Prins Hendrik ongesteld Hitier stelt S.-A. in het ongelijk! Over Europa. De Spanjaard José Ortega y Gasset zegt ir zijn merkwaardig boek „De Opstand der Hor den", dat de bestudeering waard is en als een der kenmerkende uitingen van oplevend intel lect in Spanje beschouwd kan worden, inte ressante dingen over de demoralisatie waar aan de wereld ten prooi is. En vooral Europa, waarvan men zegt dat het geen heerschappij meer uitoefent, maar waarvan men niet zegt, wie of wat het kan vervangen. „Onder Europa verstaat men eigenlijk de drie rijken Frankrijk Engeland en Duitschland, die den toon aan geven. In de streek van den aardbol die deze landen beslaan is geleidelijk het richtsnoer van het menschelijk leven gegroeid, waarnaar de wereld geregeld is. Als, zooals men nu zegt, deze drie volken in verval zijn en hun levens program van onwaarde is geworden, dan is het niet te verwonderen dat de wereld gede moraliseerd wordt". „Dit is", zoo meent Gasset, „de zuivere waarheid. De geheele wereld, volken en en kelingen, is gedemoraliseerd. Gedurende eeni- sien tijd beteeker.t dit voor sommigen een op luchting. en wekt het zelfs vagelijk schoone verwachtingen. De kleinen denken dat hun een last van de schouders is genomen. Zij zijn het moede geworden steeds met nieuwe gebo den beladen te worden, en maken met vreug de gebruik van het oogenblik waarop deze lasten van hen worden afgewenteld. Maar hun vreugde is kort van duur. Zonder geboden die ons verplichten, op bepaalde wijze te leven, komt ons leven op losse schroeven te staan. Dit niet meer weten van herwaarts of derwaarts te gaan is de vreeselijke inner lijke toestand, waarin zich de beste jongeren der wereld bevinden. Juist omdat zij zich vrij gevoelen, zonder banden, voelen zij zich leeg. Leven is immers, iets bepaalds te doen te heb ben het is een taak vervullen, en naarmate wij ons bestaan minder dienstbaar maken ontnemen wij inhoud er aan. Het menschelijk leven moet krachtens zijn aard in dienst van iets gesteld worden, in dienst van een grootsche of nederige onder neming, van een verheven of eenvoudig lot. Dit is een vreemde maar onverbiddelijke voorwaarde, die in ons bestaan besloten ligt. Eenerzijds is het leven iets dat een ieder doet voor zichzelf en terwille van zichzelf. Anderzijds zal mijn leven, dat alleen voqr mij van belang is, wankel, slap en armzalig verloopen als het door mij aan niets onder geschikt wordt gemaakt. Sinds den oorlog is de Europeaan, m zich zelf opgesloten gebleven, hij ziet geen taak voor zichzelf en voor anderen meer. Daarom zijn wij in historisch opzicht in tien jaren niet gevorderd. Men moet niet de triviale meening deelen welke in de handelingen van de groote volken en van de groote mannen slechts geheel egoïstische redenen ziet. Het is niet zoo ge makkelijk als men meent, een volslagen egoïst te zijn, en niemand die dit was heeft ooit gezegevierd. De schijnbare zelfzucht van de groote mannen en de groote volken is de onvermijdelijke hardheid waarmede iemand, die zijn leven ten dienste van een onderne* ming heeft gesteld, moet handelenAlleen de illusie van Europa's oppermacht, en de tucht der verantwoordelijkheid die daarvan uitgaat, kunnen de zielen der Westerlingen voor verslapping bewaren. Als dit bewustzijn faalt, zal de Europeaan van zijn voetstuk val len. Hij zal dan één zijn met