HET NIEUWE AVONDBLAD De IJmuidensche trawiervioot in nieuwe banen. Edelsteen. 19e JAARGANG NO. 83 VRIJDAG 9 FEBRUARI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cfcs., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Cosfer, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER C Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van di't blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw belden; 3009.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. Op den Franschen Vulkaan. De oude heer Gaston Doumergue is gis teren te Parijs aangekomen en heeft moeizaam de top van den Franschen vulkaan beklom men. Hij vormt een ministerie. Zijn rustige villaatje met tuintje, waar hij zonder twijfel zijn eigen kool plantte dat is het levens- herfst-ïdeaal van eiken Franschman, en dat deed zelfsClemenceau, de Tijger heeft de oude man in den steek gelaten. Hij had ge meend er verder zijn laatste jaren in rust en vrede te kunnen doorbrengen. Met een zucht moet hij ze achter zich gelaten hebben. Zou hij er ooit nog terugkeeren? Doumer, die hem opvolgde als president der republiek, werd binnen een jaar vermoord. Lebrun, die na Doumer de gouden kooi betrad, roept den ouden heer naar Parijs omdat hij geen raad meer weetEn hij gaat niet naar de sta tige functie in het Elysée; hij moet de lood zware taak op zich nemen die Lebrun zelf niet vervullen mag. Hij moet premier zijn. Wel heel goed kent de oude heer Doumergue het verschil. Vele malen in zijn leven is hij minister geweest. Ook leider der regeering was hij al eerder. Maar nu is hij oud en moe; het zal hem zelfs moeite kosten dien vriendelijken, rustigen glimlach, die zoo prachtig bij het Elysée paste, weer te toonen. En wat moet hij doen als ze straks opnieuw mochten beproeven, de regeeringsgebouwen en het Palais Bourbon te bestormen? Hen hun gang laten gaan? Ondenkbaar. Hij is een goed en vriendelijk man, maar kan hij toelaten dat men het ministerie van Marine in brand steekt en stormloopt op de Kamer? Neen, hij zal het evenmin toelaten. En als er wéér ge vochten moet worden, zal ook hem het „As sassin, assassin!" toegekrijscht worden. Even als men het Daladier deed. Uit zijn rustige villaatje met tuintje is de oude man naar het kokende, woelende, wilde Parijs gereisd om nog eenmaal, in de moei lijkste omstandigheden die denkbaar zijn, de teugels van het bewind in handen te nemen. Hij is geen groot staatsman. Dat is hij nooit geweest, en zoo oud en rustig is hij, dat hij dat zelf wel ten volle moet beseffen. De tijd der opwindingen en zelfoverschattingen ligt ver achter hem. Alleen wékt zijn persoon ver trouwen. Maar is dat genoeg? Zal het nog iets baten, als de vulkaan weer begint te werken en hij moet handelen tegen de wandaden van wilde, redelooze hen den?.... tegen loeiende communards en krijschende, gillende came- lots-du-Roy? Een "week geleden heeft Lebrun Doumergue al geroepen. Toen heeft hij nog kunnen weige ren. Nu niet meer. Het feit op zichzelf bewijst hoe gevaarlijk de toestand is, en hoe weinig uitweg men meer ziet. Zóo sterk hebben de financieele schandalen, die elkaar maar blij ven opvolgen, het vertrouwen geschokt en de haat tegen de Kamer ontketend, dat men een ouden man smeekt terug te keeren eigenlijk alleen omdat hij tenminste door niemand gewantrouwd word't. Woensdagmiddag igaf Daladier, -onder aan drang van den president der Republiek en van de presidenten van Kamer en Senaat, den strijd op. Den vorigen avond had hij nog tot driemaal toe groote meerderheden in de Kamer gehaald. Maar een Kamermeerderheid blijkt in Frankrijk geen waarborg meer te zijn, dat men het bewind kan voeren. Er kan maar één conclusie uit getrokken worden: de Kamer vertegenwoordigd de openbare mee ning niet meer en deze Kamer moet dus weg. Hoe eerder zij ontbonden wordt, hoe beter het zal zijn. Dat in de eerste plaats is Doumergue's taak. Als hij die kan klaarspelen is de ergste steen des aanstoots weg. Maar wat dan? De sfeer ziet er niet best uit voor verkiezingen. Eerder voor staatsgrepen, van welke zij-de dan