De toestand in Oostenrijk. De verhuizers dachten aan niets. DE BILT buitenland. Schützbunders op de Laaerberg geven zich over. Verzet te Weenen nog niet gebroken. Starhemberg eischt strenge dictatuur. WEENEN, 15 Febr. (VD.) Omtrent den ♦nwtand van Donderdagmorgen wordt offi- ïipel medegedeeld, dat de troepen niet meer in directe gevechten gewikkeld zijn en dat stormaanvallen niet meer noodig zijn, zoodat het optreden der troepen meer het karakter van een „zuiveringsactie" aanneemt. Te Floridsdorf werden systematisch de door te Schützbunders bezette politiebureaux ge huiverd zonder dat de troepen op ernstig ver- 7Pt stuitten. In dezen sector wordt overal een terugwijken van den Schutzbund geconsta- ^De zuivering wordt thans te Pagran en Jedle- see voortgezet. In de gemeentehuizen aldaar ziin groote voorraden munitie en eenige ma chinegeweren in beslag genomen. Te Favoriten was door het terugwijken van de Schützbunders de voorbereide stormaanval op den Laaerberg niet noodig. Op het dak van het Karl Marx-Hof waar zich de laatste dagen zeer bloedige gevechten met wisselende kansen hebben afgespeeld, hebben de Schützbunders een mitrailleurnest ingericht vanwaar zij de omgeving bestrijken. Tegen den middag werd een batterij in stelling gebracht om het Karl Marx-Hof terug te winnen. In antwoord op den oproep van den bonds kanselier van gisteren, waarbij straffeloosheid werd beloofd aan alle opstandelingen, die zich voor hedenmiddag 12 uur bij de autoriteiten zouden aanmelden, hebben zich volgens de officieele opgaven slechts enkele honderden aangemeld. In de bondslanden en m het bijzonder m de groote industriecentra, Linz, Bruck a. d. Mui en Steyr heerscht volgens de officieele mede- deelingen volkomen rust. Het hoofd der politie te Weenen heeft voor Zaterdagavond de hervatting der theater- en bioscoopvoorstellingen op het normale uur goedgekeurd. WEENEN, 15 Febr. (V.D.) Heden heeft een af deeling van de Heimatschutz de hoofd post van de brandweer te Weenen bezet, daar het herhaaldelijk is voorgekomen, dat via de brandweerposten instructies doorgegeven zijn naar de strijdende socialistische groepen. De Heimwehrafdeeling heeft den technischen dienst aan de toestellen voor doorgeven van berichten op zich genomen. Verzet te Weenen nog niet gebroken. WEENEN, 15 Febr. (VD.) Omtrent den toestand in den middag wordt het volgende officieel medegedeeld De in de laatste dagen voor het herstel van de orde opgetreden troepen der gewapen de macht zijn vooral te Weenen op ernstigen, hardnekkigen tegenstand gestuit. De opstan delingen strijden met groote verbittering en hebben herhaaldelijk uit alle verdiepingen van verscheidene huizen op de troepen gevuurd. Daarbij komt, dat de huurkazernes in de ge meente Weenen stevige en goed in staat van verdediging te brengen bouwwerken zijn. Om dit verzet te breken moet binnen het kader van de altijd moeilijke plaatselijke gevechten artillerie worden gebruikt. Slechts bij dit wapen hebben de afzonderlijke schoten een voldoende uitwerking op de moderne bouw werken der groote steden. Derhalve is bij alle acties der gewapende macht een voldoende hoeveelheid artillerie ingezet. Doch ondanks de zeer krachtige medewerking der artillerie zijn de troepen nog steeds in ernstige en moeilijke gevechten gewikkeld. De toestand te Steyr. Uit Steyr wordt gemeld, dat het verzet van den Schutzbund daar sedert Dinsdagavond als gebroken kan worden beschouwd. Gisteren hebben de troepen het landsziekenhuis, Maan dag en Dinsdag de overige deelen van de stad zonder strijd gezuiverd. In de stad heerscht volkomen rust en het verkeer is normaal. Buiten de stad bevindt zich nog een opstan dig nest, dat door de gendarmerie bewaakt wordt en waarschijnlijk in den loop van den dag gezuiverd zal