Mr. Marchant spelt nieuw. CRISISPROGRAM VOOR DEN MIDDENSTAND. Door de algemeene vergade ring van „De Vrijheidsbond' vastgesteld. STREVEN NAAR HERZIENING DER WINKELSLUITINGSWET. In de huishoudelijke vergadering van de liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" werd tot lid van het hoofdbestuur herkozen de heer M, H. de Boer, lid van het dagelijkseh bestuur, en werden gekozen de heeren mr. J. Linthorst Homan, mr. H. J. Knottenbelt en mr. S. Rink, respectievelijk in de vacatures voor de heeren J. A. de Boer, mr. P. Droogleever Fortuyn en mr. A. H. Molenaar. Na een uitvoerige bespreking over het be leid der Kamerfractie werd de volgende motie bij acclamatie aangenomen: „De algemeene vergadering van de liberale staatspartij de Vrijheidsbond, steunt van harte de pogingen der Tweede Kamer-fractie om wijziging te verkrijgen in de winkelsluitings wet en verzoekt de fractie onverpoosd en met kracht alle middelen aan te wenden om alsnog vermeerdering van verkoopgelegenheid voor de winkeliers te verkrijgen". Een langdurige discussie werd gevoerd over het door een commissie ingediend ontwerp- middenstandsprogramma, dat ten slotte als crisisprogramma werd vastgesteld als volgt: le. Het tegengaan van het door de overheid uitoefenen van bedrijven, anders dan uit den aard monopolistisch. 2e. Streven naar een wettelijke regeling, waarbij aan hen, wier arbeidsduur bij de wet op socialen grond is beperkt, verboden wordt: a. eenige nering uit te oefenen of daarin werk zaam zijn; b. tegen betaling voor derden ar beid te verrichten in hetzelfde of een aanver want beroep; 3e. Verbod van overheidssteun aan inkoop corporaties of inkoop-combinaties van over heidspersoneel; 4e. Openstelling eener gelegenheid tot ouder domsvoorziening op billijke voorwaarden voor kleine zelfstandigen; 5e. Bevordering van het vakonderwijs, erken ning door de overheid op bepaalde voorwaar den van de diploma's van bestaande bijzondere vakscholen en cursussen, instelling van een voorlichtingsdienst, ook op boekhoudkundig gebied; 6e. Gelijkstelling van den grondslag der personeele en andere belastingen en heffingen voor alle bedrijven, ook voor die op coöpera tieve leest geschoeid; 7e. Regeling van den markt- en straat handel, zoodanig, dat de belangen van hen, die daarbij zijn betrokken, evenzeer worden be schermd als die der winkeliers; 8e Bevordering van het middenstandscre- diet; 9e. Regeling van het afbetalingsstelsel. Het hoofdbestuur werd voorts gemachtigd om na te gaan, wat gedaan kan worden tegen het ongebreideld toenemen van het aantal nieuwe winkels. Liberale Radio-Amateurs. Te Nijmegen is ook de jaarvergadering ge houden van de Vereeniging van Liberale Radio-Amateurs (Liberale Omroep). Na goed keuring der jaarverslagen werden als bestuurs leden herkozen de heeren mr. G. A. Boon (vertegenwoordiger van het partijbestuur), S. Wijnbergen (secretaris) en W. J. Bastiaan (penningmeester). Nadat besloten was tot uit breiding het bestuur met twee leden, werden tot nieuwe bestuursleden benoemd de heeren mr. W. C. Wendelaar en dr. I. H. J. Vos; de eerste zal tevens als voorzitter van den omroep optreden. Liberale gemeenteraadsleden. In de vergadering van liberale leden van gemeentebesturen werden de aftredende be stuursleden mevr. W. A. Hofman—Poot en de heeren C. G. Roos en dr. I. H. J. Vos herbe noemd. Als bestuurslid is benoemd in de vaca ture ontstaan door het uittreden van den heer K. H. Tusenius (IJmuiden), de heer J. Rijkes, te Heemstede, op voordracht van het bestuur; in door het aftreden van de heeren M. Laer- noes (Vlissingen) N. de Jager (Groningen) en dr. W. W. v. d. Meulen ontstane vacaturen zijn