eUEfUHHE ECIJCI-IIGI* Momenteel is ook in ons land de strijd om en over de automaten in volle gang. Wetsontduikers worden herhaal delijk op de vingers getikt; debatten over winkelsluiting straatontsieringonbruikbaarheid van sommige apparaten en het nut der automatieks zijn aan de orde van den dag. Het werktuigdat tegelijkertijd etaïleert, geld ontvangt en waren verstrektis een der grootste concurrenten van den levenden verkooper geworden. HET WIJWATER VAN DEN MODERNEN TIJD. Honderd jaar voor Christus kon men voor de Egyptische tempels wijwater bekomen door een munt in een rasechte auto maat te gooien. Thans kan men zich op een soortgelijke manier met parfum laten be spuiten. Bij A werpt men het geldstuk naar binnen. Deugt het niet, dan gaat het over B. terug Is het wel goeddan komt het via B. bij C., waar het een hevel D. in beweging brengt, zoodat de klant met geurend vocht uit de flesch E. wordt besproeid. De mechaniseering van het leven gaat steeds voort. Gansehe industrieën hebben zich in haar dienst gesteld. Zooals bekend is het toestel, dat goederen langs mechanischen weg aan den man brengt, geen uitvinding van vandaag. Zelfs vóór Jezus' geboorte was het al in gebruik, maar in onzen tijd is het ge- perfectionneerd. Wat is toch de reden, dat juist de auto maten steeds veld winnen? Enkele geleerden hebben hierover een theorie, die ons dadelijk als karakteristiek treft: de in ieder mensch levende, gedeeltelijk onderdrukte speelzucht kan zich aan de automaat eenigszins uit vieren. Inderdaad is het juist, dat wij allen wel Iets aan een automaat hebben gekocht, alleen om het aardige kunstje ook eens uit te halen. Uit een voor hen zelf on verklaarbaar motief gaan vele mensehen naar automatieks. Ze vinden het daar gezellig; het merkwaardige spel van te voorschijn ko- m e-mwaven, die na het inwerpen van door op de waterhandle te drukken. De mo dernste apparaten bezitten echter twee sleu ven voor munten. Werpt men een penning in de eerste, dan wordt een beker verstrekt, gooit men er een in de tweede, dan volgt de drank. Welk standpunt men ook mag innemen ten opzichte van de automaat als levens middelenleverancier, hij is als redder in den nood na winkelsluiting onvergelijkelijk: post papier, postzegels, inkt, penhouders, lucifers, watten, windsels, sigaren, sigaretten, scheer mesjes en tal van andere artikelen levert hij. Te New York doet hij dienst als tramcon ducteur en kaartjesverkooper bij de onder - grondsche treinen. Men is alleen nog een stap verder gegaan, door de passagebiljetten ook maar weg te laten. Wanneer men met zooals denkt. Het schot wordt niet de schutter misschien ,!:t liet bovenste pistool gelost, maar uit zijn onzichtbare dub belganger B. Ook wordt niet de groote schijf geraakt, maar s hijf D, welke door het toe stel bij C u'. i dt geprojecteerd. .nten binnen het bereik der koopers wor- .1 gebracht, werkt fascineerend. Er ligt een wereld van technische vooruit gang tusschen de oude machinerieën, die ons van chocoladereepen en bonbons voorzagen, en de nieuwste constructies, welke ons in de elegeriheid stellen de uiteenloopendste ar- .kelen langs automatischen weg. te verkrij gen. Zoo bekomt men tegenwoordig door ijs koelgehouden limonade, melk, koffie en andere dranken, waarbij in hoofdzaak twee systemen worden toegepast. Soms staan de glazen of t -rs klaar en kan men deze omspoelen de subway wil reizen, gooit men een nickel in de automaat, waarna men in staat is de tourniquet zoo ver vooruit te duwen dat één persoon er juist door kan. Weliswaar zijn inspecteurs' noodig