worden. Contact van Schutzbundgroepen door advertenties. WEENEN, 15 Febr. (V.D.) Uit rapporten over in den laatsten tijd ingestelde onderzoe kingen in Weenen en de bondslanden blijkt, dat tijdens de vier dagen van den strijd tus- schen de verschillende groepen van den Schutzbund, aangezien de socialistische be richtendienst stopgezet was, contact hielden door middel van advertenties in groote bur gerlijke dagbladen. Langs dezen weg werden aan de leiders der afzonderlijke acties in de landen zekere bevelen overgebracht. Eveneens heeft men vastgesteld, dat in Weenen het stil leggen van de electrische tram het sedert maanden afgesproken teeken was voor de ver schillende groepen van actie in het Oostelijk gebied om op te treden. 1500 dooden bij den Schutzbund? WEENEN, 15 Febr. (V.D.) Nu heden een zekere rust is ingetreden in de gevechten ter onderdrukking van den opstand van den Schutzbund, wordt algemeen gevraagd naar de verliezen, die door beide partijen geleden zijn. Het vaststellen van het aantal dooden van den Schutzbund stuit op groote moeilijkheden, daal de Schutzbund zijn dooden voor een groot deel tijdens den strijd heeft weggehaald. De veel vuldig wisselende posities in den strijd om Floridsdorf en Simmering heeft eveneens tot gevolg gehad, dat talrijke dooden nog steeds niet gevonden zijn. In het Algemeene Zieken huis zijn volgens officieele mededeelingen tot Woensdag rond 130 personen aan hun ver wondingen bezweken. Uit 152 afzonderlijke gevechten, waarin gemiddeld een verlies van vier menschenlevens werd opgegeven zou een totaal volgen van 600 dooden. De verliezen van den Schutzbund in Schlingerhof en Florids dorf worden geschat op 150, in het Karl Marx- hof op 60 in het station van Heiligenstadt op 30. Deze groote verliezen worden geweten aan gevechten in gesloten gebouwen en aan het gebruik van de artillerie. Op grond van zuiver particuliere, officieel hiet bevestigde schattingen, gebaseerd op deze en dergelijke mededeelingen wordt derhalve het totaal verlies voor den Schutzbund ge- - schat op voor Weenen 1000 en in de landen 500. Inzake de ter aarde bestelling van de slacht offers zijn nog geen besluiten genomen. Bauer en Deutsch in Pressburg. Uit Praag: Volgens berichten in de bladen zijn de beide Oostenrijksche sociaal democra tische leiders, dr. Otto Bauer en dr. Julius Deutsch de laatste verwond aan het Imker oog in Pressburg aangekomen. In de nabij heid van Pressburg hebben ook verschillende groepen arbeiders, waaronder 47 Schutzbund- 1-eden uit Floridsdorf, de Tsjecho-Slowaaksche grens overschreden. Zij zijn ontwapend. Kalab begenadigd. De standenrechtbank heeft Donderdag het lid van den Schutzbond Kalab veroordeeld tot den strop. De straf is evenwel verminderd tot tien jaren kerkerstraf. In regeer in gskringen staat men op het stand punt, dat doodvonnissen slechts kunnen wor den uitgesproken tegen de leiders van den Schutzbund Socialistisch leider meldt zich aan. WEENEN, 15 Februari (V. D. De com mandant van de auto-af deeling van den repu- blikeinschen Schutzbund, Karl Lang, heeft zich Donderdag ter beschikking van de auto riteiten gesteld nadat hij sedert Maandag te- vergeefsch was gezocht. Lang is directeur van h.et persconoern nva, 'dat de Mittagszeitung", het „Sechs Uhrblatt" en het „Extrablatt" uit geeft. Het verschijnen dezer bladen was ech ter ook reeds seder Maandag verboden. Ontbinding van den Landdag van Tirol. INNSBRUCK, 15 Februari De zitting van den Tiroolschen landdag van heden was slechts van korten duur; het aangekondigde besluit tot ontbinding is uitgesteld tot de vol gende week. Een gelijke reorganisatie als in Ti- rol zou ook voor de andere bondslanden toon aangevend zijn. Het voorstel tot ontbinding van den land dag van Tirol is onderteekend door alle