MUZIKANTENLEVEN. WantsenballadeDe allermooiste kamer in Sevilla. Ons heerlijke straatje. Zwerf tochten door de stad. Concurrentie. Het 'traject Cordoba—Sevilla legden wij op ons dooie gemak te voet af, speelden waar het kon, in een dorpje, gehuchten en hofsteden ondervonden overal de grootste gastvrijheid. In Sevilla, dat wij pks laat in den avond bereikten, was het nog warmer dan in Cor doba. Ons eerste werk bestond in het opspo ren van een goedkoop nachtverblijf. Aan het eind van een donker straatje wenkte een klein, verlicht uithangbord: Kamers voor reizigers 1 peseta. Dat was iets voor ons; In een leege bedompte gelagkamer zat bij het walmende schijnsel van een olielamp een korte, onwaarschijnlijk smerige kerel met een stoppelbaard van een dag of 6. aardappelen te pitten.. Ik vermoedde dadelijk wel hoe het er boven uit zou zien en wou meteen rechts omkeert maken. Jeno echter, op het punt van hygiëne belangrijk minder gevoelig dan ik, wenschte de proef te nemen en dus stommel den wij, na onze peseta vooruit betaald te hebben, achter den grommenden viezerik naar boven. Hij bracht ons naar een kamertje met bedden, op de eerste verdieping waar het zoo verschrikkelijk warm en benauwd was, dat mijn maag zonderling begon te doen. Een raam was er niet de eenige mogelijkheid tot lucht of liever stankverversching, was gelegen in een klein luikje dat uitzag op de galerij boven de gelagkamer. Dat luikje echter bleek stevig geblindeerd te zijn en dat was misschien maar beter ook, aangezien de gelagkamer, te oor- deelen naar de daar heerschende temperatuur en atmosfeer, zeker niet meer lucht was sedert de Moren er aan het eind der Middeleeuwen uit verdreven waren. De bedden leken op het eerste gezicht nogal dragelijk, doch een somebr voorgevoel deed me een der weinige zinnetjes lanceeren die de zwervende noorderling in Spanje absoluut van buiten moet kennen, n.l. Hay chinches? 1) Onze gastheer wees die beleedigende ver onderstelling gechoqueerd af en verklaarde met rustige overtuiging, dat er in heel Sevilla geen beter, zindelijker slaapvertrek te vinden was. Men dient een Spaansch edelman natuurlijk op zijn woord te gelooven, maar tochIk tilde de peluw eens op om de matras te in- specteeren en.... Maar voor ik verder ga en strikt onder ons: Weet u wat punaises,, zijn? Ik bedoel niet die koperen dingetjes óni foto's en kastenpapier mee vast te prikken, neen, ik bedoel zeker soort ongedierte, waarover fatsoenlijke men- schen zooals wij slechts fluisterend spreken. Ik bedoel dan: wantsen. In gemoede, hebt u ze wel eens in bed ge had? Neen, wordt u nu niet dadelijk boas, zeg niet met edele -verontwaardiging: Hoe kan die kerel zóó iets van mij denken! Want heusch het kan den allerbeste overkomen. Mij bij voorbeeld is het zelfs wel gebeurd. Ik herinner mij een dakkamertje in het Quartier Latin waar ik mijn intrek had moe ten nemen tijdens een periode van armoede in Parijs. Zeer idyllisch, 6e verdieping onder de pannen, in de scheeve balkënzoldering een kleine vasistas 2), uitzicht gevend op ver brokkelde oude daken enz. enz. 's Winters .was het er koud maar; dat hoort bij de romahtiek van het 'muzikantenleven, nietwaar? 