STAATSGEHEIMEN. IJMUIDER COURANT MAANDAG 29 JANUARI 1934 TWEEDE BLAD. De Raad der Ouden. Een ambtenaar moet in Nederland op zijn 65e jaar met pensioen gaan, een rechter op zijn 70e, een professor ook op zijn 70e en nu blijkt dat een lid van den Raad van State pas op zijn 75e oud genoeg daarvoor wordt geacht. Bovendien is het dan nog niet zeker dat hij- heengaat althans volgens het nieuwe wets ontwerp tot inkrimping en „verjonging" van dit venerabel college, door de regeering inge diend. v. De ambtenaar moet op zijn 65e verdwijnen. Hij heeft geen keus. De rechter en de profes sor moeten op hun 70e het veld ruimen. Maal ais de staatsraad op zijn 75e er niet zelf het bijltje bij neerlegt, is de Kroon volgens het ontwerp alleen maar bevoegd hem ontslag te verleenen. Het hoeft niet; de Kroon kan hem ook rustig laten zitten. Het voorstel tot inkrimping van het eer waardige instituut maakt de zaak nog wonder lijker. Volgens dit voorstel zal het aantal staatsraden, dat buiten den vice-president thans 14 bedraagt, worden ingekrompen tot 10. Maar niet ineens! Neen, men zal het afster vingssysteem toepassen. Nu is het eervolle ambt van staatsraad blijk baar buitengewoon gezond, derhalve bevor derlijk voor het bereiken van een zeer hoogen leeftijd. Want het Handelsblad, dat het uitge rekend heeft, komt met de mededeeling dat de huidige vice-president (jhr. mr. Beelaerts van Blokland, die pas 60 is) en de 14 staats raden gezamenlijk 1047 lentes tellen, hetgeen een gemiddelde oplevert van 70. Zes leden zijn boven de zeventig, twee zullen in den loop van dit jaar dien leeftijd bereiken. Daaruit blijkt meteen, dat als men de leeftijdsgrens thans imperatief op 70 bepaalde, er dit jaar acht van de veertien staatsraden zouden moeten af treden en men meteen vier nieuwe zou moe ten benoemen. En nu zal de regeering wel aanvoeren, dat dit niet bevorderlijk is voor een goeden gang van zaken, maar met toe passing van een kiemen overgangsmaatregel b.v. door er vier van de acht nog één jaar uitstel van pensioen te geven zou dit toch zeker een betere oplossing zijn dan de thans voorgestelde. Want met allen eerbied voor den Raad dei- Ouden zij hebben een zeer belangrijke loop baan in 's lands dienst achter zich mag men toch wel betwijfelen of het gewenscht is, dat menschen van boven de zeventig zulke be langrijke posten blijven bekleeden. Er zijn uit zonderingen natuurlijk. Er zijn menschen, die ook op dien hoogen leeftijd nog de volle ac tiviteit en soepelheid van hun geestvermogens blijven behouden. Maar zij zijn zéér excep tioneel. Daarbij komt dat de tijden zeer moei lijk zijn voor de jeugd, dat een vacature in een hoog staatscollege een opschuiving in ver scheidene andere colleges pleegt mee te brengen, en dat in het bevorderen van deze opschuivingen de Raad van State toch zeker een voorbeeld behoort te geven. Ook mag op gemerkt worden dat de inkrimping van 14 tot 10 leden den omvang der individueel© werk zaamheden zeker vergrooten zal, en dat het dan toch logisch is dat men met dezen meer inspannenden arbeid jongere menschen be last. Dat de regeering zich ten aanzien van den Raad van State in het bizonder beroept op de waarde van opgedane levenservaring doet ietwat komisch aan. Men mag toch wel aannemen dat zestigers er langzamerhand genoeg ervaring voor hebben anders zou den trouwens jhr. Beelaerts en mr. J. B, Kan er niet in benoemd zijn en als die nu na tien jaar heengaan, zijn er toch zeker wel ge noeg „nieuwe zestigers" beschikbaar, om daar uit een keus te maken. Van de verhouding van die drie leeftijds grenzen bij de genoemde categorieën begrijp ik niet veel. Waarom het niet algemeen 65 is, blijft onduidelijk. Ten aanzien van de rech terlijke macht, waar de grens van 70 pas is ingevoerd, kan men nog aanvaarden dat, om dat de maatregel in een tijd