MM* SiSsv. Hulde aan de bemanning van de Pelikaan. Van der Lubbe ter dood veroordeeld. LUIDSPREKERS Chemische Industrie Spontane aanbiedingen uit heel het land. Minister de Wilde spreekt zijn vreugde uit. Telefoon bij Plesman stond niet stil. Na de aankomst van de Pelikaan te Bata via heeft het Corr. Bureau het oordeel ge vraagd van den minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde, die het volgende ter publicatie gaf: „Te midden van veel zorgen, die neerdruk ken, is de prestatie van de Pelikaan en haar dappere bemanning als een heerlijke licht straal. Zij vervult ons met trots en met dank. Scheen eerst door een motordefect van de Zilvermeeuw een reden voor teleurstelling, nu de lange tocht met de Kerstpost in zoo ongeloofelijk korten tijd is volbracht, is de K.L.M. nog des te meer in staat geweest, haar hooge standing op luchtvaartgebied te be wijzen. Aan directie en bemanning onze warme hulde." Dr. Colijn telegrafeert Smirnoff. Minister Colijn heeft onmiddellijk een te legram gezonden aan de bemanning: Vol van bewondering voor uwe buitengewone presta tie, zeg ik u mede namens mijn ambtgenoo- ten hartelijk dank voor de betoonde inspan ning en volharding. Bloemen; Twentsch geschenk. De directeur van de K. L. M., de heer A. Plesman. werd trouwens ook van alle kan ten opgebeld en geluk gewenscht. Ook hem telefoneerde dr. Colijn, even later kwam ge neraal Snijders de promotor van de Indië- vluchten aan de telefoon. Ook kwamen er bloemstukken binnen, waaronder van onbekenden en uit Enschedé kwam de mededeeling, dat zich daar onder leiding van den vrouw van den burgemees ter mevrouw Rückert een comité ge/örmd heeft van Twentsche vrouwen, die den vrou wen van vliegers een echt Twentsch ge schenk willen aanbieden, n.l. linnen, waarin de Pelikaan geweven zal worden. Van het hoofdkantoor der K. L M. aan den Hofweg in Den Haag is onmiddellijk de vlag uitgestoken. Ook minister Deckers heeft gelukwenschen gezonden. De heer Plesman verklaarde aan De Tele graaf, dat vooral het nachtvliegen bewonde renswaardig was op terreinen, waar nog zoo weinig in orde is. Het toestel beschikt niet eens over groote nachtlichten. Dank van het volk. Smirnoff heeft direct na aankomst den heer Plesman opgebeld, die hem hartelijk dank gezegd heeft voor de prestatie en hem heeft meegedeeld, hoe geheel het Nederland- sche volk meeleeft. De directeur drong er echter op aan, dat de vliegers nu de noodige rust zouden nemen, en dat zij bij den terug tocht de voorzichtigheid zouden betrachten. Een huldigingscomité Aan het Handelsblad zei de heer Plesman, dat indien men- huldigen wilde, men het geld dan zou besteden voor een algemeen luchtvaartbelang. Er schijnt reeds een huldi gingscomité gevormd te worden. Enthousiasme op Schiphol. Gelijk vanzelf spreekt was het enthousias me op Schiphol buitengewoon groot. De vliegers van de K. L. M. waren een en al lof over de prestatie van hun vakbroeders en raakten er niet over uitgepraat. In het bij zonder het werk van den marconist wordt geprezen, daar hijtoch gedurende de gan- sche vlucht oplettend moest zijn, aangezien men in de Oostersche landen niet maar elk oogenblik contact kan maken met peilsta- tions. Het is van den heer C. H. van Beuke ring in het bijzonder een wonderbaarlijke prestatie Nog vlugger dan de Zilvermeeuw. De Pelikaan blijkt nog sneller te zijn ge weest, dan de Zilvermeeuw van plan was te zijn. Hoewel hij anderhalf uur later startte dan voor de