WEELDEBELASTING DE STRIJD TEGEN OOSTENRIJK VOETBAL. PROFITEERT VAN DE DECEMBERMAAND STOUTEft BEEK'S Woning in richting MERCURIUS HAVERMOUT DAMRUBRIEK m M m m9 m W Een nieuw nummer op ons internationaal pro gramma. De geschiedenis van het „Wunder- team. De eerste wedstrijd tegen Oostenrijk. Wat kunnen we Zondag verwachten Toen op 16 Mei 1931 het Oostenrijksch elftal1 te Weenen een vertegenwoordigende Schotsche ploeg met 50 klopte, zal zeker niemand ge dacht hebben, dat dit de eerste was van een zóó merkwaardige serie overwinningen; dat men niet ten onrechte aan het elftal, dat die successen bevocht, den naam ,,Wunderteam" gaf. De ploeg, die natuurlijk af en toe eenigs- zins veranderd moest worden, doch dat wat den kern betreft, dezelfde bleef, behaalde 13 overwinningen achter elkaar, voordat ze den grooten strijd tegen het Engelsche elftal te Londen aanbond. Men weet, hoeveel moeite het toen den Engelschen heeft gekost om een 43 overwinning te behalen. In het vader- lad teruggekeerd, werd de reeks successen voortgezet. Alleen slaagde Tsjecho-Slowakije er nog in te Praag met 21 van de Oostenrij kers te winnen. Op het oogenblik, dat ik dit schrijf, heeft het Oostenrijksche elftal sedert dien gedenkwaardigen wedstrijd tegen Schot land te Weenen, nog 22 wedstrijden gespeeld, waarin het slechts tweemaal werd geslagen. De laatste wedstrijd, toevallig eveneens tegen de Schotten en bedoeld als revanche-wedstrijd voor de 50 nederlaag der Schotten te Wee nen, eindigde wel is waar in een gelijk spel, doch onder de gegeven omstandigheden kan men dat resultaat toch zeker wel als een suc ces voor de Oostenrijksche voetballers be schouwen. Meisl zelf, de man, die het Oostenrijksch elftal samenstelt, is van meening, dat het succes van de ploeg in den laatsten tijd hoofd zakelijk te danken is aan het merkwaardig goede spel van de beide vleugelspelers Vogl en Zischek. Het binnentrio, dat in het meeren- deel der wedstrijden bestond uit Schall, Sin- delar en Gschweidl, heeft natuurlijk ook wel een groot aandeel in het succes gehad, doch als het genoemde tweetal ontbrak, kwamen de doelpunten toch lang niet zoo gemakkelijk. Er is zelfs een wedstrijd geweest, waarin de vleugelspelers alle doelpunten maakten en wel in een wedstrijd tegen Parijs, waarbij Vogl vier doelpunten maakte en Zischek voor no. 5 zorgde! Vogl is helaas verwond, waardoor hij geruimen tijd niet heeft, kunnen spelen. Hij is op het oogenblik wel weer in actie, doch zijn oude handigheid heeft hij nog niet Terug ge vonden, zoodat." hij niet in het vertegenwoor digend elftal is opgenomen. Het is te begrijpen, dat een elftal, dat zulk voortreffelijk voetbal laat zien, overal een gaarne geziene gast is en het doet daarom zonderling aan, dat Nederland juist tegen deze ploeg nooit een gewonen interlandwedstrijd heeft gespeeld. Nog vreemder wordt dat feit, als men bedenkt; dat de Oostenrijksche clubs vhior-eigenlijk als kind in huis zijn. Oosten^ rijksche clubelftallen hebben wekenlang in Kijkduin gewoond en vandaar uit wedstrijden in verschillende plaatsen in ons land gespeeld. In het afgeloopen seizoen b.v. hebben zulke clubs in ons land niet minder dan 17 wed strijden gespeeld, waarvan ze er slechts 2 hebben verloren. De- gasten brachten het in die 17 wedstrijden tot 81 doelpunten. Dat we eerst thans een wedstrijd tegen Oos tenrijk krijgen, is toe te schrijven aan het feit, dat het bestuur van den K. N. V. B. het langen tijd beneden de waardigheid van het Neder- landsche