HET NIEUWE AVONDBLAD WÈÈIÈÊÊÊÈKSÈÊÈm De zinker rust op den Kanaalbodem. Hij rolt weer. '19e JAARGANG No. 251 DINSDAG 28 AUG. 1934 IJMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maana 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 11.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden - Telef. 521 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1—5 regels 7 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct.r elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnea van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig ln de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000.— bij algeheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van De Volgende Ronde. Zoo kunnen we de hervatting van den ar beid, bij terugkeer van vacantie', bekijken. De volgende ronde gaat in. Overal om ons heen keeren de anderen ook op hun posten terug, en het wonderlijk geheel dat den schoonen naam „West-Europeescbe bescha ving" draagt hervat zijn hortende, stootenae knarsende werking. Ondanks zichzelf functio neert het verder. Straks is het September en de Volkenbond komt bijeen in zooveelste As- semblèe. Het nummer ben ik vergeten. Dan geven de Eerste Gedelegeerden weer elk hun obligaat in welsprekendheid ten beste en het zal hun- en niemand anders tot iets verplich ten. Qok hun chefs niet ,die thuis zullen blij ven. De hèeren MacDonald, Roosevelt, Dou- mergue, Hitier, Mussoloni enz. komen niet, want als zij er zelf waren zouden de obliga ten onvoldoende worden geacht voor hun re putatie. Men zou besluiten van hen verwach ten. Nu komen er weer geen besluiten. De Volgende Ronde laat zich op dit oogen- blik nog heelemaal niet anders aanzien dan de vorige. Natuurlijk is er weer een heeleboel Nieuws te wachten, maar ik wou dat mijn journalistieke neus wat interessanter nieuws in de naaste toekomst rook. Dat doet hij niet. Vanmorgen, terugkeerend naar mijn werk. kwam ik langs de Pnani"- ";i-1aan te Haarlem, thans tijdeleijk a -cemd tot Veiligheidslaan. Heel mooi a de K. N. A. C., een nobel werk en zoo, maar, wanneer krijgen we nu eens een Europ-eesche Veiligheidslaan? De Corridor van Danzig, kan er moeilijk voor doorgaan. En is het niet een beetje komisch dat we ons zoo opwin-den over de veiligheid des straatver- keers, terwijl de veiligheid van het Geheel naar niets lijkt? Ja voorwaar: er treurig aan toe is? Ik heb tijdens m'n vacantie een on- bezorg-de-n blik in een krant geslagen en wat las ik?De rede die Mussolini op een tank had staan afsteken, over oorlogen die nooit zullen -ophouden, en krijgszuchtigheid die hij van de Italianen vergde, en zoo meer. „De oorlog is het Hof van Cassatie van de volken" schijnt hij gezegd te hebben, en ik dacht aan de bewoordingen van het mede-door-hem- onderteekende Kellogg Pact, waarin de oor log met afgrijzen wordt uitgebannen, en zuchtte. Ook schoot mij het Internationaal Gerechtshof in Den Haag te binnen. Maar 'toen bedacht ik dat het Fransche werkwoord „casser" beteekent „breken" en dat het dus wel de bedoeling van den Italiaanschen dicta tor geweest zal zijn, den oorlog te bestempe- len als de Hof waarin de Volken hun nek breken. Nu. dat klont. Ik wou dat de Volgende Ronde beter nieuws bracht. Cynische menschen hebben mij gezegd, dat ik zeker wel heel tevreden was met den nieuwsrijkdom van den afgeloopen zomer. Zij bedoelden Hitler's razzia van den 30sten Juni, en den moord op Dollfuss en zoo. Nu, zulk nieuws kan ons gestolen worden. Dergelijke „politieke" gebeurtenissen verslechteren on veranderlijk den algemeenen toestand. Er volgt een nieuwe inzinking van vertrouwen en on dernemingsgeest op. Deze gevallen hebben dien regel bevestigd. Werd er maar eindelijk eens iets groots in Europa bereikt! Een verzoening b.v., een echte verzoening met een daaruit voortvloeiende h-eusche samenwerking, tusschen Frankrijk en Duitschland. Na het Saar-plebisciet, zegi Hitier, zal daar niets meer tegen zijn. Nu, w-e wachten af. Een beetje sceptisch weliswaar maar we wachten af. Een stap in Europeesche vrijhandels-richtingte