Vergankelijkheid. Een Meisje en een Man IJMUIDER COURANT DONDERDAG 18 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD. Meer Werk. De bekende R.-K. publicist Ko de Haan heeft een brochure geschreven onder den ti tel „Weer Werk en Welvaart". Zonder mij te begeven in beschouwingen in die brochure, die de partijpolitiek raken, wil ik gaarne en van harte instemmen met zijn zakelijk betoog voor „Meer Werk". De Haan is van meening dat er meer werkgelegenheid geschapen kan worden door een krachtige samenwerking van overheid en particulier initiatief. Hetzelfde hebben wij een paar jaar geleden al betoogd toen wij, in deze richting strevend, het plan-van Tilburg naar voren hebben gebracht. Niet met de bewering, dat dit nu een panacée voor alle kwalen zou zijn, dat er niets aan te veranderen of te verbete ren viel, dat het een soort opperste wijsheid in crisiszaken belichaamdeneen, dat al lerminst. Wij hebben het voorgelegd ter be oordeeling door anderen, als een poging om in de goede richting te streven, om op korten termijn verbetering te scheppen De basis van het plan was Samenwerking. Zoowel ten aan zien van het oorlogsgevaar, dat bestreden moet worden om ons aller ondergang te ver hoeden, als ten aanzien van de crisisbestrij- ding hebben wij steeds, onophoudelijk, de noodzaak van Samenwerking naar voren ge bracht. Het is ongetwijfeld de moeilijkste weg. Maar het is tevens de eenige. Hij eischt zelfopoffering, maar men bereikt er resulta ten mee. Met ruzie maken, de makkelijkste weg, zeer bevredigend bovenal als uitlaat klep voor geprikkelde gemoederen „letting off steam" noemt de Engelschman dat be reikt men niets. Het internationaal bestel zoowel als het nationale in ieder land staat nog steeds voor de keuze: zullen blijven ruziemaken of zullen we gezamenlijk de handen ineenslaan en iets voor elkaar over hebben. Als alle ruziemethodes mislukt zijn zal men pas, volgens den alouden weg van het eliminatieproces, tot samenwerking komen. De Haan heeft bewondering voor president Roosevelt. Hij loopt wel wat luchtig over diens inflatie-, devaluatie-, stabilisatie-be grippen heen als hij maar eenvoudig zegt dat Roosevelt „daar niet bang voor is en dat zij door zijn opbouwende methode vanzelf zullen worden opgeheven", maar hij heeft mijn volkomen instemming als hij Roosevelts samenwerkings-methode tusschen overheid en particulier initiatief aanbeveelt en op somt in deze korte woorden: „De overheid en alle anderen, die daar toe üi staat zijn, scheppen zooveel moge lijk arbeid. Overheid en particulieren pijnigen als 't ware hun verstand, om maar uit te denken op welke wijze weer menschen, menschen die bestaan en leven moeten aan werk en voedsel kunnen worden ge holpen: „We do our part"-beweging. Iedereen moét deelnemen aan de actie om zijn naaste aan werk en brood te hel pen toch eigenlijk een eerste en na tuurlijke vereischte om hem mensch- waardig te doen bestaan De overheid doet groote en nuttige werken uitvoeren, de particulieren zoeken, naar 't goede voorbeeld der overheid, onderling om elkaar te helpen bestaan In Amerika worden thans de particulieren hiertoe moreel gedwongen. En velen doen hun best: Deze kan nog wel wat hulp gebrui ken, gene weet zijn zaken uit te breiden, ook met het doel om weer krachten op te nemen. Hun namen worden (in Cleveland b.v.) met gouden letters in den eere-steen ge grift. Thans beijvert men zich in de goe de richting. Men gaat voor elkaar zorgen, men heeft er zijn genoegen in, dat het anderen goed gaat". Terecht zegt De Haan dat ook in Duitsch- land