voetbal heeft geacht, interlandwed strijden te spelen tegen beroepselftallen. Ge lukkig heeft het tegenwoordige bestuur dat benepen standpunt verlaten. Het heeft intus- schen veel beleid van onzen internationalen vertegenwoordiger. Karei Lotsy, gekost, om Oostenrijk er toe te bewegen eindelijk een wedstrijd tegen Nederland te komen spelen. Thans moet echter de K. N. V. B. de les, die de Oostenrijksche voetballers ons komen ge ven met een cheque van 1000 pond sterling betalen! De belangstelling voor den kamp is evenwel in ons land zóó groot, dat het reeds thans vast staat, dat we niet alleen een openbare les krijgen, doch dat ook nog eenige duizenden guldens in de bondskas zullen vloeien, Toen ik hierboven schreef, dat Nederland nog nooit een landenwedstrijd tegen Oosten rijk had gespeeld, was dat niet heelemaal juist. Immers in 1912, ter gelegenheid van de Olympische Spelen te Stockholm heeft het lot ons elftal in de tweede ronde tegen de Oosten rijksche ploeg gebracht. Dat is een van de wedstrijden geworden, die hun, die in de gelegenheid waren er getuigen van te zijn, nog lang zal heugen. Trouwens het internationaal concours te Stockholm in 1912 was rijk aan dergelijke belangwekkende wedstrijden. De sensationeele strijd in de eer ste ronde tegen Zweden staat mij thans nog duidelijk voor den geest; ook het tweede ge deelte van den wedstrijd tegen de Denen zal men niet licht vergeten. Oostenrijk had door een overwinning op Duitschland met 51 zich een plaats in de tweede ronde veroverd; algemeen was men van oordeel, dat de Oostenrijksche ploeg in die ronde den wedstrijd tegen Nederland wel zou overleven. Ons elftal had in den eersten wed strijd reeds den steun van De Korver verlo ren; men vreesde, dat die handicap voor onze, toch reeds onvolledige ploeg te groot zou zijn. Maar onze spelers hebben toen weer eens la ten zien, wat men met wilskracht kan berei ken. In het eerste gedeelte werd een 3—1 voorsprong op Oostenrijk veroverd; hoewel dé zen in de tweede helft veel sterker waren, zoo dat ze ons doel hrehaaldelijk in groot gevaar brachten, slaagden onze jongens erin, den stand te handhaven. Het schitterend doelver- dedigen van Göbel heeft ook in dezen wed- strijk een rol van beteekenis gespeeld. De Oostenrijksche ploeg bracht het daarna, door van Noorwegen en Italië te winnen,, tot den eindwedstrijd van het Troosttornooi, waarin ze door de Hongaren met 30 werd geklopt. Hieronder volgen de'namen van hen, die 21 jaar geleden medewerkten om Oostenrijk een nederlaag toe te brengen: Göbel; Wijnveldt en Bouman: Dirk Lotsy Boutmy en Fortgens; van Breda Kolff, de Groot, ten Cate, Vos en N. Bouvy. Deze wedstrijd is een der beste internatio nale wedstrijden van onze ploeg in de periode voor den oorlog geweest. Nico Bouvy maakte reeds kort na het begin op fraaie wijze het 'eerste doelpunt. Onmiddellijk van den aftrap ging Jan Vos er met den bal van door. Zijn 1 JANUARI IN WERKING Datum thans definitief. 