HET NIEUWE AVONDBLAD Afzijdigheid. -,9e JAARGANG NO. 69 VRIJDAG 16 FEBRUARI 1934 IJMUIDEP COUPANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2*/2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeüngen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: i 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeerlngen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. Dollfuss' Burgeroorlog. Na de onlusten te Parijs, de burgeroorlog in Oostenrijk. Dollfuss' burgeroorlog. De kleine Bondskanselier, die temidden van wild- striidende facties de onafhankelijkheid van Oostenrijk heeft trachten te handhaven, is tenslotte tot den burgeroorlog gekomen. Hij heeft het besluit genomen het socialisme te vernietigen, de medewerking aanvaard van orms Starhemberg met zijn Heimwehr, de socialistische leiders laten arresteeren en de socialistische woonkazernes laten beschieten zelfs met artillerie. Natuurlijk overwint hij. Het verzet schijnt thans al grootendeels ge fnuikt. Er zijn tot dusver twaalfhonderd doo- den gévallen in Weenen. Een ellende en een xamp° in een wereld, waarin thans de eene ellende de andere ramp opvolgt, en waarin het nieuwe cataclysme van een grooten vol- kenstrijd steeds nader schijnt te komen. Schijnt...; want er zijn grooter machten die het mensehdom beheerschen, dan die van staatslieden. Deze korte Oostenrijksche burgeroorlog be- teekent de definitieve mislukking van Doll fuss' toenaderingspolitiek tusschen zijn eigen partij en die der socialisten. Hij heeft die politiek prijsgegeven, en als een persoonlijke overwinning zal hij deze verplettering van de socialistische machtspositie in Weenen zéker niet beschouwen. De kans is trouwens groot dat hij haar, als regeerder althans, niet lang overleven zal. Niet Dollfuss, maar het fascis me van Italië is overwinnaar. Het kan den strijd thans verder aanbinden met die andere tegenpartij van de Bondsregeeringde Nazi's. Zij hadden zich gewapend in dit conflict kunnen mengen. Zij hadden een staatsgreep kunnen beproeven, en de rol vervullen van den derden hond, die fluks met het been er vandoor gaat. Maar dat hebben zij niet ge waagd. Of, anders gezegd: Duitschland heeft het niet gewaagd. Bondskanselier Dollfuss heeft oorspronkelijk gegolden als een man van liberale inzichten. Hij geldt nu als de dictator die erop gesla gen heeft. Maar de vraag wordt al gesteld wie binnenkort zijn opvolger zal zijn: Fey? of wat misschien nog veel waarschijnlijker is: Starhemberg? Men kan zich na deze ge beurtenissen geen ander régime over het voor driekwart-socialistische Weenen meer voor stellen dan dat van een ijzeren vuist. Te minder, omdat de Oostenrijksche socialisten blijk hebben gegeven, niet bang van aard te zijn en geenszins bereid tot een zich gedwee onderwerpen. De beproevingen van het arme kleine Oos tenrijk, met zijn zes millioen zielen thans een natie die een kwart kleiner is dan de Neder- landsche, nemen geen eind. Dit kleine Oos tenrijk is misschien wel het ergste onder de vele mishaksels, die de vredesverdragen van Versailles, St. Germain en Trianon, anno 1919, hebben opgeleverd. Het kleine land met de groote hoofdstad kan niet op eigen kracht bestaan, zal nooit op eigen kracht kunnen leven en is speelbal geworden van het voort durende internationale wanbeleid. Daarin vormt het nu een der gevaarlijkste haarden voor een nieuwen oorlog. Herziening der verdragen? Och kom. Iedere territoriale herziening ten voor dee le van een bepaald land zou immers ten koste van een ander moeten geschieden! Herziening der verdragen wordt hol gepraat, zoodra het on derwerp „afstand van grondgebied" er bij in het geding komt. Het eenige dat; op dit oogen- blik het losbarsten van een nieuwen grooten oorlog voorkomt is dat sommigen zich nog niet sterk genoeg voelen, dat zij tijd moeten winnen. Vooral Hitier heeft tijd noodig. Er wordt zeer veel kracht voor vereischt Een hoopvolle oplossing kan men steeds alleen nog vinden in internationale toenade ring, in een Europeesche federatie of staten bond of hoe men het noemen wil. Misschien zullen binnen de tien jaar, die Hitier zei noo dig te hebben, de geesten opnieuw daarvoor rijpen. In afwachting van dergelijken zegen, die Europa nog zou kunnen redden, kunnen wij constateeren dat het thans een bende is zooals schier nimmer tevoren. Het dieptepunt in internationaal wanbeleid is misschien bijna bereikt. Dat zou dan nieuwe hdiop geven. VELSEN VELSER H. B. S.