dergelijke pogingen worden gedaan. Hij oppert voor ons land het volgende plan: „De Burgemeesters van plaatsen beneden ■20.000 inwoners vormen bv., naast de ge meenteraden, economische raden of colleges, waarin werkgevers, landbouwers, midden standers, leiders van gemeentebedrijven, werknemers, enz zijn opgenomen. Deze colleges houden zich allereerst bezig met iedere poging tot werkverruiming in de gemeenten. Zij bezoeken industrieelen en an deren om met hen alle werkgelegenheid en -mogelijkheid onder de oogen te zien en alle werkloosheid te elimineeren. De plaatselijke bladen geven geregeld verslag van de be moeiingen zóó duidelijk uit doende komen de positieve bedoeling en het opbouwend karak- b ter van het nieuwe college, waarvan steeds jij—'o Burgemeester de voorzitter diende te zijn. In plaatsen boven 20.000 inwoners verdeelt men de steden in diverse (wijken) af deelingen, zoodat in Rotterdam b.v. 30 dezer Economi sche Raden zouden moeten bestaan. Dit systeem is daarom aanbevelenswaardig, omdat beknoptere kringen overzichtelijker, beter, gemoedelijker, menschelijker hun taak konden verrichten". In zijn hoofdstrekking kunnen we niet an ders dan dit toejuichen. De Haan weidt uit over Naastenliefde en over de boosheid des Mammons. Op sommigen, die deze taal niet gewoon zijn te voeren, zal dit minder indruk maken dan zijn zakelijk advies. Dat zakelijk advies komt overigens in hoofdzaak neer op een psychologische cam pagne, op het doen van een beroep op de betere instincten in den mensch en tevens op een ruimer, breeder inzicht. En er is dan Waarachtig wel aanleiding om eens uit te pakken over het allertreurigste gebrek aan naastenliefde dat in dezen tijd gedemon streerd wordt. Wilt u het anders gezegd. Goed: om het bekrompen cynisme te lijf te gaan, dat bij zoovelen overheerscht. Een plan als de Haan thans oppert, eenvou dig in zijn opzet, zou men althans eens kun nen probeeren. Waarom probeert men ten minste niet? Het is heel wat beter dan cyni sche beschouwingen houden over de men- schelijke natuur, en dan ruziemaken, waarmee men geen stap verder komt. Als er om een dergelijke samenwerking, als de Haan beoogt, te bereiken een beroep op den steun van dit blad wordt gedaan zullen wij dien van harte geven. De schrijver gaat in zijn brochure de be- zumigingsmethode. die thans overheerscht. te lijf in bewoordingen die ik niet alle onder schrijven kan. Evenmin als ik zijn opvatting over inflatie kan deelen. Er móest een zekere mate van bezuiniging komen, om te „sanee- ren" niet alleen maar ook om een nieuwe koers van stevig financiëel beleid te scheppen na de ruïneuze credietmethoden van de hoog conjunctuur. Maar t e ver doorgaan in deze richting is ongetwijfeld een groot gevaar. Con structief werk. opbouw, schepping van nieu wen arbeid zijn thans eisch des tijds. Daar voor zijn samenwerking en opoffering noodig. Wil men iets bereiken, dan móet het! R. P. BEVERWIJK HET STEMPELEN VOOR HET P.A.S. Het bestuur van het Plaatselijk Arbeiders Secretariaat verzoekt ons mede te deelen, dat het stempelen door de leden der bij het P.A.S. aangesloten arbeidersorganisaties ten raad- huize moet geschieden als gevolg van het feit, dat in het stempellokaal dier organisatie door een steuntrekkende was gestempeld, hoewel hij werd had. Men deelde ons verder mede, dat dit door het bestuur niet kon worden gecon stateerd. Het stempelen ten raadhuize zal het verder onmogelijk maken, om buiten de daar voor vastgestelde uren op den dag den stem- pelplicht te vervullen. DE BOONENTEELT OP CONTRACT. In 