's Zomers echterop een schoonen lente morgen werd ik heel vroeg wakker, De mus- schen waren knus aan het darren in de dak goot en de zon scheen opgewekt door mijn vasistas. Precies op een klein, mogelijk, plat. lichtbruin insect dat zich haastig over mijn laken spoedde. ..Wat een lief torretje" dacht ik slaperig, ..zeker een soort van Onze Lieve Heerbeestje dat door mijn tuimelraam en sliep toen dankbaar en geroerd weer in. Armzalige dwaas die ik was! Ik wist toen nog niet dat ik had moeten opspringen en vluchten alsof de duivel mij op de hielen zat, dat ik in 't voorbijrennen een brandmelder had moeten inslaan, de politie alarmeeren en van een veiligen schuilhoek uit den Genees kundigen Dienst telefoneeren om me daarna te stortten in een bad van lysol. Maar ik wist niets, ik was onschuldig, iksliep weer in. En toen ik een goed um* daarna wederom ontwaakte en opstond was ik mijn lieve tor retje glad vergeten. 's Avonds begon de èllende. Ik was juist bezig in te dommelen toen een knagend, branderig jeuken aan nek en handen mij. plotseling weer klaar wakker maakte. Ik maakte licht en staarde verbaasd naar mijn kussen om te zien of er soms strootjes uit staken. Niets te zien. Ik trachtte weer te slapen Nog geen 5 minuten lag ik met de handen onder het hoofd of daar had je het weer. Mijn handen en nek waren nu gezwollen en rood met witte bulten. Woedend keerde ik mijn kussen om, een heel leger van lieve tor retjes krieuwelde uiteen en zocht zoo snel mogelijk dekking onder de peluw. Ik tilde de peluw op, ht krioelde! En nu drong zich einde lijk de afgrijselijke waarheid aan mij op: Punaises! Dat moesten punaises zijn! Het vloekwaardig gespuis was uit zijn winterslaap ontwaakt, had zich in vorm gebracht door het warme lentezomietje eerst- eens flink vermenigvuldigd en nu waren ettelijke generaties tegelijkertijd begonnen mij het bloed uit de aderen, de rust uit den slaap en de vreugde uit het leven te arooven. Punaises kwellen iemand niet alleen licha melijk zij voltrekken aan hun slachtoffers ook een geestelijke marteling, die tot een obsessie wordt. Het bewustzijn punaises in zijn kamer te hebben werkt verlammend, demoraliseerend beschamend. U durft niet meer te gaan slapen, zelfs niet meer te gaan zitten. U vindt ze overal, in de plooien van uw vitragegor dijntje, in de naden van uw stoel, onder de pianoklep, tusschen uw lakens, in uw zak doeken, zelfs in het schoone boordje dat u-om wilt doen. Eerst ontdekt u er een. na 2 dagen ziet u niets anders meer, U fantaseert ze ook daar waar ze nu toevallig eens niet zijn; een onschuldig rond vlekje op het behang bezorgt u een koliek van afgrijzen. Het eenige is: uw kamers laten desinfecteeren met een of ander modern gifgas en probeeren bij een vriend on derkomen te vinden. Maar heel toevallig heeft de vriend juist élk hoekje van zijn appartement bezet: hij doet zoo beleefd mogelijk maar geeft u slechts aarzelend een hand en vermijdt u verdei- als de cholera. En als u geen 100 francs bezit vlot het met die desinfectie ook niet zoo bar. Over de punaises zijn allerlei sagen in om loop. Zoo heet het o.a. dat zij overdag onzicht baar zijn. Onzin. Mijn punaises renden op klaarlichten dag als mieren heen en weer. Verder zou men rustig kunnen slapen als het licht maar blijft branden. Gelogen! Ik heb in mijn rampspoedig vertrekje een complete illuminatie aangericht, het gaf volstrekt niets, integendeel, zij kwamen ernaar kijken, de [monsters. Punaises zijn' slim, onbeschaamd en bru taal als ratten, bloeddorstig als panters per en vasthoudend als bloedhonden, wreed als Indianen, vraatzuchtig als haaien. Pu naises.maar ch. u moet dat tuig uit eigen ervaring kennen om te weten hoe ontzettend erg het is. In ieder geval zult u nu wel begrijpen waar óm ik in de beste kamer van Sevilla toch maar eens onder mijn peluw keek. Wat ik daar zag overtrof al mijn vroegere belevenissen. Daar zaten zij, hoonend, rustig, in gesloten gelede ren, dikke veteranen, vergrijsd in den dienst, bemost van ouderdom, knapen