DE TENTOONSTELLING VAN NEDERLANDSCH FABRIKAAT. STAATSGEHEIMEN. IJMUIDER COURANT DONDERDAG 25 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD. Opening door den burgemeester. Groote belangstelling van het publiek. Fraude in Frankrijk. Het houdt niet meer op met de Fransehe financieele schandalen. Na het Stavisky- schandaal de affaire te Rijssel, nu de fraaie historie van den bankier Alexandre. Er is een statistiek van diens slachtoffers, waaruit blijkt dat drie Kamerleden, 18 prefects, 30 hoofdkas siers van verschillende maatschappijen, 12 presidenten van rechtbanken, twee officieren van justitie, twee senatoren, 50 rechters. 12 commissarissen van politie en tallooze offi cieren en lagere ambtenaren hun spaarpen ningen bij de krach van zijn bank verloren hebben. En Reuter meldt er voor de gezellig heid bij, dat deze Alexandre de „leermeester" van Stavisky is geweest, die eenige jaren ge leden nog bij een van de ondernemingen van Alexandre werkte. Een vrooüjke boel! Van morgen bericht onze Parijsche correspondent nog ten overvloede het resultaat van een reeds-vergeten financiëel schandaal van eenigen tijd geleden: de déconfiture van de Banque Nationale de Crédit, tijdens het be wind van het kabinet Laval. Tot liquidatie van deze onderneming, waarin de Staat zwaar geïnteresseerd was, moest worden besloten. De particuliere vorderingen werden preferent verklaard, maar nu blijkt de uitkomst te zijn dat de Staat er 1700 millioen francs bij in schiet. Dat is 170 millioen gulden: zelfs voor Frankrijk een enorm bedrag. Het is natuurlijk heel mooi, dat men de vorderingen van parti culieren heeft laten vóórgaan, maar wie stop pen de gaten in de schatkist? Plet is alge meen bekend, uit harde ervaring. De positie van den premier, Camille Chau- temps, is in deze omstandigheden wel alles behalve benijdenswaardig. Het schijnt ook niet veel zin te hebben politieke ruziedebat ten te houden, waarin de rechterzijde de lin kerzijde, en viee-versa, beschuldigt dat der gelijke dingen alleen onder haar bewind plaats hebben. Want het is duidelijk genoeg, dat de vraag of rechts of links regeert die zaken niet beïnvloedt. Men krijgt den indruk dat zoowel rechts als links onmachtig zijn gebleken de financieele schandalen te voor komen. En wie zegt: dan moeten ze de repu bliek maar opgeven en tot de absolute mo narchie terugkeeren, of een anderen vorm van dictatuur, dient eprst zijn geheugen eens op te frisschen met een kleinen speurtocht in de geschiedenisboeken. Hij zal er de liefe lijke episodes uit de tijden van het absolu tisme in ontdekken, en .tenslotte geneigd zijn met Topaze, aan het slot van Marcel Pagnol's tooneelstuk van dien naam, uit te roepen: „De menschen zijn niet goed Voor het overige is dit geen constructieve gedachte Men vraagt zich af waar het in Frankrijk naar toe moet. Natuurlijk kunnen kwade députés wel in het Palais Bourbon gaan schreeuwen tegen den zwaarbeproefden heer Chautemps, en kan deze alle mogelijke strenge onderzoekingen en straffen beloven, maar het zeer spaarzame Fransehe volk, dat aldus slag op slag van de vruchten van zijn arbeid en zuinigheid beroofd wordt, is daar niet tevreden mee. Het eischt betere toestan den. Het eischt zonder eenigen twijfel een geduchte nieuwe controle op de daden van de „financieele wereld", waarin allerlei soorten van avonturiers blijkbaar volkomen vrij spel hebben gehad. Daar heerscht een geweldige ontevredenheid in Frankrijk over de ontzet tende, ten hemel schreiende misstanden in de „monde des finances" en de heele wereld weet, dat