Het Roode Kruis Ziekenhuis. Luchtjeugd. Een Meisje en een Man IJMUIDER COURANT ZATERDAG 20 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD. BEVERWIJK. Een monument van burgerzin. Een zegenrijke instelling voor midden-Kennemerland. Het Roode Kruis Ziekenhuis in de Vondellaan dat 21 September 1927 door Prins Hendrik geopend werd. Het is nu al weer ruim zes jaren geleden dat liet Roode Kruis Ziekenhuis in de Von dellaan werd geopend. Op den Sisten Sep tember 1927 zag het bestuur'van de plaatse lijke afdeeling van het Ned. Roode Kruis den gedurende zoo vele jaren gekoesterden wensch in vervulling aan, toen Prins Hendrik als voorzitter van het hoofdbestuur de ope ningsplechtigheid vervulde. Het was een be langrijke dag voor de bevolking van Bever wijk en omgeving, want het ontbreken van een ziekenhuis in het centrum van het dicht bevolkte gebied, dat behoort tot midden- Kennemerland, was gedurende een lange reeks van jaren als een ernstig gemis ge voeld. Voor een verpleging in een ziekenhuis voor het raadplegen van specialisten of voor het ondergaan eener chirurgische behandeling moesten de patiënten naar Haarlem worden overgebracht. Dat was de dichtst bij zijnde stad, waar een ziekenhuis gevestigd was. Dat de patiënten de narigheden van de lange reis langs een slecht geplaveide weg onder vonden, ligt voor de hand. In die dagen kwam het dan ook heel dikwijls voor, dat een patiënt, op weg naar een ziekenhuis om her stel voor een geschokte gezondheid te zoeken, tijdens het transport overleed of in veel ernstiger toestand arriveerde, dan hij een uur geleden van huis was vertrokken. Toen dan ook een actie in Beverwijk werd be gonnen om aan dezen toestand een einde te maken en te trachten tot stichting van een eigen ziekenhuis te komen, was de medewer king van de geheele bevolking spontaan en algemeen en niemand onttrok zich aan een bijdrage, want men besefte volkomen, dat hier een groot algemeen belang werd ge diend. En het Ziekenhuis-comité, later her vormd tot een vereeniging, genaamd „Zieken huis Beverwijk en Omstreken", wist het geven van bijdragen wel te animeeren. Zelfs trok ken de enthousiaste dames en heeren er met een draaiorgel op uit en daarbij werd de kleinste gave in grooten dank aanvaard, ge dachtig aan het spreekwoord van de kleintjes die een groote maken. Niemand onttrok zich aan het geven van een bijdrage, klein of groot al naar gelang de financiën het toe lieten. En zoo werd steentje voor steentje de fundeering gelegd voor het monument van burgerzin, dat eerlang zou verrijzen. Zoo werd langzamerhand het bouwfonds gevormd, dank zij aller medewerking. Toen het eenmaal zoover was, werd het Ned. Roode Kruis voor het plan geïnteresseerd en ook deze machtige organisaties plaatste zich op het standpunt, dat een klein, goed geoutil leerd Ziekenhuis in midden-Kennermeland zeker een zegen voor de bevolking zou zijn. In de totstandkoming van een dergelijke in richting mocht meer dan een streekbelang worden gezien, het kon wel degelijk een streekbelang worden genoemd. En toen dan ook eenmaal de basis voor den opbouw vol ledig was gelegd, verleende het Ned. Roode Kruis krachtige medewerking om het plan tot uitvoering te brengen. De stichting van het St. Antonius Ziekenhuis bracht geen wij ziging in de plannen en met beleid werd aan de verwezenlijking van het ideaal, de stichting van een eigen ziekenhuis, voort ge arbeid. De Beverwijkscbe gemeenteraad ver leende voor een tijdvak van vijf