HET NIEUWE AVONDBLAD De nieuwe zinker voor gas en water. Waardemonster. Voor de 4de maal „Trek het je niet aan". 19e JAARGANG No. 154 VRIJDAG 4 MEI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.bij algeheele invaliditeit; 600.bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; f 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.Indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meei abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN. Het crediet is er, maar het geld nog niet. De lekkende zinker van 1911. De gemeenteraad heeft in zijn laatste ver gadering Burgemeester en Wethouders een creddet toegestaan van f 86000 voor den bouw van een zinker in het Noordzeekanaal. En als 't geld er nu is, dan kan met het groote en interessante werk begonnen worden. Het was niet prettig voor ons gemeentebe stuur, dit besluit te moeten nemen, want zelf heeft de gemeente het geld er niet voor. De regeering zal dan ook moeten bijspringen, want het werk moet geschieden, want an ders zou binnen afzienbaren tijd het heele gedeelte van onze gemeente, dat gelegen is ten Zuiden van het Noordzeekanaal gasloos zijn en dat gedeelte, dat ligt ten Noorden van het kanaal waterloos. Want de zinker, die thans het gas naar het Zuiden en het water naar het Noorden over het kanaal voert, moet spoedig worden opgeruimd, zooals men weet. Ieder ingezetene onzer gemeente heeft, hetzij als gasverbruiker, hetzij als klant van de waterleiding er dus belang bij, dat het werk op tijd gereed komt. Is dan de financieele -zijde van het plan nog niet geregeld, technisch is alles in kan nen en kruiken, hetgeen ons bleek uit de in lichtingen die de heer A. de Wit, directeur van gas en water zoo welwillend was ons te verstrekken. De historie van de zinkers. Het spreekt vanzelf, dat een doorsnijding in twee vitale deelen der gemeente door een druk scheepvaartkanaal moeilijkheden ople vert ten opzichte van het verkeer niet alleen, maar ook ten opzichte van de levering van de twee stoffen, die voor het moderne gezin on misbaar zijn geworden: gas en water. Deze moeilijkheden deden zich voor de eer ste maal voor in 1910, toen bij de stichting van het gemeentelijk gasbedrijf besloten werd gas te betrekken van de gemeente Haarlem, Dit gas moest natuurlijk ook aan het toen malige Wijkeroog geleverd worden en daar voor was het leggen van een zinker door het kanaal noodig. In 1911, zoo vertelde ons de heer de Wit. kwam dit plan tot uitvoering. Het werd uit gevoerd met gedachten aan de toekomst. Een waterleidingbedrijf bestond er in die jaren ir onze gemeente nog niet, alleen de stichting er van werd overwogen. Om te voorkomen, dat er later een aparte zinker voor de water leiding zou moeten worden gelegd, werd be sloten den zinker zoowel voor gas als voor water dienstbaar te maken. Als plaats werd gekozen het gedeelte van het kanaal tusschen de spoorbrug en het pontveer. De zinker werd door de fa. Wilson in Den Haag vervaardigd en wel van stalen buizen, omwonden met ge- asphalteerde jute. Het leggen van den zinker- was geen gemakkelijke taak want evenmin als bij den tweeden zinker (de zinker die straks gebouwd zal worden is de derde) mocht een stelling in het kanaal worden gebouwd. Men maakte gebruik van twee rijen schui ten, waarop de stellingen gebouwd waren. Deze zinker heeft het gemeentebestuur len niet het minst den directeur van het bedrijf op den laatsten dag van het jaar 1914 een onaangename verrassing bezorgd. On dien Oudejaarsavond, terwijl de heer de Wit bij zijn familie in Sliedreeht de jaarswisseling wilde vieren, kreeg hij een sensationeel tele gram