m i s p PO m l Catastrophe treft Amsterdam's telefoonbedrijf. EÉÜ HH m. BÜ& DAMRUBRiEK 8 S 8 s 8 11 H gl II S 11 8' 8 8 jj H iü 11 1! Hl lü U §3 H n 3 8 11 s S 11 11 18 Brand in de belangrijkste centrale. Splitsingskamer van „Noord" geheel vernield. mm® a VOETBAL H. B. S.—STORMVOGELS. Tegen veler verwachting in hebben de Stormvogels op 3 December in Hilversum op beide punten beslag weten te leggen, ondanks het feit, dat de wedstrijd tegen Huizinga c.s. onder minder gunstige weers- en terreinsom- standigheden moest gespeeld worden. Het was maar goed, dat de Stormvogels het tot een overwinning brachten, want ook de concurrenten K. F. C., H. B. S. en D. H. C. wonnen van hun resp. tegenpartijen. De ver houding in de bovenste regionen is dus on gewijzigd gebleven, wat wil zeggen, dat onze blauw-hemden nog steeds een mooie kans op de bovenste plaats maken. Inmiddels waren de ongunstige terreins omstandigheden oorzaak, dat over de nieuwe Stormvogels-voorhoede geen definitief oor deel kon geveld worden. De hardheid van het terrein toch, alsmede het zonderlinge sprin gen van den bal, maakten het uiterst moei lijk om een behoorlijke partij voetbal te spe len. Toch gelooven we, dat het van de elftal commissie der Vogels goed gezien is, om Prins als linksbinnen te handhaven, ten eerste, om dat de aanval een schutter en doorzetter best gebruiken kan, ten tweede omdat men in Fijen een uitstekende spil heeft. Zondag a.s. zal Schoorl, die gerechtigd is voor Vitesse te spelen, niet van de partij zijn. Tol zal zijn plaatsvervanger zijn. Wanneer deze speler nog net zoo schotvaardig en door tastend is, als twee jaar terug, dan beteekent zijn medespelen ongetwijfeld een versterking' voor den Stormvogels-aanval, vooral daar bovendien verwacht mag worden, dat Tol met zijn vroeger zoo bekende lange center's ook Van der Steens spelvorm weer zal opvoeren. Wij hebben werkelijk vertrouwen in den nieuwen Stormvogels-aanval. Men mag ons tegenwerpen, dat Prins en Tol, de beide bin- nenspelers, feitelijk half-spelers zijn, hiertte- genover staat, dat ze hun voetballoopbaan begonnen zijn als voorhoede-spelers. Ze ken nen dus het klappen van beide zweepen en dat komt hun als binnenspelers denk bijv. aan het terugtrekken om den bal op te halen goed te pas. Morgen spelen de Vogels'den zwaren uit wedstrijd tegen H. B. S. De zwarte Hagenaars worden en o.i. treeht als ernstige kam pioensgegadigden beschouwd. Het bewijs, dat hun elftal inderdaad van behoorlijke sterkte is, is o.a. geleverd in IJmuiden, waar ze de Vo gels met sprekende cijfers klopten (30). Ws zijn er dan ook bij voorbaat van overtuigd, dat onze plaatsgenooten het zwaar, zeer zwaar te verantwoorden zullen krijgen. in IJmuiden domineerde H. B. S. over vrij wel alle linies. Zelfs de Haagsche verdediging vonden we toen beter. Niet vergeten mag echter worden, dat toen de IJmuider aanval vrijwel niets presteerde, wat naar we hopen en waarop we zelfs eenigszins rekenen, mor gen w 1 het geval zal zijn. Nogmaals, Stormvogels zal het op het groo- te H. B. S.-terrein niet gemakkelijk hebben, maar kansloos achter wij de blauwhemden niet. Stormvogels aangepakt! DE PRINS NAAR EEN VOETBALWEDSTRIJD. De voetbalwedstrijd die op tweeden Kerst dag te Rotterdam tusschen Sparta en Feijen- oord gespeeld wordt ten bate van den bloed transfusiedienst van het Ned. Roode Kruis, zal o.a. door Prins Hendrik bezocht worden. H.B.S.