1932 werd door een aantal tuinders een kwantum spercieboonen geteeld op contract met de Beverwijksche Conservenfabriek via de veiling „Kennemerland", voor den prijs van 7 cent per K.G. Over de aflevering zijn beide partijen te vreden, zoodat het Bestuur van „Kennemer land" besloten heeft, op uitnoodiging van en na overleg met de Directie der Beverwijksche Conservenfabriek te trachten, voor 1934 een veel grooter kwantum te contracteeren en wel minstens 150.000 K.G. Op de veiling „Kennemerland" werden in 1933 aangevoerd 580.000 K.G. dubbele spercie boonen, met een doorsneeprijs van f 6,60 per 100 K.G. De contractsprijs zal voor 1934 kunnen wor den gesteld op 1 cent hooger dan de prijs, die de Directie van de B, C. voor haar contract- boonen moet betalen in Groningen of Drente, doch die prijs zal niet lager zijn dan 7 1/2 ct. voor de boonen, geleverd vóór 15 Augustus en 7 3'4 ct. per K.G. voor de boonen, geleverd na 15 Augustus. De late boonen moeten iets later worden gezaaid. Het Bestuur van Kennemerland meent, (Het laatste vlooientheater in Denemarken is dezer dagen opge heven, omdat het zijn prima donna door den dood had ver loren en het den directeur reeds eenige jaren onmogelijk icas, nieuwe artiesten te vinden, als gevolg van de betere hygiënische toestanden) Ongedachte crisisnooden Teisteren ook dezen Deen, Artistieke vlooien vloden Allen sprongsgewijze heen. Ach, hij denkt aan vroeger jaren, Toen het zoo eenvoudig ging, Toen men daaglijks als het ware Nieuwe prima donnas ving. Wat was 't leven in die dagen Voor den vlooienleider mooi, Vlooien had hij maar voor 't vragen, Elke Deen voedde zijn vlooi. Maar toen brak de hygiëne Ook in Denemarken uit, 't Vlooienjachtterrein. de Denen, Leverde steeds schaarscher buit. Uit is 't met de hooge sprongen Van het artistiek gebroed, Ouden leeren nog hun jongen, Hoe de mensch hen heeft gevoed. Hoe die in het grijs verleden Liefderijk hen tot zich nam, In theaters op liet treden En hen daar bewondren kwam. Maar nu is het afgeloopen, Ook de vloo leeft fel en snel, En er valt niets meer te hopen Voor het kunstig vlooienspel. Het gordijn voorgoed gesloten, De decors zijn reeds verkocht, Kleinkunst leeft nog, maar de groote Ware kunst wordt zwaar bezocht. P. GASUS. 1216 K.G. per roede (minimum 50 Roe en 750 K.G.) Het bestuur heeft den tuinders aangeraden niet de geheele oogst dubbele boonen te com tracteeren, men houdt dan een kans op de markt open. In het contract zal een clausule voor „misoogst" worden ingelascht. Vrijdag avond te 7 uur zal in de bovenzaal van het veilinggebouw ..Kennemerland'" een vergade ring worden gehouden, waarin het geheele contract en alle bijzonderheden zullen worden besproken en toegelicht. DE NIEUWE BIOSCOOP PROGRAMMA'S. KENNEMER THEATER. Het bioscooptheater aan de Zeestraat ver toont in de komende nieuwe bioscoopweek de veelbesproken U. F. A.-film „Ontwakende Jeugd" (Reifende Jugend). Deze film is het loflied van den meester-regisseur Carl Froe- lich op de jeugd. Zij is geboren uit het ge loof in de tegenwoordige rijpere jeugd, die overal in de moderne wereld dezelfde vreug den en nooden kent. Sinds Froelich „Meisjes in Uniform schiep zag men nimmer zulk een treffende uitbeelding van schrijnende conflicten en psychologische verstrikkingen als hier, waar de menschelijke figuren even wel in een andere, gezonder geestelijk kli maat opgroeiden. Het is niet zoozeer een reeks filmische vondsten, die het publiek ge vangen houdt, geen artistiek vuurwerk, dat xxtu ojcoouux «au mi„. slechts bekoort zonder meer, doch