zoo groot als een kwartje. Zij vluchtten niet eens weg. de ellendelingen, zij wachten daar als krokodillen met opengesperde kaken op hun lillend slachtoffer. Toen ik, star van ontzetting, den viezen dikkert op die walgelijke parade wees, knipte hij er liefkoozend een paar van hun plaats en zei toen achteloos: O, dat? Dat is niets. Een minuut later stonden wij op straat. Dien nacht sliepen wij in een plantsoen. Den volgenden morgen vonden wij een kleine kraakzindelijke fonda in een prachtig, typisch Andalusisch straatje achter de cathedraal. Wij hadden er een heldere, frissche kamer met een kleurig zonnescherm boven een balconnetje vol bloemen. A,an al de helwitte en rose muren in ons smalle straatje hingen op ongelijke hoogte van die balconnetjes. Overal bloemen ;eel. paars, rood, blauw, oranje, in potten, in bakken, in lange, rijke guirlandes, en overal cok de koele, diepdonkere schaduwplekken der slordig elegante zonnedoeken. Sevilla! Ik was hierheen gekomen om Spaansche Gothiek te zien: welnu mijn verlan gen werd vervuld. De beschrijving van a< machtige cathedraal alleen zou al een boek deel vullen. Wij luierden in de Cierpes, een gezellige Kalverstraat zonder rijverkeer, vol cafés circulos, geheel beschut door van dak tot dak espannen zonnematten; wij zwierven door de voorstad Triana, aan den overkant van de Guadalquivir, wij zaten 's avonds aan het trotsche vierkante plein voor het stadhuis, waar op het verhoogde middenstuk priesters 'als Romeinen, met over den schouder terug- zeslagen mantels, twee aan twee, in diep ge sprek, statig en lenig op en neer schreden. Wij verdroomden uren in het Alcazar, het Moorsche paleis met zijn heerlijke toover- tuinen waar het leven eeuwig is en de vrede zoo diep, de rust zoo absoluut, de schoonheid zoo harmonisch en volmaakt, dat men een onzegbaar, verlangen voelt opkomen om daar te blijven voor immer, onder te gaan in geur en kleur, zelf een bloem te worden en maar stil te bloeien in die heerlijke zonneweelde Wij stonden op den trans van de Giralda, den hoogen zwaren Moorschen toren naast de cathedraal, eindeloos ver uitziend over de lichte stad en de wijde, trillend heete vlakte en boven ons in den stalen hemel sprongen bonzend en dreunend de mooiste klokken van de wereld. Na een paar dagen snuffelen hadden wij in Sevilla al spoedig de beste operatie- terrein- nen ontdekt. Wij begonnen 's morgens om streeks 1-1 uur in de drukke straten en op de pleinen van de binnenstad, werkten die af tot. 1 uur ën gingen dan eten in de fonda. Des middags tegen 5 uur kwamen de parken, plantsoenen en tuinen aan de beurt, daarna verschillende cafés-restaurants. Het publiek evenals in Cordoba belangstellend en vrij gevig oiv ook hier ondervonden wij speciaal veel steun en waardeering van de zijde der politie-agenten. Deze onvolprezen lieden maakten overal ruim baan voor ons. hielden lastige jongetjes op een afstand als wij speel den. ja ontruimden zelfs tafeltjes voor de cafés, zoodat wij er veilig onze instrumen ten konden neerleggen Binnen een week waren wij in de heele tad bekend, populair en bemind. Behalve dan bij de draaiorgels, onze eenige concurrenten. Waarschijnlijk hadden wij het een keer, zonder de tusschenkomst van een agent, zelfs hard te verantwoorden gekregen toen twee orgel draaiers die juist ruzie stonden te maken, zich plotseling gezamenlijk tegen ons keerden. Blijkbaar trachtten zij ons bij te brengen wat zij zoo al van ons dachten, hetgeen, gelet op de uitvoerigheid hunner mededeelingen, niet zoo'n klein beetje kon zijn en ons dan ook een vrij hoogen dunk van ons zelf gaf. Het eenige dat wij verder uit hun grof gescheld vermochten op te maken, was een vlammend protest tegen de ongelijke wijze waarop aard- sche rechten en verplichtingen onder de ster velingen verdeeld zijn. Zij moesten n.l. op het stadhuis voor hun speelvergunning 20 peseta betalen en wij maar 5. Het was ons eenige onaangename avontuur in Sevilla. De rest was allemaal heerlijk en verrassend zooals u hooren zult. MUSICUS. 