's-GRAVENHAGE, 24 Nov. In het Staats blad is een Koninklijk besluit van 14 Novem ber j.l. opgenomen, waarbij de dag van de in werking treding der Omzetbelasting bepaald wordt op 1 Januari a.s. Dat beteekent stijging der prijzen van Meubelen, Tapijten, Karpetten, met 4 tot 14 pCt. Meubelen en Tapijten worden gedurende 6 maanden kosteloos bewaard. schot werd wel gestopt, doch niet weggewerkt en ten Cate maakte er het tweede punt van. Tien minuten voor de pauze schoot Vos tus- schen de beenen van Noll, den Oostenrijkschen doelman door, den bal voor de derde maal in het net. Even voor de rust maakte Oostenrijk een tegenpunt. Onder de bezielende leiding van Dirk Lotsy heeft de ploeg in de tweede helft zich hardnekkig verdedigd. In het tijdvak van 21 jaar, dat tusschen on zen eersten en den tweeden wedstrijd tegen Oostenrijk ligt, is er met het Oostenrijksche voetbal heel wat gebeurd. Van gewillige leer lingen van de Schotsche school, zijn de Oos tenrijkers bekwame leeraren geworden. De wedstrijd van verleden week te Glasgow heeft duidelijk bewezen, dat de Oostenrijkers van de Schotten niets meer te leeren hebben, ja, dat ze zelfs de Schtoten in verschillende op zichten overvleugeld hebben. Indien Oosten rijk een beroep had gedaan op de Oosten rijksche voetballers in het buitenland en dus het Schotsche voorbeeld zou hebben gevolgd zouden zij waarschijnlijk zelfs de overwinning hebben behaald. Van het Oostenrijksch elftal, dat een jaar geleden na zwaren strijd te Londen met slechts 43 door Engeland werd geslagen, kwamen te Glasgow slechts 6 spelers in het veld, waar mede tevens is bewezen, dat het Oostenrijk sche voetbal niet staat en valt met het spel van enkele sterren. Het Oostenrijksche voetbal heeft moeilijke jaren doorgemaakt. Vooral in de eerste jaren na den oorlog, toen men, door den nood dei- tijden gedwongen, als eerste continentale voetbalbond tot invoering van het beroepsspel over moest gaan en de politiek zich van den bond meester maakte. De politiek was oorzaak, dat een nieuwe Oostenrijksche Voetbal Bond werd opgericht en dat de F. I. F. A. besloot den ouden bond van de ledenlijst te schrappen en een nieuw gevormden bond als vertegenwoor diger van het Oostenrijksche voetbal te erken nen. Er kwamen echter ook weer vette jaren. Zoo vind ik in mijn archief o.m. een nieuw jaarsbrief kaart van Hugo Meisl, den grooten leider van het Oostenrijksche spel. waarop aan den eenen kant een lijstje van de 8 door Oostenrijk in 1927 gespeelde internationale wedstrijden, die alle gewonnen werden en aan den anderen kant de portretten van de spelers, die meegewerkt hadden om dat succes te be reiken. Hugo Meisl heeft het met de samenstelling van de ploeg, die de toer naar Schotland, Engeland en Nederland moest maken, niet gemakkelijk gehad. Spelers met beroemde na men had hij genoeg, doch aan een goeden vorm hecht Meisl terecht meer waarde dan aan een grooten naam. Dat hij er tenslotte in geslaagd is, een goe de ploeg bijeen te brengen, heeft het gelijke spel tegen Schotland bewezen. Hoe het elftal tegen Nederland samengesteld zal zijn, is op het oogenblik nog niet bekend en vermoedelijk zal dat ook eerst op den dag van den wedstrijd worden vastgesteld. Hoe het ook zal worden, men kan er verzekerd van zijn, dat het een uiterst sterke combinatie zal zijn, die het onze ploeg geducht lastig zal maken, en een waardig vertegenwoordiger van de Weensche school zal zijn. In het Oostenrijksche voetbal is meester schap over den bal het voornaamste. De spe lers zijn stuk voor stuk balkunstenaars. Door goed positiespel en zuiver aangeven bouwen ze hun aanvallen op. Hun spel is hoofdzakelijk opbouwend, slechts zelden is het afbrekend. Ook de verdediging speelt zoo, dat ze zooveel mogelijk den aanval steunt. Tegen dergelijk zuiver in elkaar sluitend spel kan onze ploeg slechts snel en doortastend optreden en zuiver open spel stellen. Het is daarom jammer, dat Weber niet van de partij kan zijn. Weber in vorm zou de man zijn, die den Oostenrijkschen