HET NIEUWE AVONDBLAD EEN TUNNEL ONDER HET KANAAL TE VELSEN? 19e JAARGANG No. 186 WOENSDAG 13 JUNI 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; ƒ.5000bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaar tuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. UitkeCringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe ËLA.V.-Bank to Schiedam. KAMER VAN KOOPHANDEL. Het zou een enorme besparing zijn. En een goede werkverruiming bovendien. In het gebouw van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en om streken hield deze Kamer Dinsdagavond een vergadering. Naar aanleiding van den brief, dien de K. v. K. aan het Haarlemsche gemeentebestuur heeft gezonden, waarin wordt betoogd dat men van de zijde van den middenstand be zwaren had tegen de vervulling van de vaca-' ture van de kookleerares aan het Gemeente lijk gasbedrijf, zei de heer v. d. Bu r g dat hij van den voorzitter van de middenstands centrale had vernomen dat er hoegenaamd geen bezwaren zijn. De heeren v. d. Burg en Brinkman vroegen inlichtingen over de vertegenwoordi ging van de Kamer in de contactcommissie- levensmiddelenvoorziening. Zij hadden gaar ne gezien dat ook het kleinbedrijf vertegen woordigd was geweest. De voorzitter, de heer G. J. 'D 1*0 s t e Jr. zei dat het wenschelij'ker was dat de Kamer a.ls zoodanig werd vertegenwoordigd, zooals bij de besprekingen in het bureau was gebleken, weshalve als vertegenwoordiger de voorzitter werd benoemd en als plaatsvervanger Jhr. Dr. J. C. Mollerus, de secretaris. De heer Brinkman merkte nog op dat !de secretaris geen lid is van de Kamer, waar op de voorzitter zei dat het hem spijten zou als men ontevreden zou zijn over den gang van zaken. De heer Brinkman vroeg inlichtingen over het cadeaustelsel en vooral over de on eerlijke concurrentie. Over de vertegenwoordiging van de Kamer hij de opening van het gebouw van Vroom en Dreesmann vroegde heer Brinkman eveneens inlichtingen. De secretaris antwoord de dat de Kamer wanneer zij wordt genoo- digd .zich altijd laat vertegenwoordigen. Na een besloten, zitting, was aan de orde •'een voordracht over het Tunnelvraagstuk onder het Noordzeekanaal. Bij deze voor dracht waren o.a. als genoodigden aanwezig de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, de burgemeester van Beverwijk, Mr. J. H. Scholten, de heer P. Bosman, wet houder van Velsen en autoriteiten van den Waterstaat, die door den heer Droste welkom werden geheeten. De heer S. Prins, directeur der-N.V. Neder- landsche Basalt Maatschappij hield een in leiding waarna de heer J. C. van d. Mey, in genieur bij deze vennootschap eenuiteenzet ting gaf van een tunnelconstructie onder het Noordzeekanaal. Ir. v. d. Mey zei dat tellingen hebben uit gemaakt dat het verkeer op den weg tus schen Haarlem en Alkmaar gedurende de af- geloopen tien jaar ontzaggelijk is toege nomen. Van 1923 tot 1932 was deze toeneming 1150 pet. en in 1935 zal het waarschijnlijk zelfs 2200 percent bedragen. Geleidelijk zal dit getal stijgen, totdat een verzadigingspunt is bereikt en dan zal de toeneming gelijk met de bevolkingsaanwas opgaan. Men heeft be rekend dat in 1935 het aantal motorvoertui gen dat over het Noordzeekanaal zal moeten 1.750,000 zal bedragen. In 1940 zal dat 2.740.000 zijn en in 1960 10.400.000! Wanneer men nu nagaat wat goedkooper is: een veerdienst of een tunnel, dan komt men toe de conclusie dat een veerdienst duur der wordt naar gelang het verkeer toeneemt en een tunnel dan bijna gelijk kostbaar blijft. De kosten van den aanleg van een tunnel, die 3000 a 4000 motorvoertuigen per uur kan verwerken worden op f 9.000.000 begroot, en de jaarlijksche kosten zullen f 640.000 bedra gen. Stelt men daar tegenover de kosten van ponten, dan blijkt dat dat tegenwoordig nog goedkooper is, doch daar men gemiddeld, al dus de heer v. d. Mey, de kosten per motor voertuig voor een veer op 25 cent per stuk kan stellen, blijkt eveneens dat in 1940 de kosten voor pontveer en tunnel gelijk zullen zijn en dat daarna de tunnel voordeeliger is. Omdat men den bouw en de