1 1) Hay chinches Zijn er punaises? (Wand luizen). 2) Vasistas, een vermakelijke omvorming van het Duitsche: Was ist das? Het woord is waar schijnlijk ontstaan, naar aanleiding van de verbaasde vraag van een Duitscher die voor het eerst van zijn leven een tuimelraam zag. VOORGENOMEN „SPOORWEG- AANSLAGEN". DE UITLOKKER VRIJGESPROKEN. De rechtbank te Dordrecht heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen H. H. K. zonder be roep te Dordrecht, die zich aan uitlokking tot misdrijf zou hebben schuldig gemaakt. Hij zou namelijk twee communisten hebben aan gezet tot het plegen van een aanslag op den Parijschen express-trein onder de gemeente Dubbeldam, waarvan echter niets gekomen is, daar de beide mannen zich hebben terugge trokken. Bij de behandeling van deze zaak, welke met het oog op de openbare orde en veiligheid met gesloten deuren geschiedde, kwam de be schuldiging, vooral door de tegenstrijdige ver klaringen van de beide hoofdgetuigen. Schip pers en van Dijk, niet vast te staan. Het O.M. requireerde dan ook vrijspraak met last tot onmiddellijke invrijheidstelling. Dit laatste verzoek werd door de rechtbank toegestaan en thans uitspraak doende heeft de rechtbank den verdachte vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. K. N. A. C.-VEILIGHEIDSLAAN TREFT SLECHTE TOESTANDEN AAN. TE ZWOLLE SLECHTS 29 DER WAGENS DIRECT GOEDGEKEURD. De Veiligheidslaan der K. N. A. C. te Zwolle behoort weer tot het verleden. Met de aldaar verkregen resultaten kan de K. N. A. C. bijzon der ingenomen zijn, meer dan de Zwolsche automobilisten, die op minder gunstige resul taten kunnen bogen. Gebleken is n.l., dat van de wagens, die de laan opreden om te worden gekeurd, slechts 28,88' pet, dadelijk voldeed aan de gestelde- eischen. Intusschen blijft het opvallend hoe preven tief de werking van deze K. N. A. C. tournee wel is. Na de eerste keuring werden 426 wa gens afgekeurd omdat er iets aan haperde. Van deze wagens kwamen er 345 terug, waar van geconstateerde gebreken waren hersteld, zoodat op het einde der week het percentage geweldig was gestegen. Van de gekeurde wa gens was toen 86.31 pet. in orde. In totaal (herkeuringen medegerekend) vonden 944 keuringen plaats. De K. N. A. C. richt thans te Hengelo haar Veiligheidslaan in. VILLANDRY GROEIT. TOENEMING VAN LEDENAANTAL. De herstellingsoordvereeniging voor spoor wegpersoneel Villandry heeft te Utrecht haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. De heer Balkestein, voorzitter, gaf in zijn ope ningsrede een terugblik op de geschiedenis van de vereeniging. Ondanks de ongunst der tij den zijn in het afgeloopen jaar 300 nieuwe leden ingeschreven. Spr. deelde voorts mede, dat de verpleeg- dagen in het groote huis zijn toegenomen, die in het kindertehuis eenigszins zijn afgenomen door het uitbreken van mazelen. Hij drong er tenslotte bij de aanwezigen op aan, de ver pleging in den winter te bevorderen. De verslagen werden goedgekeurd. De ver- pleegkosten voor particulieren werden vast gesteld voor Villandry op f 3 en voor het kin derhuis op f2 per dag. Voor den bouw van een isolatie-inrichting, waartoe het bestuur ge machtigd werd, zullen 