VOOR EER EN GEWETEN BEVERWIJK HEEMSKERK BURGERLIJKE STAND IJMUIDER COURANT. ZATERDAG 9 DECEMBER 1933 TWEEDE BLAD. Comedie. Italië zegt. dat het net als Japan en Duitsch- land voor den Volkenbond zal bedanken als die niet gereorganiseerd wordt, Engeland zegt, dat dit verschrikkelijk is. Duitschland vindt het niet onaardig. Frankrijk zegt niets, maar men hoort het brommen. Zoo gaan we maar door. Het is een vreemde comedie. In zijn boek „The shape of things to come" plaatst H. G. Wells, een van die zeer weinige menschen die in staat zijn volkomen voor zich zelf te denken, zich in de positie van een toe- komst-mensch, anno 2100 of daaromtrent. Dat geeft hem dan, hopelijk, meteen een ex cuus voor het hebben van een zoo oorspron kelijk inzicht. Hij kijkt terug op dezen tijd en verwondert zich over velerlei. Hij zegt zoo on geveer: „De menschen in Europa zagen toen de mogendheden als afgoden, als min of meer mystieke persoonlijkheaen. Zij spraken over „ingeland denkt", ...Italië meent", ..Frankrijk wil" en vonden dit de hoogste en de beslis sende maatstaf van beoordeeling. Zij dienden deze goden. De afgoderij was in die dagen al gemeen". Nu, is daar iets van waar of niet? Zegt u eens tegen iemand dat het belangrijker is dat de tolmuren worden geslecht, en dat er inter nationale ontwapening komt, en dat er samen werking is, en dat er geen werkloozen meer moeten zijn. Hij zal (de kans bedraagt 90 pCt.) zeggen dat u een onpractisehe idealist bent. U kunt Christus' leer te berde brengen. U kunt zeggen dat Christus een pacifist was, de groot ste die ooit leefde. Hij zal in verlegenheid ge raken en er zich trachten uit te redden met vage gemeenplaatsen. Gij zult verder met hem debatteeren en hij zal zich beroepen op wat „Japan eiseht" en „Rusland in het schild voert". Dat zijn gewone menschelijke normen geworden, voor verreweg de meesten.' Er is één goed af god je dat is het eigen land en er zijn vele min of meer kwade: dat zijn de andere mogendheden. Sommige gelden als heel kwade: dat zijn de groote. Niet zoozeer omdat zij groot, maar omdat Nederland zooveel kleiner is. In andere landen vindt men precies de zelfde wijze van denken en redeneeren, even eens bij de overgroote meerderheid der bevol king. Er is een modern afgodje, dat een tijd lang min of meer opgeld deed bij allen, maar dat later van zijn voetstuk is gevallen. Dat heet „de Volkenbond". Men heeft ook dit met een soort van mystieke persoonlijkheid begif tigd. Het „doet niets", het „praat maar", het „wordt niet au sérieux genomen", enzoovoorts. Velen smaken een soort van boosaardig ge noegen als deze concurrent van de andere godjes weer eens veronachtzaamd is. En gij kunt daarop antwoorden dat het heelemaal geen mogendheid is, zooals de andere, maar een poging tot hun onderlinge samenwerking en dat we allemaal afhangen van het wel slagen daarvan. Gij zult ten antwoord krijgen dat ge een onpractisehe idealist zijt. Natuur lijk kunt ge dan weer antwoorden dat de Grootste Vredestichter die ooit leefde, als Hij op aarde weerkeerde, in dien Volkenbond on eindig veel meer goeds althans een poging to.t oneindig veel meer goeds zou zien dan in Italië, Japan, Nederland, Zwitserland, Frankrijk, Duitschland, Amerika en de tien tallen andere afgodsbeeldjes bij elkaar. Ook hem zoudt ge dan in verlegenheid brengen, en ook hij zou zijn toevlucht zoeken i,n vage algemeenheden, Het is eigenlijk wel een héél vreemde comedie. Want stel nu eens dat de Volkenbond be zwijkt. Dat