aanval in moeilijkheden zou kunnen brengen. Dat heeft hij reeds eer der in wedstrijden tegen Oostenrijksche club elftallen bewezen. Het zal verder de laatste maal zijn, dat Van der Meulen het Nederlandsche doel verdedigt. Het zou zeker een waardig slot van zijn schit terende loopbaan als international zijn, in dien hij ditmaal mee hielp aan een Neder landsche overwinning. Helaas is de kans daar op gering, ook omdat men met de samenstel ling van ons elftal eenige teleurstellingen heeft ondervonden. Spelers als Weber en Adam zijn niet zoo gemakkelijk te vervangen! Diepenbeek en van Run, onze beide achter spelers, zullen vermoedelijk Zondag wel geen last van de koude hebben Gelukkig is onze middenlinie volledig. Speelt het drietal Pellikaan-Anderiesen-van Heel zijn gewone spel, dan zullen de Oostenrijkers stel lig geen walk-over hebben. Onze voorhoede is het groote vraagteeken. De vleugelspelers, Wels en Mulders, zullen hun rol wel spelen doch de groote belangstelling zal wel uitgaan naar het spel van het binnentrio. Zal Lagen- daal eindelijk te Amsterdam zijn Rotterdam- schen vorm laten zien? De voorhoede, die Zondag voor Nederland zal spelen, heeft reeds in dezelfde opstelling, doch met Lungen in plaats van Lagendaal. dienst gedaan in den officieusen wedstrijd op den Olympischen Dag tegen Hongarije en in derdaad prachtig voetbal gegeven. De aanval speelde toen een zóó rustig en wel overwogen spel, dat het af en toe eenigszins on-Hol- landsch leek. Een 65 overwinning op de Hongaarsche ploeg was daarvan het gevolg. Kan het vijftal het tegen de sterke Oosten rijksche ploeg tot een dergelijke hoogte brengen, dan zal het stellig geen zware ne derlaag voor de onzen worden. En op meer dan een eervolle nederlaag, met een of twee doelpunten verschil zal men toch tegen de Oostenrijksche profs zeker niet mogen re kenen. Met belangstelling zal men ongetwijfeld het eerste optreden van onze vertegenwoordigen de ploeg in dit voor ons zoo belangrijke sei zoen, tegemoet zien. C. J. GROOTHOFF BEVERWIJK. (Adv. Ingez. Med.) 25 cenf per pondspak EDERLANDSCH FABRIKAAT (Adv. Ingez. Med.) V. S. V.DüSSELDORFER SPORTVEREIN '04. EEN MOOIE WEDSTRIJD TE VERWACHTEN. onder leiding van B. Dukel. De oplossing van het zevende wedstrijd probleem luidt als volgt: Auteurs: G. L. Gort mans en B. Springer. (Ontleend aan ,,Het Damspel" 1927). De stand was: Wit: 24 29 32 34 35 37 38 39 40 43 45. Zwart: 2 9 10 11 12 13 14 18 23 25 28. Wit wint een stuk of de geheele partij en wel op de volgende interessante wijze. Wit 24—20 10—15 gedw. 29—24 14—19 gedw. daar op alle andere zetten: (3430 25x34 40x29 23x34 32x23 18x29 24x33 15x24 en wint) na 14—19 Wit wint door 34—30 25x14 24—20 14x34. Een prachtprobleem. Van de volgende heeren mochten wij goede oplossingen voor onzen wedstrijd ontvangen: C. Suyck 7 p., F. Dukel 7 p., P. J. v. Buuren 7 p.. P. Leyte 7 p., J. de Vlugt 7 p., A. Ligt hart 7 p., H. de Reus Santpoort 7 p., C. Rike 6 p., G. Numan Beverwijk 6 p.. A. Versteeg 4 p., H. Buis 4 p., G. Haver 4 p., K. de Jong 4 p.. H. de Boer 4 p., A. Scha- ger 3 p., A. J. Visser 3 p., G. Postma 3 p, A. Scholder 2 p.. H. Schaap 2 p., G. v. Zanten 2 p., P. de Boer 2 p., P. Jansen 2 p., J. Smit 2 p., F. Postma 1 p., A. Fisscher Amsterdam 5 p., C. H. Wouters Antwerpen 6p., O. Baeke Merxem 6 p., A. Louros 1 p. Als no. 9 van onzen wedstrijd eén eindspel van Mr. Blankenaar, dat wij aan de oude doos ontleenden. Dit is één van zijn fraaiste eindspelen, welke ooit van