Door de bocht. Een Meisje en een Man IJMUIDER COURANT WOENSDAG 27 DECEMBER 1933 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK DE BEZUINIGINGEN. HERZIENING JAARWEDDEN EN LOONEN. Tot de door B. en W. voorgestelde bezuini gingsmaatregelen behoort ook een voorstel tot heffing van 8 1/2 pet pensioenbijdragen in de plaats der thans bestaande kortingen. Thans wordt een tijdelijke korting op de jaar wedden en loonen toegepast van 6 pet. over het met f 1000 verminderde bedrag der wed de. benevens een heffing van drie pet. voor eigen pensioen. In verband ook met het te verwachten voornemen der regeering (Staats commissie-Schouten) om een heffing der maximum-pensioensbijdragen (8 1/2 pet) voor alle overheidsorganen verplichtend te stel len, wordt geadviseerd het raadsbesluit van 29 Augustus j.l. in te trekken en in de plaats daarvan de maximumbedragen voor pensioen (3 pet. voor eigen en 5 1/2 pet. voor weduwen- en weezenpensioen) te heffen met ingang van 1 Jan. a.s. Een en ander geeft voor 1934 een extra bate van f 4000. Inmiddels achten B. en W. den tijd gekomen om een algemeene her ziening der jaarwedden en loonen van het gemeentepersoneel in studie te nemen. Aan gezien echter nog verschillende instanties over deze herziening moeten worden gehoord, kunnen omtrent den omvang dezer herzie ning thans nog geen mededeeling worden gedaan. B. en W. zijn echter voornemens den Raad zoo spoedig mogelijk voorstellen in dien zin te doen toekomen. HET ONDERWIJS IN LICHAMELIJKE OEFENING. Teneinde de uitgaven blijvend te vermin deren met ongeveer f 1000 per jaar is het noodig om het aantal uren in vakonderwijs (lichamelijke oefening) te verminderen met negen. Voorgesteld wordt om het onderwijs in dit vak aan de openbare U. L. O.-school van 1 Januari a.s. af met één te verminderen. Het gevolg van dezen maatregel is, dat ook aan het bijzonder uitgebreid lager onderwijs op de scholen aan den Keesdelfsweg en den Arendsweg, twee uren minder wordt uitbe taald. Uit een gezamenlijk voorstel van de hoofden der openbare lagere scholen en de vakonderwijzers blijkt voorts, dat het moge lijk is om het aantal uren vakonderwijs voor de openbare lagere scholen met vier te beper ken. Ook het bijzonder lager onderwijs zal in deze vermindering deelen met tenminste twee uren. Op deze wijze wordt een bezuiniging verkregen van ongeveer f 1000 per jaar. B. en W. hebben den Raad voorgesteld in dien zin een besluit te nemen. VOOR EEN SLUITEND BUDGET. DE AANGEKONDIGDE BELASTING- VERHOOGING. Tot de maatregelen, welke dienen tot het Sluitend maken der begrooting dienst 1934 behooren de verhooging van het aantal opcenten op de hoofdsom 'der gemeentefonds belasting van 80 op 100 en de verhooging van het aantal opcenten op de hoofdsom der personeele belasting van 70/130 tot 120/180. 'Ofschoon met het nemen van het besluit, al dus merken B. en W. op, tot verhooging der 'Opcenten op de gemeenefondsbelasting ge wacht zou kunnen worden tot omstreeks iApril 1934, omdat de verhooging eerst effect sorteert vanaf 1 Mei 1934, (belastingjaar 1934—1935) is het toch gewenscht reeds thans tot deze verhooging te besluiten, omdat deze verhoogde heffing ten nauwste verband houdt met de verhoogde heffing van op centen op de personeele belasting en bij dt opmaking der begrooting met de uit dien hoofde te verwachten hoogere opbrengst rekening is gehouden. Aan deze laatste ver hooging is niet te ontkomen. In de eerste plaats verzetten zich daartegen de voorschrif ten der regeering. Ook is het niet mogelijk zonder verhooging dezer opcenten de be grooting sluitend te maken. De verhooging van het aantal opcenten der Personeele be lasting vangt aan met het belastingjaar 1934. Daartoe is het noodig, dat deze aangelegen heid vóór 1 Januari wordt beslist. RAADSVERGADERING De gemeenteraad houdt een openbare ver gadering op Vrijdag 29 December 1933, des namiddags te half acht. Punten van behandeling: 1. Benoemingen. 