UIT HET BUITENLAND PROFESSOR JACQUES VAN LIER TE WEENEN OVERLEDEN. Een nieuw schandaal in Frankrijk Öostenrijksche démarche in Berlijn. Protest tegen de Duitsche houding inzake de Nationaal-Socïalistische actie. Toenemende spanning tusschen Amerika en Japan. Amerikaansche pers constateert aanvals plannen van Japan. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS OOSTENRIJK. Buitenlandsche bladen hebben in de laat ste dagen herhaaldelijk gemeld, dat de Öos tenrijksche regeering zich tot den Volken bondsraad heeft gewend om daar de Duitsch- Öostenrijksche verhouding ter sprake te brengen. Van Duitsche zijde wordt er thans de aan dacht op gevestigd, dat de Öostenrijksche gevolmachtigde te Genève zelf verklaart bij zijn laatste bezoek aan den secretaris- general van den Volkenbond andere dan zuiver Öostenrijksche kwesties ter sprake te hebben gebracht. Juist is, dat de Öostenrijksche gezant in opdracht van zijn regeering een démarche heeft gedaan op het ministerie van buiten- landsche zaken te Berlijn en eenige bezwa ren heeft ingebracht tegen het doen gelden van invloed van zekere Rijks Duitsche krin gen op de nationaal-socialistische beweging in Oostenrijk warbij werd medegedeeld, dat Oostenrijk zich tot den Volkenbond zal wen den, indien geen rekening zou worden ge houden met deze bezwaren. De gedetailleerde beweringen werden thans te Berlijn bestudeerd en zullen, naar nu be kend werd, op grond van het resultaat van dit onderzoek binnen den zoo kortst mogelij ken tijd met nadruk worden weerlegd. AMERIKA De dagelijksche berichten der Amerikaan sche pers, die melding maken van een toe nemende spanning tusschen Ruslanden Japan, gaan steeds in de richting van een sterke oorlogsvloot. Eenige bladen verwachten feeds met het voorjaar het uitbreken van een oorlog in het Verre Oosten. Onder deze omstandig heden is ook het congres van meening, dat de positie der Vereenigde Staten in den Stille Oceaan moet worden beschermd door een sterke viot. De uitbreiding der vloo-i wordt vooral daarom noodzakelijk genoemd, omdat Japan, althans volgens deze bladen, de in 1936 expireerend vlootverdragen van Washington en- Don den in den hu-idigen vorm'Vhiet zou willen vernieuwen, doch plootpaxïfèit eisch.t.met de Verèen-igde Staten' en Epleja'nd'.Déze fcafoteltséisch vüórdFfti tfé Amerikaansche■ pers algemeen beschouwd als e;en bewijs voor Japansche aanvalsplan nen.;" In dit „verband is van belang, dat presi dent Roosevelt en ambassadeur Bullitt nog onlangs hebben gewezen op den krachtigen wensch naar vrede der Sovjetsregeering. Uit Washington wordt gemeld, dat het Huis -van Afgevaardigden de vlootvoorstellen heeft aangenomen. hebben gesteld, dat dit land volkomen onaf hankelijk zal worden verklaard. Zij wenschen, dat de Nanking-regeering - de thans geldende overeenkomst, waarbij aan Binnen-Mongolië een zekere mate vari autonomie wordt toege kend, zal intrekken. Dé huidige politieke situa tie maakt het naar" hun .meening noodzakelijk, dat de Mongoolsclie staat geheel zelfstandig wordt, daar anders de Japanners Binnen- Mongolië van China zullen losscheuren. De beslissing der Chineesche regeering is nog niet bekend. DE JAPANSCHE CONCUR RENTIE IN NEDERL.