par tijen, die na het uitsluiten van de socialisten nog zitting hebben. Er valt niet aan te twijfe len, dat het voorstel eenstemmig zal worden aangenomen De Laaerberg ontruimd. WEENEN, 15 Februari (V.D.) Vanavond om half zeven werd door de bevoegde instantie het volgende communiqué verstrekt over den toestand te Weenen: Het district Simmering is thans gezuiverd tot dén spoordijk van den Astern-lijn. Het aan de andere zijde van den dijk liggende gebied zal vannacht worden gezuiverd. Het district Simmering vertoont overal de sporen der hevige gevechten van de laatste dagen. Bijna alle huizen vertoonen sporen van schoten. In het bijzonder zijn ge teisterd de gemeentehuizen, waar in het bij zonder om gestreden is. Granaten hebben hier diepe gaten geslagen in het metselwerk. Machinegeweren hebben overal duidelijke sporen achtergelaten. Er is berggeschut in werking gesteld. Het gemeente-bad Innenhof is bezet en de bewoners uit de buurt zijn gesommeerd hun wapens uit te leveren. Hun is evenwel straf feloosheid gewaarborgd. In het „Hof" stape len de wapens en onderdeelen van wapens en equipementsstukken zich op. Twee groote ge bouwen zijn ingericht als noodgevangenis. De Laaerberg is naar verluidt, tegen iedere verwachting in vanmiddag zonder strijd be zet. Op de sommatie ontruimden de Schutz- bundler den Laaerberg en zij vluchtten in grooten getale over schuttingen en muren. De bezetting van dezen berg, welke groote strate gische waarde heeft, voltrok zich in groote orde. Ook het Karl Marxhof is bezet. Er wordt naar wapens gezocht. Geen versterkingen uit Hongarije. BOEDAPEST, 15 Febr. (V.D.) Van toon aangevende zijde wordt het bericht van het Tsjedische blad Narody Listy, volgens het welk de organisatie van Hongaarsche front strijders uit Oedenburg en Koeszeg hulptroe pen zou hebben gestuurd ter ondersteuning van de Oostenrijksche regeering van allen grond ontbloot genoemd. (Het Oostenrijksche parlement bijeen? WEENEN„ ll'5 Februari 0V.D.) Het be stuur van de Christelijk-sociale club van af gevaardigden heeft besloten den bondskan selier voor te stellen het parlement bijeen te roep. Nu de sociaal-democratische man daten ongeldig zijn verklaard, bestaat het parlement nog uit 68 Christelijke socialen, 10 Landbund-afgevaardigden en 7 Groot- Duitschers. Het Heimatblock is op bevel van Starhemberg indertijd ontbonden. Besprekingen der mogendheden over den toestand? PARUIS, 15 Februari (V.D.) Uit Londen verluidt, dat thans een gedachtenwisseling plaats vindt tusschen Rome en Londen eenerzijds en Londen en Parijs anderzijds in verband met den toestand in Oostenrijk en met betrekking tot de Duitsche politiek tegen over Oostenrijk Starhemberg over den toestand. WHENIEN, 16 Februari (V.D.) Heden middag is iStarhemberg hier ter stede terug gekeerd na een tocht door de provincie in Öpper-Oostenrijk. Hij verklaarde dat hij voldaan was over het snelle onderdrukken van het geweld in de provineiegebieden. De executie van enkele socialistische leiders aldus Star hemberg zal onvermijdelijk zijn. In Linz zullen morgén drie hunner worden opgehangen, mogelijk overmorgen. „Ik zou liever zien, dat zij gefusilleerd wer den, dan opgehangen", voegde Starhemberg hieraan toe, „zij hebben dapper gevoch ten". De eerste procéssen tegen de gearresteer de socialisten van Linz zullen morgen be ginnen. Galgen zijn reeds opgericht op de binnenplaats achter het gerechtsgebouw. Nat.