—STORMVOGELS. Waarschijnlijk komt Stormvogels Zondag a.s.: als volgt uit: De Waard, Haak Sr., Haak Jr., Bravenboer, Fijen, Van der Velde, Van der Steen, Tol, Effern, Prins, De Waard. Z.F.C.—STORMVOGELS. Teneinde in training te blijven en mede te werken aan een sympathiek doel het steu nen van het Crisis-comité speelt Storm vogels op 31 December te Zaandam een vriend- schappelijken wedstrijd tegen Z.F.C. QUICK BOYS—STORMVOGELS 2. Het tweede elftal van Stormvogels brengt op tweeden Kerstdag een bezoek aan de Quick Boys te Katwijk. V. S. v.—D. S. V. '04. EEN BIJZONDERE WEDSTRIJD TE VERWACHTEN. A.s. Zondag wacht den voetballiefhebbers in onze omgeving een interessante wedstrijd. Dan toch zal V.S.V. zooals wij reeds hebben gemeld, den strijd aanbinden tegen de Düs- seldorfer Sportverein '04. Naar het bestuur van V.S.V. ons mededeelt, zal de opstelling van V.S.V. een niet-onbe- langrijke wijziging ondergaan. In de voor hoede debuteert de Duitscher Pohl, die de vorige week overschrijving naar V.S.V. heeft gekregen. Weliswaar is het de vraag, of deze speler zich bij de speelwijze van V.S.V. zal aanpassen, maar het bestuur heeft er geen bezwaar in gezien, hem in dezen wedstrijd te laten meespelen. Pohl is een oud-tegen stander van de Duitsche gasten, daar zijn vroegere club „Brukteria" in dezelfde afdee- ling speelt als de D.S.V. '04. Het is ongetwij feld èen interessante proef. U. de Wolf speelt thans op de linkshalf plaats. Zijn spel van de beide laatste wed strijden liet nog al het een en ander te wen- schen over. Hij heeft echter ook het bewijs geleverd, een goed half speler te zijn. In de achterhoede debuteert Oldenburg. Deze speelde vorig jaar nog in het 5e elftal, klom vervolgens op tot in het tweede elftal en is thans aangewezen, Van Zutphen te ver vangen. Deze is nog steeds niet geheel her steld van de tegen A.D.O. opgeloopen blessure. Bovendien is Oldenburg jonger en sneller en over het algemeen een veelbelovende back. De weersomstandigheden hebben zich bui tengewoon gunstig voor het voetballen ge wijzigd. Het bestuur van V.S.V. is echter op alles voorbereid. Het heeft ter onmiddellijke beschikking gereed liggen 6000 K.G. stroo. om in het geval de vorst weer mocht in treden, of plotselinge sneeuwval, het terrein te bedekken. Wel geheel de sfeer eener inter nationale ontmoeting. Hiermede wordt tevens het risico ontgaan, dat een dergelijke wed strijd, die natuurlijk door moet gaan, met zich meebrengt. Op Oudejaarsdag krijgen de rood-witten de bekende Utrechtsche tweede-klasser Velox op bezoek. De opstelling a.s. Zondag is als volgt: V.S.V.. Doel: Van der Wint. Achter: Oldenburg en v. d. Griendt, Midden: Den Boer, De Koning en U. de Wolf. Voor: H. de Wolf, Karl Pohl, G. v. d. Lugt, S. Sterk en E. Hillekamp. D.S.V. '04: Doel: Gorzinski. Achter: Kirschbaum en Schrage. Midden: Teuwen, Windförster en Galium. Vóór: Sachse, Hermanns, Olmesdahl, Wenski en Leisten. Reserves: Stierig, Breuer en Schumann. HET PROGRAMMA VOOR DE A.S. ZONDAGEN. ZONDAG 24 DECEMBER. Voor de Competitie. AFDEELING I Derde klasse B. De Volewijckers—Zaandijk. Vierde klasse B. ZaanlandiaWestzaan Reserve tweede klasse A. De Spartaan 2A. F. C. 2 W. F. C. 3De Kennemers 2 AFDEELING n. Eerste klasse. H. B. S.Stormvogels R. C. H.—V. U. C. Reserve eerste klasse. H. B. S. 2—S. V. V. 2 AFDEELING III Eerste 1__ Tubantia—A. G. O. V. V. AFDEELING IV. Eerste klasse. Willem II—M. V. V. P. S. V.