HET NIEUWE AVONDBLAD Mensch en machine in verbond met de natuur. '19e JAARGANG No. 240 WOENSDAG 15 AUG. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2j4 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers gijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepuDliceera en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.— bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100.— bij break van boven- en/of onderbeen; 50.— bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood. van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polls is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN De invoer van vischmeel. Vereenigde Staten thans aan de spits. In het afgeloopen seizoen werd de Neder - landsche vischmeelmarkt voor een groot deel voorzien door de Vereenigde Staten. Uit ge noemd land werd bijna even zooveel ingevoerd als uit Noorwegen, Groot Brittannië en Cana da tezamen, welke laatstgenoemde landen in den regel de voornaamste leveranciers van ons land zijn. In het eerste kwartaal 1934 werd uit de Vereenigde Staten 42 pet. yan den totalen invoer ingevoerd, tegen 7% in hetzelfde tijd vak van 1933. Deze wijziging in dë groepeering der landen van invoer heeft verschillende oorzaken. Ter wijl de vangst van pilchards in Canada en van haring in Noorwegen achteruit ging, was de vangst van sardien aan de Californische kust abnormaal groot. Daardoor waren de Veree nigde Staten in staat, aan Nederland het vischmeel te leveren, dat ons land van zijn ge wone leveranciers niet kon koopen. Wat Groot-Brittannië betreft, valt op te merken, dat in dit land het vischmeel als vee voeder een grooter rol gaat spelen, zoodat de Britsche fabrieken aan de binnenlanclsche markt meer aandacht schenken dan aan de buitenlandsche. En ander feit is, dat ook Japan weer als concurrent op de wereldmarkt optreedt. Sedert 1931 had ons land geen vischmeel meer van Japan betrokken, omdat de kwaliteit niet bevredigend was; sindsdien is de kwaliteit 'echter verbeterd en vindt Japansch vischmeel weer zijn weg naar ons land. Hieronder volgt een statistiek van den invoer van vischmeel in ons land gedurende het eer ste kwartaal van 1933 en 1934: 1933 1934 tpn x 1000 gld. ton x 1000 gld. Duitsehland 119 13 Gr. Brittannië 1360 148 Noorwegen Zweden Canada U.S.A. Japan Andere landen 1952 220 1291 408 42 147 24 107 39 1031 1220 1191 3082 296 105 94 249 32 Totaal 5392 483 7316 614 Qp het oogenblik beschikt ons land over groote voorraden, omdat tengevolge van afge sloten contracten in Mei en Juni tal van la dingen uit Califorhië verscheept werden. Vroe ger was Californisch sardienmeel in ons land weinig gezocht, veel minder dan pilchardmeel. Over de laatste leveringen uit Californië zijn de koopers échter zeer tevreden, waardoor de U.S.A. zijn positie op de Nederlandsche visch meelmarkt kon handhaven. De laatste Califor nische noteeringen bedragen 52 doll, per ton van 1015 K.G. c.i.f. Rotterdam. De Japanners verkoopen tegen ongeveer f 9-10/- per ton van 1015 K.G. de Noren tegen ca f 90 per ton van 1000 K.G. ZELFS OOK DAAR ZIJN ZE NIET VEILIG. Bij de politie is aangifte gedaan van dief stal van een rijwielmerk dat met een lederen étui was bevestigd aan een rijwiel, Het rijwiel merk werd gestolen van een rijwiel dat met den trein van Castricum naar IJmuiden werd vervoerd. EN OOK EEN FIETS. Door W., wonende alhier is bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel, dat hij eenigen tijd voor zijn woning in de Kanaalstraat onbeheerd had laten staan. STEEDS MEER TRAWLERS. Er komt elke week meer leven in de brou werij. Schreven wij in ons blad van gisteren nog „naar de