er zooveel uit loopen, dat de rest het opgeeft. Het gebeuren zal door millioe- nen in deze zonderlinge wereld met een mach tig en welvoldaan „Ziejenouwel!" begroet wor den. Een steen des aanstoots zal voor hen zijn weggenomen. De hinderlijke gedachte, dat er iets beters van de wereld te maken zou zijn dan een onderling-hakketeerende bende, zou hun met de verdwijning van het woord „Vol kenbond" ontvallen zijn. Maar alleen het woord zou weg wezen. Meer niets. Den volgenden dag zou het getob, om tot samenwerking te komen, zich onder een ander etiket voortzetten. Waarom? Omdat het niet anders kan, omdat het nu eenmaal de eenige weg is om zooiets als een dragelijken toestand in de wereld te be reiken. Bewijzen? Japan is er uitgeloopen maar het onderhandelt voortdurend met andere mogendheden. Amerika en Rusland zijn er nooit in geweest, maar ze probeeren steeds maar door met de andere afgodjes samenwerking te vinden. Duitschland is eruit, en de heer Adolf Hitler put zich uit in toe naderings-verklaringen tegenover Frankrijk. Goed beschouwd zit er een sterk komische kant ook aan. Zooals aan de meeste dingen. Als men dat woord Volkenbond eens door een ander verving? of door een of andere term, die minder verstrekkend van beteekenis was? „Internationale Poging tot Samenwer king" afgekort tot „I.P.S." of zooiets zou veel minder pretentieus klinken, en het mensch- dom niet zoo voortdurend herinneren aan zijn eigen tekortkomingen. Zou dat misschien een oplossing wezen? Italië wil reorganisatie. Let wel: geen op heffing. Natuurlijk geen opheffing van inter nationale samenwerking, want Italië is even afhankelijk van de anderen alsde anderen, stuk voor stuk. Nu, laten we daar niet van schrikken. Het is heelemaal zoo erg niet. Wij zijn op den internationalen weg wij komen er toch niet meer af. Het kan niet anders R. P. WAT AAN LEGES MOET WORDEN BETAALD. DE GEWIJZIGDE HEFFINGEN. Zooals wij reeds berichten hebben B. en W. voorgesteld een nieuwe verordening vast te stellen op de heffing van leges ter secretarie van rechten wegens verrichtingen van de ambtenaren van den burgerlijken stand. Hieronder volgt een overzicht van de tarie ven, zooals deze van 1 Januari a.s. af zullen gelden. Voor de legalisatie van een handteekening is 25 ets. verschuldigd, evenals voor het ter legalisatie opzenden van een stuk. Verklaringen van goed gedrag kosten f 0.50 voor onderwijzers of leeraren bij het lager, middelbaar of nijverheidsonderwijs f 0.25. z Voor nasporingen van gemeentewege in het bevolkingsregister of in de registers van den burgerlijken stand, zonder dat van het resul taat een authentiek uittreksel uit de regis ters of een bewijs van inschrijving wordt ver langd voor ieder persoon per geraadpleegd register f 0.25, per abonnement van 100 na sporingen geldig gedurende een jaar f 15; voor elke nasporing daarboven 10 ets. In af wijking hiervan is voor het wekelijks ver strekken van een opgave van ingekomen en vertrokken personen f 40 per jaar verschul digd. Wie een onmisbaar document als het trouwboekje is kwijt geraakt kan zich voor een kwartje in het bezit van een duplicaat stellen. Voor het geregeld verstrekken van de opga ven van den burgerlijken stand wordt f 25 per jaar verlangd, maar 40 gld„ als de opgave tweemaal per week wordt verlangd. Worden de dubbelen der leggers en plans van het kadaster geraadpleegd met behulp van een ambtenaar dan kost dat 50 ets. De memorie van toelichting op de gemeen- tebegrooting wordt berekend