achtereenvolgens benoemd de heeren mr. Th. Portheine, te Middelburg; J. A. de Boer te Bedum en mr. J. E. H. J. van der Dussen te Kampen. UITVOERING CRISIS- ORGANISATIEBESLUIT 1933 REGELEN EN BENOEMINGEN. De Nederlandsche Staatscourant bevat ver schillende beschikkingen van den Minister van Staat, Minister van Economische Zaken a. i„ ter uitvoering van het Crisis-Organisatie- besluit 1933. In de eerste plaats een Crisis-Organisatie beschikking 1934 ,1 waarbij wordt bepaald, dat de salarissen en vacatiegelden van allen, die bij de verschillende Crisisinstellingen werkzaam zijn, door den Minister zullen wor den vastgesteld. Voorts worden regelen gesteld omtrent het toelaten van Regeeringseommissarissen anderen tot de vergaderingen van crisis- organisaties en over het zenden van notulen van alle vergaderingen van crisis-organisa ties aan daarvoor aangewezen personen. Ten slotte is bepaald, dat vreemdelingen slechts dan tot de crisis-organisaties mogen worden toegelaten, wanneer zij op 1 Januari 1932 in Nederland gevestigd waren en bleven. De verdere beschikkingen bevatten de ver schillende benoemingen. Allereerst van de Re geeringseommissarissen en van het College van Regeeringseommissarissen. Benoemd zijn voor de steunverleening aan de Boom- BlcemkweekerijIr. C. P. H. Moerlands. Boskoop; voor de steunverleening aan de Bloembollencultuur Mr. M. Slingenberg, Haarlem en voor de steunverleening aan de groenten- en fruitcultuur: F. V. Valstar 's-Gravenhage. Eveneens zijn thans benoemd de verschil lende tuchtcolleges. De samenstelling is als volgt: In de Centrale Commissie voor de CriJ sis Tuchtreehspraak te 's-Gravenhage is be noemd tot voorzitter Mr. Dr. A. Slotemaker, oud vice-presidént van het Gerechtshof Amsterdam te Aerdenhout, tot lid de heer Chr. v. d. Heuvel te Heemstede. Tenslotte zijn nog benoemd de leden van de Commissie van advies, die gelijk be kend den Minister over administratieve ge schillen zal adviseeren. LANGS DE STRAAT. VERBETERDE BELASTING AANGIFTEN. In de inspectie Rotterdam hebben zich 4730 personen aangemeld tot verbetering van hun belastingaangiften over voorgaande jaren. Over 1 jaar is als verzwegen vermogen aange geven f 36.400.000 en als verzwegen inkomen f 2.075.000. Voor Leiden (gemeente) zijn de cijfers over 1931-1932: f 3.2 millioen en f 220.000; voor Gouda (inspectie) f 2.5 millioen en f 135.000. WEER OSS. DE ZOOVEELSTE INBRAAK. Te Oss is in de hoeve van de weduwe De Poot-Vos ingebroken. De dieven konden, toen zij zich ontdekt zagen, onherkend ontkomen. In de hoeve bleek een groote wanorde te zijn aangericht. Alle kasten en laden waren open gebroken en de inhoud is deels door de dieven buit gemaakt en lag deels klaar om meegeno men te worden. Vermist worden verschillende gouden sieraden, een spaarpot met inhoud, een paar rijwiel-belastingmerken en verschillende kleedingstukken. Het was een geluk voor de bewoners, dat zij juist een aanzienlijk bedrag aan geld naar de bank hadden gebracht, an ders was de buit ongetwijfeld veel grooter ge weest. DRIE INBREKERS IN ARREST. BIJ DE ZWOLSCHE INBRAAK BETROKKEN. CHINA EN JAPAN. „GEEN GEVAAR", ZEGT DE CHINEESCHE GEZANT. Tijdens den jaarlijkschen maaltijd van de Nederlandsch-Chineesche vereeniging j.l. Za terdag te Amsterdam gehouden, heeft de ge zant der Chineesche republiek te 's-Graven- hage. de heer Wunsj King, over de economi sche betrekkingen tusschen Nederland en China een rede gehouden, in den loop waar van hij memoreerde, dat de Nieuwe Rotten damsche Courant de vorige maand heeft verklaard dat de Japansche politiek veel lijkt op een schip zonder roer, dat, door telkens andere stroomingen en winden