—B. V. V. MiddelburgLonga N. A. C.Blijerheide OM DEN NED. VOETBALBEKER. Tweede ronde. ElectraBeverwijk BloemendaalWatergraafsmeer ZandvoortR. D. M. Steeds HoogerT. H. B. HillinenCeleritas DINSDAG 26 DECEMBER D. O. S.Kinheim VeloxE. D. O. (Sportkr.) j W. F. C. 3—KENNEMERS 2. Daar W. F. C. 3 en Kennemers 2 de eenige clubs zijn, die in de Reserve 3e klas A nog gee.n elf wedstrijden hebben gespeeld, heeft de competitieleider voor Zondag a.s. boven- genoemden wedstrijd vastgesteld. De Beverwijkers hebben nog steeds, zij het dan ook een kleine, kans op de bovenste plaats, zooals uit onderstaande cijfers blijkt: Z. F. C. 11 10 0 1 20 punten. Kennemers 10 7 1 2 15 punten. Willen zij deze niet verspelen dan dient van W. F. C. 3 gewonnen te worden.. En dat kan, want met 9 punten uit 10 wedstrijden ma ken de Wormerveerders niet bepaald een sterken indruk. H. R. C.—KINHEIM. Deze oorspronkelijk op 24 December vast gestelde competitie-wedstrijd is in ver band met de wedstrijden om den Nederl. Voet bal beker uitgesteld. Daar D. W. S., Z. V. V. en West-Frisia reeds elf wedstrijden gespeeld hebben, komt Kinheim met haar negen gespeelde ontmoetingen leelijk achteraan. WEDSTRIJDEN OM DEN NEDERL. VOETBALBEKER. Twee der clubs uit onze omgeving komen voor de wedstrijden om den Nederl. Voetbal beker in actie nl. Kinheim op Tweeden Kerst dag tegen D.O.S. (Utrecht) en Beverwijk Zon dag a.s. tegen Electra (Amsterdam). D. O. S. is een vrij sterke 2e klasser; Kin heim zal de eventueele overwinning dan ook niet cadeau krijgen. Beverwijk heeft het o.i. tegen den 4de klasser Electra heel wat gemakkelijker. De Amsterdammers toch nemen met 6 punten uit 7 wedstrijden een heel bescheiden plaatsje in hun afdeeling in. WERKLOOZEN-COMPETITIE. Programma voor 27 en 28 December. Woensdag: R.C.IJ.Metaal I, Politieterrein, scheids rechter Perfors. Donderdag: H.V.V. I—Trekvogels, Sportpark Heemste de, scheidsrechter Seubring. SteenzettersSchilders, terrein E. D. O., scheidsrechter de Tello. D.E.S.Z.V.V. I, terrein D.E.S., scheidsrech ter Lefebré. Rood-zwartStormveld, terrein Boschlust, scheidsrechter N. N. N.AS.Rood-wit, terrein R.C.H., scheids rechter v. Loenen. D.W.S.—Bouwers, terrein T.Y.B.B., scheids rechter Walgier. Metaal IIZ.V.V. n, terrein H.F.C., scheids rechter Luiten. GraficusH.V.V. II, terrein Haarlem, scheidsrechter de Wit. BakkersA.S.IJ.. terrein Vergierdeweg, scheidsrechter Koning. SCHAKEN WINTERWEDSTRIJD SCHAAKCLUB „KIJK UIT". 2e groep J. LambeckJ. Bilder 10 J. PlugboerD. Lewerik 01 Mr. A. Hellema—G. Schuurman afgebroken. 3e Groep: S. de Vries—D. van Rijswijk 01 D. v. Rijswijk—G. Baljet 1—0 S. Kluft—W. Deelder 0—1 4e groep: P. LanserJ. Arts 01 Voorloopige uitslag wedstrijd Kijk Uit I A. S. C. II 2—5 met 2 afgebroken partijen en 1 uitgestelde partij. Meester Hans Rmoch komt! Dinsdag 16 Januari komt meester Hans Kmoch uit Weenen in Velsen. Hij geeft een simultaan-seance voor de leden van Kijk Uit. Inleggeld f 0.50.'Inschrijven bij den heer A. ter Haar, Hagelingerweg 191 a Driehuis. Met het oog op Kerstmis heeft Kijk Uit de volgende week geen clubavond. ^eiledec&mdsche Jandfiasta 1 DOOS 20 CT.-TUBE 55 EN 60 CT. (Adv. Ingez. Med.) onder leiding van B. Dukel. De oplossing van het eindspel Mr. Blanke naar luidt: Wit 2 dammen op 24 28 en 2 schij ven op 20 en 44. Zwart 1 dam op 47 en 2 schij ven op 15 en 45. Wit wint op de volgende wijze: 28—39 Zwart 4736 gedw. 396. Zwart kan thans niet met de dam spelen wegens de opsluitingg die steeds dreigt b.v. 369? 