HET NIEUWE AVONDBLAD Mixed Pickles. Onderwijs en Eeredienst in Indië. 19e JAARGANG No. 99 WOENSDAG 28 FEBR. 1934 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers Zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: f 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verhes van een duim; 150.— bij verhes van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; f 50— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw belden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van j 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN HET ECHOLOOD IN DE FRACTUK. ervaringen van een düitschen trawlerschipper. (Een hakenmeester is gearresteerd, verdacht van oneerlijke hande lingen). De toekomst ligt, hoe ik ook spiêd En scherp mijn tijd beluister, In het ver duister, 't heden ligt Blijkbaar meer in 't verduister. Een bakenmeester zelfs doet goed, Op het gevaar te letten, Wanneer hij, als 't getij verloopt, De bakens wil verzetten. (Zondag is in Duitschlaiid een millioen leiders de eed van trouw afgenomen) Men volgt of leidt, in dezen tijd Van dikwijls moeizaam strijden, Blijkbaar heeft Duitschland geen gebrek Aan leiderskeus te lijden. Men zie dat land, zooals men wil, Geen mensch ziet het ook heden Als een volslagen paradijs; Eer als een hof van eeden. (De pindamannetjes vinden niet veel afzet meer voor hun lekkernij en velen venten thans met sinaas appelen). De pinda lekka-lekkaman Wordt weer door nood gedreven, Nu hij niet langer van zijn noot Door andren. wordt ontheven. Hij gaat in sinaasappels doen, Voor lekka-lekkabekken, Omdat hij hoopt, in dit seizoen Daarvan meer vrucht te trekken. „DE moeder" van max. gorki Naar het bestuur van het Tooneelfonds Vara-Instituut ons mededeelt, belooft de op voering van het bekende tooneelwerk „De Moeder" van Max. Gorki weer een succes avond te worden. De uitvoering heeft plaats op Dinsdag 13 Maart a.s. in Thalia, Er is een referendum onder de Tooneelfondsleden ge houden, met het resultaat, dat nagenoeg alle leden deze uitvoering zullen bezoeken, zoodat voor andere dan Tooneelfondsleden heel wei nig kaarten beschikbaar zullen zijn. Verder vernamen wij dat het bestuur nu ook het vervoer van Velsen naar IJmuiden en terug gaat organiseeren, hetgeen een groot gerief voor de Velsen-Noorders zal blij ken te zijn. Den Jonge Spelers, die dit too neelwerk opvoeren wacht dus weer een suc cesavond. De boden zullen dezer dagen aan de leden verdere mededeeiingen doen over kaarten en vervoer. Dit laatste geldt alleen voor Velsen-Noord. de jeugdherberg Volgens den persdienst van de Nederland- sche Jeugdherberg Centrale bedroeg het aan tal overnachtingen in den Jeugdherberg al hier 1860. een groote lading hake op komst? Naar de bemanning van den hier binnen gekomen stoomtrawler Rotterdam XJM 112 heeft gerapporteerd, is de stoomtrawler Utrecht naar onze haven onderweg met 300 manden hake. Indien dit bericht juist is, kan dat een mooie besomming worden. vrijz. - dem. jon geren - org anis atie. Naar wij vernemen is het bestuur van de opgerichte afdeeilng Velsen der Vrijz. Dem- Jongeren-organisatie als volgt samengesteld: J. van Holten; voorzitter, P. M. Pleyler, secre taris-penningmeester en H. J. Stammer. Het secretariaat is gevestigd Jan Kostelijklaaï 11 Velsen. Zooals wij reeds hebben gemeld, zijn sinds fcenige weken eenige schepen van de IJmui- densche vloot uitgerust met het bekende echolood. Naar wij hebben vernomen, zijn de schippers van deze trawlers ten zeerste ingenomen met het toestel. Zoodra het zoo