ook. Misschien zelfs van den hertog de Guise?Het schijnt bijna een operette- idée. Maar snel, heel snel wisselen de getij den als Frankrijk is zooals nu. Ai-me oude Doumergue. Een vertrouwen wekkend, krachtig ministerie vormen.... democratie red-deneen grondwetsherzie ning uitvoerende financiën saneeren de buitenlandsche raadselen oplossen Heeft hij nog een redelijke kans? Alleen als de Voorzienigheid hem helpt'. R. P. IJMUIDEN ZENDINGSBIJEENKOMST. Vrijdag 16 Februari a.s. zal in de Christ. Geref. Kerk, Marconistraat een bijzondere zen dings-bij eenkomst plaats hebben. Als sprekers zullen optreden Ds. A. Bikker, mis- sionair-predikant te Mamassa (Celebes) en de Foradjo Sima Bastiaan. Deze Foradjo be hoort tot de bewoners van Celebes en is onder zijn eigen volk werkzaam als goeroe. IJZERVERSCHEPING. Het Britsche stoomschip Orangemoor is in ballast aangekomen om bij de Hoogovens een lading ijzer in te nemen met bestemming voor een Amerikaansche haven. SUPPORTERS VEREENIGING ,yDE DAAD". De supportersvereniging „De Daad" die zich ten doel stelt de in deze gemeente ge vestigde cultureele vereniging-en der moder ne arbeiders daadwerkelijk te steunen, belegt Donderdag 15 Februari a.s. een bonten avond in Het Wapen van Velsen. Aan dezen avond zullen meewerken de IJmuider Volksstem, de M elcver. Voorwaarts, de Mandolineclub Ex celsior en de Arbeiders Tooneelvereeniging Palvu. Door een conferencier zal de verbindende tekst verzorgd worden. IJMUIDEN. Het ultra-sonoor echolood ingevoerd. De Mij. Petten heeft de primeur. I '7 Wij hebben reeds eenige malen in ons blad dat steeds op de bres staat, waar het geldt de belangen van het visscherijbedrijf te be hartigen en steeds zijn lezers zoo uitvoerig mogelijk op de hoogte houdt van de nieuw tjes op gebied van visscherij en vischhandel, een uitvoerige beschrijving gegeven van een der nieuwste hulpmiddelen voor de scheep vaart, het ultra-sonoor echo-lood. Het eerste artikel over dit wonderbaarlijke instrument verscheen in ons blad van Zater dag 28 Mei 1932 en ook nadien hebben we et- meermalen over geschreven, o.a. over de on dervindingen die eenige Engelsche trawler schippers met het echolood hadden opge daan. Sinsdien is zoowel in Engeland als in Bel gië het gebruik van dit instrument nog be langrijk toegenomen. Reeds 600 Engelsche en 190 Belgische visschersvaartuigen hebben een echolood aan boord. Alleen in IJmuiden zag men klaarblijkelijk tegen de kosten op, al thans tot voor eenige weken was nog geen en-kele IJmuider trawler met een echolood uitgerust. Aan de directie van de Mij. Petten komt de eer toe, het Jiltra-sonoor echolood op onze vloot te hebben ingevoerd. Want eenige we ken geleden is de Bergen er van voorzien en thans is de Petten gevolgdJSTaar wij vernemen zal op de beide andere trawlers van deze ree- derij, de Alkmaar en de Schoorl een echolood worden geïnstalleerd. En op de booten van de Mij „Petten" volgt de Claesje van de N. V. „Piscator" te Rotterdam, die eveneens tot het echolood overgaat. En de geschiedenis leert, dat als eenmaal het hek van den dam Is, er spoedig meer volgen. De pracktijk in andere landen heeft reeds het groote nut van deze instrumenten bewe zen. In het oog springende voordeelen kunnen met het apparaat bereikt worden. Men kan met volle vaart tot aan den vischgrond zon der kostbaren tijd te verliezen met stoppen om te looden; wanneer eenmaal de netten uit zijn behoeft men slechts te letten op den echo-meter om te voorkomen dat men van de vischbank afraakt. De trawl kan steeds op de gewensche diepte gehouden worden en naarmate de zeebodem oneffenheden ver toont, is het apparaat van grootere waarde. Deze oneffenheden kunnen tijdig worden op gemerkt en kunnen dus gemakkelijk verme den worden, hetgeen zeer in het belang is van de netten. Bij mistig weer kan met de groot ste nauwkeurigheid koers worden gehouden. Het toestel levert dus besparing van tijd, ver mindert het risico van beschadiging van net ten en de man, die noodig is voor het looden, kan ander werk verrichten. Het apparaat bestaat uit het