2413! en Wit wint. Thans moet Zwart dam halen met 45 waarna Wit weet te winnen door 4439 50x? 6x9 waarna later de dam opgesloten wordt door voorzichtig spel met 39—48 4842 4247 4730. Een buitengewoon fraai' en leerzaam eindspel. Van de volgende heeren mochten wij goede oplossingen voor dezen wedstrijd ontvangen: C. Suyk 9 p., F. Dukel 9 p.. P. J. v. Buuren 9 p., P. Leyte 9 p.. J. de Vlugt 9 p., A. Ligthart 9 p., H. de Beus Santpoort 9 p.. C. Rike 8 p., G. Numan Beverwijk 8 p., A. Versteeg 6 p., H. Buis 4 p., G. Haver 4 p., K. de Jong 4 p., H. de Boer 4 p.. A. Schager 3 p., A. J. Visser 3 p., G. Postma 3 p., A. Schilder 2 p., H. Schaap 2 p., G. v. Zanten 2 p., F. Postma 1 p., A. Lou- ros 2 p., A. Fischer Amsterdam 7 p., C. H. Wouters Antwerpen 6 p., O. Backe Merxem 6 p., A. v. d. Woude Beverwijk. Dat onze rubriek velen interesseert blijkt wel uit het feit, dat steeds oplossers van hun belangstelling' getuigen. Thans mochten wij weer van den heer v. d. Woude te Beverwijk, een fraai stukje voor onze rubriek ontvangen. Dit stukje is zeker een curiositeit, omdat het juist deze vraagstukjes zijn die het practische spel evenaren. Dubbel jammer is het daarom, dat wij dit probleem niet eerder mochten ontvangen, daar het dan zeker als wedstrijd- vraagstuk had dienst gedaan. Auteur v. d. Woude, Beverwijk. ZWART t WIT De stand luidt: Zwart 8 schijven: 4 8 11 15 17 24 26 en 41, Wit: 27 33 34 38 42 en'l dam op 45. Wit aan zet speelt om de winst te forceeren 2721 waarna Zwart 1722 speelde. Op prac tische wijze weet Wit thans te winnen. De op lossing waaraan nog een klein eindspel is verbonden, zullen wij in de volgende rubriek opnemen. Het geheele werkje toont veel overeenkomst met het standaardwerk van den bekenden Nederlandschen problemist den heer A. de Graag te Heusden. Voor onze probleemliefhebbers ditmaal een tweetal composities van den heer G. Numan te Beverwijk, speciaal voor onze rubriek sa mengesteld. Auteur: G. Numan, Beverwijk. ZWART m in n Hf s Hl Hf Hl m g 8 m m 8 Hf' 8 8 8 m S iü n ff Ü1 8 Ét S SÜ Iü iü B 8 9 WIT Zwart: 4 5 8 10 15 18 19 23 26 35 en 1 dam op 16. Wit: 14 27 28 31 32 37 40 42 44 46 48 49. Wit speelt en wint. Evenals in het laatste probleem weet hier de auteur iets bijzonders in z'n vraagstukken aan te brengen, door zijn composities op on bekende motieven op te bouwen. HOE LEER IK DAMMEN? Positie-, Combinatie- en Opsluitingsspel. Na onze lessenreeks over verschillende spel vormen, willen wij thans als zeer belangrijk onderwerp, het positie-, combinatie- en op sluitingsspel behandelen. Wij noemen deze drie onderdeelen van het damspel in één adem, omdat zij ten nauwste aan elkander verbonden zijn. Een correcte opsluiting dei- tegenpartij door combineeren, krijgt men als het materiaal daarvoor positioneel in een gunstige stelling is gebracht. Ook kan men door combineeren. positioneel voordeel beha len. wijl dit nu niet altijd in een opsluitings formatie behoeft te geschieden. Men kan dus daaruit vaststellen, dat positie- en combinatie spel onafscheidelijk aan elkaar verbonden zijn. Een sterk speler zal vanuit de opening trach ten positie-voordeel te krijgen doch dit plan zal falen tegen welken klassespeler ook als deze de paden der theorie maar beheerscht. Positiespel is het positie-kiezen der schij ven van uit de opening, om deze zoo gunstig en productief mogelijk op te stellen om daarna als één der partijen het mogelijk maakt