30.000 loten tegen een kwartje per stuk worden uitgegeven. De af tredende bestuursleden werden herkozen. VALSCHE KWARTJES VERVAARDIGD. ROTTERDAMSCHE BENDE VEROORDEELD De Rotterdamsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaken van eenige lieden, die terechtgestaan hebben wegens het vervaar digen en uitgeven van valsche kwartjes. W. B. 32 jaar, havenarbeider, gedetineerd, die de valsche kwartjes gemaakt had-, werd veroor deeld tot 2 jaren gévangenisstraf. P. P. M.. grondwerker,- eveneens gedetineerd, die den vorigen verdachte bij het vervaardigen van de valsche munstukken had geholpen en die ook een oud tinnen schaaltje had verstrekt, dat als materiaal had gediend, werd veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf.. E. J. C..N. M. B.—van A„ 30 jaar, echtge- noote van den eersten verdachte, die een aan tal van die kwartjes had uitgegeven, wetende, dat ze valsch waren, werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaren. E. van P., 31 jaar, de vriendin van den twee den verdachte, -die zich eveneens met het uit geven van de valsche kwartjes had belast, werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf. De 30-jarige bankwerker G. v. d. W. en de 35-jarige metselaar F. J. R., beiden gedeti neerd, die eveneens valsche kwartjes hadden uitgegeven, met de wetenschap, dat de geld stukken valsch waren, werden veroordeeld tot ieder 1 jaar gevangenisstraf. GEEN DEELNEMING AAN GEMEENTERAADSVERKIEZING DIE ZIJN VOOR DE N. S. B. VAN GEEN BELANG. In Café Kerkhoven te Ruurlo is een open bare vergadering van de Nat. Socialistische Beweging gehouden, waar de heer Overwijn uit •Rotterdam als spreker is opgetreden. Volgens de Lochemsche Crt. deelde spreker in zijn rede mede, dat de N.S.B. zal deelnemen aan de volgende Kamerverkiezingen. De N.S.B. heeft geen belang bij de gemeenteraden, zeide spre ker verder, en zal dus aan deze verkiezingen met deelnemen. HET CLEARING-INSTITUUT. NEDERLANDSCHE BANK KASSIER. In „Handelsberichten" komt een mede- deeling voor betreffende het Nederlandsehe clearing-instituut. Blijkens deze mededeeling zal 't instituut optreden als vereffenings bureau voor de uitvoering van de met vreemde re geeringen te sluiten clearingsverdragen, met dien verstande, dat de Nederlandsehe Bank uit dien hobfde als kassier van het instituut zal fungeeren. Voorts zal het instituut o.m. zijn bemiddeling verleenen bij de tot stand- koming van particuliere compensatie-trans- acties, welke vermoedelijk onder vigueur der clearingsverdragen op groote schaal toepas sing zullen vinden. Over de organisaties van het instituut kan het volgende worden meegedeeld. Het insti tuut wordt bestuurd door een raad van be heer. De raad is voor zijn beheer verant woording schuldig aan een commissie, be staande uit de ministers van Economische Zaken. De raad van beheer bestaat uit leden waarvan twee benoemd worden door den mi nister van Economische Zaken, voorts door de ministers van Financiën, Buitenlandsche Zaken en Koloniën en de directie van de Ne derlandsehe Bank, ieder één, terwijl de com- DE NIEUWE A.V.R.O.