de heele vooral met het oog op de onzekere tijden in polsslag van het leven zelf. Hier spreekt de den tuinbouw, te moeten medewerken, om een frlm, optisch en accoustisch, haar eigen di- groot gedeelte van den aanvoer dikke boonen op deze wijze uit de markt te nemen tegen een loonenden prijs en heeft de leden, die daarvoor in aanmerking komen, uitgenoodigd een biljet in te vullen of en hoeveel zij denken te kunnen contracteeren. Deze biljetten moeten vóór Vrijdag 12 uur zijn ingeleverd op het kantoor of op de verga dering Vrijdagavond om 7 uur. Daarna wordt de deelname gesloten. De directie van de B. C. moet namelijk spoedig weten, op welk kwan tum kan,worden gerekend. Opgegeven moet worden een oppervlakte in roeden en een aantal K.G. varieerende van recte taal, die onmiddellijk den weg tot het hart vindt, Hier wordt de klassieke leus „men leert niet voor de school, maar voor het le ven" als de nieuwe belangrijke boodschap aan onze, in dezen tragisch verscheurden tijd opgroeiende jeugd begrepen, uitgesproken en voorgeleefd. Deze boodschap wordt ge bracht in den vorm van een filmisch mees terwerk, waarvan het te verwachten is, dat het ook in Beverwijk veel belangstelling zal trekken. Als tweede groote film wordt vertoond het Metro-product „Standvastige Liefde" (West of Broadway). Een film van dramatischen Aan boord van een paar groote Amerikaansche Oceaanschepen worden interessante proeven genomen met de z.g. „mistkamera". Het toestel werkt met infraroode stralen en dient voor opnemingen bij dichten mist en duisternis. De platen worden dadelijk ontwikkeld en op het beeld is ieder schip en iedere rots op een afstand van 60 KM. te zien. opzet, maar met een slot, dat eerder aan een comedie doet denken. De geschiedenis vangt aan bij den terugkeer van Jerry (John Gilbert) uit den oorlog. Zijn meisje wacht op hem, doch slechts, om hem zijn woord terug te geven. Hij trouwt hals over kop uit dépit met Dot (Lois Mordn), doch den volgenden dag reeds heeft hij daarvan spijt, omdat hij slechts zes maanden nog heeft te leven. Na tal van wederwaardighe den, blijkt echter, dat Jerry en Dot inder daad voor elkander bestemd zijn. Een goed programma alzoo, dat vooral om „Ontwa kende Jeugd" veel aandacht zal hebben. EEN TWEEDE ONBEWAAKTE OVERWEG. THANS AAN DEN ST. AAGTENDIJK. Van de vier in Beverwijk en onmiddellijke omgeving gelegen spoorwegovergangen is die in den Pruimendijk reeds lang onbewaakt. Eenige jaren geleden gebeurde op dezen overweg een ontzettend ongeluk, waarbij een bejaarde man en diens kleinzoon door een electrischen trein werden gedood. Weliswaar loopt de weg tot kort voor den overgang aan een zijde parallel met den spoorweg, maar het uitzicht is toch niet onvoldoende. Heel wat slechter is het gesteld met den overweg in den St. Aagtendijk, die naar wij verne men, thans op de nominatie staat om te de- gradeeren tot onbewaakten overweg. In de eerste plaats loopt de weg gedeeltelijk ach ter een dijk. ten tweede staat er een blok- wachterswoning vlak bij den overweg en ten slotte maakt de spoorlijn daar ter plaatse een vrij scherpe bocht, waarin de overweg is gelegen. Uit de richting Uitgeest suizen de electrische treinen met 90 K.M. door deze bocht, vanuit de richting Beverwijk schieten zij met dezelfde snelheid van achter de blok- post te voorschijn. De Rijksinspecteur, belast met de contro leering, heeft dezer dagen den overweg be zocht en naar wij vernemen enkele verbete ringen van de situatie voorgeschreven, waardoor aan de minimale eischen zou kun nen worden voldaan. Het