HET NIEUWE AVONDBLAD Van Celder Zonen 1784-1934. Cacaophonie. 19e JAARGANG No. 73 MAANDAG 29 JAN. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van di't blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN. Een fraai gedenkboek van historische waarde. Van den windmolen tot de moderne fabriek. In opdracht van de directie der Vereenig- de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen heeft Dr. Jane de Jongh een gedenk boek samengesteld ter herdenking van het feit, dat anderhalve eeuw geleden de naam Van Gelder zijn intrede deed in de Ne- derlandsche papierindustrie. „Het bedrijf waaraan de eerste Van Gelder zijn krachten wijdde, was niet meer dan een uit' vele" aldus de schrijfster in haar voor woord. „Thans is het een groot-bedrijf van internationale beteekenis en tusschen deze twee polen, den kleinen windmolen, waar het handwerk van den papiermaker werd uitge oefend en de groot-industrie, die werkt met een vijftal fabrieken in verschillende deelen des lands, beweegt zich de geschiedenis, welke in de volgende bladzijden wordt beschreven". De wijze waarop het werk is uitgevoerd verdient allen lof. Het boek is gedrukt door Joh. Enschedé en gezet met de Lutetia van J. van Krimpen. Het papier is een door de fabriek zelve speciaal voor dit doel vervaar digd Hollandsche velijn en voert- het water merk „1784 Van Gelder Zonen 1934". Dat het van de allerfijnste kwaliteit is behoeft geen betoog. Een schat van materiaal werd in het fraaie boek verwerkt en op een vlotte en onderhou dende wijze te boek gesteld. Het bevat meer dan 50 afbeeldingen naar schilderijen, o.a. van den stichter Pieter Smidt van Gelder, kijkjes van het bedrijf, watermerken, wind brieven, acten, facsimilé's enz. Hoofdstuk I vertelt van het bedrijf in den oertijd. „Bijna een eeuw was de molen De Eendragt, toen Pieter Smidt van Gelder in Januari 1784 in de zaak van zijn schoonva der Maarten Schouten werd opgenomen en zijn loopbaan als papierfabrikant aanving. De Eendragt was als oliemolen zijn werk be gonnen. Op 30 Maart 1685 verkreeg Simon Pietersz. Fent, buyrman tot Wormer, het recht van den wind voor een oliemolen die hij aldaar van plan was op te richten mits jaerlijcx daer vooren betalende de somme van vyer ponden, te 40 grooten 't pont, vrij geldt tot een erfpacht ende op erffpachtrecht, in gaande me (Faeschen deses jaers 16815". Deze windbrief is in facsimile afgedrukt. Als historisch werk is het vooral voor de Zaanstreek van beteekenis. Het is een leven dig verhaal van de Zaansche glorie, dit eer ste hoofdstuk, van de Zaanstreek met haar 600 windmolens. „Zij brachten voorspoed en rijkdom in het land, hun wieken zwaaiden tegen den Zaanschen hemel, hun molenwerk dreunde, hun namen gaven kleur aan de taal: De Held Josua, De Ka uwer, De Grauwe Hengst, De Ronker, Het Guijswijf. En rond om die rustelooze molens leefde een zelden rustend geslacht scheepbouwers, houtza gers, papiermakers, olie- en pelmolenaars". Uitvoerig wordt verteld van den gestadigen groei van het bedrijf. Van belang is de vol gende passage: „De naam Van Gelder, die later onafscheidelijk aan het geschepte Hol landsche papier verbonden zou zijn, deed op deze wijze zijn intrede in de Nederlandsche papierindustrie. Het was deze Pieter Smidt van Gelder, de eerste, die door zijn onderne- menden geest en zijn inzicht in de eischen van den tijd de firma veilig door de zware jaren der Fansche overheersching wist heen te sturen. In vijf en veertig jaren van zijn