UIT HET BUITENLAND De achttiende Internationale Arbeidsconferentie. DE KAMPEERDERS Radiorede van President Roosevelt. Over zijn pro gramma. Dit is noch fascistisch, noch socialistisch, noch communistisch. Hij streeft een drieledig doel na: steun, herstel, hervorming. Zijn program heeft reeds goede successen opgeleverd. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS Door mijn program fascistisch, socialistisch of communistisch te noemen, bemoeilijkt men slechts den weg. die het Amerikaansche volk naar een betere toekomst leidt, opdat Amerika weer inderdaad „God's own country" mag worden, aldus president Roosevelt in zijn gis teren gehouden radiorede. De president gaf vervolgens een opsomming van de voornaamste wetten, waartoe het Con gres voornamelijk op zijn wensch besloten heeft, en verdeelde zijn program in drie etap pes, n.l. 1. Leniging van den nood. 2. Herstel van landbouw en industrie. 3. Algemeene hervorming en wederopbouw. Spreker wees er op, dat zijn program reeds goede successen heeft opgeleverd, o.a.: stij ging der loonen, tewerkstelling van arbeiders, stijging der koopkracht en verhoogde vraag naar landbouw- en industrieele verbruikspro- ducten. Algemeen is het vertrouwen en gevoel van veiligheid teruggekeerd en het volk moge zich afvragen, of de hiervoor betaalde prijs, n.l. het z.g. verlies van de persoonlijke vrijheid te hoog is geweest. Niemand heeft ook maar een van zijn grond wettelijke rechten verloren; slechts diegenen voerden oppositie en klaagden over verdruk king van de grondwet, die voor zichzelf streef den naar politieke of financieele voorrechten. Deze minderheid zal de regeering krachtig blijven bestrijden, zij zal de openbare functies niet laten bezetten volgens het par tij boek je, maar volgens de capaciteiten van den solli citant. Scherp gispte Roosevelt de door voorstan ders van fascisme of communisme op de New Deal geoefende critiek. Alles wat wij te doen hebben, aldus de pre sident, is de historische tradities van het Amerikaansche volk te handhaven. Andere volken mogen de democratie opoffe ren ten behoeve van de voorbijgaande prikke ling van autocratieën, wij herstellen het ver trouwen van het welzijn onder de heerschappij van het volk zelf. De bestaanszekerheid der Amerikaansche be volking vereischt dat betere voorzieningen worden getroffen voor de huisvesting, in ver band waarmede de nieuwe wet op de huisves ting door mij is onderteekend". De hulpbronnen van land en water zullen tot ontwikkeling worden gebracht, ten einde tegemoet te komen aan de behoeften der ste delingen. Regeeringsorganen zullen zorgdra gen voor een gezonde en passende bescherming tegen de wisselvalligheden des levens. Vervolgens kondigde Roosevelt opnieuw zijn plannen voor sociale hervorming aan, die in de volgende zitting van het Congres behan deld zullen worden. De president prees den ijver van het op reces gegane Congres, dat minder partij-egoïs me getoond' heeft, dan ooit eenig vredescon gres" sinds de,tijden van Washington. gen de regeeringen van deze landen, tot een onmogelijkheid, terwijl in andere landen, zoo als Japan, de zwakheid der vakorganisaties haar niet in staat stellen de r-egeering toom te houden. Een algemeene werkstaking tot het verhinderen van den oorlog wordt dus ondoelmatig geacht. De verantwoordelijkheid om het uitbreken van een oorlog tegen te hou den, zegt het memorandum, dient trouwens niet op de vakbeweging te worden geworpen. Vervolgens wordt uitvoerig de vredespoli tiek van Labour