tegen f 2.50 per exemplaar, voor andere stukken wordt 5 ets. per bladzijde octavo of 10 ets. voor grooter formaat in rekening gebracht. Voor een ventvergunning ingevolge de *-<o' tie ver ordening is voor en dag 25 ets., voor een week 1 gulden en geldig voor een maand f 1.50 verschuldigd. Muziekvergunningen kosten met een gel digheidsduur van een dag f 1, van een maand f 2. Ook het verlengen van het sluitingsuur voor cafés zal worden belast, nl. met f 0.25 voor een uur, f 0.50 voor twee uur en met f 1 voor langer dan twee uur. Van dansvergun- ningen zal f 0.50 voor een dag. f 1 voor een maand en f 2 voor een geldigheidsduur van een jaar worden geheven. Voor jachtacten is verschuldigd: groote jachtakte tot alle geoorloofde jachtbedrijf f 10 ;als voren met uitzondering van de val kenjacht f 5; logeerakte f 2 en kleine jacht- acte tot het vangen van waterwild met net ten, waarvan het gebruik geoorloofd is f 1. Voor elke aanvrage ter bekoming van een buitenlandsche paspoort, het stellen op den pas van de vereischte verklaring bij de uit reiking inbegrepen moet f 2 worden betaald voor elke verlenging f 1 en voor een bewijs van Nederlandschap ook f 1. Bewijzen van onvermogen, attestatiën tot betaling van pensioenen enz. door ambtena ren benoodigde stukken enz. blijven kosteloos. Voor het voltrekken van een huwelijk, op een anderen tijd, dan de „kostelooze" zal in het vervolg f 15 verschuldigd zijn op werkda gen van v.m. 9.1512 uur; f 25 op werkd-><ren des namiddags van 24 uur en f 50 op Zon dagen en daarmede gelijk gestelde dagen. Dit recht is door onvermogenden niet en door minvermogenden voor de helft verschul digd, indien deze om gewichtige redenen de voltrekking van hun huwelijk op een ande ren, dan den voor kostelooze voltrekking be paalden tijd verlangen. Op 1 Januari vervallen tevens de thans gel dende bepalingen. LUXOR THEATER. Het Luxor Theater in de Breestraat ver toont deze week als hoofdnummer het zeer bijzondere filmwerk .,20.000 jaar in Sing- Sing", naar het boek van Lewis E. Lawen, directeur dezer Amerikaansche gevangenis. De hoofdrollen worden vervuld door Spencer Tracy en Bette Davis. Aan de geschiedenis, die in deze sterke film is verwerkt ontleenen wij het volgende: Tom Connors, een politieke heethoofd en bendelid, wordt eindelijk gepakt en in Sing Sing achter slot en grendel gezet. Zijn intellect gaat boven de middelmaat uit, doch hij is een opschepper en gaat graag voor een gewelde naar door. Hij wordt tenslotte toch veroor deeld, maar zijn politieke bondgenooten laten hem niet in den steek. Onder voorwendsel, dat hij Tom zou helpen ontsnappen, tracht zijn handlanger liefdes connecties aan te knoopen met Connor's meisje, Fay genaamd. Zij wijst hem niet af, omdat zij denkt, dat Finn inderdaad haar geliefde kan vrijmaken. Op een eenzame plek tracht de onverlaat haar aan te randen hetgeen hem, wegens haar moedig verweer mislukt. De directeur, van het geval op de hoogte gebracht en zien de dat Fay verschrikkelijk is toegetakeld, ver telt Tom, dat zijn meisje er erg aan toe is en dat hij geneigd is, hem een ontmoeting toe te staan met zijn geliefde, onder voorwaarde, dat hij belooft, nog denzelfden avond terug te keeren. Connors is hem dankbaar voor dit aanbod en geeft zijn woord. Connors werpt zich op zijn vijand en juist als hij het onderspit zal delven, trekt het meisje een revolver en doodt Finn. Connors springt uit een venster en ontvlucht. Zijn plannen zijn, om zich als verstekeling op een