BESTE VRIENDINNETJES EN VRIENDJES. M'n vrinedinnetjes Goudmuiltje, Ranonkel tje, Vergeefcmij nietje en Zonnetje waren Woensdagmiddag bij me op visite. Zij hadden handwerkjes bij zich en al babbelend en wer kend vlogen de uurtjes gezellig om. Mochten er soms nog meer vriendinnetjes zijn, die met hand- of knutselwerkjes geholpen willen wor den, dan ben ik daartoe gaarne bereid. Zij moeten me dan echter eerst even schrijven De kinderen voor de wandelclub heb ik ge noteerd. Goeden midag FILMSTERRETJE. Je op gave voor de wandelclub is goed. Je rijmpje plaats ik aan het eind van de rubriek. Wil je Maart je van mij feliciteeren? Dat zal een ge zellige theepartij geweest zijn. Wat leuk dat ie gevederde vriendjes nog steeds trouw ko men. Veel groeten ook aan je oom en tante. Dag. WANDELAAR. Ik dank je voor de toezen ding van het raadseltje en zal het aan het slot van de rubriek plaatsen. Je opgave voor de wandelclub is goed. Je groeten zal ik aan oom Kees overbrengen en over den schrijfwedstrijd zal ik heden iets mededeelen. Dag Wandelaar. Beste DEUGNIET. Ik dank je hartelijk voor je gedicht. Wat grappig, dat ik er zooveel ontvang. Je opgave voor de wandelclub is goed. Fijn hè, dat ik nog onbekende plekjes weet. Jongen, jongen wat zullen we genieten, 'k Hoop dat je mondorgel nog dienst kan doen. 'k Ben nieuwsgierig naar je Zandvoortsche wandeling en ben blij dat je me er iets van zal schrijven. Dag Bengel. Lief KEUKENPRINSES JE. Het was zeker heel gezellig Zaterdag met de padvindsters? Jammer dat je moeder ziek is en ik hoop dat ze weer spoedig beter mag zijn. Gaat je va der naar Baarn? Daar ben ik ook heel veel ge weest en heb daar uren in de bosschen ge dwaald. Vooral de bosschen dicht bij het pa leis Soestdijk vind ik prachtig. Ik vertoefde er vaak tot Zonsondergang. Je opgave voor de wandelclub is in orde, Dag Keukenprinsesje MOEDERSHULP. Zoo meisjelief, dat is nog eens flink en doet je naam alle eer aan. 'k Vind het prettig dat je, nu je moeder ziek vis, haar zoo flink helpt. Dat je een paar maal niet geschreven hebt, vind ik niet erg. Ik ben blij dat je me niet heelemaal vergeet. Dag vrouwtje, help moeder maar trouw. Eeste JUTJAANTJE. 'k Vind het heel dapper van m'n zevenjarig vriendinnetje me altijd zoo trouw te schrijven. Zeker vind ik het fijn met jullie te gaan wandelen en te spelen. Wat zal de vacantie gauw om zijn. Dag Ju haantje: Goeden middag ZONNETJE. De oplossin gen van de raadsels vindt je elders in de ru briek. Voor de wandelclub zal ik je noteeren. Ik vind je schuilnaam heusch aardig maar als je wilt veranderen, is het mij goed. Ja, Bruin oogje past goed bij je oogen. Veronika, Goud- appeltje, Doornroosje, Boschviooltje, Ane moontje zijn ook geschikte namen. Enfin, ik hoor nog wel van je of je van naam veran derd bent. Dag Zonnetje. BLIKOORTJE. Natuurlijk gaat Keeper- t-je met de wandelclub mede en krijgen jullie dus gelegenheid kennis met elkaar te maken. Zeg vriend, je mag gerust nog met de rubriek mede doen. Waarom niet? Ik mag juist graag meisjes en jongens die lang kind blijven en zich niet zoo spoedig overal te oud voor voe len. Blijf gerust m'n vriend en schrijf me trouw. Zeg, je mag je salamanders en stekel tjes bij mij laten logeeren. Is je aquarium weer in orde, dan komt je ze weer bij me halen. Breng ze Maandagmorgen om 8.maar even bij me op school. Ik zal zorgen dat m'n kom dan in orde is. Als je plantjes