Zilvermeeuw berekend was, kwam hij toch nog 50 minuten eerder binnen, dan men voor de Zilvermeeuw berekend had. Niet vergeten moet echter worden, dat het niet de bedoeling was om met de Zilvermeeuw dag en nacht door te vliegen zonder rust. Men wenschte zihc daarmee aan een nor male dagindeeling te houden, hetgeen ook het plan was van de vliegers met den Post- jager. Snelheden. De Pelikaan had een kruissnelheid van 195 K.M. per urn' tegen de Zilvermeeuw een van 250 KM. De Postjager zou met verstelbare schroeven zelfs een kruissnelheid gehad hebben van 350 K.M. per uur, doch later, zonder deze schroeven zou deze nog geen 300 zijn. Houders van het Wereldrecord. Smirnoff en Soer hebben het wereldrecord op dit traject gebroken. Uulm en Kingsford Smith, die het ook bevlogen op weg van An geland naar Australië, deden er elk langer over. Daarbij moet echter in aanmerking ge nomen worden, dat Kingsford Smith alleen vloog, en Ulm met twee andere vliegers en een navigator. De vlucht is dus het best ver gelijkbaar met die van Ulm. Deze deed over den afstand LondenSoerabaja 6 dagen, Kingsford Smith zeven. Te meer strekt het record den Hollanders tot eer, daar het behaald werd met een ge woon dienstvliegtuig. Huldeblijken. Dr, Ch. E. H. Boissevain en de heer Ed. Gerzon te Amsterdam hebben zich reeds be reid verklaard giften in ontvangst te nemen voor een tastbaar blijk van hulde. De directie van het weekblad Het Leven, die indertijd ook voor Van der Hoop c.s. een nieuwen motor beschikbaar stelde, heeft een bedrag van f 1000 ter beschikking van de be manning gesteld. De politieke besprekingen te Parijs. Paul Boncour, Chautemps en Sir John Simon bespreken het ont- wapeningsvraagstuk. De vroegere Pruisische minister Hirtsiefer tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Tor gier en de Bulgaren vrijgesproken. Frankrijk. De ministersbespreking Parijs. te Over de besprekingen te Pairijs tusschen Paul Bcncour, Sir John Simon, en Chautemps, wordt in het officieele communiqué gezegd; Tusschen de Fransche ministers en den En- gelschen minister van buibenlandsche zaken heeft een breedvoerige en vriendschappelijke gedachtenwisseling plaats gevonden over de thans op de agenda staande internationale quaesties. Zij hebben in het bijzonder de mo gelijke vooruitzichten van een overeenstem ming besproken met het oog op de hervatting der Ontwapeningsconferentie, en zij hebben erkend dat het van belang is het gezag van den Volkenbond te handhaven. Nader wordt aan het Alg. Handelsblad ge meld. dat volgens de eerste inlichtingen ont vangen vóór de verschijning van toet officieel communiqué, de besprekingen getuigenis af legden van een duidelijke toenadering. Simon was het inderdaad met zijn Fransche collega's eens, dat het noodzakelijk is den Volkenbond wat betreft zijn wezenlijke beginselen te hand- ha v en dat de te Genève gevolgde procedure het normale uitgangspunt bleven voor de in ternationale onderhandelingen die thans langs diplomatieken weg worden gevoerd. John Simon, die zijn informatorische werk zaamheid voortzet, ontvangt om halfzeven Osoeki, die met Ben es j deelnam aan de jong ste besprekingen tusschen Frankrijk en Tsjecho-Slowakije ter erkenning van het. stand punt der Kleine Entente wat betreft de ver schillende hangende quaesties. Zoid* Amerika. Een protest van Bolivia De onder-commissie inzake het Gran-Cha- co-conflict vergaderde naar Reuter uit Mon tevideo meldt met gesloten deuren in het