HET NIEUWE AVONDBLAD IftHuidetCoutaut T9e JAARGANG No. 268 MAANDAG 17 SEPT. 1934 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 ets., per tnaanH 40 cents plus 2ya cents Incasso, per kwartaal 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden, Tel. 5301 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courantuitgaven en Algemeene Drukkerij N.V. Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN15 regels 10.75. Elke regel meer 15 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Adverten ties van Vraag en Aanbod 1-3 regels 25 ct., elke regel meer 10 ct. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. ALLE ADVERTENTIëN, OPGEGEVEN VOOR DIT BLAD WORDEN KOSTELOOS OPGENOMEN IN DE NEVEN-EDITIE HET NIEUWE AVONDBLAD DE KENNEMER COURANT. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers *Jjn Ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de gevolgen van ongevallen voor de navolgende bedragen: i 2000.bij algeiheele invaliditeit; 600.— bij overlijden; 400.— bij verlies van een hand, voet of oog; 250.bij verlies van een duim; 150.— bij verlies van een wijsvinger; 100.bij breuk van boven- en/of onderarm; 100.— bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50bij verlies van een anderen vinger. Tenge volge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000.— bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000.— bij overlijden van den man alleen; 2000.— bij over lijden van de vrouw alleen Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen enz. 400.— bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of mee* abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H-A.V.-Bank te Schiedam. VELSEN [Tuinconcert „De Eendracht". Ten bate van Schoolvoeding. Zaterdagavond heeft de Harmoniekapel der Kon. Papierfabrieken van Gelder en Zonen in den tuin van Concordia een concert gegeven, waarvan de baten ten goede zijn gekomen aan het comité voor de Schoolvoeding in onze ge meente. Dit concert zou door een z.g. boeren taal, in de openlucht, gevolgd worden. De licht toevoer had echter moeilijkheden met zich meegebracht, zoodat dit gedeelte van den avond in de zaal gegeven werd. De kapel verleende reeds eerder haar mede werking aan de collecte van Schoolvoeding, die in de Eendracht een artistiek medewerkster heeft. Jammer was liet daarom, dat zoo wei nigen dit concert bijwoonden. De kunstzinnige prestaties der kapel, de bij zondere attractie van een boerentaal, de rustige en gunstige gelegenheid als de tuin van Con cordia is, daarnaast het sympathieke doel van den avond waren toch evenzooveel beweeg redenen om een druk bezoek te verwachten. De Eendracht was onder de artistieke leiding van haar dirigent, den heer Boedijn, weer uit stekend op dreef. Na de pittige Florentiner- marsch volgde von Weber's ouverture Oberon, waarvan de inzet op waarlijk'superieure wijze weergegeven werd. Het meest heeft ons van het extra-zware programma (Oberon-, Tannhauser-, Hunyadi. en Teil-ouverture) wel Frans Erkel's wondér- mooie ouverture in Hongaarschen stijl Hunyadi Laslo voldaan. Hier was de kapel op haar best. ook al was het (naar wij vernamen) 't minst gerepeteerde werk. 'Wij hebben het reeds dikwijls gereleveerd, doch het treft ons bij elke Eendracht-uitvoe- ring weer opnieuw welk een prachtig koper- en houtregisters dit corps bezit. Meerdere malen waren er piston- en iioórneffëcten vah een ontroerende schoonheid. Technisch lijkt ons de kapel enorm vooruit gegaan. Het vlot-afgewerkte programma was oor eaak, dat de danslustigen reeds vroeg tevreden gesteld konden worden. Een uit leden der Een dracht samengesteld blazers-octet zorgde op wérkelijk-verdienstelijke wijze voor een geani meerde stemming. Keuring van waren. Wat de Keuringsdienst voor „het gebied Haarlem in onze gemeente deed. Het Noorsché natuurijs. Blijkens het dezer dagen verschenen verslag over het dienstjaar 1933 van den Keurings dienst van Waren voor het gebied Haarlem werden op het laboratorium 1923 monsters, afkomstig uit de