De Begrooting aangeboden. INTERNATIONAAL VREDESBUREAU. Een Meisje en een Man IJMUIDER COURANT. ZATERDAG 23 DECEMBER 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK. Belastingverhooging onvermijdelijk. Gezond en vooruitziend financieel beleid noodzakelijk. B. en W. hebben den Raad aangeboden de gemeente begrooting voor het dienstjaar 1934, vergezeld van de begrootingen van het elec- triciteits-, het grond-, het gas- en het slacht- huisbedrijf, het bedrijf openbare werken en van den Ophaal- en stortingsdienst, alsmede van de instelling Maatschappelijk Hulpbe toon. Ten aanzien der gemeente begrooting dee- len B. en W. mede, dat bij het samenstellen daarvan moest worden gerekend op een ver mindering derRijksuitkeering krachtens de Fi nancieeleVerhoudingswet van f 8640 en op een vermindering van de Rijksbijdrage in de kosten van steunverleening van rond f 2500. Bovendien kwam ten laste dezer be grooting, in den vorm van een lagere winst- uitkeering uit de bedrijven, een bedrag van rond f 20.000, tengevolge van de op 12 dezer genomen raadsbesluiten. Vervolgens dient nog in aanmerking te worden genomen, dat de begrooting voor 1933 nog kon aanvangen met een batig slot over 1931 groot f 7920,63, terwijl van een batig slot over 1932 geen spra ke is. Voorts moest worden gerekend op een mindere ontvangst aan verschillende belas tingen tot een bedrag van rond f 8000. De uitgaven voor 1934 vorderen in verge lijking met 1933 een hooger bedrag voor de instelling Maatschappelijk Hulpbetoon van f 5000 hoogere subsidie krachtens het werk loosheidsbesluit van f 5000 en rente kasgeld f 1000. In totaal moest dus aan tegenvallers worden geboekt een bedrag van rond f 80.000. Voor 1934 is voor werkloozen- en armen zorg uitgetrokken een bedrag van f 180.000. Zooals gezegd, was over 1933 begroot een be drag van f 175.000. Het voor 1934 geraamde bedrag blijft ongeveer f 10.000 berieden het bedrag, hetwelk voor 1933 door de instelling Maatschappelijk Hulpbetoon benoodigd zal zijn. Aangezien echter plannen zijn voorbe reid tot aanmerkelijke uitbreiding van de ge meentelijke werkverschaffing aan „de Pijp" en daarvoor bereids de goedkeuring van den betrokken minister is gevraagd, meenen B. en W., dat het voor 1934 geraamde bedrag voor werkloozenzorg eerder te ruim dan te beperkt Is. Ook overigens zal gedurende het jaar 1934 met groote zorg worden nagegaan in hoe verre door toepassing van het recht van ver haal in daarvoor in aanmerking komende ge vallen, door een scherper toezicht op de naleving van den onderhoudsplicht en an derszins, de uitgaven kunnen worden be perkt zonder aan de taak van den dienst te kort te doen. In gevallen van misleiding van den dienst wordt streng opgetreden, waarvan een preventieve werking uitgaat. Ten aanzien van het hierboven becijferde tekort op de begrooting voor 1934 ad f 80.000.hebben B. en W. eerst doen nagaan op welke wijze de uitgaven kunnen worden verminderd. Hieronder volgt een lijst van uit gaven, welke naar het gevoelen van B. en W. voor vermindering in aanmerking dienen te komen. Daarbij hebben zij tevens vermeld, we^e financieele gevolgen deze maatregelen hebben voor den dienst van 1935. Vermindering der uifgaven: V oor deel Voordeel 1934 1935 1. Afschaffing vaean- tietoeslagen werklie den f 1.200.— f 1.200.— 2. Heffing van 81/2 pet. pensioensbij dragen in de plaats der thans bestaande kortingen f 4.000.f 4.000. 3. Herziening der jaar wedden en loonen van het gemeente- personeel in 1934.f 5.000.f 5.000.— 4. Verlaging jaarwed den Wethouders (5 pet.) f 100.— f 100.— 5. Verlaging presen tiegeld raadsleden van f5.— op f3.50 f 234.— f 234.