HET PLAN—VAN TILBURG. De bestreden hoofdpunten. BEVERWIJK 1. Regeerin.gscred.iet voor uitvoering van normale werken... Thans een feit. 2. Exportpremies zullen verleend worden. Het Is reeds meer dan 11/2 jaar geleden dat wij het plan-van Tilburg inzake werkloos heidsbestrijding gepubliceerd hebben. Niet van belang ontbloot is het na te gaan hoe het met de toepassing van de daarin ver werkte denkbeelden thans staat. Wij herinneren er aan, dat het plan de over weging ten grondslag had, dat de vele millioe- nen die aan steun uitgegeven worden, beter besteed kunnen worden voor het uitvoeren van productieve werken. Niet alleen omdat de gemeenschap daarvan zou profiteeren (voor het uitgegeven geld komen dan werken tot stand), maar ook. omdat de gedwongen ledig heid op den arbeider een funeste invloed heeft. Verder werd in het plan de mogelijkheid ge opend, dat aan nijverheid en industrie finan- cieele steun gegeven zou worden, waardoor ook menschen aan den arbeid zouden komen die nu werkloos rondloopen. Tenslotte was een systeem ontworpen, op nauwe samenwerking gebaseerd, dat ten doel had te bereiken, dat door den eenen arbeider aan het werk te zet ten. ook de ander aan den gang kan gaan. In de afdeelingen van den Haarlemschen ge meenteraad, waar de begrooting voor 1933 be handeld werd, is door raadsleider aan B. en W. gevraagd een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid van uitvoering van het plan. Daarna is bij de openbare behandeling der be grooting in den raad het verzoek herhaald. Het college heeft evenwel een afwijzend standüunt ingenomen.Aanvankelijk werd (hoe wel wij herhaaldelijk met nadruk verzekerd hadden, dat het plan nationaal bedoeld was) door B. en W. betoogd, dat aan zoo'n stedelijk plan groote bezwaren verbonden zouden zijn, waardoor uitvoering onmogelijk moest worden geacht. Voorts hadden B. en W. twee andere bezwa ren. Ten eerste, dat de regeering er niet aan zou denken goed te vinden, dat normale objecten, ook al zouden ze anders door de tijdsomstandigheden niet op de gewone wijze uitgevoerd kunnen worden, in de werkver schaffing worden betrokken. Ten tweede, dat de regeering er evenmin voor te vinden was de industrie en de nijverheid financieel te steu nen, want dat zou neerkomen op een verkapte exportpremie. Wat het uitvoeren van normale objecten m werkverschaffing betreft schreven B. en W. in de memorie van antwoord: „Het rijk zal de consequentie hiervan moeten dragen en deze bijdrage voor elke gemeente moeten betalen; het rijk zal het niet kunnen bïjbeenen, want de eene ge meente na de andere, die nu nog normaal laat werken, zal de normale uitvoering stoppen en op derwijze door den heer Van Tilburg ontworpen, gaan „werkverrulmen want de gemeenten krijgen haar werken nooit zoo goedkoop uitgevoerd." „De heer Van Tilburg vermoedt, dat het rijk 2'3 /van het voor de gemeente benoo- digde) bedrag zou willen leenen. O.i. zal het rijk dit niet doen, want het zal niet willen medewerken aan het ten uitvoer leggen van dit plan." Van de tafel van B. en W. werd in de raads vergaderingen van eind November nog o.m. het volgende gezegd: „Op dit oogenblik denken B. en W. er dus niet aan normale werken op andere dan normale wijze uit te voeren." „Uitvoering van (normale) werken op een andere dan normale wijze zou ook on economisch zijn en dat wreekt zich. Alle normale verhoudingen zouden worden ont wricht." „De heer Meyer de Vries (hoofdinspec teur der rijkswerkverschaffing) heeft dui delijk gezegd, dat er (door het rijk) geen cent voor normaal werk wordt gegeven, alleen voor werkverschaffing. „De minister van binnenlandsche za ken zal in de