HET NIEUWE AVONDBLAD Visscherij-Snufjes 19e JAARGANG No. 225 ZATERDAG 28 JULI 19?4 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit bla.d gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij break van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. Het Jubileum der Kanaalvlucht Het is 25 jaar geleden dat Louis Blériot in zijn lichte vliegtuigje „een uitgebalanceerde plank" noemden de luchtvaart-technici het in later tijden over het Kanaal vloog. Veertig kilometer over zee: van Cap Grisnez naar Dover. Het was een wonder, een geweldige gebeurtenis in de rustige wereld van den jare 1909. Ik was nog 'n schooljongen, maar 'k her inner me heel goed hoe de kranten schreven over de nieuwste technische triomf der snel- voortschrijdende Europeesche beschaving. Vijf jaar later gebruikte die beschaving de nieuwe triomf al om bommen op onbeschermde steden te smijten. Er werden kleine kinderen mee vermoord. Niet veel nog, maar na 25 jaar kun nen we erop rekenen dat zij „de volgende maal" bij tienduizenden zullen uiteengereten worden. Dat is natuurlijk niet de schuld van Louis Blériot, maar hij moet hij dit jubileum van zijn heldendaad het was zonder eenigen twijfel een echte heldendaad wel gemengde gevoelens koesteren. Laat ons zeggen: ge mengde gevoelens, want dat klinkt zacht. Ik heb hem net afgebeeld gezien op de foto pagina van een Engelsche krant. Hij glim lacht ietwat wrang. Mevrouw Blériot staat naast hem en geniet zichtbaar. Nummer drie op de foto is de Engelsche minister van Lucht vaart Lord Londondery. Deze heeft juist ver kondigd dat Engeland den vrede bevorderen zal door een enorme uitbreiding van zijn aan tal oorlogsvliegtuigen. Hij bekijkt het echtpaar Blériot met den ietwat-superieuren nochtans weiwillenden „smile" die een Engelsch minis ter, bovendien Lord, zich tegenover zoo'n paar yreemdelingen tenvolle veroorloven kan. Er is nog een jubileum-foto in die Engelsche krant. Nog veel treffender geval. Tot viering van het Jubileum van de Kanaalvlucht is een Engelsche militaire vlieger, Plight-Lieutenant Tysson, het Kanaal ondersteboven overgevlo gen. Toen hij aldus startte kon hij zijn koers niet vinden. Sir Alan Cobham kwam hem te hulp en geleidde hem in een ander toestel. Het geheel staat op de foto afgebeeld. Aangrijpender symboliek ware nauwelijks denkbaar. Na Blériot in 1909, de held in het broze toe- Stelletje, de eenvoudige kleine man die z'n vliegtuig in z'n eigen werkplaats gebouwd had en vol trots zijn fiere vlucht ondernam thans het oorlogsmonster, ondersteboven Als Lord Londonderry gevoel voor humor Shad, voor galgenhumor in het bijzonder, zou hij deze vertooning niet hebben toegestaan. Al te duidelijk staat „de triomf der Europee sche beschaving" hier na 25 jaar op haar kop. En dat zij zoo koersloos is, dat zij door een •tweede vliegtuig geleid moet worden, voltooit het symbool op treffende wijze. Blériot vond zijn eigen koers wél. Maar is er iets koersloo- zer te bedenken dan het Europa van dezen tijd, met zijn Zuid-Amerikaansch-republikein- sche methoden in het centrum? U zult zeggen dat de civiele luchtvaart in die 25 jaar prachtige resultaten heeft bereikt. U zult denken aan de Pelikaan. Ik ook. Maar nu duizenden en nog eens duizenden oorlogs vliegtuigen in dit hyper-beschaafde werelddeel gereedstaan, en straks nog enorm in aantal zullen toenemen, met de afschuwelijke resul taten die zulk een bewapeningswedstrijd on vermijdelijk brengen moet (ik citeer hier H.M. de Koningin) geloof ik niet meer dat de pres taties van de civiele luchtvaart het waard zijn. Blériot persoonlijk verdient het jubileum van zijn daad. Voor de luchtvaart zie ik geen reden om feest te vieren. Zij is het ontzettend- ste gevaar