als deze werd ge nomen, zuinigheidsoverwegingen hebben ge golden. Maar die bestaan bij den Raad van State niet, als men het college meteen van 14 op 10 terugbrengt. De huidige regeering neemt vele krachtige maatregelen, maar dit voorstel behoort daar niet toe. Het is slap en halfslachtig. Ik geloof niet dat het in dezen vorm aangenomen zal .worden, R. P. BEVERWIJK DE HANZE VERGADERT De afdeeling Beverwijk en omstreken van de R.K. Middenstandsvereeniging „De Hanze" houdt op Woensdag 31 Jan., des avonds te 8.15 uur in het gebouw der K. S. A. haar jaar- Vergadering. De agenda vermeldt o.m. de jaarverslagen van secretaris en penningmees ter en een bestuursverkiezing wegens aftre ding van de heeren N. J. Out, voorzitter en A. van Pinxter. Vervolgens zullen besprekingen worden gevoerd over de deelname aan het op 5 Febr. te Den Haag te houden congres van den Ned. R.K. Middenstandsbond en over de oprichting van eeen afzonderlijke winkeliers- groep. Voorts zal in deze jaarvergadering rap port worden uitgebracht over de in samen werking met de winkeliersvereeniging „Een dracht Maakt Macht" gevoerde St. Nicolaas- ïeclamecampagne. FEESTAVOND R.K. VROUWENBOND Heden-, Maandagavond wordt in het K. S. A. gebouw de jaarlijksche feestvergadering ge houden. De Graal zal dezen avond een groot deel van het programma op zich nemen. Voorts zal een één-acter worden opgevoerd. Mej. Fr. Out brengt eenige zangnummers ten gehoore. DE MOEILIJKHEDEN VAN „KENNEMERLAND" EN „VRIJE VEILING". De erfenis van de bloembollenveiling. IS DE ZAAK JURIDISCH AANVECHTBAAR? Het bericht, dat bij de Haarlemsche recht bank de faillissementsaanvragen waren inge diend van de R.-K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland" en de Coop. Veilings- en Aankoopvereeniging „Vrije Groenten- en Fruitveiling" heeft vooral op de leden dezer beide organisaties grooten indruk gemaakt. Over het algemeen is de tijding voor velen niet zoo onverwacht gekomen, als men wel licht zou denken. Het was onder de bij deze organisaties aangesloten tuinders lang genoeg bekend, dat de bloembollen veiling „Bever wijk" met groote moeilijkheden had te kam pen, moeilijkheden, die een gevolg waren van de ineenstorting van den bloembollenhan- del door allerlei oorzaken. De bloembollen veiling „Beverwijk" werd geëxploiteerd door een afzonderlijke directie, nochtans waren de beide tuindersvereenigingen „Kennemer land" en „Vrije Veiling" zeer nauw aan haar geparenteerd. In de goede jaren werden daar tegen geen bezwaren aangevoerd, immers de organisaties deelden in de vruchten, die de bloembollenveiling afwierp. Nadrukkelijk werd daarbij altijd medegedeeld, dat de tuin dersvereenigingen en met haar de leden voor eventueele verliezen niet aansprakelijk wa ren. De baten, die op de exploitatie-rekenin gen voorkwamen, golden vergoedingen voor het gebruik van gebouwen, emballage, be wezen diensten door het personeel enz. De bloembollenveiling heeft met ontzettende moeilijkheden te kampen gehad en vooral de vorstschadeprocessen van 1929 liggen nog versch in het geheugen. Het is niet te besef fen, welke massa's arbeid de directie toen heeft moeten verrichten, om voor de belangen van de slachtoffers der vorstschade op te ko men. Men mag wel zeggen, dat dag en nacht is gewerkt, om het „monster-proces" voor het Scheidsgerecht zoodanig af te wikkelen, dat de oorspronkelijk ingediende vorderingen van f 125000 werden teruggebracht tot f 26000. De omzetten van de bloembollen veilingen liepen enorm achteruit en ook voor de bloem bollenveiling „Beverwijk" ging dat met ton nen gouds gepaard. In 1929 kwam zij nog bo ven het millioen, het jaar 1931 eindigde met een omzet van f 424.720, maar 1932 moest met een omzetcijfer worden afgesloten van f 47.136 Deze cijfers illustreeren, met welk een ge duchte inzinking het