mi nisterie van buitenlandsche zaken naar aan leiding van een protest van Bolivia tegen de bezetting door Paraguay van eenige stellingen in weerwil van den wapenstilstand-. De commissie besloot Bolivia en Paraguay ■vandaag in een plenaire zitting hun stand punt te laten uit eenzetten, waarna de kwes tie zal worden voorgelegd aan de betrokken ondercommissie. Ook werd besloten de regeeringen van Bo livia en Paraguay telegrafisch te verzoeken het incident voor te leggen aan een door den Volkenbond te benoemen enquête-commissie. Roosevelt teekent het zilver accoord. President Roösevelt heeft naar Reuter uit Washington meldt, de zilver-overeenkomst, welke te Londen Werd gesloten, geteekend. Roosevelt heeft verklaard, dat de regeering zilver zal kopen tegen een prijs van 64 1/2 dollarcents per ons. De Reconstruction Finance Corporation heeft meegedeeld, dat zij tot dusverre voor ongeveer 50 millioen dollar goud heeft ge kocht in het buitenland China. Tsjang Koi Siek contra de provincie Foekien. Tsjang Kai Sjek ls te Sjanghai aangeko- men en heeft het opperbevel op zich geno men in den strijd tegen Foekien. Vijfendertig duizend man zeer goed geoefende troepen zijn de grens van Foekien overgetrokken. Oostenrijk. Steidle treedt af als veiligheidscommissaris. ■4 Reuter meldt uit Weenen: De veiligheidscommissaris voor Tirol, dr. Steidle, is als zoodanig afgetreden. Als reden wordt opgegeven dat hij het te druk heeft als commissaris voor de propaganda, in wel ke functie hij onlangs werd benoemd de Houptmann van Reutte, dr. Mörl. Men ver wacht dat door deze mutatie de politieke toestand in Tirol minder gespannen zal wor den. Rosland, De doodvonnissen wegens sabotage. Uit Moskou wordt gemeld, dat te Alma Ata bij de Chineesche grens, vijf ambtenaren wegens sabotage en contra-revolutionnair op treden zijn veroordeeld tot den dood dooi den kogel. Drutsclnlcaind. Nog meer vrijlatingen. Wolff seint uit Osnaibrück: In de concentratiekampen Esterwegen, Bor- germoor en Neu-Sustrum aan de Nederland- sche grens zijn ongeveer 1500 personen door Ministerialrat Diels in vrijheid gesteld.. KROONPRINS AAN HET JAPANSCHE HOF GEBOREN. IJMUIDEN. TOKIO, 22 Dec. (Reuter) De keizerin heeft het leven geschonken aan een zoon, Anti-Joodsche maatregelen nog niet ten einde. Wolff meldt uit Berlijn: Het Pruisische staats-miriisterie heeft krachtens een wet tot wijziging van de be palingen voor de volksscholen "besloten, dat de Joodsche vertegenwoordigers zijn uitge sloten van school-deputaties en schoolbe sturen. Tot nu toe was de oudste Rabbijn op scholen, waar minstens 20 Joodsche kinderen waren, lid. van de school-deputatie. Hirtsiefer tot zes maanden veroordeeld. De rechtbank te Bochum veroordeelde, naar Wolff seint, den gewezen Pruisischen minister Hirtsiefer wegens corruptie tot de in het betrokken geval maximale straf van zes maanden gevangenisstraf. Hem werd voorts de bevoegdheid ontzegd om drie jaar lang een openbare functie te bekleeden. De drie medeverdachten in het proces kregen allen enkele maanden gevangenstraf en eenige honderden mark boete. Reorganisatie der Duitsche Christenen" De rijksleiding van de organisatie der Duit sche Christenen is blijkens een Wolff bericht met ingang van 21 December komen te be- rlsten bij dr. Kinder. Er zijn voorts maatrege len in bewerking, die er op wijzen, dat de Geloofsbeweging der Duitsche Christenen wordt gereorganiseerd. Men wil een „volko men lotsgemeenschap tot stand