2. Aanbieding gemeentebegrooting, dienst 1934. 3 Voorstellen: A. tot intrekking van het raadsbesluit d.d. 1931, betreffende de samenstelling van een stenografisch raadsverslag; B: tot het tijdelijk buiten werking stellen van art. 37, 4e lid, van het Werkliedenregle ment betreffende het verieenen van va- cantietoeslagen aan werklieden; C. tot het uitbrengen van een advies aan Gedeputeerde Staten, strekkende: le. om de jaarwedden van de Wethouders te verlagen met 5 pet.; 2e. om het presentiegeld der leden van den Raad te brengen van f 5 op f 3.50 3e. om de jaarwedde van den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, belast met de volUekking van huwelijken en plaatsvervan gende diensten, te brengen van f 6 op f 3 per huwelijk; 4e. om de jaarwedde van den Ambte naar van den Burgelijken Stand, belast met- alle werkzaamheden met uitzondering der huwelijksvoltrekkingen te brengen van f 600 op f 500; D. tot opheffing der betrekking van hulp bode; E. tot intrekking van het raadsbesluit van 29 Aug. j.l. betreffende een tijdelijke kor ting op de jaarwedden en loonen van het- gemeente-personeel en tot verhaal van de maximum-bijdragen voor pensioen (81/2 pet.) F. tot vermindering van het bedrag der kleedingtoelagen aan de politie; G. tot verhooging van het aantal opcenten op de hoofdsom der Personeele Belasting; H. tot verhooging van het aantal opcenten op de hoofdsom der Gemeentefondsbelas- ting; I. om de gemeente, ten aanzien van de heffing der Gemeentefondsbelasting te rang schikken in de 3e klasse, J. tot vermindering van het aantal urer. vakonderwijs aan de openbare scholen; 4. Mededeelingen en ingekomen stukken en hetgeen verder ter tafel zal worden ge bracht. OPTREDEN VAN „THE WILLIAMS". In de Kerstweek zijn onze plaatselijke par terre-acrobaten „The Williams" met veel succes tijdens de bioscoopvoorstellingen in het Kennemer Theater opgetreden. In alle voorstellingen traden „The Williams" op en gaven daarbij vele frappante staaltjes van hun kunnen ten beste. Hun optreden ken merkte zich door een vlotte en correcte af werking van hun uitgebreid programma. Het publiek reageerde op prestaties met een hartelijk applaus, waarvan de omvang hen eenige malen tot een toegift noopte. Het werk van „The Williams" is zeer in den smaak gevallen. Deze beide athleten brengen een goed va- riéténummer, dat alleszins aanbeveling ver dient. OPHEFFING DER BETREKKING VAN HULPBODE. In verband met de noodzakelijke versobe ring van het gemeentelijk budget, waarvoor B. en W. bereids een nota aan den Raad heb ben gezonden, komt het B. en W. gewenscht voor de betrekking van hulpbode ten raad- huize met ingang van 1 Januari as. op te heffen. Aan den betrokkene zal wachtgeld worden verleend krachtens de bestaande wachtgeld verordening. Het wachtgeld zal omstreeks 1 November 1937 eindigen. Het voordeel van de opheffing dezer betrekking bedraagt voor 1934 f 376.50 en voor 1935 f 714. Van 1 Novem ber 1937 af zal het voordeel f 1700 pér jaar bedragen. Kijk, daar zijn we dezer dagen Allen 't hoekje omgegaan, Neen, dat klinkt wat al te tragisch, Daar kon beter „bocht" voor staan. Want bij deze constateering Past juist een verheugd gezicht, Ik bedoel, wij traden weder Op den weg naar 't meerder licht. 