geworden dat de wereld bedreigt. De menschheid is te zwak, te redeloos, te in competent gebleken voor de technische triomf van 1909. Luitenant Tysson symboliseert dat. De triomf is op haar kop gezet. R. P. IJMUIDEN DE KUSTVISSCHERIJ EN DE VISSCHERIJ IN HET IJSSELMEER Cijfers over Juni 1934. De Afdeeling Visscherij en van het Departe ment van Economische Zaken deelt het vol gende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer, waarbij de tus- schen haakjes geplaatste cijfers betrekking hebben op de maand Juni 1933. De weersgesteldheid was voor de uitoefe ning der visscherij over het algemeen gun stig, met uitzondering van het IJsselmeer, waar de vischgelegenbeid voor zeilvisschers met gaand want minder gunstig was en de Zuid-Hollandsche stroomen, waar de vissche rij in de derde week der maand vrij veel be lemmerd werd door stormweer. In de Lauwerzee en den Dollart en de Waddenzee en het niet-afgeloten gedeelte van de Zuiderzee werd de visscherij drukker, in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten daarentegen iets minder druk uitgeoefend dan in Juni 1933. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart, de Waddenzee en het niet afgesloten gedeelte van de Zui derzee, het IJsselmeer en de Zuid-Holland sche stroomen en zeegaten waren beter dan in Juni van het vorige jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aange voerde visch bedroeg n.t volgens voorloopige opgave respectievelijk in de Lauwerzee en den Dollart 522.010 (513.901) K.G. en f 8.8.15.— (f 7.128), in de Waddenzee en het niet afge sloten gedeelte van de Zuiderzee 2.664.092 .(3.035.994) K.G. en f 73.177 (f 56.304), in het IJsselmeer 534.846 (462.907) K.G. en f 251.334 (f 218.511), in de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten 391109 (154.609) K.G. en f 28.226 (f 20.133). Uit Zeeland werden verzonden 1.181.200 (1.62.900) K.G. mosselen ter waarde van f 14.468 (17.180). Oesters werden in Juni van dit jaar, evenals in de overeenkomstige maand van het vorige jaar, niet verzonden. In het IJsselmeer leverde de aalvissoherij met kuil- en kornetten over 't algemeen nog goede vangsten op, hoewel gemiddeld per vaartuig minder werd gevangen dan in Mei. Met de aallijnen en fuiken werd niet veel gevangen. De botvisscherij met staande net ten leverde over het algemeen slechts kleine vangsten op. Bij het Enkhuizerzand, het Vrouwenzand en den afsluitdijk waren de vangsten echter tamelijk goed, door de mo torvaartuigen met zware motoren werd, voor al in het Noordelijk gedeelte van het IJssel meer ,vrij veel bot in tien kuil medegevangen. In de Waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee waren de haring vangsten van weinig be teekenis meer. De ansjovisvisscherij met kommen bij Wieringen en langs de Friesche -kust leverde slechts kleine vangsten op. Een uitzondering hierop maakten de kommen benoorden den Pollen- dam en benoorden Harlingen. Hier werden goede vangsten gemaakt, terwijl de prijs van de ansjovis boven verwachting doorgaans iets boven de twintig cent per K.G. was. Enkele kommenvisschers behaalden dan ook een zeer loonend resultaat. In de kommen bij Wierin gen werd nogal wat geep gevangen, welke over het algemeen een lagen prijs opbracht Aan het einde der maand werd in enkele kommen veel makreel gevangen. De kuil- visscher/j op ansjovis werd zeer weinig uit geoefend. De vangsten waren niet loonend. Vanuit Den Helder werd nog door enkele vletten met de zegen gevischt. Hoewel meer ansjovis werd gevangen dan het vorige jaar, was deze visscherij toch weinig loonend. De botvisscherij, welke door enkele visschers met staande netten en met schutwant werd uit geoefend, leverde een tamelijk goed resultaat op, terwijl de uitkomste