HET NIEUWE AVONDBLAD Zwitserland De wapens 19e JAARGANG No. 260 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y3 cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, lossenummers3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V, Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels f 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeeiingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers lijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: i 8000bij algeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.bij verlies van een wijsvinger; 100— bij breuk van boven- en/of onderarm; f 100— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw belden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000bij over lijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000—, indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of mee* abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polls is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nier'we HA.V.-Bank te Schiedam. Wereldmacht. Het onderzoek, door een subcommissie uit den Senaat der Vereenigde Staten ingesteld naar de machinaties der internationale wa penindustrie, heeft in zijn eerste openbare zitting al ontstellende onthullingen gebracht. Opnieuw blijkt, dat de wapenindustrie de eenige internationale samenwerking vertegen woordigt, die onbelemmerd en onverdeeld haar doeleinden kan nastreven. Zij is de eeinge werkelijke, stelselmatig georganiseerde en geleide wereldmacht. Waaruit men dus kan afleiden, dat de menschheid tot dusver alleen haar zelfvernietiging internationaal heeft kunnen organiseeren. Constructief be schouwd staat zij internationaal gesproken, nog in haar kinderschoenen en haspelt en moddert maar zoowat voort. Destructief is zij bijna volmaakt uitgerust. Het is natuurlijk heel makkelijk deze treurige tegenstelling te negeeren, of er om heen te praten, of te zeg gen dat er toch niets aan te doen is. Maar met zulke futloosheden is nog nooit iets be reikt. Ook baat in dit geval de vermaarde dooddoener „dat het altijd zoo geweest is" niet. Want het is niet altijd zoo geweest. De „zegeningen" der Destructieve Internationale zijn niet ouder dan tientallen jaren en in den tijd toen de Pruisen bij Sadowa (1866) door de Oostenrijkers beschoten werden met Krupp kanonnen, die zij zelf niet bezaten, was van een wereldmacht der wapenindustrie nog geen sprake. Deze abominatie is in de laatste halve eeuw gegroeid, en na 1900 pas tot tech nische volmaaktheid gekomen. Niemand, komt er dus af met het gebruikelijke en gemakke lijke kletspraatje „er is altijd oorlog geweest" want dat heeft met deze zaak niets te maken. Gedurende tientallen jaren is deze geheim zinnige Stille Kracht blijven groeien zonder in het openbaar ooit aangevallen te worden. De wereld wist niet hoe verschrikkelijk zij be drogen werd. Pas na den grooten oorlog, in 1919, begonnen de onthullingen in ernst. In de Fransche Kamer werden, toen. ontstellende beschuldigingen geuit omtrent de historie van het bekken van Briey, dat tengevolge van den invloed der wapenindustrieelen aan de Duit- schers zou zijn overgelaten, en zelfs niet aan gevallen, omdat anders de Duitscbe wapen industrie niet over voldoende hulpmiddelen beschikte. Het Kamerdebat leidde tot niets, maar de beschuldigingen omtrent Briey zijn in de laatste jaren veelvuldig in boeken en brochures herhaald, en bij mijn weten nooit weerlegd. De Wereldmacht houdt niet van openbare discussies. Is de kern van deze ont zettende beschuldigingen juist, dan zou men daaruit moeten afleiden dat de wereldoorlog met jaren verlengd is en dat millioenen ge sneuveld zijn en onafzienbare ellende ge sticht is terwille van de particuliere bedrijfs belangen van eenige enkelingen. Enkele jaren na den oorlog barstte het Shearer-schandaal los. waarbij bleek dat Amerikaansche belanghebbenden het