ver is, dat gerekend kan worden dat de schippers een eenigszins behoorlijke onder vinding met het toestel hebben opgedaan en het hebben toegepast op alles waarvoor het gebruikt kan worden, hopen we het een en ander hierover te vertellen. In de „iDeutscher Fischerei-IRundschau" vinden we een artikeltje van den heer W Sc.hulte, schipper van den stoomtrawler Karl Kühling, waarin deze schipper, die sedert Juli 1933 met het echolood vaart, het een en ander omtrent zijn ervaringen met dit nuttige instrument mededeelt. Deze trawler die aan de „Nordsee'" te Nor denham be hoort, is uitgerust me thet Atlas-Echolood type 22, waarmede men een diepte tot 500 M. meten kan. Dit echolood kan slechts ge bruikt worden op een vaartuig, waar zich een- dynamo aan boord bevindt. Schipper Schutte schrijft, dat hij tot nu toe op zijn reizen naar de vischgronden in de Noordzee, bij het Bereneiland en in üe Barendszzee heeft kunnen constateeren, dar he-; echolood dit nieuwtse. snufje der tech niek, een onontbeerlijk hulpmiddel voor de zeevaart is, niet alleen voor de visscherij, maar ook voor de geheele scheepvaart, want bij slecht zicht en slecht weer kan elk schip door serie-loodingen met het apparaat op de kus! afsturen, bij storm'kan hij op een be paalde plaats blijven en ook de gewenschte vangplaats opzoeken. Op zijn laatste reis naar het Bereneiland heeft de schipper tijdens een Z.W.-storm, slecht zicht en hooge zee, toen hij voortdu rend afdreef en tegen de zee op moest tornen door looden steeds de 200 M.-grens kunnen vasthouden. Hij constateerde een golfslag van s—12 Meter. De hoogte der golven kan men meten door eenmaal op den rug van een golf en eenmaal in een golfdal te looden. Tot nu toe hebben we, schrijft Schulte, de diepte moeten bepalen met behulp van het handlood of de machine. Bij een golfslag van 81'2 M. en een wind sterkte van 911 zou het looden niet kun nen geschieden, zonder daarmede menschen- levens in gevaar te brengen. Nadat de wind in kracht was afgenomen, kon men direct op de gewenschte plaats op een bepaalde diepte het net uitwerpen. Des winters is het echolood bij het Beren eiland en in de Barendszee, onmisbaar, want het is daar in dezen tijds slechts eén uur dag, van het land is gedurende vele dagen niets te zien, zoodat men alleen op het dieplood is aangewezen. Daarbij komt, dat het schip menigmaal geheel met ijs bedekt is. Soms wel zoo erg, dat de lood- machine of de stoomwinch voor het han-d- lood niet gebruikt kunnen worden. Maar met het echolood kan men op elk uur van den dag de diepte direct bepalen. Het ge vaar van stranding is bij een schip, dat is uitgerust, met een echolood, absoluut uitge sloten. Het apparaat heeft slechts een nadeel en dat is dat de aanschaffingskosten veel te hoog zijn. Menige reeder schrikt van deze uitgaven en zegt, dat de verdiensten van een jaar van zijn trawler er mede heengaan. Dit moge waar zijn, desondanks kan elke reeder, af gezien van het tijdverlies hij de visscherij, met geringere kosten een apparaat op zijn schip doen monteeren. De schrijver wijst de verzekeringsmaat schappijen er op, dat het noodzakelijk is, dat zij de premies voor die schepen, welke zijn uitgerust met een echlood, dienen te verlagen, omdat hun risico voor dergelijke schepen veel geringer is. Heeft men dan nog een vonkenpeiler aan boord, dan is de veiligheid al bijzonder groot. Hoe vaak is het niet voorgekomen, dat hij het behandelen van gevallen van stranding- voor het Seeamt er op wordt gewezen, dat men te weinig gebruik heeft