gepakt, een zeer groot gevaar oplevert voor de geheele scheepvaart. In verband hiermede sprak de gezant als zijn persoonlijke meening uit, dat dit gevaar, hoe groot en onmiddellijk ook, op den duur wel zou ophouden. „Want", vroeg hij, .,zou de aanwezigheid van een dergelijk ernstig gevaar door de an dere zeevaarders, worden geduld, zonder dat deze zullen pogen het af te weren?" „En", vervolgde hij, „is de geschiedenis niet vol van voorbeelden van dergelijke stuurlooze schepen, die gedwongen worden zich van een roe: te voorzien, of anders te pletter sloegen tegen de rotsen? Mijn meening is, dat men zich niet moet laten verontrusten door Ja pan's verklaring bij het zoeken naar mogelijk heden voor een nauwere samenwerking tus schen Nederland en China in technisch en financieel opzicht, des te minder daar deze samenwerking als die tusschen China en den Volkenbond en tusschen China en andere be vriende mogendheden geen politiek karakter draagt en uitsluitend ten doel heeft China zijn taak van nationaal herstel te helpen volbrengen". Zooals reeds gemeld, is op 26 April in een woonhuis te Zwolle een inbraak gepleegd, waarbij voor een groote waarde aan gouden sieraden werd gestolen. Bij deze inbraak moe ten vier personen betrokken zijn, van wie er twee door de politie zijn gearresteerd. Eéi) heeft zichzelf aangemeld, zoodat thans nog één der daders voortvluchtig is. Waarschijnlijk hebben de mannen zich nog aan tal van andere inbraken schuldig ge maakt. Zij werden ook reeds door de politie van Kampen gezocht voor een inbraak die daar onlangs werd gepleegd. DE GEVAARLIJKE LIEF. HEBBERIJ BEGINT WEER. ROTTERDAMSCHE TORENSPRINGER IN ACTIE. De Rotterdamsche torenspringer L. Vlas blom, die in 1932 reeds van een der 64 M. hooge heftorens van de spoorbrug over de Koningshaven is gesprongen heeft één dezer dagen andermaal een sprong gewaagd. Hist» werd nagezet door een spoorwegambtenaar, die hem in den toren zag klimmen, doch op een hoogte van 30 meter gaf hij zijn achter volger het nakijken en waagde zijn sprong. NIEUWE REDDINGBOOT De nieuwe motorstrandreddingboot „Jhr. H. J. Ortt" is te Warmond in dienst gesteld. Het is een motorreddingboot, welke langs het strand vervoerd kan worden door middel van rupsbanden. Nederland is het eerste land dat dergelijke zware reddingbooten langs het strand vervoert. De bedoeling is in de komen de jaren een serie van zes van deze booten te bouwen die dan de roeireddingbooten op ver schillende stations zullen vervangen. CAFé AFGEBRAND Door een hevigen brand zijn te Borne een café met woning en slagerij verwoest. Een zoon des huizes werd door het vuur wakker en wist zijn moeder en 4 broers te redden. De brandweer stond machteloos tegenover de vuurzee. Behalve een hond zijn ook 4 motor rijwielen verbrand. De schade wordt door de verzekering gedekt. Circus. Blinkend rijst het linnen paleis in de voor jaarszon op, met ontzag en bewondering' door tallooze kinderoogen aangestaard. Een windvlaag strijkt speelsch langs het dak, dat hier en daar met heftige rukjes be gint te wapperen, maar overigens zijn strakke waardigheid handhaaft als een plechtige bedekking van de geheimen daar benedén. Aan alle kanten dringt geluid naar buiten, soms het scherpe knallen van een rijzweep of een kort afgebeten bevel, dan weer de schelle tonen van een trompet, telkens afgewisseld door handgeklap en schaterend gelach uit honderden kinderkeeltjes. Van de wagens, die de tent in een wijden kring escorteeren, daalt af en toe een bont opgetuigd circusartist naar beneden om in haastig tempo in een zijopening te verdwijnen. Verder zijn het de groen geüniformeerde controleurs, die de cir cussfeer