Tweede Kamer het geven van steun voor uitvoering van normale werken bikkel-hard afwijzen." Betreffende het geven van financieelen steun aan nijverheid en industrie schreven B. en W. in de memorie van antwoord: „De buitenlandsche opdrachtgever zal ervan profiteeren. Gevreesd moet worden, dat die vreemde landen, welke nadeelen van de concurrentie door deze export premie zullen ondervinden, zullen protes teeren via hun gezanten en dreigen zullen met represaillemaatregelen. Voorts zal deze vooraf vastgestelde premie op het ontstaan van verhoudingen, waarbij Nederland op normale wijze kan concurreeren, een rem- menden invloed uitoefenen." Schijnbaar stonden de kansen voor de denk beelden in het plan Van Tilburg belichaamd er begin December 1932 dus zeer slecht voor. Van de tafel van B. en W. was nog in den raad verklaard, dat er aanvankelijk wel per sonen waren geweest die sympathie voor het plan hadden uitgesproken, maar dat was, evenals de schijnbare belangstelling van Mi nister Ruys, niet meer geweest dan k.i.r (kluitje in het riet sturen). Spoedig kregen wij evenwel de overtuiging, dat de zaken niet zoo hopeloos stonden als eerst scheen. Minister Ruys hield op 7 December 1932 in de Tweede Kamer een rede waaruit duidelijk bleek, dat men in regeeringskringen aan de noodzakelijkheid ging denken om normale werken in de werkverschaffing te gaan bren gen. Mei 1933 zond de Nederlandsche Werk- loosheidsraad een adres aan den minister om mede te deelen, dat de raad zich in het alge meen bij die zienswijze kon aansluiten. De raad herinnerde o.a. aan de volgende uitla ting van den minister: ,.Ik zie werkelijk geen andere oplossing, dan die, welke thans toepassing vindt, dat geval voor geval wordt nagegaan, of werkelijk een gemeente het werk thans niet moet en kan uitvoeren en dan, zoo er aanleiding toe bestaat, om het aan te vatten, uitvoering in werkverschaffing mogelijk te maken. Het groote voordeel, dat dan toch wordt bereikt, is, in de eer ste plaats, dat de arbeiders, die anders dooreengenomen een lager bedrag aan steun zouden ontvangen, gelegenheid krij gen meer te verdienen, en in de tweede plaats werken worden uitgevoerd, die een nuttig effect hebben." Intusschen was ook buiten Haarlem (bui ten onze bemoeiing) belangstelling voor het plan van Tilburg gewekt. Het hoofdbestuur van het N. V. V. verzocht o.a. om alle publicaties over het plan ter be studeering te mogen ontvangen. Later zijn door het N. V. V. adressen aan de Tweede Kamer gezonden om aan te dringen op het uitvoeren van productieve werken om daardoor de werkloozen aan den arbeid te kunnen zetten en om de industrie zoo noodig financieel te steunen. Toen de tegenwoordige regeering aan het bewind kwam heeft Minister Slotemaker de Bruine gevraagd om een overzicht van de vele publicaties over het plan. Later verzocht de nieuwe secretaris-generaal, de heer Geelen, het geheel volledige dossier ter bestudeering. Wij zonden hem ons eenig archiefexemplaar met het dringende verzoek het indien hij het niet meer noodig had, zoo spoedig mogelijk terug te zenden. Het is intusschen bekend geworden, dat de regeering een crediet van 60 millioen gulden beschikbaar gesteld heeft voor de uitvoering van normale werken door werkloozen, in de overtuiging dat daardoor het bedrag dat 't rijk voor steun uitkeert belangrijk verminde ren kan. De gemeentebesturen kunnen voor hun ge bied bij de regeering een gedeelte van dit cre diet van 60 millioen aanvragen. Het is ons bekend, dat ook de gemeente Haarlem reeds een aanvraag naar den Haag gezonden heeft. De heer C. J. Ph Zaalberg, voorzitter van de commissie voor het Werkfonds 1934 (de beste ding van het 60 millioen-crediet) heeft dezer dagen te Amsterdam een voordracht gehouden over de bestrijding der werkloosheid. Uit het verslag der Telegraaf knippen wij de volgende passage „Het zijn thans niet alleen de bloed- looze en slap geleide bedrijven, noch de overtollige of uitgedoofde, die door cre- dietnood dreigen onder te gaan. Bij vele is alleen tijd en geld noodig, om zich wat product of inwendige organisatie of markt- bev.eging betreft, aan te passen bij de sterk gewijzigde omstandigheden. Daarnaast is het' reeds van het grootste belang, dat in dezen tijd van volslagen on zekerheid over de richting, die op den duur de industrie zal moeten inslaan, nog een zoo groot'mogelijk deel er van aan het werk blijft, ten einde direct de werkloos heid te beperken. Ook daarvoor zijn de 60 millioen bestemd. Hoofddoel van ons zoeken aldus de heer Zaalberg moet zijn versterking van het bedrijfsleven in Nederland. Spr. zag de volgende rubrieken van huipverleening ter verruiming van werk gelegenheid nu en vooral in de toekomst: De stichting van nieuwe bedrijven, al of niet verbonden aan bestaande onderne mingen, vooral die bedrijven, welke als basis voor verderverwerkende industrieën deze sterker maken tegenover de buiten landsche leveranciers van grondstoffen en andere bedrijfsbenoodigdheden. Gelde lijke hulp voor moderniseering of uitbrei ding van bestaande bedrijven, om aan nieuwe eischen te voldoen waarvoor ka pitaalsuitbreiding op normale wijze tijde lijk onmogelijk is. Toeslag voor export-or ders, zoolang het kostenpeil in Nederland nog ver uitsteekt boven dat in concurree- rende landen." Het blijkt dus, dat de regeering de twee voornaamste denkbeelden die in het plan van Tilburg verwerkt waren en waartegen B. en W. van Haarlem zich gekant getoond hebben, aanvaard heeft. Wij willen niet beweren dat dit alleen een De verkeersagent van Calcutta beschermt zich tegen de brandende zonnestralen door middel van een parasol, die van boven wit is om de zonnestralen terug te kaatsen en van binnen zwart, teneinde verblinding van de oogen te voorkomen. KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. SCHEEPVAART BERICHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Delftdijk, Vancouver naar Rotterdam 1 (6 n.m. van Londen, 2 (5 v.m.) voorgaats ver wacht. HOLL.—AFRIKA LIJN. Klipfontein (thuisreis) pass. 31 Perim. Heemskerk 31 van Amsterdam te Hamburg. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggstroom (uitreis) 30 (3.34 n.m.) 40 mijl Z.W. van Niton. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk (uitr.) 1 te Fremantle. HOLLAND—OOST-AZIëLIJN. Arendskerk (uitr.) pass. 1 Perim. Ouderkerk 1 van Hamburg te Rotterdam. Gaasterkerk 1 van Rotterdam te Amster dam. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjisalak 30 te Batavia. Tjisondari 3 van Batavia te Iloilo. Tjisadane 30 van Batavia te Hongkong. Calypso 31 van Valencia naar Amsterdam. Deuvalion, Faro naar Barcelona pass. 31 Gibraltar. Ganymedes 31 van Cavalla naar Izmir. Merope 1 (1.30 v.m.) van Amsterdam te Hamburg. Orestes 1 van Bourgas te Amsterdam. Pluto 31 van Gothenburg naar Amsterdam. Rhea, Valencia naar Rotterdam pass. 31 (3.15 n.m.) Ouessant. Theseus 31 van Danzig te Stettin. Astrea 1 van New-York naar Port au Prince Oranje Nassau Amsterdam naar Parama ribo. 30 (11.55 n.m.) 150 mijl O. van Land's End. Colombia 30 van Barbados naar Port Li- mon. Baarn, Chili naar Rotterdam 30 te Buena ventura. Aurora 1 van Gibraltar n. Oran. Berenice 1 van Bilbao naar Santander. Telamon 1 van Tanger naar Algiers. Amazone 1 Juni van Barcelona te Tarra gona. Costa Rica 31 van Amsterdam