omlijnd. De houding van pa cifisme onder alle omstandigheden., van met gekruiste armen -toezien, wordt nadrukkelijk opgegeven. Een duidelijke scheidingslijn wordt getrokken tussclien een agressie-oorlog een oorlog", ondernomen tot verdediging van het collectieve vredesstelsel. wélke laatste, naar het in het memorandum uitgesproken oordeel, onder bepaalde omstandigheden noo- dig zou kunnen blijken. Treedt de Britsche minister van arbeid af? Naar te Londen verluidt, zou de Engelsche minister van Arbeid, Betterton, voornemens zijn af te treden zoodra hij het voorzitterschap van het onlangs ingestelde Bureau voor Werk- loozenondersteunmg zal hebben aanvaard. Gezien het groote belang dezer functie zou door het aftreden van Betterton een recon structie van het kabinet vrijwel onvermijde lijk zijn. Daar MacDonald, de voorzitter van den ministerraad, Zondag a.s. voor drie maan den met vaeantie gaat, wordt een beslissing over Betterton's aftreden nog dezer dagen verwacht. Dam Je. Amerika. Antwoord der Vereen. Staten aan Duitschland. Het staatsdepartement heeft aan den Duit- sclien zaakgelastigde het antwoord op de Duitsche nota in zake liet transfermoratorium overhandigd, zoo verneemt de Tel, uit Wash ington. Het antwoord is gelijktijdig gepubli ceerd met de Duitsche nota, waarin de rede nen voor liet moratorium-uiteengezet worden. In de Amerikaansche nota wordt verklaard, dat de Vereenig de Staten op de hoogte zijn van de financieele moeilijkheden van Duitsch land.' Evenwel is de Amerikaansche regeering van meening, dat de Duitsche regeering voor een groot deel verantwoordelijk is voor de situatie, waarin Duitschland zich momenteel bevindt tengevolge van de politiek, welke door het Hitler-régime is gevolgd. De Duitsche regeering is er ongetwijfeld van op de hoogte, dat deze politiek in ver- verschillende deelen van de wereld oppositie heeft uitgelokt, welke tot uiting is gekomen in verschillende handelseonflieten en waar schijnlijk ook in de vermindering van -de transfercapaciteit van Duitschland. De Ver eenigde Staten rekenen er op, dat Duitschland alle pogingen in het werk zal stellen om te betalen. (De minister van- Buitenlandsche Zaken, Cordell Huil, heeft hieraan toegevoegd dat door het moratorium de ontwrichting op fi nancieel gebied en van den internationalen handel zal -toenemen en dat de internationale samenwerking om de economische wereld problemen op te lossen zal worden -ontmoe digd. Minister Huil heeft kennis genomen van de berichten, dat crediteuren uit andere landen een pref eren tieele behandeling zouden kun nen verkrijgen door overeenkomsten, welke tus-schen deze landen en Duitschland gesloten zouden worden. Minister Huil protesteert krachtig tegen een discriminatie ten -nadeele van, de Vereenigde Staten. Engeland. Labour thans tegen algemeene werkstaking als oorlogs- bestrijding. Het denkbeeld tot het afkondigen van een algemeene werkstaking, wanneer een oorlog dreigt uit te breken, is door de leidende in stanties van de Britsche La-bourpartij en het Tra des Union Congress definitief opgegeven, daar men tot de conclusie is gekomen, dat een algemeene werkstaking een. oorlog niet -kan verhinderenDeze conclusie is vastgelegd in een memorandum, dat in een gezamenlijke zitting van genoemde instanties is opgesteld en waarin de labour-politiek ten opzichte van oorlog en vrede nader w-or-dt gedefinieerd. Dit memorandum zegt o.m. het volgende: Het ontbreken van een -onafhankelijke vak beweging in landen als Duitschland, Italië, Oostenrijk