dergelijke ontdekkingen zich in de laatste jaren volstrekt niet tot Frankrijk •hebben bepaald.''Naast de wandaden van fi nanciers vindt men de voortdurende onthul lingen overde toestanden in de, internatio nale 'wapenindustrie, die thans weer bezig is met haar niet-aan-concurrentie onderhevige prijsberekeningen de staatsbudgets enorm te verzwaren. Want, nietwaar, de wereld is, na officieel den oorlog tot misdaad verklaard te hebben, weer met volle kracht aan een be wapeningswedloop begonnen. In een Engelsch weekblad heelemaal niet communistisch of zoo..., weineen: een rustig burgerlijk week blad lees ik bittere woorden over de „op leving" in de wapenindustrie, die zich voor een belangrijk deel baseert op Engelsche leve ranties aan Duitschland. In het Verre Oosten 'is dit beschavingselement oo kal doorgedron gen, want Japan levert lustig aan China, blijkbaar in naam van de Japansche vader landsliefde. En niemand zal het meer ver bazen als we straks mochten hooren dat Ja pan ook aan Rusland levert, en Rusland zij nerzijds weer aan Japan Dé financieele schandalen in Frankrijk be wijzen, evenals de onthullingen inzake de wapenindustrie, keer op keer dat schier alle naties in deze dingen, die over haar levens belangen beslissen, niet geleid en zelfs niet beschermd worden door haar officieele regee ringen, maar overgeleverd zijn aan stille krachten, die weinig of geen scrupules ken nen. Wat is er anders uit af te leiden. De ontzettende knoeiboel-achter-de-scher men begint steeds duidelijker aan het licht te treden. Dat dit op den duur moet leiden, onvermijdelijk, tot gansch andere wettelijke regelingen inzake de wereld der financiën en der grootindustrie valt moeilijk meer te be twijfelen. Dat Frankrijks crediet in deze tijden ontzettend geschokt wordt kan daarbij alleen gelden als een belangrijk symptoom. Pagnol's „de menschen zijn niet goed" is een wat al te gemakkelijk pessimisme. We zijn daarvoor een beetje te ver gevorderd in de wetenschap, dat de menschenwetten zóó onvolkomen zijn dat slag op slag duizenden eerlijke, eenvoudige, vertrouwende lieden door enkele gewetenlooze schurken bestolen kunnen worden. R. P. FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door THEA BLOEMERS (Nadruk verboden) 2) Miss Colvin had zich met haar stoel van hem afgewend en keek naar de tafeltjes in de nabijheid. „Waarom is de gedachte, dat die man bij je zal komen, je zoo onaangenaam?" vroeg het jonge meisje gedempt. „Begrijp je dat niet?" klonk de wedervraag, niet zonder scherpte. „Neen, ik wilde dat ik het begreep" „Goed, dan zal ik het je uitleggen. Het is omdat de zaak nu bekend zal worden. Ik voel er niet het minste voor, '11 middelpunt van allerlei krantengeschrijf te zijn en vooral niet, dat jouw naam met de kwestie in ver band wordt gebracht". „Maar waarom vind je dat zoo erg?" „Omdat ik geen schandaal begeer, dat ook maar in eenig opzicht de vrouw, die ik lief heb, zou kunnen beroeren". Hij sprak drin- BEVERWIJK DE NIEUWE BIOSCOOP PROGRAMMA'S. Luxor-Theater. In het Luxor-Theater vangen Vrijdagavond de vertooningen aan van de zeer goede amu sementsfilm „Ein süsses Geheimnis" (Een zoet geheim) met Hansi Niese in de hoofdrol. Zij speelt de rol van winkeljuffrouw, zoowel als die van de moeder van drie dochters en twee schoonzoons op onnavolgbare wijze. Daar komt nog bij, dat zij 25 jaren geleden pro fessor Hugo Aichinger huwde, die zich om de heele modezaak niet bekommert, maar die liever onder het dak' van zijn zolderkamertje verdiept zit in zijn wisselvallige studies. En het is zijn noodlot, dat