uit IJmuiden: „Wijkeroog zit zonder g3Het bleek, dat de gasbuis vol water zat. geen condensatiewater. maar kanaalwater. De leiding moest dus lek zijn. Men heeft toen met behulp van de beschikbare pompinstaila- tie de leiding zoo goed en zoo kwaad als bet ging droog gehouden, maar op den duur ging dit "toch niet. De directeur heeft toen van den nood een deugd gemaakt en de voor water leiding bestemde buis tot gasbuis gepromo veerd, hetgeen weer een ander bezwaar op leverde. Men kon nl. het condensatiewater niet behoorlijk verwijderen, omdat op deze leiding geen pomp-installatie was aangesloten. Er moest dus gezocht worden naar een mid del, om het water uit de buisleiding te verwij deren. Op een vernuftige wiize heeft de heer de Wit dit vraagstuk opgelost. Hij liet een nauw buisje in de buisleiding aanbrengen door het hellende deel naar het laagste ge deelte. De zinker werd daarna aan de beide kanten luchtdicht afgesloten, waarna met behulp van een pomp van de gemeentereini ging lucht in de water-gasbuis werd gebla zen wat een verhoogden luchtdruk veroor zaakte, die tengevolge had, dat het in de buis aanwezige water door het smalle buisje naar buiten werd. geperst. Het onaangename van deze geschiedenis was dat telkens wanneer dit experiment plaats vond, Wijkeroog zonder gas zat. Dan ging eenigen tijd voordat de toevoer werd af gesloten de omroeper door het dorp om de inwoners te waarschuwen. In Augustus 1915 werd 250 M. ten Oosten van het pontveer een nieuwe zinker gelegd, eveneens voor gas en water. Deze zinker, ont worpen door den heer de Wit en onder diens leiding geplaatst bestond uit een ijzeren om- manteling, waarin twee gegoten ijzeren bui zen van 10 Eng. duim diam. binnenwerks wa ren aangebracht. Het geheele werk werd in samenwerking met de fa. Volker en Bos in eigen beheer uitgevoerd. Het was een interessant werk, dat zeer nauwgezet ten uitvoer gebracht moest wor den. En dat door de onoplettendheid van een der werklieden in het honderd dreigde te loopen. Men had de aan op schuiten, die langs den kanaaloever lagen, opgebouwde stellingen hangenden zinker tot den, kanaal- bodem langs den oever op 6 M. diepte, laten zinken waarna de schuitenrij dwars over het kanaal werd gelegdom den zinker in de sleuf te laten zakken. Toen verrichtte de be wuste werkman een verkeerde manoeuvre. Op het sein waarop de zinker zakken moest, draaide hij op, met het gevolg, dat een tros brak en de zinker doorboog. Hierdoor onder vond de uitvoering van het werk een week vertraging, wat veel onaangenaamheden ver oorzaakte, omdat de tijd van stremming reeds was vastgesteld. Maar voor de rest liep het werk vlot van stapel. De stremming was op een etmaal vastge steld, nl. van Zaterdagnacht 12 uur tot Zon dagnacht 12 uur. Reeds Zondagmorgen 5 uur lag de zinker op den bodem en eenige uren later was de vaart weer vrij. De moeilijkheden van het condensatiewater heeft men opgelost door halverwge het hellende gedeelte een zuig-perspomp te plaatsen. De zinker ligt nu bijna 20 jaar in den bo dem van het kanaal en functiionneert nog uitstekend. Het nieuwe plan. Maar thans moet de zinker verwijderd wor den omdat het kanaal ter plaatse verbreed en uitgediept moet'worden. Een moeilijk vraag stuk, dat opgelost diende te worden was de plaats, waar men den nieuwen zinker zou moeten leggen. Het gedeeüte ten Oosten van de plaats waar de zinker thans ligt, kwam niet in aanmerking, omdat te voorzien is, dat hier binnen afzienbaren tijd nieuwe werken zullen worden uitgevoerd. Er diende een tracee gezocht te worden waar men ook in de toekomst geen gevaat liep voor eventueels