en twintig jaren een jaarlijksche subsidie tot een maximum van f 8000, als bijdrage in de exploitatiekosten onder voorwaarde, dat dit be drag eventueel zou worden verminderd met van de andere gemeenten te ontvangen sub sidies. Alleen Wijk aan Zee en Duin heeft zich in dit opzicht verdienstelijk gemaakt, door eenige jaren een som van f 500 bij te dragen. Het afdeel-ingsbestuur kon in dat 1 geval aan het gemeentebestuur berichten, dat over het bedrag van f 8000 niet volledig behoefde te worden beschikt. De totstandkoming van het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk, het tweede in Ne derland, heeft aanstonds bewezen, dat een klein ziekenhuis, mits goed en modern ge- installeerd, een zegeii voor de bevolking te kunnen zijn. Men mag zonder overdrijving aannemen, dat het een gebied van 30.000 menschen bestrijkt. Aanvankelijk waren 40 bedden beschikbaar en reeds na eenige maan den kon dit aantal tot 45 worden uitgebreid. De poliklinieken werden zeer druk bezocht en bleken wel zeer op prijs te worden gesteld. Men vond nu gelegenheid voor klinische be handeling dicht bij huis m tegenstelling met vroeger, toen men voor het bezoek aan een polikliniek hetzij te Haarlem of elders ten minste een halven dag moest reserveeren. Zoowel voor degenen die zich in het Roode Kruis Ziekenhuis lieten verplegen, als voor de familieleden biedt de verpleging in de plaats zelf niet te becijferen voordeelen, die natuurlijk in de eerste plaats aan den dag treden in de besparing aan reisgeld en tijd bij het afleggen van ziekenbezoek. De groote beteekenis van het Be verwij ksche ziekenhuis voor de patiënten bij ernstige en acute ge vallen, om dan nog niet te spreken voor hen, die het slachtoffer van verkeersonge vallen zijn, ligt- zoo voor de hand, dat daar over niet verder behoeft te worden uitge- wijd. Zoo heeft het Roode Kruis Ziekenhuis zich in deze eerste periode van zes jaren schier onmisbaar weten te maken. Voor de verpleging en de behandeling hebben zij, dde daar genezing zochten, niets dan lof. Daar voor pleit wel liet feit, dat daaromtrent in al die jaren geen enkele klacht werd verno men. Onder leiding van den chirurg, dr. L. J. Bulier heeft de genees- en heelkundige afdeeling zich een gunstige reputatie ver worven. Met groote zorg wordt de absoluut vrije artsenkeuze gewaarborgd en het is de patiënten zoo zij dit verlangen, toegestaan zelf een chirurg te kiezen. Het verplegend personeel wordt gevormd door een staf van twintig zusters, die zich onder leiding van de besturende zuster beijveren de belangen van degenen, die herstel zoeken van hun lijden, te behartigen. Aanvankelijk waren de zusters gehuisvest in een villa aan de Von dellaan, doch twee jaren'geleden werd over gegaan tot den bouw van een zusterhuis op het terrein van het ziekenhuis. En hier vin den de zusters na de beslommeringen van den dag of van den nacht een goed en pret tig tehuis. Het zusterhuis bevat o.a. een zit kamer en een eetkamer voor de zusters, de zelfde vertrekken voor de meisjes, 28 een persoons kamertjes en twee badkamers. De algemeene leiding van het Ziekenhuis en alles wat daarmede verband houdt, berust bij het dagelijksch bestuur van de plaatselijke afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis te weten de heeren Ir. A. II. Ingen Housz, voorzitter, dr. D .A. Boon, secretaris en W. Maters, penningmeester. Zij waken voor de belangen voor alles wat leeft en werkt in in het ziekenhuis en zien toe, dat degenen