het groote grauwe geheel. Hij zal niet meer in staat zijn tot een scheppenden arbeid waaraan hij al zijn krach ten moet geven, hij zal steeds terugvallen in het weleer, in de gewoonte, in de sleur Het zijn, geloof ik, prachtige ware woorden die Ortega ry Gasset hier spreekt. Zij zouden kunnen dienen in een program tot nieuwe concentratie en herleving van Europa. Voor wie zich niet blind staren op kleine nationale eigenbelangen, en in staat zijn het grootere geheel te zien waarvan wij deel uitmaken en welks invloeden wij dagelijks ondergaan, hou den zij een openbaring van eigen bewustzijn in. De philosoof Ortega y Gasset is een dei- nieuwe stemmen uit Spanje, waarnaar de we reld is begonnen te luisteren. In de landen die hij terecht de toonaangevende noemt Frankrijk. Engeland en Duitschland is een generatie uitgemoord die in dezen tijd de lei dende, vernieuwende taak zou moeten vervul len en Europa's herstel verzekeren. In Spanje is dat niet gebeurd. In ons land, in Scandina vië en in Zwitserland evenmin. Wijst dit alles niet logisch naar de noodzaak van een nauwere aaneensluiting van Europa, naar een verza meling. een concentratie van de beschikbare krachten, die groot genoeg zijn zelf te besef fen dat „leven is een taak vervullen, en dat naarmate wij ons minder dienstbaar maken, wij er inhoud aan ontnemen?" R. P. BEVERWIJK DE NIEUWE STEUNREGELING. EENHEID IN DE HUURTOESLAG-REGELING Zooals wij reeds berichtten hebben B. en W. van den Minister van Sociale Zaken bericht ontvangen, dat met ingang van 1 Juli wijzigin gen worden aangebracht in de voorwaarden voor het verkrijgen van Rijkssubsidie in de kosten van werkverschaffing en steunverlee- ning aan crisiswerkloozen. Voor deze gemeente zal de steun ten hoog ste mogen bedragen: voor gehuwden en ongehuwde kostwinners f 11 per week, benevens f 1.20 per week per gezinslid boven twee personen: voor kostgangers f 8 per week. Voor de re glementair nog niet rechthebbenden en de dubbel-uitgetrokkenen voor gehuwden en on gehuwde kostwinners f 10 per week, benevens f 1.20 per week per gezinslid boven twee per sonen; voor kostgangers f 7 per week. Aan de ongeorganiseerden moet tenminste f 0.50 per week minder worden uitgekeerd, dan zij zou den ontvangen, indien zij als dubbel-uitge trokkenen zouden worden gesteund. Voorts wordt, o.m. gelet op de wenschelijk- heid om zooveel mogelijk eenheid te brengen in de huurtoeslagregeling, de reeds in ver scheidene gemeenten bestaande regeling alge meen ingevoerd. Daarin wordt bepaald, dat aan gehuwden en ongehuwde kostwinnaars een huurtoeslag kan worden verstrekt, over een komende met 2/3 van hetgeen de huur meer bedraagt dan f 3.50 per week tot een maximum van f 2.50 per week. Nu de loonen in verschillende bedrijven, aldus merkt de minister op zoo belangrijk dalen, komt meer en meer de wenschelijkheid naar voren, om vooral met het oog op de groote gezinnen, bijzondere maatregelen te treffen. Deze laatste ondervinden door de zoo juist genoemde bepalingen in het bijzonder de gevolgen van de loondalingen. Hierin is de minister tegemoet gekomen door een schaal vast te stellen, waarbij meer dan tot dusver met de gezinsgrootte rekening is gehouden. Vervolgens heeft de minister bepaald, dat de steunuitkeering met inbegrip van den huur toeslag niet meer mag bedragen dan f 19 per week voor de