boot te verschuilen, doch hij leest in een courant, dat de gevangenis-directeur door zijn politieke vijanden werd aangevallen omdat hij Tom had vrijgelaten. De nieuwsbladen spotten met zijn opvattin gen omtrent eer en de gouverneur verzoekt hem zijn ontslag in te dienen. Wetende dat hem nu de electrische stoel wacht, keert Tom terug en meldt zich weer. Hij laadt de schuld van den moord op zich teneinde zijn meisje te redden. Het meisje vertelt echter de ware toedracht, doch aangezien Connors erkent den moord te hebben gepleegd, wordt hij tot den eleetri- schen stoel veroordeeld. In een laatste ont moeting met Fay, smeekt zij hem, haar te trouwen, doch hij weigert, omdat hij over tuigd is. dat het dragen van zijn naam voor haar slechts moeilijkheden kan opleveren. In de overtuiging van zijn onschuld aan dezen moord, ondergaat hij moedig zijn straf en neemt zijn geheim mede in den dood. Het tweede hoofdnummer is „De Blauwe Donau". een verhaal uit het zigeunerleven, geladen met hartstocht, liefde en haat en vol melodieën van Tzigane-muziek. Een film, die een echten romantischen geest ademt en die een mooien kijk geeft op het leven van het nomadenvolkje aan de oevers van de Donau. Voor de jeugd draait Zondagmiddag half drie een ser.sationeele cowboy-geschiedenis „Het geheim van de Hoeve". VAN HET CRISISCOMITé. In grooten dank werd het batig saldo van den gehouden bridge-wedstrijd in het Ken- nemerhotel ad f 230 ontvangen. Het Crisis Comité betuigt nogmaals zijn er kentelijkheid voor deze belangrijke bijdrage. Volgende giften zijn nog ontvangen: W. J. T. f 5 in eens. C. G. f 2.50 per maand E. G. f 1 per maand J. T. f 2.50 per maand. C. Th. V. f 5 in eens J.K. f 10 ineens. J. F. f 2.50 ineens. Van een bridgeavondje (J. U.) f 8. Men wordt beleefd verzocht de zware taak der dames-bestuursleden zooveel mogelijk te verlichten en de bijdragen rechtstreeks aan den penningmeester, den heer J. H. Brem- mers, Velserweg 14 te zenden. Het gironummer van het Crisis Comité Be verwijk is 203740. Het Dames-Crisis Comité is dankbaar doch nog niet tevreden. Van vele contribuanten van vorige jaren werd nog niets ontvangen. Wacht nu niet langer doch geef allen zoo spoedig mogelijk. Wij vertrouwen, dat velen aan dezen oproep zullen voldoen, opdat de- commissie met nog meer kracht en energie hare taak kan ver vullen. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: A. A. van Esveld, part. kraam- verz. van Amsterdam, J. Vermeijenstraat 28; P. Rademakers, van Velsen, Baanstraat 100; J. C. van Gijzen, koopman, van Hulsberg, Meeresteijnstraat 36; Chr. Wolzak, electricien, van Velsen, Zeestraat 39; W. J. de Boer, fa brieksarbeider, van Wijk aan Duin, Alkm. wèg 87; J. Modderman, waschbaas, van Vel sen, Peperstraat 7; J. F.'Neve, electricien, van Velsen, geprojecteerde straat Boeweg Baanstraat; W. H. Scheffer, dienstbode, van Velsen, Romerkerkweg 6; C. de Greef, zonder van Velsen, Meeresteinstraat 7; B. A. Rei- mes, zonder, van Velsen, Begijnestraat 25. Vertrokken: L. G. Eschauzier, koopman, naar Haarlemmermeer, Spaarnwouderweg; H. B. Leffers, koopman, naar Amsterdam, Gouds bloemdw.straat 6. ONTSPANNING EN ONTWIKKELING VAN WERKLOOZEN Een bonte avond Men schrijft ons: De Commissie voor Ontspanning en Ontwik keling van werkloozen acht het noodig enkele mededeelingen te doen aan ouders van werk loozen en belangstellende ingezetenen. Aan hen die reeds toonden belang te stel len in het lot der werkloozen. zegt de commis sie hartelijk dank. De