die hier lijden, djg. patiënten dus, een uit stekende verzorging genieten. En zoo kon het gebeuren, dat het Roode Kruis Ziekenhuis ondanks den betrekkelijk korten tijd, waarin het zijn zegenrijk werk verricht, een gunstige- reputatie gevestigd heeft. Het Rusthuis in de Akerendamlaan is mede een van de instellingen, die bij het zieken huis behooren. Zij, die in den huiselijken kring niet voldoende rust kunnen vinden, noodig voor het volledig herstel eener ge schikte gezondheid, kunnen /n het Rusthuis de zoozeer verlangde rustige omgeving vin den. En nu tenslotte nog eenige cijfers, die de bewijzen leveren, dat ons Roode Kruis Zie kenhuis zich heeft weten op te werken tot een hoogst nuttige, algemeen gewaardeerde en onmisbare instelling. Bij den aanvang van het jaar 1932 be stond de vrees dat het aantal verpleegdagen van het Roode Kruis Ziekenhuis zou terug- loopen. Deze vrees werd niet bewaarheid, het aantal verpleegdagen steeg, wat ten goede kwam aan de financiën. Dit gaf het bestuur aanleiding om uit gemeenschapsgevoel aan het gemeentebestuur te berichten, dat over f 7500 zou worden beschikt van het subsidie, dat was bepaald op f 8000. Het aantal patiën ten dat in het ziekenhuis werd opgenomen was 546 tegen 534 in 1931 met 12590 verpleeg dagen tegen 11565 in 1931. Ook van de poli klinieken werd een zeer ruim gebruik ge maakt. Het Rusthuis. In het rusthuis van het Roode Kruis Zie kenhuis vonden 24 patiënten mét 857 ver pleegdagen opneming. De meeste patiënten verbleven daarin van 48 weken. Over het algemeen waren de resultaten zeer bevredi gend, al was voor sommigen een langer ver blijf gewenscht geweest. In October werd het 2e huis betrokken waarin naast de be woning nog voor 2 patiënten plaats bleef. ESPERANTONIEUWS. Het plaatselijk bestuur van de Esperanto- afdeeling verzoekt ons opneming van het volgende- TYPISCH HOLLANDSCH! Van 2224 October vond te Valencia (Spanje) het jaarlijksch congres plaats van de Internationale Unie van Jaarbeurzen. Mede dank zij het bestuur van de jaar beurs te Valencia dat reeds het Esperanto voor de propaganda en correspondentie ge bruikt en de Esp. groep ter plaatse, kon de vraag omtrent het gebruik van Esperanto in een zitting, gepresideerd door den directeur van het Ministerie van Handel in Spanje, aan de orde worden gesteld. De heer Robert Kreuz (Engeland), die zich jarenlang op handelsgebied beweegt, hield een rede, die veel bijval vond. De onder staande resolutie, daarna gesteld werd aan genomen met 194 stemmen. Met Tripolls en nog 2 andere stemde Utrecht tegen! Hier toch heeft men geen Esperanto noodig, we kennen immers onze talen. De resolutie luidt als volgt: De vergadering, gezien de overwegingen die leidden tot de besluiten van Bordeaux, Milaan, Rome en Parijs, t.o.v. esperanto als taalcode, voor het practisch gebruik van Esperanto op jaarbeurs gebied en de noodzakelijkheid de reeds ge- (In verscheidene steden van ons land zijn of worden jeugd lucht vaartclubs opgericht ter bevorde ring van kennis en beoefening der vliegsport, experimenteeren met vliegtuigmodellen enz.) Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst En die hangt erg in de lucht, Wie daar thans de lucht van krijgen, Gaan dus nu reeds op de vlucht Neen, ik zal bij nader inzien In dien trant niet verder gaan, U mocht anders mijn bedoeling Mogelijk eens misverstaan. Waarin zijn de stoere jongens, Ferme knapen van vandaag, Meer geïntresseerd dan luchtvaart, Dat lijkt een onnutte vraag. Waarlijk, luchtvaartclubs voor jongren, Dat is wel een mooi idee, En de leiders van dien opzet Hebben haast een stormwind mee. Na de prachtige prestatie Van ons aller Pelikaan, Vliegt de jeugd, zou ik zoo zeggen, Op dit nieuwe denkbeeld aan. Om een vlieger op te laten Is voor jonge jongens fijn, Maar het is nog heel wat anders, Om een vlieger zelf te zijn. Op de aarde met haar zorgen En haar strijd, is 't niets gedaan, In de lucht is er pas ruimte, Om de vleugels uit te slaan. Daar is men, hoe groot de vluchten, Aan 't begin eerst van de vlucht, Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst En die ligt weer in de lucht Stel u voor, dat in de toekomst Voor ons Nederlandsche ras De wel nooit verwachte bijnaam 't Luchtigst volk ter wereld was. P. GASUS. dane proefnemingen uit te breiden; herinnert aan het algemeen nut van de opgeworpen ideeën; beveelt de leden van de Internationale Jaarbeurs Unie aan, hun pogingen tot ver wezenlijking der genomen besluiten voort te zetten; raadt de jaarbeurzen aan, eenige van hun ambtenaren Esperanto te doen leeren; en verzoekt het bestuur alle noodige stap pen te doen in overleg met het daartoe be noemde comité, die tot volledig succes kun nen leiden. In verband met het bovenstaande kunnen we niet nalaten ons hart te luchten in de volgende regels: Waren wij in de arbeidersbeweging nu ook maar zoover, Want inderdaad gebeurt bij de jaarbeurzen reeds wat wij, zonder succes nog, voorstellen aan de arb. organisaties. Want vele jaarbeurzen gebruiken reeds Esp. voor propaganda-doeleinden, in hun druk werk, reclame en correspondentie. Daarom gelooven we ook niet, dat deze resolutie een kapstok is, zooals in de arbeidersbeweging wel het geval was. WINKELIERSCOMBINATIE „PLAN WEST". De winkelierscoimbinatie Plan West houdt op Donderdag 25 Jan. haar jaarvergadering in café Seheywijk van den heer Nelis. De agenda vermeldt o.a. de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en een be stuursverkiezing wegens periodieke aftreding- van de heeren W. Akse, voorzitter, C. Tabak en Th. Willemse. De aftredenden zijn herkies baar. Verder zal een bespreking over de re clame worden gevoerd. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: J. R. Prent, leidster kinderhuis van Amsterdam Beecksangl. 1. M. Groot, ar beider van Wijdenes, H. Burgerstr. 1. A. Mod derman houder wasch- en strijkinr. van Bo- venkaspel Schoolstraat 3. C. J. Stet. zonder van Haarlem. Kerkstr. 96. Chr. de Vreeze, ar beider van Wijk aan Zee en D. H. Burgerst. 29. R. J. C. Ligtermr sigarenmaker van Wijk aan Zee Stumphiusstr. 25. L. Hooij, slager van Wieringen. Breestraat 79. Vertrokken: J. J. van der Does, slager naar Heemskerk Voo'-weg 9. r H, Soesman, boek houder naar Wijk aan Duin, Duinwijckl. 26. Chr, J. H. Fenger, dienstbode naar Amsterdam Joh. Verhulststraat 63, J. H. Huh. onderwijzer naar Wijk aan Duin Duinwijckl. 29. G. A. Duijn verpleegster naar Obdam B 40 Spierdijk; Joh. K. Jonker, rundsla eer naar Amstedam Da Costakade 54. J. Hoijtb- abeider naar Velsen Schulpweg 49. H. C. Vrugt, onderwijzer naar Wijk aan Duin Acacialaan 59. A. A. van Esse- veld. kraamverpl. naar Amsterdam Haarlem merstraat 97. Het Zusterhuis van het Roode Kruis Ziekenhuis. WIJK AAN ZEE EN DUIN DIENSTPLICHT. Bij beschikking van Z. E. den Minister van Defensie, is aan den dienstplichtige uit deze gemeente der lichting 1934, W. G. Zuiderduin. met ingang van 16 Februari 1934, voor een jaar vrijstelling 'verleend