onvermoeiden arbeid wist hij van den kleinen papiermolen De Eendragt van zijn schoon vader Maarten Schouten, een onderneming te maken, die voldoende weerstandsvermo gen bleek te bezitten om de - omwenteling, welke in de negentiende eeuw in de industrie plaats greep, te volgen en waarop zijn nako melingen hun internationalen roem zouden kunnen vestigen.'' Pieter Smidt van Gelder was een zoon van den Doopsgezinden leeraar H. van Gelder en werd 27 September 1762 te Ouddorp op Goe dereede geboren. Hij bezocht de school te Enkhuizen en te Enschedé, waarheen zijn vader achtereenvolgens beroepen werd en zou aanvankelijk eveneens voor het predikambt opgeleid worden. Hij bezocht de Latijnsche school en kréég bovendien nog onderwijs in het Fransch op de zoogenaamde Frahsche school en later in het Duitsch op een Hoog- duitsche avondschool. Ds. van Gelder werd in 17'81, toen zijn zoon achttien jaar oud was, als leeraar der Doops gezinde gemeente naar Westzaan beroepen. Dit zou blijken een belangrijke episode te worden in de geschiedenis van den stichter der firma. Wij zullen de geschiedenis aan de Zaan la ten rusten, hoe gaarne we ook hierover het een en ander zouden willen vertellen. Het zou echter te veel plaatsruimte vergen om ook maar op bescheiden wijze het werk op den voet te volgen. We hervatten de draad daar waar de fa briek te Velsen (in de onderschriften onder de foto's Velzen geheeten) haar intrede doet. De oprichting der fabriek van couranten papier te Velsen neemt in de geschiedenis der firma Van Gelder Zonen een geheel an dere plaats in dan de stichting in 1869, van de fabriek van geschept papier te Apeldoorn, zoo lezen we. Op den weg, dien de firma heeft afgelegd, van het aan kleine afmetingen ge bonden handwerk naar de groot-industrie, was de aankoop en inrichting van de Apel- doornsche Eendracht geen mijlpaal. Het was een uiting van den gezonden groei der za ken en bewees, dat de leiders van het be drijf rekening hielden met de veranderde behoeften der afnemers. Een ingrijpende verandering in het wezen der firma zelf bracht deze echter geenszins. De stichting der fabriek te Velsen daar entegen was van geheel anderen aard- Hier lag een nieuw, nauwelijks betreden terrein open en op waarlijk grootsche wijze zette Pieter Smidt van Gelder zich er toe., dit ge bied te veroveren. Het terrein aan het Noordzeekanaal, waar op de keuze was gevallen voor de stichting der fabriek van courantpapier, werd in open bare veiling van het Rijk gekocht en in Sep tember 1895 werd begonnen met den bouw. Voor de watervoorziening werd voor de eerste maal met succes gebruik gemaakt van bron nen, die tot OP een diepte van 40 M. werden- geslagen om bodemwater van de gewenschte hoedanigheid te kunnen krijgen. De inlichting bestond uit twee papierma chines van 290 en 205 c.M. arbeidsbreedte. Een jaar radat met den bouw een aanvang was gemaakt, in September 1896 werd het eerste courantenpapier vervaardigd en van dat moment af ging het bedrijf zoowel in productie als afzet gestadig vooruit. Vrijwel onafgebroken werden de machines geperfec- tionneeid met de nieuwste vindingen en hun aantal nam toe met de groeiende vraag naar' courantpapier, tengevolge van de steeds grootere vlucht, welke de dagbladpers sinds het begin- dezer -eeuw. heeft genomen. Uitvoerig wordt stilgestaan bij de moeilijk heden in de oorlogsjaren. „De prijzen der ge bruikte steenkolen stegen in het laatste kwartaal van dat jaar (1917) tot meer dan het driedubbele. Ook