hebt, breng ze dan ook mede. Dus tot Maandagmorgen. Dag Blikoortje. Beste PIETJE PELLE. Flink zoo, neem het maar voor je zusje op. Maar hoe kan ik haar schrijven, waneer ze mij niet schrijft? Pret tig dat je met de wandelclub mede gaat. Ik zal je inschrijven. Juliaantje rijgt haar kaa ien zeker aan onsterk garen en daardoor breekt haar ketting telkens. Kom je Maan dag met Blikoortje mede? Dag Pietje Pelle. VERGEETM&NIETJE. Ik dank je voor de teekening onder het briefje. Voor cVe wandel club ben je ingeschreven. De oplossing van de raadseltjes vindt je elders in de rubriek. Ge zellig was het Woensdagmiddag, hè. Werk maar prettig en tot Woensdag. Dag. Lieve FEPIJNTJE. 'k Vind het heel pret tig dat je de teekening mooi vindt en er blij mede bent. Je vader maakt het dus fijn voor je in orde. Zeg wat heb je een massa poppen. Je kunt er schooltje, moedertje, enz. mede spelen. Nu zal ik eens probeeren of ik de haarkleur of de soort pop kan raden. In een volgend briefje schrijf je me dan in hoeverre ik goed of mis geraden heb. 'k Begin maai bij Lientje, klein popje, blond haar. Geertje, klein popje, bruin haar. Dora, groote pop, blond haar, Johanna groote pop, bruin haar, Mis een dametje Afrika, 'n nikkerpop. Hansje 'n jongetje, Zwartkopje, zwart haar, bruine oogen, Marietje en Keet-ie baby popjes. Nu zeg, heb ik het goed of moet je hartelijk lachen om de verkeerde voorstellingen die ik me van je kinderen gemaakt heb? Prettig dat je aan den schrijfwedstrijd mede doet. Dag Pepijntje. Goeden middag GOUDMUILTJE. Je ge dichtje plaats ik bij de andere producten van dichtkunst. Wat zal je pop deftig zijn met haar strandpyjama. De raadseloplossingen komen onder opschrift raadsels. Dag Goud muiltje. Beste JENNIE. Er is altijd baas boven baas. Er zijn al heel wat eigen gemaakte ge dichtjes ingekomen, maar jij stuurt me den geheelen brief op rijm. Natuurlijk krijgt hij een plaatsje in de rubriek. Dag Jennie. WILDZANG. Nog wel gefeliciteerd met je verjaardag. Het versje viel dus wel in den geest, 'k Hoop voor je dat het 4 Juli heel mooi weer mag zijn en je een prettigen dag hebt, We wandelen niet speciaal op Zaterdag. Iedere week maak ik de dagen en uren bekend. Dag Wildzang. Lieve ZIJS. - Ik boos? Wel neen. Er moet heel wat gebeuren alvorens ik werkelijk boos ben Je doet dus ook aan de wandelingen mede en neemt- deel aan den schrijfwedstrijd. Pret tig. Maar me nu weei trouw schrijven hoor, Dag Zus- MIC HIEL ADRIAANS ZOON DE RULJTER, WONDERLIJKE TEEKENINCEN Hier volgt een aardig kunstje; maar als jul lie het willen nadoen, moet je vragen of va der er bij wil zijn; want je mag niet aan de lucifers komen! Verder heb je er voor noodig een blad ste vig papier, waarop je met een dun penseel of een dikke pen een teekening maakt, Inplaats van gewone inkt neem je echter kleurlooze, ge concentreerde oplossing van een kaliumni traat. Het aardigst is, als de teekening uit een en kele lijn bestaat, zooals dat ook op onze voor beelden het geval is. Is de teekening nu droog, dan houd je bij het begin van de lijn heel even een brandende sigaret of een lucifer. De rest gaat dan verder vanzelf; want langzaam gloeiend loopt het vuur langs de lijn van de teekening, tot het einde. Als jullie dit aardige kunstje doen, verdient het aanbeveling, dat het in de keuken op de aanrecht gebeurt, zoodat je het papier dade lijk in den grootsteen kan gooien, waar het