hij de voornaamste pretendent naar de hand van zijn jongste dochter moet laten zakken bij een examen. De verwikkelingen, welke daarvan het gevolg zijn, zijn aanleiding tot een heele reeks ver warring stichtende gebeurtenissen, die groote vroolijkheid teweeg brengen. De ontgooche ling van den professor aan het slot zet de kroon op het werk. Zoo werd deze film een recht vroolijke geschiedenis waarvoor de schlagercomponist Karl M. May goede mu ziek schreef. Het tweede hoofdnummer is ,,De Koningin had bezoek", een spannende film met een echte hof-intrigue. De onttroonde prinses van een zeker koninkrijk, Kraya genaamd, wordt uit Parijs, waar zij juist in het huwe lijksbootje dacht te stappen naar haar land ontboden, wijl zij als regentes is uitgeroepen. Na een jaar wordt zij gedwongen een buiten- landsche sóuverein te huwen. Haar Parijsche liefde heeft haar niet vergeten en weet haar zelfs tweemaal achtereen van een wissen dood te redden. Tenslotte trouwt de koningin regentes met een burger, in dit geval den Parijschen vriend. Kraya blijkt namelijk een zeer democratisch land te zijn en het volk eischt zelfs dit huwelijk. E11 zoo eindigt het verhaal na allerlei spannende wederwaardig heden met een gelukkig huwelijk. Een amusant programma alzoo, dat groote belangstelling waard is. Wij vestigen er de aandacht van onze le zers op, dat Zaterdagavond in verband met den feestavond van de B.V.V. de Kennemers geen bioscoopvoorstelling in het Luxor-Thea ter wordt gegeven Kennemer-Theater. Liebe musz verstanden sein". Een amusante film met een aardig liedje draait in de komende week als hoofdnum mer in het Kennemer-Theater. George Alexander en Rose Barsony spelen op prettige wijze de hoofdrollen en er zijn uitmuntende bijrollen van Oscar Sabo als het factotum en Hilde Hildebrand. „Liebe musz verstanden sein" is de vroolijke leed- en liefdesgeschie denis van de stenotypiste Margit Raday werk zaam bij Plaumann's import en export. De geschiedenis begint met het actueele lied „Voorschot" en met het danslied „Liebe musz verstanden sein" eindigt zij en daa.rtusschen ligt een dolle, levendige handeling. Alle voor waarden voor de beste publiekstemming zijn in deze film aanwezig. Het tweede hoofdnummer is de spannende rolprent „Slavinnen der Congo", waarvan 'men zegt, dat zij zelfs Tarzan overtreft. Con rad Nagel en Lupe Velez spelen de hoofdrol len in deze film, 'Waarvan de handeling zich afsp'éelt in- deiï-Ju-Ju-kring. Ook'deze boeien de rolprent draagt er toe bij, om het pro gramma van het Kennemer-Theater een groote belangstelling te voorspellen. AUTOBUSVERGUNNING. Ged. Staten van Noord-Holland h%bben vergunning verleend aan de N.V. Omnibus- Mij. „Zaanland" te Koog aan de Zaan tot het in werking brengen van autobusdiensten van Krommeniedijk over 'Buitenhuizen naar Zaan dam en terug en van Buitenhuizen naar Be verwijk en terug. Het beroemde Amerikaansche luchtschip, de reus, die in Friedrichshafen als „Z.R. III" werd dienst gend en fluisterend, met neergeslagen oogen, als vreesde hij, dat een onbescheiden oor iets zou kunnen hooren van de diepte van zijn genegenheid. „Daarvoor sta je te hoog, Mary. Het mooie, het heilige van je wezen mag door niets, door niéts besmet worden. Ik ben hierin precies als mijn moeder. Ik zou de gedachte niet kunnen verdragen, dat jij in de kletspraatjes van de sensatiepers verwikkeld werd". De hartstochtelijke toon, waarop hij dit zei, ontroerde haar en toch bleek zijn opwinding haar ongemotiveerd. Ze glimlachte, in een intuitief verlangen om zijn ontstemming te doen