van den dienstplicht wegens kostwinnerschap. HINDERWET Ter secretarie dezer gemeente ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van P. Attema, wo nende te Wijk aan Zee en Duin, om vergun ning tot het oprichten van eene inrichting voor machinale houtbewerking, op een per ceel, gelegen aan den Groeneweg, kadastraal bekend in sectie B, No. 1747. LOOP DER BEVOLKING 31 Dec. 1933 bedroeg het totaal aantal in woners 7192. Bij gekomen door geboorte 208, idem door vestiging 1572. Totaal 8972, Vermindeiing door overlijden 44. idem door vertrek 578. Totaal generaal 8350. De totale vemeerdering van de gemeente bedraagt dus over het jaar 1933. De totale vermeerdering van de gemeente bedraagt dus over het jaar 1933 050 7192 1158 zielen. Het aantal huwelijken was over het afge- loopen jaar 53. STRAATSCIIENNERIJ. Door baldadige jongens Werd in den laatsten tijd de omgeving van den Munnikenweg onvei lig gemaakt. De lampen van de straatverlich ting werden uitgedraaid, uit een rijwiel dat in de Regulierstraat stond, werd een lampje ge stolen, uit een auto werdén een paar hand schoenen ontvreemd bij een tiental bewoners zijn de sleutels van de achter hun woning ge legen schuren weggehaald, terwijl uit een bakker-rva^en i brood werd ontvreemd. Men hoopt hieraan '-hans een einde te hebben ge maakt. De politie heeft een uitgebreid onder zoek ingesteld en slaafde er in de belhamels, eenige jongens van 9 jaar, op te sporen. Bij een der jongens werd op het erf, verstopt on der den grond, een aantal sleutels gevonden. Uit een bloembak, bevestigd voor een perceel aan de Regulierdwarsstraat zagen wij dep veldwachter, een paar handschoenen, welke onder het zand verstopt waren, opgraven. De meeste sleutels zijn thans terecht. Wij mogen veronderstellen dat de rust thans in die om geving is teruggekeerd. LICHTNET WEER DEFECT. Wegens een storing aan de leiding zat ge heel Wijk aan Duin, Donderdagavond in don ker. Tegen acht uur was het euvel hersteld. BURGERLIJKE STAND. Geboren; Maria Margaretha. dochter van J. Lubbers en A. Veldhuis; Catharina Helena, dochter van D. van Diepen en E. Oudhuis; Franciseus, zoon van J, H. Haartman en D. C. Kooiman; Cornelia Jacoba. dochter van B. Leuring en M. J. de Klerk; Daniel, zoon van E. Lijnslager en A. S. Blom. Ondertrouwd: F. L. Voorma. 30 jaar, en C. M. Albers, 24 jaar; L. Langendijk 38 jaar en M. G. van den Berg, 32 jaar. Overleden: N. Prince^ 56 jaar, weduwnaar van A. de Boer. VOOR BEVERWIJK. ZATERDAG 20 JANUARI. Luxor Theater: „De Luciferskoning" en „Ein Lied geht um die Welt", 8 uur. Kennemer Theater: „Ontwakende Jeugd" en „Standvastige Liefde", 8 uur. ZONDAG 21 JANUARI: Luxor Theater: „Als de alarmklok roep", 2.30 uur. ,Ein Lied geht um die Welt", 5 uur. „De Luciferskoning" en „Ein Lied geht um die Welt", g uur. Kennemer Theater: „Standvastige Liefde", 2.30 uur. „Ontwakende Jeugd" 5 uur. „Stand vastige Liefde" en „Ontwakende Jeugd" 8 uur. MAANDAG 22 JANUARI: Luxor Theater: „De Luciferskoning" en „Ein Lied geht um die Welt", 8 uur. Kennemer Theater: Filmavond Neder landsche Fabrikaat. 8.15 uur. AGENDA TE HAARLEM. Heden: ZATERDAG 20 JANUARI. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Vredes- sprookje „Zoo mooi als zonneschijn". 8 uur. Schouwburg Jansweg; „De 4 Mullers". 8.15 uur. Gem. Concertgebouw. Haarl. Arb. Tooneel- vereeniging „Herman Heijermans". Cabaret avond. 8 uur. Luxor Sound Theater: „Gladde jongens". 