geen kwaad kan. Maar nog eens, vraag of Vader er bij wil zijn en ga niet op je eigen houtje met vuur spelen! OOM KEES. welkom, welkom kleine snuiter. Je bent een echte sportliefhebber en zorgt dat je van het sportgebeuren goed op de hoogte blijft. Je voelt dan zeker ook wel voor de wandelsport en mag ik je zeker als lid van de club inschrij ven? Ik woon Roggeveenstraat 27. Je mag de briefjes direct aan mijn huis of aan het bu reau, Kennemerlaan, bezorgen. Dag Michiel. Lieve BLONDJE. Ik dank je voor de opgave en zal je in de lijst schrijven. Krijg ik weer eens gauw een briefje van je? Dag Blondje. Beste ZONNESTRAALTJE. De schrijfmap altijd op dezelfde plaats leggen, is de beste medicijn tegen de ziekte „zoekraken". Ik heb je voor de wandelclub ingeschreven. Veel geld kost het niet, hoogstens een enkele maal een dubbeltje voor een glas melk of iets dergelijks. We houden het geheel zoo goedkoop mogelijk, zoodat ieder kind kan deelnemen. Het verza melen van sigarenbandjes is thans erg in de mode. Je raadseltjes plaats ik wel eens in de rubriek. Dag Zonnestraaltje. Beste VERKENNER. Natuurlijk ga i'k in de vacantie met de wandelclub wandelen. Dan heb ik juist veel tijd voor m'n vriendinnetjes en vriendjes. Ik zal je op de lijst schrijven. Of ik van bloemen houd? Ja zeker, heel veel. Er zullen, denk ik, heel weinig menschen zijn die niet van bloemen houden. Dag Verkenner. Beste TOM MIX. Je hebt het goed. Zon netjes geboortenaam luidt: Jennie Maassen van den Brink. De naam van Komiek geef ik je binnenkort. Wat zet je toch altijd een dood nuchtere teekeningen onder je brieven. Ik vind ze heusch moppig en heb er altijd pret om. 'k Beloof je dat ik ze met onze groote ten toonstelling exposeer-. De oplossingen van de raadsels vind je achter in de rubriek. Je raadsels zal ik plaatsen en ik heb je als lid van de wandelclub in geschreven. Dag Tom Mix. Lief RANQNKiELT JEJe hebt- het dus Woensdagmiddag heel gezellig gevonden. Nu ik ook hoor. De uren zijn omgevlogen. Wat heeft Cootje een goeden verjaardag gehad. Ik zal aan Zonnetje en aan Zonnestraaltje vra gen of ze willen zorgen dat het Dinsdag mooi weer is. 'k Wensch je een prettigen dag toe. Jij bent niet het eenige rubriekertje dat Zater dags naar de courant verlangt, 'k Weet dat sommige in de gang staan te wachten om haar, zoodra ze in de bus valt, dadelijk te kunnen pakken. Wil je de groeten aan je moeder en tante Annie terug doen? Dag Ra- nonkeltje. NAAISTERTJE. Je bent van harte wel kom en ik vind het flink van Annie je ook ru briekertje gemaakt te hebben. Als lid van de wandelclub zal ik je inschrijven. We hebben heel veel leden voor de club. De wandelingen kunnen dus gezellig worden. Als nu het we der in de vacantie ook maar medewerkt. Maak je nu al jurken voor je zusje? Daar zal je moeder trots op zijn. Dag Naaistertje. Goeden middag KEEPERTJE. I'k dank je voor je lijstje en ik zal je inschrijven. Dus jij hebt een leeren knikker? Dat zullen de jon gens fijn vinden. Ja weet je, zoover heb ik het nog nooit kunnen brengen. Jongens, jon gens wat zal dat een getrap worden. Maar jij bent natuurlijk op je hoede en laat de tegen partij geen enkel doelpunt maken, 'k Verlang al naar de match. Dag Keepertje. DUINROOSJE. Zeg je maakt me aan het watertanden. Aardbeien in je eigen tuin, 't is me maar niet fijn. Stakkerd, heb je het nu al zoo druk? 