verminderen. „Ben je in dit opzicht niet een beetje ouder wetsch?" „Ik kan er niets aan doen ik ben nu eenmaal zoo. Ik houd...." Het was bij dit woord, dat de krankzin nige, verbijsterende crisis in haar. losbrak. Eensklaps was ze doof voor alles wat hij zei. Haar lichaam werd star, niet zichtbaar voor anderen, maar gruwelijke werkelijkheid voor haar zelf. Een hand, koud als staal en huive ringwekkend groot, greep haar hart en perste al het bloed daaruit naar haar hoofd. In haar ooren suisde en dreunde het, alsof haar schedel elk oogenblik uit elkaar kon springen. De huid van haar voorhoofd spande zich zoo strak als een stuk met kracht gespannen elastiek. Woensdagmiddag werd onder groote belang stelling van de zijde van het publiek de ten toonstelling van Nederlandseh Fabrikaat in het Kennemer Theater geopend. Reeds Maan dagavond was een zelfs overweldigende be langstelling voor den filmavond geconsta teerd, het lag dus in de lijn der verwachtin gen, dat ook de tentoonstelling zich in een druk bezoek zou mogen verheugen. En op den eersten dag bleek, dat deze verwachting ge grond was. Aan de openingsplechtigheid ging een lunch vooraf in het Kennemer Theater, waarbij Burgemeester H. J. J. Scholtens en enkele plaatselijke persvertegenwoordigers de gasten waren van de vex-eeniging voor „Nederlandseh Fabrikaat". De heer H. F. R. Snoek heeft bij die gele genheid de reeds gevoerde actie, alsmede die, welke thans in den vorm van een reizende ten toonstelling wordt ondernomen, nog eens nader geaccentueerd. Na deze eerste rondreis, welke 12 plaatsen omvat, wordt een tweede rondreis ondernomen, door de Noordelijke provinciën. Daaraan, zoo merkte de heer Snoek op, zouden nog heel goed de Beverwijk- sche industrieën kunnen deelnemen. Na den maaltijd werd in de koffiekamer van het Kennemer Theater de tentoonstelling ge opend. Onder de voor deze plechtigheid uitge- noodigden waren o.m. Burgemeester H. Rothe van Wijk aan Zee en Duin, de heer H. H. Meyer, lid v. d. Kamer van Koophandel (Klein bedrijf), Mr. J. A. B. Sanders, voor de vereeni- ging van Handel en Industrie, afgevaardigden van winkeliersverenigingen enz. De heer H. F. R. Snoek, secretaris-penning meester van de Vereeniging „Nederlandseh Fabrikaat" verwelkomde de genoodigden met een korte rede. Spr. merkte in de eerste plaats op, dat het wel voor niemand, die ook maar eenigszins belang stelt in den economischen toestand van Nederland noodig zal zijn, erop te wijzen, dat zeer zeker in de tegenwoordige omstandig heden het van het aller grootste belang is het doel van de Vereeniging „Nederlandseh Fa brikaat te bevorderen, welk doel wordt samen gevat in den slagzin: „Koopt toch uit den vreemde niet, wat 't eigen land U biedt". Wanneer men bedenkt de ontzaglijk hooge bedragen, die de regeering genoodzaakt is jaarlijks uit te geven ter bestrijding van de gevolgen van de werkloosheid en armoede, welke bedragen tezamen kunnen worden ge steld op f 350.000.000 en daarbij in aanmerking wordt genomen, dat meer dan 54 pet. van onze werkende landgenooten het bestaan voor zich en hun gezin moeten vinden in de industrie, dan moet toch werkelijk iedereen, aldus spr., ervan overtuigd zijn, dat het koopen van bui- tenlandsch fabrikaat,, wanneer men evengoed Nederlandseh fabrikaat kan koopen, een ab soluut ontoelaatbare handeling is. Het gaat hierbij niet om chauvinisme of om een boycot actie; dergelijke beweringen passen niet in het kader van de Vereeniging „Nederlandseh Fa brikaat", want het gaat hier aldus spr. om een gezonde, absoluut gerechtvaardigde