indi vidu Shearer als ..deskundige" in. de Vloot- ontwapenings-conferentie te Genève hadden weten te plaatsen met de opdracht, de zaak In de war te sturen. Shearer kreeg zijn loon niet ten volle, of beweerde dat, en bracht de zaak op straat. Misschien heeft geen enkel geval in dé reeks der onthullingen zooveel gerucht ge maakt als dit. Maar het huidige Amerikaansche onderzoek schijnt het te zullen overtreffen. Het zal drie weken duren, en de eerste dag is al buiten gemeen fraai geweest. Ik citeer enkele passages en verzoek u, ze eens even rustig te lezen en te overwegen. Ten eerste betreffende de taak der subcom missie: „Men wil aantoonen, dat er een inter nationale combinatie bestaat, welker le den elkaar de orders voor oorlogsmate- riaal onderling toeschuiven, die de ge heimste bewapeningsplannen en wapen- patenten der regeeringen, die hun op drachten geven, verraden, en ageeren te gen alle ontwapeningsplannen". U ziet dat de Amerikaansche Senaat zijn bedoelingen duidelijk uitdrukt. Er is, om zoo te zeggen, geen woord Fransch bij. Men denke bij deze en volgende passages aan de 'terecht zoo hooggeroemde deugd, bekend als vaderlandsliefde. „Verder werden brieven van sir Charles Craven van de firma Vickers voorgelezen, waarin deze nog in liet jaar 1932 de Elec tric Boat Cy om de meest stipte geheim houding verzoekt, daar de Britsche re geering niet mocht vernemen, dat Vic kers samenwerkte met een Amerikaansch concern". Niettemin is de populaire meening, dat in Engeland de Engelsche regeering regeert, ook in zaken van oorlog en vrede, en niet de firma Vickers. Inderdaad schijnt Sir Charles Craven eenigen hinder van de Engelsche regeering 'te ondervinden, getuige deze schoone passage: „In andere brieven klaagt Craven over „die storende onderhandelingen te Ge nève over de ontwapening, die de orders der Britsche regeering op duikbootkrui sers maar tegenhouden Maar de duikboot-industrie da's het on derdeel dat op het moment aan de orde is heeft de boel toch aardig voor elkaar. Leest u maar verder: „De president der Electric Boat. Carse. deelde mede, dat zijn firma een bepaald percentage ontving van de door Vickers in Europa geleverde duikbooten, en van alle over de geheele wereld gebouwde duikbooten tantième kreeg. Vickers en Electric Boat hadden de wereld feitelijk onderling verdeeld met het oog op de levering van duikbooten". En geniet u vooral van dit: „De voorzitter beschuldigde Carse, dat hij Zaharoff had geholpen bij het ontdui ken der inkomstenbelasting op deze com- mlssiegelden. Hij wees op de reusachtige winsten, gemaakt op dit oorlogsmateriaal, dat men. onverschillig voor het vaderland i of de geheimen der landsverdediging, aan alle vreemde staten, zelfs aan Japan, had,' versjacherd, alleen om eigen zak te spek ken". Voor een vaderlandslievend Amerikaan moet dit wel heel plezierige lectuur wezen. En zoo gaat het maar jolig door. Meneer Carse en andere leiders van de Electric Boat Com pany ontkenden dat ooit aan Amerika gewei gerd zou zijn. de patenten van de firma op de Amerikaansche duikbooten te gebruiken, maar senator Nye las een brief voor van de firma aan een van haar Parijsche agenten, waarin zij zelf schreef dat zij er nooit in had toegestemd dat de Amerikaansche regeering een bepaald duikboottype voor zichzelf zou laten bouwen. Zooals u ziet is het allemaal zeer belangwek kend, en men kan den moed van den Ameri- kaanschen Senaat, die deze zaak zoo openlijk aanpakt, van harte toejuichen. Geen enkele Europeesche staat heeft het nog gewaagd, op deze wijze te werk te gaan. Als men in Amerika maar doorzet, en vooral alles publiceert wat men te pakken kan krijgen, is er weer een be langrijke stap verder gedaan op den weg der bestrijding van deze Wereldmacht. Niettemin zal zij machtig blijven, zoolang zij de eenige werkelijke Wereldmacht blijft. Alleen constructieve internationale