uitgetrokkenen en f 18 per week voor de overigen. Aan de uitgetrokkenen kan voor eenmaal steun worden verleend gedurende ten hoogste 18 weken aan kostgangers en 24 weken aan gehuwden en ongehuwde kostwinners. Raakt iemand uit zijn werkloozenkas opnieuw uitge trokken, dan bedragen deze termijnen 9 resp. 13 weken. Voor degenen, die op 1 Juli als uitgetrokke nen steun ontvangen, blijft in het jaar 1934 de tegenwoordige termijn van 18 resp. 24 we ken. Heeft een uitgetrokkene gedurende het te zijnen opzichte bepaalde aantal weken steun genoten, dan behoort hij tot de dubbel-uitge trokkenen. VERGADERING VAN HET ROODE KRUIS. Prins Hendrik verhinderd te presideeren. Heclen werd alhier de algemeene vergade- ring gehouden van het Nederlandsche Roode Kruis. Wegens ongesteldheid van Prins Hen drik was deze tot zijn leedwezen verhinderd de vergadering te presideeren. Als voorzitter fungeerde thans de eerste-ondervoorzitter Luitenant-Generaal b. d- Jhr. J. H. Röell, die de vergadering mededeelde, dat Prins Hendrik de vergadering niet kon bijwonen en in zijn plaats heette hij de aanwezigen welkom. Jhr. Röell herdacht in gevoelvolle bewoordingen wijlen H. M. de Koningin-Moeder. In de ope ningsrede, welke hij in plaats van Prins Hen drik uitsprak zeide spr.: Met genoegen begroeten wij wederom in ons midden de heer Nauta, als vertegenwoordiger van het Centraai Comité in Nederlandsoh- Indië, terwijl wij er ons over verheugen, dat de Afdeeling Curacao voor de derde maal ver tegenwoordigd is, thans in den persoon van den heer Dr. H. S. Boogaart. Een bijzonder woord van welkom moge ge richt worden tot de hier aanwezige vertegen woordigers van den Koninklijken Nationalen Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp, bij Ongelukken „Het Oranje Kruis", hun aan wezigheid onderstreept de voortdurende aan gename verstandhouding tusschen dezen Bond en het Nederlandsche Roode Kruis. Het is een weemoedige gedachte, dat telken jare leden aan onzen Kring ontvallen, dat be kende gezichten voor altijd gemist worden op onze vergaderingen: ik moet U ditmaal de namen noemen van Mevrouw Weissenbruch, geb. Weissenbruch, Mevrouw Leverkamp geb. Planten, en van den heer D. J. A. van der Kroon, wier nagedachtenis in dankbare her innering zal blijven bij het Nederlandsche Roode Kruis. Weemoed vervult ons eveneens bij hét denk beeld. dat het lid van het Dagelijksch Bestuur, Hoofd van het Ziekenhuiswezen, Dr. M. Rut gers, zeer onlangs wegens gezondheidsredenen het besluit moest nemen, af te treden; wij weten, dat deze beslissing ook hem leed heeft gedaan. Met groote dankbaarheid gedenken wij het zeer vele, dat door den heer Rutgers voor het Nederlandsche Roode Kruis werd verricht. Zoo straks zal de vervulling van deze vaca ture aan de orde worden gesteld. Ongetwijfeld spreek ik uit uw aller naam, indien ik een woord van warmen dank richt tot de Afdeeling Beverwijk, op welker uitnoo- diging de algemeene vergadering dit jaar hier plaats vindt. De voorbereidingen plegen aan het bestuur der ontvangende afdeeling veel arbeid, tijd en overleg te kosten. Moge het bestuur der afdee ling Beverwijk, wanneer wij allen dezen avond wederom in verschillende richtingen huiswaarts keeren, zijn belooning vinden in dë algemeene erkentelijkheid voor de ont vangst, welke ons hier werd bereid. Het tijdvak overziende, dat