— 6. Opheffing der -be trekking van hulp- bode f 376.50 f 714.— (Van 1 Nov. 1937 af bedraagt het voor deel rond f 1700. per jaar). 7. Schrijfloonen f 200.f 200. 8. Druk- en bindwerk en bureaubehoeften f 850.f 850. 9. Archief f 300.— f 300.— 10. Advertentiën f 200.f 200.— 11. Reis- en verblijf kosten f 100.f 100. 12. Verlaging jaarwed den Ambtenaren van den Burgerlij ken Stand f 310.f 310. 13. Verlaging subsidie Nederlandsehe Ver- eeniging voor Ge meentebelangen f 14. Afschaffing steno grafisch raadsver- 15.— f 15.— 15: Vermindering klee- dingtoelagen politie f 16. Vermindering sub sidie politieschiet- vereeniging (40 pet.) f 17. Schrapping subsidie „Pro Juventute" f 18. Schrapping subsidie Drankbestrijding f 19. Vermindering subsi die Vaoantiekolo- nies (20 pet.) f 20. Vermindering subsi die wijkverpl. en kraamverz. (10 pet.) f 21. Schrapping subsidie Nederl. Afd. Bond tegen vallende ziek ten 22. Diverse bezuinigin gen dienst Openbare Werken 23. Leermiddelen scho len (openbaar en bijzonder) 24. Beperking vakon derwijs (lichame lijke oefening) 25. Intrekking subsidies bijzondere bewaar scholen, met uitzon dering van de ge bouwenvergoeding pea- 1 Aug. 1934 26. Beperking verstrek king schoolvoeding en kleedingf 27. Intrekking subsidies muziekkorpsen f 28. Vermindering subsi dies leeszalen en bibliotheken (40 f 29. Intrekking subsidie Instituut voor arbei dersontwikkeling f 30. Beschikbaarstelling van het terrein aan de Stumphiusstraat aan den R.K. Speel tuin, waardoor sub sidie kan vervallen f 31. Intrekking subsidie Ver. Glascultuur, Heemskerk f 32. Verlaging bijdrage hoofdcommissie voor de normalisatie van f 30,op f 10,f 33. Niet-vervulling van de vacature van voorman bij Openb. Werken op 29 Sept. 1934 34. Verlaging nadeelig slot ophaal- en stor tingsdienst (sala risverlaging en bij drage deelnemers) 35. Intrekking toeslag pensioen K. van der Wal 750.- 500.- 20.- 25.- 200.- 130.- 245.- f 750.- f 700.- 20.- 25.- f 200.- f 130.- f 30.— f 30.— f 7.000.— f 1.500.— f 1.000.— 30. 7.000. 1.500. 1.000. f 1.000.— f 2.200.- 1.500.- 500.- 440.- 100.- f 3.000.— f 500.— f 440.— f 100.— 0.f 300.— 0.f 50.— 0.— f 20.— f 500.— f 2.114.32 1.000.- 238.81 f 1.000.- f 238.81 Totaal.... f29.934.30 f34.786.12 Het nadeelig slot op de begrooting voor 1934 wordt hierdoor teruggebracht tot rond f50.000.—. Hierop kan in mindering worden gebracht de reeds genomen maatregel tot plaatsing van de gemeente in de 6e klasse ten aanzien van de heffing der Personeele Belas- tnig. waarvan in aanmerking nemende de daling der opbrengst tengevolge van verlaging der huurwaarde enz. een hoogere opbrengst wordt verwacht van f 5000. Ten einde een sluitende begrooting te krij gen is het noodig de daarvoor in aanmerking komende belastingen te verhoogen. Aangezien reeds verschillende heffingen tot het bij de wet toegelaten maximum zijn opgevoerd, ko men alleen voor verhooging in aanmerking de opcenten der gemeentefondsbelasting en de opcenten op de hoofdsom der Personeele Be lasting. Ofschoon ook B. en W. er van over tuigd zijn, dat het vooral in deze voor vele burgers zeer moeilijke tijden ongewenscht is om tot belastingverhooging te besluiten, zijn zij toch verplicht den Raad te adviseeren daartoe over te gaan. Zij hopen echter dat de belangrijke offers, welke zij van de burgerij vragen, slechts van tijdelijken aard zullen zijn. Een verhooging van het aantal opcenten op de fondsbelasting van 80 op 100, zal een extra-bate voor 1934 geven van rond f 11000. Voor het dienstjaar 1935 geeft dit een verhoo ging der inkomsten van rond f 16000. Een noodwendig gevolg van dezen maatregel is, dat de