eigenlijke echolood en een projector, een ingenieus in strument, dat de signalen van het echolood op de brug omvormt in een geluidsignaal, ze uitzendt en ze weer als echo tegen den zeebo dem opvangt en terugleidt. Op een schaal in het toestel, voorzien van een verlichte band wordt de diepte afge lezen. De bediening is hoogst eenvoudig. Men behoeft slechts ap een knop te drukken: de verlichte band zal dan twee scherpe punten doen zien. Het eerste punt wijst de diepte van den scheepsbodem, de tweede die van den zeebodem aan. De installatie die geschiedt door Radio-Holland, die de toestellen ver huurt, brengt vrij hooge kosten met zich me de. Wij zijn echter van meening, dat de voor deelen ruimschoots tegen de kosten opwegen WAT DE STAKING HEEFT GEKOST Blijkens een mededeeling van de IJmuider Federatie werd als gevolg van de staking aan de stakende leden van den Centralen Bond aan stakers- en slachtoffersuitkeering van Januari tot October 1933 uitbetaald: te IJmuiden te Egmond in diverse gemeenten Totaal 595.067.50 103.367.85 49.628.93 748.064.28 Bij dit bedrag komt nog een bedrag van 5931.12 aan stakingsonkosten, zoodat de staking aan den modernen bond 753.995.40 heeft gekost. R.K. VROUWENBOND. De afdeeling van den R.K. Vrouwenbond houdt Zondagavond 11 Februari haar feeste lijke jaarvergadering in het R.K. Vereenigings- gebouw aan de Mahustraat. O.a. zal het too- neelspel „Overwonnen" worden opgevoerd. OPDRACHT. Aan den heer J. Kes alhier is opgedragen het bouwen van een landhuis met garage in het park Zorgvliet te 's-Gravenhage voor f 18487. VELSEN HET NIEUWE PROGRAMMA VAN „DE PONT". De hoofdfilm van het nieuwe programma van de bioscoop „De Pont" is Kermis-Min- naars met in de hoofdrollen o.a. Janet Gay nor, Will Rogers, Louise Dresser en z Een jaar lang heeft de familie Frake zich verheugd op de jaarmarkt, annex landbouw tentoonstelling. Abel Frake (Will Rogers) stuurt een vet varken Blue Boy in voor het groote kampioenschap. Melissa Frake (Louise Dresser) stuurt ingemaakte groenten en en vruchten in, waaiwan zij hoopt, dat zij bekroond zullen worden. De jongere afdeeling van het gezin, Margy (Janet Gaynor) en Wayne (Norman Foxter) verwachten opwin dende avonturen. Margy hoopt in het bij zonder, een sprookjesprins te ontmoeten, die haar zal verlossen van den haar het hof makenden Harry Ware (Frank Melton), een ijverig doch zeer nuchter jong farmer. Dat is de „start" van de geschiedenis die dan volgt en die, zooals de lezers alreeds be grepen hebben, geen drama wordt. De ten toonstelling levert, dank zij Esmeralda en Pat Gilbert de gewenschte resultaten op. Pat raakt natuurlijk verliefd op Margy en wil haar natuurlijk trouwen. Maar Margy is hier zoo maar niet voor te vinden; zij vindt Pat wel een aardigen jongen, maar zij is niet zeker van hem. De dorpswinkelier had Abel Frake voorspeld, dat een van hen ongelukkig van de tentoonstelling terug zou komen. Mar- gy's lusteloosheid bij haar thuiskomst schijnt hem gelijk te geven. Maar Pat zorgt er ten slotte voor, dat de winkelier ongelijk krijgt. De kermis was de heerlijkste tijd van haar leven Vademen a lit 30 so 60 70 SO 50 106- 110 - ■MÈTERSV v,y '.7 7 7 - - - - fiegm - Signaal j Echo (diepte) 7 GYMNASTIEKUITVOERING HOOGOVEN- STATEN In Hotel De Prins gaf de afdeeling „Gym nastiek" der Hoogovenstaten Donderdagavond een uitvoering die zich in een groote belang stelling mocht verheugen. Mooi op tijd opende de voorzitter de heer A. Roggeveen met een woord van welkom. Hij wees er op, dat het vorige jaar ondanks alles een goed jaar voor de vereeniging is geweest en sprak den wensch uit, dat deze uitvoering er toe mag bijdragen, de belangstelling voor de gymnastiek te doen stijgen. Na den opmarsch werd het programma ge opend met een gedeelte van een les van de kleuters. Een aardig nummer, dat natuurlijk vooral de bijzondere aandacht genoot van de in de zaal aanwezige ouders der kleuters. De kinderen verrichtten vlot en met veel élan de oefeningen. Het programma bevatte een 16-tal num mers. Dat het tenslotte bleek, niet overladen