van de botpeur even eens niet slecht waren. Op de o est er p er ee elen beoosten Texel werden nog ongeveer 11 a 12.000 K.G. oesters uitgezet. Op consumptie mosselen werd niet gevischt. De visscherij op mosselen voor eendenvoeder werd door 13 Wieringer motorvaartuigen voortgezet. Van 5 tot en met 27 Juni werd de geheele Wad denzee opengesteld voor de Zeeuwsche vaar tuigen voor de mosselzaadvisscherijMossel zaad was echter niet aanwezig, zoodat klein halfwasmosselen werden gevischt. De vissche rij op alikruiken werd nog door enkele vaar tuigen van Wieringen en Texel uitgeoefend. De vangsten waren echter niet groot. Langs den afsluitdijk werden alikruiken geraapt, welke groot van stuk waren en dan ook een beteren prijs opbrachten. In de Lauwerzee leverde de garnalenvis- scherij wat betere vangsten op, terwijl de visschers de gevangen garnalen zelf konden drogen. Van de zijde der pellerijen was wei nig vraag. Aan liet einde der maand waren de garnalen bijzonder klein van stuk. In den Dollart en de Mems leverde de bot visscherij tamelijk bevredigende resultaten op. De garnalenvangsten bleven gering. HET VISSCHERIJ-CONFLICT TUSSCHEN ENGELAND EN NOORWEGEN. Naar aan The Fishing News wordt gemeld, is tot nu toe in de laatste 2 jaren reeds een tiental te Huil thuisbehoorende trawlers door de Noorsohe visscherij kruisers in de Noor- sche territoriale wateren aangehouden en daarvoor beboet. In sommige gevallen be droeg de boete met de kosten meer dan 300 En al deze gevallen achten de Engelsche schippers onrechtmatig, omdat zij buiten de 3-mijls zóne zijn gebleven. Intusschen is het conflict nog steeds niet bijgelegd en wanneer de Noorsche regeering geen bevredigend antwoord op de Engelsche nota geeft, zal de Engelsche regeering de trawlers laten vissohen onder bescherming van de marine. De geschiedensi is voor de Noorsche regee ring ver van gemakkelijk. De visschers langs de fjorden hangen heelemaal af van de op brengst der kustvisscherij en voor hen is een mijl minder eigen territorium een levens kwestie. ZOMERCOMPETITIE. Deze week werden de zomerwedstrijden voortgezet. De uitslag der tweede ronde luidt als volgt: J. RoelofsA. Ras 20 F. PostmaVrijhof 02 H. C. SouvereinG. Postma 02 F. Dukelv. d. Velde 02 WartenhorstA. Schager 20 v. d. VeldeF. Postma 11 De stand na de tweede ronde luidt: Vrijhof 4 p. v. d. Velde 3 p., G. Postma 2 p., (1 gesp.), Roelofs 2 p. (1 gesp.), Ras 2 p. H. C. Souve rein 2 p„ Wartenhorst 2 p, F. Postma 1 p. (1 gesp.), F. Dukel en A. Schaap 0 p. De crisis in het Visscherijbedrijf Velsensche huisvrouwen doen een beroep op de Neder- landsche huisvrouwen. „Eet eenmaal in de 14 dagen, of liever één keer per week visch." De afdeeling Velsen-IJimuiden van de Ne^ derlandsche Vereeniging voor Huisvrouwen heeft de volgende circulaire verzonden „aan de Nederlandsche Huisvrouwen." Over „Stervend IJmuiden" leest men aller wegen, en terecht! De visschersvloot ligt voor 5/6 stil. Onze nijvere visschersbevolking ver keert in nood! Duizenden leven op kosten van de gemeenschap. Daarin kan verandering ko men, indien de huismoeders willen helpen, en ze kunnen dat. Er wordt niets van U gevergd. Alleen help ons, eet éénmaal in de 14 dagen of liever één keer per week visch. Dat be- teekent brood voor velen. De re-eders kunnen dan weer een gedeelte van de vloot uit laten varen, die nu waardeloos ligt te worden in de havens. Gij Zuider- en Oosterlingen, die niet dage lijks met de zee in aanraking komen, helpt ons". Profiteer niet alleen in de vacantie van de genoegens der zee. Denkt aan de ellende, die achter U in de dorpen heerseht. Elen groot deel van de visschersbevolking van alle Noord-zeeplaatsen leeft van IJmuiden. Nederland is bekend om zijn