zijn hand kwamen. Ongetwijfeld zullen de laatste loodjes van onzen wedstrijd het zwaarst wegen. De stand luidt; ZWART Zooals wij gisteren reeds hebben gemeld, krijgt V.S.V. Zondag 24 December a.s. be zoek van de Düsseldorfer Sportverein '04. Gezien de prestaties dezer vereeniging in de eerste klasse van den Duitschen Voetbal band D.S. '04 staat op de tweede plaats van het ranglijstje kan zij gerekend wor den tot een der sterkste elftallen van West- Duitschland en wacht 1 den bezoekers der halve een interessante wedstrijd. Op hun Kersttoer door ons land is V.S.V. de eerste club, waartegen de Düsseldorfers uitkomen. Er zal geducht om de eer gestreden worden, want het is bekend dat V.S.V. op eigen ter rein moeilijk te verslaan is en bovendien zullen de Duitschers hun uiterste best doen van de ongeveer gelijkwaardige Hollandsche club te winnen, e Men krijgt bij dezen wedstrijd gelegenheid het verschil in speltype te aanschouwen tusschen Duitsch en Hollandsch voetbal. De Düsseldorfer Sportverein '04 geniet een uitstekende reputatie in geheel Duitschland. Als bijzonderheid kan worden vermeld, dat de D.S. '04 de eerste Duitsche voetbalvereni ging is, welke na den oorlog in België vriend schappelijke wedstrijden gaat spelen. De eerstvolgende Paaschdagen treedt D.S. '04 n.l. in het veld tegen Daring Club Bruxelles en de Liersche Sportclub. Voor de voetballiefhebbers van IJmuiden en omstreken biedt deze wedstrijd ongetwij feld een aardige afwisseling op de overigens voetballooze Kerstdagen. WEDSTRIJDEN AFGELAST Alle competitiewedstrijden van K. N. V. B. en H. V. B. zijn wegens de vorst afgêlast. HAARL. VOETBALBOND Alle voor Zaterdag vastgestelde wedstrij den van den Haarl. Voetbalbond zijn wegens de vorst uitgesteld. Over de wedstrijden van a.s. Zondag is nog geen beslissing genomen. HOCKEY. GEEN WEDSTRIJDEN In verband met het ijsvermaak zijn alle voor heden en Zondag vastgestelde heeren- en da mes-hockeywedstrijden afgelast. HANDBAL KENNEMER TURNKRING Handbal-competitie Alle vastgestelde wedstrijden voor a.s. Zon dag zijn afgelast. DAMMEN. D.C.IJ. NIEUWS. Het bestuur van de Damclub IJmuiden ver zoekt ons opname van het volgende: Dinsdagavond 12 December is er geen clubavond; deze is verzet op Vrijdag 15 Dec. te zeven uur in Hotel Kennemerhof, in ver band met het spelen van een clubwedstrijd. Het programma van D.C.IJ n is thans defi nitief als volgt vastgesteld: Donderdag 14 December: Helder I—IJmui den II te Alkmaar. Vrijdag 15 Dec.: IJmuiden II—Zaandam II Woensdag 3 Jan.: Haarlem nIJmuidenn Dinsdag 9 Jan.: IJmuiden IIH.D.C. III. Dinsdag 16 Jan.: IJmuiden IICastricum I Maandag 22 Jan.: H.D.C. IIIJmuiden II. Dinsdag 6 Febr.: IJmuiden IIBeverwijk I. Het tiental is door het bestuur als volgt samengesteld: D.C.IJ II: Bord 1 C. Suijk. 2. A. Kraai. 3. L. Koetsier. 4. C. Bais, 5. Souve- rein. 6. Ott. 7. v. d. v®Me. 8. Q. G. Postma, 10 Siebeling. reserves: J Groen, Vrij hof. F Dukel, Meijer. A Sehager Den 15en December zal de heer Kosher uit Zaandam tegen B Dukel spelen om den titel van damkampioen van Noord-Holland waar na nog tegen J. W. van Dartelen moet wor den gekampt. hadden aanbevolen. Door den lOen zet komt Wit verloren te staan. 10. 38—32? 17—21 11. 42—38 9—13 12. 47—42 13—18 13. 46—41 7—12 Wit's eenige voortzetting is om door 2722 nog eenig spel te forceeren. Thans komt hier ook goed tot uiting de waarde der pyramide (.13 9 8 2 3 4) om in den hekstellingspeelvorm allereerst de schijven 13 9 en 4 productief te maken, als men dezen speelvorm aanvaardt. 