gemaakt van het dieplood.' Had men een echolood aan boord gehad, dan zou menige stranding voor komen kunnen worden. Het was gewenscht, dat bij gevallen waar tsrandingen het ge volg zijn geweest van niet tijdig looden, van de zijde van het gerecht op de beteekenis van het echolood werd gewezen. Naar schrij vers meening zou bij den bouw van nieuwe trawlers het inbouwen van een echolood apparaat bij de wet voorgeschreven dienen te worden. propaganda-avond „volks onderwijs" De afdeeling Velsen-IJmuiden van de Ver_ eeniging „Volksonderwijs" houdt heden- (Woensdag)avond een propaganda-vergade- ring in de bewaarschool Casemibrootstraat. Als spreker treedt op de heer M. J. F. Ehr- becker te Beverwijk met het onderwerp: „De positie van de openbare school in deze da- gen, haar rechten en plichten". OTTO VAN HAB3LZJRG, die vo.gens geruchten De heer P. J. Klok zal schetsen van Heyer- door toedoen der Heimwehr op den Oosten- mans declameeren. rijkschen troon zou worden geholpen vereen. voor lijkverbranding. In café Parkzicht hield de afdeeling Vel sen-IJmuiden der Vereeniging voor faculta tieve Lijkverbranding haar jaarvergadering, welke bevredigend bezocht was. Na het openingswoord van den afdeelings- voorzitter, den heer Klok, heeft de vergade ring enkele oogenblikken hen, welke ge durende het afgeloopen jaar in het cremato rium verascht zijn, herdacht Het jaarverslag van den secretaris, den heer IJ. Reitsma, vermeldde een belangrijke toeneming van het ledental. Dit steeg in 1933 van 235 tot 299, wat zeker tot tevredenheid mag stemmen. In verhouding tot het aantal inwoners onzer gemeente zou het ledental echter nog meer opgevoerd kunnen worden. De heer P. Klerk bracht verslag uit van den stand der geldmiddelen van de afdeeling. Bedroeg het batig saldo op 1 Januari 1933 254.70, dit was op 31 December j.l. f 205,61. Den penningmeester kon wegens ontstente nis der kascommissïe nog geen décharge voor zijn beheer verleend worden, De aftredende bestuursleden, de lieer en Klok en Weij, werden wederom bij acclamatie herbenoemd. De afdeeling zal 19 April a.s. haar 10-jarig bestaan herdenken en wenschte dit op waardige wijze te doen. Het bestuur werd opgedragen in die richting een plan uit te werken en men zal daarvan te zijnertijd in de pers nadere mededeeling doen. de winkelier en de omzetbelasting. De Winkeliers- en Handelsvereniging „Groot-IJmuiden" belegt Woensdag 7 Maart a.s. een vergadering in het R.K. Vereeni- gingsgebouw aan de Mahustraat waar de heer de Vries van het accountantskantoor- „Nederlandsch Bureau voor Adviezen" te Haarlem zal spreken over het onderwerp: „De winkelier en de omzetbelasting". O.m. zullen de volgende zaken besproken worden: De winkelier als handelaar en de omzetbelasting, de winkelier als fabrikant en de omzetbelasting; wie betaalt de o.b.; hoe- betaalt men de o.b.; de aangifte en de boek houding voor de o.b. verloting „centrale commissie" Dezer dagen vond de trekking plaats van de verloting georganiseerd door afdeeling Velsen van de Centrale Commissie voor uit zending van Nederlandsche kinderen. De prij zen vielen op de volgende nummers; 490 183 480 416 84 248 620 371 438 17 389 427 190 172 50 723 69 742 52 278 764 444 401 730 158 74 526 797 392 576 14 607 378 27 741 496 249 8 221 793 400 769 26 185 339 714 463 697 153 87 566 2 122 375 689 434 301 553 174 707 173 446 644 79 108 685 331 758 420 11 266 777 618 341 18. Zij kunnen worden afgehaald aan de Em- maschool van 12—12.30 uur. onder zeil binnengekomen. Het van Amsterdam naar