-VEREENIGING. In hotel De Prins had de Velser H.B.S.- Vereeniging een feestavond georganiseerd die zich als gewoonlijk, in groote belang stelling verheugen mocht. De intieme sfeer, die de avonden der V. H. B. S, V. kenmerkt, ontbrak ook nu niet en ongetwijfeld zal een ieder van dezen avond den prettigsten indruk mede huis waarts genomen hebben. De knusse feeste lijkheid, het geestige blijspel, de over het geheel genomen goede tooneelkwaliteilen der optredenden, alles werkte er toe mede dat deze avond in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd. En dat het bestuur, welks voórzitter de heer Raman in een kort maar krachtig speech je allen welkom heette, er net voldoening op mag terugzien. De pittige dansmuziek door the Gold Star Trpheans onder leiding van dep heer Bobel- "•jk droeg mede tot het verhoogen der stem ïing bij, zoodat toen het doek opging en Jppenheim's blijspel „Rijk en geen geld" een aanvang nam, het zoo noodige contact tus schen publiek en spelers aanwezig was. De uitvoering van dit overbekende 5-bedrijvig t-ooneelwerk, in de bewerking van Anna wan Êrogh—Kaulbach, oogstte bij het enthousiast gestemd auditorium een enorm succes, voor namelijk wel te danken aan de uitnemende vertolking van de hoofdrol (Ernst Bliss) door den heer J. A. C. Kroon. De regie was in handen van mej. Mies Polderman, welke als tegenspeelster van Bliss een sympathieke Francis-figuur gaf, die echter wat zwak van stem. was. Aan deze fout leden ook vele andere rol bezettingen; men bedenke, dat men voor een zaal speelt en dus de stem wel wat mag uit zetten. De bijrollen, veelal een inslaand c,,-ces hadden hun goede en somtijds ook hun min der goede momenten. De décors deden het goed; de rolkennis liet een examinator niets te wensrhen over. De regie komt een woord van lof toe over den vlotten gang van zaken tijdens het spel. Het „spleen", waaraan Bliss volgens den auteur in het eerste (bedrijf moet lijden, heelde deze hoofdrolspeler zeer juist uit Echter ontkwam het speel tempo der -"teren niet aan den invloed van dit spie n. --t maakt 1 tot bet minst sterke bedrijf. Met het zich steken in een ander costuum en de transformatie van Bliss van een slappeling in een mensch-die-werken-wil onderging ook het spelpeil merkbare ve-betering en de frischheid, die van de hoofdfiguur uitging, werd op zijn medespeelsters en -spelers sug gestief overgebracht. Zoodat toen het scherm over het vijfde bedrijf zakte, een welverdiende ovatie hun deel werd. Daarna werd een nieuwe dag ingedanst, waarbij de stemming haar hoogtepunt be reikte W. HERZIENING VAN HET UITBREIDINGSPLAN. MEN BOUWT VERDER IN DRIEHUIS. Bij plan I tot herziening van het plan van uitbreiding, laatstelijk vastgesteld in de Raadsvergadering van 30 Juli 1929 werd o.a. herzien de indeeling van het gedeelte te Drie huis, omsloten door den Zeeweg, den Drie- huizerkerkweg en den spoorweg Haarlem Uitgeest. Na de vaststelling van dit herzie ningsplan werd daarmede bij de bebouwing rekening gehouden. Bedoeld plan werd tot heden niet goedgekeurd en het laat zich aan zien, dat de goedkeuring nog geruimen tijd zal uitblijven. Binnenkort zijn echter plannen tot verdere bebouwing van dit gedeelte te verwachten. Deze plannen omvatten, naar wij vernemen, bebouwing van het geheele terrein aldaar met o.a. doortrekking naar den Zeeweg van de De Genestetlaan, waardoor een kortere ver binding van den Driehuizerkerkweg met den Zeeweg tot stand komt. Het is daarom vol gens de meening van B. en W. gewenscht, voor dit onderwerp een partieel herzieningsplan vast te stellen. B. en W. hébben om die re den een ontwerp, tot herziening van het uit breidingsplan doen opmaken. In verband met de jongste herziening der Woningwet achten B. en W. het gewenscht, de