gemeente Velsen onderzocht, waarvan 1451 monsters melk en melkproduc ten, 346 monsters andere waren en 126 mon sters diversen buiten 'rechtstreeks verband met de Warenwet. Afgekeurd werden 50 par- tijen. Geïnspecteerd werden 2068 winkels, waar van 173 bakkerijen. Er werden 137 waarschu wingen uitgereikt, terwijl 13 maal proces-ver baal werd opgemaakt. De onderzochte monsters bestonden voor namelijk uit azijn, brood en beschuit, cacao en chocolade, consumptie-ijs, jams, melk en melkproducten, vleeschwaren en vleesch- extracten. Als bijzonderheid voor onze ge meente zij vermeld dat slechts één monster visch werd onderzocht. Afgekeurd werden o.a. 37.5 L. azijn, 69.6 K.G. groenten en vruchten, 18,9 K.G. meel, 0.3 K.G. visch, 56,5 K.G. gebruiksartikelen enz. Van de 949 van slijters genomen monsters melk bevatten 44 een te laag percentage vet, 8 monsters bleken ondeugdelijk wegens water toevoeging, niet minder dan 192 monsters of 1/5 van het onderzochte aantal bevatten streptococcen. terwijl hét gemiddelde vetge halte 3.09 pCt. bedroeg. In alle andere ge meenten in het gebied van den dienst, met uitzondering van Zaandam was het vetge halte hooger. Bij de monsters van leveranciers genomen was het vetgehalte 3.06 pCt. Dit aantal mon sters bedroeg 228, waarvan 5 een te laag per centage vet bevatten, 3 ondeugdelijk waren wegens watertoevoeging en 30 streptococcen bevatten. Het aantal aan slijters uitgereikte waarschuwingen bedroeg 63, aan leveran ciers 21. IJs Toen het Noorsche natuurijs zijn intrede in IJmuiden deed, werd van zekere zijde een ac tie daartegen op touw gezet wegens de ver ontreiniging en het groote aantal bacteriën die het in de Noorsche bergen gewonnen Ijs zouden bevatten. Welnu, hieronder volet het geen onder het hoofd „Water en ijs" in het jaarverslag wordt opgemerkt: „Onderzocht werden een aantal monsters natuurijs, dat te IJmuiden werd ingevoerd. In verband daarmede werd ook een onderzoek ingesteld naar de hoedanigheid van kunstijs en van ijs en water uit openbaar water uit de omgeving van de stad. Zoowel op de bacterio logische als op de chemische samenstelling van het Noorsche natuurijs was niet de min ste aanmerking te maken. Tevens bleek, dat het ijs bacteriologisch zuiverder was dan het water, waaruit het gewonnen werd". Met deze veelzeggende verklaring van deze officieele instelling is dus het verhaal over de vele bacteriën, die het natuurijs zou bevat ten. naar het rijk der fabelen verwezen. MEJ. EKERING SPREEKT OVER DONKER PARIJS. Op Woensdagavond 26 September a.s. zal in het gebouw Concordia mej. Ekering spreken namens de Tabeniakelzending over donker Parijs. Het gesproken woord wordt verduide lijkt door lichtbeelden. STEUNBONNEN RADIO-DISTRIBUTIE. Het Comit éverzoekt ons te melden, dat in schrijving voor het verkrijgen van een steun- bon voor de maand October voor aangeslote nen bij een der radiocentrale's in de gemeente Velsen zal geschieden a.s. Donderdag 20 Sep tember en uitreiking der bonnen op Donderdag 27 Sept. van 7 tot 8 uur op de bekende plaat sen. Er wordt aan herinnerd, dat alleen op ver toon van dagstempelkaarten, bondsstempel- kaarten, en andere deugdelijke bewijzen wordt ingeschreven. LEDENVERGADERING VAN DE V.A.R.A. De afdeeling Velsen van V.A.R.A. hield Vrij dagavond een ledenvergadering in de Bios coop de Pont. In zijn kort openingswoord deelde de voorzitter, de heer Wesselius mede, dat het ledental in de laatste maanden iets achteruitgeolopen was, doch dat de laatste 14 dagen weer eenige nieuwe inschrijvingen kon den worden geboekt. De secretaris, de heer Jansen deed mede- deeling van de ingekomen stukken, waarop een discussie volgde over de steunzegels, die eerstdaags aan de leden zullen werden aan geboden. Het omroeprapport over het eerste halfjaar gaf geen aanleiding tot op- of aanmerkingen, evenmin als de voorstellen voor de districts vergadering. De voorzitter deelde mede. dat voor de le den van het Tooneelfonds V.A.R.A.