-STUDIO. missie van ministers eveneens een lid be- Men verzoekt ons mee te deelen. dat de bouw noemt, die als gedelegeerde van den raad van van de nieuwe studio van de A.V.R.O. niet is beheer met het directeurschap van het insti- opgedragen aan de Gebr. van Sleeswijk voor tuut zal worden belast. Het instituut zal voor- f 363.00Ö, doch aan de Gebr. van Heeswijk loopig in het depatrement van Economische voor f 323.500. - Zaken worden gehuisvest. ANDERE SEINKLEUREN BIJ DE SPOORWEGEN. Om de veiligheid te verzekeren. GROEN, GEEL EN ROOD. Zooals men onlangs kon lezen, hebben de Ned. Spoorwegen, na grondig onderzoek en ernstige overweging van het voor en tegen, besloten, de tot nog toe bestaande beteekenis van de kleuren bij het seinwezen te wijzigen Die wijziging is thans door de regeering goedgekeurd en zal op 16 Juli a.s. worden in gevoerd. Het spreekt wel van zelf. dat aan een zoo belangrijke wijziging, ernstige beweegredenen ten grondslag liggen. Het zou te ver voeren hierop diep in te gaan, volstaan we met twee der voornaamste te noemen. Waren vroeger de kleuren groen -langzaam rijden en wit-veilig, voortaan zal groen veilie beteekenen, terwijl langzaam rijden wordt aangeduid door geel. Een der beweegredenen is. dat op en naast een spoorwegterrein, vele witte lichten zich bevinden of bewegen voor andere dan beveiligingsdoeleinden. Er bestaat dus kans op verwarring met veilig staande (wit licht gevende) seinen. Een andere beweegreden is. dat bij het. uitvallen, doorbreken van gekleurde ruiten (vooral roode) wit licht kan ontstaan, het geen misleidend is voor den treinbestuurder en tot noodlottige gevolgen zou kunnen lei den. Breekt voortaan een ruit en wordt daar door wit licht zichtbaar in een sein. dan zal de bestuurder, die alleen rood, groen of geel licht kan verwachten, weten, dat er iets ha pert. De wijziging in de beteekenis der kleuren zal dus bijdragen tot verhooging der veilig heid op de Ned. Spoorwegen. Aanvankelijk had men het plan de ver wisseling der ruiten te doen plaats hebben op den langsten dag, omdat dan het langst bii daglicht kan gewerkt worden. Men kon echter voor dien datum met de voorbereiden de werkzaamheden niet gereed komen, waar om de verwisseling nu op een dag in de maand Juli zal geschieden. Dit werk moet langs den geheelen .spoorweg plaats vinden, is dus zeer omvangrijk en moet uit den aard der zaak, in één dag gereed zijn. PROF. DR. G. G. KLOEKE AANVAARDT 8 JUNI ZIJN A3IBT. Prof. dr. G, G. Kloeke, nieuwbenoemd hoog leeraar in de faculteit, letteren en wijsbegeerte aan de Leidsche Universiteit, om onderwijs te geven in de Nederlandsehe taalkunde, zal, volgens de NR.Ct. zijn ambt aanvaarden met 't uitspreken van een inaugureele rede op Vrij dag 8 Juni in het groot auditorium van het academiegebouw des middags vier uur. NEDERLANDSCHE VOLKSDANSERS NAAR WEENEN. Onder auspiciën van het Nederlandsch Cen traal Bureau voor Volksdansen (N.C.B.V.) te Oosterbeek, zal Nederland op het „Internatio nales Volks-tanz-treffen, Wien 1934" waardig en karakteristiek vertegenwoordigd worden door een groep boerendansers uit Gorssel. In dat mooie Geldersche dorp worden de oude volksdansen nog steeds met veel animo beoefend en het is vooral te danken aan de leiding van den populairen boerendans-mees ter H. J. de Rooy, dat ook het jongere geslacht trouw blijft aan „Driekusman" en „Riepe, riepe ga(r)ste", „peerdensprong" en „Hoakseber- gen"-dans of hoe al die aardige boerendansen verder mogen heeten. De deelnemérs zijn allen geboren en getogen boeren en boerinnen van het Achterhoeksche platteland, zoodat in Weenen deze groep ongetwijfeld naast de vele ndere Europeesche boerendans-groepen in al haar eenvoud zeer de aandacht zal trekken. TINDIEFSTALLEN BIJ DE DRAKA. VOOR EEN GROOT BEDRAG ONTVREEMD. In de Hollandsche draad- en kabelfabriek aan de Boorstraat te Amsterdam, werden reeds geruimen tijd schuitjes tin vermist. De politie werd hiervan op de hoogte gesteld, die na een nauwkeurig onderzoek licht in de zaak wist te brengen. Het is gebleken, dat een magazijnbediende van de Draka in samenwerking met een chauffeur der