een zekeren spelvorm te spelen. Deze spelvorm kan correct tot in 't bizarre uitgevoerd worden, doch het positie- en combinatiespel blijft op den voet volgen, zet voor zet om zoodra dit mogelijk is steeds van taktiek of vorm te ver anderen tot het doel: materieele of positio- neele winst is bereikt. Eerst dan treedt het combinatiespel in zijn waren vorm naar voren.1 Wat is positievoordeel? Positie-voordeel is als men in welken vorm ook er toe is overgegaan om met één schijf twee schijven in bedwang te houden of met twee schijven, drie of meerdere schijven. En het combinatiespel is er om dit door combi natie te verkrijgen. Dit is positïoneele winst, wat, doch niet in alle gevallen soms boven materieele winst gaat. Dit is echter buitenge woon moeilijk in 't damspel en wij zijn het er over eens. dat elk fragment op zichzelf steeds beoordeeld moet woi'den. Het kan soms gebeu ren in een absoluut gelijkwaardige stelling dat de eene partij één, ja soms wel eens meer schijven offert om daarna door combinatie, tóch positioneele winst te krijgen en daardoor de partij ten zijnen gunste kan beslissen. Dit zijn uiterst moeilijke consequenties in de partij. Wij willen onze cursisten hier eenige eenvoudig voorbeelden aanbieden om in de volgende lessen een aantal partijen met deze spelbegrippen te analyseeren. 1. Eindspel. Wit; 32 39 40. Zwart: 13 20 25. Wit aan zet 3228. Zwart 2024 2823. Zwart, hoewel in remise-stelling, bang een schijf te verliezen speelt 2430 en is verloren, daar wit één schijf opoffert, hierdoor één schijf achter komt, doch positioneel door 24—30 23—19 13x24 40—35 wint. 2. Het Middenspel. Zwart: 2 8 9 11 12 13 14 16 24. Wit: 27 28 32 34 35 38 39 44 48. Deze stand is gelijk en bij gewoon positiespel is winst voor beide zijden vrijwel uitgesloten. Het is één dier klassieke standen welke dikwijls het resultaat zijn van een regelmatige ope ning. Toch moeten daarvoor van beide zijden de beste zetten geschieden. Thans lokt Wit door 27—22 te spelen materieel voordeel uit. en gaat Zwart hierop in dan is deze verloren. Gaat deze er echter niet op in dan blijven de consequenties aan Wit's adres. Zwart- loopt er in en nu speelt Wit 3833 en Zwart is over alle varianten verloren b.v. Op 1217: 3329 32—27 en 10—5 Op 12—18: 32—27 21x23 33—29 18x27 29x18 13x22 34—29 24x33 39x6. Talloos zijn de combinaties waarover wij beschikken, doch wij meenen, met deze voor beelden te kunnen volstaan. Nuttig is echter te weten: dat b.v. schijf 34 van Wit beter staat opgesteld dan Zwart's schijven 15 en 20. Wit aan zet wint door 3430 en verliest door 3429; dat de 2 witte schijven op 26 en 27 gunstiger staan opgesteld dan de drie Zwarte 11 16 17; dat de Witte schijven 45 34 35 30 ongunstiger staan opgesteld dan de zwarte 19 20 25. Wit aan zet verliest. Zwart aan zet kan altijd remise maken en dit met één schijf minder. Moeilijkheden van ons mooie damspel. 60d Bij Apoth. en Drocji'sten (Adv. Ingez. Med.) Interlocaal geheel, stadsverheer grootendeels lam geslagen. Ramp in het bijzonder voor de „City". Alle rekken met hoofdverdeelers verbrand. (Van een onzer redacteuren ter plaatse). Een in zijn gevolgen catastrophale brand heeft Vrijdagavond gewoed in een telefoon centrale te Amsterdam en het telefoonver keer in een groot gedeelte der stad en wel juist in de drukste handels- en zakenwijken van de „city" lam gelegd, benevens het gan- sche interlocale binnen- en buitenlandsclie verkeer