-INDIë. GEEN INGEWIKKELD PROBLEEM, ZEGT SAITO. In een interview met den pas benoemden Japanschen ambassadeur in Washington, den heer Saito, thans nog gezant bij het Neder - landsche Hof die Maandag- a.s. ons land zal verlaten kwamen ook ter sprake de moeilijk heden welke tusschen Japan en Nederland ontstaan waren door den invoer van katoenen goederen in Nederlandsch Indië. Hierover zeide de gezant: Deze kwestie zal op dezelfde vriendschappelijke wijze geregeld worden als de overige vraa'gstukken. Met Britsch Indië is Japan het Ook eens geworden en naar mijn meening is het probleem met Nederlandsch Indië-niet zoo ingewikkeld. Daar zal zeker een oplossing voor te vinden zijn". De heer Saito erkende de moeiijkheden welke voor verschillende landen- uit de Japan sche concurrentie voortvloeiden en welke uiteraard nog verscherpt werden door den val van de yen. Zeer waardeerend .uitte de gezant zich over de ministers. Cölijn en de Graeff die een open oog hadden voor de moeilijkheden waar men aan beide, zij den, voor stond en die er naar streefden een practische oplossing van de problemen te vinden. Ook de katoen commissie welke eenigen tijd geleden bespre kingen met Nederlandsche belanghebbenden in Den Haag heeft gevoerd was getroffen dooi de redelijkheid en geschiktheid van de Neder landsche onderhandelaars. Op welke wijze men het eens zou worden kon de gezant natuurlijk nog niet zeggen. Wel merkte hij op dat de kwestie langs vele wegen opgelost kon .worden., - GELE RIVIER WEER BUITEN HAAR OEVERS. DUIZENDEN DAKLOOZEN. SJANGHAI, 24 jahuari", (V. D.) De Gele Rivier, die veel ijs met zich mee voerde, is weer eens buiten de oevers getreden in de provincies Honan en Chili. De pas weer her stelde dijken zijn vernield, 4000 personen zijn reeds dakloos. Men. vreest, dat bij een verder wassen van het water, de ramp een nog groo teren omvang zal aannemen.. Een Rotterdamsche jongen, die professor werd. (Van onzen Weenschen correspondent.) De liquidatie van de Banque Nationale de Crédit. (Van onzen Parijschen correspondent). Het kabinet Marinkowitsj afgetreden. Uit Belgrado wordt gemeld, da het kabi net afgetreden is' De vormalige permier Marikowitsj heeft geweigerd een nieuw kabinet te formeeren, waarna Tomasjitsj de opdracht tot het vor men van een kabinet heeft aanvaard. Algemeen beschouwt men de belasting plannen van den minister van financiën als oorzaak voor de crisis, welke niet slechts in het parlement, doch ook bij verschillende leden der regeering sedert langen tijd op tegenstand botsen. Oostenrijk. Wapens gevonden bij den ontbonden „Schutzbund". De veiligheidsdienst van Beneden Oosten rijk had verschillende vertrouwelijke aanwij zingen gekregen, dat in gebouwen der ge meente Schwechat bij Weenen, o.m. in de badinrichting wapens waren geborgen, welke hadden toebehoord aan den ontbonden re- publikeinschen „Schutzbund", de militaire formatie der sociaal-democraten. Woensdag ochtend hebben de huiszoekingen plaats ge had: 40 machinegeweren, 70 geweren, 200 a 300 handgranaten, 38000 geweerpatronen werden in beslag genomen. Tot nu toe zijn 30 personen gearresteerd, doch het onderzoek duurt voort. Cuba. Engeland erkent het nieuwe bewind. Reuter meldt uit Londen, dat de Britsche regeering de regeering van Mendieta heeft erkend. De regeering-Mendieta is thans erkend door de V. S., Mexico, Columbie, Uruguay, Chili, San Domingo, China, Italië, Bolivie, Costa Rica, Peru, Groot-Brittannië en de Dominions, Frankrijk en Spanje. China. Ook Binnen-Mongolië eischt zelfstandigheid. Te Nanking bevinden zich op het oogenblik meer dan 100 vertegenwoordigers van Binnen- Mongolië, die or> een vergadering den eisch WEEINEN, 22 