Bouw- en Woningverordening, voor zoover het betreft de daarin vervatte bebouwings voorschriften te wijzigen en aan te vullen. Bedoelde herziening geeft den raad eener ge meente het recht, tegelijk met het plan van uitbreiding of een plan tot herziening daar van, bebouwingsvoorschriften vast te stellen, waarin de bestemming in het plan van uit breiding in onder de. elen bepaald, nader wordt omschreven. De bebouwingsvoorschrif ten worden geacht met het plan van uitbrei ding een geheel te vormen. In overleg met de commissie van bijstand in het beheer der openbare werken hebben B. en W. een aantal voorschriften doen ont werpen, waarin overeenkomstig de bedoeling van bovenaangehaalde wetsbepaling de be stemming in het plan van uitbreiding in on- derdeeling bepaald, nader wordt omschrevegn. Overeenkomstig het bestaande wordt voor artikel 68 der Bouw- en Woningverordening een nieuw artikel voorgesteld. Volgens dit artikel kunnen B. en W. toestaan dat op de terreinen, welke blijkens het plan van uit breiding zijn bestemd voor half-open bebou wing vrijstaande blokken van meer dan twee, doch van ten hoogste vier woningen worden gebouwd, mits: a. de woningen deel uitmaken van een voor het betrokken bouw- terein ontworpen en door B. en W. vooraf goedgekeurd bebouwingsplan; b. van het on der a.bedoelde bebouwingsplan niet wordt af geweken dan met toestemming van B. en W., c. het verleenen der onder b bedoelde toe stemming nimmer leidt tot vermeerdering van het aantal woningen dat op het bebou- wingsplan is aan gegeven. De breedte van elke woning mag niet minder bedragen dan 5.75 M. Verder bepaalt het nieuwe artikel o.a., dat op de terreinen, welke zijn bestemd voor half-open en zeer ruime bebouwing naast woningen, kerkgebouwen, scholen, ziekenhui zen en, met toestemming van B. en W. an dere gebouwen, bestemd voor den openbaren dienst of tot nut of ontspanning mogen worden opgericht. Er mogen op deze terrei nen geen woningen met winkels, werkplaatsen of opslagplaatsen of in het algemeen geen gebouwen, bestemd voor het uitoefenen van een nering of bedrijf worden gebouwd. De op gerichte woningen en gebouwen, waaronder mede zijn begrepen, die, welke vóór de in werkingtreding van dit artikel zijn opgericht mogen niet geheel of gedeeltelijk voor deze (In het Belgische dorp Herbemont, dat eenige duizenden inwoners telt, is in het geheele jaar 1933 geen enkel huwelijk gesloten.) Geen enkel huwelijk in dat dorp In 't heele jaar gesloten, Geen nieuwe hechte band die bindt Van echte echtgenooten; Geen enkle ring der gladdigheid, In 't heele jaar gewisseld, Geen gloednieuw nestje aangekleed, Geen hou en trou' bedisseld. Geen zielen gloênd aaneengesmeed, Verbonden aan elkander, Geen bruidskus van één Herbe-mond, Met luid geklap op d'ander. Wat schort eraan in Herbemont, Schijnt daar geen zilver maantje, Bezit het dorp geen danslokaal, Geen enkel donker laantje? Het is een wonderlijk geval, Wel zelden voorgekomen, Een dorpsbevolking, die, naar 't schijnt, Voorzichtig is met droomen. Wat kan de oorzaak ervan zijn, Dat men er niet wil trouwen, Het wijs beraad der mannen, of Het onverstand der vrouwen? P. GASUS. doeleinden worden gebruikt of ingericht tenzij zij op 't tij dstip van inwerkingtreding van dit artikel reeds voor die doeleinden worden ge bruikt of zijn ingericht. VERHUUR VAN TUINGROND. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen gedeelten, ter gezamenlijke grootte van ongeveer 8370 M2, van het perceel tuin grond, liggende aan de geprojecteerde Talma- laan voorheen Tolsduinweg) te Velsen, nabij den spoorwegovergang als tuingrond te ver huren tegen een huurprijs berekend naar f 0.18 per Rijnlandsche roede (14.19 M2) per jaar onder nader door B. en W. te stellen voorwaarden. HET NIEUWE PROGRAMMA VAN „DE PONT". Van hedenavond af draait in de bioscoop ,,De Pont" als hoofdfilm „De Orlow" (Der Or low) met Liane Haid als Nadja Nadja- kowska. Hiieronder volgt een korte beschrijving van den inhoud. In de Berlijnsche automobielfabriek van Rosch en Roller werkt ook een Russische emigrant Dorosjinski als monteur die