mooi om waar te kunnen worden. Ontwapening op beperkte schaal.oh, al was maar een heel klein schaaltje? Nee, daar is geen kans op. Sir John Simon zal er wel een vage rede over houden, misschien wel dezelfde die hij twee jaar geleden al gehouden heeft. Niemand za. dat merken. Niemand zal trouwens de volle dige rede lezen. Ik begroet de volgende Ronde niet hoopvol, zooals u ziet. We hebben tempo genoeg, maar alleen in de jazzbands, en de vliegtuigmoto ren. Niet eens in de Dieseltreinen, die nu al kapot schijnen te zijn. We zijn sneller dan welke vorige generatie ook, maar alleen in vliegmachines en auto's, met hardloopen (Berger heeft de 100 M. in 10.3 seconde ge- loopen; da's gelijk aan het wereldrecord) en in bassins. Juffrouw den Ouden en juffrouw Riek Mas tenbroek (oud 15 jaar) hebben een aead-heat gezwommen voor een Europeesch zwemkam- pioenschap en de Telegraaf noemde het een „titanenstrijd". Sinds wanneer sijn meisjes van vijftien jaar titanen? Zijn dit nu de tita nen-prestaties van onzen tijd? Ik hoop op Beier Nieuws voor de Volgende Ronde. Beter, Grooter, Indrukwekkender, Belangrijker Nieuws. Dat het meevalle. R. P. een wijsvinger; 100.— bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-. marine-vaartuigen enz. .f 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN SERENADE. Door de Chr. Harmonie „Wilhelmina" direc teur de heer Polderman werd gisteravond onder groote belangstelling van de zijde van het publiek een serenade gebracht aan den heer T. van Popta en familie ter gelegenheid van diens 25-jarig huwelijksfeest. Ook de receptie werd door zeer velen uit al lerlei vereen!gingskringen druk bezocht. KERKCONCERT. De heer Kruithof uit Kampen, de bekende blinde organist, die reeds vele malen in de Geref. Kerk alhier een orgelconcert gaf, heeft door welwillende medewerking van den ker- keraad van IJmuiden West wederom gele genheid gekregen een concert te geven op 12 SeDtember a.s. Vele liefhebbers van orgelmuziek zullen de zen avond vrij houden om naar het mooie spel van dezen blinden kunstenaar te gaan luisteren. Tragisch ongeval in de Visschershaven. Knaapje van een kolenlichter overboord gevallen en verdronken. Gistermiddag is in de Visschershaven een tragisch ongeval geschied. H-et 3 1 /2-jarig zoontie van den heer H. schipoer van een in de Visschershaven liggend-en kolenlichter, is terwijl het op dek speelde, te water geraakt Reeds eenige oogenblikken nadat het jonge tje overboord was gevallen, slaagde men er ïn, het uit te water, te halen. Daar h-et ventje reeds bewusteloos was. werd de hulo van dr. Rutten ingeroepen, die spoedig ter plaatse was. Met kunstmatige ademhaling werd ge tracht -de levensgeesten weer op te wekken helaas zonder succes. Vermoedelijk had het jongetje reeds veel water, dat ter plaatse sterk verontreinigd is, binnen gekregen. SCHAFTLOKAAL VAN DE HERA WORDT GESLOOPT. Het schaftlokaal aan d-e Trawlerkade, in de wandeling „het schaftlokaal van de'Hera" ge noemd, dat onlangs gesloten werd, wordt met het aangebouwde pakhuis gesloopt. VISCHKEUREN IN BRUSSEL. Een vischhandelaar van Ostende geeft i-n H-et Visscherijblad op de volgende wijze uiting aan zijn ontevredenheid over het optreden van. d-e keurmeesters van visch te Brussel: Wij moeten ronduit bekennen dat de taak der keurders bijzonder kiesch is: zwaar door de aanzienlijke eischen der verantwoordelijk heid, ondankbaar wanneer belangen er door lijden, gevaarlijk als onbekwaamheid of be krompenheid zich kunnen uitoefenen zonder toezicht, zooals zulks hier het geval is. Voor zulke moeilijke zending kunnen alleen bevoegde krachten door de gemeente of staats besturen worden aangesteld. Wat zien wij nu werkelijk gebeuren: Al wat vischhandel betreft werd tot. hiertoe door het Stadsbestuur te Brussel met onver schilligheid of verwijderde minachting be schouwd. Enkele bureauheeren hadden hier over 'n persoonlijke meening, welke steeds met gemaakte toegevendheid of van humo ristische beschouwingen begeleid werden. Weze men te Ostende niet boos op die zoo genaamde keurmeesters, arme