propagan da voor de voortbrengselen van de Nederland- sche nijverheid. Na de geslaagde actie van het vorig jaar besloot het-Bestuur van de Vereeniging „Ne derlandseh Fabrikaat" tot het organiseeren van een aantal tentoonstellingen van Neder landseh fabrikaat in steeds afwisselende plaatsen en de bewoners van plaats en omge ving op eenvoudige en doeltreffende wijze te laten zien, wat in ons eigen land wordt ge maakt. Het Bestuur hoopt, als gevolg van de thans aangevangen tentoonstellingsreis. die aller eerst achtereenvolgens in 12 verschillende plaatsen zal worden gehouden, op dezen inge slagen weg voort te gaan. Wil Nederland zich weer kunnen opheffen, dan is het noodig be- „Los Angeles" wordt afgebroken. Deze lucht- gebouwd, is het vorige jaar reeds buiten gesteld. Maar haar geest was niet verdoofd, inte gendeel, haar hersens werkten klaar en koel, terwijl ze zichzelf de noodzakelijkheid in prentte, zich te redden, te ontsnappen aan het noodlot, dat haar in de volgende mi nuut achterhalen kon. Ze moest dezen man Eduard Revis er van terughouden, hier met haar te spre ken, door een gebaar of blik te verraden, dat hij haar van vroeger kende. Zij had hem pas ongemerkt, toen hij reeds de halve zaal in haar richting was doorgeloopen. Hij stond juist op het punt bij een tafeltje, waaraan reeds drie heeren zaten, een stoel te nemen, dien een kellner hem aanbood En op dat moment had hij ook haar gezen. Zijn oogen vestigden zich op haar, den afstand van de zeven tafels, die tusschen hen waren, over bruggend. Niettegenstaande haar doodsangst was de snelheid, waarmee hij haar ontdekt had, haar niet ontgaan. Het was, alsof een boos aardig fatum, vastbesloten deze catastrophe over haar arm hoofd te brengen, zich even eens had voorgenomen haar geen tijd te la ten om een doeltreffend verdedigingsysteem op te bouwen, een middel te zoeken om te ontkomen. Zijn gezicht liet haar niet in twij fel, dat hij haar onmiddellijk herkend had en haar direct zou groeten, groeten met een glimlach. Met een bruuske beweging stond ze op. „Wat is er, liefste?" sloot spr., dat de Nederlandsche industrie weet gesteund te worden door den Nederlandschen handel en den Nederlandschen verbruiker. Spr. hoopte, dat deze onderlinge band steeds krachtiger zal worden tot heil van Nederland. De heer Snoek verzocht daarna burgemees ter H. J. J. Scholtens de tentoonstelling te willen openen. De burgemeester herinnerde er aan, hoe Nederland heeft ervaren, dat zijn uitvoer waarop onze productie zoozeer was ingesteld voor een groot deel werd afgesneden door maatregelen van het buitenland, welke in wezen oneconomisch zijn: invoerverboden, be talingsmoeilijkheden, contingenteeringen en tariefmuren. Niet alleen zagen wij dientenge volge ons buitenlandseh afzetgebied goeddeels verloren gaan, maar ook ontstond een over strooming van onze binnenlandsche markt met vreemde waren. Valuta-concurrentie. dumping-concurrentie tengevolge van lage loonen en gemis aan sociale voorzieningen in het buitenland, dit alles werkte een abnormale toevoer van buitenlandseh goed sterk in de hand. Ons nationaal productie-apparaat on dergaat een krachtproef door de destructieve krachten, welke aldus daarop zijn losgelaten. Het is uit overweging van zelfbehoud genood zaakt zich anders in te stellen. Dit proces is in vollen gang en verdient den krachtigen steun van heel ons volk. Afwachten tot tijd en wijle, dat de wereld terugkeert tot meer gezonde economische in zichten en verhoudingen, zou onze ondergang beteekenen. Daarom worde de strijd voor onze welvaart