Stettin bestemde Duitsche motorvaartuig Tankfahrt heeft in de Oostzee door hevig stormweer schade aan de motor beloopen doch wist onder zeil nog de haven van Swinemunde te bereiken. STA TEN- GENERAAL TWEEDE KAMER. VELSEN vereeniging „papyrus" Op 5 Maart a.s. zal in gebouw Concordia voor de leden van „Papyrus" te bedrijfsfilm der Staatsmijnen worden afgedraaid met toe lichting van den heer G. de Clerq. bedrijfsfilm der papierfabriek Op Vrijdagavond 2 Maart a.s. zal voor ge- noodigden in gebouw Concordia worden af gedraaid de bedrijfsfilm der Papierfabrieken der firma van Gelder, getiteld Van Bosch tot Papier. Tevens wordt een causerie gehouden over De ontwikkeling van het papier in den loop der jaren burgerlijke stand Bevallen: J. A. K. Rasterhoff—van Vu ren, z„ Zeeweg 223. IJmuiden (O.) J. Zwa nenburg—Ros, d„ Vleetstraat 29, IJmuiden, D. M. Blanken—Rietkerk, d., Schulpweg 127a, Velsen, N. Stoker—de Boer, d., Berkenstr. 36. IJmuiden (O.), G. Datama—Schaap, d., Lip- persheijstr. 14, IJmuiden, C. M. J. A, Nolten Oomes, z., Noorderlaan 45, Velsen. Overleden: Johannes Jacobus Marinus Slo tenmaker, 62 j„ echtgen. v. A.' v. Straten, Be verwijk, Munnikenweg 2, Adrianus Wouter de Boer, 13 j. z. van J. G. de Boer, Beverwijk Baanstraat. Simon Abbo, 59 j. echtgen. van G. Kuijper, Zeewég 312, IJmuiden (O.) Koen- dert Wijker, 70 j. weduwnr. van J. Sloot, Pr Krugerstraat 60, IJmuiden. Willem Kramer, 63 j„ weduwnr. van W. Welboren, Kalverstr. 26, IJmuiden CO.) DE SCHEEPVAART. In de afgeloopen week is de scheepvaart voor onze havens heel wat drukker geweest dan de vorige weken. Er kwamen 14 schepen aan, waarvan 10 voor de hoogovens, n.l. 7 met erts, 2 met steenkolen en 1 om ijzer te laden. Voorts 4 voor IJmuiden, waarvan 3 sleepbooten en een 'Engeisch oorlogsschip. In deze week vertrok slechts 1 schip met een lading ijzer en wel naar Noord-Amerika, Vele kwesties in een leege Kamer. Soc.-Democraten, Communisten en de heer Sneevliet stem men tegen de begrooting voor Onderwijs en Eeredienst. De „openstelling" van Bali. Hij vreesde van een eventueele intrekking van dat artikel veel ergere gevolgen dan van de handhaving Zoo b.v. ook ten opzichte van Bali. Ware daar vrijheid, dan was er ook groote verwarring gekomen, doordat allerlei ■zendingen" er wilden arbeiden. Ook de heer Cramer (S. D.), die verklaarde de zending absoluut een goed hart toe te dragen, waarschuwde om met de openstelling van Bali toch uiterst voorzichtig te zijn. Im mers, de groote meerderheid der werkelijk deskundigen is tegen deze openstelling, even als de groote meerderheid van den Volksraad. De heer Feber (R.-K.) kwam nu zijn stand punt over de „openstelling" van Bali nader toelichten en speciaal den heer van Boetze laer bestrijden, die dan blijkbaar Bali liever afgesloten ziet dan geopend voor zending en missie. Minister Colijn kwam verklaren, dat hij art. 177 principieel feitelijk onjuist acht, daar de Overheid zich niet heeft te bemoeien met de al of niet toelating van zending en missie. Doch het is er nu eenmaal en dit Kabinet zal niet voorstellen om het te schrappen. Echter (gelijk bij Bali) cultuur-overwegingen te doen gelden bij de beslissing over de toepassing van art. 177 acht hij onjuist. Wat verder over de onderwijs-kwesties op gemerkt werd, kwam vrijwel overeen met het in de stukken behandelde. De begrooting van Onderwijs en Eeredienst werd goedge keurd met de stemmen der soc.