'k Heb heusch geen medelijden met je. Stel je voor, dat je het nog zoo druk hebt, wanneer de club een fijne wandeltocht gaat ondernemen. Dan zou je niet eens mede kunnen. Ziezoo, nu heb ik genoeg geplaagd. Ik hoop dat ik nu weer geregeld een briefje van je ontvang. Dag Duinroosje. Goeden middag KOMIEK. Ik dank je voor m'n nieuw vriendinnetje. Je doet na tuurlijk met den schrijfwedstrijd mede. Je krijgt 14 dagen oefentijd en kunt dus de op gave eenige malen herhalen. De riviernamen heb je goed. Waar is „de Snip"? Dag Komiek. DICHTKUNST. Ingezonden door Filmsterretje. Lieve Juffrouw Vijlbrief Ik heb U lief Ik houd van U Dat weet U nu. Ingez. door Deugniet. Beste Juffrouw Vijlbrief Ik schrijf U een brief Maar met een gedicht er bij Nu is U toch zeker héél erg blij? Ik heb U veel te vertellen Over het mooie weer Ik ga met m'n vader wandelen En nog heel wat afhandelen. Ingez. door Goudmuiltje. Lieve Juffrouw Vijlbrief O, wat vind ik U lief, Met uw versjes en uw plaatjes En uw allervroolijkste praatjes. Ingezonden door Jennie Nu schrijf ik U een brief op rijm 'k Hoop dat zij naar genoegen zal zijn Vooreerst wil ik U schrijven Dat ik niet met m'n broertje mag kijven. U zei, doe mede met den schrijfwedstrijd" Maar fouten maak ik tot m'n spijt. Foei, hoe kan ik dat nu schrijven Rijmen kan ik, maar ook overdrijven U zal wel denken „hoe, hoe hoe", Waar wil het kind met haar rijm naar toe? Vlug schrijven en nog rijmen ook d'Umuider Courant krijgt redactie op de koop. Lang leve U en d'IJmuider Courant naar 'k hoop. Fouten drukken doet hij slechts eens De. groeten aan U en aan oom Kees. OPLOSSING RAADSELS 1. Nat. 2. De echo. 3. De zon. 4. Tiber, Moezel, Sambre, Donau, Wezer. RAADSELS Ingez. door Wandelaar. Denk eens even na, m'n vriendjes Voor gij mij het antwoord geeft Op de vraag: Hoe heet de ziekte. Die men binnenshuis nooit heeft? Ingezonden door Wandelaar. Wie loopt zonder voeten? Ingezonden door Zonnestraaltje. In welke steden sterven de meeste men schen? Welke bellen geven geen klank? DENKT AAN DE VERJAARDAGENRUBKHEK SCHRIJFWEDSTRIJD 10 tot en met 14-jarigen De IJmuider Courant bevat sedert eenige maanden des Zaterdags een Kinderrubriek. Deze rubriek bevat verhaaltjes, versjes, plaatjes, raadsels, knutselwerkjes, enz. Van tijd tot tijd worden wedstrijden uitgeschre ven. Voor de deelneemsters en deelnemers aan de wedstrijden zijn mooie prijzen beschikbaar De jongens en meisjes van 10 tot en met 14 jaar moeten bovenstaand stukje keurig netjes geschreven inleveren voor Donderdag 5 Juli. Op den achterkant moet men naam, schuil naam en leeftijd vermelden. SCHRIJFWEDSTRIJD 7 tot. en met 9-jarigen Wie loopt daar? Daar loopt Wim. Waar gaat hij heen? Naar opa. Opa heeft bessen in zijn tuin. Opa geeft Wim bessen. Wim lust graag bessen- De meisjes en jongens van 7 tot en met 9 jaar moeten bovenstaand stukje keurig netjes geschreven inleveren voor Donderdag 5 Juli. Op den achterkant moet men naam, schuil naam en leeftijd vermelden. Vriendinnetjes en vriendjes doet goed je best. Er zijn mooie prijzen beschikbaar. Zorgt dat je werk. al schrijf je niet mooi, toch net jes is. Geen vlekken, geen doorhalingen, enz. Veel succes. Heel veel groeten van jullie Vriendin MEJ. E. VIJLBRIEF. OULF, DE ROODE WOLF Oulf, de roode wolf, rekte zich uit; toen gaapte hij en het twee rijen reusachtige tan den zien. Een vrouw uit de menigte gaf een gil van schrik. Daarna, zonder zich te verwaar digen naar de menschen