zestig", over eenige dagen is dit aantal reeds overschreden en gaan we dus naar de zeventig. Naar zee zijn gisteren vertrokken de Azi muth IJ.M. 195 en de Bruinvisch IJ.M. 195. In het dok zijn geplaatst de Jenny Elsa IJ.M. 88 en de Irene IJ.M. 89, a.s. Donderdag vertrekt de Margaretha IJM, 94 en een dag later de Isabel IJM. 14. DE HARINGAANVOER IN VLAARDINGEN. Door de Vlaardingsche haringschepen zijn tot 10 Augustus j.l. aangevoerd 31560 kantjes tegen 30564 kantjes in 1933. Het ongeval bij de Velser pont. Teraardebestelling der slachtoffers. Naar wij vernemen, zal de teraardebestelling van de beide slachtoffers van het ongeval bij de Velser pont, de 25-jarige Anna Heyneman en de 32-jarige Helena Henriëtte Siissle heden- Woensdag-)middag half vier plaats vinden op de Bijzondere Begraafplaats alhier. HET ROODE KRUIS. A.s. Donderdagavond zal een oefening wor den gehouden van Het Roode Kruis. Samen komst des avonds 8 uur bij school K. De post bij den heer Kuiper aan den Wij - kerstraatweg is verplaatst naar hotel de Prins. Ertsaanvoev, Het Duitsche stoomschip Elise Schulte is van Narvik aangekomen met een lading erts voor de Hoogovens. VLUGGE BELADING TE ARCHANGEL. Uit Archangel wordt gemeld, dat het be laden van de houtbooten nog steeds-zeer vlug- plaats heeft. Zoo wel bij dag als bij nacht gaat het laden met verschillende ploegen door. Een in de vorige week vandaar naar Zaandam vertrokken Nederl. stoomschip had de volle lading balken in nog geen drie et malen ingenomen. NEDERLANDSCHE HARINGSCHEPEN MET GROOTE VANGSTEN. De Nederlandsche haringvloot, die thans voornamelijk vischt langs de EngeLsehe kust ten W. en Z.W. van Doggersbank, blijkt vol gens de praairapporten van Hr. Ms. Nautilus en Vulcanus goede vangsten te maken. Er werden loggers gepraaid met 450, 500, 390, 430, 350, 420, 375 kantjes en wel op 10 en 11 Augustus j.l. Er kan dus een flinke aanvoer van pekelharing' verwacht worden. gemeene ledenvergadering voor, een twee den urnentuin te doen aanleggen. Daartoe heeft de N.V. Begraafplaats Wes- terveld een stuk grond bewesten het crema torium beschikbaar gesteld. In de toelichting- op dit voorstel lezen wij: ,.De behoefte doet zich gevoelen aan uit breiding van de ruimten voor bijzetting van het stoffelijk overschot. In het columbarium zijn nog slechts 345 open, 315 gesloten nissen en 72 plaatsen voor vrije urnen ter beschik king, zoodat het te verwachten is, dat in 1935 ook de urnentuin zoo goed als geheel in ge. bruik genomen zal zijn. VELSEN SCHOOLVOEDING. Vorige opgaaf f 671,03. Sindsdien kwamen de volgende bedragen binnen: per giro van F. B. f 5. Ingeteekend op de lijst: N. N. f 1, Z. f 10, P. K. f 2, N. N. f 1, C. O. f 2, D. H. B. f 5, X. IJ. f 2,50, M. f 2; N. N. f 1, J. P. f 2, W. van L., f 2, B. f 2.50, H. 2,50, de W. f 1, J. D. H._ f 2,50, G. H. f 2.50, J. Z. f 1„ N. N. f 0.50, J. C. D. f 5, J. K. f 0.50, N. N. f 0.50, N. N. f 1. Totaal f 726,03. Wie heeft nog een pan of emmer in bruik leen? S.v.p. opgeven Roggeveenstraat 27. E. VIJLBRIEF, Gironummer 132768. BURGERLIJKE STAND. Geboorten: J. A. A. Smit—Boogaardt, d„ Rijksweg 474, Santpoort. H. A. KuypersPal- lesen, z., Ger. Doustraat 12, IJmuiden. C. A. SlootjesLipmann, d. Rooswijkerlaan 68, Vel- sen N. M. VelMarkx, z., Burg. Weer.tstraat 27, Velsen fJ. W. KoppelmanDe Caster, z., Lu- meystraat 31, IJmuiden. J. A. G. Hamerpagt Spanhake, z., Rooswijkerlaan 81, Velsen-N, P. BruismaVerdikt, z., Achter Stationsweg 41, IJmuiden. G. DilDekker, z., Wijk aan Zee en Duin. Overleden: Anna Heijneman, 25 jaar, onge huwd, Amsterdam. Helena Henriëtte Siisslle, 32 jaar, ongehuwd, Amsterdam. DRIEHUIS UITBREIDING URNENTUIN. In den in 1933 in gebruik genomen urnen tuin nabij het crematorium is reeds thans behoefte aan meerdere ruimte ontstaan. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor Faculta tieve Lijkverbranding stelt thans aan de al- FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtibank te Haarlem zijn op 14 Augustus de volgende faillissementen uitgesproke: 1. H. v. d. Aar, koopman 'enaannemer wonen de te Zandvoort, Kostverlorenstraat 66; curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel alhier; 2. N. J. Postma, matrassenmaker etc. te Haarlem, Ged. Oude Gracht 72 r., curator mr. H. J. Simons, alhier. 3. O. Hoogendijk, sleepbootkapitein, wonen de te Zaandam, Kattegat 25; Curator mr. F. van der Goot, alhier. 4. Nic. Huyg, expediteur, wonende te Be verwijk, Groenelaan 45; curator Jhr. mr. L. U. Rengers Hora Siecama alhier. Rechter-comm. in deze faillissementen mr. A. van Rijn van Alkemade. 5. Simon de Jong, slager, wonende te Koog aan de Zaan Stationsstraat 52; curator mr. S. Groen, alhier.' Rechter-Commissaris in dit faillissement mr. Th. F. Raedt. Opgegeven worden wegens gebrek aan ac tief de faillissementen van: 1. C. J. C. Hoo- jendijk te Haarlem; curator Jhr. mr. W. A. Baud, alhier. 2. W. J. B. van der Vosse, alhier; curatrice mevr. C. L. VisSanders alhier. 3. D. van Waard, alhier; curatrice mevr. E. A. J. Scheltema—Conradi alhier; 4. M. Geutskens, wonende te Haarlemmer meer( curator Jhr. mr. L. U. Rengers Hora Sicca-ma, alhier. Wegens liet verbindend worden der eenige uitdeeïingslijst is geëindigd het faillissement van B. de Jong te IJmuiden, gem. Velsen, cu rator mr. A. W. Hellema te IJmuiden. De Noorsche reis der Koningin Uitstapjes in de omgeving. De Koningin is Maandag j.l. per boot van Ulvik vertrokken naar de'Eidfjord. Van daar heeft H.M. zich per auto begeven naar Hau- gastoel, waarna zij per trein van Haugastoel is doorgereisd door Geilo, om zich vervolgens per auto naar Fagernes te begeven, waar de Koningin heeft overnacht. Dinsdag is H.M. per auto naar Lillehammer vertrokken. Een aantal Nederlanders, dat met de Chr. Huygens een fjordenreis maakte, heeft de Koningin en de Prinses in Ulvik gezien. Terug komende te Ulvik van een autotocht, zag men de Prinses in den tuin van het Brakanes Hotel wandelen. Onmiddellijk werd het Wilhelmus ingezet, een attentie waarvoor de Prinses vriendelijk wuivend dankte. Nauwelijks had de laatste strofe van ons Volkslied weerklonken of de Koningin verscheen met klein gevolg. Na enkele oogenblikken begaf onze Landsvrouwe zich naar de verzamelde passagiers en infor meerde belangstellend of de reis naar genoe gen was geweest en aan welke excursie de pas sagiers hadden deelgenomen. Inmiddels wa ren nog enkele barkassen aan den steiger ge arriveerd onder commando van den lsten Of ficier Steen. Deze, die eveneens 1ste Officier was op de Tanimbar, het vrachtschip van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" waar mede H.M. de reis naar Ulvik had onderno men, werd onmiddellijk door de Koningin her kend en ook hij mocht het genoegen smaken door de Koningin te worden aangesproken. Een, langs draadloozen weg overgebrachte foto van de treinramp bij Avignon, die 8 dooden en 55 gewonden eiscfotej AGENDA VOOR VELSEN EN IJMUIDEN WOENSDAG 15 AUGUSTUS Thalia-Bioscoop: „Goud", 8.15 uur. Bioscoop de Pont: „Kleiner Mann, was nun?" en „Zonnestraal", 8 uur* DONDERDAG 16 AUGUSTUS Thalia-Bioscoop: „Goud", 8.15 uur. AGENDA TE HAARLEM Heden: WOENSDAG 15 AUGUSTUS Schouwburg Jansweg: Revue ,,'t Is voor mekaar." 8.15 uur. Palace: Jack Payne in „Say it with Music' Op het tooneel: Max Marcelli. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Mein Herz ruft nach dir". Op het tooneel: Melachine, moderne wonderen. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Pechvogels". 2.31 doorloopende avondvoorstelling van 7 uur af. DONDERDAG 16 AUGUSTUS Groote Kerk: Orgelbespeling door den heer George Robert. 34 uur. Gem. Concertzaal: Volksconcert der H.O.V. o. 1. v. Marinus Adam. Solisten Annie Hermes (zang) en Eduard Biele (cello). 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en avonds. Over alle soorten porselein. „Walmen de Vlammen". Het bezwaar van de meeste musea, hoe rijk aan kunstschatten ze ook zijn, is wel, dat alle leven er tot stilstand schijnt te zijn gekomen. In dezen tijd met zijn versneld tempo ver-dragen wij dat stabiele, steriele misschien nog minder dan vroeger en daarom schieten wij op onzen haastigen tocht door het leven de musea vaak voorbij. Dit bezwaar nu geldt zeker niet voor het Museum van den Arbeid. De sprongen, die de techniek maakt, worden getrouwelijk in de lokaliteit aan de Rozengracht geregis treerd, zij vereischen een onophoudelijke aanvulling van het materiaal, want wat zou het menschdom hebben aan de bestudeering van de rol, die het ijzer, de klei, de electri- citeit, spelen in onze samenleving, wanneer het die niet tot den dag van vandaag kon volgen? Wanneer de gids bij het toornen van een of ander procédé zou moeten zeggen: tegen woordig gebeurt dat weer anders, maar hoe, dat kunnen we u niet laten zien? Een doode verzameling zou het Museum worden, en iederen dag zou het meer van zijn bestaans recht verliezen. Neen, in het Museum van den Arbeid is men nooit klaar. Gelukkig niet, zegt Heyen- brock, die er zéker geen plezier in zou heb ben, directeur te zijn van een museum, dat hoogstens zorg voor het onderhoud zou yra- gen, Niet alleen nooit klaar omdat de tech niek altijd verder gaat, maar ook omdat de aanwezigheid van een volgende stof, een volgend product steeds logisch uit het voor afgaande voortvloeit en men van den weg naar de absolute volledigheid het eindpunt wel nooit heelemaal bereiken zal. Wie Heyen- brock kent begrijpt, dat dit verre van hem te ontmoedigen, hem steeds weer prikkelt tot nieuwe energie, tot verder gaan met zoeken, omdat het vinden van verband tusschen de dingen voor hem nu eenmaal is: „das Schön- ste was es gibt auf der Welt". Maar geen uitweidingen over mij alsje blieft, zakelijk blijven, heeft Heyenbrock ge commandeerd. En dus: van steenkool tot benzine! En daarbij meteen maar weer mijn uitgangspunt van vandaag. Want al is men in het Museum nooit klaar, men zou er ver der zijn, nog meer kunnen bereiken, als er geld was. Zoo staat op het programma de inrichting van een afdeeling „van steenkool tot benzine", die nu gedeeltelijk bij de steen kool en gedeeltelijk hij de petroleum is on dergebracht, terwijl een derde zaal aan ver schillende brandstoffen en aan kachels en kooktoestellen, waarin kool en koolwater stoffen gebrand worden, is gewijd. Deze ver zameling zou aan overzichtelijkheid winnen, wanneer al het materiaal in één afdeeling was ondergebracht. Omdat van het een al weer het ander komt, bevat de derde zaal verder nog: hoe we in de techniek met de gietcokes de met-alen uit hun erts-en weten te smelt-en en te hergieten in g-ewenschte vormen, hoe we vroeger verwarmden en hoe we de warmte kunnen behouden (waarbij er de nadruk op wordt gelegd, dat we niet warm worden maar alleen warm blijven van de wollen deken, die we 's winters op ons sta pelen en van de warme kruik, die tegen geen koude teenen iets zou kunnen doen). Na een korte visite aan de steenkool, die aan de petroleum als stookwijze voorafgaat, maakte