ons scheidt van de algemeene vergadering te Rotterdam, mo gen wij met dankbaarheid vaststellen dat ons land voor natuur- of andere rampen mocht bewaard blijven- Het Nederlandsche Roode Kruis zet zijn zegenrijken arbeid voort; ook wij ondervinden de ongunst der tijden en dienen daarmede re kening te houden; doch hoog boven ons schit. terende figuur van Henri Dunant en znij ideaal, die ons tot richtsnoer dienen. Voor zoover er overigens aanleiding be staat, uwe aandacht nog op enkele bijzondere punten te vestigen, noodig ik den Secretaris- Generaal uit zich daarvan te willen kwijten bij het uitbrengen van het jaarverslag. Ik verklaar thans deze algemeene vergade ring geopend en geef het woord aan den Se cretaris-Generaal. Op het oogenblik, dat ik, aldus mr. dr. F. W. Donker Curtius, de eer heb voor het eerst verslag aan deze vergadering te doen, moge de eerbiedige wensch uitgesproken worden, dat het God behage, dat dit eerste verslag tevens het laatste moge zijn buiten tegenwoordigheid van Zijn Koninklijke Hoogheid uitgebracht. Het jaarverslag opent met te herinneren aan het in het afgeloopen jaar gevierde zilveren jubileum van Prins Hendrik. Dankbaar op die dagen onzen Koninklijken Voorzitter te heb ben kunnen omringen, schrijden wij hoopvol verder. Hoopvol zeker niet in dien zin, dat een op lossing van de vraagstukken waarbij misschien het bestaan van de westersche beschaving be trokken is, zich zooveel duidelijker tegen den donkeren achtergrond van inspanning en zor gen afteekent, doch hoopvol omdat zelfs wan neer men zijn blik beperkt tot ons terrein, men toch wei zeer sterk den indruk krijgt dat van een opofferend idealisme, in kommervolle da gen wellicht nog meer dan in tijden van grooten voorspoed groote kracht uitgaat. Is het immers niet hoopvol, dat een Ver- eeniging als de Kon. Ned. Voetbal Bond tel kenmale nauwer aanraking met ons zoekt, wanneer het haar te doen is physieke presta ties in dienst te stellen van hoogere belan gen? Vanaf 1930 heeft de Bond, door onze tusschenkomst, geen onaanzienlijke bedragen beschikbaar gesteld voor de Nederlandsche kinderen in Duitschland en deze band is op verschillende manieren nog nader aangejiaald. In het in druk verschenen jaarverslag wordt uitvoerig melding gemaakt van het werk der verschillende kringen en afdeelingen, bene vens is hier in opgenomen het verslag betref fende de transportcolonnes, terwijl uitvoerig de Roode Kruisoefenirig in Raalte en omstre ken in Juni van het vorige jaar gehouden, wordt gememoreerd. de Kennemer Wandelclub te Beverwijk e. o. Dit werd goedgekeurd. Uitvoering der Winkelsluitingswet besproken. Het- bestuur zal stappen doen om ook in Heemskerk gedurende de zomermaanden de winkels op Zondagen geopend te krijgen. Aan de orde bespreking financiën. Daar door de regeering een bedrag beschik baar zal worden gesteld voor den middenstand werd goedgevonden dat het bestuur een com missie van bijstand zal benoemen om deze zaak uit te werken. WIJK AAN ZEE RAADSVERGADERING. HEEMSKERK DE WINKELIERSVEREENIGING. De Winkeliersvereeniging hield dezer dagen een ledenvergadering in het café van de Wed. D. van Egmond, onder leiding van den heer P. G. Henneman. Het bestuur stelde aan de ver gadering voor, f 5 subsidie te verleenen aan De tweede zoon van koning Leopold, prins Albert van België, is gisteren te