saamhorig heidsgevoel! Een Nederlandsche vrouw, die door haar huwelijk met een buitenlander een 2e vaderland krijgt, schikt zich daar naar ze den en gewoonten, maakt zich de taal daar eigen. Doch is ze weer voor een bezoek in het Vaderland teruggekeerd, dan zegt ze: „ik ge voel me thuis in den vreemde, doch één ding vind ik er niet en dat is hulpvaardigheidsge- voel. E ennationale oproep om steun slaagt hier altijd, doch in 't buitenland nooit, daar lachen ze je uit!" A Is de Nederlanders nu in Oostenrijk en Hongarije komen, worden ze er met den grootst mogelijken eerbied behandeld*, want zeggen ze, de Hollanders hebben het komen de geslacht gered. Nu Nederlandsche vrouw, help ons nu ook, en eet onze Hollandscbe visch! U helpt dan diuzenden van uw eigen landgenooten. Onze burgemeester werkt met ons. Als een goed huisvader komt hij voor de belangen van zijn groote gezin op. Als de Nederlandsche huisvrouwen, rijk en arm, onze visch eten, hebben wij geen regee- ringssteun noodig. Toont het ons, vraagt visch, en met eenige maanden zult U in de couranten kunnen lezen, dat in IJmuiden de crisis wat begint te luwen, want een grooter deel van de trawlervloot is dan weer in de vaart gekomen. Gij hebt ons dan geholpen en de vrouwen hier zijn U er erkentelijk voor! „Als de nood het hoogst is, is de redding nabij", en die redding kunnen de Nederland sche huisvrouwen brengen! VELSEN Geen hoogere klasse voor de steunverleening. Maar thans huurtoeslag voor huren hooger dan 3. Burgemeester en Wethouders hadden de rgeeering verzocht, de gemeente in een hoo gere 'klas te plaatsen voor de steunverlee ning, waardoor het mogelijk zou zijn ge weest, de steunbedragen te verhoogen. De minister heeft hierop geantwoord, dat hij geen vrijheid heeft kunnen vinden, aan dit verzoek voorzien. Op het verzoek van bur gemeester en wethouders, den huurtoeslag te verbeteren, heeft de regeering medege deeld, dat zij bereid is, toe te staan, dat toe slag verleend wordt, zoodra de huur f 3 of meer bedraagt: Tot heden ging de huurtoe slag eerst in voor huren van f 3.50. De maxi mum-toeslag wordt door dezen maatregel verhoogd van f 1.50 tot f 2. De verhoogde huurtoeslag gaat reeds deze week in. De plannen voor de verstrekking van schoolvoeding Eenige bijzonderheden. TIJDENS DEN NAZI-PUTSCH TE WEENEN. Een foto genomen tijdens het gevecht in het Ravaggebouw. Een opgewonden menigte, die zich niet bewust was wat er feitelijk gebeurde, was in de buurt van dit gebouw samengestroomd. Men ziet op d,e afbeelding o.a. ook de brandweerauto's. Aangaande de plannen van het alhier op gerichte voorloopïg comité, tot het verstrek ken, van schoolvoedsel in den komenden win ter kunnen wij nog mededeelen, dat men zich voorstelt, de voedsel verstrekking ter hand te nemen gedurende het tijdvak van 1 of 15 Oc tober tot 15 Maart. Er is een werkplan in elkaar gezet, in overleg met burgemeester en wethouders, in het bijzonder met den heer P. Bosman, wethouder voor Sociale Aange legenheden. Bij de besprekingen met het col lege is gebleken, dat dit zeer sympathiek staat tegenover de ontworpen regeling. B. en W. vertrouwen, dat het personeel der scho len, zooveel doenlijk zal medewerken om de organisatie een vlot verloop te doen hebben. Voorloopig zal de voedselverstrekking al leen ter hand worden genomen in IJmuiden. Binnenkort zal op het Raadhuis een ver gadering worden belegd met degenen, die door het inzenden van een kaartje of een briefje van hun instemming met het doel blijk hebben doen geven. De bedoeling is, dat een uit minstens 5 personen bestaand hoofd bestuur gekozen zal worden, alsmede sub- comité's in IJmuiden-Oost en IJmuiden- West. Het comité stelt zich voor, de benoodigde gelden bijeen te