te Hamburg. Hebe. Amsterdam naar Kopenhagen pass. 1 Holtenau. Orpheus 1 Juni van Kopenhagen te Aarliuus Vesta 1 Juni van Genua te Alexandrië. Ulysses 31 Mei van Patras naar Tunis. Oberon 1 van Hamburg te Amsterdam. gevolg is van het plan van Tilburg, maar wel hebben wij de overtuiging, dat de publicatie van dit plan en het vele dat daarover gespro ken en geschreven is daartoe heeft bijge dragen, Van de denkbeelden in het plan van Tilburg ontwikkeld is, behalve de twee hierboven reeds voor toepassing aanvaarde, nog één punt over, namelijk het systeem op samenwer king gebaseerd, dat ten doel heeft te bereiken, dat door den eenen arbeider aan het werk te zetten, ook de ander weer aan den gang kan gaan. Wel zal door de verwerking der 60 millioen aan productieve werken reeds be reikt worden dat er meer werkloozen aan den gang gaan dan alleen zij die direct daarbij aangenomen worden. In de nota die indertijd door den heer van Tilburg aan den heer Meyer de Vries werd gezonden, werd immers betoogd (gestaafd door uitspraken van een serie deskundigen die daartoe welwillend hun medewerking verleenden), dat het voordeel van de uitvoering van productieve werken is, dat er een opleving komt in de Nederlandsche bedrijven die ae materialen moeten maken die daarvoor noodig zijn. Maar het plan van Tilburg beoogde ook aan de werkloozen, die werk vinden aan de pro ductieve werken of aan de ondernemingen die financieel gesteund worden, een hooger loon te geven dan in het algemeen in de werkver schaffing wordt betaald, evenwel onder de verplichting, dat zij een klein deel daarvan zoo moeten besteden, dat zij daardoor mede werken, dat ook andere werkloozen aan den arbeid kunnen gaan. Als bijvoorbeeld 30 bouwvakarbeiders f 0,50 hooger loon ontvangen, onder de verplichting f 1,te laten verwerken door een kleermaker, dan vindt 'n kleermaker werk en spaart de over heid juist de f 15 die zij extra uitkeert aan de bouwvakarbeiders uit op den steun die nu niet aan den te werk gestelden kleermaker behoeft uitgekeerd te worden. Zoo waren in het plan de lijnen uitgestip peld om ook schoenmakers, meubelmakers, be hangers, stoffeerders, enz. aan het werk te kunnen zetten. In het algemeen dus de werk loozen die niet geholpen worden door het 60 millioen-plan. Nu evenwel de hoofdlijnen van het plan geen tegenstand meer ontmoeten, zal het mo gelijk zijn om ook voor deze quaestie een op lossing te vinden. Wij houden goeden moed, dat ook die tijd nog zal komen. TENNIS-OVERZICHT. Velserbeek I gaat Zondag naar Bloemen- daal T.C.G. I bestrijden. We zien een span- nenden strijd tegemoet, vooral, omdat de Be verwij kers de laatste weken veel beter in hun spel zijn dan bij het begin van de competitie. Velserbeek II is Zondag 1.1. reeds kampioen geworden, waarmede wij de spelers van harte feliciteeren. Zondag a.s. zullen zij toonen hun kampioenschap waardig te zijn door thuis van Quick II te winnen. T.O.P. I is uitgespeeld, maar toch is het a.s. Zondag een zeer belangrijke dag. Topping I n.l. moet minstens met 6—2 winnen wil zij zich kampioen noemen. Bij een eventueele 53 overwinning staan T.O.P. en Topping ge lijk en bij een gelijk spel is T.O.P. kampioen. Zal Topping zich deze kans laten ontglippen? T.O.P. n hield de spanning in afd. 3 B erin door van Lucky Strike te verliezen. Maar zij kan daardoor tevens haar kampioensillusies wel uit het hoofd zetten. Zondag a.s. komt Oh Kay op bezoek, een zeer zware wedstrijd, die gewonnen moet wor den wil T.O.P. II bij eventueel struikelen van Luckey Strike toch nog een gooi doen naar het afdeelingskampioenschap. De Christelijke Besturenbond alhier heeft besloten op Zaterdag 30 Juni zoo mogelijk een autobustocht naar Utrecht te organiseeren, teneinde de leden in de gelegenheid te stellen de jubilleumviering bij te wonen van het Chr. nationaal Vakverbond. Agamemnon, 1 van Rotterdam te Amster dam. Venezuela, 1 van Amsterdam naar Colon. Ajax 1 van Amsterdam naar Stettin. Tiberius, 1 van Amsterdam naar Rotterdam KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Flandria (uitreis) 31 van Pernambuco. NEDERL.