bloembollenbedrijf had te kampen. Dat de veiling daarvan in hevige mate den terugslag moest ondervinden, is zeer begrijpelijk. Maar nog altijd verkeerden directies en leden van „Kennemerland" en „Vrije Veiling" in het volste vertrouwen, dat noch deze organisaties, noch de leden indi vidueel eenige aansprakelijkheid droegen ten aanzien van de bloembollen veilingen. In het vorige jaar trad een wijziging in. De bloembollenveiling werd omgezet in een Naamlooze Vennootschap, die, werkend met eigen kapitaal, de zaken op den ouden voet zou voortzetten. Nadrukkelijk werd, in een op 26 Juli 1933 gehouden vergadering van bloembollenkweekers verklaard, dat niemand der beheerders ooit eenig voordeel van het bedrijf heeft genoten. Altijd is gewerkt zon der salaris en zonder eenige extra vergoedin gen, ook niet in de goede jaren. Ook voor de toekomst zou daarin geen verandering wor den gebracht. Tot de stichting van de nieuwe N.V. werd overgegaan, omdat het oude be drijf, zooals werd opgemerkt, in een ©enigs zins moeilijke positie verkeerde. De aandee- len, ook die der oprichters, waren in het be zit van het oude bedrijf, doch de nieuwe N.V. begon op nieuwe basis, zonder schulden en zonder verplichtingen. De instandhouding van een gewestelijke bloembollenveiling in Beverwijk werd van het hoogste belang ge acht en daarvoor wensehte men een krach tige actie te ontplooien. Aan de kweekers werd voorts nog de nadrukkelijke verzekering gegeven, dat zij met eventueele oude verlie zen niets uitstaande hadden. Hoe het nu dat eerste jaar van de nieuwe N.V. met de om zetten stond? Daarop moeten wij het ant woord schuldig blijven. Het bloembollenbe drijf had met allerlei moeilijkheden te kam pen en de saneering sprak een hartig woordje mee. In tegenstelling met de vroegere gewoonte bleken de veilingdirecties te zijn overeenge komen, om over 1933 geen omzetcijfers te pu- bliceeren. Maar het ligt voor de hand, dat deze cijfers zeer ongunstig moeten zijn ge weest. Ook na de stichting van de nieuwe N.V., die haar veilingen in de veilingzaal van het gebouw der R.-K. Coöp. Tuindersvereeni ging bleef houden, werd in de vergaderingen van de betrokken tuindersvereenigingen meer malen medegedeeld, dat de leden zich geens zins bevreesd behoefden te maken voor indi- vidueele aansprakelijkheid. Zooals reeds uit de Zaterdag gepubliceerde verklaring van de beide voorzitters bleek, hebben de besturen zich op juridisch advies steeds verzet tegen den door de credietgeefster, de Spaarnebank N.V. uitgeoefenden drang, om de schulden der oude bloembollenveiling op de balansen der coöperaties te brengen. Over de kwestie der aansprakelijkheid zelve, die door bestuur en leden ten stelligste werd ontkend, omdat noch de acte van oprichting, noch de cre- dietovereenkomst en de balansen der bloem bollenveiling aan de ledenvergaderingen wer den voorgelegd, zou geprocedeerd worden. In de oprichtingsacte moet de betrokken bankinstelling een juridische leemte hebben ontdekt, zoodat de tuinderscoöperaties en dus haar leden hoofdelijk aansprakelijk kunnen worden gesteld. Een en ander schijnt op een notarieele fout te berusten. Het is echter geenszins uitgesloten, dat een en ander juri disch aanvechtbaar moet worden geacht. In- tusschen blijkt de Haarlemsche rechtbank van de juistheid der vordering van de bank instelling overtuigd te zijn, maar zij heeft, alvorens op de faillissementsaanvrage te be slissen, beide partijen in de gelegenheid ge steld een regeling te treffen. Ook de Spaar nebank N.V. streeft daarnaar, evenals de be sturen. Immers een faillissement zou een ont zettende ramp voor de tuindersbevolking be- teekenen. De gevolgen zouden zich vrij zeker uitstrekken tot ver buiten Beverwijk en naaste omgeving. Zoodra de besturen er in geslaagd zijn een basis voor een regeling te vinden zullen