samenwerking kan de destructieve uitschakelen. Ook staan wij pas aan het allereerste begin van een internationale wetgeving, codificee- rend een internationale moraal. Er bestaat nog maar een bitter beetje internationale mo raal en dat weinigje is in de laatste jaren dooi de gedragingen van verscheidene staten op economisch gebied opsomming schijnt over bodig weer droevig ondermijnd. In deze leegte heeft de wereldmacht van de internatio nale wapenindustrie onbelemmerd kunnen groeien. Zelfs nu schijnt het motief der va derlandsliefde nog het eenige, dat er met wer kelijk succes tegen gebruikt kan worden. En of het succes zal hebben, moeten we nog maar afwachten. In elk geval geeft deze nieuwe openbare bestrijding hoop. De belastingbeta lers kunnen ook niet ongevoelig blijven. Al thans op den duur niet. Sinds jaren en jaren stelt de Wereldmacht zelf zijn internationale prijzen vast, de wankelende staatsbegrootingen overbelastend, en betaalt Jan Publiek voort durend te veelin het prettige vooruitzicht dat hij tenslotte door zijn eigen Nationaal Fa brikaat naar de andere wereld geholpen zal worden. De personen Zaharoff, Carse enz. zijn niet de hoofdzaak. Zij komen er veel minder op aan dan het stelsel of liever gezegd: het ontbre ken van een stelsel dat hen laat doorwerken. R. P. IJMUIDEN „De roman van een nacht" in Bioscoop De Pont. In de bioscoop „De Pont" draait deze week een heel interessant hoofdnummer, namelijk „De roman van een nacht", een film van acht akten. Het spannende verhaal begint met een kennismaking in de Continental-express^ van Parijs naar Kopenhagen, die door den nacht raast. Helga Petersen, de dochter van den pre fect van politie te Kopenhagen, zit in het boek „De roman van een nacht" te lezen. Tegen over haar zit een heer, die kennis met haar maakt. Al spoedig begrijpen beiden, dat deze kennismaking meer is dan een vluchtige ont moeting. Niet ver van Kopenhagen stopt de trein plotseling, want de treingeleider 'heeft telegrafisch opdracht gekregen, bij blokpost 43 te stoppen. Er stappen ambtenaren van de geheime politie in den trein. Men heeft na melijk vernomen, dat een reeds lang gezcchte internationale spion in den trein moet zitten. De passen van alle passagiers worden nauw keurig onderzocht, ook die van Helga. De amb tenaar verontschuldigt zich tegenover haar niet de mededeeling, dat het haar vader is, die opdracht tot dit onderzoek gaf. Het valt in- tusschen Helga op, dat de vreemdeling, die tegenover haar zit en die veel indruk op haar gemaakt heeft, ongemoeid wordt gelaten. Op het station te Kopenhagen nemen Helga en de vreemdeling afscheid van elkaar. Hij verzekert haar, dat zij elkaar eerder terug zullen zien, dan zij verwachten zal. Voordat Helga naar huis gaat, begroet zij eerst haar vader op zijn bureau. Natuurlijk komt het gesprek op het onderzoek tijdens de reis. Helga hoort van haar vader, dat het on derzoek vruchteloos is gebleven, ondanks het feit, dat alle passen gecontroleerd zijn. Dan bedenkt zij met schrik, dat de pas van den haar sympathieken vreemdeling niet onder zocht werd. Zou hij somsZij durft het vermoeden niet uit te spreken. Zij verlaat haar vader, die haar nog mede deelt, dat zij dien avond op een bal ten huize van staatsraad Munck verwacht worden. Helga, die vermoeid is van de reis, gaat eerst nog wat op een divan rusten, alvorens zij zich voor het bal gaat kleeden. Zij schakelt het radiotoestel in en neemt het boek, waarin zij reeds in den trein heeft zitten lezen. Langza merhand valt zij in slaap. Nu komt een heel spannend gedeelte van het verhaal. Plotseling luidt de telefoon. De vreemde heer vraagt Helga te spreken. „Komt u ook op het bal van staatsraad Munck?", vraagt hij. Zij is verbaasd. Hoe weet hij nu van het bal? Hoe weet hij het adres van den staatsraad? Helga gaat naar het bal en ziet er inder daad haar vreemdeling. Er wordt