is waar, dat het verkeer langs den St. Aagtendijk niet druk is en in de avonduren zullen maar heel wei nig menschen hun weg over den dijk nemen. Maar vooral in den zomer passeeren toch nog veel landbouwers met hun voertuigen dezen overweg. Protesten zullen vermoedelijk wel niet baten. Men kan ze natuurlijk in den en. Het eind van het lied zal wel zijn dat Beverwijk zich binnenkort in het „ge lukkige bezit van een tweeden onbewaakten overweg zal mogen „verheugen". HET ZESDE LUSTRUM VAN DEN VOLKSBOND. Het programma voor de kerkelijke feestelijke viering van het dertig-jarig be staan van de plaatselijke af deeling van den Ned. R. K. Volksbond is thans aan de leden rondgezonden. Wij ontleenen daaraan, dat Zondagmorgen de kerkelijke viering in de St. Agathakerk wordt geopend. Des middags wordt in de bovenzaal van het veilingsge bouw „Kennemerland" een vergadering gehouden, waarin het nieuwe afdeelings- vaandel zal worden aangeboden, dat door den geestelijken adviseur Rector Th. Boone- kamp zal worden ingewijd. Rector Bots bondsadviseur, houdt een rede. Woensdagavond 24 Jan. volgt voor het eerste gedeelte van de leden een feestverga- dering in het K. S. A. gebouw, waaraan o.a de mondharmonicaclub zal medewerken Donderdag 25 Jan. vangt in de parochie kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad een retraite voor de werkloozen aan onder lei- ling van Rector Th. Boonekamp. Zondag 28 Jan. te 12 uur recipieert het af- deelingsbestuur in het K. S. A,-gebouw en op Donderdag 1 Febr. wordt de feestavond voor het tweede gedeelte van de leden met hun dames herhaald. Tot slot van de jubi leumviering wordt op Zondag 2 Febr. een sociale Zondag gehouden. Na de Hoogmis in de kerk aan den Arendsweg wordt in de St. Jozefzaal een vergadering gehouden met den heer A. J. M. Angenent, secretaris van het Centraal bestuur als spreker. De feestelijkheden eindigen op Zondag 2 Febr. met een Lof in de kerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad. JAN VAN RIEMSDIJK BIJ HET ARBEI DERS TOONEELFONDS. Ter afwisseling van de toneelvoorstellin gen, welke in den loop van het seizoen door het Arbeiders Tooneelfonds worden gegeven trad Woensdagavond in het Kennemer Thea ter het ensemble van Jan van Riemsdijk op. De zaal was uitstekend bezet, waarin het bewijs mag worden gezien, dat het streven van het fonds op hoogen prijs wordt gesteld. Het ensemble stelde zich op vlotte wijze aan het publiek voor, waarna het verdere contact werd tot stand gebracht door Van Riemsdijk him-self die met de vrouwe in Ve- luwsch boerencostuum zijn debuut voor het Arbeiders Tooneelfonds maakte. Het gelukte natuurlijk uitstekend en al spoedig daverden de lachsalvo's door de zaal. wanneer Van Riemsdijk, die zich in zijn boerencostuum toch maar het beste geven kan, in dialect verhaalde, hoe hij tot het maken van „lied- tiens" was gekomen. Dan traden Snel, Lang en Hetty Verbeek voor het voetlicht, die mee aardige liedjes en een zeemans-scène de stem ming er wel in wisten te brengen. Het was een bont allerlei, dat dezen avond werd gebo den Hans Snel oogstte veel succes met zijn liedje van Wouter Loeb over „De Crisis" en Hetty Verbeek deed dat niet minder met haar „schilderijtje", .Lente op het land". Robert Lang, die eenige jaren vroeger in Beverwijk optrad, als mr. Rombout van Riemsdijk, 'os- schikte nog immer over de gaven van een vlot conferencier en wist het publiek aange naam bezig te houden. Zelfs met- de ..Peli- kaan"-prestatie. 