welbewust gevoerd. In deze worsteling kunnen alle landgenooten medestrijders zijn. De gelegenheid daartoe wordt een ieder dage lijks geboden. En wel door in het groot zoowel als in het klein aan het -Nederlandseh fabri kaat den voorrang te verleenen. Het koopende publiek stelle zich thans meer dan ooit voor oogen, dat het vermag bij te dragen tot de in standhouding van de vele bedrijven, die nu en dan in de toekomst de welvaartsbronnen van ons land zijn, en dat het in staat is de arbeids gelegenheid te doen toenemen, naar welke op den huidigen dag een zoo groot deel van onze landgenooten hunkerend uitziet. Het publiek moet zich daarvan bewust worden en zal dan zeker niet aarzelen Nederlandseh fabrikaat te stellen als eisch bij iedere leverantie. Wanneer de Nederlandsche artikelen niet duurder zijn dan en evengoed als de buitenlandsche, vraagt zulks van niemand een offer. Slechts vergt het de moeite van voortdurende oplettendheid en toezien of inderdaad het nationaal product wordt geleverd. Iedere poging derhalve om aller aandacht op dit groote belang van ons allen te vestigen, ieder streven om aan het Nederlandseh pro duct meer bekendheid te geven verdient al gemeen te worden 'gesteund. Zoo ook de pro paganda, die op zulk een aanschouwelijke en overtuigende wijze sedert jaar en dag wordt gevoerd door de Vereeniging „Nederlandseh Fabrikaat". Spr. noemde het een uitnemende gedachte van het Bestuur dezer Vereeniging, een reizende tentoonstelling het land te doen rondgaan om de groote belangen, welke samenhangen met het algemeen gebruik van Nederlandsche waren, duidelijk aan ons Volk te doen zien. Wij hebben thans aldus de bur gemeester, het voorrecht een zoodanige ten toonstelling in ons midden te zien ingericht. Zij zal zeker tot resultaat hebben, dat de leuze „Vraagt Ned. fabrikaat" goed doordringt in alle woningen en tot alle kantoren van onze streek. In de hoop, dat deze expositie zeer velen in dit streven zal sterken en aanmoedigen, en dat in het bijzonder die velen onder ons, wier gedwongen werkloosheid ons dagelijks met deernis vervult, hiervan de vruchten mogen plukken, verklaarde de burgemeester deze ten toonstelling voor geopend. De expositie werd vervolgens met groote belangstelling bezichtigd. Wij gaven reeds in een onzer vorige nummers een opsomming van de 31 exposanten, alsmede van dé collec tieve inzendingen. De tentoonstelling bood een fleurigen indruk. De stands zijn weliswaar be scheiden, maar toch op smaakvolle wijze in gericht en trokken dan ook zeer de belangstel ling. Het Nederlandseh Fabrikaat was in veler lei schakeeringeii vertegenwoordigd. Een stukje muziek verhoogde de prettig aandoende sfeer. Reeds in de middaguren werd de tentoon stelling druk bezocht en in de avonduren was het bezoek nog grooter. Heden Donderdag is de expositie geopend van 2—5 en van 7—10 uur. Zooals men weet is de tentoonstelling kosteloos toegankelijk. Donderdagavond te 10 uur wordt zij gesloten. FEESTAVOND R.-K. VOLKSBOND. Woensdagavond werd in het K.S.A.-gebouw een feestvergadering gehouden ter feestelijke viering van het dertig-jarig bestaan van de plaatselijke afdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond. Na het welkomstwoord van den voorzitter trad met veel succes de Mondorgelclub op, die onder leiding van den heer L. Tervoort eenige stukjes speelde. De éénacter „Twee oude vrijers" werd ver volgens met veel animo vertolkt en ontke tende meermalen ware lachsalvo's. Dit was Er klonk verwijt in Buekners vraag. Ze voelde, dat hij ontstemd was. omdat ze de be tuiging