accentueeren en bij de stallen een glimp van de paarden. Hier, aan den buitenkant van dit myste rieuze gebouw, moeten wij ons met deze eenigszins schrale fragmenten van de voor stelling tevreden stellen. Maar de jeugdige belangstellenden, wien het kostelijk bezit van een entreekaartje onthouden bleef, weten zich er mee te behelpen. Zij zijn in grooten getale komen aanzwer men. hangen als klitten aan de houten af scheiding en weten elkaar het fijne te vertel len van de geringste kleinigheid, die zij zien of hooren. Waar de werkelijkheid ophoudt, komt de fantasie in actie. En zoo ontwikkelt zich een bloemrijke con versatie over de vele schoone dingen, die een circus biedt. „Je ken de leeuwe haure brulle. nou pest de ooppasser ze saiker met se rietje". „Bè jij gek, da benne de leeuwe niet, da benne de oli-fantese trompettere... leeuwe kenne niet trompettere „Kèk Rinus, een Sjinais, kèk 'm loense... die kerels late zich an d'r sta ar te optrekke. en dan lache se maar.niks as lache. Ha, die pinda, pinda!" „Enne in die karretjes doene se fa alles kokeetewassche.... maffe enne 's afens ken je se haure kletse". „Manussie, blèf met je paute fan dat touw af, aas bliksemt de haile boel naar beneje!" „Gaane de olifante ook met de trein mee" hoor ik achter mij een hoog jongensstem metje vragen. Maar voordat de Groote Broer naast hem het passende antwoord geeft, bulkt een half over zijn fiets hangend jong- mensch hem toe: „Wa dach jij.... natuur lijk gaane se met de treineerste klasse reise seen d'r slurf legge se opgerold in 't net. Sommige kleuters zeggen heelemaal niets, in gespannen aandacht turen zij naar die een-e zijopening, die nu en dan even, heel even maar, door een geheimzinnige hand opzij geschoven wordt, zoodat je een tipje van die wonderlijke groote ruimte kunt zien. Wat al fantastische bespiegelingen moeten er in die kinderkopjes omgaan. Zoo tracht een ieder voor zich of in som- binatie met anderen de raadselen van het circus te ontwarren. Zoo wordt er gefilosofeerd, gediscussieerd, geruzied soms. Totdat deze betrekkelijke rust ineens ge stoord wordt. Onder de toeschouwers ter hoogte van de Juno-school ontstaat bewe ging. Geen wonder, want juist is uit de stal len een cowboy-achtige verschijning, op een smetteloos blank paard gezeten, naar buiten komen rijden. En dat onweerstaanbaar schouwspel is hun te machtig. Eén klimt er over de primitieve omheining, een tweede volgt en plotseling stormt het ge heele leger het grasperk over. Twee agenten moeten er aan te pas komen om de orde te herstellen. Nauwelijks zijn de beide wetsdienaren zichtbaar geworden, of de heele zwerm stuift naar alle richtingen uit elkaar. Een peuter van twee en een halve turf struikelt over een hekje, wordt haast onder den voet geloopen en nog juist bijtijds door een peenharig zusje naar het onzijdige ge bied gesleurd. Binnen eiikele minuten is het grasperk radicaal schoongeveegd. De kleurige ruiterop zijn spierwit ros galoppeert naar den ingang. Het wilde westen in Haarlem-Noord! „Buffaalo Bill", spot een kruideniersjon gen. Buiten de omheining kluit de jeugd weer samen. De discussies, de herrietjes en de filosofi sche beschouwingen nemen weer een aan vang. J. H. V. SCHEEPSBRAND TE ROTTERDAM. Aan boord van een Duitschen stoomer. BRANDWEER BLUSCHT HET VUUR NA ENKELE UREN. Aan boord van het Duitsche s.s. „Akka", dat voor „Maasveen" te Katendrecht ligt. is gisteren brand uitgebroken. Aangezien het een scheepsbrand gold, werd onmiddellijk middel-alarm gemaakt, zoodat behalve een aanbal slangenwagens ook autospuit V en de motorreservewagen met opzichter Way uitrukten. Het vuur bleek te woeden in een