te kijken, die hem door de tralies aanstaarden, draaiidie hij zich op zijn andere zij. „Siberische wolf," spelde de schelle stem van een kleinen jongen, die het bordje las, dat aan zijn kooi bevestigd was. „Ga mee naar de apen kijken," klonk een andere stem. „Die wolf is niks leuk. Hij slaapt aldoor!" Maar Oulf sliep niet; hij droomde. Zonder zich te verroeren, het hij zich bekij ken door de nieuwsgierigen, die aldoor voor zijn hok stonden. Het interesseerde hem wei nig of de menschen voor zijn kooi stilstonden of niet; hij was niet als de andere beesten van den dierentuin, voor wie bezoekers lekkers en snoeperijen beteekenden. Hij wist wel, dat nie mand hem dat ééne, waar hij naar verlangde, dat ééne, dat hij noodig had: de vrijheid, kon bezorgen. Om de uren wat minder lang en zijn gevan genschap wat draaglijker te maken, droomde hij van den tijd, dat hij nog geen bewoner was van „Artis". Toen was hij nog vrij, een gevreesde be woner van de Siberisch toendra's met een naam, die klonk: Oulf de roode wolf! In dien tijd bezat hij nog de prachtige pels, langharig en rossig rood, die hem onderscheidde van de andere wolven. Nu was hij glansloos en flets. Zijn roode pels, die zoo prachtig uitkwam op het wit van de sneeuwvelden. Oh, die jachten door de bosschen en over de verlaten vlakten, wat deed Oulf er altijd graag aan mee. In den zomer was er overvloedig wild, dan jaagde men voor genoegen; maar in den winter, dan was de jacht eerst iets Door zijn kracht en zijn verstand was Oulf de aanvoerder van de bende; terwijl de andere wolven jaagden op konijnen, hazen en vossen zocht Oulf de sporen van een waardiger buit. Dan liep hij met zijn neus op den grond over de sneeuw en snoof de talrijke geuren op van dieren en aarde. Van tijd tot tijd wierp hij zijn kop in de hoogte om den wind op te halen. En naarmate de geuren sterk of minder sterk waren, versnelde of verlangzaamde hij dan zijn pas. En dan, als hij precies wist, waar zijn buit de eland, zich bevond, dacht hij aan de troep. Dan ging hij op zijn achterpooten zitten hief zijn kop op naar den hemel en stootte den versehrikkelijken wolvenroep uit. Op mijlen afstand hoorden de wolven dezen roep door de stilte van de vlakten en, hun eigen jacht in den steek latend, kwamen ze af op de rauwe tonen van zijn gehuil. Oulf de roode wolf wachtte hen op; eerst hoorde hij hen, om dan hun donkere vormen aan den horizon te zien verschijnen. Als de troep voltallig was, stond hij op, om met een korten blaf aan het hoofd te gaan. Een op windende jacht begon; de wolven renden door bosschen en over vlakten, renden zonder op houden. In plaats van moe te worden, scheen het, of het telkens sneller ging, snellertot eindelijk voor hen den omtrek van den ach tervolgden eland zich afteekende, die wanho pig over de vlakte vloog.. Met een nooit falende tactiek wist Oulf hem naar de vlakte te drijven. In een bosch zou de kans, dat de prooi ontsnapte heel groot zijn: maar op de toendra zouden ze hem vroeger of later toch vangen. De eland wist het. Met wanhopige zij sprongen probeerde hij den zoom van het woud te bereiken; daar zou hij voorloopig vei lig zijn; maar de wolven, die een halve cirkel hadden gevormd, versperden hem den weg. Er was slechts een uitweg; doorvliegen, als een schaduw zoo hard, over de toendra! Net zoo lang tot hij uitgeput van vermoeidheid neer viel. Maar soms, als het een oude, sterke