voorbereiding van een tunnel op zes jaar schat, is het zaak dat men zoo spoedig mogelijk een beslissing neemt omtrent den bouw van een tunnel. In 1960 zal de besparing die dan wordt verkre gen f 2.000.000 per jaar bedragen en. in totaal zal in 25 jaren f 30.000.000 bezuinigd worden, aldus Ir. v. d. Meij. Daarbij komt nog de be sparing aan tijdverlies, die men op 3 cent per minuut per voertuig heeft geschat, wat bij negen minuten wachten, zooals doorgaans het geval is, gedurende 25 jaar een winst op levert van f 40.000.000! Terreinen en gebou wen in de omgeving zullen in waarde stijgen en de werkloosheid zou door den bouw kun nen worden bestreden. De tunnel is gedacht ten Oosten van het nu bestaande pontveer; aan den Zuid- en Noordkant zou een plein komen en den weg naar Buitenhuizen zou op gemakkelijke wijze een aansluiting op de tunnel kunnen krijgen. Ir. v. d. Mey zette voorts enkele systemen van tunnelbouw uiteen, waarbij hij zei dat de zgn. zinkraethode te verkiezen valt o.a. om deze redenen: de kosten zijn lager dan van andere methodes, er is een gunstige verhou ding tusschen materiaalkosten en loonkosten (de laatste zouden 2/3 van het totaal zijn), het materiaal kan voor een groot deel uit Ne- derlandsche producten bestaan en de arbei ders kunnen bijna allen Nederlanders zijn. Volgens het ontwerp zou de geheele lengte van de tunnel 1480 meter zijn, waarvan 1140 meter werkelijke tunnel en 340 meter open inritten. Onder het kanaal is de rijvloer bijna'geheel horizontaal op een diepte van 25 1/2-meter.De helling der opritten is op 4 pet. berekend, het profiel van den rijweg op 7.40 meter voor drie verkeersrijen. Met lantaarnplaatjes werd de wijze van bouwen uiteengezet. Bij de gelegenheid vragen te stellen, vroeg if. W. G. C. Gelinek, directeur van den Rijks waterstaat (als belangstellend ingenieur, zoo als hij zed) of de breedte voldoende was, of de technische bezwaren hier niet veel groo- ter zouden zijn, dan bij den bouw in Ame rika, waar een dergelijke tunnel van 1925-'28 is gebouwd en of de kosten van negen mil- lioen gulden wel goed waren begroot. Hij zei bovendien dat hij begrijpt dat een pont-ver binding niet eeuwig kan'standhouden. Ir. v. d. Mey antwoordde, dat z.i. de breedte vol doende Zou zijn en dat technische moeilijk heden overwonnen zouden kunnen worden. Het genoemde bedrag was met verschillende gegevens berekend die de ervaring hadden geleerd. De heer P. J. van Voorst Vader, ingenieur bij den waterstaat meende, dat een tunnel bezwaren zou opleveren voor de automobilis ten wat betreft den overgang van het licht in het donker en van. het donker weer naar het licht, wat gevaren kon opleveren, en ook het temperatuursverschil zou oorzaak kun nen zijn dat de ruiten besloegen. De heer v. d. Mey beantwoordde ook deze opmerkingen, waarbij wederom de uitgebreide luchtver- versehingsinstallatie en verlichting ter spra ke kwamen. De burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk zei een tunnel te verkiezen boven een brug als verbinding, daar in geval van oorlog een tunnel beter te verdedigen is, wat de heer Van Voorst Vader bestreed. Hierbij zei opgemerkt dat de heer v. d. Mey betoogde dat een brug niet wenschelijk is, omdat een lage brug bij opening verkeers stremming ten gevolge zou hebben (men her- innere zich het euvel van de MerwedeJjrug) en dat een hooge brug, waar alle# groote zeeschepen onderdoor kunnen een dergelijke hoogte moest hebben, (men sprak van 66 en zelfs van 100 meter) die te veel last zou op leveren en voor het lokale verkeer geen nut zou hebben, wegens de lange opritten. Ook werd de wenschelijkheid van een tunnel of een brug besproken in verband met het mooie uitzicht dat een hooge brug zou ge ven in tegenstelling tot een tunnel die al leen de eerste keeren interessantis, waarte genover werd gesteld dat het- niet om het landschap te doen is maar om efficiency. VELSEN BOUWEN IN SANTPOORT. NOG EENS: DE KRUIDBERGERWEG. De bouwnijverheid gaat voort, voor Amster- damsche en andere forensen gerieflijke en niet te dure middenstandswoningen neer