't Was aardig gevonden. Lang, alias Rombout. verscheen na Snel ten tooneele. ..Dat komt", zei hij „Snel gaat altijd met de „Pelikaan" en ik met den Postjager. Het succes van deze, zooals hij zelf zij „flau we" aardigheid was van dien aard, dat men ook verzekerd kan zijn van de gevoelens der Beverwijkers ten opzichte van de vliegpres- tatoes van Smirnoff en de zijnen. Jan van Riemsdijk zong, begeleid door de vrouwe, hoe renliedjes, waarvan .De olde scheper" ook nu weer de reputatie van te zijn een goed liedje, handhaafde. Na de pauze werd de zaak op denzelfden voet voortgezet. Een éénacter „Bij den foto graaf" ontketende lachsalvo's- om de „vieren en vijven" van den Veluwsch&nboer,- die op portret gezet moest worden. Maar ook de overige leden van het ensem ble oogstten een daverend succes en aan het einde van den avond behoefde er bij het be st-uur van het Arbeiders Tooneelfonds geen twijfel te bestaan, dat deze avond van klein- knst- bijzonder in den smaak van de leden was gevallen. Aan het slot van de voorstel ling werden Jan van Riemsdijk en de zijnen met een langdurig applaus voor hun verdien stelijk werk beloond. Als geheel dus een uitstekend geslaagde avond waaraan de leden van het tooneelfonds met bijzonder genoegen zullen terugdenken. ER STOND EEN HEK. De automobilist v. D., wonende alhier, be leefde Woensdagavond een onaangenaam avontuur, toen hij zich bij het naderen van het kruispunt Koningstraat—Breestraat Stationsplein door een uit de zijstraat ko mende auto den weg versperd zag. Om een botsing te vermijden zat er niets anders op, dan een scherpe zwenking in de richting van het trottoir, waarop de wagen dan ook te recht kwam. Het terras van café „Bellevue" ving den stoot op en hier kwam de auto tot staan, Het terras heeft wel eens aan groo- tere krachten weerstand moeten bieden. Als wij ons niet vergissen heeft ettelijke jaren geleden ook eens een locomotief van wijlen de stoomtram, die het rechte spoor was bijster geraakt, het tegen dit terras moeten afleggen. De auto bracht eenige schade toe aan de fundeering van het hekwerk. Persoonlijke ongelukken bleven achterwege. Dat was wel een bijzonder gelukkige omstandigheid, want heel dikwijls is het trottoir daar ter plaatse bevolkt. De automobilist zegde herstel van de aangerichte schade toe. HEEMSKERK JAARVERGADERING VAN HET R.-K. ONDERSTEUNINGSFONDS Dinsdagavond werd de jaarvergadering ge houden van het R.K. Ondersteuningsfonds St. Laurentius in het R.K. Vereenigingsgebouw. De voorzitter, de heer IJ. Schuyl. deelde in zijn openingswoord mede, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar een voordeelig jaar heeft gehad. Het verslag van den penningmeester geeft een batig -al-do van f 31:52 aan op een totaal aan ontvangsten van f 1193.87. Het kassaldo is f 1540.77. De voorzitter deelde med?. dat de contri butieschuld over 't- jaar 1933.bedraagt.f 85.85. In 1932 was dit f 185. Het bestuur zal voorstellen om aan die leden die aan sport doen en daarbij een ongeluk krij gen, geen uitkeering te verleenen. Tenslotte werd besloten dit punt een jaar aan te houden, daar de voorzitter van A, D. O. zei, dat men in onderhandeling was de voet ballers te verzekeren. De drie aftredende leden van het bestuur, de heeren C. van Lieshout. J. Duin en KL Lim- men werden bij acclamatie, herkozen. WIJK AAN ZEE EN DUIN WREED. Omwonenden aan den Rijksstraatweg al hier, bemerkten dat eer. tweetal personen hun honden aan het afmaken waren. Waar schijnlijk wilden zij zich van hun hon den ontdoen wegens de verhoogde hondenbe lasting. Door middel van een buks werd getracht de dieren dood te schieten. Daar dit niet ging, hebben zij de dieren doodgeslagen en begra ven op een aan den Rijksstraatweg gelegen terrein. Men heeft de politie van een en ander in kennis gesteld die tracht de daders op te sporen AGENDA TE HAARLEM. Heden: DONDERDAG 18 JANUARI. Stadsschouwburg: Ballet Jooss. De Groene Tafel, 8 uur. Geb. Protestantenbond. Aanvang serie voor drachten van B. v. d. Meer over: Dante's Goddelijke Comedie. Gebouw Protestantenbond: Lezing Evan gelische Maatschappij. 