HET NIEUWE AVONDBLAD Schoonheid. Geweldige brand op Amerikaansch passagiersschip. '19e JAARGANG No. 262 MAANDAG 10 SEPT. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per maand 40 cents plus 2y2 cents incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers3 cents. Kkntoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie.- P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN1—5 regels 0.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëNOPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn. zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers lijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dït blad gratis verkrijgbaar zijn. kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen- 1 aleeheele invaliditeit; 600— bij overlijden; 400— bij verlies van een hand, voet of oog; 250— bij verlies van een duim; 150— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.bij overlijden van den man alleen; 2000.bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent- spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe HJLV.-Bank te Schiedam. IJMUIDEN Een oud-plaatsgenoot gehuldigd. Marconist Van 't Hoff en de „Madeleine". Op den 30sten Maart van het vorig jaar werd o,p den radio-luister-dienst van bureau Wijsmuller 's avonds 7 uur een zeer z-wak S.O.S.-sein opgevangen. De marconist-op wacht, de heer A. H. W. van 't Hoff, maakte onmiddellijk de desbetreffende stations hier opmerkzaam op, zoodat direct alle radio-ver keer op de Noordzee gestaakt werd. Op den radio-oproep van ons Nederlandsch kuststa- t-ion Scheveningen-Radio, meldde zich het Fransche stoomschip „Madeleine", dat zich ongeveer 45 mijl N.N.W. van Terschellinger- bank-vuurschip in zinkenden toestand be vond met 65 man aan -boord. Het waren meest visschers, die door dit geïmproviseerde trans- potschip vervoerd werden naar de visscherij. De heer van 't Hoff gaf dit noodsein even eens door aan de firma Doeksen te Terschel ling, welke als de dichtst in de nabijheid zijnde sleepbootfirma het spoedigst hulp ver- leenen kon. Deze firma zond haar stoom - klaarliggende sleepboot „Holland" uit, die na uren varen de plaats van de ramp bereikte. De bemanning was reeds in de booten ge gaan; sommige dezer sloepen waren reeds halfvol water, zoodat de redding juist bij tijds geschiedde. Voor dit menschlievende werk werd Za terdag de Terschellingsche equipage van de „Holland" gedecoreerd en gehuldigd. Doch ook de radio-speurder werd niet vergeten! Het Fransche consulaat te Amsterdam deelde mede, -dat de minister van Handel der Fran sche republiek hem de Fransche reddings medaille schonk, die vergezeld ging van het certificaat. Voor hem, die meer dan 12 jaar lang onze Noordzeekust door den aether als 't ware „be waakte". een .welverdiende belooning! Na opheffing van den radio-luisterdienst in 1933 vestigde de heer Van 't Hoff zich te Maarssen VELSEN Fietser reed door. Wist niet wat rechtshouden was. Zondagmiddag jl. heeft op den Wijkerstraat weg een motorongeluk plaats gehad dat be trekkelijk nog goed is afgeloopen. Een motorrijder reed in de richting Bever wijk met zijn echtgenoot-e als duopassagiere. Uit tegenovergestelde richting naderde een fietser die niet rechts hield. De motorrijder wilde een botsing voorkomen remde uit alle macht hetgeen hem en zijn echtgenoote noodlottig werd. Beiden vielen. Zij werden binnen ge-dragen bij den heer A. Klaassen aan de Wijkerstraatweg. Daar zijn zij verbonden. De vrouw was in het gezicht gewond, terwijl de tanden door de lippen wa ren gedrongen. Alhoewel de dokter adviseerde de getroffene per auto naar huis te laten ver voeren, (zij waren uit Groningen afkomstig), heeft dit niet plaats gehad doch is zij na een paar uur weder per motor naar huis ver trokken. De schuldige wielrijder was inmiddels ver trokken. DE VELSENSCHE DAGHUISHOUDSCHOOL. Men