en andere staten, maakt het uit roepen van. een algemeene staking, gericht ter Spaansche vloot naar Valencia gedirigeerd. Uit Gibraltar wordt gemeld: De Spaansche vloot heeft zich op bevel der regeering. Donderdagmiddag om drie uur van Algeciras naar Valencia begeven. Het schijnt dat men te Madrid ernstig bevreesd is voor het uitbreken van een oproer te Barcelona in ver band met het conflict tusschen de Spaansche regeering en die van Catalonië ZILVEREMBARGO IN AMERIKA UITVOER SLECHTS MET REGEERINGS- LICENTIE. Naar de Tel. uit Washington verneemt heeft de Amerikaansche-, minister van Fi nanciën Morgenthau, een embargo afgekon digd op den export van zilver. De zilveruitvoer zal voortaan slechts kunnen plaats vinden wanneer de regeering een licentie verleent. Men gelooft dat deze maatregel is genomen als uitvloeisel van de politiek der regeering, die ten doel heeft het zilver wederom zijn vroegere beteekenis te geven. Drie uitzonderingen zullen er op dezen re gel, dat geen zilvermetaal zonder licentie mag worden geëxporteerd, bestaan t.w.: in de eerste plaats voor bewerkt zilver; in de tweede plaats voor metalen die zilver bevatten, doch slechts in een naar verhouding zeer kleine hoeveelheid; in de derde plaats voor buitenlandsche zil ver-en muntstukken. Onder speciale voorwaarden zullen export licenties worden toegestaan indien minister Morgenthau de overtuiging heeft: lo. dat het zilvermetaal dient om een ver bintenis na te komen die buiten de Vereenig de Staten is aangegaan vóór of op den datum waarop het embargo is afgekondigd, of 2o. dat het zilver eigen-dom is van een er kende vreemde mogendheid of van een bui tenlandsche c-entrale bank; 3o. dat het zilver is geïmporteerd voor on- middellijken herexport; 4o. indien het zilver van 0.8 gehalte fijn of minder is; 5o. indien het zilver bestemd is met goed keuring van den president voor andere doel einden, die niet in strijd zijn met de zilver- wet. Naar aanleiding van het afgekondigde embargo op den zilver-export schrijft de correspondent van de „New-York Times" te Washington, dat deze maatregel een slag is die toegebracht wordt aan de internationale speculatie. Genoemde correspondent gelooft te weten, dat tot h-et embargo besloten is na dat het ter kennis van de regeering gekomen was, dat schikkingen werden getroffen voor den export van 3 millioen ounces zilverme taal. Blijkbaar werd deze export door de speculatie voorbereid, die op grond van de zilverpolitiek der regeering de meening is toegedaan, dat een hoogeren prijs voor het zilver zal kunnen worden bedongen, indien het zilvermetaal in het buitenland wordt ge houden dan wanneer het in de Vereenigde Staten aanwezig is. In dit verband wordt opgemerkt, dat de regeering ingevolge de wet inzake den aan koop van zilver niet meer betaalt dan 50 $-cent per ounce voor alle zilvervoorraden die in Amerika worden gehouden. DUITSCHE KERKVREDE DUURT SOMMIGEN TE LANG. MOET RIJKSBISSCHOP MüLLER AFTREDEN? Een laatste week vol spanning. Amerika's toetreding tot de Internationale Arbeidsorganisatie. De Weder- landsche regeering nog steeds niet in den Raad van Beheer gekozen. De strijd om de 4Q°urige arbeidsweek. De resolutie-Serrarens over het Saargebied en de onhoudbare leer van het „quorum"! Gelijk reeds gemeld, is de positie van Rijks bisschop Müller, vooral na de redevoering, waar in Goering ook den kerkstrijd ter sprake beeft gebracht, eenigszins wankel geworden. Er verluidt thans dat de Rijksbisschop een laat ste