eland was, boog hij zijn kop naar de achtervolgers, om hen op zijn horens op te vangen. Dat was het moment, waarop Oulf gewacht had. Om dat hij de aanvoerder was, opende hij den aanval. Met een zij waar tschen sprong ontweek hij de gevaarlijke horens; dan kon het gebeu ren, dat de achter hem loopende wolf erin liep en doodelijk gewond opzij werd geslingerd Maar daar trok Oulf zich niets van aan. Met een geweldigen sprong vloog hij den eland naar de keel. En hoe deze ook sprong, niets kon hem ertoe dwingen zijn slachtoffer los te laten. En als het dier eindelijk op den grond viel, stond Oulf trots en zegevierend te kijken, hoe zijn troep zich aan het vleesch to goed deed. Hij zelf ging weer op zoek naar een andere buit- Tot de dag kwam, dat dit alles een einde nam. Oulf wien anders geen geur, hoe gering ook. ontging, had niet geroken, dat er men schen op de toendra geweest waren en in plaats van om te keer en liep hij verdar. Plotseling een gekraak van takken, de grond onder hem zakte weg en Oulf de roode wolf was in een val geloopen. Gedurende lange uren liep hij in zijn gevangenis heen en weer; maar hij kon geen enkele uitweg vinden. Hij maakte geen geluid; want zijn instinct zei hem, dat zijn gejank andere gevaren dichterbij zou brengen. Maar het ongeluk kwam toch in den vorm van twee mannen en een hond, die over den rand keken.. Oulf gromde wild en liet zijn tanden zien; maar de mannen daar boven deden geen poging om een gevecht met hem te beginnen. „Wat een pracht beest," zei een van hen. „En hij heeft geen schrammetje. We moeten zorgen, dat hij er onbeschadigd uitkomt." En zij begonnen toebereidselen te maken, waarvan Oulf niets begreep. Plotseling gierde er iets door de lucht en Oulf voelde een lasso om zijn nek. Hij rukte en trok als een wan hopige; maar iedere ruk haalde het touw ste viger om zijn nek. Dat duurde twee, drie uur. Eindelijk kon de roode wolf niet meer en viel hij bewusteloos neer. Toen daalde een van de mannen af in den val, bond zijn pooten vast en stopte hem geheel in een zak van leer, om zich tê beveiligen tegen zijn nag6ls, bij het vervoer. Toen Oulf ontwaakte, uit zijn bewusteloozen toestand, was hij gevangen in een stevige houten kist en werd hij bewonderd door de jagers van het kamp, waar ook de twee man nen, die hem gevonden hadden, hij hoorden, Oulf bleef gevangen; alleen de muren van zijn gevangenis wisselden: de houten wanden van een spoorwagon en daarna de ijzeren tralie hekken van den dierentuin. Maar Oulfs leed bleef hetzelfde: hij was ge vangen. De trotsche heerseher der Siberische toendra's had nu een hok van enkele meters om zich te bewegen. Met een zacht gejank ging de reusachtige wolf op zijn andere zij liggen en deed zijn oogen dicht om niet de menschen te zien, die voor zijn kooi stonden. E. W. DE VLUGSTE MANIER. Oplossing. Hij moet een stapel papier zóó leggen dat de rand van ieder vel een eind uit-steekt. Als hij nu een lijn over het bovenste vel trekt, trekt hij deze meteen door op de randen der andere vellen. Als hij dat aan alle vier dé kan ten gedaan heeft, staat de indeeling op ieder vel. Hij heeft nu alleen nog maar de verkregen punten te verbinden. TANTE TINE. ZOEKPLAATJE. „Jacob, waar is die groote witte vaas geble ven? Ik moet er bloemen in zetten!" „Ik weet het niet mevrouw. Hij moet hier in de kamer zijn."

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 10