sukkels, vroe ger mijngasten, welke amper lezen en schrij ven kunnen, en die na jaren als werkman ter plaatse geschrobd en gevloekt te hebben, de faro en de geuslambiek, de soh"lvisch en de kabeljauw van mekaar weten te o-n dei- scheiden. Na 'n zoogezegd examen afgelegd te hebben in de praktische kennis der Natuur lijke Wetenschappen voor een bevoegde jury van vroegere keurders en kramers, heeft het bestuur aan deze arme drommels 'n titel toegekend en met den titel het gezag en de wijsheid. Wie draagt hier nu de grootste verantwoor delijkheid? Verwondert het u te hooren vertellen, dat -de keurmeester, zijn neus in de. kabeljauw moet steken om dan na aarzeling 'n tweede en 'n derde bij te roepen eer er een oordeel over geveld kan worden? Verwondert het u in versche vi-sch te zien bakken als waren onze keurders houthakkers?! De manier waarop gekeurd wordt in tegen woordigheid van de koopers, het aarzelen, het schertsen, het commentaar, het laken, dit alles welke alléén in ons land wordt toegela ten zou elders als oneerlijke praktijk gebrand merkt worden. De oude kenner, de kooper, lacht in zijn baard maar de v-erkooper kookt en.zwijgt de heer keurmeester is een beëdigde ambte naar! De -oordeelen luiden: Ge hebt ze gezien hè, Bruin! Ge küpt ze erveur! Vo vandoag te verkupen. Moagere visch. Ni-e mêe -weikommen! Mochten Courteline en Bruegel n-og leven! En terwijl de comedie in de vischmarkt gespeeld wordt, verkoopen er tientallen men schen onderhandsch, rondom de hallen, visch welke nooit gekeurd zal worden.... en die soms als kwaliteit.brrr Wanneer komt voor de visch de tijd van verplichtend vischkeuren voor al de visch onder scherp toezicht van Staat en gemeente? De ernst en de waardigheid van ons genoot schap eischt een netten keurdienst met be voegde ambtenaren en scherpe controle! DE WERKLOOSHEID. Jl. Zaterdag waren als werkzoekende aan de Gem. Arbeidsbeurs ingeschreven: 370 bouwvakarbeiders, 321 metaalbewerkers, 34 kantoorbedienden, 15 huisbedienden, 671 di verse beroepen. o.a. 281 man visseherijperso- neel (w.o. 15 koks, 77 machinisten, 85 stokers en 104 visschers), 543 losse en fabrieksarbei ders, verder personen beneden den leeftijd van 18 jaar: 2 bouwvakarbeiders, 17 metaal bewerkers, 12 kantoorbedienden, 8 huisbe dienden, 8 diverse beroepen, 2.2 losse- en fa brieksarbeiders. NIEUWE UITGAVEN. Filmblad. Verschenen is het eerste nummer van Film blad, maandblad van de stichting Neder- landsche Christelijke Filmcentrale, uitgave van G. F. Callenbach in Nijkerk. De redactie bestaat uit de heeren J. J. van der Meulen en P. J. van Mullem. Het blad, dat fraai is uitgevoerd, bevat in dit openingsnummer veel „zakelijks" ter uit eenzetting van het doel en streven van het blad. Later zullen de gekeurde films met commentaar grootere ruiimte in beslag ne men. Besproken worden thans o.a. Don Quichotte. De strijd om den Matterhorn, Oli vier Twist, Wonderen der Natuur, Het Rijk van den Vischarend. Vele fraai gereprodu ceerde foto's verluchten den tekst. Het moeilijke werk had een vlot verloop. Velen, die betrokken zijn bij het belangrijke werk, dat gisteren zou worden ten uitvoer gebracht, het leggen van den zinker in de hiervoor gegraven sleuf in den bodem van het Noordzeekanaal, zullen Maandagmorgen met belangstelling hebben uitgezien naar de ge steldheid van het weer. Immers alleen wan neer het weer gunstig was, d.w.z. wanneer er niet te veel wind was, zou dit moeilijke werk kunnen worden volbracht. En het weer was gunstig. Het kon wel be ter, er was wel wat te veel wind, maar mén oordeelde, dat het werk zonder gevaar Kon worden uitgevoerd. Veel belangstelling. Het spreekt vanzelf, dat voor het werk veel belangstelling was, vooral van de zijde van het technisch personeel van het hoogovenbedrijf, welk bedrijf in zekeren zin bij de zaak gein- teresseerd is, als leverancier voor het gas, dat cloor den zinker zal worden gevoerd en in de tweede plaats omdat men ook bij -het hoog ovenbedrijf met dergelijke werken te doen heeft. Reeds Maandagmorgen 9 uur, toen men nog druk bezig