2,20, 7 en 9.15 uur. Palace: „Claudette Colbert, nachtclub Madonna". Op het tooneel: Conchita en Rocco, het elegante danspaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Der Zarewitsch". Op het tooneel: Kremo en Carlino, Ikarische spelen. 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 21 JANUARI: Stadsschouwburg. Vredessprookje: „Zoo mooi als zonneschijn". 2.15 uur. Stadsschouwburg. Nieuw Schouwtooneel: „Het wordt weer lente". 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: „Rip", Opera Comique. 8.15 uur. Rembrandt Theater. Popul. Wetensch. Voor-stelling: „Pandion de Vischarend". 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avtncJ?. Rozekruizers Genootschap. Tempeldienst ritus met occult wetensch. voordracht. Bake- nessergracht 13. 10.30 uur. Vereen, van Spiritisten „Wetenschap en religi". Wijdingsmorgen. Remonstrantenhuis. 10.30 uur. MAANDAG 22 JANUARI: Stadsschouwburg. Opera Italiana: „Faust" 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. FEUILLETON Naar het Engelsch van CURTIS YORKE. (Nadruk verboden). 31) „Zou 't u wat hebben kunnen schelen? Zoudt u er zich iets van hebben aangetrok ken?" klonk het heesch door de duisternis. „O, dat weet u wel", „Daar ben ik niet zeker van. Hoe zou ik ook?" .,,J a." Zijn hand omvatte de hare. „Dus per slot van rekening geeft u toch om mij'" „Ik weet het niet, ik geloof van wel". Hij sloeg zijn arm om haar heen en kuste haar. „Waarom heb je me dat niet eerder gezegd?" vroeg hij na 'n oogenblik van stilte. „Dat weet ik niet", fluisterde ze. „Misschien wist ik 't zelf niet". „Ben je er nu zeker van?" vroeg hij. Hij voelde haar hand zacht naar zijn hals gaan. „Ja, lieve David", zei ze, met meer ge voel in haar stem, dat iemand ooit voor moge lijk gehouden zou hebben, „ik ben er heel, heel zeker van". Hierop hoorden zij 't geluid van naderende voetstappen en zagen 't flikkeren van fakkels. „Komen jullie lunchen?" vroeg Kir win op vroolijken toon, „of willen jullie de lunch naar hier gestuurd hebben?" „We komen", riep Vanbrugh terug, waarop ze langzaam in 't daglicht traden. „Hallo, ouwe jongen", merkte Warwick op, toen de slenteraars in de buurt van de lunch mand kwamen: ,,'t lijkt wel of je in 't water gelegen hebt". „Dat heb ik ook voor 'n oogenblik", ant woordde de ander kalm. „Ik ben uitgegleden op die vervloekte brug, maar ik zal in de zon wel gauw opdrogen". ,,'t Schijnt je wonderlijk opgefrischt te heb ben", merkte Kirwin op. „Er is niets zoo goed als koud water, om iemand van zijn neerslach tigheid af te helpen- XXV. Tijdens de picnic, op 't steenachtig, ongelijke terrein dicht bij de mijn. was Edna ongewoon stil, maar er was in Vanbrugh's houding iets van onderdrukte opwinding wat niet onop gemerkt bleef. „Zeg, meneer Vanbrugh", vroeg Gaddy plot seling met zijn hooge kinderstem, „waarom hebt u juffrouw Mornington daar zoo lang in 't donker gehouden? Ik geloof, dat u haar bang hebt gemaakt: ze heeft geen stukje ge geten, behalve een sandwich en ze heeft, sinds ze hier kwam zitten, geen enkele maal gelachen". „Dat is 'n beschuldiging", zei Kirwin, veel- beteekenend knipoogend. „Hoe denk je je te verdedigen?" „Ik heb niets te zeggen", antwoordde de aangesprokene, verrukt op Edna's mooie ge zichtje neerziend, toen ze zich over Tartar bukte, die een stuk taart verslond. „Heb ik je erg aan 't schrikken gemaakt?" voegde hij er aan toe, zijn stem wat zachter dan tevoren. „Ja", antwoordde ze, zonder haar oogen op te slaan. „Daar. zie je wel!" constateerde Gad'dy ver