-soc. regiem uitgesloten. Verder verklaarde Starhemberg heden nog, dat er geen mogelijkheid bestaat van een nationaal-socialistisch regiem in Oostenrijk. „Laat u niet misleiden, aldus Starhemberg, door de rumoerige actie van een handjevol studenten". „Ik geef toe, dat iedere fatsoenlijke Oos tenrijker in zijn hart Duitscher is. Maar Duitscher zijn is nog iets anders als na- tionaal-socialist zijn. Er ligt een brutaliteit in het nationaal-socialisme, dat de Oosten rijkers afstoot. Persoonlijk ben ik van mee ning, dat een nationaal-socialistisch re- geeringssysteem niet duurzaam kan zijn, be halve misschien in Pruisen. De gemoedelijker Zuidelijke Duitschers zullen bij gelegenheid éischen vrij te worden van de overheersching door den Pruisischen geest. Dat zal niet ge beuren voor verscheidene jaren voorbij zijn, want de Zuidelijke Duitschers komen slechts langzaam in beweging. Wij stellen ons er mede tevreden te wachten en in dien tus- schentijd onze onafhankelijkheid te bewa ren. De Anschluss kan op geen enkel mo ment ernstig worden opgevat. Deze zou een oorlog te voorschijn roepen". Strenge dictatuur noodzakelijk. Ten slotte verklaarde Starhemberg nog, dat thans een periode van strenge dictatuur noodzakelijk zou worden voor het welzijn van Oostenrijk. Tot dusverre had Dollfuss een semi-con- stitutioneel bewind gevoerd, waarbij hij aan vele kanten gebonden was. Nu echter moeten wij in Oostenrijk een onbeperkt dictator hebben totdat een nieuwe constitutie be hoorlijk in werking zal zijn gesteld. Ik zal voorstellen, dat alle regeerings- ambtenaren mannen moeten zijn, die geen deel uitmaken van partijen". Beroep op den Volkenbond van later zorg. Inzake de berichten in de dagbladen om trent een verdaging van het door de re geering reeds goedgekeurde beroep op den Volkenbond in het conflict met Duitseh- land, wordt van bevoegde zijde verklard, dat ten gevolge van de gebeurtenissen der laatste dagen deze kwestie vooreerst op den achter grond is getreden. Een beslissing over het tijdstip van dit beroep op den Volkenbond is nog niet bekend. Op dit gebied is principieel geen wijziging in den toestand gekomen. LONDEN, 15 Febr. (VD.) In het La gerhuis heeft de afgevaardigde Attlee na mens de oppositie de vraag gesteld, of de mi nister van buitenlandsche zaken met het oog op de gebeurtenissen in Oostenrijk stappen wil doen teneinde een spoedig bijeenkomen van den Volkenbond te bewerken. Sinmon antwoordde hierop, dat de ernstige en zeer betreurenswaardige gebeurtenissen in Oostenrijk door de Engelsche regeering nauwkeurig worden gadegeslagen. Hij zeide ervan overtuigd te zijn dat liet Huis zich ac- coord zal verklaren met het principe, dat een land niet gerechtigd is zich te mengen in de aangelegenheden van een anderen staat. De conservatieve afgevaardigde Sooer- ville constateerde, dat de socialistische agi tatie alle verwarming heeft veroorzaakt. Van de banken der Labour Party klinkt het dan luide: „Neen, neen!" De Labour-man Wedge- wood vraagt dan, of de Engelsche regeering de Oostenrijksche regeering wil duidelijk maken, welk een slechten indruk het ophan gen van socialisten maakt. (Geroep van de ministersbanken „Oh, oh!"). Bevan voegt er bij: „En het neerschieten van vrouwen en kinderen!" De La-bourafgevaardigde Thorns vraagt ten slotte: „Zijn de socialisten niet de vreedzaam ste menschen ter wereld?" Op de laatste vragen werd door de regeering geen antwoord gegeven. NYENRODE-ZAAK. Het verhoor der verzekeringsmenschen. Daumergue behaalt een groote zege in de Kamer. Met 402 tegen 125 stemmen bij 68 onthou dingen heeft de Fransche Kamer gisteren het voorstel der regeering tot verdaging der in terpellaties aangenomen, waarmede zij uiting gaf aan haar vertrouwen in de regee ring. Emg< Labourresolutie inzake de wapenfabricage verworpen. Het Lagerhuis beraadslaagde over een door de Arbeiderspartij ingediende resolutie, waarin het verbod van particuliere wapenfabricage wordt verlangd. Na tusschenikomst van Duff Cooper, finan cieel secretaris van het departement van oor log, die namens de regeeriing de resolutie bestreeds nam het Huis met 173 tegen 58 stemmen