Januari. Het heeft ons allen, die hem. gekend heb ben, diep getroffen: onze zoozeer gewaar deerde en beminde landgenoot Jacques van Lier, die gedurende een 'lange reeks van jaren deel uitgemaakt heeft van het wereldver maarde orkest van de gröpte Weensche opera, is van ons heengegaan. Van Lier was in Weenen "buitengewoon populair. Dat had hij niet alleen aan zijn bijzondere capaciteiten als', kunstenaar en fluitist te danken, doch ook aan zijn bui tengewoon beminnelijke - en aangename eigenschappen als mensch. Hij was een schitterend causeur, die altijd vol kwinksla gen zat, en professor Hugo Burghauser, de voorzitter van de orkestvereeniging der Wiener Philharmoniker, noemt hem vandaag in een artikel ter eere van zijn- nagedachte nis in het Neues Wiener JourriaT den „Uilen spiegel van het orkest". „Het overlijden van collega proféssor Jacques van Lier" zoo zegt hij. „heeft mij en alle leden van het philhar monische orkest diep1 ofitr'oerd. Wij allen waardeerden hem als een van de uitmuntend ste kunstenaars van ons orkest. Zijn manier van spelen had ietsabsoluut persoonlijks en men kon onmiddellijk hooien," bok wanneer mén het orkest niet zag,' dat Van Lier aan zijn lessenaar speelde,, omdat het tirbré van zijn spel een eigen kleur van klank had. Dat wisten niet alleen wij van het philharmonische orkest, .maar ook alje groote dirigenten, onder wie gespeeld werd. Zij vertrouwden hem altijd graag solo-stukken toe. Van Lier was bovêridien een man van de wereld eneen humorist. Hij was op en top een gentleman.. Zijn schalkschheid was spreekwoordelijk. En zijn Uilenspiegel-streken en grappen, waarmede hij .collega's plaagde, brachten altijd vroölijkheid, en beweging in onze rijen. Hi.i was misschien dé eenige, die het zich mocht veroorloven ook een loopje met Franz Schalk en F,elix Weingartner te nemen. „Hofrat" professor Arnold -Rosé, een van FRAUDULEUZE HANDELINGEN VAN EX-PREMIER. NIEUWE ONREGELMATIGHEDEN IN FRANKRIJK AAN HET LICHT GEKOMEN. PARIJS, 24 Januari. (V. D.) Tegen de lei ders van een onderneming tot uitvoering van groote openbare werken is een aanklacht in gediend. Het betreft hier den vroegeren eer sten minister Francois Marsal en een zekeren Gérard, die lid van den raad van beheer van deze maatschappij zijn. GEEN ARTIKELEN OVER DEN EX-KEIZER! EEN DRINGEND VERZOEK AAN DE DUITSCHE BLADEN. BERLIJN, 24 Januari (V. D.) Langs den ge- bruikelijken weg is aan de dagbladen die van een aantal met name genoemde bureaux persartikelen betrekken, dringend verzocht de hun door deze instellingen toegezonden artikelen naar aanleiding van den verjaar dag van Wilhelm II niet te" publiceeren. SPOORWEGONGELUK IN SPANJE. 9 DOODEN EN 40 GEWONDEN? PARIJS, 24 Januari (V. D.) Uit Santander wordt gemeld, dat de personentrein Madrid Santander tusschen Posquera en Montabliz ten gevolge van een dijk ver zakking is ont spoord. 9 personen zouden om het leVen zijn gekomen. Tot deze slachtoffers behooren de machinist en een stoker. Het aantal gewon den wordt op 40 geschat Uit Santander is een hulptrein vertrokken.- SOCIALISTEN TE NANCY SLAAGS MET NEO-SOCIALISTEN. Tusschen socialisten en neo-socialisten hebben, naar Reuter meldt, te Nancy ern stige botsingen plaats gehad. De socialisten drongen een vergadering der neo-socialisten binnen en trachtten deze uiteen te drijven en daar de neo-socialisten minder in aantal waren, konden zij zich niet voldoende te weer stellen. De politie greep daarop in en ontruimde de zaal DUUR LEVEN IN TURKIJE. EEN ZIJDEN HEMD KOST MEER DAN 30 GULDEN. De bevolking van Turkije klaagt er..over dat de kosten yö'or levehsond'erhoud zoodanig' 'Stijgen, dat .