het gebrek aan ijzer- staal, koperdoek, vilt enz. werd steeds ern stiger". Herinnerd wordt aan de vervaardiging van spiritus uit het afvalloog. Op 1(3 Januari 1918 werd de eerste spiritus gemaakt: zon der deskundige assistentie en slechts door ondervinding wijzer wordend, slaagde men er ten slotte in de moeilijkheden te overwin nen en een goed product te verkrijgen. In 1918 werd 2592 hl., in 1919 3838 hl. spiritus van 50 pet. gefabriceerd. Dit geschiedde in de fabriek te Velsen. In 1920 waren de spi- ritusprijzen reeds zoo gedaald, dat de pro ductie geen voordeel meer opleverde, zoodat de fabriek tijdelijk werd stopgezet, om even tueel later, bij een betere prijsverhouding, de fabricage weer op te nemene. Hiervan is echter nooit meer iets gekomen. Het boek bevat een uitvoerige beschrijving van de wijze, waarop in de moderne fabrieken papier wordt vervaardigd. En ten slotte eenige cijfers: De vijf fabrieken die de firma thans in be drijf heeft, werken tezamen met negentien papiermachines, die een productie bereiken kunnen van 125.000 ton papier per jaar. We gens gebrek aan orders kon deze hoeveelheid de laatste jaren niet worden bereikt. Het productievermogen der grondstoffen- fabrieken bedraagt per jaar 50.000 ton cel lulose en 60.000 ton houtstof; 2750 arbeiders en 300 employé's zijn in de bedrijven werk zaam. Het gezamenlijk aantal PjK. der ma chine-installaties bedraagt heden ten dage 81500. Tot het vervoer van grondstoffen en pro duct beschikt d-e Vennootschap over een vloot, welke tien motorbooten omvat met een, gezamenlijke tonnage van 1050 ton en bovendien 37 dekschuiten en vletten met een tonnage van 1500 ton. Voor het vervoer per as zorgen 24 vrachtauto's en tractoren, twin tig aanhangwagens en 8 personenauto's. Per jaar wordt een hoeveelheid van 415.000 M3. hout tot papier, verwerkt, terwijl onge veer 145-000 ton steenkolen wordt verstookt. In een slotwoord ontkomt ook de huidige crisis niet aan een korte beschouwing. Plet is een prachtig werk. een monument, dat de Vennootschap in dit 192 pagina's dik ke boek zich heeft gesticht. Een populaire uitgaaf is aan het personeel der Vennootschap uitgereikt. LEDENVERGADERING VAN DE V.A.R.A. In een door de afdeeling Velsen-Noord van de V.A.R.A. in Hotel de Prins belegde buiten gewone ledenvergadering werd door den heer A. Meyer, lid van den Vereenigingsraad ge sproken over het verbod van uitzending, aan de V.A.R.A. opgelegd wegens de 5 minuten stilte. Spreker herinnerde aan vroegere con flicten en merkte op, dat met minister Reymer nog wel te praten was. Minister de Wilde is echter niet te vermurwen en recht of onrecht, zijn besluit staat vast. Verder herinnerde spre ker aan hetgeen over de V.A.R.A. is gezegd door W. Vogt, het kamerlid Boon en ds. van Hoo- genhuijze en in Seinpost, waar de fascistische leider heeft gezegd hoe hij over de V.A.R.A. denkt. Spreker wekte de aanwezigen op, pro paganda te maken voor de V.A.R.A. en deze te maken tot een gepantserd bolwerk, tot een sterke macht. Een krachtig applaus volgde op het gloed volle betoog van den spreker. De voorzitter der afdeeling de heer Wesse- lius sloot de vergadering met een woord van (In van Houten's fabrieken te Weesp worden naar ik ergens lees op gezette tijden gedurende den werkdag gramofoonplaten ten gehoore gebracht) Naar ik meen is het reeds eerder In Amerika ontdekt, Dat de arbeidslust en snelheid Door muziek wordt opgewekt. En van Houten ziet nu blijkbaar Wel wat in die