-dem., der communisten en van den heer Sneevliet te gen. De Kamer heeft de wijziging der Woning wet en het ontwerp inzake de vreemde ar beidskrachten op de agenda geplaatst en op verzoek dei- Regeering, de Begvooting van het Zuiderzeefonds van de agenda afgevoerd. Het was een lange, taaie middag. Het werd over half zeven. 27 Februari. ëu de Kamer door de Algemeene Beschou wingen over de Indische Begrooting heen is, krijgen de afzonderlijke Begrooti-ngshoofd- stukken nog een beurt Allereerst de Justitie- begrooting. Daarbij kokken de aandacht de sterke inkrimping van het Kantoor van Ar beid. De heeren van Boetzelaer (C.-H.) en Cra mer (S.D.) hadden hiertegen ernstige bezwa ren, gelijk ze ook in den Volksraad zijn ge uit, De heer Feber (R.K.) sloot zich bij deze bezwaren aan en wees erop, dat het hier gaat om 80.000. Minister Colijn bleek ook veel voor controle op de sociale voorzieningen in Indië te voelen. Hij wees er echter op, dat bezuinigen een zeer moeilijk werk is en dat ieder op zijn beurt zaken heeft, die hij daarvan vrij wil stellen. Hier gaat het om iets, waarvan men de „kern" wil behouden, om later, in betere tijden, weer uit te kunnen bouwen In Indië moet men dit detail beoordeelen. Dat kan men daar veel be ter dan hier. Eenzelfde standpunt nam Minis ter Colijn ook in ten opzichte van meerdere detailkwesties. Mevr. Bakkerëort (V.D.) drong, evenals de heer van Boetzelaer (C.H.) aan op een nieuwe regeling der rechtspositie van de Euro peesche vrouw, die met een Mohamdaan ge huwd is. Minister Colijn merkte op, dat men in Indië deze kwesties op veel breeder vlak heeft onderzocht eh mëïT'Wir m "grooter ver band beproeven een oplossing te vinden. Ook ten opzichte van andere kwesties bleef hij op de vlakte, omdat het z. i. kwesties be trof, die allereerst Indië zelf aangaan. De wij ziging der strafrechtbepalingen, die daar wa ren voorgesteld, heeft de Indische Regeering niet kunnen aanvaarden, omdat daardoor voor haar de mogelijkheid der gezagshand- having zou zijn verzwakt. Bij de Begrooting van Financiën heeft Mi nister Co-lijn, op bezwaren van den heer Ef- fendi (Comm.) gezegd, dat de zoutprijs in In dië een zeer moeilijke kwestie is. Hij kon ech ter niet zeggen, hoe hoog die prijs moet zijn dat .kan de Kamer ook niet. Dat moet men aan de Indische Regeering overlaten. Bij de begrooting van Justitie heeft de Voorzitter een geheele passage geschrapt uit een rede van den heer Effendi (Comm.) waar deze opmerkte, dat de inlandsche bestuurders geen „slaven" mogen worden van het in- hij zoo spoedig geen ander woord te hebben landsch bestuur. Voor dat woord slavn, bleek en daarom besloot de Voorzittter die geheele passage te schrappen. Daarbij voor het eerst toepassend het nieuwe recht, dat hij gekre gen heeft door de wijziging van het Regle ment van Orde! De heeren van Boetzelaer (c.-h.) en Cramer ,s.d.) toonden nogal bezwaar tegen een straf expeditie naar Nieuw-Guinea tegen de kop pensnellers, omdat het hier geen gezagskwes tie was, maar een religieuse. Doch Minister Colijn zei, dat de koppensnellers kinderen ge roofd hadden en die wilde men terughalen. Daarbij is het tot bloedige botsingen geko men. Op belangstellende opmerkingen van enkele leden, deelde de Minister mee, dat het niet in de bedoeling ligt om bevoegdheden dei- centrale Regeering over te dragen aan perso nen, die niet terzijde gestaan worden door een vertegenwoordigend lichaam. Tegen de Begrootingen van Justitie, Finan ciën en Binnenlandsch Bestuur hadden alleen bezwaar de communisten en de heer Snee vliet (Rev. Soc.) Bij de Begrooting voor Onderwijs en Eere dienst kwam de heer Ter Laan (S.D.) verkla ren, dat zijn fractie aan deze Begrooting haar stem ook niet kon geven. Hij verklaarde zich, larissen, maar een nieuwe regeling moet niet gezien den nood, niet tegen verlaging der sa- in dezen abnonmalen tijd gemaakt worden doch dient rustig overwogen te worden. Hij had voorts ernstige bezwaren tegen de in krimping van het aantal leerlingen en van het aantal scholen. Dr. Rutgers (A.