Luik gedoopt. De kleine is dezer dagen met prinses Josephine Charlotte en kroon prins Boudewijn voor het eerst gefotografeerd Donderdagavond vergaderde de gemeente raad onder voorzitterschap van burgemeester H. Rothe. Afwezig waren de heeren Melchers en Poort stra. Na vaststelling der notulen kwam in behan deling het voorstel van B. en W. om een ge meenschappelijke regeling te treffen met de gemeente Beverwijk omtrent de toelating van leerlingen uit de gemeente Wijk aan Zee en Duin op de bijzondere bewaarscholen, die subsidie uit de gemeentekas van Beverwijk ontvangen. De heer Kruithof vroeg of niet reeds vroeger een regeling was getroffen. De voorzitter bevestigde dit, maar die regeling was niet geheel naar het genoegen van Ged. Staten. 2ör is nu een nieuwe bepaling opgenomen ten behoeve van de controle. De heer Kruithof vond een minimum van tien achtereenvolgende schooldagen zeer laag. heerd is, zoo aan banden wordt gelegd, antwoordde spr. den heer Kruithof nog, dat de controle zoodanig wordt, dat B. en W. voortdurend op de hoogte blijven van het aan tal leerlingen, dat de scholen bezoekt. De heer Gijsberts stelde voor het aan tal achtereenvolgende dagen gedurende welke een kind de scholen bezoekt om als school gaand te zijn ingeschreven op 20 te bepa len. De heer v. d. C o 1 k vroeg of de regeling ook gold voor de onlangs opgeheven openbare bewaarschool. De Voorzitter antwoordde, dat het ge meentebestuur van Beverwijk geen bezwaar had leerlingen ook op die school toe te laten voor zoover de plaatsruimte dit toelaat. Het voorstel van den heer Gijsberts werd in stemming gebracht met het resultaat, dat de stemmen staakten. De verordening kon niet verder in behandeling komen. (Wethouder Zuiderduin stemde eerst tegen, daarna corrigeerde hij zijn stem in voor). Vervolgens stelden B. en W. voor de voor waarden te aanvaarden, waaronder de re geering bereid is een bijdrage te verleenen in de kosten der gemeentehuishouding. De heer Gijsberts vond het treurig, dat een gemeente, die altijd correct en zuinig be heerd is, zo aan banden wordt gelegd. De Voorzitter kon darop niet anders dan bevestigend antwoorden, maar voor het verkrijgen van de regeeringsbijdrage was de raad genoodzaakt de gestelde voorwaarden die voor alle steun behoevende gemeenten gelijk zijn te aanvaarden. De regeering was bereid een bijdrage over het dienstjaar 1933 te verleenen van f 52.750. Het was B. en W. volgens verklaring van den voorzitter gebleken, dat de steun van Rijkswege het karakter van een renteloos voorschot draagt en dat met de terugbetaling een aanvang moet worden gemaakt in het jaar, volgende op dat, warin voor het eerst op de begrooting geen onderstand in de kos ten der gemeentehuish'ouding is geraamd. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. heeft de raad daarna de door het Rijk ge stelde voorwaarden aanvaard. Ingevolge Art. 101 der L.O.