een conservatief amendement op de resolutie aan, dat neerkwam op de verwerping der Labour-resolutie. meldt: Hoogste barometerstand 785.5 m,M. té Croydon. Laagste barometerstand 738.7 m.M. te Jan Mayen. Een uitstekend vrijgeleide. Verdachten en getuigen wisselen elkaar af. en voorspelt: Zwakke tot matige winden uit Westelijke richtingen. Nevelig tot zwaar bewolkt. Wei nig of geen neerslag. Weinig verandering in temperatuur. Barometer Hoogste gisteren F 42. Laagste hedennacht F 34. Hoogste heden F 38. Thermometer Hedenmorgen 9 uur 782 m.M. Neiging: Stilstand. Opgaaf: MAGAZIJN 'T BRILLENHUIS Kanaalstraat 83 IJmuiden HOOG WATER TE IJMUIDEN. Zaterdag v.m. 5.21 uur; n.m. 5.35 uur. Zondag v.m. 6.02 uur; nm. 6.18 uur. Maandag v.m. 6.42 uur; na 6.58 uur. AMSTERDAM, 15 Februari. Vandaag zette de rechtbank de behandeling voort van de Nijenrode-zaak. De belangstelling was weer zeer groot. De eerste dag, Dinsdag, zijn gehoord een koopman, zijn medeplichtige en de drie verhuizers. Thans worden de getuigen gehoord in de zaak tegen den koopman. Precies om 10 uur komt de rechtbank, ge presideerd door mr. De Vries binnen. Eerste getuige is de medeplichtige. Evenals bij zijn inleidend verhoor vertelt hij weer uitvoerig hoe hij in contact met den koopman is ge komen. Verdachte (de koopman) had er wel op gezinspeeld, dat de kasteelheer in moeilijkheden verkeerde. Getuige had den koopman in den waan gelaten, dat hij zelf de inbraak op zou knappen. Aanvankelijk had hij tegenover hem niet gesproken over anderen. Later had getuige zich in verbinding ge steld met een ander. Die had hem weer ver wezen naar een derde. In korte trekken had hij echter aan hem verteld, wat er moest ge beuren. Getuige was toen al op de hoogte van wat er weggenomen moest worden. Getuige had van den koopman de bewuste schets tee- kening gekregen; de weg naar het kasteel was er duidelijk op aangegeven. President: „Waar is die schetsteekening heen gegaan?" Getuige zegt, naar dien derde. Hij ver klaart dan, dat hij zich in de bijzonderheden van het weghalen niet had verdiept daar het bij hem vaststond, dat hij het zelf niet zou doen. Uitvoerig bespreekt de president dan welke goederen moesten worden weggehaald. Behal ve de schetsteekening had getuige ook een champagnehaak gegeven voor het openma ken van het raam. Over de verdere afwikke ling van de zaak kon getuige weinig inlich tingen geven. Er zou, dat wist hij nog wel, naar zijn idee f 12.000 worden uitbetaald, f 4000 voor den koopman, f 4000 voor de an deren en f 4000 voor getuige zelf. Betreffende de uitkeering aan den koopman was hij niet absoluut zeker. Het hing hem zoo in zijn hoofd. President: „Wie heeft het bedrag van f 12.000 voor het eerst genoemd.?" Getuige: „De koopman". President: „Maar zeker weet u niet dat de koopman ook f 4000 kreeg?" Getuige: Neen, maar ik zeg maar, niemand doet iets voor niets". President: „Kan het niet zijn, dat het be drag later op f 8000 is gesteld, met de voor waarde, dat de verhuizers 'n deel van 't goud mochten hebben?" Getuige: „Daar weet ik niets van. Volgens mijn gedachten is het f 12.000. Maar zooals ik hier nu onder eede sta, is het f 8000. De officier mr. van Dullemen wil dan van getuige nog eens precies weten, hoeveel er moest worden weggehaald uit het kasteel. Getuige houdt zich aan zijn opgaaf van Dinsdag. Officier: „Getuige, heeft de koopman u niet verteld, waarom de tweede betaling (f 12.000) eerst 5 a 6 weken later zou komen?" Getuige: „Neen, hij heeft gezegd: „Dat komt later in orde. Bovendien hadden we vertrouwen, want de eerste f 1500 waren prompt betaald. Toen de koopman mij zei, dat het in orde was, had ik geen recht om aan te nemen, dat het niet in orde zou komen." Officier: „Denkt u er om, dat u onder eede staat. Heeft de