te zetten en het schijnt nog wel zoo goed in onze gemeente te zijn en de belasting schijnt nog niet zoo hoog te zijn, dat men er door afgeschrikt wordt; althans niet zoodra zijn de huizen gereed of ze zijn verhuurd ook. Welkom vreemdeling! Help ons trouw onze lasten dragen en ge zult u over uwe forensen gemeente niet te beklagen hebbenBij ons in Velsen doen we alles wat we kunnen om het u zoo veel mogelijk naar den zin te ma ken. Wij maken mooie straten voor u, met mooie gazons, we hebben de mooiste en beste scholen, we hebben het breede Noordzeeka naal, de fraaiste bosschen, Velserbeek, Bur gemeester Rij kenspark Maar we hebben ook den Brederoodsche- weg. Wie zich in een onbezonnen oogenblik door de mooie boschjes van den Neethof en de nabijheid van ons historisch monument de Ruïne van Brederode heeft laten verleiden, zijn tenten langs den Brederoodscheweg op te slaan, heeft zeker grijze haren gekregen van ergernis. Maar hij trooste zich: de weg wordt spoedig verbeterd. En dan hebben we nog den Kruidberger- weg. Daarover hebben we eenige maanden geleden al eens eerder geschreven. Dat wordt de opvolger van den Brederoodschenweg, want ook daar heeft, men vele woningen ge bouwd en geen straat. Ook -daar komen de bewonersdus in dezelfde positie als hun be klagenswaardige lotgenooten van den Brede roodscheweg. die eindelijk na vele jaren van ellende straks de zoo lang begeerde straat krijgen. We zien daar bij den Kruidbergerweg vreemde dingen. Daar is in de eerste plaats dan deze weg, volgebouwd maar zonder be strating. Daar zijn voorts hierop aansluiten de keurig geplaveide straten met stevige trot toirbanden en geen huizen. De omgekeer de wereld? Inderdaad, de omgekeerde wereld. De fout van alle jaren, waarvan we ons in onze ge meente maar niet schijnen te kunnen losma ken. De gemeente eïscht van den bouw-ex- ploitant wanneer deze een terrein in exploita tie wil brengen, dat hij eerst of tegelijkertijd de straten aanlegt. Zeer terecht natuurlijk. Maar wanneer, hetzij door oude fouten of waardoor ook, de gemeente eens een straat moet aanleggenis er geen geld. Erger nog, het geld, door bouwondernemers, die langs dezen weg gebouwd hebben, voor hun aandeel in de kosten van bestrating en rio- leering in de gemeentekas gestort, wordt overal voor besteed, behalve voor het doel waarvoor het werd betaald. Na den Brederoodscheweg dus de Kruid bergerweg! En na de Kennemerlaan, de Zeewegde Kruidbergerweg! Ja, want er zijnvoortuintjes. Wie dit woord hoort en eenigszins op de hoogte van de zee van misère is, door voortuintjes over onze gemeente uitgestort,, krijgt de stuipen op het lijf. Dus ook een voortuintj'es-drama in den Kruidbergerweg op komst-? Waarschijnlijk wel. De nieuwe voortuintjes zullen geen moei lijkheden opleveren. De latere bouwers weten waar ze aan toe zijn. Ze zullen den grond, die de gemeente voor den straataanleg noodig heeft, moeten afstaan. Dat stond in hun voorwaarden. Men zou zich alleen kunnen af vragen, waarom men de voortuintjes niet lie ver direct op maat heeft gemaakt. Maar fiat, het geeft weer werk. Of deze verplichting ook is gelegd op de oudere huiseigenaars? Zal, wanneer de weg eens op z!n volle breedte van, we meenen 18 M. wordt aangelegd, de gemeente weer bij deze menschen moeten aankloppen om zoo veel meter af te staan? Hoogstwaarschijnlijk wel. Het ligt zoo geheel in de lijn van onze onvolprezen vóórtuintjespolitiek. DE WERKLOOSHEID. BELANGRIJKE DALING VAN HET AANTAL WERKZOEKENDEN. Jl. Zaterdag waren aan de Gem. Arbeids beurs als werkzoekende ingeschreven 361 bouwvakarbeiders, 328 metaalbewerkers, 35 kantoorbedienden, 14 huisbedienden, 816 di verse beroepen (w.o. 412 zeevisschers) en 615 losse- en fabrieksarbeiders en personen be neden den leeftijd van 18 jaar: 3 bouwvak arbeiders, 8 metaalbewerkers, 8 kantoorbe dienden, 6 diverse beroepen en 37 losse- en fabrieksarbeiders. Het totaal aantal ingeschreven werkzoeken den bedroeg derhalve 2254 of c.a. 300 minder dan verleden week. IJMUIDEN IEPZIEKTE VERTOONT ZICH IN DE KENNEMERLAAN. De iepziekte, die in