belangstelling in het gebouw Harmonie is zeer groot: zelfs te groot, wat betreft het aantal jeugdige werkloozen. De commissie heeft dit tot nu toe oogluikend toegelaten, doch binnen afzienbaren tijd moet hierin verandering komen. Als alle cursussen „loo pen", behooren de jeugdige werkloozen een of meer van deze cursussen te volgen. Wat het Ontspanningswerk betreft, zou de commissie nogmaals een beroep willen doen op de medewerking van verschillende ingeze tenen. Er is nog te weinig lectuur aanwezig en we noteeren gaarne eenige adressen, waar dagelijks de gelezen dagbladen en (of) tijd schriften kunnen worden afgehaald. Een boe kenkast is gemaakt, doch deze is mooier als er boeken in staan. Wie heeft enkele gelezen boeken beschikbaar? Ook gezelschapsspelen zijn welkom! Opgaven van een en ander wor den gaarne ingewacht bij den secretaris der commissie, Hendr. Burgerstraat 1. Op Woensdag 13 December a.s. wordt een z.g. bonte avond georganiseerd. Medewerking werd reeds toegezegd door mevr. Schik-Suyk, zang. de heeren Cloeck, voordracht. Oostewaal en Visser, clarinet en saxofoon. The Leonar- dus Accordeon-virtuozen en tot slot „Zang- lust". onder leiding van den, heer van Dijk. Dit belooft een mooie avond te worden! De commissie heeft echter gemeend enkele bepalingen te moeten maken. Toegang hebben die werkloozen. die trouw de vakcursussen bezoeken. Zij ontvangen van den leider van den cursus een toegangsbewijs. In de tweede plaatse hebben toegang de oudere werkloozen met hun vrouwen. En voor zoover er dan nog plaats is komen dan nog jonge werkloozen in aanmerking, die geen cursus bezoeken, doch veel hoop is hierop niet. De jongens dienen te begrijpen, dat slechts na INspanning ONTspanning kan volgen! Verschillende cursussen „loopen". Timmeren en Metaalbewerking sedert de vorige weck. Deze laatste deelnemers hebben het echter geweldig koud en iemand die voor hen een flinke kachel wil afstaan doet hiermee een goed werk! De gymnastieklessen zijn heden begonnen en hier moeten zelfs 2 ploegen worden ge maakt. Eveneens is dit het geval met den cur sus Radio-bouw, welke de volgende week gaat beginnen. De Esperantisten beginnen. Dinsdag a.s. en een aantal adspïrant-stenografen zijn reeds bezig. De motor-cursus begint ook binnenkort, ter wijl voor Eerste Hulp bij Ongelukken de voor bereidingen in gevorderd stadium verkeeren. Ok zij die niet bang zijn voor veel studie worden bevredigd, de P. B. N. A. cursus laat niet lang meer op zich wachten. Welke oud-leerling van Ambachtsschool of Nijverheidsschool heeft voor werklooze jongens (een drietal) passerdoos, haken en teekenbord beschikbaar? Deze jongens kunnen dan ook de Nijver heidsavondschool bezoeken. HET ESPERANTO. Twee uitspraken. Het bestuur van de plaatselijke Esperanto- club verzoekt ons opneming van het volgende: Dat Esperanto een middel is, waardoor menschen van verschillend taalgebruik elkaar uitnemend verstaan, is mij op internationale samenkomsten gebleken. De eenvoudige, lo gische constructie maakt, dat Iret aanleeren van Esperanto een inzicht geeft in de nood zakelijkste etymologische vormen en het on ontbeerlijks te der syntaxis. Aldus Prof. R. Casimir. De meening van de „I.T.F." is: „Esperanto kan geen oplossing brengen voor de maatschappelijke tegenstellingen, noch de daaruit voortvloeiende botsingen verhinderen. Maar wel levert de wereldtaal het middel DE BESTORMING VAN DE GEVANGENIS IN SAN JOSé, waar een menigte van vele dui zenden op afgrijselijke