't Is alsof we sinds den zomer In een tunnel zijn gegaan, 't Zonlicht werd voortdurend zwakker, Er ging steeds meer kunstlicht aan. En nu zijn wij net de bocht door. Snellend naar den uitgang weer, 't Kunstlicht wordt voortdurend minder, 't Zonlicht wordt al gaande meer. 't Zal nog weieens anders lijken, 't Wordt nog weieens extra grauw. Maar wij gaan den goeden kant op, En het gaat verrassend gauw. O, dat zonlicht is in 't leven Zulk een factor van belang. 't Stimuleert den moed in 't streven Langs de donkr- tunnelgang. En dan, voor de goede orde Worde nog gememoreerd, Dat de winter is begonnen, Officiéél geregistreerd. Officiéél loopt weieens vaker Moeizaam achter feiten aan, Wat wij echt als winter aanzien Heeft misschien al afgedaan. P. GASUS. BENOEMINGEN. In de Vrijdagavond te houden raadsverga dering zal de raad zich bezig houden met de benoeming van een lid der schoolcom missie wegens periodieke aftreding van den heer C. Dingier, van een lid der instelling Maatschappelijk Hulpbetoon, wegens perio dieke aftreding van de nheer C. Versteeg, van drie leden van de Commissie van Overleg voor de ambtenaren wegens periodieke af treding van de heeren W. Maters, N. J. Out en J. Eyking en van drie leden van de Com missie van Overleg voor de werklieden wegens periodieke aftreding van mevr. T. KempsHaan en van de heeren G. Welagen en C. Versteeg. KERSTFEESTVIERINGEN. Zondag en op de beide Kerstdagen hebben 'de verschillende Zondagsscholen in kerk- en vereenigingsgebouwen het gebruikelijke Kerstfeest gevierd. Zondagmiddag hield in het kerkgebouw der Vereeniging van Vrijzinnig Hervormden aan de Noorderparklaan de Vrijz. en Luth. Zondagsschool Kerstfeest. Voor de leerlin gen der Zondagsschool in Vrijzinnig Chr. geest geschiedde dit op denzelfden avond, te 6 uur in de Doopsgezinde kerk aan de Meer straat. De kleintjes-afde£ling van de Zondags school der Ned. Herv. Gemeente waren op den middag van den Eersten Kerstdag in het vereenigingsgëbouw aan de Oosterwijkstraat om den kerstboom vereenigd, de grooteren vierden Dinsdagmiddag in het kerkgebouw het Kerstfeest. Voor de leerlingen van de Gereformeerde Zondagsschool wérd het Kerstfeest eveneens op den middag van den Tweeden Kerstdag in de kerk op het C. H. Moenspléin gehouden. De Zondagsscholen van Wijk aan Zee en HET VONNIS VAN LEIPZIG GEVELD. Boven dr. Buenger, de senaatspresident leest de uit spraak voor. Daaronder Torgler, Van der Lubbe en geheel rechts Dimitrof. Popof en Tanef zijn gedeel telijk zichtbaar. Duin en Heemskerk vierden het feest in de kerkgebouwen aldaar. Al deze feestvieringen geschieden bij de prachtig versierde en verlichte kerstboomen De predikanten der verschillende gemeen ten of de onderwijzeressen der Zondagsscho len hielden boeiende kerstvertellingen, die werden afgewisseld door blijde Kerstgezangen Met de gebruikelijke uitdeeling van ge schenken werden de feesten in den regel be sloten. HERMAS' POPPENKAST. Zondagmiddag heeft de heer Hermas met zijn poppenkast een vertooning gegeven in het Luxor Theater en daarmede zijn repu tatie, welke hij zich in onze plaats en om geving reeds had verworven bij zijn optreden voor de lezertjes van de Kennemer Courant volkomen bevestigd. Wat heeft de jeugd weer genoten van