ontwaardigd. „Dat is niet mooi van u, meneer Vanbrugh. Als ik dat geweten had, zou ik al door bij haar gebleven zijn. Dat zal ik 'n vol gende keer doen". „Graag Gaddy", antwoordde Edna met haar zedigste stem. Na den maaltijd liep 't gezelschap in kleine groepjes heen en weer en Vanbrugh, die merkte, dat Gaddy bij Edna bleef, ging naar Warwick, Kirwin en Mornington. die met hun ruggen tegen de zonbestraalde rotsklomp ge leund en met uitgestrekte beenen hun middag- pijp in rustige tevredenheid genoten. „Gegroet", zei Kirwin luid, toen Vanbrugh zich naast hem liet neerwallen. „Dus je hebt eindelijk de stap gewaagd, ouwe jongen? Mijn vrouw heeft maandenlang op heete kolen ge zeten of er nog iets van komen zou". „Je vrouw?" sprak Vanbrugh hem na. „Hoe wist zij er iets van?" Kirwin trok zijn hoed over zijn oogen en rolde opzij van inwendig plezier. „Dat weet ik niet. Ik denk dat ze een studie heeft gemaakt van de gewoonten van struis vogels," mompelde hij. de asch van zijn pijp kloppend. „O, schiet op," ging Vanbrugh goedgehu meurd voort, want het kon hem in zijn geluk kige stemming niets schelen, of hij geplaagd werd of niet. „Ik wensch je geluk", zei Warwick, den toe- komstigen bruidegom op den schouder slaand. „Zij is een reusachtig aardig meisje, en zoo knap, als 't maar kan!" Dank je, kerel. Waarom volg je mijn voor beeld niet?" antwoordde Vanbrugh, zijn pijp met liefdevolle zorg vullend. „Edna is een geschikt type", merkte de broer van de jonge dame lijzig op, „maar ze heeft een humeur als een duivelin, Vanbrugh, laat ik je dat zeggen". „O, ik heb ook een duivelsch humeur", ant woordde Vanbrugh met een flits in zijn grijs blauwe oogen, die zijn bewering versterkte. „Ik denk, dat we daar wel overheen komen. A propos, Kirwin. „voegde hij er aan toe, op zettelijk van onderwerp veranderend: „hoe staat 't met de smokkelaars? Is er eenig teeken van ze?" „Geen enkel", zei de ander, „ik ben klaar- blijkelijk op 't verkeerde spoor". Intusschen plaagden mevrouw Kirwin en Christian Edna en wensehten haar geluk. Me vrouw Kirwin straalde van voldoening, want deze verloving was inderdaad haar harte- wensch. „Je bent een ondeugende meid geweest, Edna," zei ze. „Je hebt dien armen jongen al een paar jaar zijn hoofd op hol gebracht, maar ik ben blij, dat je hem eindelijk uit de onzekerheid hebt geholpen." „Hij heeft z'n hart verloren en 't mij gege ven", was 't vroolijke antwoord. Terwijl ze sprak, keek ze den fikschen sergeant aan, die voortaan alleen haar zou toebehooren, en haar groote oogen kregen een zachte, haast ver legen uitdrukking. „Je moet heel goed voor hem zijn", sprak mevrouw Kirwin, „want hij is 'n lieve, aardige jongen en we houden allemaal vreeselijk veel van hem". „Ik zal mijn best doen", antwoordde ze ernstig. Christian wenschte haar ook geluk en over dacht onderwijl de moeilijkheden, waarin zij haar eigen liefdesaangelegenheden gebracht had. Zij wist nu voor zichzelf heel goed, dat Evan Warwick de eenige man was, met wien ze ooit zou kunnen trouwen, en als dit niet gebeurde, zou ze altijd ongetrouwd blijven. Merkwaardigerwijs gingen Warwick's ge dachten van zijn kant in vrijwel dezelfde richting. Het geblaf der honden kondigde Gaddy's terugkomst aan; hij was bezig geweest den armen Mike te plagen, terwijl deze de borden waschte in een klein beekje, „Zeg Gaddy", zei Vanbrugh, terwijl hij den jongen naast zich op zijn stoel trok, „ben je

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5