te zijn mag worden toegeschreven aan de vlotte wijze, waarop het werd uitgevoerd. Over de wijze, waarop de verschillende oefeningen werden uitgevoerd hebben we niets dan lof. Het getuigde van een goede lei ding en van veel enthousiasme. Bijzonder goed was het nummer paardspringen dames, vrije oefeningen en brug heeren. Het viel bij zonder op, dat deze herboren vereeniging over zooveel goed materiaal in de dames- en heerenafdeeling beschikt. Waar bovendien het goede werken van de jongere garde veel voor de toekomst doet verwachten, lijdt het geen twijfel of de afdeeling gymnastiek der Hoogovenstaten zal nog menige succesvolle uitvoering geven. The Williams gaven na de pauze eenige fraaie nummers hoogeschool-turnen ten bes te, waarmede zij een daverend succes oogstten dat alleszins verdiend was. De door deze twee stevige jongens (hebben we het goed verstaan dan zijn het employé's van de Hoogovens) ver toonde toeren wekten aller bewondering, vooral om het groote gemak waarmede ze werden uitgevoerd Het verdere deel van het programma be vatte behalve eenige gewone, doch door allen correct en met souplesse uitgevoerde oefe ningen, eenige fantasie-nummers, die ook zeer in den smaak van het publiek vielen. De eenvoudige stof dezer nummers werd met gratie verwerkt. De vlinderdans was zeer mooi; we hadden dezen dans echter wel wat levendiger willen zien. Mooi werk leverden de dames met het num mer knotszwaaien en de heeren aan het hooge rek. Alles bij alles was het een uitstekend ge slaagde avond en de bloemenhulde, die de directeur, de heer P. J. Wagemans ontving, was alleszins verdiend. De pianiste kreeg ook bloemen. Een gezellig bal besloot deze uitvoering. FASCISME OF SOCIALISME? In Bloemoord had Donderdagavond een door het gewest Noord-Holland der S. D. A. P. be legde openbare vergadering plaats, waar als spreker optrad de heer W. Drees, lid van de Tweede Kamer, met het onderwerp: „Wat kan de wereld redden, fascisme of socialisme?" De belangstelling voor deze vergadering was zoo groot, dat velen teleurgesteld moesten wor den. Medewerking verleende het bekende V. A. R. A.-trio van Wormerveer. De vergadering werd geleid door den heer H. Hennink, die in verband met het drukke bezoek van de door de S. D. A. P. tegen het fascisme belegde vergaderingen als zijn mee ning te kennen gaf, dat ons volk nog niet veel van het fascisme wil weten. Nadat het V. A. R. A.-trio zich had doen hooren. waarvoor het met een krachtig ap plaus beloond werd, verkreeg de heer Drees het woord. Na het gebeurde met de Zeven Provinciën, aldus spreker, is er tegen de so ciaal-democraten door een zekere groep een hetze gevoerd. Mede door de gebeurtenissen in Duitschland kwam in ons land een groep naar voren, die ons wilde dwingen „op den weg terug". De nieuwe beweging, die den naam fascisme draagt, wil het geheele arbei dende volk den weg terug doen inslaan. Deze nieuwe beweging tracht de jeugd, dat de el lende van het verleden der arbeiders niet heeft gekend, achter banieren en met trom geroffel te vereenigen om haar te voeren naar een nieuwe maatschappij. Deze partij duldt geen andere partij naast zich. Nationaal- socialisme heeft met nationalisme niets uit te staan en met socialisme nog veel minder. Het nationaal-socialisme is een copie van het Duitsche nationaal-socialisme en het Italiaan- sche fascisme. Spreker wees op de vele poli tieke zwenkingen van Mussolini en zeide dat diens weg naar de macht geplaveid is met mis handeling en moord. Hij begon te regeeren met een parlement en een vrije pers, maar omdat zijn beleid geen critiek kon dulden werd een en ander opgeheven. Er is met veel drukte aangekondigd, dat de economische toestand in Italië nu wel beter zou worden, maar ook daar vond een enorme economische inzinking plaats. De toestand der arbeiders is in Italië net als in Duitschland. De jeugd wordt opgevoed in militairistischen geest, Terwijl men naar buiten vriendelijke woorden spreekt, wil men ook in Nederland dien weg op. De heer Drees besprak het werk der Na- tionaal-Socialisten in Duitschland