de'avonturen van Piet Klaassen, familie van den belhamel Jan Klaassen, aan wiens opperheerschappij in de poppenkast zoo maar een einde werd ge maakt. Met groote aandacht hebben de kinderen het vroolijk tooneelspel gevolgd en wanneer hun luidruchtige medewerking werd gevraagd om een of andere scène kracht bij te zetten, dan lieten zij zich natuurlijk niet onbetuigd. De vertooner van dit leuke pop penspel weet overigens uitstekend met het jonge volkje om te springen. Hij heeft den jeugd eenige uren van prettig vermaak be zorgd en dat zij dit op prijs wist te stellen, bleek wel uit het daverende applaus, waar mede de talrijke „rake" zetten van Piet Klaassen en zijn trawanten werden beloond. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving het navolgende ten geschenke: van den heer J. van der Woude, een aantal zilveren en koperen munten uit de 17de en 18de eeuw; van den heer Joh. N. Tromp, fotografieën van „Westerhout", „Akerendam" e.a.; van den heer G. van den Bosch een oud zilveren stuivertje. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: H. van der Pal. Hobbesteeg 4. z. D. Slecht, Breestraat 73, z. L. Kleijn, Lelie straat 11, d. DE BEGROOTING GOEDGEKEURD. Na de laatste wijzigingen, welke de ge meenteraad heeft aangebracht, is de begroo ting van het dienstjaar 1933 thans door Ged. Staten goedgekeurd. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: C. Timmermans smid van Velsen, Bree straat 109; Chr. Visser zonder van Zand' voort, Peperstraat 36; A. Keessen, zonder van Aalsmeer, Baanstraat 9; P. Bordes, kassier van Amsterdam, Strick v. Linschotenstraat 61; L. P. Groen geb. de Klein zonder van Den Helder, Baanstraat 107; F. van Dok, ma chinist van Velsen, Strick van Linschoten straat 19. Vertrokken: H. Werkhoven, sigarenmaker naar Culem- borg, Tulpstraat 43; W. Visscher, maréchaus see, naar Zevenaar, Marechausseekazerne: F. J. Huigen, zonder naar Amsterdam, Trans- vaalkade 6a huis; M. M. Smiers, dienstbode naar Wijk aan Duin, Hoflanderweg 5; Joh. C. van Houten, zonder naar Amsterdam, Linde gracht 148 III; Jacob je Willéms, verpleegster naar Den Haag, Hanenburglaan 55; G. J. H. W. van de Worp, uitvoerder naar Velsen, Doodweg 21. GYMNASTIEKVEREENIGING S. S. S. De jaarlijksche uitvoering van de R.K. Gymnastiekvereniging S. S. S„ welke aan vankelijk was vastgesteld op 22 Februari is nader bepaald op 14 Februari. De uitvoering wordt gegeven in de groote zaal van het ge bouw der K.S.A. HEEMSKERK TOONEELUITVOERING T. A. V. E. N. U. Zondagavond gaf bovengenoemde tooneel- vereeniging een uitvoering in de zaal van café Flora, alhier. Regisseur P. Fiege, hield wegens gedwongen afwezigheid van den voorzitter de openingsrede. Opgevoerd werd „Hun Kind", tooneelspel in 3 bedrijven door Joh. Eekelen. Er werd uitstekend gespeeld en na elk be drijf viel den spelers een dankbaar applaus ten deel. Na het laatste bedrijf, waarin het Stille nacht Heilige nacht werd gespeeld, brak een overweldigend applaus los. Een woord van lof komt vooral toe aan den seer P. Fiege, die voor de eerstmaal als regisseur van T. A. V. E. N. U. de leden geleid heeft. Met een gezellig bal werd deze avond ge sloten. T. A. V. E. N. U. kan met trots op dezen avond terug zien. R. K. KIESVEREENIGING. Bovengenoemde vereeniging houdt haar jaarvergadering op Donderdag 28 December te half 8 in het R. K. Vereenigingsgebouw alhier. De agenda vermeldt o.a.: Is annexatie met Beverwijk wenschelijk? in te leiden door den heer Haazevoet te Wijk aan Duin. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Nicolaas Gerardus Jacobus, z. v. P. Kuijl en C. M. Baltus. Gerardus Theodorus Joannes, z. v. P. F. Seignette en C. Meereboer. Petrus Joannes Antonius. z. v. S. A. de Ruijter en M. C. Lodewijks. Gerardus Maria, z. v. G. A. van Egmond en E. Gooyer. Overleden: M. J. van Dorp, echtge. van D. Doctor. 64 jaren. Adr. Schuit, echtge. van Ant. Smit, 30 jaren. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: Fred, van Lier, 22 jr., alhier en E. Beusman, 18 jr., te 's-Gravenhage. BEVOLKING. Ingekomen personen: Mej. H. Hofman en dr.. naaister, A. Verher entstraat 22, van Bever wijk. B. Tijms. zonder beroep, Rijksstraatweg 31, van Heiloo. Mej. M. A. Kroon, zonder be roep. Communicatieweg 12, van Beverwijk. G. Mantjes en gezin, arbeider. Rijksstraatweg 4, van Den Helder. Adr. G. Scheerman en gezin, electriciën, M. v. Heemskerckstraat 94 van Wijk aan Zee en Duin. Vertrokken personen: G. C. Kossen en ge zin, fabrieksarbeider, van M. v. Heemskerck straat 53g naar Castricum. Mej. Ger. P. Bruins, dienstbode, van Kerkweg 9 naar Velsen. Mej. E. Stroet, huishoudster, van M. v. Heems kerckstraat 17 naar Oude Niedorp. INSCHRIJVING DIENSTPLICHT. In de maand Januari a.s. zijn de in 1915 ge boren jongelingen verplicht zich ter Gemeente secretarie voor den dienstplicht te laten in schrijven. Op Vrijdag 5, Dinsdag 9, Vrijdag 12, Dinsdag 23 en Donderdag 29 Januari a.s. tus- schen 10 en 12 uur bestaat hiertoe 'in 't bij zonder de gelegenheid. BOUWVERGUNNINGEN. Door B. en W. zijn de volgende bouwver gunningen verleend t. w. aan: A. F. G. Schmitt, te Beverwijk, tot het ver nieuwen van een woning aan de M. v. Heems kerckstraat; A. Castricum, te Wijk aan Zee en Duin, tot het bouwen van een dubbel woonhuis met schuur aan den Kleinen Houtweg. VREEMDELINGENVERKEER HEEMSKERK. Bovengenoemde vereeniging houdt heden, Woensdag, een ledenvergadering In het Café van Gebr. Dam. aanvang 8 uur. De agenda luidt: 1. Opening. 2. Notulen en mededeelingen. 3. Ingekomen stukken. 4. Behandeling Statu ten, 5. Aanvrage Kon. Goedkéuring. 6. Foto's enz., rondvraag, sluiting. SLACHTOFFER AUTO-ONGELUK. De heer B. Eeltink, die vorige week Zondag een auto-ongeluk had, waardooi hij zijn linker arm moest missen, maakt het goed, zoodat hij voor Nieuwjaar het ziekenhuis kan verlaten. VOETBALUITSLAGEN. A.D.O. 2—Oranje Wit 2 4—1 A.D.O. 3 zou spelen tegen S.O.A. 2 uit Assen delft, doch S.O.A. kwam niet opdagen. D.E.M. 4—A.D.O.4 4—1 Ontzettend auto-ongeluk bij Almelo. Auto door gladheid viermaal over den kop Vijf leden van één familie gedood. Maandagmiddag, Eersten Kerstdag, om twee uur is een luxe auto, waarin zeven personen waren gezeten, allen afkomstig uit Hengelo, en die op weg was naar Zwolle, aan de Wier- densche Straat tusschen Almelo en Wierden, door de gladheid van den weg tegen een boom gereden en daarna viermaal over den kop ge slagen. De gevolgen waren ontzettend. Van de inzittenden werden vijf personen, zijnde de heer Voskamp, zijn dochters de dames Van der Weyden en Kers. zijn schoon zoon de heer Van der Weyden en diens vier jarig zoontje, zwaar gewond. Twee hunner, de heer Voskamp en mevrouw KersVoskamp zijn kort na het ongeluk aan de gevolgen over leden. Zij waren resp. 58 en 32 jaar oud. De drie andere gewonden werden in zeer ernstigen toestand naar het algemeen Zieken huis te Almelo overgebracht. De bestuurder van de auto, de heer Kers, werd slechts licht gewond. Ook een zoon van