de leden van de beide organisaties worden op geroepen, om over den te volgen weg te be raadslagen. DE BEHANDELING DER BEGROOTING. DE COMMISSIE RAPPORTEERT. De commissie van Bijstand in de Financiën aan wie het onderzoek der begrootingen voor 1934 was opgedragen, is met haar taak gereed gekomen en heeft van haar bevin dingen in een rapport mededeeling gedaan aan B. en W. In de eerste plaats deelt de commissie in dit rapport mede, dat de be grootingen voor het bedrijf van Openbare Werken, het Slachthuisbedrijf, het Grond bedrijf en Maatschappelijk Hulpbetoon geen aanleiding gaven tot het maken van bemer kingen. Ten aanzien van de begrooting voor het Gas- en Electriciteitsbedrijf heeft een van de leden der Commissie opgemerkt, dat hij het uitgetrokken bedrag voor propageering van het gasverbruik ad f 1200 te hoog achtte en was van meening, dat met een bedrag van f 900 zou kunnen worden vol staan. Voorts werd gevraagd, of het mogelijk was het in debegrooting geraamde bedrag van f 3000 als reserve voor een hoogeren kolen- prijs, te verlagen met f 1000. De gemeentebegrooting gaf aanleiding tot het maken van de volgende bemerkingen: Een lid der commissie wees op het ont breken van een behoorlijke verlichting tijdens het blusschen van branden bij avond en op liet ontbreken van rookmaskers. Ge vraagd wordt hierin ten spoedigste in het belang van het personeel der brandweer te willen voorzien. Vervolgens wordt verzocht te overwegen, of het wenschelijk wordt geacht de Gezondheids commissie, welke onlangs werd opgeheven, als particuliere commissie te doen voortbe staan. Eén lid betoogde de wenschelijkheid, om aan de drankbestrijdings- en andere ver- eenigingen, welke voorheen subsidie genoten over het jaar 1934 een klein bedrag toe te kennen, bijv. f 10 per vereeniging teneinde het contact met deze organisaties niet te ver breken. Eén lid drong aan op verlaging der huren van de woningen aan de Oosterwijkstraat nos. 3 en 15, thans f 6 per week bedragende. Enkele leden betreurden ten zeerste de stopzetting op 1 Augustus 1934 van de sub sidies ten behoeve van het bijzonder voor bereidend onderwijs. Deze leden behielden zich de vrijheid voor om in den loop van het jaar op deze aangelegenheid terug te komen, indien de financieel© omstandig heden der gemeente zich althans gunstiger mochten afteekenen. Het uitgetrokken bedrag van f 1500 voor schoolvoeding en -kleeding werd door enkele leden te laag geacht. Gevraagd wordt deze aangelegenheid, indien het uitgetrokken be drag is uitgegeven, met het oog op den vol genden winter, opnieuw in den Raad ter sprake te brengen. NIEUWE BEGRAFENISONDERNEMING. Dezer dagen is hier ter plaatse een nieuwe begrafenisonderneming opgericht, waarvan de directie berust bij den heer A. Withaar, Be gijnestraat, alhier. De nieuwe directie is met grootsche plannen bezield, want zij zal het bewijzen van de laatste eer in voor Beverwijk en omgeving geheel nieuwe banen leiden. De B.B.O. heeft zich in dit opzicht gericht naai de meer moderne wijze, waarop in de groote steden begrafenissen worden uitgevoerd. Een en ander is voortreffelijk voorbereid en in alle opzichten zal de B.B.O. goed voor den dag komen. HET ORGEL IN DE NED. HERV. KERK. Het vermaarde orgel in de Ned. Herv. Kerk. dat om zijn klankschoonheid een groote repu tatie bezit, behoeft dringend restauratie. De Vereeniging van Jong-Hervormden bracht voor dit doel reeds een bedrag van f 600 bijeen en een inwoonster van onze gemeente zegde een bedrag van f 1000 toe. De restauratie van het orgel zal echter veel meer geld eischen. Om de financiën van het orgelfonds te ver sterken is aan de ingezetenen een circulaire gezonden, waarin verzocht wordt, om weke- lijksche of maandelijksche bijdragen. Alle pe riodieke bedragen, groot en klein,, zelfs al is het vijf cent zijn