opcenten op de hoofdsom der Perso- nueele Belasting moeten worden verhoogd tot gemiddeld 150. Immers, een heffing van meer dan 80 opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds belasting kan slechts worden toegestaan, indien o.a. de personeele belasting zoodanig is opgevoerd, dat een opbrengst wordt verkregen gelijk aan een heffing vol gens het wettelijk tarief, vermeerderd met 150 opcenten. De opcenten op de hoofdsom der Personeele Belasting bedragen thans 70-130. Een verhooging tot 120-180 (of gemiddeld 150) geeft een verhooging der inkomsten van rond f 20.000. Bovendien is het noodzakelijk, om de gemeente ten aanzien van de heffing der gemeentefondsbelasting, ingaande 1 Mei 1934 te rangschikken in de 3e klasse (thans 2e klasse). Uit dien hoofde kan over 1934 worden gerekend op een extra- bate van rond f 4000. Voor 1935 geeft deze maatregel een hoogere inkomst van rond f 6000. Na verhooging van de hiervoren genoemde heffingen blijft nog te dekken een bedrag van rond f 10.000. B. en W. zouden dit bedrag als voorloopige maatregel wenschen te onttrek ken aan de reserve van het Grondbedrijf. Zij stellen zich echter voor in den loop van het jaar 1934 nog een reeks maatregelen voor te bereiden tot vermeerdering der inkomsten en vermindering der uitgaven. Ten einde niet al te ruw te werk te gaan en de gelegen heid te scheppen om de daarbij betrokken belangen nauwkeurig af te wegen, kwam B, en W. wenschelijk voor de voorbereiding van een en ander uit te stellen tot na de behan deling dezer begrooting. Het college is voornemens alsdan zich da delijk met kracht te zetten aan een verdere versobering van het gemeentelijk budget. Het hoofddoel, dat daarbij moet voorzitter is met zoo min mogelijke benadeeling van de vitale belangen die perspectieven te openen, welke noodig zijn om voor volgende begroo- tingsjaren een evenwichtstoestand voor de inkomsten en uitgaven der gemeente te be werkstelligen. Hoezeer ook de oogenblikkelijke moeilijk heden zich doen gevoelen hebben B. en W. het vertrouwen, daarin te kunnen slagen, in dien de Raad met hen doordrongen is van de levensbelangen welke voor gemeente en bur gerij verbonden zijn aan een gezond en voor uitziend financieel beleid. KERSTVERGADERTNG VAN DE MODERNE ARBEIDERSBE WEGIN G. In de bovenzaal van Hotel „Oud-Meeren- stein" hield Vrijdagavond de plaatselijke raad der moderne arbeidersbeweging een openbare kerstvergadering. In zijn openingswoord wees de voorzitter de heer Romunde erop, dat de vergadering evenals vorig jaar in zeer moeilijke tijds omstandigheden wordt gehouden. Algemeen wil men tegenwoordig beweren dat de S. D. A. P. de crisis heeft veroorzaakt, daarom in de eerste plaats tracht men de sociaal-demo craten uit de besturen te weren. Tot zijn spijt moet spieker zeggen, dat men daar wonderwel in geslaagd ts. De voorzitter heet de spreker van deze avond, de heer Bern. C. Franke, lid van de gemeenteraad van Amsterdam, welkom en wijst op de verdiensten van de sociaal-demo cratische gemeenteraadsleden van Amster dam, die vooral de laatste weken gepoogd hebben om de sociale afbraak zooveel moge lijk tegen te gaan. Hierna is eerst het woord aan de A. J. C., die eenige liederen zong. waarna de heer B. C. Franken zijn rede ge titeld: „Uit het duister tot het licht" aan ving. De donkere dagen voor Kerstmis, aldus spreker, zijn een getrouw spiegelbeeld van den tegenwoordigen tijd. Evenals in de oude tijden was het kerstfeest na de donkere dagen daarvoor, een waar vreugdefeest, om dat dan de dagen weder langer worden en een nieuwe tijd aanbreekt. In de laatste eeuw heeft er een geweldige omwenteling op 