorwaardelijke veroordeeling waar voor hij alle termen aanwezig achtte. Ook had hij nog een aanmerking op de dagvaarding gemaakt daar zonder parafee ring het woord consignatiekasboek, veran derd was in consignatie-dagboek, en ook meende hij dat het niet juist was dat er ge sproken werd dat de vervalschingen waren gepleegd door een eijfer voor het bestaande getal te zetten, daar dit niet in alle 21 ge vallen was geschied. De schrijfmachine in de duinen. En tenslotte was er nog een heling aan de orde. Uit een kantoor te IJmuiden zijn twee schrijfmachines gestolen. De eene is reeds berecht maar nu ging het om de heling van de andere. De dief was namelijk naar bin nen gewandeld door de open deur, wat den verdediger aanleiding gaf zijn misnoegen te uiten, over het in verleiding brengen. De dief had de machine toen aan een ander gege ven, die was er mee over een hek geklommen, en had het ding in het duin gedeponeerd. Toen de dief er later niet meer over kon beschikken is degene die van heling werd verdacht met een kameraad er op uitgetrok ken, heeft het ding uit het zand gehaald en getracht in Haarlem een kooper te vinden. De tweede man heeft pas later gehoord hoe de machine in het duinzand kwam. De ver dediger Mr. M: A. van Eek vestigde er in zijn pleidooi de aandacht op, dat beiden uit ar moede hebben gehandeld en dat men zich vooral niet mag laten beinvloeden door den getuige, die de dief is, want die heeft er be lang bij de beide verdachten zwart te ma ken. Ook hij pleitte clementie, omdat de om standigheden waaronder verdachten hun daad hebben bedreven daar aleszins aanlei ding toe gaven. De officier had tegen beider, vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëischt. In alle zaken is de uitspraak over veertien^ dagen behaald.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 6