om onregelmatigheden (b.v. dat er twee personen op één geld door het draaikruis glippen) te voorkomen, maar hun taak is lichter dan die van den levenden biljettenverkooper en bovendien worden de klanten sneller geholpen. Bij de uitgangen van de subway staan veelal nog wachters, maar ook het aantal dezer menschen is te beperken door het aan brengen van één-richting-tourniquets, die DE MELKAUTOMAAT OF HET PATENTM IDDEL VOOR VAC AN TIEGANGERSOM HUN POESJE NIET TE LATEN VERHON GEREN. zoodanig zyn gebouwd, dat op een gegeven punt de ijzeren stangen van het draaigestel wel verder kunnen wentelen, terwijl den mensch de toegang wordt versperd. De hoe veelheden passagiers, die de subway vervoerd, worden door de tourniquets tevens in cijfers uitgedrukt. Op de trams worden te New York evenmin bonnetjes uitgereikt. Men gooit zijn nickel in de machine en een duidelijk zichtbaar bord geeft het aantal verkochte plaatsen weer. Nieuwigheden op het gebied van verkoops toestellen zijn de automaten voor verlovings ringen, visitekaartjes en naamborden. De ver lovingsringen zijn weliswaar van niet veel waarde, maar de visitekaartjes en naam bordjes zien er netjes uit. Voor de eerste vijftien letters of minder betaalt men een zekeren prijs, iedere letter meer kost- apart. Op stations treft men veelal automaten aan, die velligheidsnaalden en naaigerei verstrek ken. Patentknoopen, boeken, tijdschriften, alles kan men machinaal aanschaffen. Er bestaan ook gecombineerde apparaten, die zeep, handdoek en parfum achter elkaar afgeven. Om het vergeten en verliezen van paraplui's minder pijnlijk te maken, heeft men automaten bedacht, die regenschermen te voorschijn brengen. Deze bestaan uit een stuk geolied papier, een dragend geraamte en een stok. In vele gasthuizen en ook in particuliere woningen staan handdroogmachines. Werpt men er een munt in, dan wordt uit twee buizen warme lucht naar buiten geperst. Deze droogt de handen hygiënischer, grondiger en sneller dan een handdoek dat doet. Een oogenblik willen we bij de muziekauto maat verwijlen. Men ziet die tegenwoordig hoofdzakelijk op kermissen. De radio en de gramofoon hebben deze constructies ver drongen. Maar in onzen tijd kent men nog wel de automatische krachtmeter. De ver schillende beroepen staan er op aangegeven met een getal er achter, dat indiqueert hoe veel iemand, die een bepaald vak uitoefent, moet kunnen drukken. Ook mechanische massage-apparaten zijn thans in gebruik. Onder de weegschalen treft men groote verscheidenheid aan. Sommige soorten wijzen na inwerping van de munt alleen het wicht aan. Uit andere komt bovendien een kaartje, waarop het gewicht staat aangegeven. Maar de nieuwste doen drie dingen voor één geld: zij wijzen aan, leveren een kaartje er bij, en deelen het gewicht met duidelijke stem mee. Dat effect wordt bereikt met be hulp van de tamelijk gecompliceerde gramo- foon-rnstallatie. Vrijwel alle automaten berusten op het zelfde principe: het ingeworpen geldstuk brengt een hevel in beweging. Soms moet men zelf nog een kruk omdraaien. Bij ons te lande heeft men constructies, waarbij men na zijn munt te hebben geofferd, een deurtje kan opentrekken; achter dat glazen deurtje be vindt zich een zak noten of zes cocoskoeken of een appeltaart enz. In dit verband is het merkwaardig op te merken, hoeveel moreel tamelijk hoogstaande menschen probeeren hun kwartje terug te krijgen en tevens het lekkers in te pikken. Zooals boven werd mede gedeeld, beweren sommige mannen der we tenschap, dat het succes van automaten en automatieks voor een groot