brengen door in de eerste plaats een beroep te doen op de ingezetenen. Verder zullen bonnetjes van 10 en 5 ets. wor den verkocht, zullen op feestvergaderingen collecten worden gehouden en is het de be doeling, bij voetbalwedstrijden in het ko mende seizoen bloempjes te verkoopen. Het voedsel zal, zooals gemeld werd, worden bereid in de keuken van de school voor. Bui tengewoon Lager Onderwijs aan de Hout manstraat. De bereiding zal geheel belange loos geschieden door dames en meisjes, die zich hiervoor beschikbaar stellen. Het isvoorts de bedoeling, de onderwijze ressen der scholen, waar de voeding wordt verstrekt te verzoeken, het toezicht gedu rende de maaltijden te houden. De kinderen, die aan de maaltijden deel nemen, brengen zelf bord en lepel van huis mede, deze blijven gedurende dexx tijd, dat het voedsel wordt verstrekt, op school. Buitexx de pap en de eventueel geschonken of tegen geïnduceerde prijzen geleverde le vensmiddelen worden de artikelen gekocht in de winkels, in de omgeving van de betrok ken scholen. Alles wordt geleverd op bon. Iedere school is verplicht, zorg te dragen, dat lederen Maandag de bonnen op een centraal punt worden ingeleverd, met opgave van het totaal aantal uitgereikte maaltijden. Het voedsel wordt zoo smakelijk mogelijk bereid en de volgorde met oordeel gekozen, Het wasschen der vaat zal om beurten door de grootste meisjes geschieden. Voorloopig komen alleen in aanmerking kinderen der lagere scholen in IJmuiden en IJmuiden-Oost. De Fröbelscholen blijven voorloopig buiten beschouwing. Vloeien de middelen rijkelijk toe dan kan verstrekking op deze scholen nader onder de oogen wor den gezien. Al het werk wordt geheel belangeloos ge daan en aangezien de gemeente gratis ver sohaft kookgas, kookwater en afwaschwater, hand- en vaatdoeken enz. zullen alle bin nenkomende gelden besteed kunnen worden voor het aanschaffen van de beixoodigde le vensmiddelen, welke het comité hoopt, tegen gereduceerde prijzen in te kunnen koopen. Aangezien het mooie plan van rnej. Vijl- brief moet slagen, hopen we, dat wij in ons blad spoedig een lange lijst van schenkers van giften zullen mogen vermelden. SCHOOLREISJE. Als het weer prachtig is, de bussen uitste kend en de stemming onder de deelnemers niets te wenschen overlaat, wat is er dan prettiger dan een schoolreisje? Dit hebben de 180 leerlingen van de Chr. School voor Volksonderwijs in de Van Langenveldstraat op het door hen gemaakte schoolreisje on dervonden. Zingend vertrokken zij via Amsterdam, 't Gooi, Valkeveen en de Pyramide van Auster- Ilitz naar de Veluwe, waar de kinderen zich uitstekend hebben vermaakt. Op den terugtocht werd een bezoek ge-1 bracht aan Utrecht, waar de kinderen veel gezien hébben. De onderwijzers brengen! dank aan de chauffeurs der autobussen voor de uitste kende medewerking, waardoor zij niet weinig tot 't slagen van den tocht hebben bijgedra gen. DE BEWAARSCIIOOLPLANNEN TE TE SANTPOORT. Overeenstemming verkregen met het gemeentebestuur. Het bestuur van de stichting ,3ewaar- en naaischool „Spaarnberg", gevestigd te Sant poort, heeft B. en W. verzocht, toe te laten, dat van zijnentwege een neutrale kleuter school wordt gebouwd op een gedeelte van het terrein aan de Wüstelaan te Santpoort, dat door de commissie van beheer van ge melde stichting bij akte dd, 29 Juni 1932, verdeden voor den notaris N, J. Hoeflake te Haarlem, aan de gemeente in eigendom werd overgedragen, nadat in de raadsvergadering van 6 April 1932 was besloten, bedoeld ter rein met opstallen in eigendom te aanvaar den. Na gevoerde besprekingen hebben B. en W. zich bereid verklaard, den raad een voor- dracht te doen om de verlangde toestemming te verleen en ond er d:e volgende voorwaarden en bepalingen: 1. het bouwplan zal aan de goedkeuring van B. en W. worden onderworpen. 