-R.) heeft nog eens gepleit ten gunste der vrijheid van het bijzonder on derwijs in Indië, die z.i. dreigt in gevaar te komen. Hij voelde niet voor een al te sterke inkrimping van het hooger onderwijs, ook al is daar versobering mogelijk. De rechtshooge school te Batavia wil hij niet opheffen. De heer Effendi (comm.) zei later, dat als men die hoogeschool opheft, de Indische bour geoisie haar kinderen naar Japan om oplei ding zal zenden en dat is een gevaar. Wat art. 177 der Indische Staatsregeling betreft (toelating van zending en missie) meende Dr. Rutgers (A.-R.) dat de „cultu reele" bezwaren, die men aanvoert tegen de openstelling van. Bali niets zijn 'dan „drog redenen", gelijk men ze vroeger ook wel ge hoord heeft tegen de openstelling van Solo. De heer van Boetzelaer (C.-H.) verklaarde niet te begrijpen, waarom de heer Feber bij de Algem. Beschouwingen de kwestie van Art. 177 zoo op de spits dreef tegen de Regeering. OBSERVATOR. N. S. B.-INSIGNE NIET OPZICHTIG. volgens oordeel der arnhemsche rechtbank. Voor den kantonrechter te Wageningen heeft eenigen tijd geleden een N.S.B.-lid uit Ede terecht gestaan, verdacht van overtre ding van het uniformverbod. Hij had op den. openbaren weg in zijn knoopsgat een drie hoekig afgerond insigne gedragen, voorzien van de letters N.S.B. De kantonrechter sprak hem evenwel vrij. waarvan de ambtenaar van het OM. in appèl ing. Ook de Aamhemsche rechtbank sprak den verdachte vrij, overwegende dat het insigne niet opzichtig was, zoodat het ten laste ge legde niet bewezen was. De rechtbank voeg de er aan toe, dat zij zich kan voorstellen dat dit insigne, in grootere afmetingen ver- vardig-d of met meer sprekend opschrift wel een opzichtig k-arakte rzal kunnen hebben- DE UIT HET LAND GEZETTE DUITSCHERS. vragen betreffende de maatregelen van den burgemeestr van laren. Het Tweede Kamerlid de heer Vliegen heeft den minister van Justitie de vraag gesteld of het hem bekend is, dat de burgemeester van Laren (N.H.) eenige vreemdelingen van Duitsche nationaliteit, die naar zijn oordeel niet in Nederland mochten verblijven, over de Duitsche grens heeft doen zetten, en tevens of de minister zulks in overeenstemming acht met art. 12 der Vreemdelingenwet. Behoort het vraagt Vliegen verder tot de bevoegdheid van den burgemeester om bij dergelijke uitzettingen eigenmachtig te be slissen over welke grens de betrokken perso nen zullen worden verwijderd? Is het overeen te brengen met de Neder landsche opvatting van het asylrecht, dat in gevallen, waarin dat reeh.t buiten werking wordt gesteld, de niet toegelaten personen over de grens worden gebracht van het land, waar ze zeker aan politieke vervolging zijn overgeleverd? Heeft men de bedoelde personen niet in de gelegenheid gesteld zelf het land aan te wijzen over welks grenzen ze uit het land zouden word en verwij der d Indien ook de minister van oordeel is, dat in dit geval niet is gehandeld naar een juiste opvatting van de Vreemdelingenwet-, welke maatregelen denkt hij dan te nemen om zulke feiten voor het vervolg te voorkomen?

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1