-IND. TANKSTOOMBOOT MIJ. Agatha 21 te Batavia voor dokken. Agnita 17 van Houston naar Land's End v.o. Avonmouth en Rouaan. Aldegonda 21 te Batavia voor dokken. Aletta 30 van Singapore naar Soesoe. Anastasia 30 van Singapore naar Pladjoe. Angelina 31 van Singapore naar Pt. Swet- tenham. Apollonia 3 te Constanza, verwacht, naar Haifa. Constanza. Artemis 26 van Rotterdam naar St. Kitts v.o. Augustina 30 van Swatow naar Miri, Balik Papan, Calcutta. Hermes 15 van Singapore naar L. Marques. Durban, East London en Kaapstad, Abadan, Middellandsche Zee. Iris 25 van B. Papan naar Manilla, Tarakan B. Papan. J. B. Aug. Kessler, 29 te Pladjoe, naar B. Papan. Melbourne en P. Pirie. Josefina 30 van Saigon naar Singapore. Juno 29 van Hongkong naar Canton. Macuba 30 te Pauillac, naar St. Kitts v.o. AFSCHEID H. M. JANSSEN. Op Vrijdag 1 Juni heeft de heer H. M. Janssen wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd den dienst der Ned. Spoorwegen verlaten. Dit afscheid is niet onopgemerkt voorbijgegaan. De ver trekkende onderladingmeester. die gedurende een reeds van jaren aan het Beverwijk- sche spoorwegstation werkzaam was, werd in het bureau van den Chef door den stations chef in hartelijke bewoordingen toegesproken. De chef releveerde de prettige hulpvaardig heid van den heer Janssen, die daardoor de algemeene achting en waardeering van het publiek genoot en wenschte hem een lang durige en welverdiende rust toe. Namens het personeel werd den heer Jan sen een clubfauteuil aangeboden. EEN VERBODEN WAPEN. De politie trof op den openbaren weg een man aan, die in het bezit was van een revol ver. Aangezien hij geen bevoegdheid bezat om zoo'n gevaarlijk wapen te dragen, werd de re volver in beslag genomen. De bezitter kreeg in ruil daarvoor een procesverbaal wegens over treding van de wapenwet. KENNEMER OUDHEIDKAMER. De Kennemer Oudheidkamer ontving het navolgende ten geschenke: van den heer H. G. Blom, een penning, geslagen ter herinnering aan de opening van het Noordzeekanaal in 1876 en een penning geslagen ter gelegenheid der herdenking van Rembrandt's derde eeuw getijde; van den heer C. J. Hoen een antiek jachtmes; voorts werd verkregen een antieke theestoof. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: W. Zwart en M. C. R. van der: Groen. Getrouwd: J. M. Smithuis en G. M. Out. K. Smit en W. van Dalen. A .Ranke en A. M. van Noort. Bevallen: G. Huisman—Kiekebos, z. R. Piro- vanoMeijer, d., A. J. GroeneveldBruijns, d. A. van der KolkWinkel, z. K. Kuijervan der Steen, d. Overleden: M. Thus, 55 j. gelid, met M. Tho- len. C. H. G. van den Bergh, 82 j., wedr. v. J. M. J. Truffino A. M. van Wingen, 77 jwed. v. C. Bakker. DE EERSTE SPORTDAG DER V. V. V. Zondag zal in het Gemeentelijk Sportpark 't eerste sportfeest, georganiseerd door de Ver- eeniging voor Vreemdelingenverker worden gehouden. De voetbalvereeniging de Kennemers opent het programma met het spelen van een wed strijd tegen Schoten. De winnaar van dezen strijd komt in het bezit van den beker, welke door het gemeentebestuur werd aangeboden. Na afloop van den voetbalwedstrijd zijn de athleten van onze plaatselijke Krachtsport- vereeniging „D. O. K." aan de