welkom. De Orgelfonds-Com missie, die zelf nog over een bedrag van on geveer f 400 beschikt, wordt gevormd door de heeren Ds. C. M. Krijger, voorzitter, A. J. Bo- venschen, secretaris, F. J. Frölich, penning meester (giro 2279), J. W. Vreudenberg en (voor de Jong-Hervormden) J. A. Noorderman. Eenige jongedames hebben zich bereid ver klaard, de circulaires bij de ingezetenen op te halen. WIJK AAN ZEE EN DUIN R.K. KIES VEREENIGING. De R.K. Kiesvereeniging „Recht en Plicht" zal heden Maandagavond in de St. Jozef zaal aan den Arensweg haar jaarvergadering hou den. In deze bijeenkomst zullen de jaarversla gen worden uitgebracht van secretaris en pen ningmeester. Verder vindt een bestuursverkie zing plaats wegens periodieke aftreding van den voorzitter en den tweeden secretaris. Een spreker zal voorts het onderwerp Na tionalisme en Fascisme behandelen. HEEMSKERK H. FAMILIE. Voorafgegaan door een driedaagsch tridium geleid door een Pater Redenptorist, werd Zon dagmorgen 6 uur in de parochiekerk een H. Mis opgedragen. Daarvoor waren ook uitge- noodigd de leden der standsorganisaties Des middags werden de oefeningen be sloten met een plechtig lof. Uit de handen van den directeur pastoor Paulussen ont vingen 22 nieuwe leden de medaille als lid maatschap, terwijl aan eenige de zilveren medaille wegens 25 jarig lidmaatschap werd uitgereikt. De heer J. Bakker kreeg de gou den medaile wegens 50 jarig lidmaatschap. HANDEL IN TRAANGAS PISTOLEN? VIJF PERSONEN TE ENSCHEDé GEARRESTEERD. De politie te Enschedé heeft tegen vijf personen proces-verbaal opgemaakt, wegens invoer van lithopistolen, wapenen in den vorm van vulpotlooden, waarmede losse pa tronen en gaspatronen kunnen worden afge vuurd. De hoofdverdachte was, volgens de N.R.Ct., tot voor kort lid van de N.S.B. Onder de anderen bevinden zich twee N. S. B.-leden De handel in deze vuurwapenen is, aldus genoemd blad, van zeer beperkten omvang geweest. In totaal zijn 5 van deze lithorevol vers ontdekt. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Heide heeft aan den minister van Justitie de volgende vraag gesteld. Wil de minister doen onderzoeken of in Enschedé handel gedreven wordt ïh traan gaspistolen, die door handlangsters van een lid der Nat. Beweging aldaar uit Duitsch- land zouden worden binnengesmokkeld en of in het kringhuis van die beweging aldaar re volvers en buksen verkocht worden of in laats ten tijd verkocht zijn?. NOG TWEE SLACHTOFFERTJES TE ALEM. EPIDEMIE BIJNA GEWEKEN. Zooals wij reeds hebbëh geméld, is de ma zelenepidemie te Alem bij ha geweken. Des niettemin zijn dezer dagen nog twee kinde ren uit één gezin aan deze ziekte overleden. Voor een derde kind uit dit gezin bestaa't nog levensgevaar. In den loop van deze week zal het onder wijs op de o. 1. school, welke een tijdlang ge sloten is geweest, hervat worden. „GEEN RADIO-JAMMERTAXI" MEENT MEN IN DE V.S. Het denkbeeld, om radiotoestellen in taxi's aan te brengen, is natuurlijk afkomstig uit de Vereenigde Staten. Daar hebben thans on geveer 2000 eigenaars van taxi's, die radio „aan boord" hadden, van de politie bevel ge kregen, de toestellen te. verwijderen. Indien zij dit bevel niet opvolgen, zal hun rijvergun ning worden ingetrokken. Deze beslissing is genomen nadat iemand door een „muzikale" taxi werd aangereden. De politie zegt dat de aandacht der chauf feurs door de radiomuziek in hun wagens wordt afgeleid en dat bovendien het straatru moer zóó zou toenemen dat de taxi's een plaag voor het publiek zouden worden! DE OMGEKEERDE RADIOWERELD Een buitengewoon Interessante statistiek brengt „Wireless World". Het blad zegt, dat 75 pCt. van het aantal luisteraars naar de kinderuurtjes uit volwassénen bestaat, terwijl omgekeerd thet auditorium der radio-dansmu- ziek voor drie kwart uit de jeugd bestaat. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 27 Januari. Ondertrouwd 26 Januari: W. J. Berheide en E. Badura, Bevallen 24 Januari: I. E. Dörr—Schnaubelt d.; T. E. Langehuijsen—Keuling, z, C. Schip per—van Rijn, z.; H. M. de Mol—Smit, d.; 25 Januari: H. Iking—v. Noggeren. z.: S. E. Mo lenaar—de Waard, z.; J. T M. van Berloo— Konings, z; J. Cornet—v. d. Weijden. d.; J, H. de Jong—Smit, d.; 26 Januari: J. M. van Leeuwen—Verbeem, d.; C. J. Klein—Perdaan. d.: Overleden 24 Januari: C, p., 1 mnd, z. v. F. Veldhuizen, Nagtzaamstraat; 25 Januari E. Dasiat—Brouwer, 81 j.. Indische straat; P. M. KromhoutAngenent, 44 j,. Pres. Steijn- straat; H. Fransen—Bouman, 68 j., Kinder huissingel; M. P. M. Seijffer—Boedijn, 76 j., Rijksstraatweg. AGENDA TE HAARLEM. Heden: MAANDAG 29 JANUARI: Stadsschouwburg: Groot Ned. Tooneel. „Week End". 8.15 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V. Ledenconcert, Soliste mevr. Berthe Seroen. 8 uur. Luxor Sound Theater: „Chandu, de Ge heimzinnige" (De moordende straal). 8.15 u. Rembrandt Theater: „Warum hast du mich wach geküsst". Op het tooneel: Teuber's Marionetten 7 en 915 uur. Palace: „Gedrag onvoldoende". Op het tooneel: Carman, de onovertroffen komische jongleur. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg: Kleinkunstavond van de Ned. Kamer Opera. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. De Columbia, waarmede de Amerikanen Cham berlin en Levine de laatste ook nog door andere gebeurtenissen bekend geworden over den Atlantischen Oceaan zijn gevlogen, is verbrand. FEUILLETON Naar het Amerikaansch bewerkt door THEA BLOEMERS (Nadruk verboden) 5) „Het is voor je bestwil, Mary". Hij begroef zijn handen in zijn zakken en kwam glim lachend voor haar staan, zijn blikken in haar oogen brend. „Denk alleen maar eens aan wat gebeuren zou, wanneer hij het van een ander van een wildvreemde gewaar werd. Misschien gelukt het mij hem zóó'n kijk op de zaak te geven, dat jij er niet de minste onaangenaamheden door krijgt. Ik kan dat vooruit natuurlijk niet zeggen, maar wat ik wel weet, dat jij het hem het best zélf kunt vertellen, nu, vóór je trouwt. Ten slotte is Let toch niet zoo iets heel verschrikkelijks! Wil je het hem werkelijk zeggen?" e Zij viel in haar stoel terug, met gebogen honfd, en ze antwoordde niet. Ook Tom Malloy zweeg geruimen tijd. „Mary", hernam hij ten laatste, „ik hoop fciet, dat je mij hardvochtig vindt. Je weet, £at ik je toegewijde vriend ben meer dan dat zelfs en dat altijd hoop te blijven. Het spreekt dus vanzelf, dat ik je geen noo- delooze angsten wil aanjagen. Maar....-.." Zij merkte duidelijk, dat hetgeen hij nu ging vertellen, hem groote moeite kostte „maar Edward Revis, hij werd om zijn mis maakte schouwers de „scheeve" Revis ge noemd, weet je wel?" Zij boog het hoofd nog dieper, maar geen geluid kwam over haar lippen. „Nu hij leeft en woont in Washington". Weer legde hij zijn hand kalmeerend op de hare. „Je weet wat dat zeggen wil". O, martel me toch niet langer!" riep ze hartstochtelijk, en opnieuw sprong ze over eind. „Ja, ik weet wat dat zeggen wil. Ik heb aan niets anders gedacht, sinds ik hem gisteravond zelf heb gezien!" „Je hebt hem gezienhebt hem her kend?" klonk het verschrikt. Even hield hij op als om van zijn verbazing te bekomen. „En je twijfelt nog één seconde, of je den man, met wien je trouwen gaat, alles moet vertellen". „Ik voelde me zoo absoluut veilig", klaagde ze, zonder aandacht te schenken aan zijn vraag. „Niemand niemand op de heele wereld zou mij met die afschuwelijke ge schiedenis kwaad hebben kunnen doen behalve jij en Addie dan. En geen van jullie tweeën zou zooiets in zijn hoofd hebben ge kregen! En juist nu. op het oogenblik, dat het 't moeilijkst is om er met Grimes over te beginnen, moet dit verachtelijk creatuur weer komen opdagen! Nu ik op het