sommige gemeenten on rustbarend woekert, schijnt in onze plaats en ook in onze gemeente geen goeden voedings bodem te kunnen vinden. Tot nu toe vielen er sporadisch slachtoffers. Hier en daar moesten enkele boomen gerooid worden, waarbij dient te worden opgemerkt dat de in den Stations weg gerooide boomen niet vielen als slachtoffer van deze ziekte. Nadat zieh reeds eerder een enkel geval in de Kennemerlaan had voorgedaan, is thans opnieuw een der iepen in deze straat aange tast. Ook hier heeft onze opper-tuinier zieke takken geamputeerd, een systeem, dat officieel weinig wordt toegepast. Bij een ande ren, reeds eerder aangetasten boom heeft men ook de zieke takken verwijderd en deze boom staat thans weer'volop in blad. De laatst ge amputeerde boom is thans geheel kaal en we zullen het verdere verloop van het proces met belangstelling volgen. Naar de tuinbaas ons vertelde, vertoont de ziekte zich dit jaar vroeger dan andere jaren. Het schijnt moeilijk vast te stellen te zijn, waardoor deze gevreesde besmettelijke ziekte die overal elders zoo vele slachtoffers onder onzen volksboom maakt, onze gemeente nagi noeg geheel voorbijgaat. Is het de zeewind, die de iepenspintkever verjaagt, of misschien de diverse gassen van het hoogovenbedrijf? EEN ADRES AAN DEN GEMEENTERAAD. Het bestuur der V.V.S.O. Vereeniging voor Socialistische Ontwikkeling) heeft zich met een adres tot den Raad der gemeente Velsen gewend waarin wordt geprotesteerd tegen de weigering van Burgemeester en Wethouders om aan zijn vereeniging vergunning te ver- leenen tot 't houden van een meeting „ter be vordering der socialistische ontwikkeling". Het bijzondere van deze weigering is, aldus wordt in het adres opgemerkt, dat de ver eeniging een terrein tot haar beschikking heeft, op welk terrein tot voor kort meerma len door revolutionnaire organisaties mee tings werden gehouden. „Het valt onze orga nisatie op", aldus het adres, „dat aan vele extremistische groepeeringen vergunning tot het houden van meetings en vergadering wordt verleend, terwijl wanneer het de O.S.P. of een zusterorganisatie betreft, steeds botte weigeringen volgen. Wij herhalen ons protest bij uwen Raad en noodigen u uit, Burgemees ter en Wethouders te adviseeren, op hun wei gering terug te komen en het verzoek alsnog in te willigen". Het beslissende doelpunt, dat Italië het wereldkampioenschap voetballen bezorgde, tijdens den eindwedstrijd welke te Rome tusschen Italië en Tsjecho-Slowakije werd gespeeld. VERGADERING VAN DE BURGERWACHT. VOOR DE OPRICHTING VAN EEN AFDEELING IJMUIDEN-OOST. Dinsdagavond vond in het Patronaatsgebouw aan den Willemsbeekweg een vergadering plaats van de Burgerwacht. De goed bezochte vergadering werd opgeluisterd door de Muziek- vereeniging Juliana. In zijn openingswoord zette de voorzitter, de heer A. ten Broeke het doel der vergadering uiteen. Het doel is, in IJmuiden-Oost evenals in de andere af deelingen onzer gemeente, af- deelingen van de Burgex-wacht op te richten. Spreker dichtte een woord van welkom tot burgemeester Rambonnet en tot pater Borro- rneüs de Greeve, die zouden spreken over de noodzakelijkheid en het nut- van een goed ge organiseerde burgerwacht. Juliana liet daarna het Wilhelmus hooren, waarvan twee coupletten door de aanwezigen werden meegezongen. Pater de Greeve, die hierna het woord ver kreeg', zeide, dat hij met genoegen gehoor had gegeven aan de uitnoodiging, in deze verga dering te komen spreken. Velen begrijpen liet niet, dat hij zich op dit pad heeft begeveh, om voor een instituut als de Burgerwacht te spreken. Vele brieven heeft hij ontvangen, waarin de schrijvers hem verzochten, zich van dit werk terug te houden. Spreker stelde de vraag: wie zijt gij. burgerwacht? De Burger wacht wil het hoogste gezag beschermen. In de natuurkrachten zijn orde en wet geschapen, zoowel op aarde als in het planetenstelsel. Wij zijn geroepen tot orde; wie dit ontkent, loopt in zijn ongeluk, wat uit de rails loopt, moet derailleeren. Vrijheid is geen bandeloosheid, vrijheid en recht gaan samen. Spreker wees er