fabriek de diefstallen heeft ge pleegd. Als de vrachtauto voor het magazijn stond, verstopte de magazijnbediende er een paar schuitjes tin in, die per stuk circa 35 K.G. wegen, waarna de chauffeur ze naar een handelaar in de buurt van het Waterlooplein bracht. De heler kocht het tin op voor een zacht prijsje en verkocht het daarna weer met een dikken winst. Op deze wijze moet voor een vrij groot be- drg aan tin uit de fabriek zijn gestolen. Daar men argwaan tegen den chauffeur en den magazijnbediende koesterde, werden beiden eenigen tijd geleden ontslagen. De magazijn bediende is intusschen overleden, maar de chauffeur werd aangehouden en ingesloten. MISDAAD VERJAARD. Verstekarrest vernietigd. Einde 1919 veroordeelde de rechtbank te Am sterdam een Amsterdamsehe werkman wegens diefstal met braak tot een jaar gevangenis straf. De man ging in hooger beroep, doch liet bij de behandeling voor het Hof verstek gaan. Op 4 Februari 1920 veroordeelde het Hof hem eveneens tot een jaar gevangenisstraf. Het arrest werd hem eerst op 10 Maart 1934 betee- kend. Hij ging onmiddellijk in verzet, zoodat de zaak opnieuw behandeld moest worden. Daar de verjaringstermijn door niets is ge stuit, requireerde de procureur-generaal niet ontvankelijk verklaring van het O.M. in zijn vordering. Voor de verjaring zijn 12 jaar voldoende, terwijl het verstek arrest reeds 14 jaar geleden is gewezen. Het Hof wees Vrijdag arrest en verklaarde het O.M. niet ontvankelijk in zijn vordering, zoodat het verstek arrest werd vernietigd. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. H. Th. van E. monteur te Wychen, heeft 4 November j.l. te Nederasselt met zijn auto een motorrijder aangereden, die aan de gevolgen is overleden. De rechtbank te Arnhem ver oordeelde den automobilist tot f 1000 boete of 30 dagen hechtenis en dit vonnis werd in hooger beroep door het gerechtshof te Arnhem bevestigd. F. O. V. WORDT GELIQUIDEERD. In een ledenvergadering van de Friesche Orkestvereeniging onder leiding van den heer Schaafsma werd gehandeld over liquidatie der vereeniging. Medegedeeld werd. dat de inkomsten dit jaar voor de vereeniging nog f 6000 bedroegen, de uitgaven f 6700, waarbij nog enkele kleinere posten zullen komen. Ook het batig saldo van ruim f 2400 van het vo rige jaar is bij de inkomsten opgeteld. De Minister heeft aan het bestuur laten weten, dat ze nog twee maanden subsidie krijgt, wanneer men die bezigen gaat om de liqui datie mogelijk te maken. Men zal dus droog over de sloot kunnen komen. Het bestuur stelde daarom voor tot liquidatie over te gaan en een eventueel klein saldo te schenken aan het plaatselijk crisis-comité. Verder om de muziekbibliotheek aan de gemeente aan te bieden met het verzoek, die in de stedelijke biblothèek onder te brengen, en tevens met het verzoek, de muziekinstrumenten daarvoor in ruil terug te mogen ontvangen, met de belofte, dat die in bruikleen zullen worden af gestaan aan den tegeiiwoordigen vorm van het orkest. Verder vroeg het bestuur machti ging om als liquidateuren op te treden en ook om die maatregelen te nemen, welke ze noo- dig acht, om schuldenaars te dwingen tot het hun verschuldigde bedrag aan de vereeniging. Tevens zegde het bestuur nog' alle hulp toe aan een nieuw op te richten vereeniging. die het tegenwoordige orkest in zijn nieuwen vorm wil steunen. Na langdurige bespreking werden de voorstellen met één stem tegen- aangenomen. TWEE MOLENS TE KORTENHOEF BEHOUDEN. De vergadering van Ingelanden, van den polder Kortenhoef, heeft besloten om het on derhoud van de twee bekende molens, die met sloopen