ï^feh'boelde diuufste stad ter. wereld dreigt te worden, aldus een Reuter- bericht. Een loca,al-telefoongesprek kost 15 cent, een banaan 35 cent, een klein flesch Fransche wijn acht gulden, een flesch whis key tien gulden, een zijden overhemd meer dan 30 gulden. Ook suiker, lucifers, steenkool, hout, petroleum en sigaretten zijn zeer hoog in prijs. De autoriteiten zullen trachten de kosten van het levensonderhoudte verlagen: alge meen is "men van meening, dat te hooge in voerrechten, noodig voor het beschermen van de binnenlandsche industrie, de oorzaak van dezen hoogen levensstandaard zijn. de bekendste en gevierdste personen ln het Weensche muziekleven, schrijft in hetzelfde blad dat met Van Lier een van de uiiimun- tendste musici van Weenen is heengegaan. Iedere Weener kende zijn naam en veelal werd hij hier, omdat hij zulk een meester in zijn kunst was, „König Lear" („Lier") ge noemd. Jacquês van Lier is een Rotterdamsche jongen geweest. Hij was afkomstig uit een zeer muzikale familie in de stad aan de Rotte. In zijn hart is hij altijd die jongen van vroeger gebleven. Ik herinner me nog goed, hoe ik hem ongeveer twaalf jaar ge leden voor de eerste maal te Weenen ont moette. Het was bij een 'Zondagochtend concert van het philharmonische orkest in de groote zaal van hë't „Musikvereinsge- baude". Ik sprak hem in een gang achter het podium. En hij vroeg mij onmiddellijk, of ik óók een Rotterdammer was. Hij was toen pas tevoren" door den presi dent van de Öostenrijksche republiek tot professor aan de „Staatsakadèmie für Musik und darstellende Kunst"_;benoemd. Van Lier heeft reeds 'als kind buitenge woon veel voor muziek gevoeld en voort durend gespeeld. Hij was nog heel jong, toen hij aan de concerten vande Rotterdam sche Orkestvereeniging „Symphonia" mede werkte. Die uitvoeringen .werden in de oude Doelenzaal gegeven. Van Lier trad toen ook al als solist op, hij speelde o.a. het Fluit concert van Theodoor Vefhey, toen dit voor den aller eersten keer ten-, gehoore werd ge bracht. Jacques van Lier heeft eerst te Rotterdam gestudeerd en is daaropnaar Berlijn ge gaan, waar een andere beroemde landge noot, /Ary van Leeuwen, zijn leermeester werd. Eigenaardig is het, Jdat deze Ary van Leeuwen later aan de Weensche opera ver bonden was en dat Van Lier daar naderhand eerst onder diens leiding en dan in diens plaats in het orkest van deze opera speelde en dat hij ook zijn opvolger als professor aan de Weensche Staatsakademie werd. In 1901 trok Van Lier van Berlijn naar Er verschijnen nu wel dagelijks kolommen over 't Stavisky-sehandaal, zooveel dat er geen plaats meer overblijft voor de affaire van Rijssel, voor die van Bordeaux en die van de versterkingen aan de grenzen, noch voor de zooveel droevere affaire van Lagny, maar men moet toch even - stilstaan bij de verkla ring van sommige Kamerafgevaardigden, die niet geheel ten onrechte zeiden: waarom maakt men zoo'n drukte voor „twee hon derd millioen, terwijl er geen woord meer wordt gesproken over de drie milliard die aan het Fransche budget werd onttrokken en de vijf a zes milliard aan de zakken van de Fransche spaarders in het schijnbaar totaal vergeten schandaal van de Banque Nationale de Crédit en de affaires van André Vincent. Er