veranderingen. In overleg met den Rijkswaterstaat werd de volgende loop geprojecteerd: Gasbedrijf-kanaaloever t.o. de Kortenaer- straat, vervolgens door den kanaalbodem naar de Oostelijke punt van het eiland tus schen'Mid den- en Noordersluis, van dit punt in Westelijke richting naar de Noordersluis, door den Vabeltunnel (Oostzijde) naar het derde sluiseiland, vervolgens in den dam in het Spuikanaal (tijdelijk), door de Hof laan naar de binnenhaven waar de tweelingbuizen afscheid van elkaar nemen. De gasbuis gaat het hoogoventerrein op naai de gasbron (pompstation), de waterleidingbuis gaat in Oostelijke richting langs de Rijksbinnenha ven, verder over het hoogoven terrein onder het spoorwegemplacement door naar den Nieuwen Schulpweg om tenslotte in den Ko ningsweg op het buizennet van Velsen-Noord te worden aangesloten. De buizen worden 8 duims, dus 2 d.M. dun ner dan de oude zinker. Dit is voldoende; de gasleiding doet thans alleen dienst als pers leiding, terwijl ook de waterbuis voor het maximum gebruik, dat op 20 M3. per uur wordt geschat, ruimschoots voldoende is. Het condensatiewater wordt thans niet meer met een pomp verwijderd, maar even als in den eersten zinker hij nood geschiedde met een perspomp, die echter geen lucht, maar gas in den zinker pompt. De totale lengte van den zinker over water bedraagt 186 M. de ontwikkelde lengte is 205 M. De zinker wordt belast met grind met een overwicht van 25 K.G. per M. ter verhooging van het zinkvermogen. Het totale gewicht van den zinker, met inbegrip van de grind- verzwaring bedraagt 90.000 K.G. Waar de mantelstukken van den tweeden zinker met flensen en bouten aan elkaar waren gezet, worden deze thans edectrisch gelascht. Ook de buisleidingen worden electrisch gelascht. In den zinker die thans in gebruik is zijn de buisstukken met clips aan elkaar gesloten. Het is een groote meevaller voor de ge meente, dat de buizen de Noordersluis door den kabeltunnel mogen passeeren, daar hier door het leggen van een tweede zinkerstuk vermeden wordt. Het leggen van den zinker zal geschieden door den heer Zijlmans, onder wiens opzicht ook de zinker van 1915 werd gelegd en die met dit werk zeer vertrouwd is. De ontmante ling wordt vervaardigd door de N.V. Pllaat- wellerij, Velsen. Ook de uitvoering van dit werk geschiedt geheel in eigen beheer. In 1915 heeft dit een groot voordeel opgeleverd. Er was toen geen enkele firma, die het werk beneden de f 50000 wilde uitvoeren. De uitvoering in eigen beheer heeft nog minder dan de begrooting van f 35000 gekost. Het is nog 'niet bekend, wanneer er met het werk begonnen zal worden. Het wachten is, zooals reeds gezegd, op de financieele re geling. De heer de Wit hoopte, dat deze aan gelegenheid spoedig in orde mag komen, want het werk zal in den loop van dit jaar moeten worden uitgevoerd. 't Is precies een jaar geleden, Dat de wereld werd vergast, Op het nieuwtje dat ha Schotland Een groot monster was verrast. Pennen raakten in beroering In een golf van theorie, Over d'oorsprong van dit monster Van de Schot-sche fantasie Het verwekte andre monsters, Op de aarde, wijd en zijd, Zelfs de brave oude zeeslang Kwam verjongd op het tapijt. En nu lees ik een berichtje Over 't ongekend succes Der hotels, die uitverkocht zijn In het Schotsche Inverness. Volgeboekt voor heel den zomer Langs het monsterdierlijk meer, Daardoor trof mij een gedachte, Die ik hierbij presenteer: Kunnen onze zomeroorden Niet voor 't komende seizoen, Zoo'n bemonsterde offerte Aan vacantiegangers doen? Men beroept zich op de keuken, Het natuurschoon en de rust, Maar zijn de vacantiegasten