werden bedreigd, over te dra-gen aan de Stichting Curtevenne. VERMOEDENS GENOEG. Doch te weinig bewijzen. Gisteren heeft de rechtbank te Hertogen bosch den 19-jarigen P. W. de Bie, die terecht stond voor het stelen van een fiets, wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Deze verdachte is een broer van den- 16- jarigen De Bie, die in voorarrest zit in ver band met den roofdmoord op de bejaarde ge broeders Verhoeven te Oyen. Ook heeft hij drie maanden in hechtenis doorgebracht, ver dacht van den gruwelijken moordt op zijn neef G. J. de Bie. Voorts wordt hij nog beschouwd als de dader van een roofoverval. IJMUIDEN LEGER DES HETT-S. Zaterdag nam. 8 uur: Muziek en Zangsamenkomst. V.m. 10 uur: Bijzondere samenkomst.. Nam. 8 um-: Bijzondere samenkomst onder leiding van Commandant B. Vlas. BAPTISTE-GEMEENTE, Aangesloten, bij Unie van Baptiste-gemsekten in Nederland. Lo kaal Oranjestraat 8. V.m. 10 uur: Bijbelure. 12 uur: Zondagsschool. Nam. S uur: de heer K. Brongers, Unie- Evangelist. Donderdag nam. 8 uur: Bidstond. GEREF. KERK. Wilhelminakade. V.m. 10 uur? Ds. S. E. Wesbonk. Nam. 5 uur: Ds. R. J. v. d. Meulen. Openbare Belijdenis. HULPKERK, Marnixschool. V.m. 10 uur: Ds. J. v. d. Meulen. Nam. 5 uur: Ds. S. E. "Wesbonk. CHR. GEREFORM. KERK. V.m. 10 UUr: Prof. v. d. Schuyt, Apeldoorn. Nam. 5 uur: Dezelfde. OUD-KATHOLIEKE KERK. V-m. 9.30 uur: Pastoor Rinkel. Nam. 3.30 uur: Dezelfde. DOOPSGEZ. GEM. en AFD. NED. PROTES TANTENBOND, Helmstraat 9. Vm. 10.30 uur: Ds. Makkink, Leiden. EVANGELISATIELOKAAL, J. P. Coenstraat, V.m. 10 uur: de heer Jenninga. Nam. 7.30 uur: de heer Jenninga. Dinsdag nam. 8 uur: I. Kuiper, Bilthoven. Donderdag nam. 8 uur: Bijbelbespreking. IJMUIDEN-OOST EVANGELISCHE VER. „WEES EEN ZEGEN" Willebrordstraat 10. Nam. 3 uur: Jeugddienst. Nam. 8 uur: de heer de Waal-Malefijt. Donderdag nam. 8 uur: Br Dijkstra. VER. VAN VRIJZINNIG HÉRVORMDEN. Vereenigingsget ouw. Geen opgaaf ontvangen. GEREFORMEERDE KERK, Velserduinweg. V.m. 10 uur: Ds. Berkema. Nam. 5 uur: Dezelfde. HERSTELD APOSTOLISCHE ZENDINGSGEM. Willebrordstraat 10, IJmuiden-Oost. V.m. 10.15 uur: Godsdienstoefening. Nam. geen dienst. SANTPOORT NED. HERV. KERK. V.m. 10 uur: Prof. dr. G- A. van den Bergh van Eysinga. Onderwerp„Geloof boven „christelijke" verdeeldheid." (Joh. 16:13). Doopsbedi-ening. Extra collecte voor de Kerk NED. HERV. EVANGELISATIE. V.m. 10 uur: J. Makkelie, Amsterdam. GEREF. KERK, Burgem. Enschedélaan hoek Frans Netscherlaan. V.m. 9.45 uur: Ds. R. W. de Jong, em. pred. Nam. 5.30 uur: Ds. R. W. de Jong. Collect voor het rentefonds. GEREF. KERK IN HERSTELD VERBAND. Gebouw Bethel, Wüstelaan, Vun. 10 uur: Ds. P. v. d. Vloed. Bediening H. Avondmaal. BEVERWIJK VEREENIGING VAN VRIJZINNIG HER VORMDEN. Noorderparklaan. V.m. 10 uur: Ds. D. van Peursem, Uitgeest. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, Meerstraat. V.m. 10 uur: Ds. J. D. v. Calcar. Geen Zondagsschool EVANG. LUTHERSCHÉ GEMEENTE, Koning straat. V.m. 10.30 uur: Ds. J. Ph. Haumersen. GLREF. KERK, C. H. Moensplein. V.m. 10 en nam. 5 uur: Ds. F. Kramer. EVANGELISATIE „EMANUEL", Zeestraat. V.m. 10 uur: de heer A. Donker. 12 uur: Zondagsschool. Nam. 6 uur: de heer H. Kok. Nam. 8 uur: Openluchtsamenkomst bij het station. Maandag nam. 8 uur: Zangrepetitie. Donderdag nam. 2.30 uur: Vrouwenkrans. Nam. 8 uur: Bijbellezing. Vrijdag nam. 8 uur: Dank- en Bedestond. EVANGELISATIE „EBEN HAEZER", Ko ningstraat 99. V.m. 10 uur: de heer W. Akse. Nam. 6 uur: Geen dienst. HEEMSKERK NED. HERV. KERK. y.m. 10 uur: Ds. Ijzer* anan.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 2