zoo goed Russische liederen kan zingen dat hij de aandacht van de bekende revuezangeres Nadja Nadjakowska op zich gevestigd heeft. Nadja is eveneens een uit Rusland gevluchte en zij interesseert zich sterk voor alles wat Russisch is, maar Dorosjinski oefent als hij uitstek een sterke aantrekkingskracht op haar uit. De beide compagnons Rosch en Roller, die haar een zeer luxueuzen en zeer duren wagen hebben verkocht, stellen zich daarmede niet tevreden, doch probeeren haar ook nog het hof te maken. Nadja heeft echter alleen nog maar oogen voor Dorosjinski. Dorosjinski is in werkelijkheid Grootvorst Alexander Alexandrowitsj, die in zeer arme lijke omstandigheden leeft. Hij heeft zijn ar moede steeds met gelatenheid gedragen, maar hij verliefd begint te worden op Nadia wordt zijn armoede hem een kwelling. Hij denkt er over om zijn eenigst bezit, een reus- achtigen diamant, bekend als de Orlow, te verkoopen. Daartoe neemt hij Roller, die hij nog van vroeger jaren voor den oorlog kent, in vertrouwen. Dan komt de tragiek, er door duistere lie den ingebracht. Dorosjinski zou voor de oogen van Nadja worden gearresteerd, als het hem niet gelukt was, door een venster te ontko men. De Orlow komt dan in verkeerde han den maar de nagemaakte grootvorst wordt door den echten ontmaskerd en tenslotte verhuist de kostbare steen naar den hals van Nadja, die natuurlijk met den echten groot vorst Alexander Alexandrowitsj trouwt. VERHAAL VAN COUPONBELASTING. In Staatsblad no. 780 van 1933 is afgekon digd de wet van 29 December 1933 tot heffing van een couponbelasting, aldus schrijven B. en W. aan den Raad. Voor de toepassing de zer wet worden onder effecten o.m. ook be grepen de effecten ten laste van gemeenten. De belasting bedraagt twee ten honderd van de opbrengst en is verschuldigd door den schuldenaar, in dit geval dus de gemeente. Volgens art. 5 der wet is de schuldenaar ech ter bevoegd, bij de uitbetaling van de op brengst aan de rechthebbenden de belastinj af te houden. B. en W. stellen den Raad voor, van deze bevoegdheid gebruik te maken en bij de uit betaling van de opbrengst van obligatiën dei- gemeente Velsen aan de daarop rechthebben den de belasting af te houden. Voor 1934 zal aan couponbelasting door deze gemeente verschuldigd zijn een bedrag van f 2003. IJMUIDEN BONTE AVOND VAN „DE DAAD". De Supportersvereniging„De Daad", die zich ten doel stelt, steun te verleenen aan de cul'tuxeele organisaties der moderne arbeiders beweging gaf Donderdagavond een „bonte avond" in „Het Wapen van Velsen". De be langstelling voor dezen avond was zeer groot. De voorzitter der vereeniging, de heer H. van Dokkum sprak een woord van welkom, waarin hij hen, die nog geen lid waren van de vereen, aanspoorde zich aan te sluiten. Hij sprak een woord van dank tot de directeuren der medewerkende verenigingen, voor hunne bereidwilligheid, geheel belangeloos hun hulp voor dezen avond beschikbaar te stellen. De avond werd geopend door „Voorwaarts" met l'Ami Victor van J. Chaillet. Het optre den van dit gezelschap was voor ons een heele verrassing. Het corps is den laatsben tijd on tegenzeggelijk hard vooruitgegaan. Onder het koper vooral schuilen vele goede krach ten. Ook het tweede nummer „Liberté, Ega- lit-é et Fraternité" een fantasie van Joh. Broers werd goed gespeeld. De „IJmuider Volksstem", de tweede ver eeniging die het podium betrad, heeft uit stekend gezongen Vooral met haar eerste nummer „Beati mortui", waarin vooral de piano-gedeelten fijn gezongen werden, oogst te het koor veel succes En terecht. In „Vredes klanken" toonde mej. A. Plugboer zich een zangeres, die over een mooi geluid beschikt Het Mandolinecorps „Excelsior" opende haar programma met de Excelsior Marsch van haren directeur den heer Joh, B. Kok. Het is een geroutineerd troepje tokkelaars. Jammer, dat vooral in de volgende nummers de stemming niet geheel zuiver was. Een twee tal nummers werd gespeeld in samenwerking met den xylofonist Warner. Dit werden de succesnummers van den avond. Na de pauze voerde „P.A.L.V.U." een hoor spel op „Rationalisatie" van H. van