wijze wraak nam op twee gevangenen, die van ontvoering en moord beschuldigd werden. bij uitstek, beter dan welke nationale taal ook, tot overleg, tot onderling verstaan en begrijpen der verschillende nationaliteiten. Meer en meer is de arbeidersbeweging aange wezen op internationaal optreden. De tot nu toe hierbij gevolgde werkwijze van vertalingen in en uit enkele hoofdtalen eischt enorme sommen aan geld. tijd en ener gie. En is nog onvoldoende ook bij het best uitgerust apparaat, om de taalmoeilijkheden afdoende te overwinnen. Slechts algemeene toepassing van Espe ranto kan hier uitkomst brengen. Tenslotte nog enkele mededeelingen omtrent de toepassing der taal. Nederland. Aan het P.T.T.-personeel kan. volgens dienst order, buitengewoon vrlof met behoud van loon worden verleend voor het deelnemen aan de Esperanto-examens voor de diploma's A en B. Van het in 1932 verschenen Esperanto-leer- boek „Nia Cernolibro" door Lem, uitgegeven door de Fed. van Arb. Esperantisten, werden reeds meer dan 6000 exemplaren verkocht. Binnenkort verschijnt een nieuw studieboek, speciaal voor cursusleiders en voor hen, die zich willen bekwamen voor diploma B (onder wijsbevoegdheid). Dit boek. geschreven door den heer Faulhaber, en reeds als schriftelij ke cursus verschenen, zal zeer zeker in een behoefte voorzien Brazilië. Het Braziliaansche Departement voor Post en Telegrafie is overgegaan tot de uitgave van briefkaarten met Esperanto tekst. Polen. Het Poolsche telegraafagentschap (P.A.T.) publiceert in haar dagelijksch bulletin interes sant nieuws, ontvangen door middel van Espe ranto. Dit bulletin wordt aan alle in Polen verschijnende bladen en tijdschriften toege zonden KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving het navolgende ten geschenke: ben. Drie vroegere huismunten van het Werk huis te Amsterdam; een vroeger gebruikte huismunt van de strafgevangenis te Leeuwar den; 2 halve duiten der Vereenigde Oost- Indische Compagnie anno 1748; een bronzen Noordzeekanaal-penning geslagen ter herin nering aan de opening in 1876. R.K. LAND- EN TUINBOUWBOND. Bovengenoemde vereeniging houdt op Woens dag 13 December een ledenvergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw, alhier. R.K. VOETBALVEREENIGING A.D.O. Zondag a.s. 's middags om 2 uur speelt A.D.O. I tegen Leiden op het A.D.O.-terrein alsmede A.D.O. a tegen E.S.V. a en A.D.O. b tegen D.E.M. b. BEVERWIJK. van 1 t/m 7 Dec. 1933. Getrouwd: J. B. Schmits en M. Spanjaard. L. B. van der Kolk en E. J. M, Adema. Geboorten: V. J. van der Kolk—Minneboo d„ M. J. BakkerPersoon d„ A, M. Aarden- burgvan der Lem z., E. C. de ReusMul ders d., A. BosmanKolle d., M. M. van He- mert— van Driel d„ J. C. PolmanStuart z., J. M. EeltingRumping z. Overleden: A. F. W. Wettig 83 j„ omgeh. (overl. te Velsen), J. A. Winder 67 j., geh. met W. J. van Lieshout (overdeden te Velsen). HEEMSKERK. Geboren: Antonius, z. v. Petrus F. Duin en Anth. Grapendaal. Overleden: Jac. Nol, 68 jaar. Ondertrouwd: Fr. van Lier en E. Beusman. te 's Gravenhage. Gehuwd: Geene. Bevolking: Ingekomen personen: Geene. Vertrokken personen: mej. J. Pfeiffer, dienstbode, van G. van Assendelfstraat 32 naar Oostenrijk. VELSEN. Geboren: a. M. Schavemaker-Zonneveld, d., Melklaan 30, VelsenT. B'inkhorst-Dukel. z., v. Wassenaerstr. 40, IJmuiden (O)M. E. Bos- scha-van der Putte, z., Meidoornstr. 14, IJmui den (O); J. M. P. C. Guljé-Storms. d„ Hilver sum; C. M. S. Wijker-Lengton, d.. Edisonstr. 25, IJmuiden. Overleden: Adrianus Duineveld. 