schrijft ons: Sinds een jaar bestaat de Daghuishoud school te IJmuiden door de Commissie voor het huishoudonderwijs in de gemeente Velsen opgericht. Het eerste cursusjaar is een succes geweest: er waren zooveel leerlingen, dat de eerste klas gesplitst moest worden. Nu begint het tweede jaar weldra: door vertrek van leerlingen, 't zij door verhuizing, 't zij door dat ze werkkring vonden, zal de dubbele eer ste klasse tot één tweede klasse samengevoegd kunnen worden. A.s. Maandag 10 September van 35 uur zal in de Arbeidsbeurs te IJmuiden-Oost de inschrijving van leerlingen voor de eerste klasse plaats vinden, terwijl ook de meisjes voor de tweede klasse dan opgeroepen zijn. Op 24 September zullen de inschrijvingen voor de avondcursussen in naaien, knippen en koken worden gehouden. Hoe meer de vrouwelijke jeugd van IJmuiden door druk bezoek toont dit huishoudonderwijs op prijs te stellen door zich als leerling aan te mel den, des te eerder zal de Daghuishoudschool uitgi-oeien tot een onderwijsinstelling, waar onze meisjes een veelzijdige en volledige vor- ning op huishoudelijk gebied kunnen krijgen. DRIEHUIS PLAATSELIJKE KEUZE. Op de algemeene vergadering van den, Na- tionalen Bond voor Plaatselijke Keuze, op 20 October te Utrecht te houden zal pater W. Arts alhier spreken over „hoe het dan moet". Pater Arts is aan de beurt van aftreding a!~ lid van den Raad van vijftig. Iti zijn vacature worden aanbevolen Prof. Dr. G. Bron te Nij megen en Prof. Francke té Breda. SANTPOORT DE INBRAKEN. _Inzake de inbraken alhier de vorige week bij bewoners van den Biezenweg gepleegd, vernemen we nog nader, dat bij den boter- en kaashandelaar K. uit diens pakhuis tusschen de 70 en 80 pond margarine werd ontvreemd. Bij den heer C. werd een rijwiel meegenomen. De heer Z. miste een nieuwe fietslantaarn en een belastingplaatje, Zijn fiets vond hij des morgens buiten staan. Vermoedelijk had men die ldaar gezet om mee te nemen, maar -is men gestoord, doordat mej. M. -een raampje dicht deed. of door het aanhoudende geblaf van den hond van den heer P. Tenslotte miste de heer T. een lange spitlijn. ZANDVOORT De zee eischt een offer. Vier en twintig-jarig meisje verdronken. Hoe gevaarlijk het is zonder toezicht in zee te baden bleek Zondag weer eens overduide lijk. Het dienstmeisje van de familie U., aan de Boul. Barnaart, ging Zondagmiddag aan het vrije strand, waar geen toezicht is baden. Zon der dat iemand er iets van gezien heeft is zij in het zilte nat verdwenen en vond zij den dood in de golven. Het ongeluk werd pas be merkt, toen omstreeks half zes het ontzielde lichaam dicht bij de grens van Bloemendaal aanspoelde. Onmiddellijk werd het gebracht naar de Politiepost van Bloemendaal aan het eind van den Zeeweg, waar twee doktoren nog langen tijd probeerden de levensgeesten op te wekken, evenwel zonder resultaat. De politie tastte toen nog volkomen in het duister wat betreft de identiteit van het meisje. Daar het in verband met den vloed- stroom en den wind is aan te nemen, dat zij uit Zuidelijke richting was komen aandrijven, werden alle inrichtingen langs het strand on middellijk met het vinden, van het lijk op de hoogte gesteld. Nergens werd evenwel een ongeveer 20-jerig meisje in rood badpak en roode muts vermist. Eerst toen de Zandvoortsche politie met de brancard langs de Boulevard reed om het stoffelijk overschot uit Bloemendaal te halen, belde de familie U. de politie op, en was de identiteit spoedig vastgesteld, te meer daar ongeveer tegelijkertijd haar kleeren op het strand werden gevonden. De verdronkene Corrie v. d. Linde, woont te Wilnis en zou aan het einde der volgende week naar huis vertrekken. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar de Algemeene begraafplaats te Zand- voort. Door toedoen van de politie werden de ouders te Wilnis intusschen gewaarschuwd door den dokter te Wilnis. Hoe het ongeluk gebeurd is zal wel nooit opgehelderd worden. Niemand heeft er iets van gezien. Het meisje kon niet zwemmen en waagde zich toch vaak tot de hals in het water. Waarschijnlijk heeft ze zich Zondag weer te ver gewaagd in het woelige water, waardoor zij den grond onder haar voeten verloor en door den vloedstroom werd meegenomen, tot bij het Bloemendaal- sche strand. 't Kan ook zijn, dat zij in een mui is ge raakt. Wie zal het zeggen? Zeer angstige oogenbilkken beleefden nog een der strandexploitanten van het stille strand. Men meende met zekerheid dat het zijn dochter was, die verdronken was. M. werd gehaald om het lijk te herkennen, en hoewel de drenkeling sprekend, op zijn dochter leek, was het toch zijn dochter niet. Met een opgeluchtgemoed kon hij naar zijn strandtent terugkeeren, doch 't zal lang duren voor hij deze oogenblikken van span ning is vergeten. (Door de Engelsche vrouwen is in 1933 bijna 14 millioen gulden uit gegeven voor schoonheidsmidde len). Ik las dit veelzeggend cijfer Zeer toevallig in de krant, Daarom spreek ik ook toevallig Van de vrouw in Engeland. Als men ook In an-dre landen Deze uitgaaf eens besomt, Kan het zijn dat men -tenslotte Tot nog hooger cijfers komt. Maar die veertien millioen gulden Is alleen al een bedrag. Dat als zeer ontzag verwekkend Voor de schoonheid gelden mag Stel u voor de doosjes poeder. Potjes crème en fleschjes vocht. Denk u in de lippenstiften, Voor dat kapitaal gekocht. Al die bijgewerkte wangen, Al dat kunstge kleur de haar, Heel die gevelrestauratie, Zie, dit kost het bij elkaar. Schoonheid, die slechte van de huid is, Daaglijks weer met zorg -hersteld, En die in een jaar veel tijd kost Naast een groot fortuin aan geld. Ik zal niet filosofeeren Over werkelijkheid en schijn, En ik ga niet critiseeren, Heusch, ik zal wel wijzer zijn. 'k Zeg alleen: wa-t is het heerlijk, En wat spaar je 't aardsche slik. Als je zonder kunstgreep mooi bent, Zooals u en zooals ik. P. GASUS. HEEMSKERK VOETBAL. VOETBALUITSLAGEN VAN ZONDAG. A.D.O. 1Santpoort 1 (bekerwedstrijd) 43 D.E M. 3—A.D.O. 2 3—1 A.D.O. aSantpoort a 30 Santpoort bA.D.O. b 61 R.K. KORFBAL. O.N.A. 1 verwierf in Wijk aan Zee den eer sten en O.N.A. 2 den 3den prijs. PROCESSIE NAAR HEILOO. De jaarlijksche processie naar O. L. Vrouw ten Nood -te Heiloo voor deze parochie, heeft Woensdag 19 September a.s. plaats. WIJK AAN ZEE AUTO-ONGEVAL. Zondagmorgen omstreeks 11.30 uur werd aan den Munnikenweg alhier 't 8-jarige doch tertje van den heer Bruijns aangereden door een personen-auto bestuurd door den heer N. S. uit Beverwijk. Het kind liep spelenderwijs op den weg en lette niet op de naderende auto. De bestuurder stopte onmiddellijk. Het kind werd bij de -ouders binnengebracht. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen. Oogen- schijnlijk had de kleine geen letsel bekomen. AARDAPPELDIEFSTAL. Ten nadeele van den heer de G. zijn drie zakken aardappelen ontvreemd, welke in zak ken des nachts voor zijn woning aan den Aagtendijk stonden. De politie heeft een on derzoek ingesteld. W. R. B. IN 'T BLOEMENCORSO. De Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade die aan 't Bloemencorso te Beverwijk deelnam, be haalde in de 3e afd. den 3en prijs, de verguld zilveren medaille beschikbaar gesteld door V.V.V. te Beverwijk. Door een springvloed werd bovenstaande brug te Long Beach, welke in heel Ame rika beroemd is, volledig verwoest. De „Morro Casthle"met 51 opvarenden in vlammen Groot aantal hunner omgekomen. Vergeefsche blussingspogingen. Het schip thans op het strand gezet. ASBURY PARK (New-Jersey, 8 Sept. (Reu ter.) Het Amerikaansche passagiersschip „Morro Castde", 11526 ton metend, is twintig mijlen ten Zuiden van het lichtschip Scot land in brand geraakt. De „Morro Castle" is met 