was met de voorbereidende werkzaamheden, zagen we op het merk waardige drijvende rivierkast-e-el, dat we al „zeeslang" hoorden noemen o.a. Ir, A. H. In- gen Housz, directeur van het Hoogovenibe- drijf, Ir. Spies, Ir, Heyning, de heer Koot, assistent van den bedrijf-singenieur, de hoofd opzichters de heeren Ewijk en Gilly enz.; ver der waren ook de wethouders Nijssen en Bos man, de gemeentesecretaris, eenige raadsle den en tal van andere belangstellenden tij dens den loop van het werk langeren of kor toren tijd aanwezig. Natuurlijk ontbrak ook de filmoperateur niet. Daar het werk met de grootste voorzichtig heid diende te worden uitgevoerd, het on klaar raken van een of meer dekschuiten zou een breuk van den zinker tengevolge kunnen hebben,, werden de voorbereidingen met de grootste zorg genomen. Reeds van 9 uur af was de passage door Zuider- of Middensluïs gestremd. H-et meeste ongerief ondervonden hiervan de booten der Alkmaar Packet. Deze voeren reeds van den eersten dienst van Amsterdam af naar het binnenhoofd van de Noordersluis. Met een zolderschuit werden de passagiers van en naar het haventje nabij de Noordersluis ver voerd, de passagiers moesten te voet van en en naar de boot. Zooals wij reeds eerder hebben medege deeld, rustte den zinker aan stalen tuien tus schen twee rijen van 10 zolderschuiten Deze zolderschuiten had men paarsgewijze met behulp van balken en "routen stevig aan elkaar bevestigd. Het was als 't waren één groot schip geworden, met voor en achter een houtconstructie, waaraan de om-ge-ogen uiteinden van den zinker waren opgehan gen. Het schip vaart. Tegen elf uur kwam er beweging in het „schip". Twee sleepbootjes der firma Volker en Bos, de Werkendam en de Ingenieur Dirks trokken het gevaarte naar de plaats van be stemming. Langzaam ging het voorwaarts. En zonder ongelukken alleen vermoedt men, dat de zinker even den bodem heeft geraakt kwam d-e schipbrug ter plaatse; ongeveer 12 uur was de toegang naar Zuider- en Mid- densluis zelfs voor het kleinste roeibootje af gesloten. Alle scheepvaart moest dus door de Noordersluis geschieden. Natuurlijk duurde het nog eenigen tijd voordat de zinker precies boven de 3 M. diepe slèuf in den kanaalbodem hing. maar ook dit kwam vool' elkaar. De sleepbootjes, geassisteerd door een onderlos- ser hielden de schipbrug, die door den vrij stevigen Oostenwind in de richting van de sluizen werd geduwd, op haar plaats. Later werd het gevaarte stevig verankerd. Zakken! Het moeilijkste en het gevaarlijkste onder deel van het karwei, het transport, was ach ter den rug; nu moest nog het neerlaten in de geul geschieden. Hiermede begon men direct na schafttijd. Dit was een interessant werkje. De zinker hing nog aan ongeveer 60 tuien en elke tui was aan een lier bevestigd. Dus waren zestig arbeiders noodig om deze lieren te bedienen. Dit ge schiedde op een zeer practische wijze onder de ervaren leiding van den aannemer van het werk den heer J. P. J. Zijlmans, een oud plaatsgenoot, directeur der Mij. „De Toevoer" te Breukelen. Aan alle lieren was een ijzeren schildje be vestigd, welk schildje aan de eene zijde wit, aan de andere zijde rood was geschilderd. Op een hoornsignaal werden de lieren 1/4 slag om gedraaid. Bij elk signaal zag men dus het schildje meedraaien. Aan de kleur had men een goede controle, dat de arbeiders niet te veel of te weinig „gaven". En bij elk signaal zakte de zinker eenige millimeters dieper in het water. Zoo ging het voorzichtig-aan. Nu en dan werd even gestopt om te controleeren of de tuien behoorlijk gespannen bleven, Omstreeks kwart voor twee was men begonnen: twee uur later lag de zinker reeds 9 M. onder water Zonder verder oponthoud werd het werk voortgezet en tegen half zes lag de zinker op den bodem. Hierna werd begonnen met het dichtmaken van de sleuf en werden natuurlijk ook zoo spoedig mogelijk de zolderschuiten verwijderd. En reeds vóór zes uur was de hinderlijke ver sperring verwijderd. Het spreekt vanzelf, dat het werk in nauwe samenwerking zoowel met den havenmeester van het