8.15 uur. Rembrandt Theater. Eerste Ned. Nationale Film: „Prins Willem van Oranje", 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 19 JANUARI. Bioscopen, nieuw programma. FEUILLETON Naar het Engelsch van CURTIS YORKE. (Nadruk Verboden). 29) „Natuurlijk", antwoordde ze moedig, waarop ze, in hetzelfde oogenblik tot aan haar elle bogen in een bedrieglijken sneeuwhoop weg zonk. Nadat hij haar er met eenige moeite had uitgetrokken en haar zonder veel plichtbewe gingen als een baby had opgetild, sprak War wick grimmig: „ik heb het je wel gezegd!" „Ik ben geen licht gewicht, dat zult u wel ondervinden", zei ze, hem voor 't gemak bij de kraag van zijn jas houdend. Hij gaf geen antwoord, en zette koers naar den weg, wat geen gemakkelijke taak was. De weg was te herkennen aan een eigenaardig groepje van vijf krom gebogen boomen ..de vijf gezusters" genaamd. Hier kon men ge makkelijker loopen en Warwick zette nu zijn vrachtje voorzichtig neer. zeggend: „mis schien dat je beter deed, mijn hand te nemen, 't is vreeselijk zwaar loopen door de sneeuw", maar Christian lachte 'n beetje onzeker. Op dat moment zagen ze Mike heel in de verte aankmen op Sultan, Betsy aan den teu gel voerend. „Blij u terug te zien, baas!" riep hij, toen hij hen zoo dicht genaderd was, dat hij zich verstaanbaar kon maken. „We werden vreese lijk bang, toen Sultan alleen terugkwam. De dooi is hevig ingevallen". ,,'t Beste is, dat je met mij teruggaat om te zien of we de slee weer op den weg kunnen krijgen, vóór de rivier gaat wassen", zei War wick, en toen zich tot Christian wendend: „Jij doet beter, direct naar huis te rijden, en ik zou je aanraden iets warms te drinken en naar bed te gaan." „Ik wou liever wachten om te kijken naar 't overeind zetten van de slee, verweerde ze zich, „misschien kan Betsy helpen trekken". Maar als antwoord lichtte hij haar in 't za del, en de teugels nemend, duwde hij haar die in de hand. „Ik ben niet in een stemming om tegenge sproken te worden", voegde hij haar toe, ter wijl zijn hand de hare voor een oogenblik om sloot; „wees dus een lief meisje en doe wat je gezegd wordt". En voor de tweede of derde maal gedurende de laatste paar uur gedroeg Christian zich als een gehoorzaam kind. Gaddy ontmoette haar, vreeselijk opgewon den en met een sneeuwschop gewapend bij den kruisweg en Milly kwam 't besneeuwde pad van Carolay afglibberen, haar beknorrend en huilend, dat al die buitenissege kunsten nog eens haar dood zouden zijn". „Wat moest ik er van denken, Chrissie, toen 't nacht werd en je nog niet thuis kwam?" Gaddy had geen geduld om te blijven wach ten en riep over zijn schouder, dat hij van plan was meneer Warwick op te zoeken en dan met hem in de slee terug te komen. XXIII. Binnen een week na het slede-ongeval was de sneeuw van de prairie en van de lager lig gende landen in de Kootenay-vallei verdwe nen en de uitloopers van 't langzaam zich ont- krullende varenkruid dekten den grond met een teer groen kleed. Blauwe anemonen hieven hun fijne kopjes omhoog en hun bloemen mengden zich onder de vroegste Canadeesche lelies, waarvan