van teederheid en liefde, waarvan ze het begin nog gehoord had. onderbrak. Of had hij nog meer gezegd, dat niet tot haar was doorgedrongen, omdat haar geest helder was? „Er is niets ik ga even naar de garde robe". Ze zei het achteloos, over haar schouder, op zóó natuurlijken toon, dat ze zichzelf er over verbaasde. Maar ze zag hem niet aan. En terwijl ze nog sprak, verwijderde ze zich reeds met eenigszins haastige schreden, oogen schijnlijk om zich naar de garderobe te be geven. In werkelijkheid echter was het ta feltje, waaraan Edward Revis had plaatsge nomen, het doel van haar gang. n. Onder dwang. De ernst van den toestand drong zoo dui delijk tot haar door, alsof ze thuis, in de stilte van haar kamer, in een roman het relaas van eens anders ongeluk las. Ze moest zich tusschen Buckner en Revis stellen, een gordijn vormen om voor de oogen van den man dien ze liefhad, den herkenningsblik van den ander onzichtbaar te maken. Terwijl ze met bliksemsnel werkende her sens precies berekende, waar ze zou loopen in niet mindere maté hét géval bij de duet ten, op verdienstelijke wijze voorgedragen door mej. en den heer Niesten. Deken J. M. Lucassen heeft vervolgens be stuur en leden met het jubileum geluk ge- wenscht met het zesde lustrum en sprak daarbij de verwachting uit, dat alle leden van den Volksbond als één man achter het nieuwe vaandel van de afdeeling zullen staan. Ook de geestelijke adviseur Rector Th. Boo nekamp sprak een opwekkend woord tot de leden, hen aansporend krachtig mede te ar beiden aan den groei van den R.-K. Volks bond. Aan het slot van den feestavond heeft de voorzitter beiden sprekers en allen medewer kenden dank gezegd, waarna hij den zeer ge slaagden feestavond op de gebruikelijke wijze sloot. PROPAGANDA VOOR DE A. J. C. Onder groote belangstelling heeft de A. J. C. Woensdagavond in de bovenzaa1 van Hotel „Oud Meerenstein" een propaganda- vergadering gehouden. De voorzitter, de heer C. van Wijngaarden omschreef in zijn openingswoord de taak der A. J. C., die aan de jeugd datgene wil geven, wat haar kan opvoeden tot volwaardige volwassen men schen. De Roode Valken vulden het programma met zang, spel en dans en oogstten daar mede een groot succes. Eenige komische in termezzi droegen zeker niet het minste bij aan het welslagen van den avond. eHfc stukje „Huisbezoek", geschreven door den heer C. Groot, mocht zich om de pro pagandistische waarde zeer in de belang stelling verheugen. „De onthulling van het standbeeld" werd een daverend lachsucces. In plaats van den heer KI. Toornstra, die wegens raadsvergadering te Amsterdam ver hinderd was. sprak een der andere leden van het hoofdbestuur een korte rede uit, waarin hij wees op de taak, welke de A. J. C. te vervullen heeft. Zij streeft naar de vorming, en de vestiging eener nieuwe maatschappij; de jongens en meisjes bereiden zich in de A. J. C. slechts voor op hun taak voor de toekomst. Na het zingen van eenige gemeenschap pelijke liederen werd de vergadering met een dankwoord van den voorzitter gesloten. DE GROENTENMARKT IN DE AFGELOOPEN WEEK. STANDVASTIGE PRIJZEN. Het aanzien der veilingen bood in de af- geloopen week weinig verschil met de vorige, zoowel wat aanvóer als prijzen betrof. Over het algemeen bleven de prijzen nog al stand vastig en kenmerkte de handel zich door een willige stemming. De spruitenhandel had een vlot verloop en de noteeringen gaven vooral voor de goede kwaliteit reden tot tevredenheid. Voor de gewone soorten waren de noteerin gen zoo ongeveer van 1014 ct. doch de betere soorten varieerden