den overleden heer Voskamp kreeg weinig letsel. Dokter Somer verleende geneeskundige hulp. De auto werd geheel vernield. In den loop van den dag zijn nog twee slachtoffers overleden, n.l. de vierjarige Bennie van der Weyden en zijn moeder mevrouw Van der Weyden—Voskamp. Men vreest ook voor het leven van het vijfde slachtoffer, den heer Van der Weyden. DOOR GASVERSTIKKING GEDOOD. TWEE NEDERLANDSCHE ZEELIEDEN OMGEKOMEN. Te Antwerpen zijn in den Kerstnacht in een logement, waar zij overnachtten, twee Neder- landsche zeelieden, Gerard Claessen uit Delf zijl en Fokke Munniksma uit Groningen, bei den 31 jaar oud, door gasverstikking om het leven gekomen. Men vond de beide slachtoffers, toen men 's middags tegen één uur ging kijken, waar de mannen bleven en neemt aan, dat de oorzaak van het gebeurde moet worden toegeschreven aan onachtzaamheid. Een kraan van het in de kamer staande gasstel was niet goed afge sloten. FEUILLETON Naar het Engelsch van CURTIS YORKE. 11) (Nadruk Verboden). Op een Zondagmorgen zadelde Christian Betsy, in 'n ongewoon moedelooze stemming en ging uit voor een rit van vijf. mijl naar een klein plaatsje, dicht bij een Westelijke bocht van de Kootenay. Ongeveer een halve mijl voor de stad steeg ze af en gooide Betsy's leidsels over een hek. Door dit hek kwam men in een omheinde ruimte, waar twee of drie dozijn houten of ijzeren kruisen, alle meer of minder'verweerd, de rustplaats aanwezen van personen, die in dit deel van de Rockies, ver van 't moederland hun aardsche loopbaan hadden geëindigd. Een vrij groot houten kruis, dat beter onderhou den was dan de rest droeg het opschrift: Gewijd aan de nagedachtenis van Joseph Ellesmere die 27 Sept. 19.. stierf in den ouderdom van 79 jaren. „Weest gij ook bereid". Christian stond een oogenblik met betraan de oogen naar het kruis te staren, toen nam ze haar zakdoek en veegde voorzichtig een spinrag van 't woord „nagedachtenis". Toen ze na een poosje opkeek, zag ze Betsy haar neus aanhankelijk tegen den arm van een man, die naar den zonsondergang keek, wrijven. En bijna voor ze zich omkeerde, wist ze, dat die man Warwick was. Hij kwam naar haar toe, nam ernstig zijn pet af en ging voort Betsy's ooren te aaien. Christian liep 't wuivende grasveld, dat hen scheidde, over. „Hoe wist u, dat ik hier was?" vroeg ze, zonder verdere begroeting. „Ik wist 't niet", zei hij, „ik kom hier vaak. 't Lijkt hier een stuk van thuis". „U hebt zeker geloopen", hernam ze. „Ja." „Mijn oom ligt hier," sprak ze na een pauze, haar hand bewegend in de richting van 't kruis, waaraan ze een krans prairie-rozen ge-1 hangen had. „Ja, ik weet 't. Iemand, dien Vanbrugh en ik goed hebben gekend, is hier ook begraven". „Er staan op sommige kruisen zonderlinge opschriften: hebt u dat gemerkt?" ging ze voort, terwijl hij haar langs 't nauwelijks zichtbare voetpad volgde. „Zie eens, dit kin dergraf vond ik altijd erg mooi". Het graf, dat zij aanwees, had een klein, met mos begroeid kruis, waarop de nauwelijks te ontcijferen woorden stonden: „Mary, 5 jaar oud". en daaronder de aanhaling: „Wie plukte deze bloem?" „Ik", zei de meester en de tuinman zweeg. ,,'t Is een vredige plek, niet?" vroeg Chris tian na een stilte. „Ik houd van de eigenaar dige manier waarop de graven en de kruisen de helling van den heuvel schijnen te bestij gen, alsof ze dichter en dichter naar den hemel kruipen. Ik geloof vast, dat ik hier ook eens liggen zal". „Dat hoop ik niet", zei haar metgezel. „U