vernietigd. Een niet buitengewoon omvangrijk, maar wel zeer rampspoedig vuur heeft het hart van het Amsterdamschè telefoonbedrijf ge troffen. Daar waar alle verbindingen samen komen, op het centraalste punt van het zeer gevoelige zenuwstelsel, dat het telefoonnet eener groote stad Is, is een vernietiging aan gericht, die den toeschouwer bij den eersten aanblik met ontzetting vervulde. Toen wij het bericht van den brand en de storing in den avond vernamen, was onze eerste reactie: Amsterdam opbellen om in lichtingen te vragen. Edoch, hier demon streerden zich meteen de consequenties van den brand. Met Amsterdam was immers geen verbinding te krijgen! Van heel Nederland uit niet meer, en evenmin uit het buitenland. Men denke zich den toestand een oogenbldk in! De brand heeft gewoed in de „splitsings kamer" van de telefooncentrale op het hoek punt HeerengrachtRaadhuisstraatSpui straat, de vroegere centrale Noord. Welnu, deze centrale, thans 4 geheeten, is de belang rijkste van Amsterdam, omdat zij juist de „city" verzorgt en de splitsingskamer op haar beurt is vrijwel het belangrijkste en trefbaarste onderdeel van het bedrijf. In de splitsingskamer komen de lijnen uit de stad en van buiten te zamen op de hoofd verdeelers, om verder gedistribueerd te wor den naar de automaten enz. Deze hoofdver deelers nu, de rekken met draden en kabels, zijn verbrand, en daarmee is de verbindings schakel in het telefoonbedrijf weggevallen. Toen wij in de hoofdstad aankwamen had de brandweer het vuur juist onder de knie gekregen. Buiten, op straat was nauwelijks te zien, dat er iets gaande was. De laatste motorspuit stond op inrukken, de sirenes loeiden en het publiek stoof uiteen. De be langstelling van het publiek beperkte zich tot een menigte menschen, die voor het „geld kantoor" in de Spuistraat stonden, en naar boven keken. De splitsingskamer toch ligt op de tweede verdieping van het telefoongebouw op den hoek van Spuistraat en Raadhuis straat en hier hebben de vlammen gedurende korten tijd nog fel uitgeslagen. Beneden in den kelder waren de generato ren met zeilen afgedekt, ter bescherming te gen het bluschwater. De vestibule reeds bood een tragischen aanblik. Het water en het vuil droop er naar beneden en een scherpe lucht van brandend katoen en rubber drong er in den neus. Er stond wat telefoonpersoneel bij een, werkeloos, een groep, die een verslagen indruk maakte. De aanblik van de splitsings kamer was inderdaad ontstellend. In het vertrek, dat, voor een zoo belangrijk punt, in grootte tegenvalt, stonden nog de rekken met de verbindingen. Maar alles zwart geblakerd en bedekt met een korrelig zwart roet. Dit was het hart van het tele foonbedrijf. hier kwamen 10.000 verbindingen samen, hier werkte in stilte het brein van de stad. Hoe lang zal het duren eer dat weer in or de is? vroegen wij. Eenige maanden, was het antwoord. Eenige maanden, het is nauwelijks te öe- seffen, eenige maanden stoornis in het tele foonbedrijf? Natuurlijk zullen er noodmaatregelen moe ten genomen worden, om 9 uur is er een con ferentie van de autoriteiten. De oorzaak? Onbekend. Wellicht kortsluiting. Is er dan geen controle in deze belangrijke zaal? Wij zien naar het zwart geblakerde ta feltje, waar aan een geroosterde haak nog een telefoonhoorn bengelt. Tot vijf uur is er controle. Tien minuten over vijven is de brand uitgebroken Een monteur, die toevallig langs kwam heeft hem ontdekt. Hij is naar