240 koppen bemand en heeft 318 passagiers aan boord. Het schip werd heden om 8 uur op thuisreis van een pleziertocht naar Havana, die een week duur de, te New-York verwacht. Alle reddingsbooten van de noordkust van Jersey zijn, nadat S. O. S. seinen waren opge vangen. te hulp geschoten, evenals vijf an dere schepen, waaronder het Engelsche mail schip „Monarch of Bermuda", dat op vijftien mijlen van „Morro Castle" in de buurt van Sandyhook ligt. De „Morro Castle" staat van de voorsteven af tot de achtersteven in brand. Op het s.s. „Luchenbach" werden de overle venden opgenomen. De „City of Savannah" en d" „President Cleveland" bereikten even eens de „Morro Castle". Nader worden de volgende bijzonderheden gemeld Volgens sommigen is de brand ontstaan, doordat de bliksem des nachts in de olietanks is geslagen, die zich in het middenschip be vinden. Het vuur greep zóó snel om zich heen, dat het onmogelijk was maatregelen tot in perking te nemen. Het groote schip stond binnen korten tijd geheel in vlammen. Er werden in allerijl eenige reddingbooten ge streken. Kapitein aan hartverlamming overleden De kapitein van de Morro is kort voor het uitbreken van den brand aan een hartverlam ming overleden. Te half tien Zaterdagmorgen (Amerk. tijd) waren honderdvijftig tot tweehonderd over levenden van de „Morro Costle" aan de kust van New Jersey aan land gebracht. Het Engelsche stoomschip „Monarch of Ber muda" meldt, dat het 65 personen in veilig heid heeft kunnen brengen. Vuur verplaatste zich met razende snelheid. De te Spring Lake aan land gezette leden van de bemanning zijn van meening, dat het schip niet door den bliksem getroffen is, maar dat het vuur in het voorschip Ls uitgebroken. De matrozen berichten dat de vlammen met ongelooflijke snelheid zich over het geheele dek uitbreidden en dat de ijlings gealarmeerde bemanning niet meer in de gangen der kajui ten kon doordringen, zoodat men er zich toe moest beperken de patrijspoorten van het dek af in te slaan. Velen in hun hutten verbrand. De ..Morro Castle" was in enkele minuten veranderd in een gloeienden oven. Vele passa giers trachtten zich te redden door in zee te springen. Vele anderen moeten in hun hutten omgekomen zijn, daar de geweldige rookont wikkeling ijlere poging tot ontkomen onmo gelijk maakte. Te Aspury Park zijn elf matrozen aan land gezet, van wie zes gewond waren. Ook eenige passagiers zijn daar aan land gebracht, De geredden hadden veel van de koude te lijden gehad. Slechts enkelen hadden gelegenheid, zich behoorlijk te kleeden. Te Allenhurst zijn de eerste lijken aange spoeld. Ook in andere kuststeden spoelden lijken aan. Een dichte mist verhinderde ieder uitzicht, terwijl de hevige Noorderstorm voort duurde. Drie New Yorksche politiebooten moesten door den storm terugkeeren zonder dat zij de plaats des onheils hadden kunnen bereiken. Een der booten kon in twee uur slechts ander halve mijl vooruit komen. Passagiers weigerden in de booten te gaan. Een steward van de Morro Castle heeft aan een verslaggever van de New-York Post ver teld, dat het groote aantal dooden veroorzaakt is door de weigering van vele passagiers om in de reddingbooten te gaan. Leden van de bemanning hebben deze bewering tegenover een correspondent van Reuter bevestigd. Zij zeggen, dat de passagiers het- hoofd geheel kwijt raakten en weigerden zich door de be manning in de reddingbooten te laten helpen. Velen schenen bang om door de vlammen heen naar de reddingbooten te gaan. Veel passagiers waren in nachtgewaad. Wij moesten snel handelen, zeiden de ma trozen en wij zijn met de reddingbooten - nog maar juist bijtijds weggevaren, anders warenl wij verbrand Volgens Reuter- en V.D.