Noordzeekanaal, den heer J. Seyffert. als met het technisch personeel van -den Rijks waterstaat geschiedde. De heer Seyffert was steeds bij het werk aanwezig, verder o.a. van den Rijkswaterstaat de technische hoofdamb tenaar de heer A. G. F. Kerkkamp en de tech nische ambtenaren de heeren J. v. d. Bos en J Boomstra. (Met de Zilveren Voetbal- en Arol-Beker wedstrijden is het nieuwe voetbalseizoen begonnen) De voetbal speelt opnieuw zijn rol op onze groene velden, De voetbal rolt opnieuw in 't spel der elf vereende helden; Wij gaan weer naar een nieuw seizoen met meer of minder koude, En 't voetbalvuur wordt aangelegd om ons wat warm te houden. Er zullen er weer velen zijn, die er geen cent om geven En andren die, den winter door, er vroeg tot laat op leven. De drommen zullen, week na week, de velden weer bevolken, De eene helft aan 't eind ontdaan, de a-ndre in de wolken. Er zullen spelers zijn, die men als helden zal vereeren En andren die er nooit, maar nooit, een klap van zullen leeren. Er zullen weer arbiters zijn, die grove fouten maken, Waarom 't publiek hen, meestal mis, maar soms ook juist, zal laken. Het bruine monster eischt opnieuw zijn plaats op in de bladen Voor plaatjes en verslagen van de voetbal heldendaden. Hij rolt weer, de verschoppeling, zoo vurig aangebeden. Hij rolt weer, zooals ieder jaar sinds vijftig jaar geleden. Ik smaal niet op den voetbal, want hij telt mij tot zijn vrinden En op een winter Zondag zult u mij aan 't lijntje vinden Dan weet ik, ondanks nattigheid en koude, van geen wijken. Dan is voor mij ook schoppen troef, al sta ik maar te kijken, Maar als ik 't voor het zeggen had, moest het nu nog wachten, De lieve zomer loopt ten eind, een sombere gedachte. P. GASUS. DE TELEFOON. Automatiseering. Op 4 September a.s. zal zoo deelt de di recteur van het post- en telegraafkantoor te Haarlem ons mede d-e telefoondienst te IJmuiden, thans uotgevoerd als handbedrijf, worden veranderd in een geheel automatisch bedrijf voor zoover betreft IJmuiden. Bever wijk en Wijk aan Zee behouden vooiioopig de handbediening. Bij de automatiseering van IJmuiden wordt het streeknet gesplitst in drie afzonderlijke netten. Het automatisch bedrijf IJmuiden wordt gevestigd in een nienuw daarvoor ingericht gebouw in de Dirk Hartogstraat nabij de ge meentelijke gasfabriek te IJmuiden. VELSEN DE SCHEEPVAART. In de afgeloopen week kwamen voor de havens in onze gemeente binnen 8 zeesche pen en wel 6 voor de Hoogovens, waarvan 4 met erts, 1 met steenkolen en 1 om te laden, 1 voor de papierfabriek met hout en 1 voor IJmuiden. Van de Hoogovens vertrok maar een schip met een lading ijzer, bestemd voor Zweden. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 27 Augustus 1934. Bevallen: 23 Aug.: M. Wijtkamp—van Sab- ben. d 24 Aug.: E. W. Hofman—Schneider, d. E. van den Nieuw-enhoff—Waterlander. z. 25 Aug. H. M. Veldhuijzen—van Bemmelen, z. Overleden: 24 Aug.: C. Bonfrervan den Eijkhoff, 57 j„ Hooimarkt, J. H. C. F. Eckhard, 82 j. A. L, Dyserinckstraat, J. F. C. Raadschel- ders, 84 j„ Ripperdapark, C. Noteboom, 69 j. Spaarne, A. Blokdijk, 78 j. Sumatrastraat, V. van der LindenStroomer, 74 j., Feithstraat. 25 Aug.: A. W. O Mayr, 73 j. Zaanenlaan. -././A De karavaan op het Noordzeekanaal. AGENDA TE HAARLEM Heden' DINSDAG 28 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw. Bouwmeester's Revue: „Vooruit maar weer!", 8 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling. 8.159.15 uur. Rembrandt Theater: „Tarzan, de ontem bare". Op het toon eel: Bennos Br~';!\err, Co medy and Sensation. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace, Cinema en Variété: „Congres aex Vagebonden". Op het tooneel: Schiller en Herome, vallende menschen. 2,30. 7 en 9.15 u. Luxor Sound Theater: „Kale Rijkdom". 2.30 uur en doorloopende voorstelling van 7 u. af. WOENSDAG 29 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw. Bouwmeester's Revue: „Vooruit maar weer!", 8 uur, Bioscoopvoorstellingen 's middags en das avonds.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1