-Instituut in het komende seizoen het volgende pro gramma is samengesteld: in October het Ca baret ..Zeven" in_de Bioscoop de Pont; de No tenkrakers onder ïenfmg van Ru Mulder in de Bioscoop de Pont; in Thalia op een nader- te bepalen datum „de Jonge Spelers" en als slot- uiitvoering Tijl Uilenspiegel door hetzelfde ge zelschap, eveneens in Thalia. Het bestuur wend met één lid uitgebreid, waarvoor gekozen werd de heer P. Kramer. In de volgende maand zal een bijzondere propaganda gevoerd worden voor het werven van nieuwe leden, waarvoor het bestuur een beroep doet op alle leden. IJMUIDEN Velser Zweminrichting. Nog steeds een druk bezoek. De Velser Zweminrichting werd in de week van Zaterdag 8 tot en met Vrijdag 14 Septem ber door 2524 personen bezocht. Het hoogste aantal bezoekers werd geboekt op Zaterdag 8 September n.l. 600, het laagste op Zondag 9 September n.l. 177. Bij informatie vernamen wij dat de datum van sluiting nog niet is vastgesteld. Ernstig verkeersongeval op de Julianakade. Motorrijder tegen auto gebotst. Zondagmorgen vond op de Julianakade na bij de spoorweghalte een ernstig verkeerson geval plaats. Daar ter plaatse reed de motor rijder de heer D., wonende te Amsterdam, dicht achter een auto aan, waarvan de be stuurder stopte omdat hij naar den weg wilde vragen. Het gevolg was, dat het motorrijwiel achter tegen de auto botste en ook de heer D. met zijn hoofd tegen de auto vloog en wel zoo hevig, dat hij bloedend op den weg bleef liggen en de auto op de plaats van de botsing met het hoofd van dén motorrijder een deuk vertoonde. Spoedig was hulp ter plaatse. Het slacht offer werd verbonden door de doctoren van L. en B., die een schedelbasisfractuur consta teerden, zoodat opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was. Met de ziekenauto van den stalhouder van G. werd het slachtoffer daarop door de zorgen van Het Roode Kruis naar het Antonius Zie kenhuis overgebracht. NIEUWS VAN DE V .A. R. A. De afdeeling IJmuiden van de V. A. R. A. belegt Vrijdag 21 September a.s. een huis houdelijke vergadering in café Royal Wijk aan Zeeërweg. EEN BUURTVEREENIGING KENNEMER LAAN? Naar wij vernemen worden pogingen in het werk gesteld cm te komen tot de oprichting van een buurtvereeniging voor de Kennemer laan, het Kennemerplein 'en enkele daarop aansluitende straten. NAAR ZEE. De stoomtrawlers Adriatic IJM. 18, Eemmond IJM. 76 en Geziena Catharina IJM. 50 zijn naar zee vertrokken. r HOOG bent U verzekerd tegen ongevallen door een abonnement op.de Uitkeeringen tot 5000. Vraagt de uitvoerige ver- zekeringsvoorwaarden aan het kantoor Kennemerlaan 42 te IJmuiden. Goebbels spreekt voor de S. A. Neen-stemmers dienen „met liefde en zorg tegemoetgetreden". VEREENIGING VOOR HANDENARBEID. A.s. Dinsdagavond vindt in het lokaal Oranjestraat 8 de oprichtingsvergadering plaats van de afdeeling „Velsen en Omstreken" van de Vereeniging tot bevordering van het onderwijs in Handenarbeid in Nederland. Een inleidend woord zal worden gesproken door den heer D. Been. oud-leeraar in handen arbeid aan de Rijkskweekschool te Haarlem. Belangstellenden zijn welkom. DAMMEN. OM DEN MEESTERTITEL. Vrijdagavond werden de wedstrijden om den Meestertitel voortgezet. De uitslagen luiden als volgt:: Ligthart wiht van C. Bais. De Jong verliest van P. Leyle. De volgende ronde zullen de partijen Ligt hart— H. Schaap en Ley teH. Schaap ge. speeld worden. DAMCLUB IJMUIDEN. Een dezer dagen is het officieele.-rooster van den N.D.B. Hoofdklasse competitie voor het District Noord-Holland vastgesteld. De indeeling der klassen luidt als volgt: Groep A. Zaandam I, Van Emden, R.K.D. D.O.S. en Gezellig Samenzijn te Amsterdam en Wormer I te Wormerveer. Groep B. IJmuiden I, Joseph Blankenaar I, Excelsior I, D.S.T.O., te Amsterdam, Damclub Haarlem, Haarlemsche Damclub en G.S. II. Het wedstrijdprogram voor IJmuiden I luidt: 11 October: Gezellig Samenzijn II—Damclub IJmuiden I, te Amsterdam 23 October: IJmuiden ID.S.T.O. in Hotel Kennemerhof te IJmuiden. 29 October: Haarlemsche Damclub IIJmui den I, te Haarlem. 