beneden ge rend en heeft een politie-agent gewaar schuwd. Die stelde den brandmelder in wer king. Het kon nog, even later was ook de brandmelding defect. Want ook de brandmelding loopt over de telefooncentrale. De brandweer heeft on middellijk haar bijzondere maatregelen móe ten nemen. Al het personeel opgeroepen en een wacht bij iederen brandmelder in het „bezette gebied". Dat wil wat zeggen in een stad als Amsterdam! En ieder, die in het be zit is van een fiets is aangezegd deze dispo nibel te houden, teneinde als estafette te kunnen fungeeren. Toen de monteur den brand ontdekte, kon hij nauwelijks wegkomen. Het vuur sloeg bij na onmiddellijk fel uit. Het verbreidde zich langs alle rekken met hoofdverdeelers. Ka toen en paraffine van de isolaties brandden hard. Met de huisleiding is getracht te blus- schen, maar het werkelijke bestrijdingswerk kon eerst beginnen toen de motorspuiten kwamen van de Prinsengracht en Nieuwe Achtergracht. De mechanische ladder werd tegen den geval gezet. De brandweer was op de elkaar volgende alarmen weldra met groöt materiaal ter plaatse. En nu, nu het lokaal, waar niet veel an ders brandbaar was dan juist de toestellen, nu de lage steenen ruimte volkomen zwart gebrand is en een troosteloozen aanblik biedt, zijn monteurs bezig de hand te slaan aan het eerste herstellingswerk. Er worden loopkabels gelegd en lampen opgehangen. En steeds ko men weer anderen van den technischen staf der gemeentetelefoon kijken. Hun gezichten staan bleek en ernstig en bij alle aankomen den is de schrik en ontstelteins over deze ca tastrophe uit alle trekken te lezen. Wij willen nog wat inlichtingen hebben. „Belt u de hoofdwacht Nieuwe Achtergracht even op", geeft een brandwacht advies. Hij zegt het argeloos, of het een natuurlijke zaak is. „Ja. opbellen, opbellen", zegt een ander. Dan dringt plotseling de volle waarheid scherp tot ons door. De hoofdstad is vandaag een stad zonder telefonenVandaag? Het kan maanden duren, zei de technicus toch? En daar niet alleen de nummers van Noord die met 3 en 4 beginnen, daar niet alleen de nummers van ook centrale 6, die over deze centrale verbinding hadden, gestoord zijn, maar ook het gansche intercommunale ver keer, dat over deze splitsingszaal loopt is lam geslagen, is de hoofdstad des lands telefo nisch volkomen geïsoleerd. De consequenties kan men nauwelijks door denken. Dit is een ramp, die niet te overzien valt. Er is heden geen Beurs en tijdens de Kerst dagen ligt de handel toch stil. Dat is het eenige lichtpunt voorloopig. Wij bezoeken nog eenige relaties voor na dere gegevens. Op de anders razend drukke kantoren heerscht stilte. Een stad zonder telefonen Het snelverkeer ontwikkelt zich per tele gram. Voor persberichten, ook die welke over de radio gaan, is nog en dienstlijn beschik baar op het hoofdpostkantoor. Door de radio gaan allerlei oproepen, die het gevolg zijn van den noodtoestand. Het buitenlandsche verkeer, waarbij Am sterdam transitkantoor is voor het achter land ook voor Haarlem gaat waar schijnlijk over Rotterdam. Aan al deze nood- regelingen wordt hard gewerkt. Maar op het oogenblik, zoo kort na den brand is de gansche toestand voor de eerste stad des lands nog bij lange na niet te over zien. Wij gaan maar weer naar Haarlem en pu- bliceeren een gansche serie van de eerste foto's van den brand voor onze borden in~de Groote Ho'utstraat.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 7