poging heeft ondernomen om tot overeen stemming te komen met de 'Vrije Synode be weging. Hij zou regelingen hebben getroffen voor een bijeenkomst te Erfurt van de voor- loopige commissie ter uitbreiding en wijziging van de kerkgron-dwet. Deze bijeenkomst zou Vrijdag plaats hebben gehad. Uitnoodigingen tot bijwoning der bij eenkomst zou-den zijn gezonden aan Bisschop Meiser. het hoofd, van de Beiersche Lan-ds- kerk, Bisschop Wurm van de Wurtemberg- sche kerk en Dr. Von Bodelschwingh, doch dezen zouden hebben geweigerd aan de uit- moo-diging gevolg te geven, daar zij, in over eenstemming met het besluit, dat zij op de Vrije Synode van Barmen hebben ond-ertee ken-d, geen onderhandelingen wenschen te voeren over grondwetshervormin-gen, zoolang het autocratische bestuur van Dr. Müller in functie blijft. Inmiddels groeit de Belijdenis-beweging snel en schijnen ook invloedrijke politieke autoriteiten, een wassend ongeduld te gevoe len ov-er het mislukken van -de pogingen tot herstel van den vrede in -de kerk, zoodat men verwacht dat de bijeenkomst van Erfurt wei nig zal kunnen uitrichten. Ook de invloed van de Geloofsbeweging der Duitsche Christenen, schijnt in de nationaal- socialistische partij zienderoogen te tanen. Dit laatste staat vooral in verband met de Noorsch Germaansche theorieën van Rosenberg en van de Duitsche Geloofsbeweging', die vooral on der de Hitl-erjeu-gd veel aanhang vinden. Reeds zijn predikanten van de Geloofsbeweging der Dui-tselie Christenen op bijeenkomsten, waar zij de Nazi-uniform droegen, lastig gevallen en heeft men hen reeds verscheidene malen hun uniform doen uittrekken. In Wurtemberg is professor Hauer, het hoofd van de Duit sche Geloofsbeweging, althans volgens zekere nog niet bevestigde berichten benoemd tot leider van opleiding en instructie voor de ge- heele streek. BRITSCHE MINISTER VAN OORLOG TE PARIJS. MET DEN CHEF VAN DEN GENERALEN STAF EN 41 OFFICIEREN. De Engelsche Minister van Oorlog, Löid Hailsham, vergezeld van den chef van den En gelsehen Generalen Staf generaal Sir Archi bald Montgomery Massingberg, en 41 hooge Engelsche officieren, zijn te Parijs aangeko men. Omtrent het doel van het bezoek der offi cieren wordt slechts medegedeeld, dat zij Vrij dag een tocht zouden maken naar de vroegere slagvelden aan de Aisne. EEN NIEUW TOESTEL VOOR KINGSFORD SMITH. VOOR DE LUCHTRACE LONDEN MELBOURNE. Sir Charles Kingsford Smith is onder de deelnemers aan de komende luchtrace Lon denMelbourne. Voor dezen tocht heeft hij. zoo meldt de Tel., een Amerikaansch toestel gekocht, een „Lockheed". Het is een één- motorig toestel, dat volgens schatting een kruissnelheid van 210 mijl per uur kan berei ken en een actie-radius van 3000 mijl bezit. Met hetzelfde schip, waarmede het vliegtuig uit Amerika naar Australië wordt verscheept, keert Kingsford Smith naar Australië terug. Nadat het toestel in Australië is gemonteerd heeft proefgevlogen, zullen Kingsford Smith en Taylor die in de luchtrace Sir Charles als tweede piloot zal begeleiden het toestel naar Ehgeland overvliegen. Dit zal waarschijnlijk in September gebeuren. De wedstrijd begint op 20 October. Taylor heeft in 1933 reeds met een drie- motorigen „Fokker", welke toebehoorde aan den bekenden Amerikaanschen vlieger Ulm, een vlucht van Australië naar Engeland en terug gemaakt. GEHNèVE, 2-6 Juni 1934. Al was het ook wel te vermoeden, dat op de zoo rustige eerste twee weken der Acht tiende Internationale Arbeidsconferentie een heel wat spannender laatste week