schuilt daarin een groote waarheid. Ieder herinnert zich nog wel tijdens het ministerie Laval, de geweldige krach van de B. N. C. waarbij niet alleen tallooze particuliere spaarders maar vooral ook de Staat, die voor milliarden in de onderneming had gestoken, was geïnteresseerd, benadeeld werden. De toenmalige chef van de regeering kon al niet anders doen dan beloven, al was het alleen ma,ar om de orde te bewaren, dat bij de li quidatie alles in het werk zou worden gesteld dat de Schatkist niet zou Worden te kort ge daan, en dat „zonder onderscheid des per- soons" de schuldigen zouden worden onder vraagd etc. etc. En sinds heeft men niet meer hooren spre ken over de liquidatie- van ..de B. N. C„ en werd nimmer de naam genoemd van een van de directieleden en zeker niet van den dic tator van de bank: André Vincent. Men was aan het liquideerenen daarmee uit. 't Enorme schandaal was .daarmede dus vergeten, ware het niét dat men thans aan 't einde van de liquidatie is en dat het tijd wordt om eens na te gaan wie en voor hoe veel de benadeelden, particulieren zoowel als schatkist, hun geld terugkregen. We steunen hier niet op „on dits" maar op de verslagen van financieele bladen, zooals Agence Econo- mique et Finincière en Informationes Politi- ques et Financiers, verslagen welke trou wens nu ook beginnen dóór te dringen tot de Parijsche dagbladpers die ons al een zeer somber relaas geven van de liquidatie geste, Zoo zelfs dat men niet meer aarzelt om te zeggen: na 't B. N. C.-schandaal staan we hier ineens bij verrassing voor een nieuw, nog grooter schandaal, waarbij vergeleken de affaire-Stavisky maar kinderwerk is. Want het gaat hier niet om 20.0-'mi-lioen, maar om een milliard zevenhonderd .millioen waar voor de staatskas te kort wordt gedaan. En zulks tot voordeel van de particuliere schuld- eischers van de bank. De liquidatie van de B. N. C. dan heeft, tot op dit oogenblik ruim 1.700 millioen opge bracht en deze som is aangewend om aller eerst de particuliere schuldeischers terug te betalen. De Staat had echter aan de B. N. C. een bedrag van twee milliard 75 millioen voorgeschoten, maar geen cent van de liqui datiesom is afgetrokken om den Staat terug te betalen. Nu nagenoeg alle particuliere schuldeischers hun geld hebben terugge- kregen stellen de liquidatoren vopr om even tueel volgende gelden aan te wenden óm de schulden tegenover de. schatkist: af te beta len en voor de begroofcirig 1934 rekent de Staat op een bedrag van 150 mililoen van deze zijde. Men moet hier in aanmerking nemen dat de B. N, C. niet ten oiider is gegaan aan .een handelsschuld, maar .alleen aan voorgescho ten géiden welke warén gelevérd voor 't ver sterken van particuliere voorschotten. De krach kon dus niet voortkomen uit prijs dalingen op de wereldmarkt. Maar daar is nu de groote vraag welke men zich niet alleen in financieele kringen maar vooral in de po litieke wereld stelt: wie. welke bewindsman, welke regeering, welke minister-president, Rostock en in 1906 kwam hij naar de mu- ziekstad Weenen om er lid té worden van het vermaarde orkest van den Konzert- verein. Gustav Mahlër, die toen dirigent aar de groote opera was, hoorde hem in het Konzerthaus spelen. Hij vond zijn spel, dat een diepen indruk op hem maakte, zoo bij zonder goed, dat hij hem onmiddellijk voor de opera engageerde. Sedertdien was Van Lier fluitist en later eerste fluitist in het groote. huis op den hoek van de