Waarlijk daarop 't meest belust? Schotland wijst ons nieuwe wegen Naar een monsterlijk gebied, En een monster zonder waarde Is dat Schotsche toch maar niet. P. GASUS. SPEELTUIN VEREENIGING KINDER VREUGD. Naar wij vernemen zal bij voldoende deel neming aan de Speeltuinvereeniging „Kin dervreugd" een mandolineclub verbonden worden. Ongetwijfeld zal hiervoor, evenals voor het Knapenmu-ziekcorps veel belang stelling bestaan. Zaterdag 5 en Zondag 6 Mei zal in het clubgebouw een tentoonstelling worden ge houden van de door de kinderen vervaardig de voorwerpen. Deze tentoonstelling zal Za terdagmiddag 3 uur door den voorzitter, den heer P. van Willigen worden geopend. De tentoonstelling, waaraan eenige attracties zijn verbonden is geopend Zaterdag van 3—9 uur en Zondag van 3—8 uur. DE 2C0 P.K. VAN ZIJNE MAJESTEIT (My lips betray). Wij zien in deze film, die van hedenavond af in de Bioscoop de Pont wordt- vertoond Lilian Harvey en John Boles in een hunner glansrijkste rollen. Lilli Wieier (Lilian Harvey) wordt om wat te verdienen liedjeszangeres in een volks café. Zij heeft geen succes, hoezeer ze ook haar best doet. Dan komt de ommekeer. De •auto van den koning stopt voor het café, de chauffeur "ontfermt zich over Lilli, die juist werd ontslagen. Men ziet haar dan lijden in den koninklijken auto en iedereen denkt er dan het zijne van. Er komen dan allerlei intriges en verwikkelingen, die via de noodige scenes, ontstaan door een afgebro ken engagement leiden tot een huwelijk tus schen den koning en het voormalige zange resje. IJMUIDEN WIE EENS HARTELIJK LACHEN WIL. Wie -is hartelijk lachen wil, kan niet a dan deze week eens te kijken Laurel en Oliver Hardy, die den lach in Holland komen brengen, a Ollio hebben op zich genomen, ;-e een paar' uur alle andere din- en vergeten en ze zijn daarin uitstekend geslaagd. Fr a Diavolo is ongetwijfeld een der beste komische films, die er den laatsten tijd ver schenen zijn. Het is echter niet alleen een film vol humor, het is ook een film, die verbazend rijk 'is aan spannende avontu ren. beter naar vroo.' Stc u teii gen t. De Gem. zangvereeniging „Vox Humana" te Santpoort, voert Woensdag 9 Mei voor de vierde maal de revue „Trek het je niet aan" op, wat voor een plaatselijke ver- eeniging in Santpoort heel wat wil zeggen. Het succes dat deze vereeniging na elke uitvoering heeft gehad, wettigt dan ook alleszins het vermoeden dat ook deze vierde voorstelling een glorierijke zal zijn. Hierboven vindt u een afbeelding- van het gezelschap. WINKELIERS EN HANDELS VEREENIGING „GROOT IJMUIDEN". Gisteravond heeft in Hotel Augusta de jaarvergadering van bovengenoemde ver eeniging plaats gehad.-Na opening door den waarnemend voorzitter den heer G. van Telgen, werden de notulen van de vorige jaarvergadering voorgelezen. Het jaarverslag vermeldde, dat het ledental geen noemens waardige verandering heeft ondergaan en dat het de vereeniging niet aan activiteit heeft ontbroken. Een duidelijk financieel verslag door den penningmeester deed een goed geluid hooren Tot leden voor de Kascommiss-ie werden be noemd de heeren Meyer en Joh. de Waard De verkiezing van bestuursleden die na de pauze plaats vond, wegens periodieke af treding van de heeren S. van Dorp, H. Veuger en Jb. v. d. Broek, had tot resultaat, dat de aftredenden werden herkozen. In de vaca ture van een bestuurslid voor Oud-IJmuiden is gekozen de heer F. de Boer. In beginsel is besloten om te komen tot een onderlinge glasverzekering. Na de rondvraag werd de vergadering ge sloten. OM DEN K.N.V.B.-BEKER. A.s. Zondag speelt V.S.V. een thuiswedstrijd om den K.NV.B.