Dokkum, v/aarin was afgebeeld de moeizame levens strijd van den arbeider. Na de pauze lieten de IJmuider Volksstem en ook „Voorwaarts" zich nogmaals hooren; eveneens met veel succes. De heer S. Bonke, maakte zich verdienste lijk door den avond als conferencier op te treden. Zijn kwinkslagen sloegen geducht in. ,De Daad" kan op een succesvollen avond terugzien. HET BIOSCOOPPROGRAMMA VAN THALIA. Behalve de fraai gekleurde film „De man met de wassen heelden" wordt bij het nieu we programma van Thalia vertoond „Chou- Chou" met in de hoofdrollen oa. Lily Damita, Thelma Todd en Cary Grant. Chou-Chou is het filmsterretje, dat uit de filmstudio gehaald wordt om in verband met een scène door te gaan voor de beeldschoone echtgenoote van Gerald Grey een rijke vrij gezel. Grey blijkt tenslotte heel veel voor haar te voelen. Om Grey tot zich te trekken flirt zij met diens vriend, hetgeen het ge- wenschte succes oplevert. Als Grey hoort dat z'n vriend Bunny met Chou-Chou een gon delvaart zal gaan maken, smijt hij zijn vriend de deur uit. Na heel veel schokkende gebeurtenissen komen Gerald Grey en Chou-Chou, die na een scène met Bunny met achterlating van nagenoeg alles wat zij heeft is gevlucht, weer bij elkaar. Het happy end speelt zich af in een romantisch hoekje en waar Chou- Chou het huwelijksaanzoek van Gerald aan neemt, SMOKKELAARS BETRAPT. De douane heeft een stuurman en een ma troos van een alhier thuisbehoorend vracht scheepje betrapt op het smokkelen van eau de cologne. Beide mannen kregen boete van resp. f 18 en f 15. MEISJES AANGERAND. Nabij de Hoogovens is een drietal meisjes, R, B. en IJ. genaamd door een individu aange rand. Toen een vrouw naderde ging de aan rander er van door. De ouders van de kinderen hebben aangifte gedaan bij de politie. DE VARA. Heden (Vrijdag)avond vindt in de boven zaal van café Royal de jaarvergadering plaats van de afdeeling IJmuiden van de Vara. Men verzoekt ons te berichten, dat de ver gadering precies half acht begint. GYMNASTIEKUITV OERIN G. Op Donderdag 1 Maart a.s. geeft de Gym- nastiekvereeniging „Gratia-Plato", leider de heer P. Dijkstra, haar jaarlijksche uitvoering in de groote zaal van het Thalia Theater. MET ZIJN SCHIP VERDRONKEN. De vorige week geraakte de Duitsehe visch- kotter Condor uit Wilhelmshaven in nood tijdens een hevigen storm. Het gelukte den kabellegger Norderney een boot uit te zen den en de bemanning over te nemen behalve den schipper-eigenaar. Deze weigerde zijn schip te verlaten en verdween met zijn vaartuig in de diepte .zonder dat het den, redders meer mogelijk was hem ter hulp te komien. SANTPOORT DE BURGEROORLOG IN OOSTENRIJK. De bovenste foto toont een deel van het Karl Marx huis te Weenen na de beschieting door de bondstroepen, daaronder een houwitser in stelling. NEDERL. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. De afdeeling VelsenIJmuiden van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen hield Donderdagmiddag in de voormalige bewaarschool aan de Wüstelaan te Sant poort een algemeene ledenvergadering. Nadat de presidente, mevr. de Boer Harder de in grooten getale aanwezige dames een welkomstwoord had toegesproken, werd door de secretaresse, mevr. Bus-semaker het jaarverslag uitgebracht, waaruit -bleek dat de vereeniging sinds den korten tijd van haar bestaan aanvankelijk met 100 leden in Juli vorig jaar opgericht, thans 2-20 leden telt. Een kascommissie gevormd door de dames Nieuwpoort en de Ridder, zal de penning- meesteresse décharge verleenen. De stand der geldmiddelen, door mevr. LuohsingerWoldringh beheerd, wees een batig saldo van f 128.711/2 aan. Nadat de presidente beide functionarissen voor haar werkzaamheden -dank had ge bracht, werd het aangeboden conceptregle ment goedgekeurd. Naar de algemeene vergadering werden de dames de Booer en Bussemaker afgevaardigd. Na afloop der bijeenkomst vond een de monstratie plaats met het nieuwe Zwitser- sche conserveeringsmiddel „Opekta" voor jambereiding, welke door de aanwezige dames met groote belangstelling gevolgd werd.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1