volgen zou, nieman-d had toch de velerlei verrassingen voorzien, die de vorige week aan deze Con ferentie een zoo ongewone levendigheid ge geven hebben, dat tenslotte -zelfs die Volken bondsjournalisten, die voor „slechts" sociale vraagstukken een ongeneeslijke minachting plegen te hebben, een verder wegblijven uit de Arbeidsconferentie niet langer op hun ver antwoording durfden nemen! Inderdaad was de vraag, of de Vereenigdi Staten van Amerika officieel tot de Interna tionale Arbeidsorganisatie zouden toetreden, van geen gering belang'! Al had het Congres bij de aan President Roosevelt verleende machtiging tot toetreding daaraan ook uit drukkelijk de voorwaarde verbonden, dat daar uit geen enkele verplichting uit het Volken bondsverdrag zou mogen voortvloeien, het is toch duidelijk, dat de aanvaarding door Ame rika van het gewone lidmaatschap van de Internationale Arbeidsorganisatie, die nu een maal een onderdeel van den Volkenbond is, het Amerikaansche volk nog veel meer dan tegenwoordig toch reeds geschiedt met „Gene ve" in aanraking zal brengen. Bovendien zul len echter de Amerikanen, wanneer zij voor taan met de volle rechten van het lidmaat schap aan de Internationale Arbeidsconferen- ties zullen deelnemen, daar een invloed op de sociale wetgeving kunnen uitoefenen, die met hoog genoeg kan worden aangeslagen Er was dus algemeene spanning, toen be kend werd, dat Amerika wellicht nog tijdens deze Conferentie zich voor het lidmaatschap zou aanmelden. Zoo ver is het tenslotte nog niet gekomen. Doch een hooge mate van waar- schijnlijkhed bestaat thans toch, dat heel spoedig Amerika tot de gewone leden dei- Arbeidsorganisatie zal behooren. Wanneer President Roosevelt den Amerikaanschen Consul te Genève de opdracht geeft, om de resolutie van het Amerikaansche Parlement, die President Roosevelt töt de toetreding ge machtigd heeft, ter kennis van Directeur Butler te brengen met de mededeeling, dal Roosevelt een eventueele uitnoodiging dei- Conferentie, om toe te treden, gunstig zou beantwoorden, en wanneer die uitnoodigini dan nog dienzelfden dag onder algemeene geestdrift tot President Roosevelt gericht wordt, dan mag men zeker wel vertrouwen, dat de zaak „beklonken" is Intusschen, hoe vaak hebben wij hier niet ook reeds gemeend, dat Amerika's toetreden tot die andere Vol kenbondsinstellingen, het" Haagsche Inter nationale Gerechtshof, vrijwel een zekerheid was geworden! Toch hebben steeds weer nieu we, intriges. yan de. Amerikaansche vijanden yan „Genève" deze' toetreding weten te ver hinderen. Zoo kan ik bok niet Ontkennen, dat ondanks alle juichkreten van verleden Vrijdag, ondanks de plechtige ontvangst der Ameri kaansche delegatie In de Conferentiezaal dij jeheel herinnerde aan het „als het kindje bin nenkomt" bij de verwelkoming van nieuwe Volkenbondsleden in de Volkenbondsverga dering, een gevoel van 'ontnuchterende on zekerheid ons bij het scheiden van de markt Zaterdag toch nog beving, toen de 18e Inter nationale Arbeidsconferentie gesloten werd, zonder dat Roosevelt's „Ja" op de Geneefsche uitnoodiging reeds'was binnengekomen! Zeker in de leidende kringen der Conferentie is men nog overtuigd, dat 95pCt kans bestaat, dat Amerika aan de 19e Internationale Arbeids conferentie als gewoon lid zal deelnemen, Maar juist die 5 pct.