ik kennis met het vervolg-verhaal Walmende Vlammen", zooals Heyenbrock het noemde. Na een reeks petroleumlampen die minder walmen naarmate ze moderner van constructie zijn, zagen we hetzelfde bij een serie kaarsen: de vetkaars walmde he vig, de waskaars walmt minder en de stearine en paraffinekaarsen walmen niet. Wat is dat walmen nu? Rookvorming door onvolkomen verbranding van koolstofdeeltjes. Dat ge beurt ook bij heidebranden en de bokking- rooker is het eenige voorbeeld van vrijwillige rookvorming. Hoop, die in rook vervloog, kennen we allemaal, hier is de rookvorming wel zeer onvrijwillig! Ik noemde daar de paraffine-kaars. Van de paraffine, een der producten, die hij dis tillatie van de ruwe petroleum overblijft (vaseline-paraffine-olie, petroleumteer pek zijn de andere, lezer, die zich vraag 6 van den vorigen keer nog herinnert) etaleert het Museum verschillende toepassingen: het mak-en van wassenbeelden, waterdichte ver pakking, microscopische preparaten, zalfjes uit de apotheek, en zoo leeren we haar twee voornaamste eigenschappen kennen: vocht afstooten en lucht afsluitend. Maar ook over het petroleumpekasphalt en van daar weer over ander aspalt over de vluchtige benzine (pet-roleumaether) en de dikke oliën, die in de techniek voor sme ring worden gebruikt, is zoo veel te vertel len. Heyenbrock is terecht trotsch op de vele zelfgemaakte toepassingen, die hij hier kan laten zien: hij legt uit wat emulsie-olie is en consistent-vet, dat de grafiet-olie-smermg een combinati-e is van droge en natte smering en juist als het me te bar wordt en ik neiging- krijg „em te smeren" de lezer vergeve mij de onparlementaire uitdrukking wijst Heyenbrock lachend op een fleseh Nujol en zegt: „mensch en machine smeer je met olie" We ziïn weer bij huis! Maar het wordt tijd voor de klei. En du ga ik de schematische voorstelling van het petroleumbedrijf, afgestaan door de Shell nu Van steenkool tot t>en>zine. maar voorbij, echter niet- zonder waardeering uit te spreken voor de vele technische be drijven en fabrieken, die aan het museum dikwijls heel kostbare cadeaux hebben ge- daar, aldus de cuultureele beteeken-is van de verzameling nog bélangrü-k verhoogend. Om te kunnen zeggen, dat de klei in ons leven een groote plaats inneemt, behoeven we werkelijk geen Zeeuwsche boer te zijn of een verzamelaar van Delftsch blauw! Want niet alleen, dat we eten en drinken uit de klei, we loopen er ook cp, we wonen er in, we slapen er onder. Wanneer we een dak boven ons hoofd hebben tenminste! Als U 't soms niet wist klei is verslepen en verweerde berg en wordt bij groote hitte opgebakken tot straatklinkers, baksteen-en, dakpannen. De straatsteenen in Holland zijp allemaal buitenlandsch grondge bied; graniet uit Beieren en Scandinavië, ha- zalt van den Rijn. lava-bazalt uit den Eifel, porfyr uit Frankrijk en grès uit België. Van de klei in de aardformaties geeft het Museum eenvolmaakte aanschouwingsles. ,Een dure les", want 't heeft een massa geld gekost. Maar Heybrock was niet tevreden voor hij met een schat van materiaal kon la ten zien, hoe men z-ich de vorming van klei- soorten moet voorstellen. De klei, die in ons land langs de rivieren bezinkt, wordt iederen dag gevormd op deri langen weg van de bergen naar zee. De berg, door zonnehitte en vorst gespleten, zendt de steenbrokken naar omiaag, ze glijden voort op de gletscherruggen en de beekjes voeren ze, al botsend, verder naar be n-eden. Ook het regenwater neemt op de hel lingen veel van de kleinste steentjes mee, tot ze de rivieren bereiken. Schurend langs den rotsbodem en tegen elkaar worden ze zóó klein, dat eerst grof, dan