op, dat er machten zijn opgekomen, die alle gezag op zij willen zetten. Als het gezag weg is, dan is alle recht verdwenen, In dit ver band wees spreker op het communisme. Het socialisme, dat wel eens in een woordenstrijd is gewikkeld met het communisme, stoelt ech ter met het communisme op één wortel. Het socialisme, aldus-spreker, ondermijnt het ge zag, wat spreker met voorbeelden illustreerde. Uitvoerig stond spreker stil bij het nationaal- socialisme. God beware ons voor de vrijheid zooals het nationaal-socialisme ons die be looft, riep spreker uit. Spreker waarschuwde met klem tegen een en ander. Het is hem on begrijpelijk, dat er nog menschen zijn, die in het nationaal-socialisme gelooven en dat er nóg Christenen zijn, die deze beginselen aan hangen. Wat het nationaal-socialisme ons brengt, leert ons Duitschland. Vol verontwaar diging sprak de geestelijke over hetgeen daar geschiedt. En wat daar geschiedt, is ook op weg hierheen, indien wij niet oppassen. Tegen over de Hollandsche huiselijkheid en het Hol- landsche familieleven stelde spreker het com munistisch Rusland, waar het gezinsleven uit eengerukt wordt. Spreker is met al wat in hem is monarchistisch. Hij zeide, veel liefde te heb ben voor ons Vorstenhuis en met hem alle Katholieken. Onze Koningin roemde hij als een hoogstaande Christin en hij drong er op aan dat de Burgerwacht en de B.V.L. zich pa raat zullen houden, opdat wanneer de revolu- tionnairen den troon zullen aanranden, zij gereed' zullen zijn, dezen te beschermen. Met een opwekking tot alle Christenen van alle gezindten zich aaneen te sluiten tot het handhaven van gezag en vrijheid sloot spreker zijn met groote aandacht gevolgde rede. Daarna betrad burgemeester Rambonnet onder luid applaus het spreekgestoelte. Spreker zeide, dat hij, sprekende over de Burgerwacht, niets nieuws gaat vertellen. De in 1918 opge richte B.V.L. is niet in concurrentie met de Burgerwacht, aldus spreker. De Burgerwacht is evenals de B.V.L. een groep van regeerings- getrouwen. Spreker wilde geen militaire gehei men verklappen, maar wilde er op wijzen, dat de B.V.L. door de regeering naar revolution naire brandpunten gezonden kan worden. Wanneer dit gebeurt en Velsen daardoor ont bloot wordt van een machtsinstituut, dan is er de Burgerwacht ter bescherming van eigen gemeente. Duidelijk schetste spreker de taak van dit instituut onder dergelijke omstandig heden, om vervolgens te behandelen de vraag, of het revolutionnair gevaar wel zoo ernstig is als dat door velen wordt voorgesteld. Met voorvallen van den laatsten tijd toonde spre ker aan, dat dit gevaar niet denkbeeldig is. Van het communisme is niets dan ellende te verwachten, evenmin als van het fascisme, dat niet anders bedoelt dan verduistering en ach terafzetten van ons Vorstenhuis. De jongeren ter vergadering maande spreker tot voorzich tigheid, de oude beproefde bdnen niet te ver laten of zich te laten meesleepen door nieuwe ideeën. De burgemeester wees naar hetgeen er in den laatsten tijd op politiek terrein is voor gevallen en welke daarom in bijzonder de jon geren op, zich aaneen te sluiten en mede te werken aan de eenheid van ons volk en vader land. Ook de rede van den burgemeester werd aandachtig beluisterd. De heer ten Broeke sloot de bijeenkomst met een kort woord, waarna de burgemeester nog dank bracht aan Juliana en tot het corps het verzoek richtte, dat wanneer de Burgerwacht het corps noodig mocht hebben, zich hiertoe bereid te verklaren. HET ZIEKENHUIS VERLATEN. Mevrouw PrinsSohl, een der drie zusters, die bij het vele weken geleden op den Rijks weg te Santpoort plaats gevonden auto-onge val ernstig gewond werd, is thans ook uit het ziekenhuis ontslagen. Thans wordt in het An- tonius-Ziekenhuis alléén nog verpleegd de jongste der drie zusters, die zeer langzaam vooruit gaat en nog wel geruimen tijd ver pleegd zal moeten worden. Hout voor Velsen. Het Nederlandsch stoomschip Alcor is van Leningrad aangekomen met een lading hout voor de papierfabriek te Velsen.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1