-gevaar-kansen had men dooi' de snelle uitn-oodiging, nadat Butler den wenk van den Amerikaanschen Consul AANSLAG OP DEN TREIN VAN GANDHI. IJZEREN STAVEN OP DE RAILS. Wederom is een mislukte aanslag gepleegd op het leven van Ghandi, zoo wordt uit Bom bay gemeld. Even voordat de trein die den Mahatma vervoerde, passeeren zou, werden bij een stationnetje in de buurt van Poona ijzeren staven op de rails aangetroffen. DE OUDSTE MAN TER WERELD OVERLEDEN. Uit Istanboel wordt gemeld: De oudste man ter wereld, de ruim ander halve eeuw oude Zaro Agha, is overleden. ONZE DAGELIJKSCHE KINDER VER TEL LING. gekregen had, zoo gaarne, geheel willen doen verdwijnen 1 Intusschen hebben wij, Nederlanders, het aan de Amerikaansche toezegging van toe treding te danken, dat de- Nederlandsche re geering nog steeds buiten den Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau zal moeten blijven! Dit jaar scheen er een bijzonder goede kans te bestaan, dat Neder land gekozen zou worden. Want de Raad van Beheer is van 24 tot 32 leden uitgebreid, zoo dat ook de regeeringsgroep, die vroeger uit 12 leden bestond, vier nieuwe zetel$ meer zal tellen. De verkiezingen voor de komende ambtsperiode van drie jaren'vonden Zaterdag plaats. Het was eerst de bedoeling twee dier vier nieuwe zetels- aan Eu.ro,peeschestaten te geven, Nederland en Tsjechoslowakije. Doch de waarschijnlijke toetreding van de Vereenig de Staten van Amerika bracht een wijziging in deze afspraak. Voor de Europeanen, die toch reeds 8 van -du 12 bestaande zetels be zetten, bleef thans nog slechts één nieuwe zetel beschikbaar. Wie zou 'déze verkrijgen? Nederland of Tsjechoslowakije? Voor 'hen, die bij ervaring weten, dat de Nederlandsche ge delegeerden op de Geneefsche. conferenties, (vooral wanneer het om verkiezingen gaat), het bekende „Bescheiden-heit ist eine Zier" („Bescheidenheid is een sieraad") nimmer, verloochenen, doch dat de Tsjechen meer voor liefde hebben voor den volgenden regel van' dit gezegde en het „Doch weiter kommt mail ohne ihr" („Maar zonder haar komt men ver der!) steeds gedachtig blijven, kon het niefi twijfelachtig zijn, wie thans zou uitvallen. Tegenover de ruim 50 leden, dfe dp Tsjecho- Slowakije stemden, stonden dan o'ok slechts 9, die aan het- bescheiden muurbloempje^ Nederland hun stem nog .gaven! „Waarvoor, als ik het vragen mag?" „Wel" zei de agent, „jullie zullen moeten getuigen voor de rechtbank", en daar hadden ze waarachtig nog niet aan gedacht. En met een gewichtig gezicht zijn naam opgevend, stond Sietske voor den politieman. „Kom met me mee", zei de baron, toen de namen waren opgenomen. Het was nu langzamerhand weer rustig geworden. „Gaan jullie even je fietsen op den trein zetten, dan volg ik met de auto", zei de baron en de jongens, die wel wis ten, dat ze een fijn ritje tegoed hadden, haastten zich, na een hartelijk afscheid van de orgeldraaiers, om hun fietsen kwijt te raken. En toen ze buiten kwamen stond de baron al met zijn auto yoor en stapten -ze. in. Een ander onderwerp dat dë algemeen^ belangstelling trok, was natuurlijk de kwestie van de 40-urige arbeidsweek. Reeds bij den aanvang der conferentie stond het voor vrijwel allen vast, dat een conventie tot invoering van de 40-urige arbeidsweek in geen' geval de v-ereischte twee-dei-dén rhèèfdërheid zou verkrijgen, om te künheri wol'-den aange nomen. Men had echter een „eerste-klasse- begrafenis" verwacht: het verkrijgen van een weliswaar volstrekte, doch. niet twee-derden- meerderheid, zoodat de ontworpen con ventie, ofschoon niet aangenomen, toch een sympathie-verklaring van dë. meerderheid- der Conferentie zou verkregen hëóben Het is echter een depde-rangs-begrafenis geworden Een