theorie, En probeert het zelf eens met een Gramofoon-cacaophonie. Het is prettig te bedenken, Dat men arbeidt met muziek, Trouwens, chocola met noten Is gewild bij het publiek. Het eentonige verjaagt men, 't Wordt veeltonig, krijgt meer pit, Het bedrijf, dat spreekt, gaat beter Als er wat muziek in zit. Wat een moeilijk punt zal wezen, Is de keuze van program, Om te weten, wat in deze 't Werk het meest ten goede kwam. Zwaar klassiek lijkt me een genre, Dat een zeker nadeel heeft, Neen, dan denk ik, dat men eerder Louter Weesper moppen geeft. dank tot den spreker en de aanwezigen en deelde nog mede, dat de jaarvergadering zal worden gehouden 15 Februari a.s. in Hotel de Prins. AANLEGGEN VAN WEGGEDEELTEN. Burgemeester en Wethouders stellen den raad voor, aan H. Voordewind te Beverwijk vergunning te verleenen tot het aanleggen van weggedeelten over een terrein nabij de Water vlietstraat onder bepaalde voorwaarden. O.a. wordt als voorwaarde gesteld, dat de aan te leggen weggedeelten zullen worden aangesloten aan de Watervlietstraat, overeen komstig de aanwijzingen door of namens Burgemeester en Wethouders gegeven. Met de uitvoering der werken zal niet worden begon nen vóórdat de Watervlietstraat is aangelegd (met een door B. en W. aan te geven grooter riool dan is aangegeven in de aan de Coöp. Vereeniging Particuliere Woningbouwvereeni- ging „Wijkeroog" 17 October 1933 verleende vergunning en waarvoor het verschil in kos ten tusschen het aangegeven en het grootere riool ten laste van den houder dezer vergun ning komt) en de vorenbedoelde aansluiting dus tot stand kan worden gebracht. IJMUIDEN DE VISCHAANVOER IN DE DUITSCHE HAVENS. OOK DAAR SCHAARSCHTE. In de week van 1520 Januari losten in de nieuwe vissc'hershaven te Altona 5 Noord- zeetrawlers 165.150 pond zeevisQh. Dat er zoo weinig booten aankwamen is het gevolg van het stormweer. Alle visChsoorten waren zee: schaarsch en er werden hooge prijzen be taald.. In Cuxhaven waren ook de gevolgen van den storm duidelijk merkbaar. De aanvoeren waren niet voldoende om in de behoefte te voorzien. De totale aanvoer in de week van 1520 Januari bedroeg 1,267,300 p. waarvan 281,000 p. Noordzeevisch, 372,250 p. IJsland- sche visch, 585.000 p. van de Barendszee, enz. Op zee bevonden zich aan het eind van ge noemde week 36 Noordzee trawlers, 26 IJs- landers en 29 die visschen in de Barendszee. In WesermündeBremerhaven losten 35 trawlers 3,116.200 p. versche zeevisch. Van de Noordzee werd aangevoerd door 7 trawlers 126.800 p. van IJsland door 12 trawlers 995.000 p., van de Barendszee door 13 trawlers 1.590.000 p. en van het Bereneiland door 2 trawlers 369.000 p. De gemiddelde vangst be droeg: Noordzeebooten 181 centenaars, IJslandbooten 830 centenaars, Barendszee- booten 1223 centenaars en van de booten van het Bereneiland 1845 centenaars per reis. Uit Berlijn wordt gemeld, dat zoowel bij den groothandel als bij den kleinhandel groote ongerustheid heerscht over den ongun- stigen toestand der vischvoórziening. De visch is zoo duur, dat de handel onvoldoen den afzet heeft, en zelfs de kleine aanvoeren niet kwijt kan. De schaarsehte in de Duitsche havens wordt nog vergroot doordat zoovele Duitsche trawlers in buitenlandsche (Engel- sehe) havens markten. HARINGOLIEFABR1EKEN OP IJSLAND? Op IJsland bestaan plannen om nieuwe ha- ringoliefabrieken te bouwen, ten einde de IJslandsche haringschepen in staat te stellen, in grootere mate dan tot nu toe de haring- visscherij uit te kunnen