90 j. we- duwn. van J. Schreurs. Ondertrouwd: P. C. E. Boerlage en W. A. M. Donker, Delft, Meervlietstr. 4. Velsen; J. de Voogd en T. de Vries, 's-Gravenhage, Conrad- straat 12, IJmuiden; S. E. M. Vis en G. de Kraaij. Bloem end.str.weg 31, Santpoort, Mo lenstraat 23, Santpoort; O. Hofer en K. Roobol, Beverwijk, de Ruijterstraat 80, IJmuiden (O); J. Nat en M. Kansen, de la Reijstraat 7. IJmui den. Frogerstraat 24rd„ IJmuiden; D. de Niet en I. Blok, Tasmanstraat 5. IJmuiden. J. v. Heemskerkstraat 87, IJmuiden. Gehuwd, 7 Dec. 1933: L. Wijshake en M. G. Kruk. Haarlemmermeer; A. 't Hart en J. Groen, Carolinastr. 14, IJmuiden; H. J. van 't Geloof en T. C. Sparrius, Torricellistr. 32, IJmuiden; A. A. de Waard en A. A. Busse, Kastanjestraat 35, IJmuiden (O); W. F. Ef- fern en K. M. Svetlik, van der Helststraat 20, IJmuiden (O). FEUILLETON door CHARLES ALDEN SELTZER. HOOFDSTUK XXIX De arm der wet. De lichten in de herbergen van Dry Bottom straalden helder toen Hollis door de straat reed en voor het gerechtsgebouw van zijn uit geputte pony steeg. Hij snelde met stijve bee- nen langs den zijkant van het gebouw en klopte luid aan een deur. Er volgde een korte stilte, daarna een beweging binnenhuis en Ben Allen stak zijn hoofd uit een raam. Hij zag duidelijk het opgeheven gelaat van den nachtelijken bezoeker en riep kortaf: „Wacht! Ik kom beneden!" Het duurde even en Hollis liep onderwijl ongeduldig heen en weer, toen verscheen Allen, geheel gekleed, aan de deur. Rechter Graney stond in eén nachtpak achter hem. „Natuurlijk iets aan de hand", zei Allen toen hij de deur uitstapte, „of je zou de men schen niet komen storen. Wat is het?" Hollis verhaalde in het kort de gebeurte nissen van dien avond en besloot met de be wering, dat hij van plan was om de Wet te noodzaken, handelend op te treden. „Precies!" lachte Allen. „Zij moet nu han delen". Hij greep Hollis bij den arm en keerde hem naar een klein boschje katoenboomen, op ongeveer een halve mijl afstand. Een dozijn witte voorwerpen in het boschje trok ken Hollis aandacht. Hij schrok op. „Soldaten!" riep hij uit. „Ik zou zeggen, dat je goed geraden hebt", zei Allen op gerekten toon. „Ik vroeg ze aan, omdat ik ze misschien noodig dacht te heb ben, als onze vriend Dunlavey het een of ander begint. Ik weet bij ondervinding, dat één detachement jongens van Uncle Sam, in geval van moeilijkheden het beste is, wat men hebben kan". „Maar je kunt ze in dit geval niet gebrui ken" merkte rechter Graney op, die naar buiten gekomen was en bijde beide mannen stond. „De instructies van den gouverneur wa ren dat zij alleen gebruikt mochten worden als een middel om het gerechtelijk bevel be treffende den verkoop van Dunlavey's vee ten uitvoering te brengen. De diefstal van het Circle Bar vee valt onder de rechtspraak van den sheriff. Als hij weigert te handelen". „Drommels", viel Allen hem in de rede. „Wij weten, dat hij niets doen zal!" De rechter glimlachte even. „Ik geloof niet dat hij het doen zal" zei hij droog. Hij gaf Hollis een wenk. „Als rechter in dit distriet geef ik natuurlijk niet graag den raad om inbreuk te maken op de Wet. Maar als ik geen rechter was, zou ik voorstellen dat twee ster ke, energieke mannen zooals jullie schijnt te zijn „Hij boog zich naar voren en fluis terde Allen iets in het oor. waarop dat heer schap een schreeuw van plezier gaf en Hol lis haast om den hoek van het huis naar de straat sleepte, den rechter in de deuropening