denkt er toch niet over, hier uw dagen te ein digen?" „Waarom niet", en ze bukte zich om een klein, blauw bloempje te plukken, „mijn werk is hier en zal waarschijnlijk altijd hier zijn". „En u bent u gelukkig in dat vooruitzicht?" informeerde hij, neerziend op haar afgewend gelaat. „Ik ben tevreden", verklaarde ze, „Ik heb mijn oom beloofd, een bepaald ding te doen en ik ben van plan het te doen, als ik kan". „Maar", sprak hij langzaam, „wanneer, zoo als u gelooft uw ader in mijn cleam terecht" komt, wat dan?" Ze wierp haar hoofd uitdagend achterover, wat haar iets jongensachtigs gaf. „Als dat zoo is, dan zal ik te kort geschoten zijn", antwoordde ze, „maar dan zal 't mijn schuld niet zijn. Buitendien heb ik, als dat gebeurt, een plan". „Is 't een geheim", vroeg hij als vanzelf. „Ja", was 't bezadigde antwoord. „Ik zou 't u intusschen ook wel kunnen zeggen, mogelijk slaag ik niet, ziet u". „De meest krachtdadige wijze zou zijn, mij uit den weg te laten ruimen", zei hij met een korten lach. „Daar heb ik over gedacht", klonk het kalm, „maar dat zou nog niet afdoende zijn, want natuurlijk zoudt u den een of anderen bloed verwant hebben, die uw bezittingen zou erven en het werk zou voortzetten". Hij zag haar met kennelijk plezier aan. „Zoo, u hebt dus een verraderlijke aanslag op mij beraamd?" Ze knikte met een ondoorgrondelijk gezicht. „Natuurlijk voor u kwam", sprak ze ter loops, „ik heb dat idee allang laten varen". „O, en waaraan heb ik mijn redding te danken?" vroeg hij met licht sarcastische buiging in zijn prettige stem. „Mijn persoon lijke charme, mijn verstandelijke gaven, of wat?" „Ik weet 't niet", kwam 't er nadenkend uit. „Ik vermoed dat 't hoofdzakelijk is, omdat u altijd zoo vriendelijk tegen Gaddy geweest bent". „Zoo? dat is een reden, waarom Gaddy en ik nog dikkere vrienden moesten zijn dan ooit", zei hij. „Zonder twijfel zal dat gebeuren", was 't ge lijkmatige antwoord. Warwick was zich, achter een gevoel van wrok, bewust van een onverklaarbaar opko mende teederheid jegens dit eenzame, jonge meiske, dat zich aan geen wetten onderwierp en door 't noodlot in de wildernis terechtge komen, vechten moest tegen zulke overweldi gende dingen. Zijn gezicht drukte zijn gedachten echter niet uit. „Nu, ik heb vertrouwen in u", zei hij met een eenigszins norschen glimlach, „misschien zullen we eens vrienden zijn. Ondertusschen kunnen we elkaar misschien helpen om het leven in dit eenzame oord dragelijk te maken". „Maar ik heb geen hulp noodig om mijn leven dragelijker te maken", meende ze. „Ik ben heel tevreden, zooals ik u al gezegd heb". „Hebt u boeken?" vroeg hij; „kan ik er u misschien wat leenen? Ik heb een kist vol boeken van nogal grooteverscheidenheid, vind ik. Zoudt u ze graag willen lezen?" „Natuurlijk wil ik dat graag". ..Dan zal ik Mike sturen met een kleine zen ding om mee te beginnen", sprak hij. „Graag". Betsy hinnikte als aanduiding dat ze 'fc wachten moe was. „Meneer Warwick?" zei Christian plotseling. „Ja, ik ben geheel oor", antwoordde hij toen ze verder zweeg. „Ik vraag me af. of u een raad van mij zoudt willen aannemen". „Natuurlijk wel", sprak hij, met zijn ern stige grijze oogen op haar neerziend „Ik geloof", ging ze voort zonder hem aan te kijken, „dat u heel voorzichtig moet zijn voor de lui, die u ontslagen hebt. Ik heb heel verontrustende dingen gehoord". „Wat voor dingen?" „Verschillende. Ze zijn wraakzuchtig eiï

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 5