oefenen. Terwijl de afzetmogelijkheid van pekelharing op de wereldmarkt door represaillemaatregelen van andere landen voortdurend kan worden bedreigd, gelooft men niet, dat de afzet van haringtraan en haringmeel moeilijkheden kan ontmoeten of dat een vergroote produc tie van deze artikelen een daling der prijzen kan veroorzaken. De IJslandsche regeering heeft reeds aan de Siglufjord een haring- traanfabriek gebouwd en heeft voor een nieu we fabriek aan de Seydisfjord een staatsga rantie verleend. Verder is er een voorstel aanhangig gemaakt tot den bouw van een nieuwe fabriek door het verstrekken van een staatsleening van 1 millioen kronen. GRIMSBY EN DE INVOERBEPERKING. De beperking van den invoer van visch door buitenlanders heeft een niet "onaanzienlijke werkverruiming tengevolge gehad. Volgens het jaarverslag van de Arbeids beurs van Grimsby is de toestand der ar beidsmarkt voortdurend verbeterd. Het aan tal werkloozen nam geregeld af en is thans bijna 1000 minder dan aan het eind van 1932. „Het is de visscherij-industrie die verant woordelijk is voor de verbetering der werk gelegenheid en het is te hopen dat de invoer beperkingen hun gunstigen invloed zullen blijven toonen", aldus het verslag. Nettenboeters die gedurende 1932 bijna voort durend zonder werk waren, waren gedurende het grootste deel van 1933, allen aan het werk. Omstreeks 1000 arbeiders zijn thans werk zaam aan het nieuwe vischdok, welk aantal echter geleidelijk zal worden verminderd. ERTSAANVOER. Het Spaansche stoomschip Mar Caspio is van Castro Urdiales en het Fransche stoom schip Gallium van Caen alhier aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. HAMBURG—ANTWERPEN—NIEUWE WATERWEG. Gedurende het jaar 1933 kwamen in de drie havens samen 925.000 netto ton meer dan in het voorafgaande jaar en 8.530.000 ton minder dan in 1931. Aangekomen zijn: Nieuwe Waterweg: 1933 1932 Schepen reg.t.netto Schepen reg.t.netto 12.235 18.869.151 12.118 18.370.130 Antwerpen 1933 1932 Schepen reg.t.netto Schepen reg.t.netto 9.841 17.374.503 9.407 16.716.676 Hamburg: 1933 1932 Schepen reg.t.netto Schepen reg.t.netto 16.998 17.822.227 18.024 1.805.448 DE VISCH WORDT DUUR BETAALD. ZWAAR WEER OP DEN ATLANTISCI1EN OCEAAN. De hevige stormen op de vischgronden in den Atlantischen Oceaan hebben vooral de visschers van Milford Haven moeilijke en gevaarlijke reizen bezorgd en van tal van ernstige ongevallen wordt melding gemaakt, gelukkig echter zonder doodelijken afloop. Van een zwaren strijd getuigt het verhaal van schipper Jeffrey James van den stoom trawler Cleopatra, die vertelde, dat toen omstreeks 9 uur in den avond het net werd opgehaald, de trawler werd overvallen door een huizenhooge zee, waardoor de schipper, de stuurman en twee matrozen weggeslin gerd worden. James sloeg aan den eenen kant, de stuurman aan den anderen over boord. De schipper slaagde, er in de verschan sing te pakken te krijgen, 'terwijl de stuur man het net kon grijpen en hiermede aan boord werd geheschen. De beide matrozen kwamen bij het stuurhuis terecht. Allen wa ren ernstig gewond. De trawler bood weerstand aan de kracht der golven en kwam zonder averij binnen. DE „WILLEMSPLEIN" BEHOUDEN BINNEN. Einde van een ongeluksreis. NOG EEN TYPHUSPATIëNT AAN BOORD? Pogingen om de sleepboot Gnat te lichten, die bijeen botsing met een Duitsch stoomschip op de Theems zonk en waarbij de kapitein en de stoker om het leven kwamen Aan de ongeluksreis van de Willemsplein- is Zaterdag een