deel samenhangt met de zucht tot spelen. Ik zou de stLiling durven lanceeren, dat de statistiek interes sante gegevens kan verzamelen inzake „mis daad en automaten". Er zijn natuurlijk of althans waarschijnlijk menschen, die zel den of nooit iets verkeerds doen. Maar het schijnt, dat vele lieden door automaten in een lichte roes wordt gebracht. Vooral wanneer smakelijk uitziende etenswaren de aandacht gaande maken. Het is evenmin uitgesloten, dat speel- en steelzucht onderling na verwant zijn. Hoe het zij: het is een vermakelijk ge zicht een doctorandus in de medische weten schappen (over den middelbaren leeftijd, niet gierig van aard, nog nooit in een commercieel schandaal gewikkeld en misschien zeer be trouwbaar in geldzaken), het is vermakelijk zeg ik, zoo'n man aan demi;jes te zien trek ken voor hij het kwartje in het toestel heeft gegooid, te zien, hoe hij twee deurtjes tege lijk probeert open te rukken en tenslotte tegen de automaat slaat om te trachten zijn kwartje er weer uit te wippen. Vanzelfspre kend moet men bij dit alles zekere bijzondere omstandigheden in aanmerking nemen, b.v. geldgebrek. Heel vroeger, toen de automaten minder geperfectionneerd waren dan thans, werkten sommige leeperds met een geldstuk, dat door middel van was aan een haar was bevestigd. Men kon de penning dan inwerpen en weer uittrekken. Ook wordt veelvuldig van valsch geld gebruik gemaakt. En ook worden auto maten wel opengebroken en wordt het echte geld ontvreemd. Zoo vindt men in Engelscho automaten ieder jaar meer dan honderdduizend Fransche francs en centimesstukken. Uit sigaretten automaten komen bij controle Australische, Canadeesche, Zuidafrikaansche en Iersche shillings. En die worden er zeker niet alle maal door beroepsdieven ingegooid. Neen, als fatsoenlijk mensch wil men eenvoudig zijn vreemde geldstukken productief maken (zoo als bekend wisselen de meeste banken alleen biljetten). Aan zijn naaste vertelt men zelfsI met een zekere boosaardige trots of onbe- HET JUISTE WOORD OP HET ONJUISTE MOMENT „Meneer de chef, meneer de chef! De chocoladeaütom aal. vertikt 't i schaamöheid, dat men zijn vreemd geld „lekker eventjes in de automaat heeft laten verdwijnen". Men waagt dat, omdat men weet of vermoedt, dat de anderen net zoo zijn. Men zou zich evenwel doodschamen om te verkondigen, dat men een kwartje heeft ge stolen. In Groot-Britannië heeft men echter vooral te kampen met de inwerpers van valsche penningen. Deze worden zelfs openlijk ver kocht. Ze lijken op shillings, maar er staat aan beide kanten niets op. Kort geleden werden te Londen menschen ingerekend, die „pennies" ventten tegen een zesde van den prijs. Ook maakt men „coins" van ijs, die voor het doel zeer geschikt zijn. Men werpt ze in de sleuf, sauvereert zijn broodje met ham en gaat naar huis. De eigenaar van de auto maat ontdekt tot zijn niet geringe schrik, dat zijn constructie leeg is, en dat er zich geen penning in de bus bevindt. Zijn auto maat is volkomen gaaf; er zijn nergens sporen van braak te ontwaren, maar het ding is toch leeg. Een groote firma, die gemiddeld 100.000 per week aan zijn automaten verdiende, moest lende beelden van Daedalus te Athene, van de fladderende houten duif van Archytas van Tarente 1400 v. Chr.) en van den ade laar van Pausanias, verder van de kruipende slak van Demetrius Phalereus en van een mensehvormigen automaat van Ptolomaeus, hoewel ons van hun inrichting weinig bij zonderheden zijn overgeleverd. In de Middel eeuwen hebben Roger Bacon (12141294), Albertus Magnus (11931280) en Regio- montanus (14361476) automaten vervaar digd. Albertus Magnus had een automaat in menschelijke gedaante samengesteld, die de deur opendeed en de binnentredenden groette, een kunstwerk, dat door den ver schrikten Thomas van Aquinas met stok slagen werd vernield. Regiomontanus had een loopende vlieg vervaardigd, benevens een adelaar, die bij den intocht van keizer Maximiiiaan in Neurenberg met de wieken sloeg. De verbetering, aangebracht in de uurwerken, bevorderde de vervaardiging van automaten en vooral te Neurenberg werd die kunst beoefend. Beweegbare figu ren werden met de uurwerken in verbinding gebracht. Zeer bekend is o.a. het uurwerk van den Munster te Straatsburg met zijn 12 DE AUTOMATISCHE DRANKTOBBE. Hierin bevinden zich twee openingen A en C om geld in te werpen. Na een goede gooi in A, krijgt men een glas uit voorraad B. Pas daarna kan men in C een munt stoppen waarna de limonade uit reser voir D door de kraan E in het glas vloeit. dezer dagen vaststellen dat ze door de stroom van valsch geld etc. 1000 per week verloor. Het door automatieks veelal toegepaste pen ningsysteem voorkomt Inderdaad heel wat diefstal: men is n.l. verplicht aan de cassa zijn gewoon geld tegen firma-penningen in te wisselen. De politie heeft geconstateerd, dat een nieuwe truc steeds meer in zwang komt: in de automaat is door den dief een V-vormig stuk bordpapier aangebracht. Hiervan wordt niet de automaatbezitter, maar de kooper de dupe. Iedere munt, die goed is, gaat den ge wonen weg en doet haar plicht, maar een iets te dun of ietwat beschadigd geldstuk, dat anders terugkomt, verdwijnt. Hoe de kooper ook foetert,, het ding blijft weg. 's Avonds haalt de boef zijn cartonnen V uit het toestel en verdwijnt met de munten, die weliswaar te slecht waren voor de auto maat, maar die overigens hun volle handels waarde hebben behouden. Zoo ziet men, hoe iedere technische voor uitgang, hoe elk technisch gerief zijn onge- riefelijkheden meebrengt en het misdaddgers- gilde in de gelegenheid stelt origineele suc cessen te boeken. De uitvinding der automaten is zeer oud. Men vindt me'ding gemaakt van de wande figuren en den kraaienden haan (vervaar digd 15471580, gerestaureerd 18381842). Beroemd waren in het midden der 18de eeuw de automaten van den Franschen werktuigkundige Vaucanson, en onder zijn kunstwerken bewonderde men vooral een fluitspeler, een klarinetblazer en een eend, die zich allen op een natuurlijke wijze bewo gen. Zij werden echter eerst in het laatst der 18de eeuw overtroffen door de auomatén van Jacob Droz te Chaux de Fonds. Deze kunstenaar vervaardigde voor koning Ferdi nand VI van. Spanje 'n slingeruurwerk, dat den loop der hemellichamen aanwees en daarenboven met zeer kunstige automati sche beelden was versierd. Ook vervaardigde Droz pianospelende en schrijvende kinderen. Maiiiardet, Ênslen, Siegmayer, Kaufman en Moelzl leverden dergelijke kunstwerken. Groot opzien baarde echter de sprekende automaat van Kempelen, namelijk een beeld, dat eenige klanken en woorden kon voort brengen, welke op menschelijke geluiden ge leken. Een blaasbalg met windlade en klep pen verving de longen, een rietstengel de luchtpijp. Deze machine sprak Duitsch, La tijn, Itaiiaansch en Fransch. Men heeft wel eens beelden ten toon ge steld, die nog grooter verbazing wekten, zoo als het sprekende meisje, de schaakspeler enz. BIJ VROEGERE AUTOMATEN kon men de hevel in beweging krijgen door een aan een draad bevestigd geldstuk er in neer te laten en het weer terug te trekken.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 8