't gebied van industrie en verkeer plaats gegrepen. Spreker vergelijkt met voorbeelden het verschil tusschen 2530 jaar geleden en nu, zoowel op 't gebied van industrie als van landbouw. In het kapitalistische stelsel is alles gebaseerd op winstbejag, daardoor de overproductie in alle bedrijven, met als ge volg crisis en werkloosheid. Door de bezui niging dezer regeering op allerlei gebied, zijn ook sommige gemeenten gedwongen gewor den het voogdijschap van het Rijk te aan vaarden, met als gevolg beperking van uit gaven op die posten, die vroeger in dé be hoefte van de arbeiders voorzag (bad- en zwemgelegenheden, hygiëne, zuigelingenzorg woningbouw) Leuze der reactie is, crisislasten niet ver schuiven naar de toekomst, maar laten druk ken op het begrootlngsjaar, waarin ze wor den uitgegeven. Maar vraagt spreker, als men sociale maatregelen afbreekt, verschuift men dan geen lasten naar de toekomst? Op het oogenblik wordt door het kapita listisch stelsel de crisis misbruikt om het levenspeil van de arbeiders te drukken. Na de pauze vervolgt spreker zijn rede met nog te wijzen, dat de crisis niet alleen de arbeiders treft, maar ook de middengroep (onderwijzers, technici, afgestudeerde jeugd) Spr. kan zich indenken, dat velen zich wanhopig voelen en zich aansluiten bij com munisten of fascisten. Democratie, aldus spreker wil zeggen, zucht naar verantwoor delijkheid en vrijheid. Dictatuur is onder drukking en corruptie. Wij mogen ons niet terug laten dringen, maar moeten paraat blijven, want weidra zal ons kerstfeest nabij zijn, maar daarvoor hebben wij noodig de massa, die doelbewust ons stelsel steunt, al dus spreker, waarna hij met een citaat van A. B. Kleerekooper zijn rede besloot. De voorzitter sprak hierna woorden van dank tot de spreker voor zijn rede, en hoopte hem spoedig als spreker voor de S.D.A.P. in Beverwijk terug te zien. Hierna zong de A. J. C. nog eenige liederen, waarna de voorzit ter deze vergadering sloot. HEEMSKERK TUINBOUWCLUB V. Z. O. D. Bovengenoemde club kwam ter vergadering bijeen in Café De Oranjeboom. De secretaris, de heer R. Beentjes opende de vergadering, heette de aanwezigen harte lijk welkom en deelde mede, dat de voorzitter de heer Meijer wegens lichte ongesteldheid verhinderd was ter vergadering te komen, evenals de heer A. Janse, die een causerie zou houden over Chrysantenteelt. Half Januari zal de jaarvergadering ge houden worden. De heer Boogaard hield een causerie over bloembollen en darwintulpen. Aan het eind van zijn betoog werden verschillende vra gen gesteld en beantwoord. De secretaris dankte de heer Boogaard en na rondvraag sluiting. AGENDA VOOR BEVERWIJK ZATERDAG 23 DECEMBER Kennemer Theater: „Het Chineesche Bruidje" en ,,De Hooge C". Op het" tooneel „The Williams", parterre-acrobaten. Luxor Theater: „Wat vrouwen droomen" en „Het vliegende circus", 8 uur. ZONDAG 24 DECEMBER Luxor Theater: Hermas' Poppenkast, 2.30 uur. „Het vliegende circus" 5 uur; „Wat vrou wen droomen" en „Htt vliegende circus" 8 u. Kennemer Theater: „F. P. 1 antwoordt niet" 2 30 uur. „De Chineesche Bruid" 5 uur „De Chineesche Bruid" en „Een hooge C". Op het tooneel „The Williams", parterre- acrobaten 8 uur. MAANDAG 25 DECEMBER Luxor Theater: „Dé geheimzinnige vier" 2.30 uur. „Het. Vliegende Circus", 5 uur. „Wat Vrouwen droomen" en „Het vliegende Cir cus" 8 uur. Kennemer Theater: „F. P. 1 antwoordt niet" 2.30 uur. „De Chineesche Bruid" 5 uur „De Chineesche Bruid" en „Een hooge C". Op het tooneel „The Williams", parterre acrobaten 8 uur. DINSDAG 26 DECEMBER Luxor Theater: „De Geheimzinnige Vier" 2.30 uur; „Wat Vrouwen droomen" 5 uur. „Wat