Karntnerstrasse én den Opera- ring. Verschillende malen werden hem be trekkingen in andere steden en landen aan geboden. Maar Van Lier gaf er de voorkeur aan, te Weenen te blijven. Hij weigerde een positie bij de staatsopera te Dresden aan 'e nemen en wees ook een aanbod van de Me tropolitan Opera te New York van de hand. Twee keer heeft Van Lier met de andere leden van het Weensche opera-orkest onder leiding van Franz Schalk te Parijs gespeeld. Tot belooning van zijn schitterend spel werd hij tot officier d' Académie benoemd. Het vorige jaar herdacht professor Van Liei* het feit. dat hij vóór vijfentwintig jaren lid van het Weensche philharmonische or kest was geworden. Zijn vrienden in het orkest wilden deze gelegenheid niet onop gemerkt laten voorbijgaan en daarom heeft men hem een gouden eere-ring met inscriptie en met diamanten ten geschenke gegeven. Dit is een onderscheiding, welke alleen zeer bekenden dirigenten eh buitengewoon ver dienstelijken leden van het orkest te beurt valt. Bovendien werd hem een buste aan geboden, een portret van. Van Lier, welx kunstwerk door den beroemden te Weenen wonenden Italiaanschen beeldhouwer Mario Petrucci vervaardigd was. Gedurende den laatsten tijd was Van Lier sukkelend. Hij leed aan angina pectoris en hij had zich zelfs genoodzaakt gezien het orkest te verlaten, daar zijn hart niet meer tegen de vermoeienissen van het fluit spel bestand was. Op twee en vijftig-jarigen leeftijd is hij nu gestorven.' Er hangt een lange zwarte vlag ten teeken van rouw van het gebouw van de „Akademie für Musik und darstellende Kunst" aan welk instituut professor Van Lier nog steeds als leeraar verbonden was. Voor zijn leerlingen, die zon der uitzondering veel van hem hielden, be- teekent zijn heengaan een groot verlies. Zij zullen tezamen met alle leden van het phil harmonische orkest en met tal van vrienden en kennissen van den overledene Maandag namiddag vóór het crematorium afscheid van hem nemen. W. M. BEKAAR. welke minister van financiën heeft er zijn goedkeuring aan gehecht dat allereerst,.voor dat de Staat ook maar eenig uitzicht erop kreeg om de geleende belastinggelden terug te krijgen, de particuliere schuldeischers van de B. N. C. worden terugbetaald? Waarom, zoo geheel in strijd met elke normale liquida tie, komt de Staat, d. w. z. de gemeenschap eerst in de allerlaatste plaats aan de beurt? En wie zijn de „particulieren" die daarvan hebben geprofiteerd? Als men op de liquidatie van de ex-B. N. C. nu reeds 1.700 millioen heeft kunnen vinden ten behoeve van de particulieren, dan vraagt men zich ook af of het gerucht als zou de bank op het oogenblik van de krach nog hebben beschikt over 'n actief van een mil liard, niet waar was. Hoe het zij, die eerste 1.700.000.000 hadden onmiddellijk moeten worden aafgedragen aan de schatkist. In plaats daarvan zijn ze linea recta terugge keerd in de zakken van de particuliere schuld eischers en de oprichters in de eerste plaats. Er worden reeds namen gemompeld maar tot nader order is het beter er niet verder op in te gaan. Het trieste zaakje is nu al aan het rollen en helaas moet men vreezen, als de affaire-Stavisky haar actualiteit begint te verliezen, dat dan deze geweldige bom zal barsten, Een andere vraag is echter of Frankrijk nu wel behoefte heeft aan zulke „actualiteiten". We zitten al zoo in het hoekje waar de harde slagen vallen.... HENRY A. TH. LESTURGEON. DUITSCHE „LUCHTSPORT". PARADE