brengen tus schen de leden der Evangelische kerken en het nationaal- socialisme, met uitschakeling van elk streven naar machtspolitiek. BELGISCH VERKEERSVLIEGTUIG I DORTMUND NEERGESTORT. DORTMUND, 22 Dec. (Wolff) Een van Berlijn komend Belgisch verkeersvliegtuig kwam omstreeks kwart voor twee, even voor de landing met den linkervleugel in aanra king met een boom. Het toestel sloeg over den kop en werd zwaar beschadigd. De Belgi sche piloot kwam om het leven, terwijl de mecanicien ernstig gewond naar het zieken huis moest worden overgebracht. De drie passagiers, van wie er een licht gewond was, verlieten zonder vreemde hulp het vliegtuig. aan het woord. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken geplaatst of niet geplaatst wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. KERSTFEEST. „Vrede op Aarde en Heilige nacht, Eens, werd deez' boodschap, den volk'ren gebracht. Maar.deze volk'ren, verstonden haar niet, Vrede en Welvaart,.... zij gingen te niet. Liefde en Broederschap... zoo was bedoeld, 't Sieraad de menschen.... dat werd niet gevoeld. Vijandschap, naijver, wangunst en stand, Braken den Heiligen Mensch'lijken band. Vrede op Aarde en Heilige nacht, Woorden, zoo lieflijk en heerlijk.... en- zacht. Woorden,.... verdoezeld,... verloochend,... vertrapt, 't Geloof in die woorden,.... steeds meer verslapt. Woorden, vertolkend, een lichtend verschiet, Woorden, gezongenin 't ruischende lied. Gingen verloren in nijd en in haat, Werden voor velen... een pogen tot smaad Vrede op Aarde en Heilige nacht, Kerstlichtjes, flonk'rend in schitt'rende pracht. Menschen, in stemming om d'kerstboom geschaard, Met de geneugten van 'n brandenden haard. Menschen, met arbeid, verdiensten, met.... brood, Menschen, gespaard nog, voor schrijnenden nood! Die nog niet voelen, het wreede getij, Nog niet gevoegd zijn, bij d'werk'loozen rij! Vrede op Aarde en Heilige nacht, d' Crisis heeft duizenden, armoe gebracht. Velen verkeeren in bitteren nood, Kinderen schreien bij moeder:., om brood!.... Bij déze menschen,... zoo menig in tal, Brandt er geen Kerstboom en.... staat er geen stal Wordt niet gezongen,.het „Eere zij God", Daar is de wanhoophet hoogste aan bod! Vrede op Aarde enHeilige nacht, Menschen,.... beseft toch^die wondere pracht. Van deze woorden,.... ons allen tot heil, Maakt ze tot Waarheid, nu,zonder verwijl!.... Menschen, bezint U, begrijpt toch, 't is tijd, Hoort toch die woocrden, voor allen verbreid 't Zij ons gegeven, te slaken, deez' wensch, „Denkt aan die boodschap,en wordt weder mensch!" GEORGE LAMPINK. Het Rijksgerechtshof te Leipzig heeft he denmorgen Marinus van der Lubbe ter dood veroordeeld en de beklaagden Torgler, Dimi- trof, Popof en Tanef vrijgesproken. MEINEEDIGE UIT HET RIJKSDAG BRANDPROCES GEVONNIST. BERLIPN, 22 December (Wolff). De Ber- lijnsche rechtbank heeft Soetonke wegens meineed in het Rijksdagbrand-proces over eenkomstig den eisch veroordeeld tot drie jaar tuchthuisstraf en tien jaar verlies van burgerrechten. EEN NATIONALE BEGRAFENIS VOOR KNUD RASMUSSEN. KOPENHAGEN. 21 Dec. (Reuter. we duwe van den Poolreiziger, Knud Rasmussen, heeft het aanbod van den premier Stauning! om haar man op staatskosten te doen begra ven, aanvaard. IJMUIDEN BESOMMINGEN. Loggers: R.O. 1 f 640; KW 60 f 850; KW 108 f 810 KW 167 f 690; KW 43 f 1250; KW 44 f 550 KW 104 f 600; KW 65 f 1190; KW35 f 960 KW 51 f 650. IJm. 17 f 780. Versche haring: KW 14 f 1010: KW 149 f 1100: KW160 f 600 KW 151 f 470; KW 176 f 367; KW f 398 Barometer Stand heden morgen 9 uur Neiging: Stilstand. Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden Opgaaf: MAGAZIJN T BRILLEN HUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden. HOOG WATER TE IJMUIDEN. Zondag v.m. 8.42 uur; n.m. 9.10 uur. Maandag v.m. 9.44 uur: n.m. 10.10 uur. Dinsdag v.m. 10.50 uur; n.m. 11.28 uur. 778 m.M. 38 F. 3§ F. 38 F. MARKTNIEUWS BEVERWIJK, 22 Dec. 1933 Andijvie, p. kist 0,701,20 Koolrapen, per zak 0,85 Wortelen, p. K.G. 0,04 1/2 Bieten, peir K.G. 0,03 Schorseneren, pea- K.G. 0,12 Aardappelen, klei, per K.G. 0.04—0,07 zand per K.G. 0,07 Spruitjes, per K.G. 0.120,22 Boerenkool, per bak 0.100,25 Rcode kool, per 100 5!507, Savoije kool, per 100 2.508, Bloemkool, per 100 12,00—18,— Uien, per Kilo 0,03 Prei, per bes 0,120.18 Peterselie, per bos 0.08 Selderie, per bos 0.15 Appelen, per Kilo 0.140,24 Peren, per K.G. 0,12 Druiven, per Kilo 0.30 Brusselsch lof per Kilo 0,32 BURGERLIJKE STAND VELSEN Geboorten: G. M. DijkmanGozeling z., Kweekerslaan 9, Santpoort. M. C. G. Overzie*van Buuren d., Alb. Cuypstraat 12, IJmuiden-Oostt; H. Kremer- Ploeg z., Koekoekstraat 6, IJmuiden-Oost; C. A. van der Laan—Broek d., Bik en Ar- noldkade 11 rood, IJmuiden; P. J. Geissler Vermairen d„ Lorentzstraat 20, IJmuiden- Oost. Ovzrleden: Geertje Griekspoor 73 jaren, echtgen. van A. Kempe, Ratelsstraat 60, IJmuiden-Oost; Philippina Spits 63 jaren, echtgen. van J. v. Drimmelen, Kanaalstraat 65, IJmuiden; Adriaantje Muilwijk, 72 jaren, echtge. van C. Steenhoek, Willemsbeekweg 44, IJmuiden-Oost; Cornelis Luiken, 72 jaren, weduwn. v. C. Dingemans, Kalverstraat 71, IJmuiden-Oost; Gerrit Brork 61 jaren, echt gen. van M. Zwart, Zeeweg 36, IJmuiden-Oost, Martijn Johs. v. Stipriaan, 77 jaren, weduwn. van M. E. Prins, Annastraat 8, IJmuiden- Oost. Ondertrouwden: P. J. Steen voorden en M. J. van Borre, Iepenlaan 40, IJmuiden-Oost, Meervlietstraat 46, Velsen; Th. H. B. Souer Uitgeest en H. Snijder, Schulpweg 84, Velsen, A. H. van Leeuwen en M. M. v. Groningen, D. Hartoghstraat 46, IJmuiden-Oost; C. J. Dubbelaar en A. Th. Snijders, G. Doustraat 26 IJmuiden-Oost, Melklaan 102, Velsen. GehuwdenD. de Niet en I. Blok, Ruysdael- straat 26, IJmuiden-Oost; S. E. M. Vis en G. de Kraaij, Molenstraat 23, Santpoort; J. Nat ij M. Kansen, Huijgensstraat 51. IJmuiden; J. de Voogd en T. de Vries, Abrikozenstraat 95 's-Gravenhage; O. Hofer en K. Roobol, Lu- meystraat 18, IJmuiden-Oost. uit Kennemerland 13 Regels 25 cent Eikeregel meer 10 ct. Tc koop I.IEF K1.1:1 X KAMER- HOXDJE en een paar FRIESCHE SCHAATSEN. Piet Heinstr. 41, .IJm Oost. Te kp. FORD TRLCIv open laad bak, met kap, prima banden, Spotprijs. Ratelstraat 2, IJmui den Oost DANKBETUIGING De ondergeteekenden betuigen hiermede haren dank aan Mej. X. ROODEXBURG voor de goede opleiding, waar door zij het dïpl. voor costumière hebben kunnen behalen. C. v. DAM S. HOFMAN R. LAM AN G. V. TELGEN A. ZEILMAKER Ver. „Wees een Zegen", Willebrordstraat 10 1ste KERSTDAG, 's morgens inluiden van het Kerstfeest, 7 uur. In deze samenkomst zullen 100 kinderen zingen. VERLICHTE KERK. TOEGANG VRIJ. i \jy/ winkelier v/eet uN°ueuni^| „IJMUIDEN", Industriestraat 28, Telefoon 967 -I' *eV-nQ s*° ,1 v/iei \js uos5e" 3),50* \3 50 «o' 31 Thans nog voordeelige aanbiedingen, tot 31 Dec. %dhamm éflaaj\hamm ZCmenkametó fJapijten Haftd&e CIERSTR. 16-22-24 HAARLEM 10342

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 3