sma'déiijker dood van - een ontwerp- conventie kan men zich moeilijk denken! De ontworpen conventie bracht het-niet verder dan tot de behandeling van haar allereerste artikel! Bij de stemming hierover bleek, dat van de 140 stemgerechtigde gedelegeerden der regeeeringen, der werkgevers en der ar beiders slechts 52 aan de stemming hadden' deelgenomen, zoodat-het „quorum" van 70 (de helft van het aantal stemgerechtigden) niet bereikt was en art. 1 als verworpen moest worden beschouwd ondanks het feit, dat 44 gedelegeerden voor en slechts 8 tegen had den gestemd!! Hierdoor verviel van zelf de geheele verdere behandeling van het ont werp-conventie! Men kan begrijpen, dat de arbeidersgroep over een dergelijke smadelijke derde-rangs- begrafenis uiterst verontwaardigd was. On middellijk poogde de regeeringsgroep, wier leden zelf de hoofdschuldigen waren, door dat de meesten hunner zich evenals de werk gevers van stemming hadden onthouden, (gelukkig hadden de Nederlandsche regee- ringsgedelegeerden prof. Aalberse en mr. Joekes aan deze onthoudings-sabo-tage niet medegedaan en ronduit „Neen" gestemd, wat -de arbeidersgroep veel m-eer waardeerde dan al die stemonthoudingen der zoogenaamde „bevriende" regeeringsvertegen-woordigers uit Zuid-Amerika en andere landen), de ont stemming weder wat te kalmeeren.En het ge volg van heel wat onderhandelingen tus schen de leiders der regeeringsgroep en die der arbeidersgroep werd tenslotte, dat een resolutie werd aangenomen met 65 tegen 37 stemmen, waardoor de kwestie van de 40- urige arbeidsweek h-et volgend jaar nogmaals door de Internationale Arbeidsconferentie behandeld zal worden. Dus nóch een eerste rangs, nóch een derde-rangs begrafenis, doch' een wederopstanding! De werkgevers hebben tevoren ernstig tegen die we der opstandspo gingen gewaarschuwd; in aller belang zou h-et beter zijn d-e dooden te laten rusten. Doch de arbeidersgroep is vol vertrouwen, dat het volgend jaar althans een gedeeltelijke over winning (b.v. voor slechts enkele industrieën) brengen zal dank zij de krachtige ondersteu ning, die de Amerikanen dan aan een 40- urige arbeidsweek-conventie zullen ver leen en! .- Het „quorum" heeft op d-en allerlaatsten dag der Conferentie nogmaals bij een be langwekkende stemming ontbroken. De re solutie van Serrarens en Jouhaux, waarbij de aandacht gevestigd werd op de sociale be langen van de arbeidersbevolking in het Saargebied na de volksstemming, verkreeg 50 stemmen, terwijl 10 ertegen werden uit gebracht. Ook thans was het quorum van 70 dus niet verkregen en moest d-e motie van Serrarens en Jouhaux dus voor niet-aange- nomen worden verklaard. Als slechts 10 ge delegeerden „tegen" hadden gestemd, in plaats van zich van stemming t-e hebben ont houden, zou de motie zijn aangenomen! Van groot praktisch belang was de zaak niet. Men mag het wel als vanzelfsprekend beschou wen, dat ook de sociale belangen niet zul len worden veronachtzaamd! Doch dit voor beeld deed wed-er des te duidelijker de nood zakelijkheid uitkomen van een herziening der „quorum"-regeling, waardoor de para doxale toestand zal verdwijnen, dat men menigmaal om een voorstel ten val te bren gen, niet moet „tegen" stemmen, doch zich van stemming moet onthouden. Op deze Conferentie is het oneerlijke „spel van het quorum" zoo vaak gespeeld, dat men hopen mag dat de volgende conferentie door een reglementswijziging ervoor zorgen zal, dat dit spel voor goed is uitgespeeld! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 8