koopman niet over twee ge broken vazen gesproken en over de verzeke ring, die het gestolen goed wel gauw zou ver goeden?" Getuige: „Neen". Officier: Voor den rechter-commissaris heeft u erkend te hebben geweten, dat de uitkeering van het bedrag afhing van de ver zekering. Getuige: „Ja, voor den rechter-commissaris heb ik dat gezegd." Bij het verdere verhoor van get. W. ver klaart deze, dat hij aanvankelijk over ver zekeringen niets wist. Het lukt den officier niet, den getuige een verklaring te doen af leggen dat hij van het doel van de inbraak op de hoogte was. Naar aanleiding van een vraag van den verdediger van den koopman, Mr. Max Levenibach, verklaart getuige, dat hij den koopman steeds in de waan heeft ge laten, dat hij zelf de boel zou weghalen. Mr. Levenbach: „Is er ook gezegd, dat er goederen van Goudstikker moesten worden weggehaald?" Get.: „Ja". Pres.: „Waarom moesten er stukken van G. worden meegenomen?" Get.: „Opdat niet zou opvallen, dat alleen de kasteelheer was bestolen" Mr. Levenibach verzoekt dan acte van de verklaringen van den getuige, volgens welke de koopman gezegd zou hebben: „Ik zal den kasteelheer nooit verraden' Get.: „De koopman heeft het zelfs nog veel sterker gezegd: Ik zal hem nooit verraden want ik wil op mijn leeftijd den nor niet in." Verd. (de koopman) geeft toe, dat het wel mogelijk is, dat hij zich op deze wijze ge uit zou hebben. Toen het geld uitbleef, had get. n.l tegenover hem gedreigd zijn maat regelen te zullen nemen. De koopman geeft dan een uitlegging van de verdeeling van de f 12000. Volgens verd. had getuige er zelfs op gestaan, dat hij (verd.) een deel van het geld zou krijgen. Toen hij voor het eerst met getuige had gesproken, had deze gezegd: „Maar als de boel weg mioet worden gehaald, waarom kan dat dan niet overdag?" Verd. had toen gezegd: „Als je het doen wilt, moet je het 's nachts doen en laat het waarom maar over aan het geweten van den man op het kasteel." De Officier maakt van de gelegenheid ge bruik om den getuige, die over eenige dagen weer in het verdachtenbankje zal zitten, doch die thans onder eede staat, uit te vra gen over verschillende punten. Een andere getuige (B.) komt dan voor het hekje. Hij is nog niet in de zaal geweest. Hij is voor een ander feit gedetacheerd in het huis van bewaring. Hij vraagt ook hier te mogen zitten. Een voeteuvel maakt het hem moeilijk lang te staan. De bode brengt een stoel. De eerste getuige, zoo begint hij zijn verklarin gen, kwam op zekeren dag bij hem en vertelde, dat hij een groote meneer aan de hand had, die een aantal miniaturen wilde weggehaald hebben uit zijn kasteel. Oorspjronkelijk was bepaald, dat die getuige het zelf zou doen in samenwerking met een ander. Get. B. had het aan dien ander afgeraden. Bij het tweede ge sprek had get. W. gevraagd of zij geen men schen wisten om dat gevalletje op te knappen. Pres.; „Wist U toen al, welke groote meneer het was?" Get. B.: „Ja, we wisten toen al, dat het de kasteelheer van Nyenrode betrof. Er was in verschillende gesprekken door den koopman verteld, welke kostbaarheden moesten worden meegenomen". De president vraagt, of er ook een bepaalde datum was afgesproken. Getuige B. geeft dit toe; in de zaak had aan vankelijk niet veel schot gezeten en op een dag was er van den koopman de boodschap gekomen, dat het gauw moest gebeuren en het anders niet meer noodig was. Pres.: „Hebt u aan een der verhuizers niet een soort vrijgeleide meegegeven?" Get. B.: „Ja, ik wilde niet, dat ze moeilijk heden kregen en dat ze meer mee zouden nemen dan afgesproken was". Pres.: „Wat stond er op?" Get. (hartelijk lachend): „Gelieve mee te geven aan brenger dezes zoo en zoo veel mi niaturen en denk vooral aan den neger jongen". (Vroolijkheid bij de rechtbank). Pres.: „En