Vrouwen droomen" en „Het vliegende Circus" 8 uur. Kennemer Theater: „F. P. 1 antwoordt niet" 2.30 uur. „De Chineesche Bruid" 5 uur „De Chineesche Bruid" en „Een hooge C". Op het tooneel „The Williams", parterre' acrobaten 8 uur. WOENSDAG 27 DECEMBER Luxor Theater: „Wat vrouwen droomen" en „Het vliegende circus", 8 uur. KENNEMER SPROKKELINGEN. „WESTERHOUT" OPEN! Aan den rand van Holland's duinen Ligt het schoone „Westerhout", Met z'n dx'even, met z'n lanen, Z'n geboomte en kreupelhout. Aan den voet van Holland's duinen Ligt een parel van 't gewest, Hier is „Holland op-zTi-smalste", Maar ook „Holland-op-z'n-best"! Zoo verspreid als dorre bladen Bij een lellen Westenwind, Lijkt het, of men buitenplaatsen Her en der verstoven vindt. Weinig parels zijn gebleven Van den ouden „Kenn'mer Kroon", Maar, die tijd en onheil spaarden, Tarten eeuwen, trotseh en schoon. „Westerhout", je bracht een blijde Kerstmis-boodschap aan 't geslacht, Dat, getuigend van jouw glorie, Daarop jaren had gewacht. Dicht bij Holland's blonde duinen En bij 't breede Westerstrand Hebben wij je leeren kennen, Maar slechts aan den buitenkant. Met je beuken en je berken Ben je Rooswijk's evenknie, Gaarne zullen wij vertoeven Bij het oude „renewie", „Westerhout", zoo schoon gelegen In ons mooi Kennemerland, 't Spreekt vanzelf, dat wij genieten Met beleid en met verstand, Al wat zweemt naar vandalisme Word' met sterke hand geweerd, Want voor dergelijke daden Hebben wij je niet begeerd. Als de mensch je gaat betreden, „Westerhout, neem je in acht, Duld niet, dat de handen schenden 't Kleinste deeltje van je pracht. Ik voor mij wil wel verklaren, Dat ik mij geen zorgen maak; 'k Zal genieten van je weelde, Ook al kost het nog een knaakl Tp. Kerstboodschap. Het secretariaat van het Internationaal Vredebureau te Genève verzoekt ons de vol gende Kerstboodschap te publiceeren: „Kerstdag, dag van hoop en blijdschap, met welk een droefheid is hij dit jaar om sluierd! Alle verwachtingen, die het vorig jaar om denzelfden tijd werden gewekt door de Ont wapeningsconferentie, zijn jammerlijk mis lukt en de machten, die naar oorlog drijven, schijnen het te zullen winnen van de vredes- krachten. Wij weigeren te berusten in zulk een bankroet; wij willen geen nieuwe ramp tege moet zien. Geheel onze ziel komt in opstand tegen de gedachte, dat men er aan kan den ken (namelooze dwaasheid), aan den oor log weer de oplossing over te laten van de geschillen, die de volken gescheiden houden. Een namelooze dwaasheid, zeggen wij, en een menschonteerende misdaad, waarvan het nog maar enkele jaren geleden scheen, dat niemand in de toekomst er de verschrikke lijke verantwoordelijkheid voor zou durven dragen. Indien allen, die deze woorden vernemen, hun vasten en onverschrokken wil, om zich van alle medeplichtigheid hieraan te onthou den, lieten blijken, zou dit reeds voldoende zijn om deze misdaad, die klaarblijkelijk nie mand zonder beven tegemoet ziet te beletten. Christenen, die naar uw kerken opgaat om de geboorte van den Vredevorst te gedenken; pacifisten van elke richting, die op uw congressen en vergaderingen zonder ophou den uw geloof in de overwinning van uw ideaal van gerechtigheid hebt beleden; medemenschen van goeden wille over heel de wereld, die onkundig van de schuldige plannen, die rondom U worden gesmeed, ondanks de teleurstellingen van het oogen blik de hoop voedt uw machthebbers einde lijk de plechtige in uw naam onderteekende beloften te zien vervullen verheft U, speekt, handelt! Dat de Christenheid van alle landen eige ner beweging een allen omvattende onover winnelijke band der gewetens vorme tot be houd van den vrede, wezenlijke voorwaarde tot oeeonomisch herstel en voorspoed van het vaderland, van de heerschappij der gerech tigheid en rechtvaardige toestanden". Deze Kerstboodschap is onderteekend door H. la Fontaine, voorzitter en H. Colay, alge meen secretaris. De Dalai Lama, (links) geestelijk en wereldlijk hoofd van Tibet, naast hem zijn vermoedelijke opvolger. onlangs overleden. ARROND.