punt sta met beide handen het geluk te grijpen, het geluk, dat ik steeds heb verwacht, waarvan ik wist, zelfs in mijn allergrootste ellende, dat het eens zou komen, verschijnt dat ver schrikkelijk wezen, dat niet onder fatsoen lijke menschen thuishoort, om mij met on dergang te bedreigen. En dat na alles wat ik heb uitgestaan! Ben ik soms niet dapper geweest? En behoorlijk?" Heb ik niet moedig volgehouden?" Ze ging aan de tafel in het midden van de kamer zitten en keek naar hem op. Haar lippen trilden en tranen stroomden over haar gezicht. Malloy. die er zelf slechts met de grootste inspanning in slaagde, zijn kalmte te be waren, deed zijn best om haar te helpen. „Zeker", stemde hij toe, terwijl hij zijn bevende lippen tot een flauw lachje dwong. „Je bent altijd dapper geweest, buitenge woon dapper! En nu moet je ook dapper en flink zijn. Je moet die historie aan Mr. Buckner vertellen!" Ze sloeg met beide vuisten op tafel. Haar oogen waren thans droog en brandend. „Ik zou dien vent kunnen vermoorden", steunde ze. „Tom, ik zou hem kunnen ver moorden." „Dat is een heel begrijpelijk gevoel", er kende hij, doch verloor de hoofdzaak daarbij niet uit het oog. „Maar je zult er gauw ge noeg overheen komen, Mary. Zooiets is niet blijvend, dat zakt wel weer. Toe, wees ver standig, kindlief, en spreek openhartig met je aanstaanden man". Zij stribbelde nog tegen, haar vingers zenuwachtig ineenklemmend. „Je vraagt mij met eigen hand alles te ver nietigen, alles mijn toekomst mijn ge luk". „Ik vraag je juist om die te redden in veiligheid brengen. Je zult het doen, ik weet, dat je het doen zult". Geschokt en diep ontroerd zag hij de •ellende in haar doffe oogen. Haar gezicht was uitdrukkingloos, het leek, alsof de strijd tusschen haar vrees en zijn vastbeslotenheid haar geest had lamgeslagen. „Dan moet het maar", gaf ze zich ten slotte gewonnen. Haar stem klonk toonloos, haar handen lagen onbeweeglijk in haar schoot. „Ja, ik zal doen zoodra er gelegenheid is". „Je moet Revis vóór zijn, die zal heusch wei kwaad in zijn schild voeren. Schep zelf een gelegenheid, Mary. Vertel het Buckner van daag nog, vanavond! Nu Revis je eenmaal gezien heeft, zal hij je niet veel tijd laten daar is hij de man niet naar!" „Stil nu", drong ze smeekend. „Ik heb im mers gezegd, dat ik zou doen, wat je me aanraadt. Is dat niet voldoende?" „Je zult je geluk er hechter door maken, onaantastbaar voor altijd". Hij glimlachte, alsof de ernst van zijn plechtige woorden hem verlegen maakte, Zij vertelde Tom Malloy niet van de be lofte, die Revis haar afgeperst had, een be lofte, die zij dien avond om elf uur zou moeten vervullen of breken. Toen Tom weg was haalde ze uit een lade een in zwart linnen gebonden cahier, waarin zij bij haar komst in Washington ruim een jaar geleden nu, een dagboek begonnen was. Zij sloeg de eerste bladzijde op en las, wat zij had geschreven. „Eindelijk zijn Addie en ik in de stad mijner droomen! Mijn toekomst ligt vóór mij, een onbegrensd veld van mogelijkheden tot geluk, rust en tevredenheid. Het verleden? Mijn verleden is voorbij, dood. Er is geen zweem, geen spoor, geen vleug van overge bleven. Het kan mij niet meer deren, niet beroeren. Ik zal er zelfs geen vluchtige ge dachte aan wijden. Vandaag ben ik Mary Has kell, de werkelijke Mary Haskell, geboren! Die andere heeft nooit bestaan. Zoo kijk ik alleen maar vooruit en voor wat achter mij ligt heb ik maar één gevoel: volmaakte on verschilligheid. Waarom niet? Ik ben het Immers niet geweest! Ik begin vandaag pas te leven. Liefde en De bitter hoon, die haar thans uit haar eigen woorden tegengreinsde, maakte haar woedend. Ze rukte het blad uit het boek en ging zelf naar de huiskamer om een lucifer te halen; ze zou deze schriftuur, dit dwaze

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 5