beurt, om het publiek worstelen en gewichtheffen te de- monstreeren. D. O. K. ontvangt voor hare wel willende medewerking aan deze wedstrijden een mooie herinnering. Daarna zal de R.K. Sportvereeniging „D. E. M." atletiekwedstrijden houden, waarvoor het programma luidt: 100 M. hardloopen, Polsstokhoogspringen en kogelstooten. In elke groep zijn daarvoor beschikbaar gesteld een verguld zilveren- en een zilveren medaille als eerste en tweede prijs. Na afloop van de wedstrijden zullen direct de prijzen worden uitgereikt. Behalve van het gemeentebestuur werden nog twee mooie be kers ontvangen van de Heineken's Bierbrou werij. De winkeliersvereeniging „Eendracht Maakt Macht" deed van haar belangstelling in het streven van de V. V .V: blijken, door een geldbedrag voor den aankoop van prijzen ter beschikking te stellen. De fraaie prijzencollectie, welke voor dè sportdagen van 3 en 10 Juni beschikbaar wordt gesteld, is geëtaleerd in de etalage van den boekhandel firma Haarmans, Breestraat, alhier. R.K. COÖP. TUINDERSVEREENIGING „KENNEMERLAND". Spinazie per kist f 0,20f 0,75 Sla per kist f 0,20f 0,50 Postelein per kist f 0,35f 0,50 ROTTERDAMSCHE LLOYD. Dempo (thuisreis) 1 (2 n.m.) van Lissabon. Kota Radja (thuisreis) pass. 1 (7 n.m.) Kaap del Armi. Slamat (uitreis) 1 (5 n.m.) van Southampt, Tapanoeli (thuisreis) 30 te Belawan. Dempo (thuisreis) pass. 1 (1 v.m.) Sagres. Sibajak (thuisreis) 1 van Singapore. Baloeran (uitreis) 31 (8 n.m.) van Colombo. Kota Agoeng (thuisreis) 31 (5 n.m. van Suez. Kota Pinang (uitreis) 31 (9 n.m.) van Suez. Indrapoera (thuisreis) 31 (7 n.m.) van Suez. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alchiba (thuisreis) 31 te Santos. SILVERJAVAPACIFIC LIJN. Silverwillow, New-Orleans naar Calcutta 31 te Lorenzo Marques. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Tawali 1 van Batavia te Amsterdam. Tajandoen (uitreis) pass. 31 Perim. Batoe (thuisreis) 1 van Belawan. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. City of Athens, Dairen naar Rotterdam p. 1 Perim. City of Lille, Dairen naar Rotterdam 1 te Havre. Menelaus, Japan naar Rotterdam 1 te Taku Bar. - Wortelen per bos f0,08f 0,ï4 Rabarber per bos f 0,01f 0,2 1/2 Asperge I Dik Wit per bos f 0.32—f 0,40 Asperge II D. Bl. per bos f 0,22f 0,28 Asperge III Dun W. per bos f 0,120,18 Radijs per bos f 0,02f 0,03 Pieterselie per bos f 0,04 Selderie per bos f0,04f 0,05 Bloemkool I per stuk f 0,16f 0,22 Bloemkool II per stuk f 0,10f 0,12 Aardbeien per doosje f0,15f 0,22 Aardbeien per slof f 1,10—f 1,60 Komkommers per stuk f0,03f 0,09 Doppers per K.G. f 0,40 Tomaten per K.G. f 0,34f 0,35 Peulen per K.G. f 0,24—f0,28 Dikke boonen per K.G. f0,85 DRIE VALSCHE MUNTERS AANGEHOUDEN. Zij maakten de mijnstreek onveilig. GOEDE VANGST VAN POLITIE EN MARECHAUSSEE. Reeds geruimen tijd was in de mijnstreek valsch zilvergeld in omloop. Zoowel in Bruns- sum, als in Hoensbroek, Sittard en Heerlen bleken valsche Rijksdaalders, guldens en kwartjes te zijn uitgegeven, de laatste heel dikwijls in automaten, waaruit men, na in werping van een kwartje, iets kon betrekken. De maker van dit valsche geld, benevens twee personen, die het hadden uitgegeven, zijn thans, door de Brunssumsche politie in samenwerking met de marech.aussée gear resteerd. Door deze arrestatie is gebleken, dat de reeds vroeger tegen een der verdachten gerezen vermoedens juist zijn. Reeds op 19 Mei hadden politie en marechaussée huiszoeking gedaan bij dezen verdachte, zekeren J. D., maar toen heeft men geen sporen van het maken van het valsche geld kunnen vinden. Dezer dagen echter kreeg de politie het be wijs in handen, dat J. S. het