-RECHTBANK. UITSPRAKEN. Steekpartij in een slagerij. Op den avond van 19 Mei heeft in een slagerij te Beverwijk een steekpartij plaats gehad, waarbij een slagersknecht door een 23 jarigen bakkersknecht in Wijk aan Duin met een mes ernstig in den arm gewond is. De Officier van Justitie heeft twee weken geleden tegen den bakker een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 4 maanden ge- eischt met onder toezichtstelling, een boete van f 75 en toewijzing van de civiele vor dering van dokterskosten, i De rechtbank wees de civiele vordering toe en veroordeelde den knecht tot een boete van f 75 FEUILLETON Naar het Engelsch van CURTIS YORKE. (Nadruk Verboden). 10) ,,'t Spijt me erg", en Christian's stem klonk vast, maar het is absoluut onmogelijk dat ik uw vrouw word". „Waarom niet?" riep hij stomverbaasd, 't Was haast donker en hij kon haar gezicht niet duidelijk onderscheiden, maar iets in haar stem maakte hem dol toen ze antwoord de: „Ik kan u heusch geen enkele reden noe men, behalve, dat ik niets om u geef en niet met u trouwen wil". „Zoo, wil je niet?" barstte hij woedend uit. „Je hebt zeker iemand, van wien je meer houdt, lieve jonge dame. Maar laat ik je zeg gen, dat je met dien Warwick geen succes zult hebben. Hij moet een rare sinjeur zijn; ze zeggen zelfs dat hij getrouwd is. Neem. 't zekere voor 't onzekere kindlief, zooals heel wat meisjes vóór je gedaan hebben, anders loopt het niet goed met je af." Met bovenmenschelij ke inspanning bewaar de Christian het stilzwijgen. „En heb je niets meer te zeggen?" ging haar vervolger dreigend voort, ,,'t Is je laatste kans. bedenk dat". „Daar kan ik niets aan doen, meneer Owen", was 't halfverstaanbare antwoord. „Ik kan niet met u trouwen, en ik wil niet". „Maar je,zult, jij trotseh nest. Geloof maar niet, dat ik me laat afschrikken door je ver waande manieren. Je bent al half verliefd op me, dat was je tenminste totdat die onver draaglijke kwast op het tooneel verscheen". Terwijl hij sprak, boog hij zich voorover en sloeg zijn arm om haar heen, haar haast uit 't zadel beurend. „Kom, geef me een kus. lief kindje, en nu geen onzin meer. Je hebt lang genoeg tegen stand geboden, ga niet te ver". „Neem dadelijk uw arm weg", riep ze woe dend. „Hoort u? Hoe durft u mij aan te ra ken? U trouwen! Ik zou niet met u willen trouwen, al was u de eenige man in de we reld". Plotseling kwam in 't schemerig sterren licht een andere ruiter te voorschijn, die langs 't voetpad galoppeerde. „Is dat meneer Warwick?" riep Christian, haast buiten zichzelf van woede en angst. „Ja", antwoordde Warwick's diepe stem, terwijl hij nader kwam: „Is er ietts niet in orde?" Al sprekend liet hij zijn paard keeren en reed tot aan Christian's zijde. „Ik begeleid juffrouw Cunninghame naar huis", zei Owen onbeschoft. „Dat zie ik", antwoordde Warwick met effen stem. „Kun je dan niet wat verder zien en besef fen dat je hier het vijfde rad aan den wagen bent?" vroeg de ander, half dol van hartzeer en jaloezie. „Als juffrouw Cunninghame mij dat zegt, eal ik haar gehoorzamen", was het bedaarde antwoord. „Zal ik doorrijden?" vroeg hij, zich tot Christian wendend.