-berichten, geda teerd 9 September, neemt men aan, dat bij de ramp van de Morro Castle ongeveer 130 personen om het leven zijn gekomen, Volgens een ander Reuterbericht zouden reeds 181 lijken van de Morro Castle zijn op- gevischt, terwijl nog verschillende verkoolde lijken zich in het schip bevinden. De beambten der Ward-lijn verwerpen de gedachte, dat de brand dooh den bliksem ontstaan zou zijn. Zij achten het vrijwel als zeker, dat een pas sagier ii de bibliotheek door het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret als oor zaak moet worden aangenomen. De overlevenden roemen den heldenmoed, van den vice-commandant Warms, die ge durende 10 uren op zij post bleef, rustig beve len gevende, opdat zooveel mogelijk personen zouden worden gered. Warms en de overige leden der bemanning zijn Zondag aan boord gegaan van het kust vaartuig „Tanipa". Het gloeiende schip is op het stand gezet. Critick op de bemanning. Vele Amerikaanslhe bladen maken in hurt berichten melding van het feit, dat de be manning zich in de reddingsbooten had gered! en vele passagiers aan hun lot had overgelaten schrijft de Courant. Leden van de kustwacht te New Yersey verklaarden ronduit, dat de ramp een van de lafste is geweest in de ge schiedenis van de zee. Een lid van de kust wacht illustreerde zijn betoog door te wijzen op een groep van 92 overlevenden, welke op enkele meters van hem afstond. Zij wachtten op den trein, die hen naar New York zou brengen. Slechts twee hunner waren passa giers en de overige 90 leden van de bemanning. Een aantal reddingboten, dat de kust bereikte was slechte gedeeltelijk vol. Verschillende booten hadden maar enkele personen aan boord. Een reddingboot bevatte vier leden van de bemanning, 2 Japanners en 2 Cubanen, terwijl de boot ruimte had voor 85 personen. Al deze booten hebben de plaats moeten pas- seeren, waar tal van drenkelingen met den dood streden. Nu Oraniënburg opgeheven is. Moeilijke bestaansstrijcl voor ontslagen gevangenen. In het Duitsche stadje Oraniënburg is een ongewone rust weergekeerd. Het concentratie kamp is gesloten en de gevangenen zijn ver trokken. De bewoners van het stadje hopen dat het kamp zal worden ingericht tot kazerne voor de S.S.. want aldus een Reuterbericht met het vertrek van de gevangenen is voor Oraniënburg ook een bron van inkomsten weg gegaan. Zeer moeilijk zal het blijken voor de 742 gevangenen, die volgens officieele mededeeling uit de Pruisische concentratie-kampen zijn vrijgelaten, om een bestaan te vinden. Hun. familieleden zullen voor hen moeten zorgen, maar velen van dezen verkeeren zelf in be hoeftige omstandigheden, daar zij verwant zijn aan „beruchte personen". De bevrijde gevangenen krijgen geen steun uit de openbare kas en aans de Engelsche deputatie, die onlangs alhier heeft onderhan deld voor de vrijlating van den vroegeren sociaal-democratischen burgemeester van Maagdenburg, Otto Reuter, en van het vroe gere communistische Rijksdaglid dr. Neubauer werd nadrukkelijk meegedeeld, dat deze per sonen het land niet zouden mogen verlaten. Vermoedelijk vallen alle vrijgelaten gevan genen onder deze verbodsbepaling, daar men in officieele kringen vreest, dat dergelijke emigranten „gruwelverhalen" in het buiten land- zullen rondstrooien. AGENDA TE HAARLEM Heden; MAANDAG 10 SEPTEMBER Circus Roberti, Pretoriaplein. 8 uur. Rembrandt Theater: „Popje". Op het too- neel: Frankly's four Dancing Ladies. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Voorbvluchtigen". In het voorprogramma. Laurel en Hardy. Doorloopende voorstelling van 7 uur af. Palace. Cinema en Variété: „Spionnen aan het werk". Op het tooneel: Dumas, Hollandsch humorist. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 11 SEPTEMBER Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur. Circus Roberti. Pretoriaplein. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen. - Velsen; Raadhuis. Gemeenteraad 7 uur.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1