2. het gebouw wordt na voltooiing, zonder dat daarvoor eenige formaliteit noodig is, eigendom der gemeente; 3. de gemeente neemt geen enkele ver plichting tot exploitatie van de school op zich; 4. de exploitatie van de school zal geheel geschieden door en voor rekening van de Ver eeniging „Volksonderwijs" te Santpoort; 5. het onderhoud van de school komt geheel ten laste van gemelde Vereeniging en zal geschieden tot genoegen van het college van B, en W. ZONDAGSDIENST DER APOTHEKEN. De Zondagsdienst der apotheken wordt morgen waargenomen door de Kennemer Apotheek, Wijk aan Zeeërweg, welke apotheek tevens is aangewezen voor den nachtdienst in de volgende week. CLXXXII. Het is opvallend, hoe rijk over het alge meen de Maandagmarkt is voorzien. In de eerste plaats zorgen hiervoor de loggers, al thans wanneer ze een behoorlijke vangst heb ben, beter dan deze week. Maar ook de trawlers schijnen tegenwoordig nog al gaarne op Maandag aan de markt te zijn. Het gevolg hiervan is veeal veel slechte Maandagsche visch en weinig goede visch op andere dagen. Van de 22 Hollandsche trawlers, die deze week binnenkwamen, kwamen er 7 met 3150 manden op Maandag en 15 met 4850 man den de overige dagen. En deze week was het een bijzonderheid, dat de Donderdagmarkt zoo rijk voorzien was, want toen waren er maar liefst zes booten binnen. En de loggers? Dit weteji we zoo langza merhand wel; die denken, geloof ik, dat de markt alleen op Maandag geopend is. Van de 42 kwamen er 28 Maandag binnen, de rest over de andere dagen verdeeld. We zagen ook weer een Duitschen haring trawler. Ook deze maakte een goede reis: 715 manden, f 3230 besomming. Behalve de gewone dagelijksche gebeurte nissen, dingen waar je zoo stilzwijgend voor bijloopt, gebeurde er deze week nog het een en ander, waar ik even bij moet blijven stil staan. Laat ik beginnen met het ergste: de Sper wer IJM 133, die heden een week geleden ter visscherij uitvoer, kwam Woensdagavond weer in de graven terug. De droeve mare was den trawler reeds vooruit gegaan: de stuurman H. Krab was overboord en verdronken. Weer verliest IJmuiden een zijner beste burgers. Want Krab was een brave jongen, die een groote steun was voor zijn moeder. Eenige jaren lang a was hij zonder werk en pas is hij weer naar zee, of het noodlot overvalt hem. Niemand heeft gezien, wat er eigenlijk ge beurd is. Hij werd vermist en men zag hem niet weer terug De andere gebeurtenis was een van een geheel anderen aard. Zou een feestelijke ge beurtenis geweest zijn, als ze een vijftal jaren eerder had plaats gegrepen: het zilveren ju bileum van de Marezaten. Deze maatschappij was altijd een sieraad voor IJmuiden: het beheer was tip-top, de bootjes werden goed onderhouden en als er wat te varen was, waren ze op zee, de maat schappij liep niet over van directeuren, was dus niet topzwaar, maar dit alles heeft niet kunnen beletten, dat ook deze maatschappij terecht kwam in de greep van het monster, dat crisis heet. Dat er niet gefuifd is, be hoef ik niet te zeggen. Slechts met een een voudige receptie heeft de directie haar zaken- en andere vrienden gelegenheid gegeven tot complimenteeren, Het feit, dat deze reederij zich, ondanks de vele stormen, die over IJmuiden zijn ge waaid, op de been heeft kunnen houden, is een bewijs, dat zij de goede jaren, niet on gemerkt heeft laten voorbijgaan. Moge de wensoh, op de receptie uitge sproken door den heer P. Verwoerd, waar nemend voorzitter van de IJmuider Visch- handel Vereeniging in vervulling gaan. Dat er spoedig betere tijden komen. Ook namens PIETERMAN.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1