-beker tegen Eindhoven. Het volgende elftal zal de rood-witte kleu ren verdedigen Michel, Van Zutphen, v. d. Griend, den Boer, de Vries, Hillekamp, II. de Wolf, D. de Koning, U. de Wolf, Sterk, Kruiswijk. GEM. VISSCHERIJSCHOOL. Geslaagd voor het Certificaat Intern, regelen ter voorkoming van aanvaringen op zee, de heeren: B. Maagdelijn, K. Wijker, G. Blok, R. Tol, W. Glas, P. Wijker, K. Verheij, M. Lang broek, C. Dekker, A. Egner en H. Schulz. Geslaagd voor Motordrijver voor de Visch- vaart de heeren J. van Alphen en T. Dijkstra. Voor Motordrijver ter koopvaardij de heeren: P. Beets, G. Zwaan, J. W. Roobol, C. W. v. d. Klooster, J. Drijver, J.. C. v. Loon en F. F, Walt- huis. MARXISTISCHE STUDIE- EN PROPA- GANDA-CLUB. Maandag 7 Mei a.s. zal in het gebouw van den IJ. B. B. in de Heidestraat een Marxis tische studie- en propagandaclub worden op gericht. DE NELLY IJ.M. 68. Naar 'wij vernemen is de Nelly IJ.M. 68, die zooals men weet gedurende'langen tijd in Östende heeft gelegen, eeriigen tijd gele den door de eigenaars gehaald. Het scheepje is in Vlaardingen in survey geweest en is thans aan een anderen visscher verhuurd. NUTSSPAARBANK. Gedurende de maand April 1934 werd in gelegd a. Kantoor Julaanakade f29.588, b. Kantoor Willebrordstraat f25.672,44 c. Kantoor Santpoort f 507,50 Totaal en Iterugbetaald a. Kantoor Julianakade b. Kantoor Willebrordstraat c. Kantoor Santpoort f55.767,94 f 23.194,40 f 34.127,44 f 516.27 Totaal f57.838,11 Meer terugbetaald dan ingelegd f 2.070,17 Het tegoed der Spaarders be droeg op. 1 April 1934 f 1,089.717,78 Heit tegoed der Spaarders be draagt op 1 Mei 1934 f 1.087.647,61 Uitgegeven werden 26 nieuwe-, en ingetrok ken 9 spaarbankboekjes. Het laatstuitgegeven boekje droeg het num mer 3104. GROOTE RUSSISCHE HOUTVERSCHEPING. Dezer dagen zijn door de Russische handels- commissie verschillende contracten geteekend voor verscheping van h,out uit de haven van Leningrad. Meit elkander bedragen deze ver schepingen 65000 vadem props, die voor het grootste gedeelte met Engelsche schepen zul len worden verladen. Reeds eerder weidden contracten voor kleine leveringen in de maan den April, Mei en Juni afgesloten, welke met elkander toch nog 30,000 vadem bedragen. STADSWAPEN OP DEN BOEG. Het was sedert jaren gewoonte, dat de Duiitsche schepen als „geus" een vlag voeren, met het wapen van de stad, waar de schepen thuis behoorden. Door de nieuwe voorschrif ten van de regeering, dat de Hakenkruisvlag als geus moest worden getoond, was er geen plaats meer voor de wapenvlag. Verschillende reederijen hebben nu daarvoor een oplossing gevonden en lieten het stadswapen aanbren gen op een schild, dat op de voorstevens der schepen bevestigd is. SANTPOORT DE BRANDENDE SaNGERHALLE. Een foto van den nachtelijken brand in de- Sangerhalle te Augsburg, die, naar vrijwel vaststaat, door kwaadwilligen werd gesticht. Het gebouw brandde tót den grond toe af. NIEUWE ZAAK. Door de fa. Scheepstra wordt aan den Bloe- mendaalschewe.g 52 hoek Zineveltstraat hedenmiddag een zaak geopend in drogerijen, verpakte geneesmiddelen, verplegingsartikelen enz. Deze nieuwe zaak voorziet in deze volkrijke omgeving ongetwijfeld in een dringende behoefte. Bij het binnentreden der zaak heeft men direct een overzicht over de artikelen waardoor men tot de overtuiging komt, dat men hier met een eerste klas zaak te doen heeft. De heer Scheepstra, gediplo meerd drogist,- bijgestaan door zijn dochter, assistent apothekeres, zal ongetwijfeld zijn clientele tct groote tevredenheid weten te be dienen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1