gemusiceerd door het Balalaika-orkest, dat in den trein in de coupé naast de hare zat. Helga ziet, dat de vreemdeling bevriend is met den leider van het Russische orkest. Plotseling ontstaat er een tumult in de balzaal. Uit het Staatsarchief is een belangrijk document gestolen. De vreemdeling wordt van den diefstal verdacht, Helga bezweert echter haar vader, dat hij niet van haar zijde geweken is. Toch houdt haar vader vol, dat de vreemdeling den diefstal begaan heeft. Helga besluit daarop, met hem naar het buitenland te vluchten. Even vóór het vertrek krijgt zij de bewijzen in handen, dat de vreemdeling toch de gezochte inter nationale spion is. De plicht gaat boven de liefde, daarom waarschuwt zij haar vader. De vreemdeling bekent den diefstal: hij zegt dat hij de papieren terug zal geven en dat hij met haar een nieuw leven wil beginnen. Het is echter te laat. Reeds komt de commissaris van politie binnen om den man te arresteeren; deze grijpt naar een revolver Helga gilten dan wordt zij wakker. Haar vader komt haar roepen om mee naar het bal te gaan. Nu komt de verrassende oplossing van het verhaal. Op het bal schrikt Helga, want zij staat zoo waar weer plotseling tegenover den vreemde ling, die door haar vader aan hem voorgesteld wordt. Hij blijkt één der bekendste detectives van de Deensche geheime politie te zijn. Hij is het, die Prof. Kolski. den leider van het Balalaika-orkest ontmaskerd heeft als den ee- vaarlijken spion. Glimlachend reikt zij den detective de hand. Zij danst met hemen de rest laat zich raden. „Dancing Lady" in het Thalia-Theater. „Dancing Lady" is de titel van het hoofd nummer, dat deze week in het Thalia Theater draait. De geschiedenis, die op het witte doek verschijnt, komt op het volgende neer: Janie Barlow, een mooi en anm jong meisje, danst in een revue in een der New-Yorksche achterbuurten. Dansen zit haar in het bloed en zij heeft groote liefde voor haar vak. Zij wordt opgemerkt door den jongen mil- lioamair Tod Newton, op een avond, dat deze genotzoeker met een gezelschap het schouw- burchje bezoekt, waar Janie werkt. Als er een inval door de politie gedaan wordt we gens zoogenaamd „onzedelijk" dansen, betaalt Tod voor Janie de boete van 30 dollar, waar toe zij veroordeeld wordt. Zij behoudt onder invloed van haar vriendin weliswaar de 50 dollar, die hij in e?n 'briefje voor haar achter laat, doch zij is allerminst bereid op zijn avances in te gaan en vastbesloten hem de verschuldigde 50 dollar te zijner tijd terug te geven. Wel neemt zij Tod's hulp aan bij "het verkrijgen van 'n betere positie; ongetwijfeld zou zij zonder zijn introductie bij Jasper Bradley er niet in geslaagd zijn, een auditie te verkrijgen in het door dezen geldman ge financierde Broadway-theater, waar de stren ge en ongemakkelijke regisseur Patch Galle gher de revue's in elkaar zet. Het gelukt haar na veel moeite, de aan dacht van Patch op haar talent te vestigen, maar eerst als Janie hem bewijzen van haar werklust en ernst verschaft, worden zij goede vrienden. Tod Newton geeft zijn vervolging nog niet op; hij wil Janie trouwen. Het jonge meisje geraakt onder de bekoring van zijn luxe en zijn persoonlijkheid, doch zij wil gebruik ma ken van de kans, die zich voordoet om als solo-nummer in de nieuwe revue van Patch Galiegher succes te behalen en aldus carrière te maken. Zij belooft echter Tod's vrouw te zullen worden in het geval de revue of zij zelf geen succes heeft. Zonder dat zij het weet, koopt Tod den financier om. De vertooning van de nieuwe Gallegher-revue wordt afge wimpeld, het gezelschap ontbonden en het theater gesloten. Janie Barlow vergezelt Tod op een tocht op zijn jacht naar Cuba, doch verlangt spoedig weer naar New-York terug. Patch heeft zich intusschen niet laten ont moedigen. Met zijn eigen spaargeld en dat van een toegewijden medewerker besluit hij de revue toch