vooraad touw, zeil, terpentijn en bussen verf, opge slagen in een ruim aan het achterdek Uiter lijk viel van den vlammenhaard niets waar te nemen. Alleen een verstikkende rook kwam uit het ruim omhoog. Buiten een straal van eigen leiding werd met twee stralen op de waterleiding al spoe dig water gegeven en een aanvang gemaakt met het z.g. „verdrinkingsproces". De scheidingswand van het brandende ruim bleek echter niet waterdicht, zoodat na een-igen tijd ook in het aangrenzende enkele voeten water begon te saan. Na eenige uren werken was men het vuur meester. Men kon echter na blussching niet in het ruim afdalen, omdat er meer dan een meter water in stond. BRANDSTICHTING EN DIEFSTAL Twee Oostenrijkse he dienst meisjes voor de rechtbank DRIE EN EEN HALF EN TWEE JAAR GEVANGENISSTRAF GEëlSCHT. LAAGSTE INSCHRIJFSTER AMSTERDAM, 7 Mei (V. D.) Het gemeen tebestuur van Amsterdam heeft heden her besteed het maken van een basculebrug over de Dijksgracht. Laagste inschrijfster was Kraayenveld's Aannemingsmaatschappij te Haarlem, voor f177.900. Op 29 November van het vorige jaar brak brand uit in dé villa van de familie Schnitz- ler. Weteringschans 24 te Amsterdam. Het groote gebouw brandde van binnen voor het grootste deel uit. Het dienstmeisje, dat op het moment van het uitbreken van den brand in huis was, vluchtte- en het de deur openstaan, het vuur breidde zich hierdoor zeer snel uit. Tijdens den brand kwam een vreemde omstandigheid aan het licht. In een mahonie houten kast, die met den rug tegen een onbeschadigden, gemetselden muur stond, werd slechts aan een der ladep een brand- spoor gevonden. Toen de lade werd openge broken, bleek dat'binnen eveneens een spoor vsn brand aanwezig was. Tevens werd in de lade een fleschje met een olie-achtige vloei stof gevonden. Tijdens een verhoor konden de dienst meisjes van de familie S. aanvankelijk geen verklaring van het gebeurde geven. Ver schillende omstandigheden wezen er op, dat hier brandstichting in het spel was, te meer daar geld en sieraden werd vermist, tot een waarde van 10.000. .Deze waren niet verbrand, doch vermoedelijk gestolen. Op 12 December heeft de politie twee Oostenrijksche dienstmeisjes van de villa ge arresteerd. Het tweetal had zich Maandag te verantwoorden voor de vijfde kamer der Amsterdamsche Rechtbank. Eén der verdachten, Steffi, zegt dat juf frouw Schnitzler haar toestemming had ge geven om de kostbaarheden weg te nemen en het huis in brand te steken. President: „Maar waarom bent u niet eer der met dat verhaal voor den dag geko men?" Verdachte: „Ik weet het niet. ik had geen getuigen van dat gesprek met juffr. Schnitz ler". De Officier van Justitie requireerde tegen Steffi een gevangenisstraf van drie en een half jaar en tegen Mizi twee jaar gevange nisstraf. Na het hooren van dezen zwaren eisch barst Steffi in tranen, uit, Mizi kijkt rustig voor zich uit. De verdediging pleitte voor Steffi terug wijzing van de zaak naar den rechter-com- missaris, voor Mizi clementie. Uitspraak 17 Mei a.s. HET FRANSCHE CREDIET SPOEDIG AFGELOST? De „Paris Midi" wijst op de commentaren welke de „Times" en de „Economist" hebben gegeven met betrekking tot de koersstijging der Fransche staatsfondsen, de goudimporten die thans weer in Frankrijk plaats vinden en het succes der uitgiften aan schatkistbiljetten enkele andere leeningen. Het blad merkt in verband hiermee op dat het koersherstel voor Fransche staatsfondsen een internationaal karakter draagt en zegt. dat het buitenland ook belangrijke bedragen van deze fondsen koopt. - Het blad schrijft verder, dat de situatie op het oogenblik een zoodanige is, dat men in Nederland de zeer spoedige