-wet werd de drie-j aarlijksche verrekening ten behoeve van de Duinwij kschool vastgesteld. Tenslotte werd op verlangen van Ged. Sta ten een aanvullend artikel vastgesteld voor de verordening op de bad- en zweminrichtingen ter bestrijding van de ziekte van Weil. Het artikel behelsde de bepaling, dat geen bad- en zweminrichtingen in de egmeente mogen worden opgericht zonder vergunning van B. en W. Bij de rondvraag informeerde de heer Schelvis naar het toegekende subsidie ten behoeve van de bewaarschool te Wijk aan Zee. De Voorzitter kon daaromtrent nog geen zekerheid geven. Spr. achtte de kans groot, dat het subsidie gehandhaafd zou blij ven. De heer G e ij s bepleitte o.m. opruiming van het struikgewas op den hoek van de Groenelaan en den Romerkerkweg. De Voorzitter antwoordde, dat de eige naar wel toegezegd heeft het uitzicht be nemende struweel te zullen verwijderen, maar bij deze toezegging is het dan ook geble ven De heer B a k k u m informeerde belang stellend naar den uitslag van het onderzoek, dat zou worden ingesteld naar een mogelijke rioleering van den Grooten Houtweg. Wethouder Tervoort kon slechts mede- deelen, dat het onderzoek nog steeds moest geschieden. Het zou echter deze week gebeu ren. De heer Gijsberts had een dringende be hoefte aan urinoirs ontdekt in de badplaats. Als er ruimte en geld voor was, zou de Voorzitter trachten aan het verlangen van1 den heer Gijsberts tegemoet te komen. Toestand baart geen directe zorg Koningin komt terug uit Zwitserland. Prins Hendrik moet wegens een plotseling opgekomen ongesteldheid eenige dagen rust houden op medisch advies. Ten gevolge daar van wordt de vergadering van Het Roode Kruis welke heden te Beverwijk door den Prins met een rede zou worden geopend, ge presideerd door den ondervoorzitter, die dan de rede zal uitspreken welke Prins Hendrik zou houden. In aansluiting aan het bovenstaande kan het Corr. Bureau nog mededeelen, dat de Prins gisterochtend in het gebouw van Het Roode Kruis te 's-Gravenhage, waar hij zich voor werkzaamheden bevond, door een lichte flauwte werd bevangen. De Koningin en de Prinses zijn van het voorgevallene op de hoogte gesteld. De Koningin is van plan binnenkort haar verblijf in het buitenland te beëindigen ten einde zich persoonlijk op de hoogte te stel len van den toestand van Prins Hendrik. Over den toestand van Prins Hendrik is Donderdagavond te tien uur het volgende officieele communiqué uitgegeven: „Z.K.H. heeft de overbrenging naar het Paleis zeer goed doorstaan. De toestand is hedenavond naar omstandigheden zeer bevre digend". Prins Hendrik voerde gistermorgen bespre kingen in het Roode Kruisgebouw o.a. over de vergadering te Beverwijk. Hierbij is hij plot seling onwel geworden en geruimen tijd bui ten kennis gebleven. Nadat hij eenige uren in een fauteuil had gerust, verbeterde de toe stand van den Prins zoodanig, dat hij in den namiddag eenig voedsel tot zich kon nemen. Omstreeks kwart over vijf is Prins Hendrik per auto naar het paleis aan het Noordeinde overgebracht. Toen had hij zich al in zoo verre hersteld, dat hij den wensch te ken nen gaf heden zijn correspondentie verder af te handelen. Hedenmorgen werd bekend gemaakt: De Prins heeft een vrij goeden nacht ge had. Zijn toestand geeft op het oogenblik geen reden tot bijzondere ongerustheid. De Koningin wordt hedenmiddag reeds in Den Haag verwacht. BERLIJN, 28 Juni. (V. D.) Groot opzien is gebaard doordat bekend werd, dat Adolf Hitler met betrekking tot het conflict tusschen Stahlhelm en S. A. zich rondweg zou hebben uitgesproken tegen zijn eigen stormtroepen en de partij zou hebben gekozen van de oud strijders. Dit wordt beschouwd als een buiten gewoon groote overwinning voor de conserva tieve elementen binnen het regime. Voor zoover thans omtrent