6 November: IJmuidenJoseph Blankenaar. in Hotel Kennemerhof, alhier. 14 November: Damclub HaarlemIJmuiden I, te Haarlem. 20 November: IJmuiden—Excelsior in Hotel Kennemerhof, alhier. MJjnwerkersstaking in België voorkomen. De directies der Belgische mijnen hebben de voorstellen d?r regeering aangenomen en besloten af te zien van de reeds aangekon digde loonsverlaging. Door dit besluit is het uitbreken van een staking in het mijngebied voorkomen. Op het Tempelhofer veld heeft minister Goebbels Zondagmiddag naar het D. N. B. uit Berlijn meldt, het woord gevoerd tot de S. A. en herinnerd aan de dagen van het partijcon gres van Neurenberg, dat eiken S. A. man nieuwe kracht moet hebben gegeven om den zwaren strijd voort te zetten. „De geheele beschaafde wereld", zoo ver volgde dr. Goebbels, „kent geen minister-pre sident of geen staatshoofd, aan wien de na tie voor 90 procent aaneengesloten toebehoort Het is onze taak om de nog ontbrekende tien procent voor de Nat. Socialistische partij te winnen. Het best winnen wij de neen-stemmers, door hen met liefde en zorg tegemoet te treden en zoo den Nat. Socialistischen staat te leeren kennen, dus niet met geweld en terreur. Wij weten wel, dat onder deze 10 procent lieden schuilen, die wij 'nooit zullen winnen. Het zijn lieden, die in de sociale eenheid van een volk niet passen. De voorbereidingen voor de hulpverleening in den komenden winter zijn in vollen gang. Ook in den a.s. winter zal niemand honger hebben en niemand kou lijden. Wij hebben de macht en zullen de macht houden. Wij zullen de trouwe wachters zijn van het volk. De S.A. moet haar taa.k hervatten." MERKWAARDIGE ONTMOETING IN JOEGO-SLAVISCH BOSCH. Een gezelschap dat op jacht wa sin de bos- schen van Zlatibor bij Uzica, meende een on bekend dier te zien loopen en toen men een schot loste, viel het vreemde wezen neer. Naderbijgekomen zagen de jagers dat het een jongen was van omstreeks 15 jaar, geheel naakt, het lichaam bedekt met haar en mod der. Hij was ongedeerd, doch ten zeerste ver schrikt bij het aanschouwen van de men- schen. Het bleek geen enkele taai te spreken en scheen het grootste gedeelte van zijn leven in de bosschen te hebben gewoond, levende van knolgewassen en bessen. Hij bewoog zich voort op handen en voeten en kon op deze wijze verbazend had loopen. Met de dieren in het bosch kon hij een „ge sprek" voeren, door hun geluiden nauwkeurig te imiteeren. DE HEER LIEVEGOED SPREEKT TE GENèVE OVER DE PERS. De tweede commissie van de Volkenbonds vergadering behandelde Zaterdag' onder mr. Van Lanschot de kwestie van samenwerking van de pers aan de organisatie van den vrede in samenhang met de verschillen de resoluties van de in November 1933 gehouden persconferentie van Madrid Aan het debat is o.a. deelgenomen door den Nederlandschen gedelegeerde den heer A. J. Lievegoed, chef van den Nederlandschen re- geeringsdienst. De heer Lievegoed verzekerde dat de eerste twee gedachten waarvan de persconferentie te Madrid is uitgegaan, nl. persvrijheid en zoo snel mogelijke mededee- ling in ruime mate van de authentieke inrich tingen aan de pers, volkomen weergeven op welk beginsel de toestand van de pers in Ne derland is opgebouwd. De Nederlandsche de legatie is dus voorstandster van iedere ont wikkeling die een betere erkarming van deze twee grondgedachten ten doel zal hebben. De Nederlandsche regeering wil de gezondheid in de pers met inbegrip van den strijd tegen valsche berichten zooveel mogelijk door de persorganisaties verwezenlijkt zien. Niette min zal de Nederlandsche regeering tot mede werking bereid zijn in alle gevallen waarin aan regeeringsmedewerking behoefte zal be staan om het ideaal van een journalistiek, die uitsluitend op het zoeken naar de waar heid gericht is, beter te kunnen bereiken. (Alg. Handelsblad.) Ook de oorlogsvoorbereidingen eischen slachtoffers. Hierboven ziet men de overblijfselen van een-Engelsch bombardementsvliegtuig, dat bij een oefenvlucht neerstortte. Stakingsleider critiseert Johnson. Oproep aan de Amerikaansche haven- en transportarbeiders. NEW-YORK, 15 September (Reuter) Een dynamietbom, die door stakers naar een tex tielfabriek in Barlington (Noord-Carolina) geworpen werd, deed tallooze ruiten springen. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Het comité dat de leiding van de textiel staking heeft en dat te Washington zetelt, heeft een manifest gepubliceerd waarin het aftreden wordt geëischt van generaal Hugh Johnson, den leiders van de National Recovery Administration. Gorman, de voor zitter van het stakingsleiding-comité, ver klaart dat Johnson zelf het accoord dat op 2 Juni gesloten is t-usschen de textielarbeiders vakverbonden en de werkgevers, geheel naar xoorschrift van de code welke door de N.R.A, was opgesteld, geschonden heeft. Gorman be weert dat Johnson bewezen heeft „totaal on geschikt" te zijn om zijn publieke functie te vervullen. Voorts heeft de stakingleider Gorman zooals reeds gemeld, een oproep gericht aan de arbeiders in de andere bedrijven en in het bijzonder aan de transport- en havenarbei ders, om de textielarbeidersstaking te steunen. Hij is tot dat laatste gekomen door bericht-en uit Londen welke meldden dat de textielfa brieken in het buitenland groote orders heb ben ontvangen uit de Vereenigde Staten. Gorman wekt nu de transport- en haven arbeiders op om te weigeren de buit-enland- sche textielproducten te transporteeren. Mr. Limburg overhandigt vredesmotie aan Sandler. Delegatie van Nederl. Volkenbonds- vereenigingen te Genève. Sandler, de voorzitter van de Volkenbonds vergadering heeft Zaterdag te Genève in te genwoordigheid van secretaris-generaal Ave nol en van den heer Peut, directeur der infor- matiëafdeeling, een delegatie uit de Interna tionale Unie van Volkenbondsvereenigingen ontvangen, die onder leiding van mr. J. Lim burg, het bureau der Volkenbondsvergadering de motie heeft aangeboden, die de Unie op haar jaarlijksch congres te Folkestone heeft aangenomen. Mr. Limburg vestigde In zijn redevoering de aandacht op de moties be- tieffende de oeconomische samenwerking, de zedelijke ontwapening in verband met de opvoeding der jeugd, het Chacogeschil tus- schen Bolivië en Paraguay en de minderheden bescherming, een thans zeer actueel geworden onderwerp, zooals mr. Limburg het uitdrukte. Met een kort woord heeft Sandler voor ae aanbieding van de motie bedankt. Tal van Nationale Volkenbondsvereenigingen waren in de door mr. Limburg geleide delegatie ver tegenwoordigd. De Nederlandsche vereenigi- ging voor Volkenbond en Vrede was. behal ve door mr. Limburg, vertegenwoordigd door mej. L. van Eehen en mr. W. M. van Lan schot, A. J. Lievegoed en dr. E. van Raalte. (N. R. Ct.) RECORD-HITTE IN SAN-FRANCISCO Zaterdag is te San Francisco een voor dezen tijd van het jaar record warmte bereikt, meldt V.D.; de temperatuur steeg tot 91 graden. Het vorige record bedroeg 90 graden op 14 Sep tember 1928. Argentinië onderzoekt de Amerikaansche wapenenquête. Commissies benoemd. Naar aanleiding van de resultaten van het onderzoek der Noord-Amerikaansche senaats commissie inzake de wapenindustrie, waarbij verscheidene feiten aan het licht zijn geko men met betrekking tot levering van oorlogs materiaal aan Zuid-Amerikaansche staten, o.w. ook Argentinië, hebben de departemen ten van oorlog en marine in Argentinië be kend gemaakt, dat zij commissies hebben be noemd voor het instellen van een onderzoek naar de juistheid der door de Noord-Ameri kaansche senaatscommissie aan het licht ge brachte feiten. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 15 September. Bevallen 13 September: W. H. Drost— Schonvogel, d.; C. Boon—Kuin, d.; J. M. H. Copini—Leijdekkers, z.; 14 September: M. J. KlerkMoolenaar, z, Overleden 12 September: H. J. van Elk. 30 j., Brouwersplein; J. J. P. Verdegaal, 23 j., Kam perlaan 13 September: E .Harbrechtv. d. Hoogen, 69 j., Leidscheplein14 Septembert A. de Vries—Meijer, 55 j., Plataanstraat.

IJmuider Courant | 1934 | | pagina 1