naar verhouding van 1622 ct. per kilo. Roode en gele kool kwamen nog al in groote verscheidenheid van sortiment voor, waardoor de noteeringen schommelden pl.m. van 37 ct. per stuk. Groene kool gaf even eens nog al verschil van kwaliteit te zien, zoodat ook voor dit product noteeringen naar voren kwanjen wisselend van .26 ct. per stuk Boerenkool is voorloopig nog niet uitver kocht. Wij zien nog voortdurend hetzelfde .Verschijnsel: grote aanvoeren met lage prij zen die ook deze week weer stonden voor 1025 ct. per kist. Breekpeen was nog voldoende vertegen woordigd en de prijzen bleven geregeld schommelen naar soort van 5070 ct. per kist. Andijvie was goed te verkoopen. Het waren vooral de mooie kwaliteiten, die met zeer hooge prijzen werden betaald. Tengevolge van het groote verschil in soort liepen de noteeringen de laatste veiling al heel sterk uiteen en wisselden naar ver houding van f 0.90—f 2.50 per kist, zoodat deze hoogste prijs zeker ongeveer gelijk kwam te staan met 10 ct. per stuk. Met prei bleef het deze week goed gaan, het waren vooral ook hier weer de goede kwaliteiten ,die een gunstig onthaal von den. Voor goede lossen eerste soor.t stonden de noteeringen van 12—16 ct., mindere soor ten darentegen wisselden van 410 ct. per bos. Van Pieterselie en selderie was het aan bod niet groot. Deze producten gingen voor prijzen van 6—7 ct. willig van de hand. Ofschoon de prijzen voor knollen zoo on geveer op hetzelfde peil bleven naar soort, van 26 ct. per stuk, toch was de handel iets vlugger en werden deze vlotter afgeno men. Van witlof blijft de aanvoer nog steeds traag. Het aanbod bepaalt zich nog tot kleine kwantums. De prijzen bleven vrijwel stand vastig van 2430 ct. per kilo. Ook het aanbod van schorseneeren is niet groot meer en kon geen aanspraak maken op eerste soort. De prijzen bleven zoo onge veer van 2 1/23 ot, per kilo. In de uienhandel ging deze week niet veel om. De prijzen bleven zoo ongeveer van 2 1/23 ct. per kilo. Het aanbod van fruit 1b momenteel gering en bestaat uit enkele kistjes appelen o.a. Present van Engeland. De prijzen waren naar kwaliteit van 14—18 ct. per kilo. om in Revis' gezichtskring te blijven, moest ze twee keer even wachten om een kellner te laten passeeren en eenmaal was zij gedwon gen zich met zooveel kracht tegen een stoel aan te drukken, dat de dame, die er op zat, een boozen uitroep liet hooren, welke Mary ijlings een verontschuldiging deed mompelen. Dit alles was de uiting van een zuiver mechanisch. Instinct tot zelfbehoud, dat, buiten haar wil, in de diepten van haar ge- wustzijn scheen te werken, zooals ze ook iedere noot van de muziek hoorde en den grijzen sigarettenrook boven de tafels zag hangen en de opgeheven gezichten waarnam van drie mannen en een vrouw, die haar aankeken, terwijl ze voorbijging. Maar haar alles overheerschende, als met een mes in haar brein gegrifte gedachte was: „Ik moet voorkomen, dat hij hier tegen mij spreekt en mag niet laten merken, dat er iets niet in den haak is". Op de gasten, wier aandacht ze trok, maakte ze geen anderen indruk dan dien van een knappe, slanke jonge vrouw, die zich gracieus bewoog tusschen een doolhof van gedekte tafels, vluchtig glimlachend en met allerliefste uitdrukking op het mooie, sprekende gezichtje als verontschuldiging voor de verwarring die ze veroorzaakte. Ze hield de oogen niet voortdurend ge vestigd op den man, dien ze vreesde. Eeh strak, uitdagend staren zou haar innerlijke spanning verraden hebben en met bewon^

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5