14. 36—31 11—17 15. 41—36 10—14 16. 27—22 18 x 27 17. 31x11 16x7 18. 32—28 12—18 Door de opsluiting van den rechtervleugel heeft Wit met belangrijk nadeel zich daaruit weten te bevrijden. Thans krijgt Wit. door 1218 z'n laatste kans om weder op veld 22 te spelen wat deze zich niet laat ontgaan. Met 3832 kon deze er toch nog ondanks belang rijk positie-nadeel uit komen. 19. 28—22 17 x 28 20. 37—31 26x37 21. 42x22 4—9! Zwak. Wit krijgt nu de gelegenheid, zich uit een verloren positie te bevrijden. Onze cursisten stellen wij thans in de ge legenheid te onderzoeken of het wel juist is wat wij bij den 21en zet aangaven. O.i. is met 8—1217 de stelling voor Zwart gewonnen. Tot slot het vraagstuk van den heer G. Numan. te Beverwijk. De stand luidt; ZWART WIT Wit 2 dammen op 24 en 28 en 2 schijven op 20 en 44. Zwart 1 dam op 47 en twee schijven op 20 en 45. Wit speelt en wint. Voor onze probleemliefhebbers willen wij dit keer eens èen tweetal composities van den heer G. Numan te Beverwijk plaatsen en ter oplossing aanbieden. De heer Numan, die spe ciaal voor onze rubrieken een groot aantal vraagstukken heeft samengesteld, ons- com pliment voor deze twee fraaie problemen. De medewerking van den heer Numan stellen wij dan ook bijzonder op prijs. Auteur: G. Numan, Beverwijk. De stand luidt: ZWART gjgjS n £223; m H s ÉÉf PH K® §g ®f n gg Ut gjg WIT Zwart 2 3 6 7 10 12 14 15 17 20 22 35 36. Wit: 19 23 29 32 34 40 41 44 45 49 50. Wit speelt en wint! HOE LEER IK DAMMEN? Les 20. Alvorens over te gaan tot een anderen spelvorm, volgt hieronder een partij ge speeld alhier tusschen C. Suyk met Wit en N.N. ter bestudeering. Ze werd gespeeld den 4en November 1933 in de onderlinge compe titie van D.C.IJ. Wit: C. Suyk. Zwart: N. N. 1. 32—28 18—23 Zooals wij reeds eerder aangaven kan uit elke opening de hekstellingvariant ingeleid worden. Ook hebben wij juist deze partij ter hand genomen, omdat hier het positiespel, dat wij binnenkort denken te behandelen, een groote rol speelt. 2. 33—29 23 X 32 3. 37 x 28 20—25 O.i. is dit het juiste antwoord voor Zwart op Wit's opening. Na den tekstzet kunnen nog alle spelvormen gespeeld worden, ter wijl zoonoodig 25 weer binnengehaald kan worden. 4. 41—37 17—21 Een lastige zet voor Wit is Zwart's laatste zet. De beste zet in den diagramstand is 38—32 en 39—33. 5. 39—33 14—20 6. 44—39? Een zwakke positiezet van Wit. Hier had 37—32 Wit niet het minste nadeel bezorgd, daar op 21—26 29—33 wordt gespeeld. Door den tekstzet krijgt Zwart gelegenheid tot het innemen der hekstelling. Wel weet Wit hier uit te komen, doch zooals de partij ons aan geeft, is het overblijvende materiaal toch voor den ingeslotene verloren. Men kan dus met Wit's zwakke 44—39, den grondslag van het verlies bevestigen. 19—23 7 28 x 19 13 x 24 Ook 'hier neemt Wit, ondanks het verbod der theorie, met de schijven 5 en 10 de hek stelling in. 8. 50—44! Wederom een zwakke positiezet. Wit schijnt niet te weten, dat door het vormen van een hecht centrumblok op de velden 28 32 en 37 geen nadeel van de hekstelling ondervonden wordt. 21—26 Door Zwart's laatste zet is Wit rechts en links opgesloten. 9. 