en vertel de het een en ander van zijn ervaringen, op gedaan bij de verkiezingen in Maart 1932. Vervolgens stond hij stil bij de jaren na den oorlog. Toen niemand het roer in handen durfde nemen heeft de S. P. D. de regeering aanvaard. Zij werd echter in den rug aange vallen door de communisten. Spreker waar schuwde de arbeiders tegen verbrokkeling. In Duitschland is van een opleving nog niets merkbaar, integendeel, de economische toe stand is er slechter dan ooit. Tegenover het fascisme stelde spreker nu het socialisme. Heeft men gedacht, dat door Een stukje aarde, anders niet, Dat straks in 't licht der zon, haar stralen Verblindend ons in d' oogen schiet Uit duizend hoeken, duizend malen. Een klompje koud, maar levend vuur, Een kostbaarheid naar onze normen, Een wonderwerkje der natuur, Dat eeuwen hebben helpen vormen. Een ster uit Moeder Aarde's schoot, Die in ons steenen tijdperk, heden (Daar er meer steenen zijn dan brood) Wordt aangegaapt en aangebeden. Daar ligt hij rustig op de hand Door hem, die 't kleinood vond, gedragen, Een heel fortuin één diamant, Ontdekking van een dag der dagen. Hij vangt zijn aardsche loopbaan aan, Men zal hem slijpen, wellicht klooven, Zal men een moord om hem begaan, Als meer gebeurd; zal men hem rooven? Zal hij een onheilbrenger zijn, Die stof leent aan romanverhalen; Zal iemand voor zijn kouden schijn, Nog andren prijs dan goud betalen? Met zulk een steen der ij delheid, Moog' iemand zich gelukkig prijzen; Wie vindt op aarde in dezen tijd Den kostelijker Steen der Wijzen? de opkomst van het fascisme het socialisme verlamd zou worden? Daar is geen spreke van, meent de heer Drees. De arbeiders moe ten alle geschillen op zij zetten en gezamen lijk zich te weer stellen tegen de fascistische dictatuur, voor de vrijheid der menschheid. Bij het einde der rede zongen de aanwezi gen spontaan de Internationale. Daar niemand zich opgaf voor het stellen van vragen werd eenigen tijd gepauzeerd, waarna het V.AR.A.-trio zich deed hooren. Veel succes oogstten de zangers met een liedje op de bevroren eendvogels. De vergadering werd daarna door den voor zitter gesloten. SANTPOORT ONGEKEURD VLEESCH IN BESLAG GENOMEN. Bij den slager M. C. L. alhier is een partij varkensvleesch in beslag genomen, dat niet voorzien was van de voorgeschreven goed- keuringsmerken. Het vleesch is in beslag ge nomen en vernietigd en tegen den slager werd proces-verbaal opgemaakt. CONCERT SOLI DEO GLORIA. De R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria", direc teur de heer L. W. van der Meer geeft Zon dag 11 Februari a.s. een concert in de Con certzaal „Zomerlust". Een deel der werkende leden zal een tooneelstukje opvoeren. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 8 Februari. Ondertrouwd 7 Februari: G. L. H. B. Braak en C. F.J. Koot; W. Kok en P. C. v. d. Spek; P. J. Hofman en P. S. W. ten Hacken; B. J. Betjes en M. Gawlitz; M. Kruijer en M. Schreuder; F. W. de Vos en H. J. v. d. Berg; H. J. van Keulen en C. Pohren; A. Roest en A. G. v. d. Giessen; K. Brouwer en H. P. Kok; Getrouwd 7 Februari: L. L. van Maris en H. C. Bakker; F. van Assema en W. Jansen; A. Spoor en M. van Eek; G. B. J. Borst en H. B. Willemse; G. M. Eising en C. G. Nolet; H. M. M. Boesmans en M. E. Bel; J. G. Philippo en B. J. A. Kluck; J. H. F. Timmermans en K. P. Scheffler; P. Koeleman en J. J. van Kope ren; J. Kol en G. C. Roede; H. Jacobs en E. van Kampen; W. J. Berheide en E. Badura; J. A. Leijssenaar en A. M. Gigengack; A. Bloemhof en M. J. Leeuwenburg; A. C. A. de Koek en C. J. Vermaas; H. Bogaart en A. Diekman. Bevallen 5 Februari: A. M. Klinkenberg- van Wetering, z.; J. G. WarmerdamSchoo- ne, z.; 6 Februari: G. Ruiter—Aupers, d.; E. Cruijssen—Van Rossen, d.; 7 Februari; M. B. Jansen—De Baene, d. Overleden 6 Februari; C. van Dongen, 76 j. Nijlstraat; P. J. Kaasenbrood, 62 j., Thor- beckestraat; P. P. Rietfort, 76 j., Kruisweg; A. C. Honing—Rosbach, 76 j., Saenredamstraat; 7 Februari: A. Koning, 68 j., Grebberstraafc.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1