doorgang te doen vinden, maal ais hij verneemt, dat Tod's intrigue de oor zaak van het stopzetten der repetities is ge weest en dat Janie, naar hij denkt, mede plichtig was aan het verraad, treft hem dit zóó zwaar, dat hij de repetities aan een ander overlaat en zijn troost bij het drinken zoekt. In een bar ontmoet hij Tod en Janie, die pas van Cuba teruggekeerd zijn. In zijn dronkenschap gooit Patch hun het verraad voor de voeten, maar Janie, diep gegriefd door deze valsche beschuldiging en veront waardigd over de unfaire wijze, waarop Tod haar, heeft trachten te winnen, geeft den laatste voorgoed zijn congé en weet den re gisseur, dien zij liefgekregen heeft te bewegen zijn werk voort te zetten. De nieuwe revue „Dancing Lady" waarin Janie de hoofdrol vervult, behaalt grooten bijval... Patch en het jonge meisje worden natuurlijk een paar. Tot zoover dit verhaal, dat heel spannend is. Drie maanden lang is in de studio's van de Metro Goldwyn Mayer alle aandacht aan het vervaardigen van deze film besteed. Joan Crawford en Clark Gable vervullen de hoofd rollen. Dit zegt reeds genoeg om veel be langstelling te verwachten. DE HARINGVISSCHERIJ. De „Cornelis de Boer" IJm. 268 bracht Don derdagmorgen 28 last pekelharing binnen en de stoomlogger „Robert William" K.W. 123 met 39 last. De „Gorredijk" IJM. 490 is weer ter ha ringvangst vertrokken. WEER IN DE VAART GEBRACHT. De trawlers „Corrie" IJM. 21 en „Isabel" werden weer in de vaart gebracht. VELSEN BEVOEGDHEID TOT STEMMEN BIJ VOLMACHT B. en W. van Velsen verzoeken ons bekend te maken, dat een kiezer, met inachtneming van het in de kieswet bepaalde, bevoegd is bij volmacht te stemmen, indien zijn beroep of werkzaamheden mede brengen, dat hij herhaaldelijk of althans gedurende het ge deelte van het jaar, waarin de stemming ge woonlijk valt, werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente op welker kiezerslijst hij voor komt, mits zijn afwezigheid, indien hij gedu rende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij aldus werkzaam is, een of meermalen in 'die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is, met inachtneming van het in de Kieswet bepaalde, bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw, welke, gehuwd met een kiezer, die voldoet aan de bovenvermelde voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De kiezerslijst wijst aan, welke kiezers be voegd zijn bij volmacht te stemmen en voor welke verkiezing zij daartoe bevoegd zijn. De aanwijzing geschiedt niet dan nadat de belanghebbende een daartoe strekkend met redenen omkleed verzoekschrift aan het ge meentebestuur heeft ingediend; de indiening moet geschieden voor 1 Januari en niet eer der dan 1 October van het voorafgaande jaar. Formulieren voor de bedoelde verzoekschrif ten zijn van 15 September t.m. 31 December ter gemeente-secretarie kosteloos voor de kiezers verkrijgbaar. De belanghebbende, die een verzoekschrift als bovenbedoeld heeft ingediend en die van de gevraagde bevoegdheid gebruik wil maken, doet daarvan in persoon mededeeling ter se cretarie van de gemeente, op welker kiezers lijst hij moet voorkomen, aan den Burge meester of aan den daartoe door dezen aan gewezen ambtenaar. De mededeeling kan ge schieden zoodra het verzoek is ingediend, doch niet later dan een week na den dag der candidaatstelling. Hij geeft daarbij op naam en voornamen, dagteekening en plaats van geboorte van hem zelf en van den door hem aangewezen ge machtigde. Van de aanwijzing wordt een schriftelijke volmacht opgemaakt. De volmacht wordt door den kiezer en door den Burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar on derteekend. Een afschrift van de volmacht wordt den kiezer uitgereikt. De gemachtigde moet in persoon ter secre tarie van de gemeente mede'deelen, dat hij de volmacht aanneemt. Van de aanneming wordt aanteekening gedaan onder het