valsche geld had uitgegeven en toen was de heele zaak, door een onmiddellijk krachtig ingrijpen, spoedig tot volledige klaarheid gebracht. Aangenomen mag wel worden, dat de eerste aangehouden, J. D., reeds geruimen tijd valsch geld heeft vervaardigd. Bij het uitgeven ervan waren behulpzaam J. S. en Z. de J., die eveneens zijn gearresteerd. Alle drie zullen zij naar Maastricht worden overgebracht. TEGEN LINTBEBOUWING. STEDEBOUWKUNDIGE RAAD ADRESSEERT De Stedebouwkundige Raad van het Neder- landsch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw heeft zich veroorloofd, toen het ontwerp Verkeerswet tegen de Lintbebouwing in de Tweede Kamer werd behandeld, een adres tot dit lichaam te richten, waarin hij, eenige amendementen aanbevelend, aandrong op aanneming van dit ontwerp. Hij deed dit in de overtuiging, dat dit wetsontwerp, tot wet verheven, veel ertoe zal kunnen bijdragen om een deel der bezwaren, aan de lintbebouwing verbonden, en op welke het Nederlandsch In stituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, tezamen met den A.N.W.B. en het Wegencon gres, op een congres, gehouden op 14 April 1928, de aandacht vestigde,* te beperken. De Stedebouwkundige Raad heeft thans eveneens bij de Tweede Kamer op aanneming van het wetsontwerp aangedrongen, overtuigd dat daarmee een belangrijk openbaar belang wordt gediend. TEGEN WATERVERONTREINI GING. COMMISSIE-VAN IJSSELSTEIN GEÏNSTALLEERD. Op het Departement van Sociale Zaken is Vrijdag - geïnstalleerd de commissie in zake waterverontreiniging. (Voorzitter ir. H. A. v. ÏJsselstein). De minister van Sociale Zaken de heer Slotemaker de Bruine, heeft daarbij een rede gehouden, waarin hij het doel en de taak der commissie uiteenzette. Op het gebied van de bestrijding der wa terverontreiniging zijn thans verschillende takken van dienst werkzaam. De behoefte heeft zich doen gevoelen aan een goed geregelde samenwerking niet slechts tusschen de Overheidsdiensten onderling doch ook tusschen de Overheidsdiensten en de organisaties van particulieren, die bij deze zaak belang hebben. Na gepleegd overleg met verschillende daarbij betrokken instanties is tenslotte de regeling ontworpen, welke is neergelegd in het Kon. besluit van 10 April 1934. no. 28. De nieuwe regeling is heden in werking ge treden. Aan de provinciale en gemeentebe sturen is bereids mededeeling gedaan, dat adviezen omtrent het treffen van maatrege len tot het tegengaan van waterverontreini ging voortaan niet meer gevraagd behooren te worden aan de Inspectie van de Volksge zondheid of aan het Rijksinstituut voor zui vering van afvalwater, doch aan de Com missie. De Commissie bepaalt telkens, wie haar omtrent een ingekomen adviesaanvraag van voorlichting zal dienen. De Regeering vertrouwt, dat de nieuwe re geling aan een goede samenwerking van be langhebbenden en een doelmatige bestrijding der waterverontreiniging bevorderlijk zal zijn. AANGEKOMEN 1 Juni: Nieuwendam m.s. Nordenham Forelle s.s. Stettin Tawali m.s. Ned. o. Indië Orestes s.s. Antwerpen Prowess m.s. Londen Kouibeshev s.s. Leningrad Wea m.s. Londen Clonlara s.s. Hamburg Vega s.s. Hudiksvall Oberon s.s. Hamburg Agamennon s.s. Rotterdam Gaasterkerk s.s. Rotterdam VERTROKKEN 1 Juni: Erik B. s.s. Londen Farndale s.s. Hamburg Steinsland m.s. Christianssand Venuzuela s.s. Colon Kurmark s.s. Londen Audacity s.s. Falmouth Aaagot s.s. Bjorkö IJstroom s.s. Zeebrugge Peisander m.s. Swansea Escaut m.s. Parijs Ajax s.s. Stettin Roelfiena n m.s. Calais Brunla s.s. Oslo Tiberius s.s. Rotterdam Prowess m.s. Gr. Yarmouth Santurce a,s. CaxdifiE w-

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6