sommige wit, rose en enkele purper zijn. Tegen 't eind van de maand kwamen War wick's bezoekers aan. Mornington was nog loomer dan ooit en alle inspanning was vol gens hem uit den booze. Zijn zuster en Van- brugh, die voor drie of vier dagen verlof had, waren blijkbaar nog in 't beginstadium van minnerij. De Kirwins waren oude en zeer gewaardeer de vrienden en de jonge eigenares van de Ca- rolay-mijn. Kirwin was een van de populair ste officieren van de Bereden Politie, en wat dienst en discipline betreft, een flinke kerel. Zijn vrouw was een mooie blondine. Het weer was prachtig en ongewoon warm voor den tijd van 't jaar: 't was in alle opzichten eigenlijk zomer. 1 Kirwin was verlangend een niet in exploi tatie zijnde kopermijn te bezichtigen, op on geveer vijftien mijl ten Westen van Barnethan. Naar men zei was de mijn eens het „hol" van een smokkelaarsbende, bekend onder den naam van „The Lannigans" geweest. „Laten we allemaal gaan en er een picnic van maken", stelde mevrouw Kirwin voor, „en laten we Chrissie en Gaddy ook meevragen!" „Wat een prachtidee", riep Edna, als een kind in de handen klappend. „Laat eens zien met hoevelen we dan zijn. Zeven, is 't niet? Neen, acht, met Gaddy. Meneer Vanbrugh, u en ik zullen om 't hardst rijden". „Laten we afspreken voor morgen", zei Warwick. „Ik kan vandaag niet. We zullen dan met ons zevenen zijn; Gaddy kan met Mike in het wagentje gaan, met de provisie en de man tels. 't Zal op den terugweg wel wat koud zijn". De plaats, waar bovenbedoeld gesprek plaats vond, had dien morgen een feestelijk aanzien, verlevendigd door de kampeertenten van War wick's gasten. Ze hadden juist hun ontbijt, dat opgediend was op een paar ruwe planken, die op schra gen gelegd en met schoon zakkengoed bedekt waren, beëindigd, en Warwick maakte zich gereed zijn tweede ronde in de galerijen te beginnen. „Dus we spreken af voor morgen?", hernam Warwick; ,.'t weer belooft goed te worden". „Ja, uitstekend", beaamde mevrouw Kirwin. ,we zullen allemaal naar Carolay wandelen en met Chrissie afspreken". Christian weifelde en zei dat ze verschillen de belangrijke aangelegenheden te regelen had, maar eigenlijk was ze gepiqueerd, dat Warwick haar niet zelf had gevraagd. Op dit oogenblik verscheen de persoon in kwestie, die den rotsachtigen korten weg van Barnethan genomen had, op den voet gevolgd door Perry. „Christian kan morgen niet", riep Edna, toen hij naderde. „Is dat nu niet vervelend?" „Kan ze niet?" zei Warwick kalm. „Dan zullen we een anderen dag afspreken." „O nee. doe dat alstublieft niet", antwoordde ze fel kleurend, „ik ik kan misschien heele- maal niet weg". „A propos, zou ik even de kaart mogen zien, waar je laatst over sprak?" vroeg hij. „Zeker", klonk het koel. „Ik weet niet pre cies waar hij is, maar ik zal wel eens zien". Ze waren allemaal in, wat Christian „haar veranda" noemde, verzameld en terwijl 't meisje sprak, draaide ze zich om en liep 't zit kamertje binnen. Warwick volgde haar en ging midden voor de boekenkast staan, waar de kaart in kwes tie, voor iedereen zichtbaar, opgerold lag. „De kaart kan me niet schelen", deelde hij haar mede; „ik wil je even spreken, zonder dat de anderen erbij zijn. Waarom weiger je morgen met ons mee te gaan? Neem me niet kwalijk, maar geen tijd hebben of niet weg kunnen is allemaal onzin. Je kunt 't gemak kelijk zoo schikken, dat je mee kunt gaan. als je wilt". „En als ik nu niet wil?" vroeg ze onzeker. Ik wist heel goed dat ze zich gek en kinderachtig

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5