fijn grint ontstaat en tenslotte fijn zand, Het verstopt vaak onze rivieren en wanneer het eindelijk met het ri vierwater de zee bereikt, werpt het bij storm vloed de zandduinen weer omhoog. De rol- steentjes van de bergen, die voor verwering vatbaar waren, losten zich op tot kleiwater en zetten zich langs de rivieren en soms tot ver in zee af. Dat is de klei, die onze Betuwe en de Zuid-Hollandsche eilanden maakt tot vruchtbaren grond. Ook hoe zoutlagen worden gevormd, hoe druipsteenkalk en mergel ontstaan, hoe men den ouderdom van de aardlagen kan vaststel len met behulp ven gidsfossielen, dat de oude vulkanische gesteenten zijn samengesteld uit kristalmineralen kwarts, veldspaat, hoorn blende en glimmer, laat ons h-et tweede zaaltje van de klei-afdeeling zien, my beauty noemt Heyenbrock het. dat een uitgezochte collectie steenen bevat en voor belangstellen den in geologie een dorado is. Bijzonder in teressant b.v. is de uitgewerkte vergelijking van Moeder Aarde met een reusachtigen hoog oven, waarbij de overeenkomst wordt getoond tusschen lava-bazalt en hoogovenslakken, tus schen het gekorrelde puimsteenzand en de met stoom gespoten korrelslakken, tusschen h-et gesmolten bergglas (obsidaan) en het zwarte glas uit onze flesschenfabrieken. Maar ik ga -nog even terug naar het eerste zaaltje, waar de verschillende soorten aarde werk zijn bijeengebracht. Delft, Gc-uda vindt men er, maar ook Italiaansch, Keulsch, En- ge-lsch -en Indisch aardewerk. Men treft er voorwerpen aan van de roodbakkende want ijzerhoudende klei (vraag 81) en van de wit- baklcende porseleinaarde of kaolin, welk ma teriaal in minder zuiveren vorm veel werd ge bruikt voor de witte pijpen, die nu langzamer hand uit de mode zijn geraakt, zoodat mem ze alleen nog een enkele maal, doorgerookt en wel boven een schippersbaardje kan zien hangen. Natuurlijk zijn er velen onder U, die wel eens een pottenbakkerij in werking- hebben gezien en misschien hebt U bij die gelegenheid ook wel zoo'n gezellig dikbuikig kannetje mee naar huis kregen, zooals dat mij als kind een keer is gebeurd. Ik herinner me nog zoo goed m'n verbazing bij het kijken naar de draaiende schijf, dat het zoo gauw ging en het geluksge voel later, toen ik het kannetje in m'n handen hield, omdat het zoo'héérlijk glad en rond was! Die draaischijf nu vertelt ons het Mu seum kenden de Grieken en Romein-en al voor het maken van hun vaatwerk. De urnen van Kelten en Germanen zijn de oudste vor men van aardewerk; zij werden met de hand geboetseerd. Stelt U er belang in te weten, hoe de moderne giettechniek in haar werk gaat en hoe men de kleurige glazuren op het aardewerk aanbrengt naar het Museum! Na al" dat werk, waarbij het aesthetische een belangrijke rol speelt, glimt het gladde wit van het electro-technisch porselein ons koud tegemoet: zekeringen, schakelaars, iso latoren, liggen hier bij elkaar en we leeren, dat kaolin, kwarts en veldspaat de grondstof fen zijn voor dit zakelijke porselein. Aan het aluminium, gewonnen uit klei, is een aparte afdeeling gewijd. We zien hier het typische verschijnsel, dat -het eerst in de huishouding veel werd toegepast hebt U op een picnic het aluminium niet wel eens gepre zen om zijn lichtheid? en pas later in 'de techniek, waar het nu bij den bouw van vlieg tuigen en luchtsdhepen een enorme rol speelt. Ik wou U nog vertellen, dat het aluminium in de fotografie bij het Blitzlicht wordt ge bruikt om zijn snelle verbranding, maar nu U voor het felle licht Uw oogen dichtknijpt, kunt U niet verder lezen en dus maar weer tot den volgenden keert L. N,

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1