hoe onder teekende U dat biljet?" Get. (nog vroolijker): „Ja, daar zult u om lachen. Ik had er onder gezet: ,Per order Onnes, geteekend Biesing". (Vroolijkheid in de zaal). De financieele kant van de zaak komt nu weer op het tapijt. Een paar dagen na het gebeurde had getuige f 500 gekregen. Over de kwestie van het onderling verknopen van het goud wilde getuige zich niet uitlaten, voor hij zelf als verdachte werd gehoord. Mr. Levenbach (tot getuige)„Is er nog over goudstukken gesproken, toen werd ge zegd dat een negerjongen moest worden mee genomen?" Getuige„Neen". De eerste getuige wordt weer voorgeroepen om eenige vragen van den President te be antwoorden. Hij maakt van deze gelegenheid gebruik om zijn vriend den tweeden getuige ophelderingen te vragen. Samen zijn ze het vrijwel eens en na een samenspraak voor de rechtbank is het alles weer koek en ei. Het verhoor van den getuige is afgeloopen. Thans wordt één der drie verhuizers ge hoord. Na de pauze. Na de pauze wordt het getuigenverhoor voortgezet. Van B. .verhuizer" nummer twee komt voor 't hekje. Ook hij vertelt ongeveer hetzelfde als bij zijn verhoor als verdachte. Deze getuige heeft ook het „vrijgeleide" gelezen, dat B. aan de nachtelijke bezoekers had gegeven. Van B.'s verhaal komt overeen met dat van M. Aanvankelijk hadden de heeren „ge werkt" bij het licht van een zaklantaarn. La ter hadden ze een schemerlamp opgestoken en de zware gordijnen dichtgeschoven. Pres.: „Jullie mochten het goud toch hou den". Getuige: „Ja, dat was eigenlijk de af spraak". Later had get. vast het idee, dat alles weer naar den oorspro nkelij ken eigenaar terug zou gaan. „Hebt u dan niet aain een verzekering gedacht?" Getuige: „Geen mom-ent". G„ de assistent-verhuizer was maar ge deeltelijk in de geheimen van M. en Van 13. ingewijd. Zijn verklaringen zijn dan ook weinig belangwekkend. „U bent dus meegegaan, onder leiding van Van B." „Zoo is het precies. Edelachtbare, alles ging even geheimzinnig en ik wist van niets". Presdient; „En hebt u er onder elkaar wel -over gesproken, dat 't er om ging een verzekeringssom te innen?" Getuige: „We vonden 't een vreemd geval, omdat de goederen weer t-erug moesten". Officier (met klem)„Dus aan een ver zekering dacht u niet?" Getuige: ,,'t Was géén inbraak en wat 't wel was, interesseerde ons niet. Ik heb mee gedaan omdat M. en van B. h-et me vroegen". Als volgende getuige wordt de verzekerings expert van der Dussen gehoord. De verzekeringen. Hij was kort na de inbraak gewaarschuwd en verzocht als expert op te treden. Samen met Hop was getuige denzelfden dag (1 Maart 1932) naar het kasteel gegaan, waar hij zich als verzekeringsexpert voorstelde. De kasteelheer had getuige de verschillende vermiste voorwerpen opgenoemd. Pres.: „Had u den indruk, dat er inge broken was?" Getuige: „Ja, O. wekte den indruk, dat er inbraak was geweest". Op grond van de verschillende verkla ringen van O. had getuige een rapport op gesteld aan de verzekeringen. Er werd in geconcludeerd, dat er goederen waren ge stolen tot een -totale waarde van f 86.300. Onder het gestolene zouden, volgens het rapport zeven schilderijen zijn weggenomen. Pres.: „Was u overtuigd, dat er een dief stal had plaats gehad?" Getuige: „Aanvankelijk was ik daar niet van overtuigd, maar toen ik mijn rapport opmaakte wel Ver-volgens worden nog een drietal ge tuigen gehoord, betreffende de assurantie, waarna mr. Loeb weer een verzoek doet om de zaken te voegen. Dit wordt ook thans echter afgewezen. De behandeling der zaken tegen W. en de drie verhuizers wordt uitgesteld tot Zater dagmorgen. HEEMSKERK VOETBAL Zondag a.s. half een A.D.O. 3V. V. V., half drie A.D.O.Geel Wit; 4 uur A...O. a—E. S V. D.EJM. d—A. D. O. b.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 3