einde gekomen. Omstreeks half één voer het schip de Noordersluis bin nen, de quarantainevlag in top. Zooals men weet, brak aan boord van dit c.a. 55Ü0 ton metende stoomschip, kort na dat het van Buenos Aires was vertrokken typhus uit; spoedig werden tien der opvaren den, w.o. kapitein Schaap en de eerste stuur man Klap door de ziekte aangetast. Onder commando van den tweeden stuurman Zwart stoomde het drijvende ziekenhuis naar Da- kar, waar alle patiënten in een ziekenhuis werden opgenomen, waar ze ook thans nog vertoeven. Op één na, nml. een van de pa- tienten, de keteljongen de Haan, die spoedig in het ziekenhuis te Dakar overleed. Op de Noordersluis waren tal van familie leden der opvarenden en ook van hen, die ziek in Dakar waren achtergebleven, aan wezig, die naar IJmuiden waren gekomen, in de hoop, iet-s omtrent hun toestand van de opvarenden te vernemen. Het was voor allen natuurlijk een teleur stelling dat niemand aan boord mocht gaan. Sedert de in- en uitklaringsdienst in onze haven is opgeheven, is elke communicatie met den wal onmogelijk. Het parool luidt: tot de hekken en niet verder. Schreeuwende tegen den stormwind en het geraas van ontsnappende stoom en kner pende winches in, vertelde de bemanning het een en ander van hun noodlottige reis. En zoo konden we dan hooren, dat spoedig na dat de Willemsplein van Buenos Aires was vertrokken de scheepskat stierf. Dat was het begin. Van de bemanning werd het eerst de donkeyman aangetast. Deze werd zwaar ziek De eerste stuurman, die de geneeskundige verzorging der bemanning op zich had ge nomen, werd spoedig zelf door de ziekte, die hij zelf reeds als typhus had beschouwd aan getast en spoedig volgde ook de kapitein. Men kan zich voorstellen, dat het voor de zieke, zoowel als voor de gezonde leden der bemanning moeilijke dagen zijn geweest en dat men blij was, dat men goed en wel in Dakar te zijn. Met tien man minder en on der commando van den tweeden stuurman voer de Willemsplein naar Dakar, waar het commando werd overgenomen door den eer sten stuurman Lieverse van de Westplein en de bemanning gedeeltelijk aangevuld. Uit hetgeen de bemanning hunne familie op de sluis toeschreeuwde bleek, dat toen zij van Dakar vertrokken de toestand der ach tergeblevenen gunstig was en deze vermoe delijk spoedig naar hun vaderland kunnen terugkeeren. Van den quarantaine-arts dokter Van der Kooi, die -zich in de sluis aan boord begaf vernamen we, dat op de thuisreis van Ma deira zich een nieuwe ziektegeval voordeed, nl. bij een lichtmatroos. Vermoedelijk ook ty phus. maar zekerheid hieromtrent bestaat natuurlijk nog niet. Dokter van der Kooi heeft den directeur van den Gem. Genees kundigen dienst te Amsterdam dr. Heijer- mans van dit ziektegeval in kennis gesteld, die natuurlijk de noodige maatregelen, voor geschreven bij de wet op de besmettelijke ziekten, zal nemen. Dokter van der Kooi zeide ons nog, dat de Willemsplejn niet quarantaineplichtig was, omdat typhus niet behoort tot de ziekten, waarvoor quarantaine geeischt wordt, wel vlektyphus. Spoedig nadat de Willemsplein de sluis was ingevaren werden de trossen weer losge maakt, de quarantainevlag ging omlaag en nagewuifd door de groep."es mensehen aan den wal stoomde de Willemsplein naar Am sterdam. De ongeluksreis liep ten einde. Nader vernemen we, dat de ziekte vermoe delijk het gevolg is van het gebruik van met typhusbacillen besmette melk in Rosario.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1