de in dit verband door Adolf Hitler gedane stappen bekend is, heeft de Rijkskanselier den minister van ar beid en leider van de Stahlhelm, Franz Seldte' medegedeeld, dat hij zich volkomen houden zou aan de indertijd gesloten overeenkomst en dat hij weigerde de N.S.D.F.B. (d.w.z. de Stahl helm) te ontbinden gelijk dit door de Bruin- hemden wordt geëischt. Dit besluit van den Rijkskanselier beschouwt men algemeen als een belangrijke stap naar rechts tegenover de wassende en steeds bit terder wordende oppositie van de radicale elementen in de nationaal socialistische par tij. Uiteraard wordt ook verband gelegd tus schen dit besluit en de redevoering van vice- kanselier Von Papen, waarin deze openlijk zijn critiek op het regime tot uiting bracht. Goebbels: „Waaraan ont leent men het recht van critiek?" KIEL, 27 Juni. (D.N.B.) In een hier gehou den rede richtte Dr. Goebbels zich tegen de critici. Hij stelde de vraag waaraan iemand, die tot dusver geen vinger had uitgestoken om Duitschland uit de gruwelijke vertwijfe ling los te scheuren, het recht ontleende fou ten te zoeken bij degenen, die dag en nacht hadden gewerkt en hun hersenen hadden ge pijnigd om-het volk te helpen. Dit soort menschen is laf en onderdanig ris zij een harde hand voelen, maar brutaal en aanmatigend als men consideratie met hen heeft. Goering: „De kerk moet zich hervormen" en: „God gaf ons een leider, als geen ander volk bezit". KEULEN, 26 Juni. (D.N.B.) Gisteravond heeft minister Goering hier een rede gehou den, waarin hij eveneens over de critici en vervolgens over de kerkelijke kwestie sprak. Hij herhaalde dat ieder vrijheid van ge loof heeft, dat de nationaal-socialisten kerk en geloof niet onderdrukken en dat nimmer maatregelen zijn genomen tegen ambtenaren alleen omdat zij katholiek waren. De nationaal-socialistische beweging wenscht niets vuriger dan een godsdienstvrede, maar aangezien zij haar beginselen niet zal opge ven zal de kerk zich moeten hervormen. Tenslotte drong de spreker er nog op aan vertrouwen te blijven stellen in den leider: wie dit vertrouwen tracht te ondermijnen is een verrader. Wij hebben een leider zooals God geen en- kel volk een heeft geschonken. SCHEEPVAARTBERICHTEN HOLLAND—AM1ERIKA LIJN Bilderdijk, Rotterdam n. New-Orleans p. 27 (8.15 v.m.) Scilly. Statendam 27 van Rotterdam te New-York. Narenta Vancouver n. Rotterdam 27 (9 59 v.m.) 130 mijl N. van Land's End. HALCYON LIJN. Stad Vlaardingen 27 van Kirkenes. Stad Dordrecht 28 v. Rotterdam li, Bagnoll. Stad Zaandam 27 v. Oran n. San Juan (Sp.) Rozenburg 27 van Palermo naar Susa Stad Arnhem, Derwenthaugh n. Oxelosund p 26 Elseneur. HOLLAND—AFRIKA LIJN Heemskerk uitr.) 27 van Aden. Klipfontein 27 (9 n.m.) v. Rotterdam te Hamburg. Randfontein, Beha n. Rotterdam 28 v. Ant werpen en p. Vlissingen. HOLLAND OOST AZIëLIJN. Arendskerk (uitr.) 28 te Shanghai. Gaasterkerk 28 v. Rotterdam naar Dairen Zuiderkerk (thuisr.) 27 van Marseille. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Aagtekerk (uitr.). p. 27 Gibraltar, JAVA—CHINA—JAPAN LIJN Tjinegara 2-6 van Hongkong naar Manilla. Tjisalak 26 van Manilla te Hongkong. KON. NED. STOOMBOOT MIJ. Mars, 2S v. Amsterdam naar Rotterdam. Ajax, 28 van Oporto naar Vlgo. Baarn, 28 van Chili te Rotterdam. Bodegraven, Chili n. Amst. 27 van Cristobal Deucalion 27 van Mutzuna naar Piraeus. Juno 27 van Triest naar Fiunie. Pluto 27 van Carthagena naar Alicante. Poseidon 27 van Port au Prince n. Belize. Rhea 27 van Neufahrwasser te Danzig. Theseus 27 (6,15 n.m.) van Hamburg naar Amsterdam. Titus 28 van Amsterdam te Rotterdam. Venezuela 26 van Barbados te Cristobal. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Salland (thuisr.) 27 van Santos. Zeelandia (uitr.) 27 van Santos. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Kota Tjandi (thuisr.) p. 27 (5 n.m.) Perim. Slamat 28 van Rotterdam te Batavia. Kota Pinang 28 van Batavia te Soerabaja Dempo (uitr.) 28 (8 van.) te Marseille. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alwaki 28 van Hamburg te Rotterdam. SILVERJAVAPACIFIC LIJN. Silverguava 25 van Vancouver n. Batavia, STOOMVAART MIJ. NEDERLAND Tabinta (thuisr.) 28 te Marseille. Enggano (thuisr.) 27 te Londen. Batoe (thuisr.) 27 van Genua. STOOMVAART MIJ. OCEAAN City of Eastbourne, Dairen n. Rotterdam 26 van Colombo. Polydorus, Amst. n. Batavia p. 28 Gibraltar. Stentor. Batavia n. Hamburg 27 van Londen Polyphemus, Batavia naar Amst. p. 27 Dover MENESTHEUS, Japan n. Rotterdam via Londen 27 (0.54 v.m.) 450 mijl Z. van Land's End. City of Wellington 26 te Chinwangtao voor Rotterdam. City of Windsor, Dairen n. Rotterdam 26 v. Chinwangtao. Bennevis, Japan n. Rotterdam p. 28 Oues- sant, Aitreus Batavia n. Liverpool 26 v. Havre. Aeneas Japan n. Rotterdam 28 van Aden. Eurymedon Batavia n. Amsterdam 27 v. Colombo. Menestheus Japan naar Rotterdam via Lon den p. 28 Prawle Point. AANGEKOMEN 28 Juni: Acclivity ;m,s« Londen Oldambt m.s. Rotterdam Leander s.s. Lissabon Joma m.s. Londen Broughty s.s. Huil Vera s.s. Trangsund Gateshead s.s. Newcastle Hetton sa. Newcastle Rottum m.s. Londen Snar s.s. Archangel Mefyl s.s. Londen Shilka s.s. Leningrad Vechtstroom s.s. Huil Escaut m.s. Rotterdam Mar Caspio s.s. Bilbao VERTROKKEN. 28 Juni: Trompenberg s.s. Trangsund Nieuwendam ma. Nordenham Sigulda s.s. Riga Leander sa. Antwerpen Serula s.s. Liverpool Broughty s.s. Kirkcaldy Mars s.s. Rotterdam Hout voor Velsen. Het Noorsch stoomschip Snar is van Ar changel aangekomen met een lading hout voor de papierfabriek te Velsen. Weer in de vaart. Het stoameeiliB iZsanlstnd van den Kon, Hol landschen Lloyd. dat na zijn laatste aankomst te Amsterdam ongeveer twee maanden heeft stilgelegen, is weer in de vaart gebracht. Het stoomschip vertrok voor een tussoher. 's naar Bremen en Hamburg en komt daarna naar Amsterdam terug om volledig te laden voor Zuid-Amerika. Duitsche haringvisscherij. v*00^ Altona zijn drie stoom trawlers naar zee gegaan om deel te nemen aan de vangst van versche harng. Vervanging van de Dresden. Ter vervanging van het stoomschip Dres- nog dne toeristenreizen naar de Middellandsche Zee zou maken doch de vo rige week op de Noorsche kust verloren ging zal het stoomschip Berlin in dienst worden gesteld. Dit stoomschip is nog iets grooter dan de Dresden. Brand aan boord. Het te Grim'bv binnengeloopen Engelsche s.s. Porridge rapporteerde aan de scheeo- vaartautoriteiten aldaar, dat het op 53.39 N.B. en 2.45 O.L. (ongeveer 68 mijl N.W. van Haaks v.s.) het motorvisschersvaartuig Dan- brit G Y. 415 is gepasseerd. Dit vaartuig stond in brand en scheen door de bemanning ge heel verlaten te zijn, w

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 6