è „Neen, alstubielft niet", en er was iets smeekends in haar stem. „Integendeel, ;ik zal iheel blij zijn, als u met mij naar huis wilt rijden. Eigenlijk beloofde ik Gaddy, als ik .u zag, u te vragen, mee naar Carolay te ko men. Hij heeft u iets belangrijks te vertellen. Komt u alstublieft mee naar huis". Er was iets in de oogen, die in de scheme ring naar hem opgeslagen waren, wat hem deed zeggen: „Zeker, dat zal ik graag doen. Jk was eigenlijk half van plan vanavond uw toestemming te komen vragen, om wat hout aan den voet van den heuvel tusschen Caro lay en Barnethan weg te halen, 't Is betwist baar eigendom, zooals ik hoorde". Owen's mottig gezicht werd haast purper. „Mijn aanwezigheid schijnt niet noodig te zijn", zei hij met moeite, „hoewel ik juist mijn leven gewaagd heb om u uit 'n leelijke situatie te redden". „Bent u er zeker van, dat u niet een even leelijke situatie aan 't scheppen was", ant woordde Warwick, met moeite zijn woede be- heerschend. „Wat meent u?" vröeg de ander onbe schaamd. „In den regel gebruik ik niet veel woorden om duidelijk te maken, wat ik bedoel", klonk het hooghartig. „En ik geloof dat het u wel duidelijk is". „O ja?" bromde de ander. „Dus juffrouw Cunninghame, ik geloof dat ik wel gaan kan, maar fk heb een goed geheugen zooals u merken zult en misschien zal er binnenkort reden voor u zijn; over een en ander spijt te hebben". Ze waren nu dichtbij 't mijngebied van Carolay en 't blaffen van honden en Gaddy's hooge lach kwamen door de duisternis tot hen. „Goedennacht, meneer Owen", zei Christian aarzelend, haar hand uitstekend. ,.Ik ben op recht dankbaar voor uw hulp, geloof dat als tublieft". Maar Owen keerde zich zonder groet om en reed weg, zijn paard onbarmhartig de sporen gevend. „Onopgevoede kerel", zei Warwick kortaf. „Ik hoop niet, dat hij u ernstig heeft gehin derd", voegde hij er aan toe. „U ziet er vree- selijk opgewonden uit". „Ik.ik, o, eerst was hij heel vriendelijk", antwoordde ze, met een ongeduldigen ruk aan de teugels van de merrie. „Twee mannen kregen Betsy's hoofdstel te pakken en wilden me berooven. Ik was naar Kilcorran gegaan om geld voor de betalingen te halen. Hij stuurde ze weg en toen en toen deed hij .iets wat niet in den haak was en en „Ja. ik begrijp 't", en Warwick fronste zijn voorhoofd. „Maat wat bezielde u, om na 't donker langs dien eenzamen weg te rijden en dan nog wel met geld? U lijkt wel niet wijs!" „Betsy verloor een hoefijzer", was 't lijd zame antwoord „en daardoor was ik laat". „Hadt u dan niet even kunnen ophouden me als vijand te beschouwen? Lieve deugd, hebt u eenig begrip wat voor risico u geloo- pen hebt?" Zijn stem klonk stroef en weinig inschik kelijk en zeer tot Christian's verbazing, was ze niet beleedigd. „Ik weet 't ik moet er kennen, dat 't dwaas van me was", zei ze met diepe stem. „Dwaas? 't Was volkomen krankzinnig. Natuurlijk weet ik. dat ik geen enkele con trole over uw handelingen heb, maar u zoudt me zeer verplichten, mij te belooven, dit nooit weer te doen". Zonder te antwoorden sprong Christian op den grond en leidde Betsy over 't ongelijke, hellende veld naar 't kamp. Warwick steeg ook af en volgde haar zwij gend. Christian was zich bewust, van een vreemd, niet te definieeren gevoel van ver nedering of teleurstelling. Ze poogde zich precies te herinneren, wat Owen gezegd had, over Warwick's getrouwd zijn. Als 't eens waar was? En als 't waar was, wat dan nog? 't Ging haar niet aan!" Gaddy verwelkomde Warwick zooals ge woonlijk. met onstuimige vreugde. Hij had een kolibri gevangen een vrij zeldzame vogel in deze streek en was nu benieuwd, wat Warwick's opinie was over 't al dan niefi

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5