aflossing verwacht van het crediet van f 100 millioen dat de Fransche schatkist bij een.Nederlandsch con sortium heeft opgenomen. Met betrekking tot de vraag van het bui tenland naar „Bons de défense" zegt het blad dat het buitenland thans van oordeel is dat Frankrijk de rentevoet van zijn leeningen zal kunnen verminderen. Naar de Tel. in verband met het bericht der „Paris-Midi" verneemt is bij de Neder landsche credietgevers omtrent een spoedige aflossing van het aan Frankrijk verleende crediet, niets bekend. De mogelijkheid van de vervroegde aflossing bestaat echter natuur lijk wel, aangezien het naar men weet een één-jaars-crediet betreft, dat echter in den vorm van driemaands schatkistwissels verleend, die ter keuze van Frankrijk al of niet tot driemaal toe verlengd kunnen worden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK. Maandag werd te Amsterdam onder voor zitterschap van den heer H. J. Peletier de jaarlijksche algemeene vergadering van aan deelhouders der Nederlandsche Middenstands bank gehouden. Een bedrag ad f 134.100, aan aandeelen was ter vergadering verte genwoordigd. Het verslag over het zesde boekjaar en de balans en winst- en verliesrekening over 1933 werden behandeld en goedgekeurd. Besloten werd over het preferente kapitaal een divi dend van 5 pet. uit te keeren. Als Commissarissen werden herbenoemd de heer H. G. J. van de Sand, H. J. Peletier en P. Wielinga, terwijl in de vacature van Mr. Jules Keizer, die wegens langdurige ziekte bedankt had, werd gekozen de heer A. C. van Mourik Broekmans, notaris te 's-Gravenhage. De heer J. van Eek, wiens benoemingster mijn was verstreken, werd voor den tijd van jaren als directeur herbenoemd. TWEE AUTOBUSSEN BOTSING. IN CHAUFFEUR IN HOOGER BEROEP. Het Haagsche Gerechtshof heeft Maandag in hooger beroep behandeld een zaak tegen den 40-jarigen chauffeur J. M. H., die door de Rotterdamsche Rechtbank wegens het veroor zaken van lichamelijk letsel door schuld is veroordeeld tot een maand hechtenis. Deze zaak betreft de ernstige botsing van twee Haagsche autobussen in den vroegen ochtend van Zondag 13 Augustus jl., waarbij twee touringcars komende uit tegenoverge stelde richting op elkaar inreden met het ge volg dat van de ruim zeventig passagiers er in totaal dertig werden gewond, van wie er vijf met been- en armbreuken in het zieken huis te Den Haag moesten worden opgeno men. Na een uitvoerig getuigenverhoor conclu deerde de procureur-generaal, dat het vonnis van de rechtbank juist is geweest en vroeg bevestiging van dat vonnis. De verdediger mr. J. E. W. Duys was van oordeel, dat eigenlijk de opdrachtgevers dei- beide chauffeurs in 't verdachtenbankje behoor den te staan. De oorzaak van het ongeval lag Invoering bij het onderwijs in September a.s. Oude boeken behoeven niet te worden opgeruimd. Mr. H. P. Marchant. Maandagavond heeft de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. H. P. Marchant, over de beide radiozenders een redevoering gehouden over de nieuwe spel ling van de Nederlandsche taal. Deze zal vol gens den Minister in September a.s. voor het onderwijs worden ingevoerd. Deze invoering van het compromis zal niet gepaard gaan met eenig verbod van het gebruik van boe ken in een andere spelling. De minister ging in zijn rede uitvoerig in op de voornaamste prineipieele en practische bezwaren, die door de tegenstanders van het compromis zijn geuit. Hij releveerde daarbij de situatie, die ontstond toen De Vries en Te Winkel met hun spellingsregelen kwamen, Evenals toen zullen ook nu zij, die aan de tot geldende spelling gewend zijn, die spel ling kunnen blijven schrijven. „Zij, en ook onze