VAN HONDERDEN VLIEGERS IN BERLIJN. De Berlijnsche correspondent van de „Times" meldt aan zijn bïad, dat hij Maan dag op de Adolf HItlerplatz in Berlijn een parade heeft bijgewoond van honderden vliegers, die werd gehouden ter eere van den 43sten verjaardag van kapitein Bruno Lörzer. De mannen waren in keurige uniformen ge stoken evenals hun leiders en maakten een zeer sol datesken indruk. „De toeschouwer," zoo schrijft de corres pondent, „die in de veronderstelling is ge weest, dat de mannen en de vliegtuigen, die boven hun hoofd cirkelden, tot de Duitsche luchtmacht behoorden, is het slachtoffer ge weest van gezichtsbedrog. Want bij nader onderzoek zou hun gebleken zijn, dat de mannen evenals de machines tot een orga nisatie behoorden, die „slechts" sportieve doeleinden beoogt, n.1. de Luehtsportbond". Elfhonderd man marcheerden door de straten van Berlijn. Zij vertegenwoordigden alleen maar de af deeling Groot-Berlijn, zoo dat de geheele sterkte van den Duitschen Luehtsportbond wel zeer groot moet zijn! "(Alg. Handelsblad)., „GRUWELPROPAGANDA" DOOR GEESTELIJKEN? DRIE VEROORDEELINGEN TE MüNCHEN. Voor de buitengewone rechtbank te München begon onder groote bélangstelling gisteren het proces tegen de drie voor ge- ruimen tijd gearresteerde katholieke geeste lijken, pastoor dr. Emil Muhler, kapelaan Oskar Thaler en rector Sollacher. De drie beklaagden worden, volgens het D.N.B., beschuldigd van overtreding van de verordening van den Rijkspresident van 21 Maart j.l. Muhler zou in het einde van September of begin October tijdens het avondeten in de pastorie „gruweïberichten" hebben medege deeld, die door kapelaan Thaler aan den derde beklaagde Sollacher waren oververteld, die het weer verder had verteld aan twee on derwijzeressen. Het O.M. requireerde tegen ieder der be klaagden 8 maanden gevangenisstraf. Derechtbank wees het volgende vonnis. De beklaagden Dr. Muhler, Thaler en Sol lacher zijn schuldig aan overtreding van par. 3 der verordening van den Rijkspresident van 21 Maart 1933. Dr. Muhler wordt ver oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf kapelaan Thaler tot drie maanden gevan genisstraf en Sollacher tot vijf manden ge vangenisstraf, allen met veroordeeling tot betaling der kosten. S. S.-MAN IN EEN AUTO VERBRAND EóSERFELD. 24 Januari (V.D.) Tenge volge van de aladheid van den weg is een auto, waarin S.S.-mannen waren gezeten in een bocht van den weg in botsing gekomen met een autobus. De benzinetank van de auto geraakte in brand, waarbij de bestuur der van de auto, een S.S.-man uit Siegen zoo ernstig werd gewond, dat het niet moge lijk was hem uit den brandenden wagen te redden. Hij verbrandde voor de oogen van zijn kameraden. Twee andere S.S.-mannen werden ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis. GEVANGENE MET EERESALUUT INGEHAALD. DIRECTEUR WERD ER VOOR AFGEZET. CADIZ, 24 Januari. (Reuter). Toen gene raal Sanjurjo in zijn nieuwe gevangenis te Santa Catalina aankwam om zijn levenslange straf verder uit te zitten, bracht het hoofd der gevangenis het militair saluut en gelastte ook zijn ondergeschikten te salueeren. „Generaal Sanjurjo zal voor mij altijd op perbevelhebber biijven ook al moet hij naai de gevangenis", verklaarde de directeur van de gevangenis. Het gebeurde werd evenwel ter kennis van de autoriteiten gebracht, die den directeur thans hebben afgezet en gearresteerd.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3