achterlatende. Een maal op straat, zette Allen er een vaart in, die de twee mannen spoedig bij de deur van het kantoor van den sheriff brach ten. Een licht scheen door het raam en toen Allen de deur opendeed, zat Watkins naast- zijn schrijftafel, ernstig een spel kaarten te schudden. Hij liet het vallen toen hij zijn be zoekers zag en maakte een snelle beweging met zijn hand naar zijn revolver. Maar Aliens wapen was al getrokken. „Bill" zei hij met zachte kalme stem, „wij moeten een bevelschrift hebben om Bill Dun lavey te arresteeren. Hij wordt beschuldigd van vee stelen. Natuurlijk zal je het afgeven," vervolgde hij beteekenisvoi. Watkins' gelaat verbleekte langzaam. „Waarom begon hij. „Natuurlijk wist ik dat je het niet doen zou als ik het je vroeg", zei Allen met een ge vaarlijk vriendelijk glimlachje. „Daarom ben ik hier gekomen. Deze stad heeft een sheriff en heeft er geen. Het zou mij geen lor kunnen schelen als zij jou niet had. Er zijn massa's menschen wie het ook niets zou kunnen sche len. Als jij dus een dergenen bent, wie het wel kan schelen dan blijf je netjes stilzitten en zegt niets tot mijn vriend hier naar het station is geweest. Hij fluisterde iets tegen Hollis. „Haast je", zei hij daarop luid, „en ge bruik mijn naam". Hij keerde zich met een glimlach tot Watkins. „Terwijl wij wachten, zal ik je een en ander zeggen", zei hij. „Maar als je ook maar een kik geeft, zullen die men schen wien het niet kan schelen of je hier in deze stad sheriff bent, alle reden hebben tot blijdschap". Hollos was een heel eind de straat in, op weg naar het station. Toen hij daar kwam, was het station donker blijkbaar was de chef al naar bed. Hollis klopte op de deur en spoedig deed de chef open, in zijn nacht hemd, een zwaar pistool in zijn hand en knippende oogen. „Ik heet Hollis", zei deze uit de duisternis; „je moet aan den gouverneur telegrafeeren". „Kom binnen". De agent verdween in huis, gevolgd door Hollis. „Dezen kant uit", wees hij aan, toen hij verdween door een andere deur, die naar het station leidde. „Wat wil je telegrafeeren?" vroeg hij, toen hij voor het instrument ging zitten en opkeek naar Hollis. En voor deze kon antwoorden vervolgde hij: „Jij bent een vervloekte handige kerel, om den boel op stelten te zetten; ik heb er van mijn leven zoo geen gezien!" Hollis lachte grimmig, toen hij een formu lier greep en zijn bericht aan den gouverneur opschreef. „Veedieven op heeterdaad betrapt. Sheriff weigert te handelen. Stel voor, dat u mij tij delijk aanwijst. Ben Allen". De stationchef nam het telegram aan, las het en begon toen eentonig op zijn instru ment te tikken. Hollis kon met geen mogelijkheid stilzitten en daarom begon hij onder het verzenden van het telegram zenuwachtig de kamer op en neer te loopen. De chef was klaar en legde zijn hoofd slaperig op tafel. „Hij moet binnen een half uur antwoorden als hij thuis is", lichtte hij Hollis in. Waar op Hollis de deur uitliep en terugkeerde naar het kantoor van den sheriff, waar hij naar binnenkeek. Watkins zat nog aan de tafel en in een stoel naast hem zat Allen druk te pra ten. Hollis bleef een tijdje kijken en keerde toen terug naar het station, waar hij den chef slapende naast, zijn instrument vond. Hollis had hem nauwelijks wakker gemaakt, toen het eentonige getik begon. Hij boog zich over den schouder van den stationchef en las het antwoord van den gouverneur, dat de stationchef slaperig opschreef.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5