taalkunstenaars", zeide de minister, „zullen kunnen blijven schrijven in een taal, van nieuwe smetten vrij". Zij zullen alleen zich moeten heenzetten over de ergenis die hun de lectuur zal geven van hetgeen ande ren schreven. Juist om hier een te schrijnende ergenis te besparen, is het woordbeeld niet verder veranderd dan noodzakelijk bleek. Minister Marchant stelde twee argumenten voor de invoering van het compromis op den voorgrond: het belang van de jeugd en het brengen van orde, waar thans een chaos heerseht. De jeugd achtte de minister hoofd zaak in deze kwestie, en haar belang brengt naar zijn meening mede, dat er eenheid in de schrijfwijze van onze taal komt en dat de jeugdniet weer blootgesteld wordt aan de risico's van den toestand, waarin thans het schrijven van het Nederlandsch verkeert, nu in de scholen zoovéél verschil ih schrijfwijze is binnengedrongen, dat „-de regels van elk systeem niet meer uit elkaar zijn te houden. De vereeniging tot vereenvoudiging van de schrijfwijze zal. zooals de minister mede deelde, bij invoering van het compromis, haar actie staken. De heer Marchant drong er op aan, dat, wie de regeling als geheel aannemelijk acht, doch een onderdeel anders had gewenscht, zich ook oo dat onderdeel voege naar het geheel, opdat het doel, de orde, zal worden bereikt. De minister ging uitvoerige op de voorge stelde regels in en noemde die kinderlijk eenvoudig. Hij bestreed hierbij uitvoerig de argumenten van prineipieele tegenstanders en citeerde o.a. enkele fouten van Herman Teirlinck, een van hen. Mr. Marchant betoogde vervolgens, dat er voor uitstel van invoering van het compro mis of voor een overgangstermijn, geen rede lijke grond is aan te voeren, wijl dan aan den chaos toch geen einde kwam. Naar de mee ning van den minister zal het aanleeren en gebruiken van de nieuwe schrijfwijze zeer gemakkelijk zijn, omdat de algemeene indruk van het woordbeeld zoo weinig verandert, dat men in zeer korten tijd er aan zal zijn ge wend. De voorraad oude schoolboeken kan worden opgebruikt, daar de kinderen daarin best zelf de noodige correcties kunnen aan brengen. De minister zeide tenslotte, dat spoedige uitvoering en aanvaarding van het comoro- mis in België en Nederland noodzakelijk is. Hij was van oordeel, dat de tegenzin, welke nu nog tegen de nieuwe spelling bestaat, spoedig overwonnen zal zijn, wanneer de regeling wordt toegepast. MOEILIJKHEDEN VOOR KOFFIE-USTVOER? DUITSCHLAND ZOU VERDERE BEPERKINGEN OVERWEGEN. Naar V. D. uit goede bron verneemt, zou Duitschland overwegen den invoer van koffie verder te contingeifs-eeren. Omtrent deze aan gelegenheid worden echter nog besprekingen gevoerd. De kans schijnt echter zeer groot, dat de invoer van koffie door Duitschland verder zal worden beperkt. Wanneer Duitschland inderdaad minder koffie zou gaan invoeren, dan zouden hier aan voor den Nederlandsehen koffiehandel consequenties kunnen zijn verbonden. VECHTPARTIJ IN DANCING. EEN POLITIE MOEST VAN DEN SABEL GEBRUIK MAKEN. Voor den burgemeester van Eelde is Maan dag geleid en daarna ingesloten, de 26-jarige C S., tabaksbewerker te Groningen, die Zon dagmiddag bij een ruzie in een café te Pa- terswolde een lid van het personeel ernstig heeft mishandeld. Hij was zonder te betalen in de dancing van dat café binnengedrongen en toen hij er daarom zou worden uitgezet, kwamen kameraden hem te hulp. waarbij een naar pleiters meening niet bij verd. H. en liij I vechtpartij ontstond, die een zoo ernstig ka- vroeg daarom vrijspraak. I rakter aannam, dat de politie van den sabel Uitspraak 16 Mei. - gebruik moest maken. i -

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2