origineel der volmacht; deze aanteekening wordt door den gemachtigde en door den Burgemeester of den door dezen aangewezen ambtenaar on derteekend. Indien de aanneming niet reeds gelijktijdig met de aanwijzing heeft plaats ge vonden, geeft de Burgemeester of de door dezen aangewezen ambtenaar onverwijld van de aanwijzing kennis aan den gemach tigde met oproeping om binnen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aanne men; is binnen dien termijn de volmacht niet aangenomen, dan is zij vervallen en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwijzen. Als gemachtigde mogen slechts aangewezen worden zij, die in de gemeente bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. Indien de kiezer een gemachtigde heeft aan gewezen voor ae vaststelling van de kiezers lijst, en na de vaststelling dier lijst mocht blijken, dat de gemachtigde niet aan dezen eisch voldoet, wordt de volmacht als vervallen beschouwd en kan de kiezer niet opnieuw voor dezelfde verkiezing een gemachtigde aanwij zen. Een kiezer mag niet meer dan één aanwij zing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hij een tweede aanwijzing mag aannemen indien beide aanwijzingen zijn geschied door personen die tot zijn huisgenooten behooren. DIT IS SIR BASIL ZAHAROFF, de geheimzinnige internationale intrigant in de wapenindustrie, die door Carse (den presi dent der Electric Boat) de bekwaamste, schit terendste en grootste man genoemd werd, dien hij kende. Door „patenten" wist Zaharoff alleen reeds 2.000.000 dollar te verdienen. verfijnt zijn bewapening. BERN, 5 September (Reuter). Na afloop der manoeuvres verklaarde Minger, lid van den Bondsraad voor Legerzaken, dat de Zwitser- sche nationale verdediging in materieel op zicht mogelijk en uit financieel oogpunt dra gelijk is. Hiervan uitgaande, aldus Minger, zijn wij bezig onze bewapening te moderniseeren, de uitrusting te perfeotionneeren, de opleiding onzer troepen te verbeteren. Wij bestudeeren ook de middelen om onze natuurlijke verdedigings-liraiën te versterken door een systeem van kleine versterkingen, maar wij doen dit op eigen initiatief, zooals ons goeddunkt. Wij kunnen de adviezen die men uit het buitenland dienaangaande meent te moeten geven, niet aanvaarden. kwamen er toch wel. Oorlogsindustrie kent het woord „corruptie" niet. TE NEURENBERG IS DE PARTIJDAG VAN DE N. S. D. A. P. BEGONNEN. Hitier opent het congres in de groote zaal van het raadhuis WASHINGTON, 5 September (Reuter). De enquete-commissle uit den Senaat, die een onderzoek instelt naar het bewapenings vraagstuk" behandelde heden de kwestie van den verkoop van duikbooten aan Zuid-Ame- rikaansche staten. De leden der directie van de Electric Boat Cy. erkenden dat zij commissiegelden hadden betaald voor het verkrijgen van orders uit Zuid-Amerika, maar zij gaven als hun mee ning te kennen dat een dergelijk stelsel geen corruptie beteekende. Om met die landen, zaken te doen moest men het raderwerk sme ren", betoogden zij. De senator Clark opperde het denkbeeld, dat het niet-onthulde doel der zending van maritieme missies naar Zuid-Amerika be stand in het begunstigen van den verkoop van Amerikaansche oorlogsschepen en wa pens. Carse, de president der Electric Boat Cy. verklaarde dat zijn firma munitie had ver kocht aan Peru. toen dit land met Columbia in conflict was betreffende Leticia. „De munitie", zoo zeide hij, „werd gele verd door Vickers Ltd., en na een vruchtelooze poging om ze via Para (Brazilië) te zenden, ontscheept in een havenplaats op de Astillen. Bij de voortzetting van de verhooren door de enquette-commissie voor bewapenings-aan- gelegenheden werd, nog bekend, dat de be wapen ings-industrieel Sir Basil Zaharoff vara de Electric Boat Cy., welker aandeelhouder hij was, in totaal 2.000.000 dollar had ontvan gen voor patenten.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1