31—27 12—17 Stelt Wit in de gelegenheid door 27—22 17x28 39x28 24x33 39x28 een anderen speel vorm in te leiden, wat wij Wit ten zeerste WIT Wit: 15 21 27 32 35 38 39 40 41 42 43 47 48 50. Zwart: 3 7 8 9 12 14 17 18 19 20 23 24 26 30. Wit speelt en wint. Oplossingen en correspondentie binnen negen dagen aan- het bureau van dit blad of Breesaapstraat 44, IJmuiden. CORRESPONDENTIE. P. J. Verst: In de rubriek van 13 Oct. 1.1. plaatsten wij de volgende mededeeling om trent den wedstrijd, waaruit u dan kunt be grijpen dat een eindspel geen probleem is. „Onder de tien te plaatsen vraagstukken worden opgenomen openings- en partijstan den, eindspelen en dwangproblemen van aan vankelijk licht, doch later zwaarder kaliber". Wij meenen hiermede u te kunnen tevreden stellen. UIT HAARLEM ARROND.-RECHTBANK. STEEKPARTIJ IN EEN SLAGERIJ NA EEN „VROOLIJK FEESTJE". Ten huize van een slager in Beverwijk heeft in den avond van 19 Mei een vechtpartij plaats gehad, waarbij een jongeman door een slagersmes aan zijn arm gewond werd. De slager, zijn vrouw, de slagersknecht en het dienstmeisje zaten in de kamer ter afrekening. Een 23-jarige bakker, verloofd met het dienst meisje, kwam dien avond binnen. Er werd cognac geschonken, een tweede flesch is ge haald, uit de getuigenverklaringen kon op gemaakt worden, dat men van plan was elkaar dronken te maken (er is voor dit doel zelfs eau de cologne bij de cognac in een glas ge daan!) kortom, er heerschte een „vroolijke" stemming. Op een zeker oogenblik viel het meisje op den grond, het licht werd uitge draaid en weer aangestoken en de verloofde van het meisje, die jaloersch van aard is, werd boos. ook, omdat de slager het meisje achterna liep. Toen zei verdachte tegen den slagers knecht: „Wat wil je van mijn meisje?" en greep hem vast. De slager scheidde beiden. Ondertusschen waren de vrouw en het meisje naar boven gegaan. Er ontstond in het nauwe gangetje een vechtpartij, de bakkersknecht zei „Wacht eens even", liep weg en kwam met een groot slagersmes terug. Het mes, ter zitting aan wezig, had een lemmet van 30 c.M.! De bakker kwam met de woorden: „Ik steek 'm dood, ik zal 'm afmaken!" zwaaiend met het mes toeloopen (de slager werd even aan het voorhoofd geraakt) en sloeg ermee naar den slagersknecht. Deze weerde den slag af met zijn rechteram, die daardoor een ernstige snijwond kreeg. De hierbij gescheurde kle dingstukken werden ter zitting getoond. Gelukkig kon de slager nog ingrijpen. Hoe de vork precies in den steel zat kon en hoefde niet uitgemaakt te worden. Vaststond, dat de bakker gestoken had. De verdachte wist zich niets meer van het geval te herinneren. Wel wist hij, dat de sla gersknecht hem bij de keel gegrepen h^d en gezegd: „Ik worg je!" Dit laatste werd ont kend door den getuige. Na het gebeurde zou de dader tegen een vriend gezegd hebben dat hij den slagers knecht had gestoken. De officier achtte poging tot doodslag bewezen, anders poging tot zware mishande ling of mishandeling. De hoofdschuldige is de drank en er is stevig gedronken! Hij eisch- te een voorwaardelijke gevangenisstraf van 4 maanden met onder toeziehtstelling van ver dachte, een geldboete van f 75 en toewijzing van de civiele vordering voor dokterskosten en costuum. Mr. H. O. Drilsma betoogde, dat als dit „feest" ergens anders had plaatsgehad, de jaloersch-gemaakte dader iets anders zou hebben gepvepen. Nu het toevallig in een cI^rro»'ij pr»-P!-K^ jp p pp-> v>" r>nn "ip? S zijn bedoeling niet te dco.l.n, hij v ;n ander iets doen. Voorts is hier geen sprake van poging tot zware mishandeling, maar van zware mishandeling zelf, van het voltooide delict, en dat is niet ten laste gelegd, zoodat daarop vrijspraak zal moeten volgen. Uitspraak over 14 dagen.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 7